Tweede Blad, Be schild van den Geneesheer. Uit het beleg van Peking. Hier en Daar. behoorende bij «Haarlem's Dagblad" van Donderdag 18 Oct. 1900. So. 5303 Binnenland. Bijstands-fonds voor Zuid-Afrika. Bij het bestuur der Ned. Zuidafr. Vereen iging is ingekomen het volgen de schrijven van de commissie van beheer van het Nedetlandsch Bij- etandsfonds voor Zuid-Afrika. Pretoria, 13 Sept. 1900. Mijne Heeren, Ofschoon de tijd nog niet daar is, om een officieel verslag te zenden om trent onze verrichtingen als Commis sie van Beheer van het Nederlandsche Bijstands-Fonds voor Zuid-Afrika, te 'Amsterdam, zoo achten wij het niet onraadzaam, om u een globaal over zicht te,geven betreffende hetgeen door ons is gedaan en door ons gedaan wordt- Wij hebben daarbij tevens een speciaal doel, zooals later blijken zal. Iiet is u bekend, dat het onze mee ning vroeger was, om niet voor het fonds handelend op te treden dan na den oorlog, om dan in staat te zijn een goed overzicht te bekomen van den nood, terwijl in de oogenblikkelijk© be hoeften voldoende werd voorzien op gewone wijze vanwege de overheid of door particulier initiatief. Na de bezet ting van Pretoria door de Engelschen, bleek de nood intusschen onmiddellijk zoo ernstig, dat hulp absoluut noodza kelijk was. Do wijze, waarop wij werken, mag blijken uit het volgende: Voor den Oranje-Vrijstaat zijn wij in onderhandeling met eene commissie aldaar, die tot nu toe eenige bezwaren had in verband met de statuten, doch wij hopen spoedig haar in werking te zien. In Johannesburg is eene commissie werkzaam, en wij hebben liaar een bedrag van 1000 pd. st. ter beschikking gesteld. Hier in Pretoria kunnen wij in het groot ons werk samen vatten onder de volgende rubrieken. lo. Eene commissie uit ons midden geeft voorschotten, liefst op onderpand Het ligt voor dc hand, dat menige per soon, die een behoorlijk bezoldigde be trekking had, of die niet onbemiddeld is, onder de krijgswet (sinds October 1899 in werking) nu geen middelen heeft om over te beschikken. Daaronder bevinden zich vele amb tenaren van het Gouvernement der Z. A. K. met hunne gezinnen, die van hun salaris leven. Zij hebben van af Octo ber 1899 een gereduceerd salaris ont vangen tot en met April jl., waarna geen uitbetaling meer heeft plaats ge ruid. Natuurlijk wordt zuinigheid be tracht, en elk bijzonder geval komt - - de voile vergadering der Commis-' s:e. Tevens gaan vele personen over de- grens, die niets meer bezitten en dikwerf geen bagage meer kunnen bij, een brengen. Aan deze personen wordt geld als voorschot verstrekt voor on derhoud gedurende de reis. Aan voorschotten is tot einde Augus tus verstrekt een totaal bedrag van 87G pd. st., waarvan wij met vertrou wen verwachten, dat het grootste ge deelte weer zal worden mbetaald, zoo dra de betrokken personen dit kunnen doen. 2o. Eene commissie, die hier werk zaam is geweest gedurende den gehee- len oorlog, voor belangen van Neder landers en oud-Nederlanders, heeft on der anderen gezorgd voor achtergela ten betrekkingen enz., en na de bezet ting door de Engelschen hoeft zij zeer velen onzer landgenooten geholpen. Door toevallige omstandigheden kon die commissie over haar geld (oen niet onaardig bedrag van ruim SCO pd. sl.j niet meer beschikken, zoo Jat wij haar voorschot hebben gegeven tot een be drag van 400 pd. st. 3o. Het weldadigheidsgenoois?hap alhier, dat medewerking veneent, in de verzorging der behoeftigon vanwege 't Engelsche bestuur, komt op velerlei gebied in aanraking met de geheels noodlijdende bevolkng en hulp wordt dikwerf verleend, waar de uitdeeling te kort schiet. Aan dit genootschap hebben wij eene subsidie gegeven van 100 pd. st. 5o. Buitendien komen voor diverse gevallen, die wij in hoofdcomité be handelen. Zoo hebben wij 875 pd. st. uitgegeven voor inrichting en uitrus- Feuilleton. Roman uit het Duitsck DOOR JUL. MAR ST. 43) Tk kan slechts bevestigen, voegde de jonge officier erbij, dat Renaud om dezen tijd vredig slui merde. Freule d'Alberon kwam bij na elke minuut bij de open deur en stak het hoofd naar binnen om zich daarvan te overtuigen. En is er niets buitengewoons gebeurd In 't geheel niets. Ik kan de zaak niet verklaren, merkte Gordon op en voegde er tot Noël gewend bij wanneer heb je „Landepereuse" verlaten Tegen elf uur. En wat gebeurde er, freule, toen u naar uw broeder terug keerde Ik dacht dat hij nog sliep. Hij had eene andere houding in 't bed ting van de ambulance onder dr. Mul der, die op 19 Augustus van hier ver trok, welk bedrag, naar wij hopen, zal kunnen worden terug bekomen van het Roode Kruisfonds in Holland. Zoo hebben wij aan dames-comité's bijdra gen gegeven voor voeding van gevan gen burgers, voor verzorging van zieke of gewonde burgers, enz. Tot eind Augustus werd in totaal door ons besteed een bedrag van 3431.14.3 pd. st. Geen dag gaat voorbij of er worden menschen van allerhande nationali teit geholpen. Menige uitgezette per soon kan in Holland getuigen van de weldadige werking van het fonds. Hoe lang deze toestand zal duren, weten wij niet, maar wel hebben wij de overtuiging gekregen, dat ontzag lijk veel schade is toegebracht, dat zeer vele huisgezinnen moeten gehol pen worden en dat daarvoor een zeer groot kapitaal zal benoodigd zijn. Im mers wat wij nu doen, is nog slechts op beperkte schaal en heeft alleen be trekking op Pretoria, Johannesburg en Bloemfontein, zijnjde dit een gevolg van de krijgswet en het isolement, waar door wij daaronder in die plaatsen ons bevinden. Beschouwt men uit dat' oogpunt het door ons reeds uitgege ven bedrag, dan is dat niet gering. Men mag er op rekenen, dat de nood buitengewoon groot zal zijn, na afloop van den oorlog, als wij rekening moe-1 ten houden met de vernieling van boe renplaatsen, met het verlies van vee, met het weder opbouwen der verbran de woningen, in het algemeen met een verarmde landbouwende bevolking, niet alleen in den Oranje-Vrijstaat en in di Zuidafrikaansche Republiek, maar ook in de Kaapkolonie. Van onzen kant hier stellen wij po gingen in het werk om de consuls van de verschillende hier vertegenwoordig de natiën in onzen arbeid te doen be langstellen, in de hoop, dat de ver schillende fondsen, hier en daar hij een- gebracht, zullen worden besteed zoo mogelijk in overleg met ons. Doch te vens zouden wij u zoo gaarne op 't hart drukken om voort te gaan met inzame lingen in Holland om, waar het moge lijk is, het Bijstands-Fonds te doen aangroeien. Wij vestigen met vertrou wen uwe aandacht op dit punt en ge ven u gaarne verlof om gebruik te ma ken van dezen brief voor publiciteit, indien dit door u wenschelijk wordt geacht. Ook vooral in verband met dit laatste hebben wij gemeend, een kort overzicht te moeten geven van onzen' arbeid, om aan den milddadigen gever te doen zien hoe zijn geld wordt be steed. Moge zegen op dezen arbeid rusten, moge het Nederlandsche volk blijven geven, blijven bijeenbrengen voor een Fonds, dat geroepen zal zijn om zoo menige weduwe en wees te verzorgen en om op zoo menig geslagen wonde een pleister te leggen. Volgens mededeeling van het bestuur der Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging was de stand der rekening van het Fonds tot ondersteuning der nagelaten be trekkingen van strijdenden in de Z.- Afrikaansche Republieken enz., op dit oogenblik als volgt: Inkomsten. Ontvangen giften f 1,228,010,89 Gekweekte rente 22,479,33 f 1,251,090.22 Uitgaven. Bijdrage le ambulance f 82,465,57 Ondersteuning gevange nen Kaapstad18,384,14 Idem Ceylon 6,090.30 Bijstandfonds Z.-Afrika.. 122,614. Ondersteuning in Neder- lan dverleent 4,669.27 Voorschotten in Neder land verleend4,979.52 Diverse onkosten, incas- seering, telegrammen, enz2,673.06 Commissie op prolon gatie 7,290.— f 249,171,76 Op prolongatie uitgebet f 990,100.— Saldo in kas 11,818.46 f 1,001,918,46 f 1,251,090.22 Z. Afrikaaneeïi© deputatie. De heeren Wessels, Wolmarans en De Bruijn van de Zuidafrikaansche Deputatie vertrokkeu Dinsdagavond uit de residentie, met het doel daar eerst over eenige weken terug te kee- ren. Zij hegeven zich in de eerste plaats voor particulier© aangelegenheden naar eenige steden in de noordelijke aangenomen en het hoofd naar links, naar den muur gewend, zoo dat ik zijn gezicht niet zien kon, terwijl ik het weinige minuten eerder nog van den corridor uit duidelijk kon onderscheiden en zien, hoe hij, kalm en rustig neer liggend, regelmatig ademhaalde. U gelooft, dus dat uw broeder, toen u in de kamer terugkeerde.... Reeds dood was, want hoe zou het mij niet opgevallen zijn, wanneer de doodsstrijd in het daar op yolgende uur was ingetreden? Kon dat volkomen onhoorbaar ge schieden Betrad niemand buiten u, Margarete en Noël dit vertrek van het oogenblik af, dat u na het eten hier kwaamt tot het oogenblik, waarop u ontdekte, dat hier alles afgeloopen was? Neen, niemand. Weet u dat zeker? Ik kan er een eed op doen. Intusschen was Bringuetaille aan gekomen en hij vertelde. Ik heb meneer Savinien d'Al beron niet thuis getroffen, maai de boodschap achtergelaten hem dadelijk op de hoogte te brengen, als hii thuis kwam. Men zei mij, provinciën, zooals Zwolle, Groningen; en Leeuwarden, waarna zij voorne mens zijn over verschillende Europoe- sche steden naar het Zuiden te ver trekken, ten einde eenige hooggeplaat ste ambtenaren uit de Z. A. Republiek te gemoet te reizen, die in een der Ita- liaansche havenplaatsen zullen ont schepen. Het hoofd der deputatie, de heer Fischer, vertrok Dinsdag met dr. Leyds naar Brussel. Men schrijft uit Vlissingen Het stoomschip „Guelph" dat den 8en dezer van Kaapstad is vertrokken met Transvaalscha bannelingen, kan in het begin van November hier ver wacht worden. Het zal het zevende schip zijn, dat hier uit Zuid-Afrika verdrevenen ont scheept de anderen waren ArundeL Castle (2 Aug.), German (3 Aug.), Ha- warden Castle (21 Aug.), Manhattan (8 Sept.), Braemar Castle (13 Sept.), Arundel Castle (11 Oct.). Een hoog© eer. Naar de N. R. Ct. verneemt is de heer G. H. van Manrik Broekman, in genieur bij de gemeentewerken te Rot terdam, door de regeering van Chili benoemd tot hoogleeraar in de water bouwkunde aan de universiteit te San tiago, en zal hij deze benoeming aan nemen. De weduwe van den treincontroleur Tjaden, die eenigen tijd geléden aan het Weesperpoortstation te Amsterdam werd overreden, heeft thans van de Staatsspoorweg-Maatschappij een jaar traktement van haar overleden echtge noot ontvangen benevens vol pensioen. In liet „N. v. d. D." leest men de volgende advertentie: „Scheepsbouw. Direct gevraagd Twaalf ijzeren scheepmakers voor vast werk, bij, enz." Daar is wat mee uit te voeren, met 12 ijzeren kerels! Uit liefd© voor Transvaal. Een milicien van het le ree. inf., te Assen in garnizoen, maakte zich in dertijd, door zijn vertrek naar Trans vaal, schuldig aan desertie, en werd daarom als deserteur afgevoerd. On langs hier te lande teruggekeerd, meld de hij zich onmiddellijk vrijwillig aan, waarom hij, onder verzachtende om standigheden, door den krijgsraad te Leeuwarden is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 14 dagen. Na terug keer uit de gevangenis wordt hij op nieuw in dienst gesteld. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. De Kamer van arbeid voor de bouw bedrijven te 's-Gravenhage heeft aan de Kamers van arbeid in Nederland een schrijven gezonden, waarin zij ad- baesie vraagt voor een door haar aan den minister van waterstaat gericht adres, betreffende wijziging- en aanvul ling van de wet op de Kamers van ar beid. De verlangde wijzigingen en aan vullingen zijn de voigende: lo. Wijziging vair art. 13, al. 4, in dien zin, dat in de wet de verplichting wordt opgenomen om in vacaturen bij de Kamers telkens door buitengewone aanvullingsverkiezingen, ook binnen de vijf jaren, in bekwamen tijd te voor zien. 2o. Opneming van de bepaling dat het lidmaatschap van de Kamer van rechtswege ophoudt, bij afwezigheid ter vergadering driemaal achtereenvol gens. Uitzondering zou gemaakt moe ten worden voor het geval van .ziekte en voor elk ander geval, waarin d© Kamer de reden van het verzuim zou kunnen billijken. So. Wijziging van art. 5 in dien zin, dat de mogelijkheid wordt opengesteld om als adviseerende leden aan de Ka mer toe te voegen personen, die met de bedrijven, waarvoor de Kamer is op gericht, wel in nauw verband staan, echter niet direct in betrekking van patroon tegenover werkman. 4o. Aanvulling van de wet in dien zin, dat de mogelijkheid wordt geopend om vergoeding te verleenen nog voor andere werkzaamheden dan de wet thans reeds uitdrukkelijk aanwijst en wel telkens wanneer de minister van waterstaat daartoe termen zou vinden. Letteren en Kunst. Albers zal waarschijnlijk over een paar maanden weer gastvoorsteliingen in ons land geven. dat hij in 't geheel niet thuis ge weest was. Niemand antwoordde iets op deze mededeeling, maar Helene en Gordon hadden bij het bericht van Bringuetaille een schok gekregen. Zij hieven het hoofd op en onwil lekeurig ontmoetten hunne blik ken elkander alsof bij beiden de zelfde gedachte was opgekomen. Daarop sloegen beiden weer de oogen neer. Savinien had den nacht buiten zijn huis doorgebracht.Waar was hij geweest, waarheen was hij gegaan, nadat hij „Landepereuse" had verlaten Gordon ging weer naar 't bed. Toen hij straks was aangekomen, had hij alleen maar den dood ge constateerd zonder zich den tijd te gunnen om het lichaam nader te onderzoeken. Dit onderzoek stelde hij thans in en hij was spoedig in zijne overtuiging bevestigd. De verwrongen trekken, het op gezwollen gezicht, de met bloed beloopen oogen, de verschrikkelij ke angst, die er nog op 't gelaat te lezen stond, wezen al deze ver schijnselen er niet op, dat er eene misdaad was gepleegd? De zwak ke bloedsporen op de lippen we- Tegen het einde dezer maand zal ook de lieer Desiré Pauwela optreden als Walther in Wagner's Meesterzingers van Neurenberg. De eminente pianist Risler heeft, op verzoek van Mevrouw Wagner, aan de Groote Opera te Parijs de Meisterzin- ger ingestudeerd. Van zijn verblijf bier te lande maakt hij gebruik om heden de uitvoering door de Nederlandsche Opera bij ta wonen. Sport en Wedstrijden. Voetbal. De Holdert-beker. Een club meer dan verleden jaar zal dit seizoen in de be kerwedstrijden uitkomen. De 27 deel nemende clubs zijn nu A. V. V., Vitesse, D. F. C., Quick (Amersfoort), P. W., Velocitas, Hol- landia, Olympia (Middelburg), Swift, Volharding, Ajax, Rapiditas, H. V. V., Steeds Voorwaarts, Quick (Amster dam), II. F. C., R. A. P., E. D. O., Celerifcas (Haarlem), Olympia, Achil les (Rotterdam), H. B. 3., Sparta, Een dracht, Concordia, Quick (Den Haag). Uitgevallen zijn dus Neptunus, B. V. V., Volharding (Rotetrdam), en de 4 oostelijke 1ste kl. clubs Hercules, Quick, Go ahead en U. D. Nieuw komen uit*. Quick (Amers foort), Ilollandia, Olympia (Middel burg), Steeds Voorwaarts, Eendrac.it (Amsterdam), Achilles (Rotterdam), Quick (Den Haag), en H. F. C. De eerste ronde wordt op 4 Nov. ge houden. Gemengd Nieuws. Spoorwegongelukken. Een vreeselijlc ongeluk heeft In Frankrijk plaats gegrepen bij 't sta tion Quincé-Brissac. Twee treinen, nl. no. 408 komende van Portiers en no. 415, komende van Angers, moesten elkaar bij bovenge noemd station kruisen. De echtgenooten Bercteau, te Brus sel woonachtig, die zich in den trein van Angers bevonden begingen de on voorzichtigheid uit te stappen voor de trein geheel stilstond en nog wel aan den verkeerden kant. Dadelijk wer den zij door de locomotief van den. an deren trein gegrepen en gruwelijk ver minkt. De vrouw was letterlijk in twee ën gesneden en oogenblikkelijk dood, van den man werden een arm en een been afgereden, hij gaf eenige oogen- blikken later den geest, zonder een woord te hebben kunnen spreken. De echtgenooten Bercteau waren elk ongeveer 40 jaar oud. Zij laten ver scheidene kinderen na. De gendarme rie heeft een onderzoek ingesteld- Op de lijn MadridCuntadReal is een goederentrein ontspoord. De ma chinist is gedood. Op een lijn in Andaluzië is een trein gestuit op een hoop steenen, die door roovers daar waren neergelegd. Deze trein is zwaar beschadigd. Lieve toe standen daar! Treurig ongeluk. Te Odessa viel dezer dagen een muur in van een huis waaraan men aan 't bouwen was. Twaalf werklui werden onder het puin bedolven, en slechts de helft werd levend, hoewel gekwetst, te voorschijn gehaald: de zes anderen waren lijken. Toen de eigenaar van het huis ver nam wat er gebeurd was, zakte hij, door een beroerte getroffen, ineen. Beroepsmisdadigers. De bekende Duitsche criminalist prof. Von Liszt beeft dezer dagen in den Ju ristenbond te Berlijn een voordracht gehouden over de beroepsmisdadigers. Hij zette uiteen, dat het Duitsche Wet boek van Strafrecht herziening noodig heeft zoowel wat de behandeling der voor verbetering vatbare als die dei- onverbeterlijke veroordeelden betreft. Over het eerste is men het reeds in hoofdzaak eens en er zijn reeds maat regelen genórnen. Wat de onverbeter- lijkcn betreft is nog veel te doen. Daarbij moet, volgens prof. v. L. vooral dc aandacht worden geschon ken aan de misdadigers van beroep wien bet om winzucht te doen is. Ilij verdeelt hen in vier groepen: bedelaars en landloupers; roovers; dieven, op-I lichters, helers, enz.; en eindelijk woe-: leeraars, afzetters, ronselaars, enz., die van den nood der zwakke personen misbruik maken. Van de recidivisten behooren ruim 80 pet. tot zulke rnisda- digers. De ervaring leert dal de nei- zen ook op een geforceerden bloed- aandrang naar de hersenen. De dokter maakte den kraag van het hemd los, maar hoe scherp hij ook onderzocht, hij kon geen spoor van worging aan den hals vinden. Een oogenblik dacht hij aan vergift, doch ook slechts een oogenblik, want om dit resultaat, te verkrij gen was er een zeer sterk, oogen blikkelijk werkend vergift noodig geweest, dat den zieke noch tijd noch kracht liet om een kreet te slaken. En wiens hand had hem dit vergift moeten reiken? Die zijner zuster misschien? Was dat wel denkbaar? Het stuitte hem te gen de borst om deze beschuldi ging uit te spreken ook scheen de smart van Helene zoo oprecht en natuurlijk, dat hij deze gedachte van zich zette. En toch toonde dit gezicht het zoo duidelijk, dat er eene misdaad begaan was. Plotseling bemerkte de dokter, dat het hoofd van Renaud, in plaats van op het kussen te rus ten, op de peluw gegleden was. Hij nam het kussen op en draaide het oplettend naar alle kanten, tot zijn oog plotseling op twee kleine roode vlekjes gevestigd bleef, die ging tot misdaad toeneemt met het ge tal veroordeelingen. In Duitschland is van 188296 het aantal veroordeelden die eenmaal gestraft waren met 85 pet. toegenomen, en de percentage stijgt met het geüol vonnissen tot 277 pet voor degenen die al zes- of meermalen waren gestraft. Hoe zwaarder de vori- ge straf was, des te sneller volgt de re cidive. Daaruit valt af te leiden dat het bestaande strafstelsel de criminaliteit in de hand werkt Men heeft ook waar genomen dat personen die tweemalen tuchthuisstraf hebben ondergaan, bij na allen voorgoed, verloren zijn. Als verdedigingsmiddel tegen dergelijke misdadigers acht prof. v, L. reroordee- ling tot levenslange afzondering noo dig, althans voor zeer langen tijd, met toepassing van voorwaardelijke invrij heidstelling als hulpmiddel voor dege nen bij wie verbetering nog niet geheel is uitgesloten. Het Wetboek zou dus moeten bepalen, dat, ingeval de be klaagde blijkt het misdrijf bij wijze van beroep te hebben gepleegd, hij ver oordeeld wordt tot ten minste 5 jaren tuchthuisstraf, bij herhaling tot ten minste 10 jaren (of langer.) De Times geeft het tweede gedeelte van Morrison's dagboek over het beleg der legatiën te Peking. Wij ontleenen er het volgende aan De 22e Juni, de tweede dag van het bleeg, begon voor ons slecht. Den vorigen avond gaf kapitein Tho mann, commandant van de Oosten- rijksch-Hongaarsche bewalringstroe- pen, te kennen dat hij als oudste in rang het opperbevel aanvaardde over de verbonden troepen te Peking. Toen hij derx 22en, in den vroegen ochtend, van den een of anderen Amerikaan hoorde dat de Amerikaansche legatie verlaten was, gaf Thomann, zonder de moeite te nemen, de waarheid van dat bericht na te gaan, last om alle legaties ten oosten van de Kanaal straat te ontruimen, en op de Britsche legatie terug te trekken. Tot op dat oogenblik was er, wel te verstaan, om zoo te zeggen geen schot gelost en geen van de legaties was nog aangevallen, alle commandanten die dat bevel van Thomann ontvingen be schouwden het dan ook als een onzin nige daad. De Japanners brachten ech ter hun instructies ten uitvoer en ont ruimden het prinselijke paleis dat zij bezet hielden, en andere troepen volg den hun voorbeeld. In de Britsche legatie, waar wij van niets afwisten, zagen wij op eens, tot onze groote verbazing, met den loop pas door de straat der Legatiën de Ita lianen, Oostenrijkers en Franschen aanrennen, wat later door de Japan ners en de Duitschers gevolgd. Daarop kwamen de Amerikanen en de Russen, die, ziende dat geheel het oostelijke gedeelte van de Kanaalstraat verlaten werd, en denkende dat zij afgesneden waren, ook snel terugtrokken naar de Britsche legatie. Het was een wilde vlucht, een pa niek die de ergste gevolgen had kun nen hebben. Gelukkig werden er snel maatregelen genomen. Kapitein Tho mann. werd van zijn commando ont zet en op aandringen van Pichon en Giers, overigens door al hun ambtge- nooten gesteund, nam Sir Claude Mac- donald het opperbevel over. De Fran schen en de Oostenrijkers namen da delijk weer bezit van de Fransche le gatie, maar de barricade in de Douane straat was verloren. Wij troostten ons met de overweging dat de fout die be gaan was, nog erger gevolgen had kunnen hebben. Van den aanvang af was het duide lijk dat, althans wat de Britsche le gatie betrof, het gevaar niet zoozeer lag in de lcogesl van de Chineezen als in de mogelijkheid dat er brand zou komen, want de gebouwen der legatie waren aan drie kanten omringd door zeer gemakkelijk brandbare Chinee- scke gebouwen. Voordat wij tijd hadden gehad, den omtrek van de legatie van die gebou wen te ontdoen, begon er reeds een te branden, en daar de wind naar ons toe gericht was, geloofden wij een oogenblik dat niets ons zou kunnen redden van bet vuur. Maar wij deden ons bestmannen en vrouwen vormden een keten en ga ven elkaar de emmers water aan wij brachten ook een kleine stoompomp die de legatie bezat, in werking, en werkten wanhopig door, tot aan den ochtend, zonder te Ietten op de kogels die ons om dc ooren floten, en zorg dragende, zoo min mogelijk water te duidelijk tegen het witte linnen afstaken. Dat is bloed l En is hot niet hetzelfde bloed, dat ook op de lippen te zien is En opeens komt de gedachte bij hem op De ongelukkige is onder dit kussen gesmoord. Het vermoeden wordt spoedig zekerheid en eene rilling vaart den dokter door de leden. Hij verliet de kamer en liep koortsachtig opgewonden den cor ridor op en neer. Daarna opende hij het venster en leunde tegen het kozijn om de brandende oogen en het voorhoofd door de koele nacht lucht te laten bestrijken. Een zeer hoog kamerschut, da-t voor het venster stond, onttrok hem aan de blikken van de personen, die mogelijk door de gang kwamen, en daar de lampen neergedraaid waren, heerschic er bijna volsla gen duisternisbuiten echter kon men over de boomen heen reeds de eerste morgenschemering aan de kimmen zien. Plotseling hoorde hij het ge- druisch van voetstappen boven zijn hoofd, die den vloer zacht de den kraken. Er liep iemand op de hooger gelegen verdieping voor verspillen, want de regenbakken wa ren op dat oogenblik slecht voorzien. Tegen den morgen ging op eens he Han-lin in vlammen op, een der mees vereerde gedenkteekenen van Peking met zijn kostbare verzameling boekei en manuscripten. Chineesche soldatei hadden het gebouw dien nacht bezet en zich niet ontzien, het in brand t steken. Onder bevel van kapitein Pooli rukten eenige vrijwilligers uit, en zi x*eddon nog eenige basreliëfs en ge denksteenen. Maar weldra kwam er een nieuw verschrikking. De keizerlijke troepei hadden een Krupp-kauon opgesteld ei da tliet, op een afstand van nog geel duizend meters, een hagelbui neerko men op de omsingelde legaties. Wi vernamen spoedig, dat do Chineozei tien dergelijke kanonnen bezaten, ter wijl wij niets hadden om hun vuur ti beantwoorden. Overal moesten zo( goed mogelijk loodsen worden ge maakt om de vrouwen en kinderen ii veiligheid te brengen. Den 25en Juni namen de Chineezer hun toevlucht tot een van hun gewont streken. Het schieten hield als met eer tooverslag op, en er werd een bord aar een paal in de hoogte gestoken, waar op stond dat bij keizerlijk besluit ge last werd, de gezanten ontzet te bren gen over de brug van het keizerlijk kanaal. Natuurlijk liet niemand zici daardoor beetnemen. En dat was maar goed ook, want 's nachts begon c(e fu sillade en Icanonnade opnieuw. Geen schot werd onzerzijds gelost: onze soldaten, onbewegelijk achter hun zakken zand, wachtten totdat de vijand wat nader kwam. Den 29en Juni werd de Fransche le gatie ernstig bedreigd. Een van de officieren sneuvelde, en in allerijl werd uit het Japansche paleis versterking gezonden. De aanval werd afgesla gen, maar de buitenmuur der legatie was vernield, en het personeel moest in liet legatiegebouw zelf zijn toe vlucht nemen. De Fransche legatie had op dat tijdstip meer geleden dan een der anderen. Krupp-kanormen wa ren op 50 nieter afstands er op gericht; tot aan het einde der vijandelijkheden kwamen overigens de projectielen neer in deze legatie en in het hotel van Auguste Chaumot. Op dien 29en Juni werd de eerste vrijwilliger, Wagner, in de Fransche legatie gedood door een granaatscherf. Dienzelfden middag deden de troepen' een zeer ongelukkigen uitval. Een Krupp-kanon bedreigde onze verbin dingen, en de Italiaansche kapitein Paolini vatte het plan op, het met vrij willigers te gaan veroveren. Een ge mengd detachement trok dus uit, maar moest zich in een kuil verschui len en werd daar door de Chineezen zoo bestookt, dat het met een verlies van drie dooden en zes gewondei moesi terugwijken. Het Gele Gevaar, Wanneer nu eens de Europeesche mogendheden gansch China hadden overmeesterd, overal afzetmarkten hadden gevonden voor hun producten, hunne kapitalen hadden geplaatst in ondernemingen, door eigen personeel beheerd, wanneer de Boksers allemaal waren opgehangen en de treinen lie pen tot Kanton en Peking toe, dan zou toch de vraag nog overblijven: Wal nu een vraag die de Belgische dicht ter Iwan Gilleen hoogst belangwek' kend vindt, en die hij in een brocliurd „Jonas" getiteld onder de oogen ziet. Engeland kan het slot van de histo rie heel goed weten, meent hij. He! heeft ondervinding opgedaan in Indie, waar zijn kapitalisten katoenfabriekeu hebben opgericht, om er te profiteeren van goedkoope werkkrachten, wanl een Oosterling kan met veel mindei toe dan een Westersch arbeider. Vooi die exploitatie van Engelscli-Jridië bo droeg de uitvoer van Engelsche katoe nen naar Indië bijna de helft van den totalen uitvoer en thans is Indië een» zware concurrente van het moeder land geworden. En Japan, zegt de heer Gilkin, gaa» Indië achterop. Van 1895 at' waren in het Japanscln departement Osaka-Yogo 31 spinne rijen gevestigd, die dividenden afwier pen van 8 tot 21%. En in denzelfden tijd verloren 61 spinnerijen in het Engelsche district Lancashire ongeveer 5 millioen gul den. In die 31 Japansche spinnerijen vin den 5780 arbeiders werk, tegen 45 een- times (22jr cent) per dag cn 19219 ar zichtig heen en weer. Aanvankelijk lette Gordon er niet op, want hij hechtte aan dc zaak geen beteeke- nis, maar toen de vloer voor den tweeden keer kraakte, werd hij opmerkzaam. Hij was met de om standigheden op ,,'Landepereuse" te goed vertrouwd om niet te we ten, dat- de tweede verdieping niet bewoond was. Maar wat ging hem de zaak eigenlijk aan Konden daar hoven geen dienstboden be> zig zijn En hij gaf zich weer aan zijne gedachten over. Savinien had intusschen bij zichzelven overlegd, als de dood van zijn neef ontdekt werd, en dat was thans reeds gebeurd m6n zeker cok eene boodschap naai „Beuvron" zou zenden om hem met de catastrophe in kennis te stellen. Ongetwijfeld was er reeds iemand naar hem op weg, en dezo zou dan 't bericht meebrengen, dat hij sedert gisteren in 't geheel niet thuis was geweest. En als er eeni ge verdenking tegen hem was op gekomen. bijvoorbeeld bij den dok ter. dan zou men voor deze afwe zigheid geene verklaring vinden en hij zelf zou ook slechts met groote moeite eene geloofwaardige

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5