Magazijn van Gasfoesteller Kachelkolen m ei m i Geïllustreerd Zondagsblad, PREMIE ïijlslrgrai 76« Rook.'worst HIFKES' Limonade-Siropen, E. IMCI, ML, Koningstraat 1. Haarlemsche Gasfabriek. H. MEEUWIG, Kalfsleverworst Korte Spaarne 25. beidsters tegen 21 centimes (ongeveer 10 cent). Wanneer men deze getallen op China toepasselijk zou willen maken, mocht men ze nog wel vertienvoudigen. China zal een onuitputtelijke bron zijn van geduldige, onderworpen arbeiders, so ber als de Hindoes en met nog meer weerstandsvermogen. Dat veld was tot nog toe onontgonnen, zegt deze Belgische schrijver, maar als de Euro- peesche mogendheden, onder bescher ming der bajonetten, er hun spoorwe gen gaan aanleggen, de mijnen gaan ontginnen, fabrieken bouwen, en de gele mensellen oefenen in bet gebruik onzer volmaakte machines, dan zullen milliöenen arbeiders, goedkoope werk krachten, de Westersehe werklieden concurrentie gaan aandoen. En wat baten dan, zegt Gilkin, werk stakingen. Hoogere loonen zullen 't product duurder maken, den afzet ge ringer, en de fabrieken zullen moeten worden gesloten. De conclusie van den Belgischen auteur is wel wat zonderling. Nadat hij al deze dingen verkondigd beeft, zegt hij dat de mogendheden toch maar naar China moeten gaan. Dat ze nu in dezen tijd hun slag kun nen slaan, en toch niet vermijden kun nen de catastrophe tussclien het Chris tendom en :t gele ras. Het is ontegenzeggelijk een gezichts punt, dat vaak over 't hoofd wordt ge zien bij' de beschouwingen over de Ghineesche kwestie. Men duizelt van het getal werklie den dat de markt kan komen venneer- deren wanneer in China de Europee- sehe machines komen, wanneer in China Europeesclie kapitalisten onder nemingen op het getouw gaan zetten. Dat is misschien goed beschouwd de schrikwekkendste vorm, waaronder zich het gele gevaar aan ons voordoet. Praatjes over Natuurkunde eu Geneeskunde, xrr. Iets over Volksgeneeskunde. In mijn laatste praatje over dit on derwerp in Haarlem's Dagblad, noem de ik onder onschadelijke, niet dooi' da officieele geneeskunde als deugde lijk erkende geneesmiddelen en ge neeswijzen eenige die ten doel hebben het genezen van wratten rheumatiek, keelaandoeningen en Engelsche ziekte. Schaden zullen die kastanjes in den zak tegen de tweede, dej booneschil tegen- de eerste, het kaarsvet tegen de Jerde aandoening zeker niet. Diezelfde onschadelijkheid vinden we bij vele andere volksmiddelen. Stui pen, bij kinderen een verschijnsel bij de meest uiteenloop'ende kinderziekten wordt vaalt bestreden, vermoedelijk niet overwonnen, door uien, knoflook, of wijnruit op het hoofdkussen van het zieke kind te leggen. En waai- dit niet helpt, worden soms twee jonge duiven geslacht, opengesneden en nog warm op de polsen van het patientje geap- plieeerd. De longtering, waarvan het publiek weet of meent dat er geen kruid voor gewassen is, is in zeer geringe mate sen onderwerp van volksgeneeskunde. Vermoedelijk ligt dit hierin dat de ei genlijke tering voor geen genezing vat baar is, en dus nooit van een genezing door een volksmiddel sprake kan zijn, waardoor zooals bij andere geneeslij ke aandoeningen de illusie gewekt zou kunnen worden, dat de genezing is opgetreden niet alleen n a, maar door het geneesmiddel. Dit onderscheid moet door de weten schappelijke geneeskunde altijd in net oog worden gehouden, en wordt ook bijna altijd door den genèeskundige gemaakt die niet tevreden is als een ziekte wijkt na het gebruik van een geneesmiddel, maar door andere waar nemingen wil uitmaken of kan wor den aangenomen dat beide met elkaar in oorzakelijk verband staan. Om de zen eisch van juist begrip bekommert de volksgeneeskunde zich geheel niet, liier heet het: de stuipen zijn genezen in een atmosfeer van uïen dus door die atmosfeer. En eigenaardig is nu, dat als de stuipen eenmaal door die uien zijn verdreven, diezelfde ziekte tien andere malen ongevoelig kan blij ken voor deze genezende kracht, vóór het geloof aan het wankelen raakt. Dit verschijnsel, gebrek aan kritiek, is de voornaamste oorzaak, van 't bij ven bestaan van geneeskundige onjuis te volksbegrippen, en dat gebrek aan kritiek, dat voor oorzaak aanneemt wat geen oorzaak is, en wat oorzaak en gevolg met elkaar verwart, wordt onder den minst ontwikkelden stand en dus onder de vrouwen het meest aangetroffen. Meer ontwikkelden weten door de ervaring dat de dingen zelden zoo zijn als ze op het eerste gezicht lijken, en dat wat zoo eenvoudig schijnt en zoo voor de hand ligt, vaak onjuist is. Zij hegrijpen dan ook, dat er zóóveel ge meten wordt van allerlei zaken op al lerlei gebied, dat weerspreken over iets wat niet tot hun vak behoort, leidt tot dwaasheden. Ook beseffen zii dat liet niet alleen onnoodig, maar ook dwaas en schadelijk is om over allerlei dingen en quaestïes een begrip te kun nen. vormen en een meening te hebben. Veel te weten heeft tot eerste gevolg de erkenning, dat men eigenlijk niets weet. Deze schijnbare paradox wordt vaak omgekeerd aangewend door men- schen die bewijzen willen dat ze veel weten, door hun onkunde te betoogen, maar waar is, dat als gerst© gevolg van kennis, kritiek op eigen waarne mingen en gevolgtrekkingen bij den beschaafden mensch zich vertoont. En dat vindt men bij de zoogenaamde volksgeneeskunde niet. De longtering clië tot deze korte uit weiding aanleiding gaf is arm -aan middelen ter bestrijding. Men meent evenwel dat hondenvet, en zwanenvet (van paarden) een goeden invloed op den loop der ziekte heeft. Kiespijn, akelige pijn, die ons foltert als dit ons het minst past, die ons elk levensgenot rooft en alleen daarom te verdragen is, omdat men weet dat er toch een eind aan komt, wat een middelen zijn er tot uw bestrijding. Watjes, eau de cologne, Haarlem mer olie in de ooren, natie pappen, terpentijn, warme doeken op de wang, spoelen met cognac, koud water heet water, kamille, watjes met chloroform, alkohol, eau de cologne in de zieke Més, etc. etc., ik vergeet er stellig nog enkele. De gewaardeerde) lezer weet natuurlijk dat bijna elke kiespijn is veroorzaakt door een zieke kies die öf genezen öf anders verwijdert dient te worden. Veel te veel wordt de oorzaak evenwel buiten de kies gezocht, consti patie, kou, maar vooral als de aange dane kies of tand aanleiding geeft tot ontsteking aan de kaak met ettervor ming onder het tandvleesch, en ais er dan 's avonds wat koorts ontstaat, vooral dan wordt door verwarring van oorzaak en gevolg de koorts als oor zaak van de pijn aangegeven en wordt er gezegd, dat die in den mond is ge slagen. V/ie in zulk een geval kinine aanraadt of inneemt handelt overeen komstig het volksgeloof, maar helpt den patient of zich zelf niet. Behalve bovengenoemde middelen vergat ik er nog een, eigenaardig om het onduidelijke verband dat bij de anderen ten minste nog te vinden is het dragen van een zakje zout op de maag. Het verband tusschen- dit mid del en de te bestrijden ziekte ontsnapt hierbij geheel. Met eenigen goeden wil is dit nog wel aan te nemen hij een andere genees methode, nl. de .behandeling van kuit kramp'des nachts. Eenvoudig zeker, en naar men zegt doeltreffend, is hei leggen van een heibezein in het bed van den kuitkramplijder. Rechtszaken. Naar een Rijksopvoedings gesticht. Voor de rechtbank te Utrecht stond Maandagochtend een jeugdig slacht offer van de schandelke verwaarloo- zing zijner ouders terecht. De 14-jarige Dirk de Graaf was door het gemeentebestuur van Asperen, zijn woonplaats, in de kost en gekeele ver pleging besteed voor twee gulden 's weeks bij zijn oom aldaar, toen de jongen, wiens vader eerst zijn huisge zin had in den steek gelaten, een jaar daarna ook door zijn moeder was ver laten. De oom legde omtrent het ver blijf van Dirk ten zijnent, dat ongeveer drie jaar duurde, de beste getuigenis af. Hij was leerzaam en werkzaam, liad voldoen schoolonderwijs geno ten en gaf nooit aanleiding tot klach ten over oneerlijkheid. Toen aan het gemeentebestuur van Asperen ter oore was gekomen dat de vader, van zijne verlaten vrouw gescheiden, zich weder In het huwelijk had begeven met eene vrouw te Bunschoten en zich aldaar als visscher gevestigd had, 'beval het dat de jongen weer aan zijne zorgen moest worden toevertrouwd en werd de knaap door de rijksveldwacilt daar heen getransporteerd. Het duurde niet lang of de jongen, de slechte behande ling van zijnen vader en stiefmoeder moede, liep weg en ging weer naar zijnen oom te Asperen een afstand van 12 uur waar hij weer voeding- kreeg en huisvesting vond. Op last van den burgemeester moest Dirk echter na een paar dagen reeds opnieuw naar zijn vader terug. Daar was het weer even treurig voor den knaap en daar hij zelfs niet genoeg te eten kreeg, ont vreemde hij eenig geld van zijne stief moeder oin daarvoor voedsel te koo- pen, en toen zijn vader dit vernam stak hij zelfs met een mes naar hem. Nu vluchtte Dirk weder, zonder schoei sel of klompen aan de voeten, enkel op zijn kousen. Onder Leusden zag hij op Maandag 27 Aug. 11. een vierjarig paard in de weide, terwijl op het on gesloten hek een halster hing. Hij ving het paard op en voerde het aan den halster weg. Maar te klein om er op te komen vroeg hij aan een hem ontmoe tend veldwachter in burgerkleeding om hem op het paard te helpen, dat hij naar Amersfoort moest brengen. De veldwachter voldeed argeloos aan dit verzoek en zag hem wegrijden. Toen heeft, de jongen, nu eens te -paard zittende, dan weer liet dier aan den halster leidende, gedwaald tot voorbij Utrecht, eerst op den Amsterdameehen straatweg, daarna op den Jutfaaschen weg, waar hem een jongen voorbij ging die, argwaan koesterend, hem toevoegde dat paard heb jij zeker ge stolen. Daardoor verschrikt, liet Dirk het paard in eene weide loopen Lij Hagestein, waar het den volgenden dag ook reeds gevonden werd, en zette zelfs de reis te voet naar Asperen voort, waar hij aankwam doodeüjk vermoeid en hongerig, met geheel docrgeloopeu kousen en voeten. Na zijn verhoor ge vraagd of hij den jongen, die onder het - afleggen van ooms gunstige ver klaringen in tranen uitbarstte, weel bij zicli in buis zou vullen nemen, zei- de de oom, dat hij daarover eerst nog- eens met zijn vrouw en beide zoons •zou moeten spreken, omdat hij voor den knaap eigenlijk geen werk iiad. Ket O. M., waargenomen door mr. Carstsn, oordeelde niet zoo gunstig over den knaap als diens oom en ver derde daarom zijne opzending naar een Rijles-opvoedingsgesticht tot 2 April 1904, zijn achttiende jaar. En mr. Gewin, des knaaps verdediger, had bij den burgemeester van Asperen zul ke slechte getuigenissen omtrent zijn jeugdigen cliënt ingewonnen, die- zich ontwikkelt tot een leugenaar en oplich- ter, dat hij meende zoowel in den geest van Asperen's gemeentebestuur als van de vereeniging Pro Juventute te bandelen, door zich bij den eisch van het O. M. aan te sluiten. Failïssesnenten. Amsterdam, 10 Oct. G. J. Westerhof, Ceintuurbaan, Amsterdam. Rechter- comni. mr. T. Henny. OpgehevenP. Wessels, slagers knecht te 's-Gravenhage. Geëindigd: Mevr! Elizabeth Welt. zonder beroep, echtgenoote van den heer Jakobs Borst, vroeger heiden wo nende te Delfzijl, thans te Hamburg. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstyiordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Het Herstellingsoord voor Onderwijzers en Onderwijze ress&en te Lnnteren. Velen lezers van dit blad is het wel licht bekend, dat den SOsten Juni van dit jaar bovengenoemde stichting ge opend werd, eene stichting die getuigt, zoowel van ernstige collegialiteit, als van groote krachtsontwikkeling der onderwijzers. Want zij hebben dit gebouw gesticht, grootendeels uit eigen kracht, velen hun gering salaris niet achtend, maar doordrongen van het hesef „Daar zijn collega's, die er érger aan toe zijn dan wij." Dat zijn de zvrekken, de herstellen den, voor wie zich nu ons Herstellings oord liefderijk opent. „Ons Herstellingsoord", en toch niet geheel het ónze, zoolang de hypotheek groot f 15.000, niet is afgelost. Die hypotheek moet worden afge lost. Ieder zal dat met ons eens zijn. Als nu „ieder" ons eens hielp met de aflossing? Dan was in korten tijd ons ideaal„Weg met het zilveren dak", verwezenlijkt. Ons plan is eene verloting te organi- seeren. Ieder die één of meer prijzen, wat het ook zij, daarvoor beschikbaar stelt, verzoeken wij vriendelijk, dat even per briefkaart te berichten aan een der ondergeteekenden. Velen berichten ons reeds, dat zij een prijs zullen inzenden. Van hen, die sympathie gevoelen voor het plan en van wie wij nog geen bericht ont vingen, verwachten wij nog eene toe zegging. Wij stellen ons voor, de verloting zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben, daarom zouden wij gaarne omstreeks 15 Nov. alle prijzen in ons bezit hebben. Verblijdt ons met vele. toezeggingen. A. H. VAN GENT-KESLER, Prinsengracht 8Ó1. S. C. J. M. VAN DER HEIJDEN, W ijttenbachstraat 86. Amsterdam, October 1990. Andere bladen worden verzocht dit over te nemen, kunnen geven. Hij zag zich bedreigd door een nog niet duidelijk te onderkennen gevaar, dat zoo spoedig mogelijk afgewend moest worden, als het nog Lijd was. Hij had gemeend voor de uitvoering zijner misdaad aan alles te denken, had alle bij zonderheden nauwkeurig overwo gen en zich de gevolgen van zijne daad voor den geest gesteld dat alles had hij gedaan met eene zeld zame helderheid van geest-, met groote scherpzinnigheid, en juist dit punt had hij vergeten. Opdat zijne langdurige aanwezigheid niet al le zeer zou opvallen, wilde hij het slot dadelijk verlaten en naar huis snellenin de algemeene ver warring scheen hem dat gemak kelijk en dat was het ook inder daad. Hij behoefde eigenlijk in 't geheel niet te gaanhet was im mers voldoende, wanneer hij de trap afging, door den corridor liep en in de kamer trad, waar de dom de lag, met de verklaring, dat hij zoo pas eerst van 't overlijden van zijn neef had gehoord. Hij begon dus de trap af te gaan, die nog in een grijs schemerlicht gehuld was, en bleef eerst staan, toen hij bij de kromming der trap was aan gekomen, waar men hem van uit den corridor had kunnen zien. De ze was ledig, voor zoover hij er in kon kijken. Maar plotseling werd zijn oog getrokken naar een der vensters, waar een koude lucht stroom doordrong, die de lampen achter in den corridor deed flikke ren. Boven op de trap staande gluurt hij over het scherm dat geplaatst was en ziet hij een man bij 't open raam staan, in weerwil van de scherpe koude met de ar men tegen het kozijn leunende. En deze man, hij herkent hem, is George Gordon. Eene bange minuut van aarze ling, van weifeling verloopt. Zal hij weer naar boven gaan, of zijn weg voortzetten? Gordon heeft hot venster plotse ling gesloten en staat op het punt zich om te keeren. Wederom wilde dé misdadiger zich met zijne ge wone stoutmoedigheid trachten te helpen. Met één snrong is hij de laatste treden der kap afgevlogen en reeds is hij in den corridor voor de deur der sterfkamer aangeko men, als Gordon zich omkeert en hem ziet. Savinien heeft geen tijd om dit vertrek, het tooneel van zijne jongste misdaad, binnen te treden, want reeds heeft Gordon zich tusschen hem en de deur ge plaatst. Gij zult hier niet binnengaan, zegt deze op dreigenden toon, eer ge me eene vraag beantwoord hebt. Ik weet niet, wat ge van me wilt. Ge spreekt op een toon tot me, dien ik volstrekt niet wil ver dragen. ïk verzoek u mij den weg vrij te geven, opdat ik de kamer kan binnentreden, waarheen mij de plicht van een bloedverwant en mijne liefde voor den overledene roepen. Deze woorden waren zacht ge sproken. Savinien was voorzichtig genoeg om te fluisteren, alsof hij volstrekt geen opzien wekken en elk schandaal verhinderen wilde. Vreeselijlc opgewonden antwoord de Gordon Ge wist niet-, dat ik hier was en ik betrap u hier, terwijl ge de trap afkomt, die naar de tweede verdieping leidt. Wat hadt ge daar te zoeken? Ge hebt daar zeker den nacht doorgebracht. SavinieiTs gelaat verried vol strekt niets van zijne ontroering. Oisie Betrekkiaggids. Aan Geabonneerden op dit blad en hunne huisgenooten worden aan onze bureaux. Gebouw „Het Spaarne", Kampei-singel 70, op aanvrage de adressen medegedeeld, waar deze be trekkingen zijn te bevragen. Abonné's buiten Haarlem, ontvangen inlichting tegen toezending van postzegel. 67. Gevraagd hij een goudsmid een net jongmensch, R. K.. voor reparatiën en om in den winkel behulpzaam te zijn. 68. Gevraagd een bekwaam Boekbin der beleend met pers- en sneevergulden. 69. Een bekwaam Behangersknecht en een bekwaam behanger-stoffeerder gevraagd. 70. Gevraagd een net meisje, goed kunnende naaien, mazen, strijken en verder in de huishouding behulpzaam te zijn. Advefftesjtlësi. feü ÜAiiifjEStSOiig Maatschappij OpgfCffleist £23 Kantoer te HAARLEM le verdieping (naast bet Postkahfeosi, aenc&ert tegen vaste en aresmêa site Onroerends en Uq@. -ende Goederen binnen bet Ko- ünkrijk der Nederlanden tegcis ichacle, ontstaan door brand; doos tet inslasn van öea Mfcseas er: :St ontploffen van gas, c-ok al heeft it inslaan ef dit geei' •rask! ©elsieï-selie le kwaliteit, bekend door haar fijnen smaak en zuiverheid, 50 Cents per Kilo. T. A. DOMMEE, KL Houtstraat 62. &L&i€EM Voor Trouw en andere Feeste lijke gelegenheden uitstekend be reide Maaltijden met alle Tafeïbe- noodigdheden enz. enz. Naar alle plaatsen. In verschillende billijke prijzen. Eén-persoons Diners van af f 1. Gerenoiiimeffdo keuken. Uitgebreids recommandatie. Kenaustraat 11. Voorheen sinds 50 jaar BARTEL- JOR1SSTRAAT. JAMS, Roode en Witte Bessenwijn, SEEMPSIBÖÖP, BISSCHOP-ESSENCE, zijn verkrijgbaar hij eiken solieden Comestibles-winkelier. Fijma Wg®&GGhGmiG@f*weB% ALS Paté de Foi van Kalfslever f> hazenpeper Schildpadsoep Picnic Tongues Truffée per blik 25 Cl- 35 per blik 50 en 90 ~M~ «a m. -fc «s «e In de Magazijnen der Gasfabriek zijn steeds voorradig de toe> soorten van Gashaarden, ïtadksehcls, Gaskomforen en Kenkenfornv %m3 tegen de laagst mogelijke prijzen, die zoowel in koop ais in hu verkrijgbaar zijn. Tevens wordt herinnerd, dat de prijs voor gasgebruik tot ve warming of industrieels doeleinden 7 Cent per kub. "meter bedraad- ter wijl verdere inlichtingen gaarne zullen worden verstrekt. P. G. OTTEi Co., Kantoor Kenaustraat 12. Telep&oon No. 519. Handelaars in Rra2i«l©tci>ffe325 leveren prima kwaliteit en alle andere soorten brandstoffen tegen concurreerenden prijs. Instrumentmaker, Ged: O. Gracht 37. Kijkers, Microscopen Loupen, Leesglazen. Brillen, ook volgens Medisch voor-, schrift. Depot Zuid - Hol!. Bierbrouwerij. Isobaroroetrisch gebotteld Flesschenbïer. KantoerKorte Spaarne S3. munt uit door zuivere smaak en bereiding. SFër1 3SCS 0$®* SS. MOACK, Hofleverancier, Koningstraat 7. GROVE EN GEKLOPTE verkrijgbaar per waggon en per Hectoliter tegen concurreerenden' De otidergeleekende verlangt gere geld te ontvangen het Ëceilluslreerd Üerdagsbled tegen den prijs van S7Vi ets. per 5 maandenfranco per post 43 cis. WOONPLAATS: verkrijgbaar gesteld voor de lezers van ons blad. Verschijnt elke week in 8 et io pagina's met tal van Illustraiiën en belattgwekkeuden tekst. 1 Ve l. Prijs per 3 maanden 87 7<! CPEltB, franco per post 45 cect. Deze Illustratie verheugt zich fjjjs in eene toenemende belangst' hing. Te verwonderen is dit niet, want een zoo uitgezochte keur van fraaie novellen en gravures, gezonde fiumcr gn onschuldige scherts, zooals aio in den familiekring past, werd nog nimmer voor zulk een L'GEN (37t/s. ets per 3 maanden) aangeboden. IIBasfffdiJle fs «San ¥«3®r «le Ickcps ¥»Htt ©S!S ccas prexasi© bij l«r Wie deze Illustratie nog niet bij zijne Courant ontvangt, verzuime niet onderstaand ïntee- kenbiljet in te vullen en aan ons in te zenden. De prijs is zoo gering dat het voor niemand onzer lezers een beletsel kan zijn zich de .ge regelde toezending van deze uit muntende premie te verzekeren. toen hij ten antwoord gaf Zijt ge gek Waarom zou ik den nacht hier doorgebracht heb ben? Ik eisch nu voor de laatste maal geef mij den weg vrij 1 Beantwoord mij eerst eene vraag. Vraag maai' opEen krank zinnige kan men alles vergeven. Hoe v/eet ge, dat Renaud dood is Savinien bleef het antwoord schuldig. Hij greep Gordon een voudig bij den arm, schoof hem op zij en trad de sterfkamer binnen. En toch zal ik de waarheid leeren kennen, het moge kosten wat het wil, sprak de dokter zacht bij zichzelven en begon de trap af te gaan. In de vestibule beneden stonden dicht bij de deur eenige bedienden en spraken met bedroefd gelaat over den dood van hunnen meester. Gordon ging naar hen toe en zeide Sedert wanneer zijt ge hier? 't Is voor mij van bijzon der veel belang .om dat nauwkeu rig te weten. - Wel, meneer de dokter, zei een van de bedienden, dat kan zoo wat een kwartier zijn. En hoeveel personen kwamen gedurende dit kwartier in het slot? Geen enkele, meneer! de dok ter En de mensch en keken elkan der verbaasd aan. Weet je dat zeker? Bepaald zeker weten we al leen maar, liet zich nu een ander hooren, dat gedurende het laatste kwartier door deze deur niemand is binnen gekomen. Wanneer me neer de dokter echter iemand ver wacht kan die persoon wel door de deur aan den tegenovergestel- den kant gekomen zijn, zonder dat we er iets van gemerkt hebben. Ja, dat is mogelijk. Maaa' 't zou toch wel vreemd zijn, zei de bediende, die het eerst had gesproken, want die ingang wordt slechts zelden gebruikt. Op zoo onverschillig mogelijken toon vroeg dokter Gordon, die vol strekt niet wilde, dat men zij^r. vraag voor heel belangrijk zou houden Is meneer Savinien d'AIberon reeds aangekomen'? Neen, meneer de dokter, ga ven allen als uit één mond ten ant woord. Gordon begaf zich nu, daar zijn vermoeden steeds -sterker werd, naar den ingang van het slot aan den tegenovergestelden kant en ontdekte, dat deze deur van bin-! nen gegrendeld en gesloten was. Er viel niet meer aan te twijfelen Savinien moést den nacht in 't ge heim in 't slot hebben doorge bracht. En waarom hield hij zich verborgen, als hij niet het plan had eene misdaad tc begaan? Eene mis daad met hulp van Hei ene I En welk doel had deze misdaad? Kon Renaud, als hij weer sterk: en zijne spraak terugkreeg, Savi nien in 't verderf storten? Deze. veronderstelling moest wel juist, zijn, want anders had m n hem/ n:et vermoord. Om hem het spre-. ken te beletten was Savinien zelfs niet voor een moord teruggedeinsd. In weerwil dat dokter Gorden van de gegrondheid van zijn ver-: •oeden overtuigd was, stelde hij zich niet tevreden met de toewij-, zen, die hij reeds had verkregen. (Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6