NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad in Haarlem en Omstreken. Hl Da Haariemsche Woninggids, Be schold ¥ii den Geneeslieei'. 18e Jaargang. Vrijdag 19 October 1900 HAARLEM 5309 5MÜ ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. Afzonderlijke nummers, Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. n de omstreken en franco per post ƒ1.20 1.30 Tf 0.37}f 0.45 ADVERTENTIEN Yan 15 regels 50 öfcs. j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentien. van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Réclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaanie, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der SSedaciie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. mt blad verscliijiit dagelijks, behalve op Zón- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bi* Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 19 Oct. bevat o. a.De Boeren vechten weer overal, Een nieuwe Rijks kanselier in Dnitschland, Waar is do lcotzer van China?, De verlo ving in het buitenland, Prins Hen drik, Parlementaire Praatjes. Bij dit nummer wordt verzon den hefc eerste nummer van woninggids voor Haarlem en Om streken. Dit nieuwe blad verschijnt ge regeld des Donderdags gil wordt aan onze Geabonneerden in Haar lem en Omstreken gratis toege zonden. Ondergeteekende beveelt deze uitgave zeer in do aandacht der lezers aan. J. C. PEEREBOOM, Directeur. Onze Brievenbussen zijn geplaatst tegen den muur van bet siga renmagazijn van den beer B. Langeveld, Groote Houtstraat 140 en tegen dien van aen lieer F. Hellingman, confiseur, Groote Houtstraat lio*;k Anegang.. Alle brieven en bescheiden, bestemd voor onze Redactie, onze Administratie en onze Stoomdrukkerij, kunnen daarin geworpen worden. Lichting geschiedt des morgens 9 en 11 uur, des namiddags i en 2 uur, des avonds 7 uur. J. C. PEEREBOOM, Directeur. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 11 October jl. lo. aan J. J. Bak Co. is geweigerd de gevraagde vergunning tot op richting van eene drogerij en berg plaats van konijnen- en geitenvet ten in het perceel aan den Burg wal No. 49. 2o. de Wed. A. W. Leuven Zn. vergunning is verleend tot uit breiding van hunne lij stenzagerij, door de bestaande gasmotor van 1:{: paardenkracht te vervangen door een van 4 paardenkracht in het perceel aan de Smedestraat No. 34/36. 3o. aan P. W. Peereboom ver gunning is verleend tot oprichting van eene inrichting tot opwekking van electriciteit waarbij als be weegkracht een gasmotor zal wor den gebezigd, in het perceel aan de Nieuwe Gracht No. 33. Haarlem, 17 Oct. 1900. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. Politiek Overzicht. Zoowel de berichten van Lord Roberts, dat generaal French uit Macliadodorp naar Heidelberg is getrokken, en dat Lyttleton voort blijft gaan op rnarseh naar Middel burg, als zijn laatste oorlogstele grammen, wijzen er op, dat de Boeren nog overal bestookt wor den. Kelly-Kenny bericht dat een klei ne afdeeling politie de Boeren in de Buurt van Wepener heeft aan gevallen (natuurlijk aan den Boe- ren-kant de verliezen, volgens den Engelschen berichtgever), en dat kapitein Pine-Gaffin den 14en de Boeren bij het station Ventersburg- weg ontmoette en, ook alweer na tuurlijk, verdreven heeft. Bij zijn terugtocht, waarop hij van nabij bestookt werd, naar het heet, ver loor hij een luitenant en twee aan dooden en gewonden. Verder meldt Barton uit Welverdiend dat kleine afdeelingen Boeren in de buurt alle mogelijke kwaad doen. Den 14en ontmoette hij er eeni- gen, doodde er verscheidene en maakte veel schietvoorraad buit. Teunis Botha, de broer van den commandant-generaal, heeft zich te Volksrust overgegeven, volgens Roberts telegram. In de laatste dagen zijn de tele graaflijnen naar het zuiden en oos ten gestoord geweest. De Boeren die tot dusver over 't algemeen de telegraaf ongeschonden lieten als zij den spoorweg vernielden, zijn nu de telegraaflijnen beginnen door te snijden. Men ziet dus uit deze laatste oor- logs tijdingen, hoe van alle kanten met den moed der wanhoop gestre den wordt. De „Figaro" vindt het zeer ge lukkig, dat de mogendheden in stemming hebben betuigd met de Fransche nota, en is het met de „Times" eens dat men thans ge regelde diplomatieke onderhande lingen verwachten kan. Ook het „Berl. Tageblatt" denkt er zoo over, en vindt het voorts een heugelijk ding. dat Li-Hung-Tjang de zwartvlaggen geboden heeft zich uit de provincie Hunan naar Can ton te begeven Intusschen behelzen de Londen- sche avondbladen een telegram uit Washington, meldende, dat de Amerikaansche gezant aan Conger geseind heeft, dat de keizer van China onder bescherming vanAme- rikaansche troepen naar Peking terug zou keeren. Maar daarte gen vloekt een telegram uit Sjan- hai, meldende dat de Zoon des He mels lekkertjes in Sin-gan-foe zit, uit de slagen. Buitenlandsch Nieuws. De verloving in liet Buitenland Hier mogen eenige uitingen uit de Buitenlandsche pers, over de verloving der Koningin, plaats vinden De „Indépendance Beige" schrijft o. a. Juist op den man dien niemand nog aangewezen had, is de leeus van de jonge vorstin gevallen, en men mag aannemen dat deze keus, buiten alle staatkundige overwegingen gedaan, voor die gekroonde jonkvrouw den ge- luksdroom zal verwezenlijken van al wie ooit bekoord is geworden door haar bevalligheid, en haar edelen wensch kent om het geluk van haai volk te verzekeren." De Daily Mail zegt dat de Engel schen eenstemmig zullen zijn in hun wenschen voor de verstandige en be vallige Koningin, die door hare een zaamheid de algemeene sympathie lïad verworven, en sedert lang de liefde van haar onderdanen veroverd heeft door haar minzaamheid en bekoorlijk heid, terwijl de vreemdelingen die haar gezien hebben, vol lof zijn over haar eenvoud en waardigheid... „Koningin Wilhelmina houdt zeer veel van haar land, en zij bezit een krachtigen wil, een zeer ontwikkelden geest, een krach tige persoonlijkheid en een flink, op recht, edelmoedig karakter. Zeker is 't dat zij een huwelijk uit genegenheid doetzij heeft dikwijls gezegd dat zij zelf haar echtgenoot zou kiezen... Zij is in alle opzichten eene Koningin." De „Figaro" schrijft „Koningin Wilhelmina, die prote stant is, kon moeilijk me iemand an ders trouwen dan met een Duitschen prins, en zij moest een van die prinsen kiezen, die niet tot de regeering geroe pen kunnen worden en die geen Duit schen invloed in Nederland kunnen oefenen. Het is dus waarschijnlijk dat dit huwelijk het Nederlandsche volk genoegen zal doen." Geen der Berlijnsche bladen bevat tot dusver politieke beschouwingen naar aanleiding der verloving, welke i overigens van alle kanten allerharte lijkst begroet wordt. De Ncueste Nachrichten schrijft o. m. „In Nederland zal het huwelijk van de Koningin, die door haar volk oprecht en innig bemind wordt, met niet-minder blijdschap worden begroet dan bij gelegenheid van hare meerder jarigheid het geheele land spontaan bezielde. Het optreden van een Duit schen prins als gemaal der Koningin zal te meer sympathie verwekken, omdat in de laatste jaren het denk beeld van eene nauwere toenadering tot Dnitschland In den boezem der Nederlandsche bevolking meer ingang heeft gevonden. De „Vossische Zeitung" schrijft „In Duitschland verwekt het in het bijzonder voldoening dat het een Duit schen prins beschoren is, de niet alle bekoorlijkheden der schoonheid ge tooide Koningin te huwen, en daar mede dc bandc-n nauwer toe te halen, welke Duitschland en Nederland om strengelen. De beide volken zijn van gemeenschappenj ken stam hunne ta len, hunne beschaving, hunne kunst zijn nauw aan elkaar verwantpoli tieke vriendschap en maatschappelijke betrekkingen maken dat die staten elkaar noodig hebben. De Duitsche natie koestert voor de ter zee vertrouw de Nederlanders en hunnen machtigen handel evenveel bewondering als voor hunne diep gewortelde liefde voor de vrijheiden, hoe vaak vijanden het ook verondersteld hebben, nooit is het den Duitscliers in het hoofd gekomen hegeerige blikken te slaan op den bloe- ienden nahurigen slaat, en dezen uit krachte van het recht van den sterkste te willen opslokken. De „National Zeitung" zegt kort: „De jonge Koningin heeft zulk een zelfstandig en beslist karakter, dat zij ongetwijfeld bij de keuze van haren toekomstigen gemaal zich in het ge heel niet zal hebben laten leiden door de eene of andere politieke bijgedachte. Dat hare keuze gevallen is op een Duit schen prins, zal men niettemin wegens de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Nederland slechts met blijdschap kunnen begroe ten." De Berliner Lokal-Anzeigev schrijft: „Daar liet sluiten van dit huwelijk volstrekt niet, zooals bij andere vor- stelijke familiën, afhankelijk is van het ja en amen van het hoofd der familie of van den eigen Koninklijken wil, maar van de toestemming der fei telijk regeerende Staten-Generaal, komt daardoor natuurlijk deze verlo ving ook eenigszins in een politiek licht te staan, doch alles schijnt aan te duiden dat wij hier te maken heb ben niet een vorstelijk huwelijk uit liefde. Wij mogen aannemen dat dien tengevolge het Nederlandsche volk des te eerder iets van zijne warme neiging voor zijne Koningin zal overdragen op den ridderlijken Prins-Gemaal van Mecklenburgsch bloed." Ook de (clericale) Germania schrijft: „Koningin Wilhelmina heeft klaar blijkelijk slechts de keuze van haar hart gevolgd, zooals bij de zelfstan digheid van haar karakter niet anders te verwachten was. Dat die keuze val len zou op een Duitschen prins kon men gewis wel aannemen, te meer om dat ook hare moeder uit een Duitsch vorstenhuis gesproten is. De vrees van bezorgde Nederlanders, dat de verlo ving van Koningin Wilhelmina met een Pruisischen prins de zelfstandig heid van Nederland in gevaar zou kun nen brengen, of zelfs zou kunnen lei den tot de annexatie van Nederland, is daarmede verbannen. Bij de groote liefde, in welke Koningin Wilhelmina zich mag verheugen bij alle kringen der bevolking en in alle deelen van Nederland, zal ook het bericht van hare verloving ongetwijfeld in Neder land met sympathie en vreugde ont vangen worden, temeer, omdat de naam Hertog Hendrik de Nederlanders zal herinneren aan hunnen geliefdeu Prins Hendrik." De „Reichsbote" (orthodox-conserva- lief) is van oordeel „De wederzijdsche geneigdheid zal vermoedciijk reeds zijn ontstaan in den tijd dat Koningin Wilhelmina te Potsdam vertoefde wegens het doop feest van den eersten zoon van den Erfprins van Wied. Door liet verbond tusschen Nederland en het rijksgc- trouwe, edele vorstenhuis der Schwe- riners, zal ook de band tusschen het Nederlandsche en het Duitsche volk, van welks bevestiging zoo vele teeke nen des tijds getuigen, steeds inniger worden." Een. nieuwe Rijkskanselier. Rijkskanselier, prins llohenlohe heeft wegens boegen ouderdom zijn ontslag ingediend als Rijkskanselier, welk ont slag door den Keizer verleend is. Tot zijn opvolger is benoemd graaf Von Büiow, Pruisisch minister-president en minister van buitenlandsche zaken. Men brengt deze ontslag-aanvrage van den ouden rijkskanselier in ver band met de plannen van interpellatie aangaande dc China-politiek in de a.s. Kijksdagzitting, en met liet niet den lioogen leeftijd gepaard gaande afne men van dc krachten van den rijks kanselier. In elk geval schijnt tegen de ophanden zijnde zware parlementaire campagne, waarin de Chineesche ex peditie en het groote vraagstuk der handelstractatc-n de regeering bedrei gen met heftige stormen, de oude rijks kanselier Hohenlohe lichamelijk wel niet meer opgewassen te zullen zijn. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-A. RIKA. Naar de „Daily Mail" uit Lourenco Marques verneemt, zijn de Engelsche gezaghebbers misnoegd over de vrueh telooze nasporingen naar het goud van Kruger op de Amerikaansche bark Litchfield, door de Portugeesche amb tenaren, en zullen vermoedelijk op een nauwkeuriger onderzoek onder opper toezicht van Engelschen aandringen. President Kruger's vertrek is uitge steld tot. Zaterdag. Hij zal de reis ma ken over Dzjiboeti en Marseille. Het "Woensdag te Stockholm open baar gemaakte bulletin behelst dat de Koning reeds eenige weken aan bron chitis heeft geleden. Hij heeft volsla gen rust noodig, en daarom is hem aangeraden, zich gedurende cenigen lijd geheel te onthouden van de regee- riugszaken. Overeenkomstig "s Konings uitdrukkeiijken wensch, is Woensdac aan den Kroonprins het waarnemen van de regearingstaak opgedragen tot nadere beschikking. De Kroonprins zal de zitting van het Storting te Ivristia- nia openen, en dan zal zijn oudste zoon, Gustaaf Adolf, voor het Storting den eed afleggen. Zeppelin's halion is Woensdagmid dag om kwart voor vijven opgegaan. Het besturen gelukte: allerlei wendin gen werden gemaakt, ook tegen den wind in. De Koning en de Koningin van Wurtamberg zagen hel aan, op een stoomboot. De ballon dreef in de richting van Immenstaad. De correctionecle rechtbank te Brus sel heeft den socialistischeu afgevaar digde Dcmblon veroordeeld tot twee honderd frank boete met opschorting voor vijf jaar, omdat hij in de kamer vergadering van den 14en Februari op zijn ambtgenoot Carton de Wiart is toegesneld om hem een oorveeg te ge ven. De rechtbank nam verzachtende omsiandigheden aan en nam het goede verleden van den veroordeelde in aan merking. W e ia 11 e t o m. Roman uit het Duitsch door JUL. MARL 44) 1-Iij verliet „Landepereuse," zon der er iemand iets van te zeggen, liep door het sneeuw bedekte park en sloeg den weg in naar „Beu- vron," waar hij de oude meid in 't verhoor wilde nemen, die reeds jaren bij d'AIberon's diende. En het arglcoze oudje vertelde hem ook inderdaad, dat haar heer gis teravond niet thuis gekomen was; hij zou zeker wel op „Landepereu se" zijn gebleven, meende ze. Voor Gordon bestond er thans geen twijfel meer. Savinien had zich in het slot verborgen gehou den, had daar den nacht doorge bracht en Renaud met diens hoofd kussen gesmoord. Dit herhaalde hij telkens weer op den terugweg naar „Landepereuse"..,. Maar hij kon daarbij eene groote vrees niet van zich zetten. Toen het den dood van Richar- dier gold, was hij de eerste ge weest, die de waarheid vermoed had zonder dat hij voldoende be wijzen tegen den moordenaar had gevonden. Ook thans was hij de man, die ontdekt had, dat de dood van Renaud aan eene misdaad was toe te schrijvenzouden echter de feiten, welke tegen Savinien ge tuigden en die Gordon voor vol doende hield, ook in de oogen van onpartijdige personen, vhn de rech ters bijvoorbeeld, voldoende wor den geacht? Zou het hem mogelijk zijn de geheime redenen te ont vouwen, welke den arm van den moordenaar hadden bestuurd Zou hij hen, die hem gehoor wilden schenken, kunnen overtuigen, dat Savinien de zickekamer was bin nengedrongen en op welke wijze hij dat had gedaan? Waar zou hij, die de zedelijke overtuiging bezat, de materiëele bewijzen vandaan krijgen, welke het den misdadiger onmogelijk zouden maken nog langer te ontkennen, die hem tot eene bekentenis zouden dwingen? Bij een zoo listig en .voor geen middel terugdeinzend karakter, als dat van den avonturier, stelde hij zich met eene aanklacht aan het gevaar bloot van door eene weldoordachte, rijpelijk overwo gen en lang voorbereide ontken ning de beschuldiging als van nul en geener waarde en daarom te leelijker en onbegrijpelijker be schouwd ie zien. Het zou eene groote fout zijn als aanklager op te treden zonder de zekerheid te hebben, dat hij zijrfe beschuldiging ook bewijzen kon. Naar „Landepereuse" terugge keerd, zocht hij tevergeefs naar Savinien deze had, nadat hij lang genoeg aan het doodsbed van zijn slachtoffer had vertoefd, laten in spannen en was weggereden, zon der te zeggen waarheen. Een oogenblik dacht Gordon, dat- de ellendeling zich met het oog op het steeds sterker wordende vermoeden van den dokter verlo ren had geacht en op de vlucht was gegaan, wijl hij zich op „Lande pereuse" niet meer veilig rekende. Een uur later echter was hij weer terughij was uiterlijk volkomen kalm; zijn gezicht toonde alleen eene uitdrukking van diepe droef heid. Toen hij Gordon voorbij kwam, scheen hij zich de scène, die in de vroegte tusschen hen bei den was afgespeeld, volstrekt niet meer te herinneren, en hij begaf zich zonder oponthoud in de sterf kamer, waar hij langer dan een uur bleef. Tevergeefs sloeg Gordon den man gade, wiens gelaat geen spoor van angst of vrees verried, maar alleen de zeer natuurlijke ontroering van iemand, wien pas een bemind pand door den dood ontrukt is. Savinien wist, da hij werd ga degeslagen, en deze wetenschap deed hem nog voorzichiger zijn. Hij beging geene fout, deed in :t geheel niets, wat verkeerd uitge legd kon worden. Op deze wijze verliep de voormiddag. Na het tweede ontbijt bleef Savinien be neden om eenige brieven te schrij ven en Margarete, Martial en He- lene ter zijde te siaan bij 't ver vullen der treurige plichten, welke een gevolg waren van het sterfge val. Hij keek daarbij van tijd tot tijd naar zijn horloge, liep aan naar 't venster en tuurde in de richting naar „Saint-Laurent. Tegen twee uur 's namiddags zag hij den dokter naar beneden gaan, op het punt o mnaar „Rou- ches" terug te keeren. Hij hield hem staande met de woorden Daar ik zie, dat ge ons denkt te verlaten, meneer de dokter, zou ik u willen verzoeken nog niet heen te gaan. En waarom niet, als ik vra gen mag? Urndat we u weldra noodig zullen hebben. Wie? Wij allen, zooals'we hier zijn. Men kan elk oogenblik op mijne dienstwilligheid rekenen alleen verwondert het mij dat men u gekozen heeft om daarop een be roep te doen. Wat verlangt men van mij Dat kan ik u nog niet zeggen, maar ge zult het waarschijnlijk spoedig vernemen, anLwoordde Sa vinien. Ik blijf gaarne, hernam de dokter, omdat ge meent, dat mij ne aanwezigheid haar nut kan hebben. Savinien boog, zonder te ant woorden, terwijl de dokter naar Margarete terugkeerde. Hij ver toefde nog een kwartier bij haar Stadsnieuws Haarlem, 18 Oct. 1900. Maatschappij tot verbetering der huisvesting van min vermogenden. In de algemeene vergadering, gehouden den 16en October, werd de rekening en verantwoording over het boekjaar 1899/1900 door den penningmeester overgelegd en op voorstel van den aanwezigen commissaris, door de vergadering goedgekeurd. Den len Mei 1.1. bedroeg het Maatschappelijk kapitaal 43500. Na afschrijving op de woningen en vergroeiing van het res erve kapi taal, werd het dividend bepaald op 3%. 1 Uil het jaarverslag, door don secretaris uitgebracht, blijkt, dat het Bestuur in het afgeloopen jaar datgene niet heeft kunnen verrich ten, wat de Maatschappij beoogt;, n.l. het opruimen van krotten en het bouwen van goede gezonde woningen, niettegenstaande een kapitaal van 17000.daarvoor: ter beschikking was gesteld. De/ te hooge geldelijke eischen voor den aankoop van den kant der eigenaars dier krotten en de wei nige hulp van daartoe bevoegde zijde verleend, om voor de gezond heid schadelijke woningen aJl te keuren, deden het Bestuur meer malen tevergeefs pogingen ir; het werk stellen, om verbeteringen aan te brengen. De heer Mr. F. R. Crommelin werd als commissaris, de heer A. de Clercq als bestuurslid herkozen. Het beroemde „Böhmisclie Streich- quartett" zal ook dit jaar ons land be zoeken. Of de Bohemers in Haarlem zullen optreden zal afhangen van bet kunstmirmeud publiek. De vorige uit voeringen die in Haarlem door hen werden gegeven, waren zeer matig be zocht. en leverde voor de concert-direo tie „De Algemeene Muziekhandel" ver lies op. Alleen bij genoegzame deelneming zal dit wereldberoemde slrijk-kwartef ééne uitvoering geven (bij inleekening). op Zondag 10 Februari 1901 des namid dags 2 uur in dc concertzaal der Socie-' teit Vcreeniging. In iedere stad van ons land waar de Bohemers optraden waren de zalen gevuld. Kan dat in Haarlem nu niet?, 't Hoogste op 't gebied der kunst heeft recht op onze waardeering en veree ring. Moge de Haarlemmers blijk geven van die waardeering, door hunne na men te teekenen op de lijsten, die bij H. II. boekhandelaars ter teekening liggen. De voorwaarden vindt men vermeld in eene hier achterstaande advertentie. Op telegraphische lastgeving van de directie moesten gisteren alle station? en toen hoorde men het door de sneeuwlaag gedempte ratelen van een rijtuig, dat voor het slot stil hield. Sedert vroeg in den morgen het bericht van het overlijden in deni omtrek verspreid werd, kwamen, en gingen rijtuigen 'van allerlei' soort; ze brachten gedeeltelijk dei pachters van den overledene, go-# deeltelijk de grondbezitters uit dei buurt, die de bedroefde familie' hunne dec-lneming kwamen be tuigen en zich spoedig weer ver wijderden. Gordon sloeg daarom in 't geheel geen acht op dit rij- - tuig. Er verliepen eenige minuten1 en toen kwam Savinien plotseling in de kamer. Hij fluisterde Martial en Margarete eenige woorden in oor, waarop broeder en zuster dadelijk opstonden en het vertrek verlieten, maar niet zonder elkan der verbaasd te hebben aangezien; daarop trad hij op Gordon toe. Ik zei u straks, meneer de dokter, dat we u noodig zouden hebben. Het oogenblik daarvoor ia gekomen. Het is goed, antwoordde de dokter zonder kwaad te denken. Ik volg u.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1