NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. VClCil /.aterdag 20 October 1900. No. 5310 ma MS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1,20 Yan 15 regels 50 Ofcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liefc Arrondissement Haarlem Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden. 1.65 vS' Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers- 0.01% Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37*4 Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnnmmer der Administratie 123. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend reebt tot plaatsing van Advertentie» en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit Mad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland.: Compagnie Générale de PuUicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs SP* Faubourg Montmartre Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan 20 Oct. bevat o. a.Nienwe eisclien der mogendheden in Cliïna, De nieuwe Rijkskanselier van Duitschland, Parlementaire Praatjes. Romanesk, De hoofden over schoolvergade ringen. Een middel tot demorali satie, De Boeren-chefe, Energiek besluit, Do A. N. D. B. leeft weer op. Onze Brievenbussen zijn geplaatst tegen den muur van het siga renmagazijn van den heer B. Langeveld, Groote Houtstraat 140 en tegen dien van uen lieer F. Hellingman, coufiseur, Groote Houtstraat hoek Anegang. Alle brieven en bescheiden, bestemd voor onze Redactie, onze Administratie en onze Stoomdrukkerij, kunnen daarin geworpen worden. Lichting geschiedt des morgens 9 en 11 uur, des namiddags 1 en 2 uur, des avonds 7. uur. J. C. PEEREBOOM, Directeur. Advertesitlën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe- ze genoodzaakt Advertentiën af te wij zen voor liet Zaterdagavondnummer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaat sing, dan is inzending op Vrijdag avond noodig, uitgezonderd natuur lijk kleine advertenties of familiebe- lichten, die moeilijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Weekblad voor de Jeugd. Aan hen die daarop zijn geabon- nerd, wordt hierbij verzonden no. 43 van het „Weekblad voor de Jeugd". Dit keurig geïllustreerde weekblad, onder redactie van den beer F. H. van Leent, bevat in dit nummer: De orgelman. Grootmoedertje. De vacantie van de club van me- touw Roos. Een leeuw en eene leeuwin* Een visscher. Lessen der ervaring. Allerlek Raadsel. Antwoord op het Raadsel., De reiger en de kikvorsch. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen aller aar digsten tekst. De prijs per drie maanden is slechts 50 Cents.). Politiek Overzicht. Vorst Hohenlolie heeft dus we gens hoogen ouderdom ontslag ge waagd als rijkskanselier, zooals we gisteren reeds uiteenzetten. Waar schijnlijk omdat de zware campag ne over de China-politiek in den Rijksdag hem te machtig zal zijn. Het „Berl. Tageblatt" is Hohenlohe nog al hard gevallen en schreef gisteren o. a. ,,Het domme verstand der on- .derdanen", zegt het „Berl. Tage blatt", „vroeg zich tevergeefs af \vaar zoo'n kanselier nu eigenlijk Voor dient, wanneer hij in oogen- ;blikken van gewichtige beslissin gen volkomen onzichtbaar was. „Maar de Rijksgrondwet bo- paalt in artikel 17 dat alle beslui ten en bepalingen door den keizer, in naam van het Rijk getroffen, door den Rijkskanselier moeten worden gecontrasigneerd; dat wil zeggen dat de kanselier voor die besluiten de verantwoordelijkheid draagt. „Doch wat geeft die verantwoor delijkheid, wanneer de kanselier beslissende oogenblilcken zich niet onder de raadgevers van den keizer bevindt, niet aan de zittin van den ministerraad deel- met den keizer over- J leg kan plegen over de strekking dier besluiten De Rijkskanselier stond inder daad den laatsten tijd feitelijk ge heel buiten de zaken des rijks, en dit was ook volgens het „Berl. Ta geblatt" onvereenigbaar met de be langen van het land. Graaf Bülow, de opvolger, is de vierde kanselier van het Duitsche Rijk. Bismarck had die hooge be- trekking bekleed van de stichting van het Rijk in 1871 af tot aan zijn ongenade, in 1890. Hij was toen twee jaren de kanselier van Keizer Wilhelm II geweest; bij zijn af treden was hij 75 jaar oud. Graaf Leo von Caprivi was 60 jaren oud toen hij als opvolger van Bismarck met het ambt van kanse lier werd belasthij bleef dit tot 1894. Zijn opvolger was de gou verneur van het Rijkstand, prins Von Hohenlohe, dié bij zijn op treden reeds 75 jaren oud was, en thans den 81-jarigen leeftijd be reikt heeft. De vierde kanselier, graaf Ber- hard von Bulow, is in 1849 gebo ren, en dus 51 jaar oud hij is de jongste der Rijkskanseliers, want Bismarck was bij zijn optreden ruim 55 jaren oud. Graaf Von Bulow studeerde te Lausane, Leipzig en Berlijn in de rechten en in de staatswetenschap pen en trad in 1870 in dienst als avantageur bij het koningshuzaren- regiment te Bonn. Na den oorlog werd hij tot officier benoemd, doch hij keerde weldra terug tot zijn oude liefde, de rechtsgeleerdheid. Hij werd aangesteld bij het Land gericht en later bij het districLbe- stuur te Metz. Na eenige jaren op deze wijze practisch de rechtsge leerde praktijk te hebben uitge oefend, trad hij in diplomatieken dienst. In 1876 werd hij benoemd tot attaché bij het Duitsche gezant schap te Rome. Na eenigen tijd aan het departement van binnenland- sche zaken te Berlijn werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1880 be noemd tot gezantschapssecretaris te Parijs en in 1883 tot gezant- schapsraad te Petersburg. In 1888 werd hij gezant te Boekarest, en in 1893 als gevolmachtigd minister overgeplaatst naar Rome. Toen in 1897 de heer Von Mar- schall aftrad als minister van bui- tenlandsche zaken, werd de heer Von Bulow belast met de waame- ming der betrekking van minister van buitenlandsche zaken, en in October van dat jaar definitief met de leiding van het departement be last. Wij meldden reeds, op welk een uitnemende wijze minister Von Bulow dit departement beheerde. Thans is de keizer teruggekeerd tot den toestand zooals die onder Bismarck is geweestnl. dat de drie betrekkingen van kanselier, minister-president in Pruisen en minister van buitenlandsche ken in één hand vereenigd zijn. In de beide jaren van 1SS81S90 ontstonden er telkens kleine ge schillen tusschen den Keizer en Bismarck over de rechten van deze ambten en na Bismarck's aftre den, bracht de Keizer dan ook een splitsing teweeg, die echter, thans weer is opgeheven. Nu de voorstellen van 'de Fran- sche Regeering door alle mogend heden zijn goedgekeurd, dringt men erop aan, dat de onderhande lingen met China ten spoedigste zullen worden aangebonden. De „Times" verneemt, dat de verte genwoordigers der mogendheden in China aan de voorstellen van minister Delcassé nog hebben toe- govoegd de volgende punten lo. afschaffing van de Tsung-li- Ya-Men, en benoeming van een minister voor buitenlandsche za ken 2o. schorsing gedurende vijf ja ren van de gelegenheid om exa mens te doen, voor alle districten waarin vreemdelingen vermoord zijn 3o. maatregelen om geregelde be trekkingen te kunnen onderhouden met den keizer. Vooral het tweede punt is voor de examensliefhebbende Chinee zen een zware straf. Doch ook de beide andere eischen zullen in China wel op verzet stuiten. Reuter ontvangt uit Peking het bericht, dat het Edict betreffende de bestraffing der hooge ambtena ren een valsch stuk is. Prins Tsjing en Li-Hoeng-Tsjang zouden ver klaard hebben het stuk niet te kennen. Dit bericht klinkt al heel zonder ling. Aan het telegram van den keizer van China aan den Duit- schen keizer was dit edict toege voegd, en in het telegram werd naar het edict verwezen. Indien nu het edict valsch is, moet bijgevolg ook het telegram aan den Duit- schen keizer valsch zijn Maar waar houden dan de vaischheden op Is er dan nog wel iets „echt" in deze Chineesche quaestie Jawel, er is iets heel „echt", dat is het schandelijke doen van de mogendheden, die zich, verblind door den waan dat ze gaan bescha ven in het rijk van het midden, daar hebben we tusschen haakjes de heerlijke voorbeelden van ge zien verbeelden, dat ze het recht hebben Chineesche instellingen, die heilig zijn, door de kracht hunner bajonetten te vernietigen. Men spreekt over de valschheid der Chi neezen, en heeft er den mond vol van, maar is het valsch heid of nietin naam der be schaving te gaan kapen en an- nexeeren onder 't mom van be schaving te brengen, zijn beurs te gaan spekken. Het gaat niet aan, om instellin gen die de menschen heilig zijn in ongehoorde verwatenheid met één slag uit te roeien, en heel een voudig een gansche staatsinstelling omver te werpen. Kan men de Chi- neezen ongelijk geven dat ze van barbaren spreken en zich tegen het barbarisme met hand en tand ver zet-ten Pas is er gejuicht over de lieve, aandoenlijke eenstemmigheid van de beschavers, ten opzichte der Fransche nota, of minister Delcas sé stuurt een tweede nota de we reld in, waarin de mogendheden worden uitgenoodigd elk haar pro gramma te forrnuleeren van de voorwaarden aan China te stellen, op den grondslag van de eerste no ta. Reeds is van verschillende zijde adhaesie met dit denkbeeld be tuigd. Wel ja, nu allemaal op eigen houtje, en dan binnenkort mekaar in 'fc haar gevlogen. Een stichtelijk beschavings-voorbeeld. Buitenlandsch Nieuws. Een Bóeren-predikant. De bekende Bocren-predikant, ds. van Broekhuizen, is te Amsterdam Aangekomen en door een verslagge ver van het „Handelsblad" geïnter viewd. Wij onlleenen aan dat interview het volgende: Ds. Van Broekhuizen is een nog jonge man, levendig en vol vuur voor de zaak, waaraan hij zich gewijd heeft. Uit elk zijner woorden spreekt een on wankelbaar vertrouwen op den goe den afloop van de Zuid-Afrikaansclie crisis. In alia bijzonderheden die hij vertelt en weergeeft laat hij uitkomen de punten, die hem een bewijs te meer zijn dat de oorlóg tegen de Boeren zal eindigen met Engeland's val en dc volkomen onafhankelijkheid der repu blieken. Ds. Van Broekhuizen is steeds bij de commando's geweest, hij heeft zon der zelf te strijden, stormaanvalllen en verdedigingen van moeilijke stel lingen medegemaekt. Het verwijt van een zijner gemeen teleden dat de predikanten maar praat ten en niets deden, trof hem zoo diep, dat hij overal met zijn mannen mede- trok. Geruimen tijd stond hij met de Pretoria-mensehen bij Langsnek. Toen lord .Roberts.. Pretoria naderde, wil- den de mannen weggaan om hun dis trict te verdedigen; de generaals wa ren naar Pretoria op krijgsraad en de bevelvoerende officier, commandant Hys, zag geen kans hen te keeren en had reeds bevel gegeven den Long Tom van Monskop te halen. Toen kwam ds. Van Breokhuizen tusschenbeiden. Wegtrekken en Bul- Ier den weg naar Standerton en Vrij heid openstellen, hem de gelegenheid bieden om in den Vrijstaat te vallen en De Wet in den rug te tasten, dat mocht niet gebeuren. Hij ging de la gers rond, sprak de mannen ernstig toe, hen wijzende op hun plicht en hij mocht de voldoening smaken dat zij stand hielden. Dezen pas is Buller niet doorgekomen; Hij trok Majoeba om over Botha's pas, waar de Lijdenbur gers een moeilijke en weinig dankba re taak hadden. Later kwam. ds. Van Broekhuizen naar Pretoria, waar zijn moeder ziek lag. Den dag na zijn aankomst bracht hij een bezoek aan de vrouwen van zijn gemeenteleden, die in het Oosten aan het vechten waren. Het was ver blijdend te hooren, hoe deze wouwen over den oorlog denken. Er was er niet een, zei ds. Van Broekhuizen, die er over sprak haai man te willen terugzien, zonder uit zondering verklaarden zij: „Ons wil ons man niet terug hebben, ons man moet vecht tot die laatst." Dezelfde wouwen schroomden niet den Engelschen officieren openlijk hun haat en minachting te toonen. Loopt haar een Engelsch officier op straat voorbij, dan lichten zij zorg vuldig den langen rok op, om zelfs de minste aanraking te vermijden. Rijden zij een officier voorbij, dan wenden ze het hoofd af Algemeene berichten. CHINA. Een telegram uit Peking van 17 de zer meldtDe uit Peking uitgezonden colonne der expeditie naar Pao-ting- foe kwam gisteren zonder tegenstand ontmoet te' hebben, zes mijlen zuidelijk van Tsji-tsjow aan. De veldmaarschalk graaf Von Waldersee is heden te Pe king aangekomen. De hongersnood in de^Britsch-Indi- sche koloniën is nog niet over, zoo als duidelijk blijkt uit een dezen week van den onderkoning van Engelscli- Indië ontvangen telegram. Hierin wordt o. m. gezegd, dat er verontrustende rapporten van Bom bay zijn ontvangen. In vele streken is de toestand hoogst ernstig, en indien er met den noord-oost mousson geen regen komt, zal de winteroogst zeer slecht uitvallen en de ellende niet te overzien zijn. In sommige streken echter is de teo- stand gunstiger en is daar het ergste leed geleden Onlangs werd in een huis te Milaan ingebroken en daaruit voor een waar den van pl. m. f290.000 ontweemd. Alle nasporingen waren tot nu toe vruch- teloos, doch korten tijd geleden ont vingen de eigenaars bet geld terug. De dieven, die geen andere beweeg reden konden hebben, schijnen door wroeging te zijn gekweld. Wat het resultaat van de proefne- mingen met Zeppelin's luchtschip voor de zaak der luchtscheepvaart zal zijn, blijft nog af te wachten. De dagblad correspondenten die de proef hebben bijgewoond zijn vol geestdrift over wat bereikt werd mannen van weten schap zullen moeten beoordeelen of het verkregene practisch nut heeft. Het schip steeg te 4 uur 50 min. op, zeilde in oostelijke richting tot bij See- moos en bleef daar ongeveer drie kwar tier op een hoogte van 600 meter balan- ceeren, gedurig wendingen makende in verschillende richtingen. Ten slotte stuurde graaf Zeppelin tegen den wind in naar zijn opstijgingspunt terug, maar moest wegens de duisternis, een kilometer voor de landingsplaats, op het meer dalen. De snelheid van den wind was kort voor de opstijging twee meter per seconde. president van den Senaat. Het besluit verleent verder op verzoek ontslag aan den onderstaats-secretaris van het de partement van oorlog en aan den kapitein-generaal van Madrid. De minister van buitenlandsche za ken benoemde tot vertegenwoordigers van Spanje in het Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage den hertog van Te- tuan, Villaverde en de Torres Campos. Stadsnieuws Haarlem, 19 Oct. 1900. Schouwburg. Flora Tosca. Men mag Victorien Sardou verwijten dat zijn tooneelstukken slechts maak werk zijn en een diepgaande critiek niet kunnen verdragen, dat hij ze han dig in elkander weet te zetten, kan niemand ontkennen. In Flora Tosca heeft hij uit een schijnbaar nietig onderwerp een drama te voorschijn geroepen, dat alle draken uit de grijze oudheid met succes tarten kan. liet hoofddoel, eene groote actrice gelegen heid te geven naar hartelust met bare veelzijdige talenten te schitteren, heeft hij echter bereikt; meer verlangde Sar dou trouwens niet. Mevr. Maxm heeft gisterenavond ge toond dat zij met dit werk haar voor deel kan doen. In het derde bedrijf een minnaar die gepijnigd wordt en een soort inquisiteur, Tosca, in tus schen ondervragende naar dat wat de minnaar ondanks alle pijnigingen niet zeggen wil is zij de verpersoonlij king van smart en wanhoop. In het vierde bedrijf, wanneer zij den baron Scarpia gedood heeft, weet zij stil spel te geven dat levendig treft. Dat too- neeltje is zeer mooi, mooi vooral door eenvoud en kalmte. De dolk, waarme de de moord gepleegd is, wordt wegge worpen, eenige bloedvlekken, aan han den en kleeding met een weinig water weggewischt en met een paar branden de kaarsen, een kruisbeeld en de doode Scarpia een stilleven gevormd, dat we] een weinig te aangrijpend is. Toch ge noot men daarbij door haar speL Drie malen werd zij daarvoor teruggeroe pen. Ons echter is Mevrouw Mann bet best bevallen in het eerste bedrijf. De schouwburg was goed bezet. Bij het binnenkomen van de zaal wordt het oog getroffen door een nieuw gordijn, dat wat meer als het vroegere, in harmonie is met de zaal en het ge heel daardoor een beter aanzien doet hebben. Voor den aanvang werd, ter herin nering aan de verloving der Koningin, het „Wilhelmus" gespeeld, dat staan de aangehoord en levendig toegejuicht werd. Kaat Mossel. Zondagavond wordt door het Rot- terdamsch tooneelgezelschap „Kaat Mossel" weer eens opgevoerd. „Reu- zensucces" heet hetwelnu, wanneer het reeds 169 malen opgevoerd is en het nog altijd trekken blijft, dan be gint het er waarlijk wel wat naar te lijken. Zondagsrust Bakkersgezellen. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bakkersgezellehbond, maakt bekend, dat de uilgeschreven vergadering voor Bakkersgezellen en Depothouders, óp Zondag 21 October ten halfeen 's mid dags, 8 dagen later zal gehouden wor den en wel op Zondag 28 October, aan gezien do heer J. P. A ten Boekhorst Zondag in Leiden heeft aangeno men te spreken. Naar men ons meldt, is door mej. A. M. C. Travaglino, 7 Oct. jL overleden, aan de St. Vincentius-Vereoniging te Haarlem vermaakt eene som groot f 5000.alsmede aan de St. Elïsa- beths-Vereeniging een legaat van t 2000.v Arnh. Ct." over ham: optreden in d® schoone Gelre-stad schrijft: „Het was hoogstaande kunst, die' ze mochten smaken, en inderdaad ge-' nieten konden zij, die bij voorkeur het religieuse genre in de muziek liefheb ben. Want in dit genre heeft mevrouw' Eijkman haar grootste kracht gevon den. Haar als van nature reeds voor de interpretatie van serieuse werken aan gewezen altgeluid, leent zich om zijn diepte en volheid bij -uitnemendheid voor gewijde muziek. Hoe schoon de begaafde altzangeres het verstaat zich in allo „stïmmungen" in te denken, bleek vooral in haar magistrale voorv dracht van Beethoven's „Busslied." En verder „Bijzonder viel te prijzen de innig-, warme expressie, waarmede zij het „Lied aus dem Vater Muser", van P* Cornelius, interpreteerde. Ook Valerius „Gedenck Clanck" voldeed zoo goed, juist omdat 't zoo' zonder effectbejag werd ton gehooro gebracht. Zwemschool Eoutvaart. Met betrekking tot de waterverver-, selling, is het water uit de bassins, bij het einde van het badseizoen, nadat er ruim achttien duizend baden zijn genomen, door den heer N. v. d. Sleem directeur van het laboratorium voro scheikundig, microscopisch en bacte-) riologisch onderzoek, alhier, onder-1 zocht. Het rapport geeft de navolgen de resultaten: Blijkens de analyse, vergeleken met die van het water direct uit de bron,- was het water, na den geheelen zomer gebruikt te zijn, nog slechts weinig ver ontreinigd; gedurende het verblijf in het bassin, scheiden zich de ijzer- verbindingen van het nortonwater af, terwijl bovendien, evenals In alle open wateren, zich groene algen gaan ont wikkelen. Beide veroorzaken eene on-| aangename troebeling, zijn echten voor de gezondheid van geen belang. (w. g.) N. v. d. SLEEN. Door den heer Commissaris der Ko-, ningin zijn alsnog, tot het voltallig, maken van het contingent dezer pro vincie, 2 lotelingen lichting 1900 ter inlijving bij de militie opgeroepen, terwijl nog 1 lotcling die reeds vrijwil-, lig in dienst is, ter inlijving bij de mi.' litie zal worden bestemd., De Koningin-Regentes van Spanje teekende Woensdag de benoeming van generaal Linarez tot minister van oor log en van generaal Azcarragua tot Concert in de St. Bavo. Maandag 29 October a.s., des avonds te 8 uur, geeft mevr. Eijkman van Ou- werkerk, altzangeres, een concert in de Groote Kerk, met medewerking van den heer W. Ezerman, organist. Wij hadden persoonlijk nog niet het ge noegen kennis te maken met deze zan geres, maar er gaat een groote roep van haar uit. Zie bijv. wat de „N. IJ8sport. De Nederlandsche Schaatsenrijders^. Bond houdt op Zaterdag 10 November, a. s. alhier eene algemeene vergade-' ring. Behalve de verkiezing van 3 be stuursleden komt o. a. op de agenda», nog een voorstel van het bestuur voor tot het verleenen van een crediet van* f 250 voor eventueele propagandavan f 450 ten behoeve van de wedstrijden en van f 300 tot het verstrekken van) subsïdiën indien door particulier ini-f tiatief hardrijders naar het buitenland worden gezonden. Donderdagmiddag heeft naar dö» „N. R. Ct." meldt de politie in be-i slag genomen 4 mutoscopen in da- wachtkamer 3e klasse aan het station, alhier, op grond dat daarin onzedelij-; ke photographieën werden vertoond. Collecte. Van wege het hoofdbestuur der ver- eeniging „Trouw aan Koning en Va*] derland" zal op Dinsdag, 23 October-, e. k. alhier eene collecte worden ge houden. Het doel der vereeniging is onder-! steuning van behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis, of de Citadel-medaille. Het aantal der ondersteunde oud-I strijders bedraagt 232. De vereeniging! acht dit jaar voor ondersteuning on geveer /40.000 noodig te zullen hebben.; Dank zij den milden steun der Re-1 geering kan de vereeniging aan haar? verlangen, om den levensavond derf arme ouden te verhelderen, gevolg ge-'- ven, maar het is noodzakelijk dat ook-' de andere bronnen van inkomsten? blijven vloeien, wil zij met haar goede' werk voortgaan. Door de alom in den lande gehouden- inzamelingen voor Transvaal bracht' de collecte in 1899 ongeveer f 1000 min der op dan in 1898. Moge men voor da

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1