NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. Maandag 22 October 1900. No. 5311 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02*4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Yt de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Boiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiè'n van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 015. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Katnpersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer dor Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiè'n worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van AdTertentiëa en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. J01IN F. JONES, Succ., Parijs SIM* Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit aciit bladzijden. Haarlem s Dagblad Tan 22 Oct. bevat o. a.De Boeren bedreigen Johannesburg, Een mooi idee van de Morning Post. China verlangt naar vrede. Brief uit Schvrerin, Beleg van Haarlem, Van de brui loft naar linis, Terugtocht der Boeren naar Kroonstad, Parlemen taire Praatjes. Voorts behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 7 van ,.De Zaterdagavond", Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud, bevatten de: De portretten van II. M. Koningin Wilhelmina en Z. II. den Hertog van Mecklenburg-Schvverin. met gedicht, getiteld ..Verleden en Toekomst," en een afbeelding van bet vaderlijk Paleis N an den Hertog; Kroniek, Haarlemmer Halletjes, Haarlem's Musea, Feuille ton: Kleine zondaar; verhaal: De oud ste kreeg haar, Moment-Opname Pa rijs II. benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, uitslag prijsraadsel en de nieuwe prijsvraag. Onze Brievenbussen zijn geplaatst tegen don muur van het siga renmagazijn vaij den heer 13. Laugeveld, Groote lloutstrv-t 140 en tegen dien van üon lieer F. Hellingman, conllseur, Groote Houtstraat hoek Anegang. Allo brieven en bescheiden, bestemd voor onze Redactie, onze Administratie en onze Stoomdrukkerij, kunnen daarin geworpen worden. lichting geschiedt de3 morgens 9 en 11 uur, des namiddags 1 en 2 uur, des avonds 7 nur. J. C. PEEREBOOM, Directeur. Politiek Overzicht. De „Morning Post" heeft een iclée, waaraan men originaliteit niet ontzeggen kan. Aangezien het eind van den guerilla nog bij lan ge na niet te bepalen is en de oor log dus een dure boel wordt, moest er maar zoo gauw mogelijk een eind aan komen, en dat kan vol gens dit snugger Engelsche blad het best geschieden door 't met de Boeren-aanvoerders op een accoord- je te gooien en ze allerlei baantjes aan te bieden. De Wet moet b. v. commissaris van politie van Birma, op de noordoost grens van Indië worden. Als de Wet ooit van dit fameuse denkbeeld hoort spreken, dan zal hij zijn lachen wel niet kunnen houden. Er is uit Johannesburg een tele gram gekomen dat Engelsche pa trouilles de omstreken der stad doortrekken. Het» schijnt dat de Boeren veertig mijlen in 't rond Ie stad bedreigen. Dat telegram spreekt wel van niet meer dan 300 Boeren, maar voegt er toch bij, dat volgens geruchte de Boeren Johan nesburg willen aanvallen. Verder heeft Lord Roberts uit Pretoria geseind, dat het aan een troep Boeren gelukt was, in den nacht van den 16en in Jagersfon tein door te dringen. Den volgen den morgen had een gevecht plaats waarbij de Engelschen 9 dooden en 2 doodelijk gekwetsten haddende Boeren verloren hun commandant en 20 man. Kelly Kenny zond gis teren een legerafdeeling uit, die vandaag Jagersfontein zou moeten hereiken. Volgens een officieel telegram zijn Methuen en kolonel Douglas tie Zeerusfc aangekomen., na ver scheidene dagen met de la Rey en Lemmer gevochten te hebben. President Kruger is Vrijdagoch tend in alle stilte aan boord van de Gelderland gegaan. Hij is in gezelschap van dr. Heymans naar :de aanlegplaats gereden. De Gou verneur volgde in zijn rijtuig. De President heeft zich van het doua- nehoofd ingescheept, in plaats van gebruik te maken van de gewone aanlegplaats. Men verwachtte dat de Gelderland heden zou vertrek ken. De „Daily Mail'*" verneemt uit Lourenc-o Marquez dat, ter eere wan de verloving der Koningin, de Gelderland zou vlaggen en 101 ka nonschoten lossen. President Kru- ger zou dan wellicht vandaag aan boord gaan om aldus een bijzonder vertoon van eerbewijzen aan hem zelf. io. vermijden.. JKruger's goud r is nog niet gevonden, seint de cor respondent nog. Dat is jammer De „Kölnische Zeitung" wist meo te deelen, dat lord Selborne benoemd zou worden tot gouver neur der overwonnen republieken en Sir Alfred Mi liner oppercom- missaris van het Engelsche gou vernement in Afrika zou blijven. GeneraalVoyroll is Donderdag te Peking aangekomen, vergezeld door generaal Auzeau. De officie ren en de leden van de Fransche legatie gingen den bevelhebber to gemoet, wien door de Fransche troepen in Peking eerbewijzen werden gebracht. In de hal van het Keizerlijk paleis schonk de ge neraal vaandels aan de Fransche marine-i'egimenten. De gezanten hebben een nota van Li-Hoeng-Tsjang ontvangen, waarin gezegd wordt dat het tijd is om over den vrede te onderhan delen. De Chineesche gevolmach tigden bieden aan om de onder handelingen te openen en erken nen in beginsel de noodzakelijk heid van schadevergoeding voor de verwoeste gezantschapsgebou wen de schade zou kunnen wor den begroot door vertegenwoordi gers van de mogendheden. Aan de vreemde naties zouden nieuwe handelsvoordeelen worden toege staan en de oude verdragen zou den worden gewijzigd. De heer Piclion, de Fransche ge zant, heeft daarop aan Li-Hoeng- Tsjang te kennen gegeven dat eerst een voorbeeldige bestraffing van de voornaamste schuldigen moest plaats hebben. Zoo lang de leiders niet zijn gevallen, kunnen de vijandelijkheden niet worden gestaakt. In tegenspraak met geruchten die eerst hebben geloop en zegt men nu, dat Mi quel volstrekt niet afgunstig is, dat niet hij maar de veel jongere Bulow met het rijks kanselierschap is belast. Want den sukkelenden gezondheidstoestand van Miquel in aanmerking geno men, is die post veel te zwaar voor zijn oude schouders. Er zal, zoo verzekert men, voorloopig geen verdere verandering in de samen stelling van het ministerie komen. Misschien moet nadruk gelegd worden op het woordje voorloo pig, want het is een tamelijk alge meen bekend geheim dat de mi nister van binnenlandsche zaken, Posadowsky, en de minister van marine, Tirpitz, het bij gewichti ge gelegenheden lang niet eens zijn geweest met graaf Bulow. Het ministerie van marine moet ten aanzien van de overzeesche po litiek nog al eens van heel andere meening geweest zijn dan het mi nisterie van buitenlandsche zaken, en Posadowsky ging bijvoorbeeld door voor den man die er veel schuld aan had, dat niet dadelijk de Rijksdag bijeengeroepen is ter behandeling van de Chineesche kwestie, hoewel Bulow daarop aan drong. Vandaar het vermoeden dat Posadowsky en Tirpitz op den duur niet onder Bulow's leiding zullen blijven werken. Als toe komstige staatssecretaris van bui tenlandsche zaken wrordt gedood verfd de tegenwoordige ondersecre taris Richthofen, hoewel deze veel tegenstanders heeft wegens het coquetteeren met Engeland, waar van men hem beschuldigt, en waardoor hij als staatssecretaris niet naar den smaak zou zijn van vele buitenlandsche hoven. Een ander gerucht wijst dan ook baron v. Rhotenau, tegenwoordig Prui sisch gezant bij het Vaticaan, als Bulow's opvolger aan in zijn de partement. Hij is een Beier, en zijn benoeming naast Bulow, die een Mecklenburger is, zou dus als een beleefdheid tegenover Zuid- Duitschland beschouwd kunnen worden. Ook is Rothenau katho liek en hij staat op goeden voet met het Vaticaan, wat dus van be- teekenïs is met het oog op het centrum. Buitenlandsch Nieuws. Terugtocht der Boeren naar Kroonstad. Iemand die den terugtocht van de Boeren naar en langs Kroonstad 1 meegemaakt heeft, geeft er een be- - schrijving van in het „Handels blad." Iiij vertelt hoe, na Paarde berg de vrees, omgetrokken te worden, de Boeren al aangreep, en toen de marsch van de Engelschen uit Bloemfontein naar het noor den begon, was er geen houden meer aan, hoe generaal Botha zich ook inspande Het meerendeel der burgers sloeg geen acht op zijn bevel. Met angstige blikken dreven zij hun paarden aan in de richting van Kroonstad De paniekduïvel had het Boerenleger aangegrepen en zij konden zich er niet meer van ont doen. Wanneer een Boer vecht, vecht hij als menschen maar vechten kunnenwanneer hij besloten heeft niet te vechten, dan kan geen macht op aarde hem daartoe dwin gen. De burgers onder generaal Botha hadden besloten niet te vech ten. De Boeren vormden, zegt hij verder, een optocht van twintig mijlen lang, over den stoffigen weg die evenwijdig loopt met den spoorweg. Er was maar één ge dachte de drift De zon ging onder. Ver bij de achterhoede kondigden geweer schoten aan dat de vijand met spoed vervolgde. Het droge gras werd in brand gestoken en een dichte rookwolk hing als een doodskleed over de terugtrekkende commando's. De lucht was bewolkt en de maan ver duisterd. De vlammetjes knetter den vroolijk, alsof zij den paniek- duivel personifieerden en, aange wakkerd door den sterken wind, dwongen zij den langen trein van wagens tot een wilde vlucht. Het veld was voor mijlen een vuurzee. In dien phantastischen gloed kre gen de stoere vormen der Boeren een nog ruwer aanblik. Kudden van ossen, paarden en schapen liepen hopeloos door elkander, vluchtten in alle richtingen en dreigden de voertuigen met ver nietiging. Het schelle roepen der kafferdrijvers het klappen der lange zweepen, het gehuil der kin deren, het verwarde geraas en ge schreeuw van een groote massa menschen en dieren, vulde de lucht en voegde een rustelooze tril ling aan het geheel. De wind was scherp en bitter koud.Weinige Boeren waren voor zien van winlerkleeding of over jassen. Zij zaten bevende op de wagens of wikkelden zich in hun ne warme dekens, terwijl zij maar steeds hun vermoeide paarden lot spoed aandreven. Gewikkeld in kleurige kafferdekens, hadden de burgers de gelijkenis van Indianen op het kriigspad. Dun gekleede vrouwen drukten hare zuigelin gen vast tegen zich aan en de kin deren kropen dicht tegen elkander om meer warmte. Onder het noordwaarts trekken sloten zich de bewoners der dor pen en der boerderijen langs den weg aan. Hoe hartverscheurend dit. geforceerd en haastig verlaten va.n huizen ook was, weinigen aarzel den alles op te offeren. Alles was beter, zoo dachten deze eenvoudi ge menschen, dan in handen der gehate Engelschen te zijn. Dus de vluchtelingen vingen een reis aan, waarvan zij liet einde niet konden zien of zich zelfs voorstellen... Toen Botha inzag dat aïle pogin gen om de burgers tot staan te^be- wegen vergeefsch waren, besloot hij wijselijk Kroonstad te verla ten en den terugtocht aan te van gen. Hij hield echter stand tot don ker, ernstig bedreigd door een ster ke omtrekkende beweging van den vijand. Bij zonsopgang waren in de stad zoo goed als geen burgers meer en een elk die het verlangen en de kracht had om weg te komen, was heengegaan. De spoorwegtreïnen waren ont ruimd op eenige hospitaal- en Kaapsche wagens na, welke op het punt stonden te vertrekken. Er bleven nog twee bruggen over om te laten springen. Even voor 8 uur kondigden twee op elkander volgende slagen aan dat het vol bracht was. De president stapte in een Kaapsch spoorwegrijtuig dat uren lang had gereed gestaan en kc-erde wederom zijn hoofdstad den rug toe. Generaal Botha had kennis ge geven dat de Britsche bereden in fanterie binnen 3 mijlen van de stad was en de trein gevaar liep afgesneden te worden. Toen de trein het station verliet, sloeg een vlam uit een der stationsramen. Het station en de omliggende lood sen waren in brand gezet. Snel ver spreidden zich de vlammen en spoedig was het geheele terrein één brandende massa. Een bom van een Engelsche bat terij vloog sissend in de stad en ontbrandde op een kafferkeet in de voorstad. Een tweede sloeg in de stad voor het Grand Hotel nabij het station. Daar kwam een ande re, gericht op den langzaam voort- gaanden trein, doch miste. Gene raal Botha en zijn handvol dappe re mannen bereidden zich voor om in de stad te blijven en beslo ten te slaan tot in den morgen, ten einde de artillerie en ammunitie- troin te dekken. In de verte, aan gene zijde van de Vaalrivier ging er een luid „Hurrah" op. Een andere hoofdstad in den Vrijstaat was gevallen. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZüID-AFRIKA. Het bestuur van den spoorweg te Lourengo Marques heeft last ontvan gen om al het rollend materieel van den Ned. Z. A. Spoorweg over te dra gen aan de „Imperial Military Rail way" (de lijnen der N. Z. A. S. onder Engelsch beheer), naar gelang van de behoefte. De correspondent van de „Times" le Konstantinopel seint dat sedert Vrij dag omstreeks 100 in hechtenis ge nomen Armeniërs, hoofdzakelijk Oda- basji's die verdacht werden, revolutio nairen te herbergen, verbannen zijn. Vijftig zijn uit de gevangenis ontsla gen, maar daar blijven er nog velen en iederen dag vinden nieuwe inhechte nisnemingen plaats. Bij circulaire van het begin van dit jaar had de toenmalige minister van oorlog, de Gallifet, verboden, dat in de officieren-socioteiten dagbladen zou den ter lezing worden gelegd, waarin de nationale instellingen, de president van de republiek of de Regeering wer den aangevallen. Genei*aal André bewijst een ruimer blik te hebben; hij heeft die voorschrif ten ingetrokken, zoodat nu voortaan alle bladen weder zullen mogen wor den gelezen. Onder één voorwaarde echter, en die is, dat dan ook de meest mogelijke onpartijdigheid bij de aan schaffing zal worden in acht genomen: de kranten, die aan de Regeeving vij andig gezind zijn, mogen niet een be langrijker plaats op de leestafel krij gen, dan die, welke de politiek der Re- geering steunen. Brauckman en Stol waren korpswer kers in het welbekende „Excelsior". Laatstgenoemde won met de heeren Roozen en Lindeman als korps K. D. O. de Koninginne-medaille op den Bondswedstrijd te Hoorn, na een span- nenden eindstrijd met het Bat. d.d. Schutterij alhier. Aanvan van den wedstrijd Zondag middag half twee. Hoofdsecondant de heer Joh. Martin. Het programma voor het Populair Concert, op Zondag 21 October, door het Strijkorkest van Ivriens, in het Brongebouw, bestaat uit tal van sclioone nummers door het orkest. Be halve de hier zoo gunstig bekende ka rakter-komiek Henry Strous, zullen voor het eerst alhier optreden de heer en mc-j. Henry en Sophie, die in het Arena te Rotterdam onverdeeld suc ces behaalden. Tot slot geeft hot HoL- landsche Trie een hoogst komische operette, Stoppelmans Ideaal. In het douchebadhuis zijn in de af- geloopen week genomen 445 baden. Ongeval met de Electr. tram. Vrijdagavond ongeveer half zeven moesten op 't Klokhuispleiu de electri- sche trams komende van beide rich tingen stoppen. De reden van dit op onthoud was, dat de wissel, waaraan men overdag gewerkt had, te hoog was komen te liggen. Tengevolge hiervan moesten de passagiers, die van 't sta tion af kwamen, overstappen in den tramwagen, die van den tegenoverge- slelden kant kwam om daarmede den rit te vervolgen en omgekeerd. Een en ander werkte natuurlijk nog al storend op 't tramverkeer. Stadsnieuws Haarlem, 20 Oct. 1900. Schermen. Reeds Zondag 1.1. bleek, dat het mee rendeel der Ilaarlemsche schermers sabelliefhebbers zijn, en dit is niet te verwonderen oolc. Waar de Ilaarlemsche degenkorpsen het meestal moeten afleggen tegen de Amsterdammers, daar zijn zij op sabel gewoonlijk onoverwinlijk. Beide vereenigingen V. V. en K. en K. D. O. hebben dit laatste reeds meer malen bewezen. Daar zij nu in gebouw ,,St Bavo" elkaar a.s. Zondag moeten bestrijden om den. Haarlemsche Kam- pioentitel kunnen wij een ernstigen strijd verwachten. Voor V. V. en K. wordt een drietal gekozen uit de heeren v. Donselaar, Teckeus, Steyl en Brauckman. K. D. O. komt uit met Stol, Roozen, en Lindeman. De drie eersten zijn genoegzaam be kend en wonnen reeds (als korps Pro Patria) menigen _prij3. De heeren De leerlingen der 4e klasse B. der H. B. School alhier, ontvingen op hun telegram aan II. M. do Koningin het volgend antwoord Leerlingen der 4e kl. B., II. B. School, Hare Majesteit de Koningin betuigt u allen Iloogstderzelven dank voor aangeboden gelukwenschem Oolc de Schietvereeniging „Jong Nimrod" zond een telegram van geluk- wensching. Museum van Kunstnijverheid. Eene tweede serie gedrukte stoffen is thans in het trapportaal van ge noemd Museum tentoongesteld, waar van de patronen speciaal geteekend werden voor gordijnen. Tevens werd in de Rotonde geëxposeerd eene ver zameling goed uitgevoerde afbeeldin gen van oude stoffen, waarvan de oor sprorJ'elijke stukken in het Museum an Kunstnijverheid te Berlijn berus ten. Bovendien is een verzameling re- product' ëu van door Michel le Blon vervaardigde teelceningen ter bezich tiging gesteld. Michel le Blon werd in 15S7 te Frankfort geboren, was aan vankelijk goudsmid van beroep wijdde zich laier geheel aan de tee- kenkutist. Zijne sieiTjke ontwerpen die modellen voor de meest verschil- lendo kunstambachten bevatten, geven blijk van de groote begaafdheid van dien meester, die in 1615 to Amster dam woonde, in 1627 eene reis naar Italië i rdernam en zich later in Brus sel vestigde. Zondag is de toegang kosteloos. Door den heer J. W. ITolterman, op zichter over de gasverlichting alhier, is bij den Gemeenteraad te Den Haag, een adres ingediend, waarin hij ver zoekt, naar aanleiding van het besluit inzake geelbloedloogzoutbereiding aan de gemeentelijke gasfabriek aldaar, dat de Raad met hem in onderhande ling treedt over eene nieuwe wijze van bereiding, die een veel gunstiger ren dement oplevert en een veel eenvoudi ger inrichting der fabriek toelaat, als dat in het Buitenland en te Amsterdam het geval is. Volgens adressant kan daardoor pL m. 50 netto winst meer gemaakt wor den. Opening. Heden (Zaterdagavond) opent de heer J. H. Wittgrefe zijn nieuwge bouwd perceel in de Groote Houtstraat 46. De groote, ruime, licht-groen ge schilderde winkel, maakt met zijne aan heide zijden zich bevindende uit stalkasten een jjrootschen .lndruk-.cn thans kan men veel beter dan in denj vorigon winkel zien de grooto verschel-,' denheid van artikelen, waarin de heer Wittgrefe handelt. De rechterzijde is geheel ingericht voor huishoudelijke, artikelen, do linkerzijde voor glas cn porcelein de glazen kast, die zich in, het midden van den winkel bevindt, wordt uitsluitend voor kristal inge richt, in de Iaden daaronder bevinden, zich de bekendo artikelen van Rich. Herder. Boven en achter den winkel bevinden zich do magazijnen, waar1 men verbaasd staat over den enormon voorraad en verscheidenheid van arti kelen, die daar geborgen zijn. Het per-' ceel is een sieraad voor de Groote Hout straat en doet den architect den heer J. II. Welsenaar en don aannemer den heer Snel alle eer aan. Des avonds wordt het magazijn schitterend ver licht door gasgloeilicht, geleverd door den heer Iloesbergcn, Nassaulaaiu Geopend. Zooals uit achterstaande adverlen-| lie blijkt is het magazijn van den lieer' J. A. Bakker in de Anegang geopend. In dezen grooten, lichtgroen geschil-i derden winkel komen do fraaie galan terieën, huishoudelijke- en toilet-arti kelen goed tot hun recht. Ook voor speelgoederen is do heer Bakker goed gesorteerd. De winkel heeft reeds veler' aandacht getrokken. Van je familie moot je het maar: hebbendat ondervond Vrijdagavond' de tapper van Galen in de Groendaal* steeg weder. Omstreeks kwart voor el ven kwam zijn zwager, zekere de Kus ten, in de tapperij, en dreigde de boel kort en klein te slaan. De vrouw met een alarm fluitje der politie gewapend, vloog daarop naar buiten; weldra ont-, stond een groote oploop en kwamen' dienaars der Heilige Hermandad toe-, gesneld. Intusschon had de woesteling het hazenpad gekozen. Nog eenigen tijd, duurde het vóór do rust in de steeg* was wedergekeerd. Voor eenige dagen kwam een zeker® zich noemende Rombout van Riems- dijk, ten huize van hier ter stede woon-^ achtige personen van dien naam cq beweerde hun neef te zijn, die voor, eenige jaren naar Amerika was voN trokken. Daar inderdaad een dergelijk familielid indertijd naar Amerika was gegaan en de verhalen, die hij opdisch- te en wat bij van de familie vertelde,: alleszins geloofwaardig was, werd bij van harte welkom gehectcn. Niet lang was hij in huis of daar kwam de aap' uit de mouw. Zijn koffers stonden nog aan boord en hij had ongeveer 5tf6 noodig? om deze, waarin al zijn goederen en geld zaten, af te halen. Geheel ter goeder trouw gaven zij hem de gevraagde som en met een „toti weerzions" vertrok de vroolijke neef.! Doch tot dusverre is niets meer van, hem gehoord, zoodat aan oplichting moet worden gedacht, en zal van dati weerzien niet veel komen, of de politie,; die de zaak in handen heeft, zal hom' moeten vatten. Bloemendaal. Bevallen: C. MeilandHulsebosch,) G. Metzelaar—Luijten, d. T. Genis-I Gedink, d. M. Ilulsbosch—Smit, z. Overleden: M. E. v. Greuningen, 50 j-, Mecrenberg. Heemstede. Ondertrouwd: J. A. Boogaard en C*> G. BruneeL Bevallen: M. van ScggelenKicfti z. en d. Vrijdag-avond had alhier in de HeiH vormde kerk van wege da Zendeiings- vereeniging gevestigd te Rotterdam eene openbare lezing plaats. De heer Jens, zendeling op Nienw- Guinea, trad hierbij als spreker op, met het onderwerp Hot werk der zenv ding op bovengenoemde plaats. In een boeiende, leerzame rede schetste spre ker de werkzaamheden hier aan ver bonden. zoowel de teleurstellingen ala ook do zegen welke hierdoor wordt ondervonden en wekte alle op, om zoo veel mogelijk hun steun hieraan te willen leenen. De bijeenkomst werd met gebed geopend, als ook met psalmgezang en dankgebed gesloten. Zandvoort. Door den Commissaris der Koningin: dezer provincie is aan den buitenge-!

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1