„Spun Glass". In eene der suikerfabrieken te Ber- gen-op-Zoom heeft de politie eene raz zia gehouden onder de werkkrachten beneden de 1G jaar. In verband met de arbeidswet zijn legio processenver- baal opgemaakt. Te Lage Zwaluwe is een 16-jarige jongen door een stier aangevallen en zoo ernstig gekwetst, dat de knaap in levensgevaar verkeert Brief uit Schwerin. Van onzen Berlijnschen Correspondent. De jonge bruidegom uit bet land van Frits Reuter. Schwerin, 18 Oct. 1900. „Gerade durch, der beste Weg!" (Recht door zee!) (Lijfspreuk van Heinrich, Her tog van Meckleuburg-Sclrwe- rin.) He avond begon al te vallen, toen wij in de groothertogelijke residentie aankwamen. Hier Iieerscht niet het „stramme" pruissische régimewe merkten het reeds dadelijk, toen we het monumen tale station verlieten, dat in zijn lijnen en grootschen aanleg eenigszins aan het nieuwe station van den Bosch her innert. Verwonderd keek ik op, dat ner gens naar onze kaartjes gevraagd werd en geen portiers ons den weg versper den. Hier heerscht nog dezelfde toe stand zooals tot voor een paar jaar overal elders. Men mag nog vrij op het perron loopen, zonder genoodzaakt te zijn, een kaartje te nemen. En er wordt druk gebruik van gemaakt. Mecklenburg heeft zijne eigene staatsspoorwegen. Onderweg had ik liet reeds gemerkt aan de slagboomen bij de overwegen, welke er uitzagen, alsof ze eerst gisteren geverfd waren, zoo helder en frisch blonken in het voorbijrijden de bl au w-geel-roode landskieuren. In de stille straat liepen een pas of twintig voor ons uit een paar kleine kleuters, een meisje en een jongen. Mijn vriend versnelde den pas, hij had de kinderen herkend. „Hans! De beide kleuters keken om, bleven een oogenblik staan en kwamen daar na in draf naar ons toe geloopen. „Oom Willy! Oorn Willy! Waai- komt i u vandaan, en wie is die mijnheer?" Het kleine kereltje kijkt wantrou wend naar mij, dan legt hij de hand in de groote hand van zijn oom. Hij en zijn zusje Harriot moeten op een drafjo loopen om ons bij te houden. Ilun mondjes staan geen oogenblik stil. Meestal spreken ze door elkaar. „Ja, oom, en wij hebben vandaag den heelen dag vacantia gekregen en morgen ook, is dat niet leuk," zegt de kleine meid, terwijl ze lachend van onder baar grooten hoed naar ons op kijkt. Oom houdt zich van den domme en vraagt: „Gut, kind, hoe kom je nu in eens weer aan vacantie? Is er iemand ziek op school?" „Wel nee, oom, maar onze hertog Heinrich heeft zich vandaag geënga geerd met een Koningin en daarom hebben we vacantie, weet u. Met een Koningin van Polen, geloof ik." „Je weet er niks van, valt Hans haar in de rede, „met de Koningin van Hol land, heeft moetje gezeid," Dan ver volgt hij parmantig en hij schuift den rooden, van voren opgeklepten vilten hoed naar achteren, „maar ik zou niet met die Koningin willen trouwen." „Waarom niet kereltje?" „Nee, hoor, ik zou het niet doen, als de Koningin alles alleen te zeggen had en ik maar gewoon prins bleef. Dank- l'e wel!" De kleine baas schudt heftig met het hoofd. De fraaie, deftige residentie heeft een feestkleed aangetrokken ter eere van liet heuglijke feit, want de jonge her tog is algemeen bemind in de stad eu iedereen is ingenomen met de verlo ving. Op bevel van den hertog-regent hebben alle scholen van het groother togdom heden vacantie ter eere van deze gebeurtenis. Huis aan huis, in alle straten, han gen de vlaggen. Overal ziet men de blauw-geel-roode landskieuren, hier en daar ingewisseld door het rood- wit- en blauw van Nederland. Ofschoon de verloving eerst 's morgens officieel be kend is geworden, liggen in sommige boek- en kunstwinkels reeds de por tretten van bet jonge paar voor de ra men, de Koningin in Kroningsornaat, haar verloofde in luitenants-uniform met, grooten o nickel i.ing om den hals. zin er voor een oogenblik in zijne oogen lag. Hij leek inderdaad voor een oogenblik op iemand, wiens ver mogens gekrenkt zijn, maar ook do wanhoop gelijkt soms op den waanzin. Ik weet, meneer de staatspro- cureur, sprak Savinien, dat de rechter niet alleen verplicht is om to beschuldigen, maar ook om te verdedigen, niet alleen, om den misdadiger te straffen, maar ook om den onschuldige te beschermen. Ik wensch niets liever dan, dat ik, wat Jean Vandale betreft, mij ver gis. ik wensch, dat zijne onschuld worde bewezen. Hij hield even op en vervolgde toenin elk geval hadden mijne mededeelingen dit voor, dat dc justitie een man, die zich twintig jaar lang aan zijne straf had weten te onttrekken, ein delijk achter slot en grendel kon sc-Lten. Ja, u zorgde heel goed voor het tuchthuis, zei d'Aigurande glimlachend. Savinien schrikte even, het scheen hem, alsof er eene onbepaal de bedreiging in de woorden en in het glimlachje van den rechter lag. Hij nam eene fiere houding Overal, waar ik naar hem informeer, spreekt men met veel hartelijkheid van dezen jongen prins. Evenals onze Koningin, is hij van middelbare grootte, heldere blauwe oogen, zeer blond haai-. Een flinke im- poneerende zeer knappe figuur, die op zijn tijd uitstekend de kunst van re- presenteeren vei slaat, waarvan hi j reeds eenige malen blijk gaf, toen hij zijn halven broeder, den Hertog-regent Johann-Albrecht vertegenwoordigde. Als het pas geeft, houdt Heinrich veel van grappen. Vriendelijk en voor komend van aard als hij is. wordt hij door zijne bedienden op de handen ge dragen. Trotschheid schijnt niet in zijn karakter te liggen, ten mnsto hij houdt nog trouw de vriendschap aan voor zijne oude leer meesters. Vooral met zijn ouden leer meester Ds. Sander, die nu predikant in Güstrow is, is hij zeer bevriend en bezoekt hem nog dikwijls. Ofschoon liij niet zoo'n hartstochte lijk liefhebber van paardensport en wedrennen is als zijn oudere broeder Adolf Friedrich, is hij toch geen vreem de op sportgebied. Vooral voor dc jacht en alles wat op de jacht betrekking heeft interesseert zich dc jonge brui degom sterk. Hij is een groote liefheb ber van de vrije natuur, vooral van de bosschen. Door en door gezond en sterk als hij is, houdt hij er van groote „Forstrei- sen", studietochten door de bosschen te maken, waaraan zijn door de natuui- zoo zeer begiftigd vaderland Mecklen burgSchwerin zoo rijk is. Als echte Germaan, waarvan onze hertog een onvervalscht type is, houdt Heinrich van het edele gerstennat. In liet eenvoudige, deftige restaurant van Küchenmeisier lean men hem 's avonds dikwijls gezellig onder een potje bier zien in den kring zijner intiemere ken nissen uit de hofkringen, de officieren en ambtenaren, waar hij evenals zijn vrienden zich bij voorkeur in liet Meck- lenburgsch-Platt uitdrukt. Dat hij gaarne het zijne er toe bij draagt om het leed van anderen te ver zachten, bleek kort geleden, toen een weldadigheidsbazaar gehouden werd ten voordeele van een hospitaal. Als Bedouin verkleed stond hij in een eigen kraam, waarin hij zijn waren, kinderspeelgoed met zooveel kwinksla gen, met zooveel animo aanprees, dat zi jn kraam 's middags reeds geheel uit verkocht was. Voortdurend werd zijn kraam rond om belegerd door tal van dames, die allen iets ian den vroolijken, knappen prins wilden koopen. Na den middag equipeerde hij zijn kraam, opnieuw en toen hij weer uit verkocht had, hielp hij in een boeken kraam. Hertog Heinrich is de Benjamin uit een groot gezin en zeker wel de lieve ling vau zijn moeder, de groothertogin- weduwe Marie, geboren Vorstin van Schwarzburg-Rudolstadt. Ten minste de naar mijn schatting ongeveer 60ja- rige dame met haar vriendelijk gelaat, zag er erg gelukkig uit, toen ze van daag in een open rijtuig uitreed. Ilaar man Friedrich Franz II was driemaal gehuwd. Zijn eerste vrouw schonk hem vier kinderen, drie zoons en een dochter. De oudste zoon, Frie drich Frans III volgde hem in 1883 op, doch stierf reeds in 1897. Diens eenige zoon Friedrich Franz IV is nog niet meerderjarig. In zijn plaats regeert de hertog-regent, Johan Albrecht, jongste zoon uit het eerste huwelijk zijns va ders, en schoonzoon van onze overle den prinses Sophie. De oude Groother tog verloor zijn tweede vrouw reeds na een jaar en hertrouwde daarna met vorstin Marie van SchwarzburgRu- dolstadt, die hem eveneens vier kindo ren schonk. Elisabeth gehuwd met den groothertog van Oldenburg, die bij zijn troonsbestijging onlangs de voor Duit- sche toestanden gedenkwaardige woor den sprak, dat hij de eerste dienaar van zijn land wenschte te zijn. Frie drich Wilhelm,, Adolf Friedrich en ten slotte Heinrich Wladimir Albrecht Ernst. Haar tweede zoon Friedrich Wilhelm die voor de marine bestemd was, kwam drie jaar geleden in een storm op de Oostzee om het leven. Hij commandeer de een torpedoboot, welke in den woe denden storm te gronde ging. Wellicht had hij zich kunnen redden, doch hij wilde zijn schip niet verlaten en bleef heldhaftig tot het laatst op zijn post. De Benjamin uit het groote gezin, waarvan nu nog G personen in leven zijn, werd 19 April 1876 in het indruk wekkende groothertogelijke paleis in Schwerin geboren, dat als een „Mar- chenschloss" uit de golven van het uit gestrekte Schweriner-meer opduikt. De jonge bruidegom is dus nu 24 jaar. aan en vroeg Maakt u me daarvan mis schien een verwijt, meneer de pro cureur? De hemel beware me, ant woordde deze met de grootste kalm te en nog altijd glimlachend. Maar u moet me de opmerking ten goede houden, dat u ook niet anders gehandeld zou hebben, wan neer u zich had willen ontdoen van een tegenstander, van een vij and. Savinien gevoelde, dat hij bleek werd. Zou d'Aigurande hem doorgrond hebben? Maar dat was onmogelijk en zich tot kalmte dwingen ging hij voort: ik zei straks reeds, dat het even goed de plicht van den rechter is te be schuldigen als te verdedigenik ging echter niet zoo ver om te bewe ren, dat hij het ook zijn plicht moet rekenen een misdadiger, wiens misdaad in geheel Frankrijk het grootste opzien baarde, tegen dc straf, waartoe hij was veroordeeld, in bescherming te nemen. d'Aigurande begreep do beteeke- nis dezer woorden en fronste de wenkbrauwen, terwijl Savinien, tevreden met do uitwerking zijner woorden, op beleefden toon ver volgde: Zooals allo Duitscho prinsen trad hij na liet Vitzthumscke gymnasium in Dresden afgeloopen en in den herfst 1894 het vaandrigs-examen afgelegd te hebben, in bet leger. In 1894 en '95 maakto de jonge hertog een groote reis naar Voor-Indië en Ccylon en bezocht op de terugreis Egypte, Palestina, Grie kenland en Konstanimopel. In Januari 1396 deed hertog Heinrich voor cle examen-commissie in Metz zijn officiers-examen en trad daarna in den actieven dienst en wel in Potsdam, waar hij benoemd werd tot luitenant in het Garde Jfigcr-üataillon. Bij ditzelfde bataillon werd hij daar na tot eerste luitenant bevorderd. Bui tendien staat hertog Heinrich als lui tenant fi la suite van het Meeklenburg- sclie Fusilier-regiment no. 90. Sedert den herfst van 1899 op zijn verzoek op non-actief gesteld, is hij tot voor eenigen tijd in het ministerie van Financiën in Schwerin werkzaam geweest., om zich van de verschillen de takken van dienst op de hoogte te stellen. Het groote publiek was hierover niet weinig verbaasd. Een duitsche prins van den bloede, die persoonlijk de ver schillende takken van de rc.-eerings- machine bestudeerde, was een zeld zaamheid! Of wellicht toen reeds van de verlo ving sprake was? Voor mij ligt het portret van den jon gen hertog. Helder staan de oogen in het open gezicht niet het lioogevoor hoofd. Men kan het hem aanzien, dat hij steeds bereid is, zijn lijfspreuk ge stand te doen, „Gerade durcli, der beste Weg!" (Recht door zee!) Noord-Duitscher en dc taal van Frits Reuter, het Mecklenburger-Platt vol komen machtig, dat aan de lage lan den van de Noordzee door zijn beroem den landsman. Frits Reuter in vele kringen en ontelbare gezinnen, zoo bekend is gemaakt, zal het liem niet moeilijk vallen zich in de Hollandsche toestanden in te werken, de laai van zijne echtgcnoote te leeren, en zich een to voelen met haar volk. Zonder twijfel zullen de bewoners van de lage landen aan de Noordzee den rondborstigen blonden Germaan uit het hooge, boschrijke land aan de Oostzc-e met hartelijke sympathie ont vangen en begroeten. Een gejuich zal er opgaan, zooals in het Kroningsjaar, wanneer het jouge paar straks zijn blijden intocht zal hou den binnen Amsterdam. En als daarna de jonge Koningin het land van naar 'prins-gemaal bezoekt en Haar intrek neemt in het „Marchen- schloss" aan het Schweriner-meer, iu het kolossale paleis, waaraan achter eenvolgens vele. groothertogen ge bouwd hebben, een der schoonste en indrukwekkendste sloten van Duitscli- land, zal zij spoedig de harten der bra ve Mecklenburgers veroveren, evenals zij nu reeds het hart van hunnen Hin- ricli veroverd heeft. IL_ Rechtszaken. Jeugdige misdadiger. In den beklaagdcbank van de Am sterdamsche rechtbank zat een arm lijk uitziend ventje van vijftien jaar Ilij was loopknecht geweest, sinds een drietal weken, bij een kleermaker, tegen ƒ2.of den kost. Toen hij op een avond -een broek moest halen, bracht hij die niet naai- zijn patroon, maar beleende die voor 80 cent. En Vrijdag stond hij terecht wegens verduistering. Vroeger was het ventje geweest in het St. Aloysius-gesticlit. Zijn vader, kunstschilder, kon hem niet te eten geven, en moeder was sinds jaren dood. De jongen klaagde over mishan deling in het gesticht en de vader nam hem terug. Toen begon een tijd van zwerven. Toezicht kon er niet op het jongentje gehouden worden. Op een advertentie kwam hij in dienst bij den kleermaker die zeer tevreden over hem was. Hij was gewillig en nooit brutaal. Ais motief voor zijn vergrijp gaf de be klaagde op dat het hem begon te ver velen bij den kleermaker en dat hij ruzie had met diens zoontje. Niette genstaande deze oneerlijkheid ver klaarde de patroon dat hij den jongen toch wel weer in dienst zou willen hebben .De vader echter vond het noo- dig de justitie in kennis te stellen van het misdrijf gepleegd door zijn zoon. Hij vroeg aan de Rechtbank opzen ding van zijn zoon naar het St. Vin- centius gesticht, dat verklaard had hem te zullen opnemen. Het O. M., waargenomen door Mr. Wentholt, achtte dat beklaagde het Ik wilde u niet beleedigen, meneer de staatsprocureur, en uw gedrag is bóven elke kwalijke uit legging verheven. Ik wilde u alleen maar herinneren, dat Jeap Vanda le onmiddellijk na den dood van Richardier overgeleverd had kun nen worden, wanneer u het maar gewild had. Meneer d'Alberon! Ik ben dadelijk klaar. In de herberg aan den rand van hel bosch van Halary kon Georg Gor don niet lang voor u verbergen dat hij Jean Vandale was. Hoe weet u Ik bevond mij in het aangren zend vertrek en heb alles gehoord. De beide mannen wisselden een dreigenden blik, maar 't was niet Savinien, die zijne oogen neer sloeg; 't was d'Aigurande, die het deed. Ik zal er geen woord meer bij voegen, meneer de procureur, zei Savinien nu; u heeft misschien eene zware verantwoording op u genomen, wanneer het bewijs ge leverd wordt, dat Jean Vandale de moordenaar van Renaud is. Want als un toenmaals Vandale in hech tenis had laten nemen, dan was Renaud thans nog in leven. Hij misdrijf gepleegd had met ooi-deel des onderscheids, en requireerde een ge vangenisstraf voor den tijd van veer tien dagen. Mocht de Rechtbank geeto oordeel des onderscheids veronderstellen bij beklaagde, dan gaf het O. M. dei- Rechtbank in overweging opsturing naar een Rijksopvoedingsgesticht, en niet naar het St. Vincentius-gestichl. Van dit gesticht heeft de Substituut- Officier eenigen tijd geleden bewijzen gekregen van mindere activiteit en niet nakomen van wat geschreven werd aan het parket. De verdediger, Mr. v. Lier, vroeg ontslag van rechtsvervolging. Curateele en testament. Kan iemand die op eigen verzoek on der curateele is geplaatst, testament maken? Deze rechtsvraag, waarover pro en contra nogal eens geschreven is, werd het laatst in 1855 door den Hoogen Raad in ontkemienden zin be slist. Sedert schijnt zij door geen rech terlijk college behandeld te zijn, al thans deswege gegeven uitspraken zijn niet gepubliceerd. De rechtbank te Alk maar gaf deswege 18 October eene be slissing in bevestigenden zin. Door twee. familieleden werd tegen eene we duwe van een landbouwer te Zijpe, die op eigen verzoek onder curateele stond en in dien toestand in 1886 had getes teerd ten overstaan van notaris Backx te Wieringenwaard, en in 1895 was overleden, eene actie ingesteld, om dat testament te hooreu vernietigen en als dan met nog ruim 20 andere erven over te gaan tot de boedelscheiding. De rechtbank wees deze vordering af, uit gaande vau de stelling, dat niet dc cu rateele maar de vraag of iemand bij het maken van een testament zijne ver standelijke vermogens bezit over de nietigheid van een testament beslist, en waar eischers datjjebrek aan ver standelijke vermogens zelf niet had den gesteld veel minder bewezen, de vordering niet voor toewijzing vatbaar was. Ook de officier van justitie rar. Mod derman had in gelijken zin conclusie genomen. Voor de eischers was gepleit door mr. T. II. G. van der Hoeven te Alk maar en voor gedaagde door mr. H. Pb. de Kanter te Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 oenta per regel. Telefoonnet, Haarlem. ©fa. ÓOO, cJOj. tëronle Sloutshnnl 3 De nieuwste Engelsche Voeringstof voor Rok ken, ter vervanging van Taffette en Moirette, is Het eenige ons beken de adres voor dit arti kel is Telephoon 490. Sport en Wedstrijden. Irma schrijft aan „De Fiets" Een mijner Limburgsche sportvrien den, die wederom in training was ge gaan, deelde dit heugelijk nieuws aan zijn aanstaande, een Hollandsche schoone, mede, en mocht van haar per expresse-brief tot antwoord ant- vangen, dat hij kon kiezen... „Van haar afzien, of wel het fietsen vaarwel zeggen". Hij koos het laatste. De rijwielen en automobielen heb ben bij de laatste verkiezingen in En geland een zeer belangrijke rol ge speeld. Geheele afdeelingen wielrij ders en automobilisten waren door de verkiezingsagenten in dienst genomen. maakte eene buiging en ging heen, terwijl de rechter een weinig ont hutst achterbleef. d'Aigurande gaf zich nu de groot ste moeite om licht in de duister nis te ontsteken. In langdurige ver- hooren. of liever gesprekken, be handelde hij de zaak met Jean Vandale. Deze was het immers ge weest, die den staatsprocureur er indertijd opmerkzaam op gemaakt, had, dat in het bosch van Halary eene misdaad was gepleegd; had hij gezwegen, dan zou de justitie zeker wel nooit de waarheid ver nomen hebben. Jean Vandale ver telde echter de toedracht der zaak, zooals hij meende, dat ze geweest was, en de rechter had zich wel kunnen'voorstellen, dat het zoo ge beurd kon zijn. Als Vandale den moord op Ri chardier gepleegd had,waarom dan getracht der justitie do oogen te openen, waarom hare opmerkzaam heid gewekt? Dat zou in waarheid de daad van een krankzinnige ge weest zijn! En daar de rechter een oogenblik geloofde, dat Jean Vandale werke lijk als een zoodanige te werk was gegaan, deed hij dezen eene me nigte strikvragen met betrekking Arthur Chase beeft wie maar wil uit gedaagd tot een match met gangnn- king over eiken iafstand binnen hot uur. Zou dat niet iets zijn voor een. van onze Hollandsche renners? We ontleenen aan „de Kampioen" Aan een der groote hotels te Amster dam arriveerde dezer dagen een E11- gelschman, die met zijn echtgenoote een wielerreis door ons land wenschte te ondernemen. Hij zat op een fiets en zij zat in een daaraan vastgekoppeld sleepw'agentje, dat buitendien nog be zwaard was door de noodige bagage. Arme peddelaar I Toen we u zagen, dachten we onmiddellijk aan den trekhond uit de „Fliegende", die tot spurten werd aangezet door de altijd voor zijn neus bengelende worst. Uw magerheid, in verband gebracht met de negatieve bekoorlijkheid plus het hardvochtig en gebiedend voorkomen uwer levensgezellin, leidde ons name lijk tot de omgekeerd evenredige ver gelijking, dat in deze de spurt-inspi ratie in hevige mate achter uw rug moest hebben gewerkt. Het kampioenschap der pers is in een kamp over 50 K.M. rond Long- champs te Parijs gewonnen door Bou- rotte. Tom Linton heeft te Parijs een uur- recordpoging gedaan, doch bleef 140 M. binnen Baugé's record, hoewel hij kranig reed. Nogmaals herinneren wij onzen le zers er aan dat H. F. C. Zondag a. s. ten 2 ure op het terrein aan de Span jaardslaan de Amsterdamsche Voetbal Vereeniging ontvangt. Gelet op de an tecedenten van beide clubs gelooven wij eene overwinning der Haarlem mers te mogen voorspellen. Gemengd Nieuws. Spoorwegongeluk. De .„Matin" meldt dat er te Nesles een spoorwegongeluk heeft plaats ge had, waarbij 18 personen gekwetst werden, onder wie drie erg. Levend begraven. Twee huzaren van de keizerlijke Duitsche garde zijn deze week in de buurt van Berlijn in een zandgroeve gestort. Een van de verongelukten, Harnisch, heeft er den dood bij gevon- dem Over dit voorval de volgende bij zonderheden Uit de oude schietbaan tegenover het militaire kerkhof wordt reeds jaren het ter verbetering van rijkswegen be- noodigde zand gehaald. Hiervoor wer den door de soldaten diepe kuilen ge graven, zoo ook op den dag van de noodlottige gebeurtenis. Reeds was uit de kuil waar de twee huzaren in werk ten een groote hoeveelheid zand ge haald, toen plotseling een wand be zweek en de ongelukkigen onder liet neervallende zand begraven werden. Dadelijk begonnen hunne kameraden, die het voorval in de verte gadesloe gen, lien uit te graven en reeds na 15 minuten kwam een van beiden, ge naamd Lenimcben, te voorschijn. Na veel moeite werden de levensgeesten weer opgewekt, waarna men hem naar de kazerne bracht. Verder doorgravende vond men ook Harnisch, doch te laat, de man was reeds overleden. Ongeluk. In 't Berner Oberland zijn twee per sonen, een man en vrouw, die op hun huwelijksreisje waren, verongelukt. Botsing. De van Passau komende sneltrein is dezer dagen met den posttrein van Regensburg in botsing gekomen. Twee spoorwegbeambten en een reiziger wer den zwaar gekwetst. Nog eens het „Fort Chabrol." De gei echtelijke politiecommissaris Roy heeft dezer dagen ten huize van Jules Guérins moeder een huiszoeking gedaan, waarbij op enkele papieren beslag is gelegd. Tegelijk begaf de heer Cochefert zich met een aantal agen ten naar de rue de Chabrol in het „Grand Occident" en legde daar even eens op enkele stukken en drukwerken beslag. Een naamlijst der leden van het Groot Oosten kon niet worden ge vonden. De anti-semietische liga schijnt dus weer op de beenen te staan, waardoor zij dadelijk door de wet kan worden getroffen. Bij de huiszoeking in het „Fort Cup. brol" was een broer van Jules Guórin, Louis Guérin, die te Clairvaux gevan- gen zit, aanwezig. tot den moord op Richardier. Maar tevergeefs trachtte hij den dokter in de war te brengen; hij kreeg precies dezelfde antwoorden als bij het eerste verhoor en er was vol strekt geene tegenstrijdigheid in de verklaringen. Was Vandale ook maar voor korten tijd krankzinnig geweest, dan had hij in zoo'n lang tijdsverloop onmogelijk dezelfde ïedeneering kunnen volgen en tot dezelfde besluiten kunnen komen. Eveneens was het met den dood van Renaud. Vandale vertelde den staatspro cureur, wat er tusschen hem en Renaud voor diens huwelijk was voorgevallen, toen deze van hem als geneesheer raad was komen vragen. Hij deelde openhartig me de, wat hij den graaf had gezegd, maar dat deze op zijne raadgevin gen geen acht had geslagen. Hierop was het huwelijk gesloten. Sedert dien tijd hadden Renaud en Gor don met elkander op eenigszins gespannen voet gestaan. De eerste had niet meer den raad van den dokter ingeroepen, ook al omdat zijn gezondheidstoestand in de eer ste maanden van zijn huwelijk aan merkelijk verbeterd was. Plotse ling echter was Renaud, vergezeld Pest aan boord der „Higland1 Prince". Tc Antwerpen is bericht uit Monte-> video ontvangen, dat de stoomboot! „Higland Prince" den 12en dezer ter reede aldaar is aangekomen met en-i kele gevallen van builenpest onder de passagiers. Er moeten reeds vier doo- den zijn, waaronder de kapitein en de eerste officier. Maatregelen zijn genomen om ver breïding der ziekte tegen te gaan. Reusenboomen. Volgens een bericht van het depar tement van landbouw in de Vereenig- de Staten sterft een aantal der beken de reuzenboomen (Sequoia gigantea) in de Sierra Nevada van Californië al lengs weg. Hetzelfde lot treft een reu- zenboom in Mexico, de taxodium dis- tichum, die zeer natten bodem noodig heeft. In Tule, een plaatsje bij Oaxaca staat zulk een boom, waarin Alexan der von Humboldt een eeuw geleden zijn naam heeft, gesneden en die 50 nieter hoog is en welks altijd groene kroon een vlakte van ruim 1600 v. m. beslaat. De ouderdom wordt op over de 2000 jaren geschat. Een groot deel van Mexico was voorheen met zulke hoornen bedekt. Dicht bij de hoofdstad staat nog een park met, vele reuzen stammen van 2 tot 3 nieter middellijn, die nu echter door het lager peil van het grondwater met ondergang worden bedreigd. TImIMTI op Z ON D A G 21 Oct. 1900. TE HAARLEM. Eglise WaUonne. Voom. 10 ure, Muller, Gereformeerde Kerken. Ged. Oude Gracht. Voorm. "10 ure, Mulder. 's Avonds 6 ure, Mulder. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 uur, Ringnalda. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Hesta. Luthers ohe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Lidmaat-bevestiging. Nam. 1 ure, Zondagsschool Nassau- laan. Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, Ds. W. F. Hekkcr, Herst. Ev. Luth. pred. te Amsterdam. Remonstr. Gereformeerden. Voorm. 10 ure, Dr. A. K. E. Horst, Rem. pred. te Loehern. Donderdag 12 ure, Tidem'an, Huwelijkswijding. Voorbereiding II. Av. Chr. Geref. Gemeente. Zuiderstraai. Voorm. 10 ure, Schotel. 's Avonds 5^ ure, Schotel. Hersteld Apostolische Zending Internationaal). Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur. Godsdienstoefeningen. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuylman. Houtrijk en Polaneu. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Spaamdam. Voorin. 10 ure, Baljon. Santpoort. Voorm. 10 ure, Kutsch Lojenga. Umui den. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. Voorbereiding, 's Avonds 6 ure, Wesseldijk, Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond, 's Avonds 5 1/2 ure, in hotel Nummer Eeu, Gonlag. Luth. Pred. te Beverwijk. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 ure. Zandvoort. Namid. 64 ure, G. HulsmaD. Commissariaat van Politie te Haarlem. Inlichtingen omtrent de voorwerpen eijn dagelijksbehalve Zon- eh Feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars te bekomen. Een vaarboom, een liond, een drie hoek, een zilveren broche, een lap ka toen, een sleutel, een boezeroen, een sleutel, een idem, een damesbontje, een bosje sleutels, een hond, een hor loge, een lorgnet, een ring, een cein tuur, een kaart, een schaar, twee sleu tels aan een ring, een fransch leer boek, een schoolboek, een sleutel, een jongensjasje, een hond. door Savinien, voor den tweeden keer bij hem gekomen, en daar. hij, Gordon, den toestand van den graaf zeer bedenkelijk had gevon den, had hij hem beloofd hem to zullen behandelen en zoo mogelijk ook te genezen. Voor alles, had hij hem gezegd, moest hij zich wachten voor elke hevige gemoeds-' beweging. En, voegde de dokter erbij, ik ben overtuigd, dat men niet naar mijne vermaning heeft geluis terd en iemand er precies tegen in heeft gehandeld, of uit onvoor zichtigheid, of met opzet, dat kan ik niet zeggen. En uit deze ge moedsbeweging ontsproot de laat ste aanval der kwaal, dien Re naud had te verduren. Wien beschuldigt ge van de- zo misdaad? Tot dusver nog niemand. In- tusschen zal ik u weldra kunnen mededeelen, hoe ik over de zaak denk, wanneer ik voldoende kalm geworden ben om over het gebeur-, do na te denken en mijn tegen- woordigen toestand rustiger te be- oordeelen, (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6