NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Be scliuld van den Geneeseer. 18e Jaargang. Woensdag 24 October 1900. No. 5313 HAAHLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden 1-20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent geveatigd ie (kom. der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers. ■»- v 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% M de omstreken en franco per poat 0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Kedactie 600. Telofoonnummer der Administratie 1.22, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Adrsr ten tien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bot Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 24 Oct. bevat o. a.Het perskantoor te Dordrecht over den oorlog. Staats secretaris Reitz, Rede van Emile van der Velde, Jan van Waard, Sympathiebetuiging aan deEngel- sche werklieden. Onze Brievenbussen zijn geplaatst tegen den muur van bet siga renmagazijn van den heer B. Langeveld, Groote Houtstraat 140 en tegen dien van oen heer F. Hellingman, confiseur, Groote Houtstraat hoek Anegaug. Alle brieven en beschoiden, bestemd voor onze Redactie, onze Administratie en onze .Stoomdrukkerij, kunnen daarin geworpen worden. Lichting geschiedt des morgens 9 en 11 uur, des namiddags 1 en 2 uur, des avonds 7 uur. J. C. PEEREBOOM, Directeur. Politiek Overzicht. Om een overzicht te krijgen van den toestand in Zuid-Afrika is het van belang te lezen, hetgeen het perskantoor te Dordrecht dienaan gaande meldt Het aantal Boeren dat sneuvelt en in handen van den vijand valt, vermeerdert sinds de laatste veer tien dagen weder zeer sterk volgens de Engelsche berichten. .Uitgaande van den stelregel dat waar afgaat en niet bijkomt, het getal kleiner wordt, zou men ver wachten dat het gewapend verzet hoe langer hoe minder werd in de beide republieken. Wie dit echter verwacht heeft, is bedrogen uitge komen. Bepaalden de Vrijstaat- sche commando's zich vroeger tot het oostelijk gebied, van het noor delijk deel der Basoetoegrens tot de Vaalrivier met, als uiterste wes telijke grens, de spoorlijn van Bloemfontein naar Viljoensdrift, thans blijkt dat zij in het geheele land werkzaam zijn van Grootri vier tot Vaalrivier. In het Oosten en Westen vertoonen zij zich zelfs tot op enkele uren van Bloemfon tein, waar, zooals de Engelsche berichten ons vroeger gemeld heb ben, een garnizoen van vijftien duizend man saamgetrokken is. Bij de Westdorp, zes uur van Bloemfontein, vielen zij een kon vooi aan, en in het Westen, acht- tien mijlen van Bloemfontein, heb ben zij een Boerenplaats geplun derd en verteld dat zij de voorhoe de van een groot leger waren. In het Zuiden zijn de commando's zelfs tot het uiterste punt doorge drongen en hebben er de burgers die op hunne plaatsen waren, weer opgekommandeerd en de spoorlijn bij Bethulie, waar ook een groote brug is, in de lucht laten vliegen. Van het Noordwesten hebben wij bericht dat zij te Buitfontein zijn goweest. Uit deze verspreiding der commando's over zulk een uitge strekte oppervlakte kan geen an dere gevolgtrekking worden ge maakt dan dat de Boeren in den laatsten tijd, vooral in den Vrij staat, sterker in aantal zijn gewor den want wanneer een dergelijke verspreiding vroeger mogelijk wa re geweest, had generaal de Wet zeker niet geaarzeld zijn toevlucht te nemen tot deze verdeeling zij ner macht. Het bewijs ligt dus voor de hand, dat het Zuiden, dat van de bezetting door de Britten af beneden Wepener nooit door de commando's is bezocht, als één man voldaan heeft aan den oproep tot het wederopvatten der wape nen. Het verschijnen der Boeren in de districten Ladybrand en Thaba'nchu, en zuidelijker, toont tevens dat de burgers nog volstrekt niet wanhopen, doch integendeel vol moed en vertrouwen zijn, want deze bezoeken, waarbij, zooals wij gehoord hebben, alle voorraden zijn opgekommandeerd, hebben de commando's weder rijkelijk voor zien van voedsel voor hun paar den, nu de winteroogst was bin nengehaald. De legerafdeelingen zijn dus voor hun rijdieren niet afhankelijk van het te slechte en te weinige gras dat thans in het voorjaar op de velden staat. In de Zuid-Afrikaansche Repu bliek is de toestand voor de En- gelschen niet veel gunstiger. Ge neraal Louis Botha rukt zelfs op Lijdenburg aan, dat waarschijn lijk een beleg zal hebben te door staan. Van demoralisatie schijnt dus bij de Transvaalsche hoofd macht al heel weinig sprake te zijn. In de Magaliesbergènten noord-westen van Pretoria, is ge neraal Clements er alleen in ge slaagd de Boeren een paar hon derd stuks vee af te nemendoch hen zelf te verdrijven is hem blijk baar nog niet gelukt; want dit meldt hij niet. In het westen is het land evenmin vrij van gewa pende burgers. Dczo wagen zich zelfs herhaaldelijk in het Betsjoe- analand-Protectoraat. In het zuid oosten heet het dat een klein com mando in een hinderlaag is geval len. Aangenomen dat deze af dee ling een dergelijke ..misstap" is overkomen, dan blijkt er in elk geval uit dat dit gedeelte van het land al evenmin veilig is voor de Engelschen. En zelfs in het oos ten, in de ruwe landstreken langs de Delagoabaai-spooriijn, schijnen de Britten zich niet te kunnen handhaven. Dalmanutha dat voor de tweede maal is bezet door de Engelschen, is wederom ontruimd toen het garnizoen te zwak bleek tegenover een Boeren-commando van 1500 man. De Britten trokken terug op Belfast. En generaal Lyt- telton, die met de hoofdmacht op Middelburg is teruggevallen, zal thans weer oprukken naar Lijden burg. De Britsche macht moet dus wel verzwakt zijn als zij zich zelfs in het Lijdenburgsche met zijn zeldzaam mooie stellingen, zoo moeilijk kan staande houden. Om nog eens terug te komen op de Duïtsch-Engelsche alliantia, de „In- dépendance Beige" ziet er in een inter nationale demonstratie, tegen Rusland gericht. Tc zwak en te uitgeput om al leen te ageeren, heeft Groot-Brittan- nië zich gedwongen gezien de politieke lijn, door andere mogendheden ge volgd, te adopteeren. Een ander Belgisch blad, de Métro- pole, vindt dat Frankrijk mee moet doen met Engeland en Duitscliland. Merkwaardig is wat de„Daily Mail" weer uitschettert. Je kan wel zien, zegt de „Daily Mail" dat Duitschland een groote mogendheid, gaat worden, vroe ger dacht het niet aan China-politiek en kijk nu eens. Als nu Paul Kruger daar komt de echte onvervalschte jingotaal weer als nu Paul Kruger in Duitschland komt, zal de ontvangst niet zoo feestelijk zijn. Laat dan Frankrijk liem maar fèteeren, ons kan 't niet schelen. Buitenlandsch Nieuws. Algemeene berichten. Prins Jukanthor gaat nu, volgens de laatste berichten, naar Singapore. Van daar uit moet hij dan van plan zijn, een opstand in Cambodja uit te lok ken. Hij denkt, dat hij genoeg invloed heeft in zijn vaderland, om het zoover te brengen. Jean Hess, van den „Fi garo", de goede vriend van Jukanthor, beweert echter, dat de prins naar zijn land terugkeert, volmaakt tevreden, gesteld, omdat de Fransche regcering aan zijn klachten heeft gehoor gege ven, door de vijanden van zijn vader te treffen. Dit zal dan op het ontslag van Ducos, als resident van Cambod ja, slaan. De „Imperial" zegt dat de ministers van binnenlandsche zaken eu van landbouw hun ontslag hebben geno men, wegens de benoeming van gene raal Weiier tot kapitein-generaal van Madrid. Tengevolge van oneenigheid onder de ministers heeft Silvela besloten, het ontslag van het geheele kabinet aan de Regentes aan te bieden. Uit Rome wordt gemeld, dat het be richt. volgens hetwelk de Regeering een tweede anti-anarchistische confe rentie bij elkaar heeft gei-oepen, voor barig is. De hoofdredacteur en een redacteur van de „Male Novine," het officieuse blad van het kabinet Djordjevits, die voor enkele dagen wegens majesteits schennis tot vijf en zeven jaar gevan genisstraf veroordeeld waren, hebben van den Koning genade gekregen. De gewezen staatssecretaris John Sherman is te New-York overleden. CIIINA. Een telegram uit Tientsin van Zon dag meldt, dat volgens berichten uit Pao-ting-foe, de verbonden troepen die stad reeds bezet hebben gevonden door een afzonderlijke Fransche le- gerafdecling, die echter, volgens de Franschen, inderdaad de voorhoede vormde van de bondgenooten. De Duitschers en Engelschen waren ech ter zeer verstoord dat do zorgvuldig beraamde expeditie aldus voorbarig aan haar eind kwam. Uit Kanton wordt gemeld dat de op stand zich uitbreidt naar dc Oost-rivier. De bewoners van Tsji-koeng geloo- ven niet, dat militaire overheid bij machte is, de stad in staat van verde diging te brengen, en doen dat nu zelf. Volgens de Chineezen is de vernieling van alle missiën en de moord van alle bekeerlingen vastgesteld op 23 dezer. De taotai te Sjanghai heeft de con suls aldaar een lijst gezonden met 100 nKtnen. van personen die (volgens den taotai) lid zijn van het geheime genoot schap der hervormingsgezinden. De Chineesche overheid gelooft dat die menschen een toevlucht gezocht heb ben binnen do vreemde nederzetting en heeft de consuls verzocht verlof te geven, hen in hechtenis te nemen. Daarop hebben de consuls geantwoord dat zij slechts met elk afzonderlijk ge val rekening konden houden. Het is voor hen een lastig geval, want of schoon zij willen medewerken tot het onderdrukken van oproerige bewegin gen, zouden zij niet gaarne vluchtelin gen die wellicht onschuldig zijn, prijs geven aan marteling en dood. Vermoe delijk zullen de bedoelde personen al wel gewaarschuwd zijn. De Chineesche gezant te Parijs heeft d?ii minister van buitenland,sche za ken een brief van den Keizer van China aan den President van de Republiek ter hand gesteld, waarin om diens goe de diensten wordt verzocht tot spoe dig aanknoopen van de vredesonder handelingen. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Wegens de toenemende roerigheid van de Boeren in Oranje-Vrijstaat cn de aangroeiende neiging van degenen die den eed van onzijdigheid hebben afgelegd, om de Boeren tc helpen, heb ben de Engelsche militaire gezagheb bers besloten tot drastische maatrege len om de „stroopende benden" tc ver nietigen en degenen die den eed heb ben afgelegd streng te straffen als ze dien op de een of andere wijze breken. Naar I.affan uit Kaapstad seint, is, voordat de „Gelderland" uitzeilde, pre sident Kruger's reisgoed zorgvuldig nagezien. De vier-en-twintig stuks waaruit hot bestond bleken alleen par ticulier eigendom te bevatten, waar onder eigendomsbewijzen van ver schillenden aard. Stadsnieuws HAARLEM, 23 Oct. 1900. Maandagmiddag is bij den heer Mar seille, Kleine Houtstraat 85, een post duif komen aanvliegen, dragend een ringetje om den rechterpoot, getee- G. C. B. 1900, 10. Sympathie-betuiging. De commissie, gevormd uil eene I vergadering van verschillende I werklieden- en vakvoreenigingen te Haarlem, daartoe opgeroepen door den Chr. Nal.Werkmansbond, afd. Haarlem, tot sympalhiebetui- ging aan de Engelsche werklie den, daar zij zich tegen den oorlog hebben verklaard, vergaderde gis terenavond in het lokaal Volksbe lang. Vertegenwoordigd waren 12 Haarlemsche Vereenigingen en eene Amsterdamsche. Ingekomen waren 32 brieven met bewijzen van instemming. Nadat de Voor zitter, de heer J.'W. Hilbrander de vergadering geopend had, las de secretaris, de heer W. P. J. Overmeer, een verslag van de vo rige vergadering voor uit „Haar lems Dagblad" van 8 Oct. j.l. De heer Overmeer stelde voor „het zich wenden tot de Kroon van Engeland" te doen vervallen, eene sympathiebetuiging alleen was vol doende, en dit naar aanleiding van een artikel in het Chr. Sociaal Weekbl. „Patrimonium". Hierover ontstond eene langdurige discus sie. De heeren Baarda en de Groen uit Amsterdam waren het hierme de niet eens, en meenden dat men zich wel degelijk tot de Kroon van Engeland moest wenden. De heer Reiningh was van oor deel dat het reeds genoeg aange zegd is aan de Kroon, alle Staten verafschuwen dezen oorlog, Enge land weet het ook zeer goed, doch kan niet terug. Na verschillende besprekingen hierover waaraan o. a. nog deel genomen werd door de heeren Hilbrander, Hulsbosch, Raas, Lam- mertsma, Boerkoel en Takes, wer den twee moties voorgesteld n.l. of om aiieen sympathie te betui gen, of bovendien de Engelsche werklieden aan te sporen zich te wenden tot de Kroon van Enge land, ten einde te agiteeren voor het staken van den ooi-log. De eerste motie werd aangeno men met 5 stemmen legen, (die van de heeren Hilbrander, Boer koel, Hulsbosch, do Groen en Baarda.) Beide laatsten uit Am sterdam. Aan den heer Overmeer werd opgedragen, deze sympathiebetui ging in het Engelsch gesteld ter bestemder plaats op te zenden. Deze motie luidt De commissie, gevormd uit eene vergadering van verschillende werklieden- en vakvereenigingen te Haarlem, daartoe opgeroepen door den Chr. Nat. Werkmans bond, Afd. Haarlem, overwegende: lo. Dat de Engelsche Werklie denverbonden zich tegen den oor log hebben verklaard, daar zij in zien dat Chamberlain hen heeft misleid, 2o. dat zij, zoo Chamberlain hen dadelijk het ware doel de ver meestering der goudmijnen en de vernietiging van het Hollandscli element bekend had gemaakt, zij niet met hem medegegaan zou den zijn en 3o. dat hunne oogen geopend zijn en hun geweten is ontwaakt, besluit Hunnc bartelijko sympathie te betuigen met de loffelijke daad der Engelsche werklieden. Deze commissie is thans weder ontbonden. De Haarlemsche vereenlging van grondwerkers, helers en opperlieden „Eendracht maakt Macht," houdt Don., derdag 25 October ccne. cursasverga-i dering in het Geheeï-Onthouderlokaal, waarop naar alle waarschijnlijkheid de heer \V. L. Schram Az. het woord zal vossen. Examen vrije on orde- oefeningen. Haarlem, 22 Oct Opgeroepen G da mes candidateu. Geslaagd mej. C. Alt maan, loej. A. T. L. Baerveldt, moj.i G. A. van Èyknn on mej. L. Engers, al-; len van Amsterdam. Schouwburg. De eminente Reuter-verlolker EmU' Richard ,loeneelspi»ler van den Kon.; Ilofscliouwburg te Stuttgart,komt, na' zijn schitterende, glorierijke vertoo ningen in Ams'eriam, o.s. Donderdag, eene enkele gastvoorstelling in onzen schouwburg geven. Groot is de roep' die van zijne kunst uitgaat, in Onkel-! Br&sig, het zoo reestlge levensbeeld van een gevierdc-n schrijver, heeft hij1 reeds velen onder do bctoovering ge-i bracht van hot ware en natuurlijke, dat trots allen eenvoud, hem stempelt; tot een groot kunstenaar. Onkel-BrA-' sig is hier geen onbekende, liet zal voor velen een eigenaardig genot zijn het nu eens te zien van een man, die doorgedrongen in den geest van den schrijver, het beeld weergeeft geheel zooals Frits Renter het zich gedacht heeft. Gisterenavond ontstond op den Burg- wal een twist tusscben een 7tal per-! sonen, die zoo hoog liep, dat men cL-v kaar te lijf wilde. Door de tusschenkomst van een paar vrouwen, die één der mannen mee naar huis namen, was aan het opstoot- je spoedig een einde. Maandagavond omstreeks kwart voor vijf uur had een jongen, die voor een, ander een emmer kokend water haal de, het ongeluk in de Bakkerstraat een gedeelte van den inhoud over een der beenen to krijgen. Onder hevige pijnen werd hij naar de ouderlijke wo ning in de Tulpenstraat gebracht.. Hedenmorgen rolde op het Spaarne bij het lossen van een vaartuig een vat met stroop van een wagen, met het gevolg dat de geheele inhoud op den grond vloeide. Rappe handen waren" spoedig aan den arbeid om nog te bc-; houden, wat te behouden viel. De! jeugd staarde dit alles met bcgecrigcj oogen aan, en hield nog een kleine nalezing met alle tien vingers.. Rectificatie. Een zetfout deed ons gisteren in do. stukken der Prov. Staten zeggen „De" tramlijn m ij d t de gemeente Uithoorn, bij de bestaande brug over de Amstcl,; dus het drukste punt," dit moet zijn snijdt. ff' e ii 3 I e t h. Roman uit het Duitsch DOOR JUL. MARY". i8) Ja, vader. En zij zij bemint je niet, nietwaar? Ze bemint je niet? Dit hoogmoedige, schoone meisje, dat die rijkdommen en het genot van vroeger betreurt, kan geen armen officier lief hebben, die geene an dere eerzucht kent dan zijn plicht te doen. Het verschil tusschen u beider karakters is te groot. Heb ik gelijk? Zij bemint je niet kan je niet beminnen Ze heeft me lief, vader 1 Heeft ze je dat zelf gezegd Ja, ze heeft mij liefherhaal de hij, als dronken van geluk. Vandale echter mompelde doo- rlolijk ontsteld, terwijl hij de han- ilen als tot een gebed vouwde Mijn hemel inijn.liemell i Deze laatste smart had ge mij kun- Inen besparen. Noël ontging de vreemde opge wondenheid van zijn pleegvader niet en ongerust begon hij Vader, wat heeft u tegen Ile- lene d'Alberon Vandale schrikte. Inderdaad, wat kon hij zeggen om Noël te overtuigen, om hem van gedachte tc doen veranderen? Welke bewij zen kon hij bijbrengen? Was het hem dan niet reeds sedert gerui- men tijd onmogelijk gemaakt om de overtuiging van anderen aan 't wankelen te brengen? Gevoelde hij zelf niet, dat Savinien hem de baas was Ik vrees, dat dit jonge meisje je niet gelukkig zal maken. Maar ze bemint mij Hiermee kon hij elk argument schitterend weerleggenvoor dit antwoord kon niets stand houden, en treurig boog Jean Vandale het hoofd. Hij gevoelde, dat de liefde van Hclene alle moreele bewijzen, die hij tegen haar en Savinien had verzameld, tc niet zou doen. Als Noël zich niet bedroog, als Helene hem werkelijk beminde, dan viel het geheele gebouw van zijne ver moedens in duigen, dan was de intrige, van welker bestaan hij d'Aigurande had willen overtui gen, niets dan een product zijner phantasie. De door hem uitgespro ken beschuldiging was valseh, en het kon niet anders dan natuur lijk worden genoemd, dat Savi nien alles deed om er zich tegen te verdedigen en haar te brand merken als de uitvinding van een krankzinnige. Als Helene zijn aan genomen zoon beminde en Noël het jonge meisje huwde, dan bad liet weefsel van list en bedrog, dat Vandale door dc familie d'Alberon had meenen te zien spinnen om in 't bezit van Richardier's geld te komen, nooit bestaan. Hij liet zich door Noël de geschiedenis van zij ne liefde vertellen en trachtte in de bijzonderheden, die de jonge man onder hevige gemoedsbewe ging mededeelde, de bewijzen van eene lage comedie te ontdekken, welke Helene had gespeeld. Hij kon intusschen niets dergelijks ontdekken. Het was de liefde, de gloeiende, oprechte hartstocht, die zich openbaarde en in de woord- den tot uitdrukking kwam, welke over de lippen van 't jonge meisje waren gevloeid en zich diep in 't geheugen van Noël had geprent, die ze voor zijn pleegvader herhaal de. Alle twijfel was hier buitenge sloten, en toch vreesde Gordon voor eene val, die men had gezet- Onder de inwerking dezer on bepaalde, instinctmatige vrees zei hij plotseling Jc bemint, mijn zoon, en wordt wederkeerig bemind. Ik wil je alleen eene vraag doen en naar den aard van het antwoord ook een verzoek tot je richten. Spreek, vader. Eerst dus de vraagkun je me zeggen of Savinien d'Alberon, die thans het hoofd der familie is, er kennis van draagt, dat He lene je bemint en of hij deze liefde goedkeurt Dat weet ik niet en ik bekom mer er mij ook niet over, vader. Helene is meesteres over zichzel- veof haar neef dus hare keuze goedkeurt of niet, maakt voor haar niets uit. 't Kan zijn, 't kan zijn, zei Vandale en vervolgde Na mijne vraag komt mijn verzoek, dat al dus luidt: Ga. naar Savinien en deel hem mede, dat je Helene be mint, dat zij jou liefde beant woordt en je vrouw wil worden. Als mijn vermoeden bevestigd wordt, zal hij je ten antwoord ge ven Zie af van Helene, want zij kan nooit je vrouw worden. Wat doet u dit denken, va der? Dat zul je eerst later verne men, als ik me niet bedrogen heb. Wat heeft echter ten slotte de tegenstand van dezen man te beteekenen? Hij heeft geenerlei macht over Helene. Dat zul je eerst later kunnen beoordeelen. Helene zal zich niet aan ha ren neef storen. Je zult haar vragen? Natuurlijk En mij haar antwoord mede- deelen Natuurlijk zult u alles ver nemen, vader. Ik vermoed ook, wat ze zal antwoorden. Zij zal tot je zeggen: Zie van me af, vergeet mij, want ik kan nooit de uwe worden. Vader, u maakt me bezorgd... Ik had gehoopt, dat deze lief de niet in je hart was ontkiemd, want zij zal je niets dan kommer en verdriet veroorzaken Wil je aan mijn verzoek voldoen? Ja vader, zonder dralen. ,Op dit oogenblik trad de bewaar der binnen, want de tijd voor 't onderhoud was verstreken. Zij' omarmden elkander en Vandale, werd weer naer zijn cel gebracht.' Noël moest nog denzelfden avond naar zijne garnizoensplaats,' naar Orleans, terugkeeren, en cr verliepen acht dagen eer hij weer' naar „Rouches" kon gaan en een. bezoek bij Savinien d'Alberon kon' afleggen. Toen Noël hem in „Beuvron" opzocht, vloog een glimlachje over Savinicn's gelaat, want hij raadde dadelijk, wat do jongo man tot' hem voerde. Inderdaad begon Noël dadelijk,', terwijl hij nauwelijks op verzoek van Savinien had plaats gano-, men, over het dool van zijne komst' te spreken. Ik bemin freule Helene d'Al-j beron en zou het als het grootst®'' geluk mijns levens beschouwen, wanneer ik haar mijn naam kon schenken. Savinien was zeer ernstig go- worden. Hij wilde don jongen man evenmin eene wrecde teleurstel ling bereiden als tot een wanhopi- gen stap drijven. Hij wist, dat F lcne den officier beminde, en liefde vrouwen zijn even?'

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1