Ongeval Eleotr. tram. Door de gladheid van de rails lm Maandag een tram op het Spaatne niet spoedig genoeg tot stilstand wor den gebracht, waardoor deze op e°n geladen slecperswagen liep, die op 'ie rails stond. De tram werd zoodanig be schadigd, dat zij door een andere ver vangen moest worden. Jan van Waard. Een echt type van een ouderwetsch doch geenszins verouderd tuinman is Jan van Waard, de onlangs eervol ontslagen plantsoenwachter. Opge wekt van humeur, prettig in den om gang, een zeer gemoedelijk man, met open gelaat, dat met een ringbaard wordt afgeteekend; ziedaar eenigszins ge teek end; de man. die gedurende ruim 90 jaar onze gemeente trouw heeft ge diend, die meeleeft met zijn bloemen en planten, die geheel opgaat in zijn vak. Men moet hem gesproken hebben den zeventigjarigen, nog krachtigen inan, en hem hebben hooren vertellen van zijn loopbaan, om te bemerken hoe lief hij zijn vak heeft. Wanneer hij dan vertelt, hoe hij ruim 30 jaar geleden (1 Aug. 1870) als parkwachter werd aangesteld, toen in Haarlem alleen nog maar het Kenau park hestond en hoe nu onder zijne leiding verschillende fraaie parken, die Haarlem tot sieraad verstrekken, zijn aangelegd en onderhouden, dan glin stert, zijn oog van jeugdige voldoening. Bij zijne aanstelling was liet Kenau park niets anders als een groene vlak- (te, hier en daar met hout beplant; het Florapark was toen nog eene weide. Van het Ripperdapark en van het gedeelte park van Jansweg naar de richting van het Spaarne, was niets te bemerken; alleen het park van Jans weg tot Kruisweg bestond; en ziet nu eens deze parken, hoe mooi prijken zij niet met een heerlijken schat bloe men en planten. En dat alles, zoo niet geheel, is toch voor een groot gedeelte aan Jan van Waard te danken. Hij was het, die in zijn tuin achter de tegenwoordige woning, Bolhuizen 16, nu 30 jaren ge leden een broeierij en bloementeelt begon in één broeikastje en deze ach tereenvolgens uitbreidde, zoodat tegen woordig daar en broeikast van 13 M. pn 60 ramen met platte glazen prijkt. Daar het onder het burgemeester schap van den heer Jordens niet zoo royaal was, als tegenwoordig, zeide van Waard, ging hij met toestemming van den burgemeester naar verschil lende particulieren, o.a. naar de ei genaars van Bosch en Vaart, Ooster hout etc., waar hij vroeger jaren vele Jaren werkzaam was om potjes en plan ten te zien te krijgeB,en zoo vermeer derde hij door aankweeking allengs zijn collectie, zoodat zijn opvolger, die binnenkort verwacht wordt, zal komen 3n een zaak, die thans m optima for ma is. Met rechtvaardigen trots kan deze kundige tuinman dan ook op zijn flin ke kweékerij wijzen. Dat men de vele diensten van de Waard op prijs weet te stellen, bleek (wij meldden het gisteren reeds in het kort) Zaterdagmiddag 1.1. toen de hee- ren Michielse en Leïjh ten zijnen hui ze kwamen en hem een fraai goud hor loge met inscriptie aanboden, waar-, ï)ij het volgende waardeerende schrij ven. ,,Aan Jan van Waard, „Stadstuinman bij de gemeente Haarlem, ingevolge besluit van den Raad der gemeente, van den 26en Sep tember 1900 eervol van die betrekking ontheven, wordt bijgaand aandenken langeboden door ondergeteekenden, als 'blijk van waardeering voor zijnen ijver en nauwgezette plichtsbetrach ting, gedurende ruim dertig jaren in de waarneming zijner betrekking be toond, met den wensch het hem nog vele jaren ten bewijs moge strekken, dat hetgeen door hem in zijne betrek king voor de gemeente is verricht, op prijs wordt gesteld. W.g. BOREEL, Burgemeester. JOH. DE BREUK. J. NÏEUWENHUIJZEN KRUSEMAN. DE HAAN HUGENHOLTZ. J. H. STOEL Az., J. H. VAN OIJEN. J. C. MICHIELSE. H. C. VAN DER VANGST. JACQUES LEI JII. GERLINGS. Dat het de Waard nog lang gegeven mag zijn, zijn welverdiende rust te Wemieten wenschen wij. hem van Jiarte toe. Maandag werd door een man alhier aangifte gedaan van de geboorte van zijn 'Aösle kind. mannen tot alle dwaasheden in daat. .Meneer de luitenant, sprak hij na eenige oogenblikken, ik iiank u, dat m vertrouwen in mij stelde en. sal u met die openhartig heid antwoorden, waartoe .uw ka- ra.kkr.inij. den moed geeft. Volgens fnijn inzien zijn «r - ren tegen de door i -hve verbintenis, dat ik er in uwe plaats liever van zou afzien dan 'mijne jeugd in een mitteloozen strijd te- .gen do hinderpalen verspillen. Vooreerst is Helene arm en u is uiet rijk. Zij droomt van Parijs en van feesten en, genietingen, tvelko ze daar zou vinden en «leze droomen kan u niet in ver ruiling brengen. Al bemint ze u pok, dan is ze toch verstandig ge- po eg om zich niet vrijwillig te reroordeelen tot eeuwige armoede cn de eenvoudige geestdoodende leefwijze, welke zo aan uwe zijde $ou moeten leiden. Ket kan zijn, dat Helene vroe ger zulke droomen gehad heeft, thans is dit niet meer het geval. 1 Savinien zette thans :een heel medelijdend gezicht en vervolgde: Dat is echter nog niet alles, meneer, cn ik vraag ii verschoo- Gerard Zalsman. Onze bekende stadgenoot gaf Maan dagavond in bet Gebouw voor den Werkenden Stand te Amsterdam een liederen-avond voor een talrijk pu bliek. De N. R. Ct. schrijft O. a. „Bij zulke rijke slemmiddelen als de hoer Zalsman bezit, is het altoos moei lijk het bewogene der zie ldoor het vo- lumeuse geluid te doen heendringen. Wij hoorden o. m. vier liederen van Schumann en verklaren gaarne door de expressieve voordracht te zijn ge troffen geworden. Meer en meer weet Zalsman door zijn vertolking ons de zielsemoties te doen meegevoelen, waaruit de liederen geboren zijn." En in de Tel. wordt o. a. gezegd „...De beer Zalsman heeft, tempera ment hij 2ingt met overtuiging, zou den wij durven zeggen, cn dit is veel. Bovendien is het timbre van zijn stem zeer goed. Daardoor vergeeft men hem gaarne hetgeen zijn zang ontsiert weinig klank in de diepte, weinig glans in de hoogte, sterke neiging tot cbévo- teeren, gebrek aan nuances. Het fraai ste van zijn „Leistung" waren de bei de composities van Schumann, „Die zwei Grenadiere" en „Du meine Séele, du mein Hcrz". Dit laatste moest her haald worden. Meetbrieven. De schipperij te Haarlem, toont zich lang niet ingenomen met den maatre gel door den Minister van Financien, het vorige jaar genomen om het meten van binnenvaartuigen alhier op te heffen. Ofschoon in Haarlem 2 geexami- neerde commiezen-scheepsmeters ver toeven, moeten de vaartuigen thans naar Amsterdam opvaren, om aldaar te worden gemeten, wat natuurlijk met groote kosten gepaard gaat. De stoomboot van Bus bv. de „Piet Cron- jé" is voor dat doel naar Amsterdam moeten vertrekken. Wij vragen, wat doet de Kamer van Koophandel in deze. Naar wij vernemen is wegens liet toetreden van een steeds grooter le dental de Haarlemsche Afdeeling van S(ocialistisch) L(eesgezelschap; eene zelfstandige vereeniging geworden met reciprociteit voor de lezingen te Amsterdam en voorloopig gebruik van de Amsterdamsche bibliotheek. Maandagavond heeft in het Bron gebouw de door ons de vorige week aangekondigde vergadering van kie zers, bijeengeroepen door de heeren W. Stolp en Dr. J. Timmer, plaats gehad. Van de 23 geconvoceerden waren er 16 aanwezig. Daar de debatten strikt confidentieel waren, kunnen wij over de vergadering geenerlei mededeelingen doen. Zandvoort In de Zaterdagavond jl. gehouden jaarvergadering van de Zandvoortsche Zangvereeniging zijn tot bestuursle den herkozen de heeren C. H. N. Tates, pres.; D. van der Werff vaandrig, C. Drayer, Penningm.; gekozen werden Jb. Hollerberg, thans 7de bestuurslid tot secretaris in plaats van den heer J. A. W. Hiedendaal, die als zoodanig bedankt had; J. Weber tot 7e bestuurs lid; J. v. d. Mije en A. Koper tot bi bliothecarissen. Aan het strand alhier is aangespoeld eene ra met een stuk ijzeren ketting ongemerkt. Op het politiebureau alhier zijn op werkdagen lusschen 11 en 12 uur in lichtingen te bekomen omtrent een op den openharen weg gevonden geit. De tram die des voormiddags 6.52 van Zandvoort vertrok, is vervollen en is het uur van vertrek bepaald op 7,10 voorin. Velsen. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Velsen op Dinsdag 30 October 1900 voorm. 11 uur. AGENDA: 1. Ingekomen stukken. 2. Adres van D. Müller en 39 anderen te IJmuiden om bestraling enz. van de Koningin Emma- en Keizer Wilhelm straat aldaar. 3. Proces-verbaal van kasopname. 4. Adressen a. van de onderwijzers en onderwij zeressen (geen hoofden zijnde) der openbare lagere scholen in de gemeente om invoering van een regeling der jaarwedden naar diensttijd b. van de veldwachters, den. gemeen- tebodc. de.ambtenaren lev ..Secretarie ning, dat ik liet volgende .moet zeggen. In weerwil van alle hin-, dernissen, die zich aan mijn oog. voordoen, zou het huwelijk voor,' eenige .dagen misschien nog mo gelijk geweest ...zijnmaar sedert, dien lijd zijn de toestanden wer kelijk veranderd. Ik had gaarne, meneer de luitenant, voegde hij, ,er op droevigen toon bij, dat u mij .begreep zonder dat ik mijne woor den nader behoefde uit ie leggen en de gebeurtenis, die mij zoo*1 diiep heeft getroffen, nauwkeuri ger aan te duiden. Spreek uwe gedachten vrij uit, meneer d'Alberon, sprak Noël, die eenigszins bleek was gewor den, het is immers veel beter wan neer we bij ons onderhoud geheel oprecht zijn. Zeker zeker; dan is alle on zekerheid tenminste dadelijk weg genomen. Ik meende de inhechte nisneming van dokter Gordon. Eene inhechtenisneming, die uw werk was, zei Noël op bitte ren toon. U is boog op me, omdat u zijn zoon is. Maar juist daarom en omdat zijn naam in onverbreek baar verband staat met eene af schuwelijke misdaad, kan en mag en den gemeente-opzichter van gelijke strekking c. van den gemeente-ontvanger om verhooging zijner jaarwedde. 5. Behandeling begrooting voor 1901: a. der gecontracteerde wegen b. der armbesturen c. der gemeente, met bijbehoorende concept-besluiten. 6. Vaststelling verordening hoofd, omslag, in verband met verhooging van het maximum. 7. Benoeming onderwijzer, IJmui den. 8. Verhuring huisje van de gemeente. U. Premie voor het docden van rat ten in verband met hei heersclien der pestziekte in Engeland. 10. Reclames hoofdelijke omslag. Zaterdag 10 November a. s. van des morgens lÓJ—11 uur zal ten gemeente- huize zitting houden eene commissie uit Gedeputeerde Staten dezer provin cie, ten einde aan te hooren de bezwa ren van belanghebbenden tegen het plan van aanleg van een nieuwe brug over het Noordzeekanaal alhier. Van de lotelingen der Nat. Militie voor de lichting 1901 dezer gemeente hebben 20 redenen van vrijstellingen en wel 14 broeclerdienst. en G eenige wettige zoon. Beverwijk. Het gemeentebestuur alhier ontving namens de Koningin een telegram van dankbetuiging voor de haar aangebo den gelukwenschon bij H. M. "verlo ving. In de laatste dagen vertrekken ook van hier vele jonge mannen om in 'i buitenland, voornamelijk in Duilsch- land, te gaan werken. Kij verwachten daar ongeveer 12 per week te kunnen verdienensommigen keerden echter reeds teleurgesteld terug. Weldra zal de stille tijd voor de groentenmarkt weder ingetreden zijn. tengevolge van de nachtvorsten ver mindert te aanvoer reeds merkbaar. Veie tuinders hopen, dat in het vol gend jaar de heffing van marktgelden weder op de oude wijze, d. w. z. naar plaatsruimte, zal geschieden, daar te tegenwoordige regeling lang niet aan uiiori voldoet. Binnenland. De verloving der Koningin. Niet Zaterdag,gelijk gemeld is,maar in den loop der volgende weel; zal her tog Hendrik van het Loo vertrekken. Omstreeks het begin der volgende maand zullen II. M. de Koningin en hertog Hendrik een bezoek afleggen bij de zuster van den hertog, groother togin Elizabeth van Oldenburg. In den Haag is aangekomen dr. Langfeld, voorzitter van het „Landes- gerieht" in het hertogdom Meckleh- burg-Schwerin, gevolmachtigde in den Bondsraad, wiens komst in verband staat met het verleenen van bijstand en het treffen van de vereischte maat regelen ten aanzien van het huwelijks contract tnsschen H. M. de Koningin en Hertog Hendrik. De Meckl-enburg- sche magistraat heeft zich Maandag ochtend naar het Loo begeven. Uit Apeldoorn. De Hertog begaf zich Maandagmor gen weder vroegtijdig ter jacht, dit-; maal in bet Soerensche veld. Per rij tuig naar Soeren gebracht, stelde men zich verdekt op om liet wild te verras-' sen. 't Is thans voor de herten brons tijd en zij verraden meestal hun te-, genwoordigheid door aanhoudend ge brul. Het mocht den Hertog dan ook vrij spoedig gelukken een bok neer te vellen. Te 11 uur reden de verloofden weder te paard uit en maakten des middags een rijtoer in de omstreken. De Ko ningin-Moeder maakte een rijtoer door het, dorp. De Duitsche generaal, die aan den Hertog als gevolg is toegevoegd, is Zondag vertrokken. De verloofden poseerden Maandag-, -morgen bij den terugkeer van den rit te paard voor een uit Mecklenburg ge komen photograaf. Onder d8 felicitatie-telegrammen, welke H. M. de Koningin bij Haar ver loving ontvangen heeft, behoort ook een van den commandant en de equi page van H. M. S. Pantserdekschip Gelderland, ter reede van Lorenzo Marquez. De Gelderland" heeft order bet eerst koers te zetten naar de Eransehe ha ven van Djibouti, alwaar het voor de verdere reis van victualie voorzien Helene uwen naam niet dragen. Ik heet Noël Labarthe. Zou u Jean Vandale Verloo chenen Noël hief het hoofd fier op, toen .hij antwoordde .Nooit Nu ziet liet zelf l Niemand heeft het recht om mij van het verleden van Jean Van dale een verwijt te maken of mij daarover ter verantwoording te roepen. Dit zou eene hemeltergen de onrechtvaardigheid zijn 1 Ik denk er juist zoo over, maar toch zal ieder, die u ziet en uwe geschiedenis kent, zeggen die man heeft vader noch moeder meer en werd door een moordenaar opgenomen en grootgebracht Zeker zal men u beklagen, maar daarbij u toch met een zekere nieuwsgierigheid beschouwen, aJs moest er aan u en uw karakter iets van het bloed kleven, dat uw pleegvader eens vergoten heeft. Dat is zeer kinderachtig, maar de wereld is nu eenmaal niet anders. Welk een leven zou dus de jonge vrouw hebben, die uwen naam dragen en met u in de algemeene nieuwsgierigheid' zou deelen? Is u misschien overtuigd het geluk wordt door een particulier transport schip van een der Indische stoomvaart maatschappijen. Naar men verneemt is, behalve de ontwerpen van wet tot regeling van de pensioenen en die hunner weduwen, van de onderwijzers, verbonden aan openbare en bijzondere scholen, tevens gereed een ontwerp van wet tot rege ling van de pensioen en die hunner weduwen van het personeel verbonden aan de gemeente hoogere burgerscho len, onverplichte gemeente burger scholen en gymnasia, gemeentelijke middelbare scholen voor meisjes en gemeentelijke kweekscholen voor on derwijzers en onderwijzeressen. H. M. de Koningin heeft ,met ingang van 1 November Haren kamerheer 1. B. D. A. J. C. baron van Pallandt van Necrijn benoemd tot Hr. Ms. opper- ceremoniemeester. Tot leden van hel Internationaal Ar bitragehof in den Haag zijn voor Bel gië benoemd de heeren Beernaert en baron Lambermont, ministers van slaat; ridder Descamps David, sena tor, en G. Rolin Jucquemyns, gewezen minister van binneniandsche zaken. Rede van Emile Vandervelde. Men schrijft ons uit Amsterdam: Maandagavond in Maison-Slroy- cken, in een der groote zalen. Eene gedistingeerd publiek, dames en heeren, die men gewoon is onder de élite te rekenen, vulden de mooie, groote gehoorzaal tot in de. ui te re te hoeken. Emile Vandervei- de, de bekende Belgische socialis tische orateur, lid van het Belgi sche Parlement sprak voor de le den van S. L. over den groei van het socialisme, en „den crisis dien het socialisme thans doormaakt. Als men dat deftige publiek aan ziet, en hoort, hoe het telkens da verend toejuicht de woorden van den heer Vandervelde, die zoo vu rig gelooft in den groei van het so cialisme, dan zou men gaan ver onderstellen dat inderdaad de macht en invloed van het socia lisme zich uitbreidt, dat het socia lisme alle rangen en maatschap pelijke kringen in zijn invloeds sfeer trekt. Maar, en hierover voornamelijk was het, dat 's heeren Yandervel- de's betoog liep, vele schrijvers over het socialisme beweren thans, dat hoe meer het in omvang toe neemt, des te meer verliest het in diepte. Zij zijn, met het oog op de groote verbrokkeling in c£e soci aal-democratische partij bevreesd, dat die partij zich op een hellend vlak bevindt-, dat zij meer en meer neigt tot burgerlijke radicale re form-partijen, en het revolutionaire karakter verliezen zal. En dan wijst men op Bernstein met zijn critjek op het Marxisme, en op Millerand, den socialist die zitting heeft in een bourgeois-ministerie. Dc heer Vandervelde ziet hierin volstrekt geen verslapping van het revolutionair karakter. Men heeft, geleerd, dat de omstandigheden het noodzakelijk maken voor de sociaal-dernokraten om af en toe met de burgerlijke partijen samen werken Daar waar het geldt, de verdedi ging van de rechten der rnenschen, de verdediging van de republiek, zal het strijdend proletariaat steeds met de burgerlijke partijen samen werken, zooals we in Frankrijk met de Dreyfus-zaak, in Engeland met den Trans vaal oorlog gezien hebben. Ook waar naar kleine ver- beteringen getracht wordt, zal het proletariaat meewerken met de •reformatorische partijen, doch nooit uit het oog verliezen, dat dit slechts middel is om tc komen tot" het revolutionaire doel. De meer reformatorische -elemen ten in de sociaal-demokratie ver klaart de heer Vandervelde door 't tijdperk van economischen bloei, dat wij thans achter den rug heb ben, nu de loonen beter worden, doch, wees er zeker van, deze pe riode zal door een hevigen crisis gevolgd worden, de duurte van, ijzer en steenkool wijzen er reeds op, en, houdt er u van overtuigd, dan zullen de reformisten van he den de revolutionairen van mor gen zijn. Ondanks alle samenwer king met burgerlijke partijen, on danks alle twisten, blijft een solide kern van revolutionair denkenden mijner nicht te kiulnen verzeke ren door haar tot uwe echtgenoote te- maken, terwijl alïes voorspelt,, dat dit geluk alleen in uwe ver beelding zal blijken te bestaan ;lk probeer alleen maar aan uw verstand te appelleeren, zondes: u 'eén beslist weigerend antwoord té 'geven, want, ofschoon ik het hoofd der ifamiiie ben, behoeft Helene' zich toch niet naar mijnen wil te 'voegen. 'Heeft ze'met ir-'over mij ge-, sproken? Heeft ze gezegd, dat ze mij bemint en wat ik hoop? Met de grootste kalmte van ziel loog Savinien Uw naam werd nooit lusschen ons genoemd. En u gelooft Ilc geloof, dat ze zic-h mis schien gedurende korten tijd met al het vuur van haar temperament overgaf aan de gevoelens, die ze voor u koesterde, maar ik geloof ook, dat ze in haar hart den eer bied voor haren naam heeft be houden. Van 't oogenblik af dat ze kennis kreeg van de vreeselijke geschiedenis van den man, die de plaats van vader bij u vervulde, moet het haar duidelijk zijn, ge worden, dat ze nooit uwe. echtge- bestaan, en die thans aan het re formatorisch werk arbeiden, pre pareeren het revolutionair werk dat aanstaande is. Van de twisten tnsschen de so cialisten in Frankrijk behoeft men zich niet zulke groote gevolgen voor te stellen. Strijd is er altijd geweest. Saint Simon stond tegen over Fournier, Barkes tegenover Blanqui, Proudhon tegenover Louis Blanc, enz. Bovendien is de reden van schei ding in Frankrijk op dit oogen blik minder ernstig dan zij vroe ger was de scheiding vloeit alleen voort uit verschil in taktiek, vroe ger uit beginselkwesties. Critiseerend hetgeen Cornelis- sen over de coöperatie heeft ge schreven betoogde de spreker dat de vrees van hen, die meenen dat coöperatie menschen-van-zaken- doen zal kwee ken, ongegrond is. Het tegendeel is waar, allen die ver bonden zijn aan de Belgische coö peratie blijven leven voor het so cialistisch ideaal. Laat men dan geen angst heb ben, voor wat nu verdeelt en scheidt, overal, ook in Frankrijk, waar zooveel fracties bestaan, zul len alle schakeeringen, als het noodig is, als één man front ma ken tegen de bourgeoisie, daarvoor zijn hem die duizenden en duizen den arbeiders waarborg, die niet anders willen dan de eenheid van het strijdend proletariaat, welke eenheid ook tot eenheid der leiders dwingen zal. Steeds grootere massa's zullen zich aldus besloot hij om het roode vaandel vereenigen, om dat op de kapitalistische citadel te planten. (Luid en aanhoudend ap plaus.) Prof. Treub in debat tredend had nergens het bewijs gehoord, dat inderdaad de socialisten trots hun reformistische taktiek inder daad revolutionairen zijn, en meende, dat als de socialisten in de praktijk den toestand door her vormingen willen verbeteren en slechts in theorie revolutionairen zijn, er tusschen hen en de radica len niet zoo'n groot verschil be staat. Volgens debater is het niet waar, dat de arbeiders revolutionair zullen worden als de magere ja ren komen. Als de kapitalisten de loonen willen verminderen, dan zullen de radicalen aan de zijde der arbeiders staan. Bovendien zal die crisis, tenge volge der rings en syndicaten niet zoo geweldig zijn als men zich voorstelt. Maar Prof. Treub ziet in die bewering een bewijs dat de socialisten denken„Vive le so cialisme, périsse le monde" en hij en zijn partij zullen integendeel met alle kracht wenschen, dat die crisis nog zoo lang mogelijk ons moge blijven bespaard. Voorts betreurt Prof. Treub het dat de coöperatie der Engelsche Trade Unions door Vandervelde zoo laag geschat was. De heer Vandervelde, replicee-' rende wees pp de zich uitbreiden de huisindustrie, en volgens hem is het duidelijk bewezen dat in Duitschland én groot-industrie én huis-industrie toeneemt, tengevol ge van de concentratie van het ka pitaal. Hevig kwam hij op tegen Prof Treulrs beweren als zouden de socialisten den komenden crisis wenschen, in 't belang van het so cialisme, ten koste van 't geluk der arbeiders. Neen, de socialisten verlangen niet de misère van de arbeiders, maar hebben steeds hun welzijn beoogd. Ook schat de spreker het werk op coöperatief gebied der Trade- Unions niet laag, maar betreurt het, dat die arbeiders niet hoog igenoeg zich opheffen, om te arbei dden in dienst van het socialistisch ideaal. Wat Prof. Treub zegt o. a. over Bernstein, Bernstein moge over de taktiek en het Marxistische dogma denken als hij wil, hij zal eerst ophouden socialist te zijn, ten dage. dat hij ontleent den klas senstrijd, ten dage dat hij ont kent dat aan het scrijdend proleta riaat de historische rol is toebe deeld de wereld op te heffen tot hooger peil. De radicalen willen hervormin gen om de kapitalistische maat schappij te bevestigen pour con- nöote worden kan. 'En ik heb meer vertrouwen op hare liefde, hare rechtvaardig heid en hare grootmoedigheid dan u. Daar u nooit mei haar over mij igesproken en u haar zeker Omtrent pn§ tegenwoordig onderhoud me-: dedëeling zal doen, zou ik .graag zien, dat u zulks dadelijk deed. Met andere woorden, u wenscht, dat ik haar hier zal la- 'ten komen Ja. Dat zal gebeuren. Intusschen kan deze mededeeling niet onmid dellijk plaats hebben, daar"Helene, zooals u misschien weet, nog al tijd op „Landepereuse" vertoeft. Dat zal intusschen geen beletsel zijn. „Landepereuse" is niet ver van hier, en als u mij er heen wilt vergezellen Tot mijn leedwezen is de toe gang tot „Landepereuse" voor al tijd voor mij gesloten. O ja; dat begrijp ik, zei Sa vinien, en na een oogenblik nage dacht te hebben ging hij voortik zou Helene zelf van „Landepereu se" kunnen halen, maar hoeveel vertrouwen u ook in me stelt, u zou op de gedachte kunnen ko men',- dat ik int uwe afwezigheid solider la soeïété capitalists de socialisten willen hervormingen, om de kapitalistische maatschappij te revolutioneeren. ^De bourgeoisie zal verstandig doen zich te prepareeren vóórhaar aanslaande abdicatie. (Luid ap plaus.) Hierna werd de vergadering ge-, sloten; na afloop collecte voor de Leeuwarden uitgeslotenen. Staatssecretaris Reitz. De heer Frederik Rompel vervolgt in het „Hbld." zijne Zuid-Afrikaansche portretten. Dezen keer heeft hij tot on derwerp gekozen den staatssecretaris der Z. A. Republiek, den heer Reitz. De schrijver zegt van den heer Reitz, dat hij is„de ware patriot, de op rechte Afrikaner met het contrast van de grijze haren en grijzen baard en het hart vol jeugdig vuur en jonge op gewondenheid." De staatssecretaris was er trotsch op drie zoons in 't veld te hebben. Toen zijn oudste zoon uit Holland terug kwam om zich bij de strijdenden te voegen had de heer Reitz slechts ge zegd „Flink zoo, jongen," vergezeld ■van een handdruk die alles zeide. Reitz is ook dichter. De dorre staat kunde, de politieke beslommeringen hebben zijn liefde voor al wat edel en schoon is, niet kunnen dooden. Hij trachtte zelfs in de staatkunde de poë zie nog te zoeken, huldigend de rege len van De Genestet „Poëzie is overal, overal mijn vrinden, t Is de vraag maar wie ze al, wie ze [niet kan vinden." Hij, de dichter, vond ze. Toen Olive Schreiner haar nobel pleidooi voor de Afrikanerzaak schreef, haar „Words m Season", raakte hij in geestdrift en in zijn bewondering voor zoo pakken- den stijl, liet hij het stuk vertalen in het Hollandscli en verspreidde het over heel Zuid-Afrika. Zelfs kon hij nog tijd vinden aan die overzetting zijn letter kundige gaven te besleden. En kort voor den oo-riog verscheen zijn open brief aan Chamberlain,, de vurige en bezielde uiting van vader landsliefde. Het pogen was groötseh en hij raag erop hogen mede geholpen te hebben de publieke opinie in Europa voor te lichten en wanbegrippen op het Con tinent op te helderen. De heer Rompel verhaalt ons verder van de groote mate van goedhartigheid die de heer Reitz bezat, waarom zijn vijanden hein van zwakheid beschul digden. De schrijver zegt daarvan „Zij meenden dat onze Staatssecre taris zwak van karakter zou blijken en dat zijn bekende groote goedhartigheid een werktuig zou worden in hun han den. Zij vergisten zich echter. Goed was en bleef hij, soms zelfs te goed, maar zijn goedhartigheid verkoelde, zoodra zijn allesoverheerschende lief de tot liet Afrikaansche volk aan het woord kwam. De heer Rompel maakt ook nog mel ding van de groote populariteit van den heer Reitz, zijn goed humeur en zijn vaderlandsliefde. Wat. de schrij ver daarvan zegt laten wè hier letter lijk volgen: Onze Staatssecretaris is een populair man. Die populariteit dankt hij aan zijn goedhartigheid, aan zijn opge wekt humeur, aan zijn geestdrift voor het edele en schoone, en verwonde ring wekt het dat hij, bij alle staats zorgen, die karaktertrekken zoo zuiver kon bewaren. Wat, al beslommeringen en ergernis sen de dag mocht gebracht hebben, een beloofde lezing over letterkunde of het presideeren van een feestavond mocht er niet onder lijden en niemand heef; het ooit kunnen hooren aan de stern of bespeuren aan de mindere warmte van het gesproken woord, of bemerken aan de mindere opgewektheid en vrien delijkheid van de geheele persoonlijk heid of de Staatssecretaris enkele uren te voren met den Uitvoerenden Raad gewichtige besprekingen had gehad naar aanleiding van een der beruchte Chainberlain-dépêches. Het was ineer zijn aangeboren goedhartigheid dan zijn begrip voor diplomatie die hem- aldus dezelfde deed blijven. Hij zou het niet van zich hebben kunnen ver krijgen anderen een teleurstelling te bereiden en hij zou zich alle geweld aandoen niemand's genoegen te be derven. Maar wee dengene die raakte aan .zijn prikkelbaar patriotisme. Bij de jaarvergadering van een zeker liefda digheidsgenootschap te Pretoria de naam doet niets ter zake zou hij do openingsrede houden. Het bestuur had de onachtzaamheid, want ik mag nie' aan moedwil denken, de kennisgevin* gen in het Engelsch te drukken -en de invloed op mijne nicht wilde uit oefenen, zoodat ze u antwoord gajf overeenkomstig hetgeen ik u straks heb gezegd. En toen Noël een ont kennend gebaar maakte, vervolg de Savinien: ik zal dus alleen maar haar met eenige regels uit- fnood'igen öm onmiddellijk hier te komen, en als u dat goed is, zul- [len we haar hier wachten. —Ik dank u. Savinien ging bij eene tafel zit ten, schreef eenige regels en zone7 ►den 'brief met een bediende naaf „Landepereuse". Daarop wenddf hij zich tot Noël met de woorden We hebben nu minstens twee uren voor ons. Wil u hier blijven, dan vindt u hier reisbeschrijvin gen de eenige boeken, die mij interesseeren. Ook zijn hier Mexi- caansche sigaretten, de eenige soort, die wat waard is en die ik rooken kan. Noël sprak zijn dank uit en be gon verstrooid in de boeken U, bladeren, terwijl Savinien zirh ir zijne kamer terugtrok. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2