Aan onze lezeressen. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Het Hioiiwe IVlodsbtacf, 18e Jaargang. No. 5314 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrok waar oen Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden- 1.30 Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02t£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Ad ver ten tien van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Big Abonnement nanzienlgk rabat. Reclames 30 Oent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie» en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs SiW» Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit z'-s bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan 25 Oct. aevat o.a.De buiteulandsehe pers >Ycr liet Dnitscli Engelsch Ver houd, Van Verre en Nabij, (Bond voor Staatspensionneeriug); Ge meenteraad. Parlementaire Praat jes, Malaria en Muskieten, Het wapen van Hertog Hendrik en de vlag van zyn land, Boerentalen - der,J enz. Onze Brievenbussen zijn geplaatst logen den muur van het siga renmagazijn van den lieer 13. Laugeveld, Groote Houtstraat 140 cn tegen dien van exen lieer F. Hellingman, couliseur, Groote Houtstraat hoek Ancgang. Allo brieven en bescheiden, bestemd voor onze Redactie, onze Administratie en onze b'tooiudrukkerïj, kunnen daarin geworpen worden. Lichting geschiedt des morgens 9 en 11 uur, des namiddags 1 en 2 uur, des avonds 7 uur. J. C. PEEREBOOM, Direcceur. 't Eerste nummer van HET NIEUWE MODEBLAD werd door ons verzonden. .Wie kennis heeft gemaakt met dit fraaie tijdschrift, ?al moeten erkennen dat zulk cenpremie voordele zers van de courant inderdaad i root succes belooft en algemeen zal worden gewaardeerd. Het geheel ziet cr aantrekkelijk uit. De talrijke gravures, waarmede, de bladzijden als 't ware zijn bezaaid, geven uitnemende en praktische mo dellen voor onze dames, die in dit tijd schrift vinden wat haar op het gebied van modes kan interesseeren. Een keur van toilettan, zoo van eenvoudige ais kostbare, een schat van patronen voor alle kleeilij, een groote verscheidenheid van handwerken Een zoo fraai Modeblad werd nog nimmer tegen zulk een onge kend lagen prijs aangeboden. Wie van onze lezeressen nog naliet otïi daarop in te teekenen, de prijs is slechts 55 cts. (franco per post 75 cta.) per 3 maanden verzuime niet het on derstaande formulier in te vullen en ten spoedigste toe te zenden. Mocht men het eerste nummer nog niet hebben gezien, dan vrage men slechts een exemplaar aan Ondergeteekende vertrouwt dat geen der lezeressen zich de geregelde ont- j vangst wil ontzeggen van dit Mode blad, dat haar tot zooveel nut en ge noegen kan zijn. DE DIRECTEUR. Inschrijvingsbiijet. Do ondergeteekende ver- langt bij zijne Courant gere gelde toezending van tweemaal per maand verschij nende, tegen den prijs van cts. per drie maanden (franco per post 75 cts) Woonplaats: Naam: Politiek Overzicht. De Chineesche gezant te Parijs heeft aan minister Delcassé een brief van den Keizer van China overhandigd, waarin de Verheve ne het betreurt, wat gebeurd is, aan de „bevriende" mogendheden en aandringt op spoedige totstand koming van den vrede. Dit gaat gemakkelijk, want alle mogendheden hebben immers de tweede Fransche nota geteekend. Toen tengevolge van een sein- fout vergeten was Rusland te noe men bij de mogendheden, die zou den worden gevraagd om mee te doen met de Emrelsch-Diiitsche no ta, waren onmiddellijk de Fran sche bladen vreeselijk boos, want ze meenden dat Rusland opzette lijk was vergeten. Nu echter is na- geseind dat dit niet het geval was, slaan ze, begrijpelijkerwijs, dc meeste althans, vrij wat gematig der toon aan. 't Scheen alsof het een ageeren van de mogendheden tegen Rusland was, en dun zou Frankrijk natuurlijk niet meekun nen doen. Dc Engelsche bladen zijn ook zeer ingenomen met het feit, dat Rusland niet vergeten is, en mee- ncn, dat Frankrijk nu geen enke le reden kan hebben zich terug tc trekken. De „Weslm. Gazette" gaat zelfs zoo ver te beweren, dat de mogendheid waarmee vooral samengaan gewenscht is, niet is Duitschland, maar Rusland. Van belang is, wat de Ameri- kaansche „Sun" zegt ever de kwes tie. Dit blad meent dat men te Pa rijs en te Petersburg wel degelijk wist van de overeenkomst, en dat het telegram, waarbij de seinfout verbeterd werd, er het beste be wijs van is. Wat het Amerikaan- sche gouvernement betreft, alvo rens toe te treden -v- nu schijnen dus weer niet definitief, zooals eerst bericht werd, de V. S. te zijn toegetreden vooraf goed moet weten, wat precies bedoeld wordt met de derde clausule die handelt over de houding der bondgenoo- ten als andere mogendheden terri toriale voordcelen zouden trachten te verkrijgen. Wat kan Amerika hiermee be doelen Oordeelend naar de hou ding die Amerika steeds heeft aan genomen in de Chineesche kwes tie, zou men wel eenigen grond hebben te veronderstellen, dat Amerika degelijke waarborgen wenscht voor een gezamenlijk op treden der mogendheden, indien de een of andere natie annexatie plannen mocht koesteren. Het is in China zelf nog niet rustig, dit bewijzen weer de be richten uit Canton, die melden, dat de vreemde consuls daar een brief ontvingen, waarin zij ge waarschuwd worden voor een drei gend gevaar, hoewel Canton op zich zelf betrekkelijk rustig is. Vluchtelingen uit Hoei-tsjoe mel den, dat de opstandelingen zich zeker achten van hun succes, ten gevolge van het feit dat zij overal welkom werden geheeten, dat zij niets nemen zonder betaling en dientengevolge meer als gasten dan als vijanden worden behandeld. Het aantal leiders van den opstand wordt geschat op tien, die elk een afzonderlijke bende aanvoeren. Naar gemeld wordt heeft de leider der opstandelingen, die in het ach terland van Kau-loeng optreedt, den 15en dezer een groote troepen macht van admiraal Hos verslagen; de admiraal verloor honderd man aan dooden. De Chineesche Keizer blijft be roep doen op de welwillendheid van do respectieve-souvereinen, en heeft nu weer een boodschap aan de Italiaansche koning gezonden, voor 't gemak maar vast vooruit zijn „onbeperkte" dankbaarheid betuigend. gevormd, een merkwaardige uit zondering is op den tot dusver in Japan gevolgden regel, daar het le den van verschillende partijen be vat, en ook de oppositie er in ver tegenwoordigd is. Een van de nieuwe" ministers zegt de correspondent is de zoon van een stukadoor, hij heeft in de gevangenis gezeten wegens zijn oppositie tegen de regeering, is uit den landdag verwijderd en verbannen. Een der andere minis ters heeft tien jaar gevangenisstraf ondergaan, omdat hij aan de sa menzwering "tegen het gouverne ment had deelgenomen. Kato Ta- kaahi, minister van buitenland- sche zaken en oud-gezant van Ja pan te Londen, meet Engelschge- zind zijn. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Jhr. Kretschmar van Veen (direc teur der Nederlandsche Zuid-Afri- kaansche Spoorweg-Maatschappij) vertrekt morgen met de Dun vegan Castle. Buitenlandsch Nieuws. Algemeen© berichten. De (Munchener) „Allgemeine Zeitung" verneemt dat alle staats secretarissen en ministers bij de benoeming van graaf Bulow, voor den vorm, hun portefeuilles ter beschikking van den Keizer heb ben gesteld, maar dat aan geen van hen ontslag werd verleend. Volgens de „Messager de Bruxel- les" heeft koning Leopold van Bel gië, Frankrijk's toestemming ver kregen voor België's aandeel aan het optreden der mogendheden iïi China, in den vorm eener inter nationale gendarmerie voor China, welker oprichting in het verschiet moet liggen. De correspondent van de „Daily Mail" te Jokohama seint, dat het nieuwe kabinet., door markies Ito Stadsnieuws HAARLEM, 24 Oct 1900. Stukken van don Gemeente raad. De nainen van de vier leden die voorstellen het Fransche woord „abat toir' als benaming van het op te rich ten gemeentelijk slachthuis, te doen vervangen door liet Nederlandsche woord „slachthuis" zijnJ. Klein. Johan Winkler, Tjeenk Willink, en J. Nieuwenhuijzen Kruseman, Alle agenten 1ste, 2de cn 3de klasse van politie te Haarlem wenden zich tot den Raad met het verzoek, om hen in het genot te stellen van een vollen vrijen dag. Hoewel er bij raadsbesluit van Octo ber 1894 aan de agenten van politie een vollen vrijen dag is toegestaan, heb ben zij tot nu toe, niet in dat voorrecht gedeeld. Meermalen hebben zij zich over dit punt, tot den Burgemeester dezer gemeente gewend, maar werden telkens teleurgesteld met de kennisge ving, dat de sterkte van liet politie korps zulks op heden niet toeliet, maai bij een eventueele uitbreiding zou daar een nadere regeling op komen. Nu is met 1 Januari 1900 het politie korps met 8 agenten versterkt, zoodat adressanten thans verzoeken of er nu termen gevonden kunnen worden, om aan dit hun bescheiden verzoek te vol doen. De heeren inspecteurs en adjunct inspecteurs zijn bij hetzelfde raadsbe- i sluit ook in liet genot van een vollen vrijen dag gesteld, en aan dezen is van hetzelfde tijdstip af hun vrijen dag ge heel toegestaan. Ook de rechercheurs zijn in het bezit van een vollen vrijen dag. Zou er dan geen mogelijkheid be staan, dat de agenten van politie ook in dit zelfde voorrecht deelden De agenten van politie welke mor gen hun vrijen dag hebben, komen he denmorgen van 8 tot 2 uur in dienst, gaan van 2 tot 10 uur naar huis en komen dan van 10 uur tot den volgen den morgen 8 uur in den nachtdienst, als wanneer hun vrije dag begint, alles goed beschouwd hebben zij maar 8 uur vrij van dienst, want dien zelfden morgen komende uit den nachtdienst is van 8 tot 2 uur volgens dienstrooster hun rusttijd, van 2 tot 10 uur is hun werkelijke dienst, terwijl de daarop volgende nacht hun rusttijd is. Nu zou het zoo geregeld kunnen worden, dat de agenten welke hun vrijen dag heb ben, den vorigen dag inplaats van 6 uur voor den middag en dan nacht dienst den geheelen dag in dienst ble ven, met uitzondering van een behoor lijken etenstijd vervolgens van des avonds 10 uur, den geheelen daarop- voigenden dag, tot den anderen mor gen 8 uur vrij ziju als wanueer het weder hun gewone dienst is, zoodoende zou men evenveel rust genieten als de inspecteurs en rechercheurs. Daar er nu voor eiken agent welke een vrijen middag heeft, een agent 4de klasse in dienst komt, tegen betaling van f 1,25 per middag welken hij dienst doet, zou zulks dan kunnen vervallen, en zou dan voor eiken agent die vrij is er een van de 4de klasse in den nachtdienst moeten komen, en zou zulks een ver schil opleveren van f 0,25 daar voor de nachtdienst van de agenten 4de klasse f 1,50 wordt betaald. De heeren G. Jager Hzn., N. C. A. Ockhuyzen en C. Vink, ambtenaren der plaatselijke belastingen alhier, heiast met de beteekening van stuk ken, wijzen er in een adres aan den Raad op dat zij in bovengemelde be diening benoemd zijn op een salaris van f 750 's jaars, clat deze salarissen zijn verhoogd tot f S50, dat door uit breiding der gemeente en het vermeer deren van het zielental, de aanslagen op de kohieren aanmerkelijk zijn ver meerderd, waardoor de werkzaamhe den verhonden aan de invordering dei- belastingen voortdurend meer Worden. Redenen waarom zij tractementsver- hooging vragen. De gemeente-ontvan ger, de heer Gerlings, ondersteunt dit verzoek. Dinsdagavond te 8 uur had in de Groote Houtstraat een treurig ongeval plaats. De 19-jarige Jansen, woonach tig te Heemstede, kwam per fiets aan gereden. Ilij wilde wijken, en door de gladheid der stecnen kwam hij te val len met het ongelukkige gevolg, dat hij zijn linkerbeen brak. Hij wercl bij de Centraal Apotheek in de Gr. Houtstraat binnengedragen, waar door een dokter, die spoedig ter plaatse was gehaald, de ee^aje hulp verleend werd. Nadat de j#Rge man verbonden was, werd hij door de politie per brancard naar het. St. Elisabeths Gasthuis overge bracht* Dinsdagmiddag veroorzaakte liet i breken van een kist, gevuld met drop jes, een kleinen toeloop van nieuws gierigen en een vlug gegrabbel der straatjeugd. Dc heer Van der Steur in de Anegang was de dupe der historie. Hot programma voor de uitvoering van gewijde muziek op Maandag 29 October a. s. door mevr. A. Eykman- van Ouwerkerk in de Groote Kerk te geven, bevat dc volgende nummers 1. Preludium J. S. Bach. 2. Recitativ cn Aria „Der sterbende Jesus" Rosetti. 3. Adagio G. Merkel. 4. a. Komm. susser Tod b. Jesus, un- ser Trost und LebenJ. S. Bach. 5. Fantaisie J. Worp. 6. a. Ein Friedhof R. Franz. b. Lied aus dem „Vater Unser" (Geheiligt werde dein Name) R. Cor nelius. 7. Andante (4e sonate)... A. Guilmant. 8. a. O Nederland, let op U saeck. (Ge- denck clanck). b. O Heer, die daer, (Gedenclc clanck) Valerius. 9. Hallelujah Handel. Brongebouw. Dinsdagavond werd voor een vrij I talrijk publiek in het Brongebouw al. hier eene voorstelling gegeven van „Nelly's donkere dagen", ten voordeele van den Evangelisatie-arbeid door het Koning Willemshuis in Amsterdam's achterbuurt. Nelly's donkere dagen is de geschie denis van oon dronkaard, die na vele wederwaardigheden ten slotte op liet goede pad terugkeert. De vergadering werd met gebed dooi den leider, den heer J. Dallinga, ge opend. Daarop nam de uitvoering een aanvang, die dooT groote lichtbeelden opgeluisterd werd. Van tijd tot tijd werden door het vrouwenkoor Lydia en het mannenkoor Adama van Schel- tema, van het Koning Willemshuis te Amsterdam, toepasselijke liederen ge zongen. In de pauze werd ten bate der ar men eene collecte gehouden. De uit voering werd besloten met het vertoo- nen van verschillende Transvaalpla- ten, o. ni. kregen we te zien President Kruger, Generaal Joubert, liet Presi dentshuis te Pretoria, een Boereiicom- mando enz. Te ongeveer kwart voor elven was de-uitvoering geëindigd. Herfstbladen. Wat vallen zo dwarrelend, die blfta- ren van lente en pracht, dwarrelend, zig-zag, zacht en langzaam maar tóch vallen ze, één voor één. 't Is alsof ze ons nog even willen groeten vóór ze verdwijnen, overal vallen ze, overal, in het bosch, dat zoo koud en winter achtig begint te zien. De zomer had nog wel even gelachen door één zonnestraaltje en met een lach op het gelaat ging ze van ons, en het deed ons pijnlijk aan dat ze nü nog lachen kon, het klonk ons zoo vreemd in de ooren toen wc haar na staarden, getooid met heur bloesem- krans die uitgebloeid, ontbladerd ge worden was. Wind en regenvlagen zullen liet werk wel voltooien cn de enkele bl&aren die weerspannig, geel-verdorrend, op hun post waren gebleven, die waren blijven gelooven aan lente en zomer, vallen dan óók, neerdwarrelend, langzaam... piaar tóch vallen ze Ik zag ze gaan door het Blocmen- daalsche Park. Hij, zwoegend, het piano-orgel voortsleepend, sporen la tend in den weeken grond, een Tyroler hoed diep over het hoofd getrokken. Zij, achter hem aan, met sullenden, tragen stap; ze is een Italiaansche, kleurig-hont gekleed. Ze heeft den roo- den doek om haar hoofd gewonden, beschuttend tegen den killen regen. Ze gingen zwijgend naar een villa daar hielden ze stil, en hij draaide aan het grocn-versleten tingel-tangel, on verschillig voor zich ziende, en zij ging huiverend het tuinhek binnen, ach zoo prozaïsch Toen zag ik hen weer ver der gaan, vreemd-weemoedig kleurend de hcrfst-schilderij... zij, die ruensclie- lijke herfstbkïaren, die zoo lang, weer spannig op hun post waren gebleven, die zoolang waren blijven tjokkclen alsof het nog zomer was het deed mij pijnlijk aan dat hij nü nog spelen kon, liet walsje was te vroolijk, het klonk me zoo vreemd in de ooren, het stak I te veel af tegen de nevelachtige onige- i ving, die zoo uitgebloeid, ontbladerd geworden was. Nog even zag ik hen, achter de hoo rnen verdwijnend, dwarrelend, lang zaam... Toen was liet weer stil in het Bloe- i mendaalschc Park» J. J. W. Bloembollencultuur. Dinsdagavond vergaderde in do bo venzaal van Café Montague de afd. Haarlem van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, onder voorzitter schap van don heer J. H. Kersten. Aan de orde was in de eerste plaats het bespreken van eventueele voorstel len voor de a.s. 99ste algemeene verga dering. Een der leden gaf in bedenking om in die vergadering de invoering van een Ioojostandaard voor de öloc- mistknechts 'te bespreken. Hierover werd van gedachten gewisseld cn o.a. opgemerkt dat een zelfde loonstan- daard voor verschillende, ver van el kander gelegen plaatsen niet wel mo gelijk zijn zou. Bovendien werd er op gewezen, dat hier aan de bloemist- knechts, die om loonsverbetering heb ber. gevraagd, is medegedeeld, dat de patroons daarover zullen vergaderen en dat ook nog dit jaar een (.tweede) vergadering zal worden gehouden. De voorsteller trok daarop zijn voor stel in. Uit de discussie bleek, dat er leaen van meening waren, dat de Ico nen der bloemistknechts wel dienen te worden verhoogd. Aan de orde kwam het stellen van een candidaat als voorzitter van het hoofdbestuur, in de plaats van den heer J. II. Krelage, die naar men weet bedankt heeft. Door de afd. Voorsclio- ten-Veur is candidaat gesteld de heer Ernst II. Krelage, maar deze heeft be richt, dat hij in geen geval een benoe ming zou kunnen aannemen. Verschillende leden verzochten den voorzitter der af deeling, den heer J. H. Kersten, zich beschikbaar te stellen als algen lii voorzitter, maar de heer Kersten was daartoe niet te bewegen, meenende dat zijn leeftijd liet niet toe liet en dat een jonge kracht als alge meen voorzitter noodig is. De naam werd genoemd van den heer J. II. Wentholt te Bennebroek en deze met algemeene stemmen tot candidaat voor de ardecling voor het algemeen voor zitterschap benoemd. Aan de andere afdeelingen zal ver zocht worden, deze candidatuur te steunen. Als leden va n't Hoofdbestuur treden periodiek af de heeren. Bijvoet, van der Moer en Vlasveld. Zij werden een parig opnieuw gecandideerd. Na de gebruikelijke verloting werd de vergadering gesloten. Wij vernemen dat, dank zij den steun die het Mannenkoor „Caeci- lia" van verschillende zijden ont vangt, het Weldadigheids-Concert belooft uitstekend lo zullen slagen. Mevrouw S. CroesSpoor, So praan, to Bloemendaal, heeft be langloos hare medewerking toege zegd, terwijl ook de heer G. van Gasteren, Declamator, zich welwil lend bereid verklaarde een gedeelte van het Programma voor zijne re kening te nemen. Do begeleiding der Solisten is toevertrouwd aan Mej. Betsy Pie- lage, die zich daarvoor mede be langloos beschikbaar stolde. Ook kunnen wij nog mededee- len dat de levering van al het be- noodigde drukwerk gratis of lot kostenden prijs door verschillende Haarlemsche drukkerijen is toege zegd. Nationale Militie 1900. Benoemd zijn in het 2e militie- district tot voorzitter, jhr. J. B. van Merlen, lid der Prov. Staten; tot zijn pïaatsvorv., jhr. mr. J. W. G. Borecl van Hogelanden, lid der Prov. Statentot lid, J. Winkler, lid van den gemeenteraad van Haarlemlot zijn plaatsverv., G. G. Loom ei j er Jr., lid van den ge meenteraad van Haarlem. Heemstede. Bij Burgemeester en wethouders is ingekomen een adres van J. Kapteijn te Haarlemmermeer, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in het café „Oud Rozendaal" al hier. Heden cn volgende d.agen zal alhier eene collecte worden gehouden voordo vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland." Zandvoort. Tot President van het alhier opgerichte Mannenkoor is thang definitief gekozen de heer G. Kui per, in de plaats van den heer C. H. N. Tates, die slechts eene voor- loopige benoeming had aangeno- Door Burgemeester en Wethou ders dezer Gemeente zijn vier, bouwplannen goedgekeurd, een voor een dubbele villa aan den Kostverlorenstraatweg, een voor een woonhuis aan de Haltestraat, een voor de verbouwing van een winkelhuis en een voor een bad- koetsonschuur achter den Hooge-' weg. Door heeren Gedeputeerde Sta ten dezer Provincie zün twee be sluiten van den Gemeenteraad tot den verkoop Gemeentegrond aan F. J. Zantvoort en M. Zwemmer goedgekeurd. Aan de Vereeniging „Trou aan Koning en Vaderland" is vergun- .ning verleend tot het houden eener collecte langs de huizen alhier. IJmuiden. Dinsdagmiddag is alhier 'de brandspuit geprobeerd; daar zij niet voldoende bleek, zal ze ter re paratie naar Amsterdam worden opgestuurd. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Bij art. 1 der Kieswet kwamen al da-" delijk amendementen genoeg op do proppen. Daarondei-, naar 's Voorzit ters meening, die buiten het kader de zer wet vielen. Toch vond do Voorzitter gocn reden ze to keeren, omdat het wetsontwerp zelf zich niet tot een strict technische herziening had bepaald. Dies ging men tot do amendementen over, waarover soms wel lang, maar meestal in korte redevoeringen, werd gedebatteerd, speeches die zich in en kele woorden laten resumeeren. De lieer Troelstra lichtte het araend. der socialisten toe om den kiezsrs- leeftijd van 25 op 23 jaren te brengen. Bijval van den lieer Bonman. j Verzet van den Min. van Binnen!. Zaken (geen technische herziening was het zei de Min.) en van de ComnL van Ropp. Verworpen met 43 tegen 21 stemmen (Vóór o. m. de heer Lieftinck.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1