Bij stemming wordt daarna, na be-1 strijding door de heeren Lolunan en van Karnebeeli, met 37 togen 31 slem- men goedgekeurd het regeeringsvoor- etel dat niet langer eischt dat aanslag in een directe belasting over het „volle" laatstverloopen dienstjaar zij betaald. liet amend, der socialisten om aan eiken aanslag in de grondbelasting, dus ook beneden f 1 het kiesrecht, te verbinden, wordt bestreden door den Min. en C. v. R. en verworpen met 58 tegen 13 stemmen. Het amend, van de heeren De Boer c. s. dat kiezers zullen zijn bewoners gedurende twee jaren van éénzelfde ge bouwd eigendom dat ten minste f 1 aan grondbelasting doet, werd door den heer van Raalte verdedigd., mot de opmerkingen dat dit hetzelfde be doelde als indertijd door drie der Mi nisters was voorgesteld. Hij betoogde dat dit. amend, de grondslagen der wet onaangetast liet. Dit gevoelen werd door den Min. bestreden. Het amend, werd verworpen met 51 tegen 21 stemmen. (Voor o. m. de heer Lieftinck.) De heeren Houwing c.s. stelden voor om bij de berekening van de huur waarde van een huis of een gedeelte van een liuis ook in aanmerking te ne men den al of niet daarbij behooren den of in huur gebruikten grond. De heeren De Boer c.s. stelden voor om de cijfers der huurwaarde-tabel (f 250—; 1) te verminderen, successie velijk van 2 tot 0,80. Dit laatste amend, vooral werd door den Min. als een amend, van politie- ken aard bestreden. Het amend.-Houwing c.s. werd aan genomen met 75 tegén 8 stemmen, het amend.-De Boer c.s. verworpen met 52 tegen 31 stemmen. (Vóór o.m. de heer Lieftinck). Een amend, der socialisten tot uit breiding van de categorie der loonkie- zers werd ingetrokken, omdat, zeide de heer Troelstra, de Min. de Beaufort de Reg. en de meerderheid der Kamer deed beslissen zooals hij wilde zoo dat spr. maar geen vergeefsche moeite zou doen. Wèl stelden, de heeren Troelstra c.s. voor kiezer te maken: lo. hen die op 1 Febr. lid een er Ka mer van Arbeid of bet bestuur eener ekkende werklieden-vakvereeniging zijn en 2o. hen, die minstens drie achter eenvolgende jaren op de kiezerslijst hunner gemeente zijn geplaatst ge weest, Beide criteria waren, meende de heer Troelstra, positieve kenmerken van geschiktheid. Dc heer De Visser bestreed de amend, als onbillijk tegenover zoovele werklie den die niet binnen deze criteria vielen. De C. v. R. achtte het gelegen buiten het kader eener technische herziening. De Min. wilde geen nieuwe kenteekens opnemen. De heer Schaepman voelde veel voor het eerste deel van het amen dement mits in plaats van vakvereeni- ging alleen werkliedenvereniging ge lezen werd. De lieer Harte achtte het ongrond wettig omdat hier geen kenmerk van welstand aanwezig was. De heer Lob man vreesde Voor het oprichten van fictieve verenigingen. Nadat het eerste amend, was verwor pen met 52 tegen 30 stemmen, werd het tweede ingetrokken. Art. 1 werd in zijn geheel aangeno men met 70 tegen 14 stemmen. Bij art .2 stelden de heeren Troelstra c.s. voor om voor sommige arbeiders de termijn van dienst zoo te berekenen, dat tijdelijke schorsing of tijd. ontslag het kiesrecht niet doe verloren gaan; voorts om dit ook niet te doen verloren gaan door werkloosheid of werksta king gedurende ten hoogste 2 maanden De heer Schaper stelde bovendien Voor om „ongevallen-rente" in reke ning to brengen voor het bedrag van het volle loon op het tijdstip waarop den kiezer een ongeval trof; het inko men der vrouw te rekenen als dat der man en dat der inwonende minderja rige kinderen voor de helft als dat van hun vader. De Min. voslde veel voor het eerste amend., behalve ten aanzien van de werkstaking, waarbij de werkman uit 'vrijen wil ophield te verdienen. Ook het amend.-Schaper lachte hem als juist toe. De heer De Waai Malefijt meende, dat werkstaking vaak de schuld was Ysn den patroon en verdedigde het amend, op dien grond. Een beslissing over deze amende Tien ten is tot heden aangehouden. G. Jr. Wie prijs stelt op een goed uitge voerd en welgelijkend portret van Prins Hendrik Van Mecklenburg-Schwe Tin, raden wij aan er een te bestellen bij den hofboekhandelaar M. M. Con- veé te 's Gravenhage. Naar men ons meedeelt zal de na jaarsvergadering van de vereeniging ,tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier worden gehouden op Woensdag 7 November 1900, des voormiddags te half elf uur, in het hotel „do Toelast" te Alkmaar. Op last vande justitie is Maan dag het lijk in beslag genomen van een man verpleegd in het krank zinnigengesticht te 's Gravenhago, Üie, vroeger werkzaam zijnde op ten drukkerij daar ter stede, een vijftal jaren geleden van, een ka meraad een 6lag met een hamer op net hoofd zou hebben gekregen, jen gevolge waarvan hij krankzin nig zou zijn geworden. De man ,was echter vóór het toebrengen fan den slag nok niet geheel nor- kaal. Een onderzoek tal nu inge- Iteld worden in hoeverre het toe brengen van den slag oorzaak is tewecst van 's mans krankzinnig- bid. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Fan ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kop;/ niet aan den inzender teruggegeven. Vrouwen en Meisjes van Nederland 1 De winter nadert weer en met hem het seizoen der wintermodes. Voorna melijk denk ik daarbij aan de winter hoeden, waarvan de garneering meer nog dan des zomers, uit vogels be staat ja men poogt zelfs hoedenvor- men in zwang te brengen, die geheel bekleed zijn met de huidjes van aller lei vogels. Zonder twijfel hebben velen uwer nooit gedacht aan de vele niil- liocnen aardige zangertjes, alle tevens hoogst nuttig, die hier voor opgeofferd worden, anders was die mode hier al lang afgeschaft, vooral als men be denkt. dat door dit roekeloos uitmoor den van vogels in vele landen rupsen- en insectenplagen zijn ontstaan, waar door oogsten zijn vernield, landstreken kaal zijn geworden en vele duizenden menschen armoede en gebrek geleden hebben. Elk jaar wordt, liet aantal vo gels geducht kleiner, terwijl daaren tegen de vliegen, muggen en ander dergelijk ongedierte zich schrikbarend vermeerderen, schrikbarend vooral daarom, nu de wetenschap heeft uit gemaakt, dat deze de dragers zijn van de meeste gevaarlijke ziektekiemen, als der pest, tuberculose, typhus, enz. Laat ons daarom trachten de vogels, die de natuurlijke vijanden der insec ten zijn, zooveel mogelijk te bescher men en niet het vangen en dooden der vogels te bevorderen, door die ellen dige, schadelijke mode te handhaven. Geen vogels op hoeden meer moet onze leus zijn 1 O, wanneer gij dit niet wilt doen uit liefde voor onze aardige, vlugge zan gertjes, die onze tuinen en hosschen zoo opvroolijken, uit bewondering voor hun heerlijk geluid, hun fraaie veder- dos, die in de natuur zoo schoon en schitterend is of voor hunne vlucht, zoo vol gratie en fraai van lijn, of uit liefde voor uwe medemenschen, die slechts door de vogels in land- en boschbouw hun bestaan kunnen vin den, laat het dan een gevoel van eigen belang zijn, dat u noopt om geen vo gels als garneering te gebruiken, want zonder vogels ware de aarde een woes tenij Wie inlichtingen hieromtrent mocht verlangen of mee wil helpen de vogels op verstandige, doeltreffende wijze te beschermen, wende zich tot onderge- teekende bij wie brochures de vogelbe scherming betreffende, gratis te ver krijgen zijn en die gaarne de gevraag de inlichtingen zal verschaffen. Hopende dat mijne oproeping door velen zal worden gelezen en nuttig zal werken, verblijf ik onder dankzegging aan de Redactie van dit blad voor de welwillende opname daarvan, Hoogachtend, Uw dw. dns. E. S. BAUSCH. Secretaresse van het Bestuur der Ned. Vereen, tot Bescherming van Vogels. 's-Gravenhage, October 1800. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 24 Oc tober 1900, des voormiddags ten 10 ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der zitting de heeren dei Lanoy, van Styrum, Klein en Hugenholtz. Later komen ter vergadering de heem Hugenholtz en de Lanoy PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Mededeelingen. A. dat op den l7en Oct. jl. namens het gemeentebestuur een telegram van gelukwensch aan H. M. de Koningin is gezonden bij gelegenheid van Hoogst Derzelver verloving met Z. H. Hertog Hendrik van MecklenburgSchwerin, waarvoor de dank. van H. M. is ont vangen. B. dat is gesteld in handen van B. en W. om advies: lo. een adres van W. T. Möliringer en 2 anderen, houdende aanbieding van f 1 per vierk. M., als bijdragen in de kosten van bestrating, rioleering en verlichting in de Gasthuislaan en wel ieder voor zich dc helft der breed te der straat voor zoover hunne percee- len strekken 2o. een adres van de Hoofden der openbare lagere scholen, houdende verzoek geene gemeentelijke verorde ning te maken waarbij het houden van schoolvergaderingen verplichtend ge steld wordt en alzoo niet in te gaan op het adres van de afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche On derwij zers, 3o. een adres van de Naamlooze Maatschappij voor Bouw- en Sportter reinen in het Haarlemmerhoutpark te Heemstede om vergunning te verleo- nen den bestaanden rijweg in den Hout van af hare terreinen bij den tuin van den heer J. Leupen beginnende, tot aan den weg leidende naar de Jlloe- misterij Kinhoim voor hare kosten te doen hard maken 4o. een adres van M. Stubbs, wedu we van J. Bakker in leven werkman, bij de algemeens begraafplaats, hou dende verzoek om haar eenigen on derstand te verleenen. C. dat is ingekomen: lo. eene voordracht van het Burg.. Armbestuur voor de opengevallen be-> trekking van annenopzichter. 2o. een voorstel van de heeren J. Klein en, drie andere leden van den Raad om hei» Fransch© woord „Abat toir" als benaming van het op te rich ten gemeentelijk slachthuis te doen ver-vangen door het Nederlandsche „slachthuis." 3o. een schrijven L H. van Oyen, Waarhij hij bericht do benoeming.van directeur van het abattoir op eene jaarwedde van 2500 niet aan te kun nen nemen. 4o. Het verslag over 18991900 van den cursus ter opleiding van hoofd onderwijzers en hoofdonderwijzeres sen ingezonden door den districts schoolopziener alhier. 5o. Een schrijven van Mej. C. M. P. Fleck, houdende bericht, dat zij hare benoeming tot leerares aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes aanneemt' en den 5en November e.k. in functie hoopt te treden. 6o. Een schrijven van het Bestuur van de afdeeling Haarlem en Omstre ken der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst, waar bij medegedeeld wordt, dat dc afdee ling met algemeene stemmen besloten heeft, het College van B. en W. den dank der afdeeling over te brengen we gens de wijze, waarop door hen ten bate der volksgezondheid is opgetre den tegenover den melkverkoopcr Gieske 7o. een adres van het bestuur van den Ned. II. K. Volksbond afd. Haar lem, in zake de aanvrage om een ge meentelijke subsidie voor de Teeken- sciiool. (Te behandelen bij het desbetreffend voorstel.) 8o. een adres van de ambtenaren, be last met de beteekening van stukken der plaatselijke directe belastingen om verhooging van hunne jaarwedde. (Te behandelen bij de begrooting.) 9o. een adres van de agenten van politie der le, 2e en 3e klasse om ben in 't genot te stellen van een vollen vrijen dag. Voorstellen dit adres te stellen in handen van den burgemeester Ier af doening. 10. Een schrijven van Dr. B- W. Hoff man reetor van het-Gymnasium, waar in dankbetuiging voor het verleenen van een pensioen van f 2400. llo. een schrijven van den heer J. Winkler, houdende mcdedeeling, dat hij zijne benoeming tot Raadslid-com missaris der stads-apotheek aanneemt Door vertrek naar Nederlandsch In dia ziel de heer Geldorp zich genoopt uit zijne betrekking als lid van het Burgerlijk Armbestuur ontslag te ver zoeken en wel tegen 1 December a.s. PUNT 2. B. en W. deelen den Raad mede dat de perceelen aan de Lange Annastraat no. 8 en aan de Kennemerstraat no. 12, thans aan de gemeentelijke duinwa terleiding zijn aangesloten, waarom zij voorstellen het besluit tot onbe- woonbaarverklaring in te trekken. Wordt aangenomen. PUNT 3. B. en W. stellen voor de begrooting voor het St. Elizabeth's of groote Gasthuis, dienst 1901, goed te keuren, en het subsidie uit de gemeentekas te bepalen op eene som van 50.983. Daarbij is ingediend een amendement van den heer II. D. Kruseman. waarin wordt voorgesteld het ontwerp-hesluït begrooting van het St. Elisabeth's Gasthuis voor den dienst van 1901 van B. en W. te wijzigen als volgt De Raad dar gemeente Haarlem, Gezien de begrooting enz., in ont vang en uitgaven sluitende niet een som van 83,429.94 Gelezen het voorstel van B. en W. Overwegende dat de snelle toename der jaarlijksche tekorten niet mag ko men alleen ten laste van de gemeente kas, maar dat ook voor een deel door particuliere bijdragen en schenkingen behoort te worden voorzien in de aan zienlijke kosten, welke door de vele weldaden van het gesticht worden ver oorzaakt Besluit De begrooting van inkomsten en uit gaven van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis alhier voor den dienst van 1901 en de daarbij behoorende memo rie van toelichting aan Regenten terug te zenden onder mededeeling dat de Raad bezwaar maakt die stukken goed te keuren, doch bereid is de benoodig- de goedkeuring te verleenen, wanneer Regenten die stukken zullen hebben gewijzigd, zoodanig, dat het subsidie uit do gemeente-kas tot f 50,000 worde verminderd, en aan de Ontvangsten een nieuwe post „particuliere bijdra gen en schenkingen", uitgetrokken tot een bedrag van f 903, worde toege voegd. De heer KRUSEMAN zegt, nadat hij het amendement had ingediend, hij eene gecombineerde vergadering had bijgewoond van het college en de re genten. Toen is hem gebleken dat niet alle raadsleden met zijn amendement instemden, en daar B. en W. een nader schrijven tot opheldering der zaak heb ben beloofd, stelt spr. thans voor de behandeling aan te houden. Dit voor stel wordt ondersteund. De heer HOFLAND zegt dat, daar het Gasthuis is eene gemeentelijke in stelling, bij hem geen bezwaar bestaat de subsidie te verleenen. De heer KRUSEMAN antwoordt dat met het oog op de volgende begrooting, hij thans niet wil antwoorden. De heer MODOO zal ook niet mede- gaan met den heer Kruseman. Hij wil ook de subsidie toestaan, omdat nu binnenkort een definitief voorstel zal komen tot afhandeling der zaak. Het voorstel van den heer Kruseman in stemming gebracht, wordt aange nomen, zoodat de behandeling wordt aangehouden. PUNT 4. B. en W. stellen voor aan de leera ren Dr. H. J. Calkoen en Dr. P. M. Heringa, wegens meerderen arbeid aan de H. B. S., eeai toelage te verstrek ken. Het aantal door eerstgenoemden leeraar te geven lesuren is daardoor geklommen tot 26, weshalve hij aan spraak kan maken, op de daarbij ge noemde belooning voor 2 uren *s weeks zijnde voor den geheelen cursus een bedrag van f 200. Hoewel het in gemeld artikel ge noemde maxim urn-aantal lesuren, waarmede een leeraar kan worden be last, door Dr. Heringa nog niet is be reikt, komt het B. en W. toch billijk voor, dat ook aan dien leeraar eene vergoeding ad f 200 wordt toegekend voor den meerderen van hem gevor derd wordenden arbeid. De heer MODOO vindt de toelage van f 200 aan den heer Heringa niet gemo tiveerd, omdat hij nog onder het maxi mum aantal lesuren blijftte meer daar hij nog tijd heeft aan het hoofd te staan van eene particuliere inrich ting. De heer KRUSEMAN (weth.) ant woordt dat het voorstel is gedaan dooi den directeur der H. B. S., en gesteund door de commissie en aen inspecteur van het onderwijs. Door het splitsen van klassen moet de heer Heringa 23 uren natuurkunde geven, en dit is een- van de moeilijkste lessen, de prepara ties daaraan voorafgaande zijn ook groot. Spr. was er eerst tegen dat de heer Heringa 23 uren een zoo moeilijk vak zou onderwijzen. Het geven van deze lessen is veel vermoeiender en tijdroovender dan andere lessen. De heer MODOO stelt voor de trak- tementsverhooging der heeren Calkoen en Heringa afzonderlijk te behandelen. Wordt goedgekeurd. Zonder stemming wordt het voorstel tot traktementsverhooging van den heer Calkoen aangenomen; met 4 stem men tegen dat van den heer Heringa PUNT 5. Op de onlwerp-hegrooting der ge meente voor 1901 is door B. en W. een bedrag van 500 uitgetrokken voor de aanschaffing van een nieuw tapijt in de Raadszaal. Bij nader inzien geven zij de voor keur aan de aanschaffing van een De- ven ter-tapijt, "waarvan de kosten op 1800 worden geraamd. Zij doen een desbetreffend voorstel. De heer SPEELMAN zal zich verkla ren tegen het voorstel van B. en W., en wil afwachten totdat een besluit is ge nomen of de vergaderingen in de Raad zaal of in de Statenzaal voortaan zul len worden gehouden. Tevens protes teert spr. er tegen dat de post weder verhoogd is. De heer v. LENNEP antwoordt dat deze zaal ook de trouwzaal is eerste klasse en daar deze goed wat opbrengt, moet de zaal ook netjes gehouden wor den. En daarom gaat spr. mede met het voorstel van B. en W. De heer WILLINK vindt eene uit gave voor een tapijt ook alleszins ge motiveerd omdat hij vreest dat nu we der de raadsleden met hun drie-en der tigen in deze raadszaal zullen moeten blijven zitten, terwijl een andere zaal zeer noodzakelijk is. Daarom zal spr. tegen stemmen, hoewel hij er ten zeer ste van overtuigd is dat een kleed noo- dig is. De heer v. d. BERG zegt dat uit hy giënisch oogpunt de zaal slecht is. Ik zal tegen stemmen omdat wij voor een verandering van zaal staan. De heer GROOT zegt dat hij het on derscheid in trouwen ongemotiveerd vindt. Waar de personen in de hal op. de steenen staan, is de ontvangst in de trouwzaal reeds oneindig beter. De VOORZITTER zegt dat daar het nog niet in het voornemen van B. en W. ligt om een andere lokaliteit te kie zen ,dit voorstel gedaan is. Maa? ook wanneer een ander lokaal in gebruik wordt genomen, dan blijft het voor trouwzaal toch zeer wenschelijk dat een nieuw kleed wordt aangeschaft. Het is ook zeer billijk dat personen, die lste klasse trouwen, een betere ont vangst hebben. Tevens beweert spr. dat B. en W. in hun voorstel steeds con sequent zijn en. het geenszins hun be doeling is geweest den Raad een klap in het aangezicht te geven, zooals de heer Speelman beweerde, dat gebeurd was, door het aanvragen van een kleed, terwijl alle leden er voor zijn om deze zaal te verlaten. De heer WALLER zal tegenstemmen zoowel tegen groote uitgaaf van een kleed als tegen die van een nieuwe raadszaal. Het voorstel van B. on W. in stem ming gebracht wordt verworpen met 4 stemmen voor, nl. van de heeren Nieuwenhuijzen Kruseman, Koopmans Winkler cn van Lennep. PUNT 6. Het testuur van den Nederï. R. K. Volksbond, afd. Haarlem, vraagt in een adres aan den Raad, dat de ge meente zal bijdragen in de groote kos ten tot instandhouding van de teeken- school der afdeeling, maar nu met de jaarlijksche subsidie van 150 te ver- hoogen en te brengen op f 300. B. en W. adviseeren na kennisne ming van het advies der plaatselijke commissie van toezicht op de- scholen M. O., afwijzend te beschikken, en de subsidiepost op de gemeentebegrootiug ad 300 uitgetrokken, niet te hand haven Dit punt werd in een© vorige verga dering aangehouden; opdat een leer plan door de commissie der school kon worden ingediend, hetgeen thans is geschied. Thans spreekt het bestuur, der Teekenschool haar verwondering er over uit, dat de commissie van Toezicht op de scholen voor middel baar onderwijs een ongunstig advies heeft uitgebracht en kan dit o.a. om de volgende redenen niet begrijpen, daar geen der leden van deze commis sie ook maar een enkelen avond een bezoek aan de school heeft gebracht en zich van het onderwijs op do hoogte heeft gesteld; ten tweede omdat de behoefte aan genoemde school blijkt door de voortdurende toeneming, van 't aantal leden en omdat de verkla ring van den heer Roog, die het tee- kenonderwijs op de school heeft na gegaan, tot aanbeveling strekt; als mede de verklaringen van da heeren J. J. F, Beijnes, Wolbers en Veld heer waarin het werk wordt geroemd etc. Daar aan het al of niet verleenen Jder gemeentelijke subsidie, ook het verkrijgen van een Rijks- en van een Provinciale subsidie afhankelijk is, verzoekt liet bestuur (nogmaals be leefd de gevraagde 300 subsidie le verleenen. De heer BEIJNES zegt dat die school in eene dringende behoefte voorziet er zijn nog 25 nieuwe aanvragen, en er zijn twee bekwame leeraren. De school sticht ongetwijfeld groot nut; men moet deze beschouwen als een hulp- school. De school is toegankelijk voor iedereen. Spr. dringt dan ook op sub- sidiën aan, waarvan ook andere sub- sidiën afhankelijk zijn en beveelt de school in de welwillendheid van den Raad aan. De heer WILLINK zegt dat aan de vakteekenschool der ambachtschool subsidie is verleend. Deze school was z. g. voor zwakken opgericht. Kan deze school nu ook niet de leerlingen van de teekenschool van den R. K. Volks bond, opnemen? Spr. gelooft dan ook dat de laatste school eene liefhebberij is van den R. K. Volksbond. Het ad vies der Commissie M. O. luidt ongun stig. Spr. legt zich neer bij het besluit van B. cn W. De heer v. LENNEP zegt dat op de vakteekenschool der ambachtschool al leen jongelieden mogen genomen wor den, die reeds in een vak werkzaam zijn, terwijl deze bepaling hij de ande re school niet bestaat. Spr. betreurt het dat dit hij de ambachtschool ook niet het geval is. De heer v. d. BERG komt het voor dat de school aan eene groote behoefte voldoet. De school is toegankelijk voor alle gezindten het onderwijs is er goed. Spr. zal derhalve vóór stemmen. De heer ROOG wijst er op hoe jon gelingen van 20 jaren daar nog onder wijs krijgen. Spr. gelooft dat deze school in eene groote behoefte voor ziet, daar anders dergelijke jongelie den blijven loopsn zonder vakteekenen te loeren. De heer STOLP zegt dat de commis sie wel degelijk het onderwijs heeft nagegaan en daarna haar advies ge bracht. De heer KRUSEMAN (wethouder) zet de zaak nogmaals uiteen; wijst er op hoe de subsidie van 150, tegen het advies der commissie in, was verleend. Echter werden toen 2 bepalingen daar aan toegevoegd. De Raad heeft toen de school onder het toezicht der com missie gesteld en nu dit lichaam on gunstig adviseerde, meenden B. en W. de subsidie niet op de begrooting te mo-: gen handhaven. De heer WELSENAAR zal vóór stem-: men omdat hij het werk er goed vindt. De heer SCHRAM heeft vertrouwen in het advies der commissie, die niet tevreden is. En zal derhalve tegen stemmen. De heer WALLER wijst er op, dat 't advies niet zoo ongunstig luidt, dat zij de subsidie afraadt. Spr. wil de subsidie nu verleenen, onder de voor-' waarden door de commissie gesteld. Er is behoefte voor teekenonderwijs hier ter stede. Iedere school is voor verbetering vatbaar; zij kan niet in één jaar volmaakt zijn. Spr. gelooft dan ook dat de Raad volkomen ver antwoord is de subsidie te verleenen onder de voorwaarden door den Raad en de commissie te stellen. De heer LOOMEIJER wijst er op, hoe slechts 3 leerlingen die niet op de Ambachtsschool werkzaam konden zijn, daar werkzaam zijn. Tevens heeft Spr. gezien hoe kinderen met ware ambitie daar staan te teekenen. Spr. hoopt dan ook dat de subsidie wordt verleend. De heer LEUPEN zal vóór stemmen. De rekening van die school wordt zonder stemming goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht, wordt verworpen met 16 tegen 12 stemmen. Voor waren do heeren Speelman, Schürmann, Sneltjes, Kruseman, Stolp Nieuwenhuijzen Kruseman, Willink, de Breuk, Hugenholtz, Schram en Hof land. Nu wordt een voorstel van den heer ROOG om de subsidie tot 300 te ver- hoogen, in stemming gebracht. Daar de stemmen hierover staakten, zal het punt tot eene .volgende vergadering worden aangehouden. Tegen waren dezelfden die vóór het voorstel van B. en W. stemden en ho- vendien de heeren van Thiel en Cnoop Koopmans. PUNT 7. In behandeling komt do ontwerp begroting van inkomsten en uitga ven der gemeente voor den dienst van 1901; met de daarbij" behoorende stukken. ALGEMEENE BERAADSLA GINGEN. De heser BEIJNES zegt dat vele adressen tot verhooging van. loonen zijn ingekomen nadat da behandeling in de afdeelingen had plaats gehad. De toestand is sedert dien dag aardig veranderd. Da Raad heeft het loon van een timmerman gebracht op 23 cents; nu is daardoor eene andere zaak geopend; waar blijft het even wicht in den loonstandaard? Waar is gezegd dat het loon van 20 cent in de particuliere industrie te laag is, daar moet zij ook de loonstandaard der werklieden in dienst der gemeente ter harte nemen. Er zijn vele lieden in dienst der gemeente, wier arbeid niet evenredig is aan hun verdiensten. De politie krijgt een loon van 12£ tot 15^ cent per uur hij een werktijd yan 84 uur. Dit staat zeker niet in verhou ding met een timmerman. De loonen der brugwachters, stratenmakers, enz. zelfs op de secretarie is het loon. niet in verhouding tot den verrichten, ar beid. Spr. zou dan ook eene verhooging van cte begrooting van ƒ25.000 willen voorstellen, wanneer daaraan geen groote moeilijkheden waren verbonden. Wij blijven de gewoonte volgen om alleen de posten te vermelden, waarover van gedachten is gewisseld. (RED.) den en een staat tot regeling der lób-j nen van alle personen in dienst der! gemeente, op te maken. Spr. zon dan: ook nu gaarne willen voorstellen dat- B. en W. in behandeling nemen eene: algeheele herziening der loonen, van den minsten tot den hoogsten amb tenaar toe. De Voorzitter antwoordt dat het door den heer BEIJNES gesprokene reed? een punt va.n beraadslaging heeft uit gemaakt. Een bepaalde belofte te ge-; ven is onmogelijk; doch het zal bij B. en W. een punt van overweging uit maken. Alsnu worden de uitgaven behan deld. Volgn. 61. (BEZOLDIGING NACHTWAKER RAADHUIS). De heer DE BRAAL vraagt of de jaren die de gewezen politie-agent hier dienst doet, mede zullen gerekend worden, die jaren welke hij bij de politie beeft doorgebracht, met het oog op eene eventueele pensionnee- ri.ng. De heer WALLER antwoordt dat allo dienstjaren in dienst der gemeen te worden berekend. Dit is de gewone weg, die gevolgd Avordt. Volgn. 62. SCHRIJF1.00NEN. Da heer HOFLAND vraagt welke rijkswetten hierbij in het oog worden gehouden. Het bedrag is in den tijd van 2 jaren 700 grooter. De Voorzitter antwoordt dat door de verschillende nieuwe wetten, leer plicht, kieswet enz., de verhoogiiy komt. Volgn. 67. (ONDERHOUD EN AANKOOP VAN MEUBELEN). De heer SPEELMAN wil uitge maakt zien of deze zaal voor de Arer- gaderingen- zal worden blijven be stemd, ja dan neen, en stelt voor 50G voor een tapijt niet toe te staan. De heer ROOG gelooft dat B. en W. de vergaderingen hier willen laten. Doch daar het noodzakelijk is dat een nieuwe zaal voor de vergaderingen komt, vindt Spr. het niet raadzaam thans het kleed toe te staan. De Voorzitter antwoordt dat de zaal nog goed is; door het plaatsen van een paar stoelen is er plaats genoeg. De Statenzaal zou voorzeker niet me- devailen. De heer WILLINK dringt er zeer op aan, dat eene andere zaal komt, daar deze voor het publiek niet voldoet. Het amendement van den heer SPEELMAN om geen ƒ500 te geven, wordt aangenomen mot 19 tegen 10 stemmen. Tegen de heeren Kruseman, Nieu- Avenhuijzen Kruseman, de Breuk, Hu genholtz, Waller, Koopmans, de La noy, Winkler, v. Lennep en Bijvoet. Volgn. 68. (KOSTEN VAN HET AANLEGGEN EN BIJHOUDEN DER REGISTERS VAN DEN BURGERLIJKEN STAND). De heer SCHRAM bespreekt het trouwen in de hal en zou het zeer ge- Avenscht vinden, wanneer daarvoor eene beter geschikte plaats wordt aan gewezen. Een desbetreffend voorstel wordt ingediend door de heeren Schram, Modoo, Hofland, Groot cv de Braai. De VOORZITTER antwoordt dat hiei op het stadhuis geen hetere gelegen heid is aan te wijzen, dus dat dit dar, elders moet geschieden. Wel zullen B en W. trachten eenige verbeteringen aan te brengen. De lieer HOFLAND acht de hal niet geschikt omdat de personen daar dik wijls een uur moeten blijven en deze in den Avinter veel te koud is. Daarom is spr. met het voorstel medegegaan. Dq VOORZ. gelooft, dat deze zaak niet bij de behandeling der begrooting behoort en stelt voor de zaak tot eene volgende vergadering aan te houden. Wordt goedgekeurd. Volgn. 71. •KOSTEN KIEZERSLIJSTEN EN HET UITOEFENEN DER KIESVER- RICHT1NGEN. De heer DE BRAAL Avenscht gaarne een nieuw stembureau in het Noorder kwartier. De VOORZITTER antAVoordt, dat de ze bureaux bij verordening zijn vast gesteld en de heer de Braai derhalve een verandering van de verordening moet voorstellen. Volgn. 74. KOSTEN ZEGELS VAN REGISTERS, ENZ. De heer v. d. KAMP zegt, dat het ze gel den eenen keer wordt berekend vooi de gemeente en op een' andere vooi den particulier, en vraagt hoe of dit zit.- De VOORZITTER antwoordt dat het regel is, dat die bestelt, die het zegel betaalt. Volgn. 76. KOSTEN TOEZICHT EN VAN 1NVOR- DERING DER PLAATSELIJKE BELASTINGEN. B. en W. stellen voor ieder der deur waarders 50 meer te geven. Do heer HOFLAND verklaart zich er tegen. De VOORZ. antwoordt dat de zaak niet gemakkelijker is geworden. B. en W. weten goed wat iemand toekomt. Het salaris van deze amb tenaren ls slechts tweemaal verhoogd en dus is dit niet te veel om nu 5G verhooging voor te stellen. Aangenomen wordt deze post. De heer Hofland is er tegen. Volgn. 79. JAARWEDDEN BRUGWACHTERS, ENZ. De heer STOLP wenscht het salaris der brugwachters te brengen op 11 Der week.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2