uevxsgen sciiua cn wera van net toestei afgeslingord. Eenlg lotsol of onaangename gevol gen heeft hij er echter niet van on dervonden. Binnenland. HAAGSCHE BRIEVEN. Ziezoo, dat is een druk weekje achter den rug. Eerst nog het nagepraat over het bezoek der Koningin met haren verloofde. En daarna allerlei „gevoor- spel" over den huwelijksdatum en wat daarmedo in verband staat. Natuurlijk willen mijn lezers weten wat nu ei genlijk waar is. Wel, ik houd het er voor, dal alleen dit waar is, dat het huwelijk in de tweede helft van Janu ari in do Haagscho Willemskerk zal worden voltrokken, maar dat de ei genlijke datum reeds zou zijn vastge steld komt mij op goede gronden zeer onwaarschijnlijk voor. Inmiddels wenscht men reeds onzen nieuwen wethouder voor den burger lijken stand en het armwezen, den heer G. de Wijs, oud-arttUerie-officier in .«fed. Indiö en vroeger commandant on zer brandweer, geluk met de licm wach tende onderscheiding om eventueel het burgerlijk huwelijk van II. M. de Ko ningin te kunnen voltrekken. Do vraag is of de burgemeester zich vóór dien lijd zelf niet tot ambtenaar van den, burgerlijken stand zal doen benoemen, en einde als eerste magistraat „der re sidentie deze hooge eer persoonlijk te genieten. Maar is vóór dien tijd een /eroordeeling inzake de aanklacht %an den heer van Schermbeek gevolgd, dan ».al het niet gaan, dunkt me. De benoeming van den heer de Wijs tot wethouder ging aan de jaarlijk- sche behandeling der begroot ing voor af. Tengevolge van zijn verkiezing (hij behoort tot de geavanceerd liberalen) is het college van B. en W. „om". an den Raad geldt dit niet, maar terwijl de vrijzinnigen aaneengesloten stem den, was de rechterzijde blijkbaar ver deeld. Daarbij kwam nog dat een der leden een vergissing beging en zoo werd de heer de Wijs reeds bij eerste stemming tot wethouder aangewezen met 18 van ie 35 geldige stemmen. TJit het feit, dat men hem, een technicus, benoem de en dat ook de andere zijde een ins aieur, den heer Krap, vooropstelde, heeft men geconcludeerd, dat een af keuring van het beleid van den wet houder van openbare werken werd be doeld. Hoewel er iets voor die mee&ing s te zeggen, hebben, naar het mij voor- tornt, meer persoonlijke overwegingen ie keuzen bepaald. Maar de wethouder van openbare werken is ditmaal bij het begrootincsdebat, dat zich door een de gelijker karakter dan gewoonlijk on derscheidde, de eenige geweest die aan fi'ij ernstige critiek heeft blootgestaan. Voorloopig onafgedaan is gebleven Je principicele quaestie of bij het be heer der waterleiding- en gasfabriek te veel lasten worden gelegd op het levend geslacht, m. a. w. of niet te snel wordt afgelost en of het rationeel kan lieeten 0111 belangrijke uitgaven voor produc tieve weiken uit de exploitatiesaldo s te betalen. Onbeslist bleef ook een ande re beginsel-quaestie: deze of de bij de Laakhaven en bij de Scheveningsclie haven beschikbaar komende terreinen zullen verkocht worden, dan wel in erfpacht gegeven. Men heeft die vraag aangehouden tot dat een plan van uit gifte der gronden aan den raad zal worden aangeboden. Dat de scliouwburgquaestie onbespro ken bleef, sprak van zelf, want het af- deelingsverslag daarover is eerst he den verschenen. Het is lang, maar met die lengte houdt dc duidelijkheid geen /c-rband. Integendeel. In het vertrou wen, dat het mij gelukt is er wijs uit te worden, meen ik er in te lezen: dat de bestendiging van den bestaanden toe- eland door niemand wordt begeerd; dat men blijkbaar geen voldoende vertrou wen stelt in do financieels en artistie ke aanbiedingen van den heer Brond- gecst, om op diens voorstellen in te gaan; dat een meerderheid van gevoe len schijnt to wezen, dat de bouw van een nieuwen schouwburg wenschelijk is. Door wien? Door dc gemeente maar, men zou niet weten waar er den geschikten grond voor te vinden. (En de duiten, voeg ik er, als belastingbetalend belanghebbende, bij). Ook is het niet recht duidelijk wat men dan met het oude gebouw zou doen. Het meest plau sibele denkbeeld is nog wel om er de Raadszaal te vestigen en de trouwzaal, want het stadhuis wordt," of liever is reed® te klein en de beide genoemde zalen'zijn in het bestaande gemeente-! huis onvoldoende. Ook zou men er het gemeentemuseum kunnen vestigen, dat nu op den Vijverberg, uit het oogpunt van brandgevaar vooral, lang niet best gehuisvest is. Het zal mij benieuwen wat er uit dit geroezemoes van denk beelden terecht komt. Men heeft natuurlijk reeds verschil lende bijzonderheden vernomen van den kolossalen diefstal van schilderijen en antiquiteiten in onze stad gepleegd. Die bijzonderheden zijn over het al gemeen juist. De lezers der dagblad- berichten zullen zich afgevraagd heb ben hoe het mogelijk was, dat een zoo omvangrijke diefstal niet eerder is ont dekt. De opheldering is deze. De eige naar, een vroeger raadsheer in ons ge rechtshof, en zijn zuster hadden reeds geruimen tijd hun woning verlaten. Beiden waren wat zonderling gewor den. Een deel van den inboedel is on langs verkocht en ik zag toen den prachtigen tuin der ouderwetsch-solie- da woning totaal verwaarloosd, terwijl jhet geheele huis sporen droeg van ver- waarloozing. Onder ten verkoop aan geboden voorwerpen waren massa's leege schilderijen-lijsten; dit schijnt de aandacht te hebben getrokken. Maar het bovenstaande verklaart hoe hon derden schilderijen, waaronder antieke meesterwerken In stoffige vertrekken Monden opgestapeld als een pak school- tem waren opgenorgen in een kolen- en vuilnishok in den tuin. De gelegen heid heeft ook hier weer don dief of de dieven gemaakt. Het is tc ho pen, dat niet alleen zij, maar ook do heler of helers hun gerechte straf niet zullen ontgaan. H. A. GANUS Jr. Transvaal en Oranje-'Vrijstaat. Te Algiers gaat 't gerucht, naar de Matin" vandaar verneemt, dat de Gelderland president Kruger daar aan wal zou zetten. De. presi dent zou dan eerst na een kort ver- blijfblijf te Algiers verder naar Frankrijk oversteken, liet gerucht is zeer onwaarschijnlijk.Het aanbod was, den president op de Gelder land naar Europa te "brengen. De „Petit Bleu" v v.eernt uit Antwerpen, dat de schilder H. P. Neumans daar een opdracht heeft gekregen om een portret van pre sident Kruger te maken. Het por tret zou dan aan den president worden aangeboden. President Kruger. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Ilr. Ms. pant- scrdckscliip „Gelderland'' 26 dezer te Dar-es-Salaam aangekomen. Academieciie examens. Amsterdam. Bevorderd tot arts dc heeren: Jac. van de Ree, geb. te Ter- neuzen, H. van den Hengel geb. te Rotterdam, en geslaagd voor het eer ste gedeelte de hereon A. A. Jesse, M. Witmond, Joh. Pool en A. J. Verhagen. Het Witto Kruis. Dc Noordhollandsclie vereeniging „Het Witte Kruis" houdt hare 39e al- gemeene vergadering op Dinsdag 20 November, te half een in Eensgezind heid te Amsterdam. Gasontploffing. In een benedenvertrek van het per ceel Rapenburg, hoek Heerensteeg tc Leiden, sedert weinige dagen in ge bruik bij den schilderij- en spiegellijs tenfabrikant Lerucke, had Zaterdag avond te ruim 6 ure eene hevige gas ontploffing plaats. Plafonds werden uiteengescheurd, muren weken uit en ook dc verdere inventaris bekwam be langrijke schade. Bijna geen enkele glasruit van het perceel bleef gespaard. Aan de zijde van do Heerensteeg was het terrein door de glasscherven schier verspreid.Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, dank de tegenwoordig heid van geest van den bewoner, die er op bedacht was onmiddellijk de hoofdgaskraan af te sluiten; gelukkig, dat zijn gezin de nieuwe woninc nog niet had betrokken. gen met het recht van discussie. Bij de behandeling van de wijze van stemming liep do discussie over twee voorstelleneen van liet Uitvoe rend Comité, en een van het Amster- damache comité. Het eerste had ten doel te voorko men, dat de kleino vereenigingen ge vaar zouden loopen te veel door tie gvooto bij de stemmingen te worden overvleugeld. Dit gevaar zou volgens verscheidene sprekers in groote mate aanwezig zijn. indien werd aangeno men het Amsterdamsche voorstel vol gens hetwelk bet aantal op de alger... Comité-vergaderingen uit te brengen stemmen recht evenredig zou zijn aan het aantal leden dat de vereenigingen tclien. liet voorstel van het Amrferdnmscha Comité werd met -15 tegen 37 stemmen verworpen. Het voorstel van bet uitvoerend co mité, dat. bet aantal stemmen door ie- deren afgevaardigde namens de door hem vertegenwoordigde organisatie uit te brengen, zal bedragen voor iÜO leden en daar beneden 1 stem; voor 101 tot en met 300 leden 2 stem men Voor 301 tot en met 700 leden 3 stem-, men; voor 701 tot en met 1500 loden 5 stem- j men; I voor 1501 tot en met 3100 leden 5 stem men; voor 3101 tot en met 6300 leden stemmen, enz. werd aangenomen met meerderheid van stemmen. Als resultaat der besprekingen over de vraag wat de taak der plaatselijke comité's zal zijn bij de algemeene ver kiezingen in 1901, werd aangenomen een door het uitvoerend Comité gestel de motie, waarin do wenschelijkheid werd uilredrukt, dat de plaatselijke comité's en zelfstandige vereenigingon actief zullen optreden, heizij door de gestelde candidaten financieel en mo reel te steunen, hetzij door zich tot het laatste te bepalen, terwijl do benoemde corporation in plaatsen waar geen candidaten gesteld zijn, die de eisclien van liet Nederl. Comité willen onder schrijven, uitgenoodigd worden zelf standig op te treden. In bespreking kwam de vraag, wel ke middelen aangewend zullen worden om voor de a.s. campagne voor algeni. kiesrecht zoo krachtig mogelijk pro paganda te maken. Als een goed mid del werd genoemd liet. limiHan bovenhuis is uitgebrand. Het „El dorado", waar de voorstelling juist zou beginnen, werd onder war ter gezet. Vier brandspuiten waren in werking. Algemeen kiesrecht. Zondag werd te Amsterdam een al gemeene vergadering gehouden door het Nederlandsch Comité voor alge meen kiesrecht, in het Café Metropole. De heer Bruins presideerde de goed bezochte bijeenkomst liet eerst werden behandeld de ont- werp-statuten met de ingediende a- mendemenlen. Art. 1 wordt voorge steld als volgt: „Het Ned. Comité voor algemeen kiesrecht stelt zich ten doel de invoering van het enkelvoudige, ge heime kiesrecht voor mannen en vrou wen, dat zoowel direct als indirect los is van den maatschappsüjken welstand. „Daar dit doel onder de bestaande grondwet niet is te bereiken, streeft j het Comité in de eerste plaats naar wij ziging van de artt. 80, 127 en 143 der Grondwet, zoodanig dat invoering van bovenbedoeld kiesrecht mogelijk is." Het bestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht stelde voor al. 2 te lezen: Daar dit doel onder de bestaande Grondwet niet is ie bereiken, streeft het Comité derhalve in de eerste plaats naar wijzigingen in die artikelen van de Grondwet, die aan de invoering van bovengenoemd kiesrecht in den weg slaan." Mevrouw VersluysPoelman licht dit amendement toe. Art. 84 der G. W. moet ook veranderd worden, anders zou de vrouw van het passief kiesrecht (gekozen te worden) gedeeltelijk uitge sloten worden. Het Landelijk comité neemt dit amendement over. Bij acclamatie wordt het aldus ge amendeerde artikel aangenomen. Art. 2 luidt: de middelen waarmede het Comité zijn doel nastreeft zijn: a. het houden van vergaderingen; b. het uitgeven van geschriften; c. al zoodanige middelen welke niet strijdig zijn met de wet. Art. 3. De aangesloten vereenigingen, voor zoover zij deelnemen aan de ver kiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zijn bij een vrije stem ming verplicht candidaten te steunen die zich verklaren vóór de eischen door het Comité gesteld. Art. 4. Bij het comité kunnen zijn aangesloten; a. Landelijke Bonden. b. Plaatselijke of districlsqomité's i voor algemeen kiesrecht, bestaande uit vereenigingen, die zich ter bevordering van het doel van het Nederlandschu comité, plaatselijk of districtsgewijze hebben verbonden. Zelfstandige vereenigingen plaatsen of districten waar geen comi té gevestigd is. d. Afd. van niet-aangcsloten lande lijke bonden, die onder dezelfde om standigheden verlceeren. e. Verspreide leden. Vervolgens werden behandeld de ar tikelen 5, 6 en 7 regelende de geldmid delen, contribution en heffingen. Besloten werd dat do leiding van het Comité berusten zal bij een Uitvoerend Comité, bestaande uit de vertegenwoor digers der aangesloten landelijke or- ganisatiën. Do plaatselijko of districts comités zulten het recht hebben, zich - - - - 1 in do vergaderingen van het Uitvoe- en hoe manden vol antiek porse- [rend Comité te laten vertegenwoordi- •erd genoemd liet houden van paganda-vergaderingen, waaraan van de zijde van het Uitvoerend Comité werd toegevoegd, dat zoo mogelijk ook een groote meeting in Den Ifaag zal worden gehouden. De lieer Fortuijn van Amsterdam be toogde dat vooral huisbezoek zou kun nen bijdragen tot vergroeiing van het kic:.'rscorps. Mevrouw Versluys-Poelman gaf den wensch te kennen dat men bij het ma- ken van propaganda de vrouwen niet zal vergelen. Het uitvoerend comité gaf de verze kering, dat het met de ~°mnakto pp-, merkingen rekening zal houden. Het uitvoerend comité werd gemach tigd een secretaris te benoemen, staan de naast het algemeen comité. Mede gedeeld werd dat de afdeeling Deven ter van do Nederlandsche Volkspartij zal zal aansluiten bij liet Ned. Comité voor Algemeen Kiesrecht. Na nog eenige besprekingen van huis houdclijkeu aard werd de vergadering gesloten. Zondagochtend arriveerden prins en prinses ven Wied om 7,09 ten bezoek aan H.JI. M.Ivl. en Hertog Hendrik op het paleis Het Loo. Zij vertrokken 's- avonds om 8,19 vandaar. I Omtrent dit bericht schrijft men: Met een vertraging van 40 minu ten kwam Zondagmorgen de trein aan het station Apeldoorn, waarin de Prins en Prinses von Wied in een salonwagen waren mede geko men. Ter ontvangst waren aanwe zig Baron Bentirick, eerste stal meester en freule Rengers, die de heege gasten naar het Paleis brach ten. Toen zij daar aankwamen, stonden H. M. de Koningin, de Hertog en H. M. de Koningin-Moe der reeds op 't bordes om de be zoekers te verwelkomen. Zondagmorgen te ongeveer 11 uur begaf zich H. M. de Koningin met Haar verloofde en gevolg door het park naar de stallen, om aldaar de paarden te bezichtigen. Daarna begaven zich de verloofden naar de tegenover gelegen koetshuizen om de rijtuigen in oogenschouw te nemen. Doordat de Koningin en de Vorst hun weg door hel park hadden ge nomen, waren velen, die voor het paleis hadden post gevat, teleur- gesteld, daar ze nu de vorstelijke' personen slechts uit de verte zien konden. Des middags om 3 uur reden de Koningin en Haar verloofde, de Koningin-Moeder en de Prins en Prinses von Wied in een brik met vier paarden uit, den Amersfcort- schen weg op. Van hier en elders waren weder een kleine duizend belangstellenden naar 't paleis ge stroomd. De Hertog vertrok heden mor gen om 10.S naar Berlijn om een bezoek te brengen aan den Duit- schen Keizer. Bij zijn terugkeer uit Duitschland op het Loo zal de Hertog 0 paarden medebrengen. Sport en Wedstrijden. Voetbal. „Haarlem" beeft Zondag op haar veld to Heemslede, dat niettegenstaan de de vele regens van de laatste da gen in goede conditie verkeerde, haar eerste overwinning behaald, en wel op de Spartanen van Rotterdam. Hip. hip, hip, hoera! Dat geeft moed, Rood broeken, dat wakkert weder aan de geestdrift, die aan het verflauwen was. Houdt nu de energie er in; neemt met nieuwen moed aan de komende wedstrijden deel, en laat deze over winning dcor meerdere gevolgd wor den, dat is voorzeker de wensch van de vele sportliefhebbers, die met .Haarlem" sympathiseeren, die met de leden meeleven cn meespelen; in gedachten natuurlijk Hoewel wij met de overwinning van de Roodbroeken meejuichcn, moe ten wij toch ter wïllo van de waarheid mededeclen, dat een gelijk spel eene juistere verhouding zou zijn geweest. De partijen waren van den aanvang tot het einde aan elkander gewaagd; nu eens was de bal op het veld der Spartanen, het andere oogenblik werd Haarlem's doel weder duchtig be stookt En het moet dan ook gezegd, dat het geluk, de machtige factor, die in de vorige wedstrijden den Haar lemmers in den steek liet, thans meer dan eons op hun hand was. Reeds direct na den aanvang be zorgde Voute den Haarlemmers de leiding, dcch weldra wisten de Sparta-1 nen na een hevige belegering van Haarlem's doel, den stand gelijk tc maken. Tot half-time gelukt het geen der partijen meer verandering in dien stand te brengen, zoodat de rust in gaat. met 1—1. Na de pauze is do bal afwisselend op beider terrein. Flink wordt er van beide zijden gewerkt,hoe wel van samenspel niet veel te bemer ken valt. Een oogenblik lang wordt het doel der Spartanen krachtig bele gerd, doch de keeper wist alle aan vallen af te slaan. Daarna dringen de Rotterdammers krachtig naar vo- van Styrum, die het spel van Haarlem wil redden, trant den bal per abuis verkeerd, vlak voor Haarlem's doel; de keeper snelt nog toe doch te laat, de bal is door één der Spartanen I reeds in het net gewerkt. Nog 25 mi-1 nuten valt er te spelen. De vrees voor een nederlaag der Roodbroeken begint grooter te worden, te meer daar de aanvallen der Spartanen, na hun laat ste succes, hoe langer hoe heviger worden. Haarlem's doel wordt meer malen in 't nauw gebracht, en was vele malen juist op het kritieke oogen blik zonder verdediger die de onver geeflijke fouten beging, op den bal op grooten afstand toe to lcopen, waar door eenmaal door M. de Koek een goal juist op het laatste oogenblik gered moest worden, en een tweede maal, door het falen van een der voorhoede- spelers van Sparta, een goal werd ge mist, terwijl nog eenige malen de bal juist bezijden het doel vloog. In bijna al deze gevallen was de keeper niet op zijn post, niet in zijn goal, zoodat het voorzeker een geluk mag genoemd worden, dat de Spartanen geen punt meer behaalden. Intusschen hadden do Haarlemmers meer dan eens gele-1 genheid gehad het spel naar Sparta's terrein te verplaatsen, en bij een van deze uitvallen gelukte het weder aan Voute, met een welberekend schot op verren afstand, een goal te behalen, zoodat onder luide toejuichingen der omstanders de siand werd gelijk ge maakt. Alleen eenige II. F. C. man nen juichten niet en gaven luide hun ongenoegen te kennen. Buiten verwachting maakte Voute, 5 minuten voor time, nogmaals met een prachtig schot, een punt voor dc Roodbroeken, zoodat deze wedstrijd eindigde met eene overwinning van 3—2. Bij Haarlem muntte in de voorhoede uit Van Noppen, die flink werkt en doorzet; Voute, die voor Stol, dio ln de eerst weken nog niet zal kunnen spelen, in de plaats kwam, en een on gekende grootheid was, heeft door deze match naam gemaakt. Rcijers, als back, was oneindig beter dan in vorige wedstrijden. De overigen speelden ge woon. De keeper was slecht. te zien. Op het veld aangekomen hoor den wij echter dat do match wegens onbespeelbaar terrein was uitgesteld. EapiditasAjax. Do voetbalwedstrijd te Rotterdam gehouden tusschen beide bovenge noemde clubs, liep uit op eene over winning van Ajax met 1—0. Het eenige doelpunt werd door Van Zanten na rust gc-raaakt. Gemengd Nieuws. Voor één cant. Van den vorigen Amerikaan- sche-n president Cleveland wordt verhaald, da' hij in het bezit is van een aanwijzing op de schatkist ten bedrage van 1 Amerik. cent. Na zijn aftreden bleek het dat hem dit bedrag nog toekwam en de mi nister van financiën zorgde voor de gelegenheid om dit te innen. Thans verhalen de Amerikaan- sche bladen, dat nog iemand zulk een zeldzaam stuk in handen heeft gekregen. Namelijk de onderne mer van een omnibusdienst in een achterhoek van Wisconsin, die vroeger tegen vergoeding ook de brieven enz. vervoerde. Een jaar geleden werd besloten dit vervoer in 't openbaar aan te besteden. Om zeker te zijn dat geen concurrent het zou winnen, schreef de onder nemer in voor 1 cent. Hij behield aldus het mailvervoer en heeft nu onlangs van de postadministratie een betalingsmandaat van 1 cent ontvangen. stellen, die beter overwogen en nad' toegelicht moeten worden. Als afdeeling waaruit liet Dagelijkse. Bestuur zal worden gekozen, wonj aangewezen do afdeeling Utrecht. Td leden van het Hoofdbestuur worde; verkozen de heeren: Dijkstra, Dekkers Van der Linden, Orgcrs, Hamstra Prak, Muller, Reinolda, Schats ci Vevnout. Als uitvloeisel van de besprekingei gehouden op het congres te Parij-j wordt besloten tot do aansluiting bi de internationale federatie der arbei ders in de transportbedrijven en bi het internationaal studie-comité. Hierna werd do agenda afgehan deld, dio voor het grootste deel bo stond uit verzoeken door de afdeelin gen gericht, ter bespreking in dezi vergadering. Kunsthout. Het vervaardigen van kunsthout behoort tot een der jongste uitvin dingen der schrandere Amerika nen het wordt van tarwestroo ge maakt. Dit hout, dat zeer hard en schoon is, verkrijgt men in hoofdzaak op de volgende wijzeEerst maakt men van shoo gewone bladen kar ton daarna worden de bladen op eengestapeld, en ondergaan zij een scheikundige behandeling, welke de vezels doet ineenloopen. Alsdan is het voldoende de stapels zeer sterk te persen, om een product te verkrijgen, dat al de qualiteiten van hout bezit. De scheikundige behandeling maakt dit kunsthout ongevoelig voor water. Voor de schrijnwerkerij maakt men hout, 't welk wat minder hard is. Dit hout schaaft, lijmt en klieft men gelijk natuurlijk hout; door vuur verwarmd, kan het gebogen wor den. Men kan het schilderen, ver nissen en kleurenverf en vernis blijven er beter op dan op gewoon hout. Men kan het verder in de zon leggen, zonder dat het dientenge volge trekt of beschadigd wordt. (Sempervirens.) H. V. V. behaalde gisteren eene luis terrijke overwinning op H. B. S. op 't terrein van laatstgenoemde. Met c'e rust was de stand 40 voor II. V. V. daarna maakte de geelzwarten er nog vier bij, zoodat zij ten slotte wonnen met 80, zulk een score heeit iets van de ver-tijden. Brand to Rotterdam. Zondagavond is brand uitgebro ken in de bovenwoning van het cafe-chantant „Eldorado" van R Seibert, Roodezand 23, te Rotter dam. De sigarenmaker A. Aldus en vrouw benevens een zestienja rigen knaap, wonende op do 2e en 3e verdieping, werden door de brandweer te midden van rook en vlammen piel moeite gered. Het Club. O 8 O O P H. V. V. 3 r* 8 '4 4 *0 0 25 3 8 Ajax 4 3 1 0 13 3 7 Velocitas 3 2 1 0 8 2 5 R. A. P. 3 O 0 14 2 4 H. B. S. 4 1 1 2 3 14 3 Haarlem 4 1 0 3 6 14 2 Rapiditas 4 0 1 3 3 8 1 Sparta 4 0 0 4 3 19 0 De match van H. T\ C. „Unitas" Een kruitmagazijn ontploft. To Indian ahead in Virginië is een kruitmagazijn ontploft Mijlen ver in den omtrek werden de huizen vernield, een maritieme waarnemingspost is ge heel verdwenen. Omtrent het aantal der slachtoffers is nog niets met zeker heid bekend, men weet echter reeds van twaalf dooden. E6n naam-quasstie. Dezer dagen kwam de eerste Minis ter van Canada, sir Wilfrid Laurier op een verkiësingstcurnete Acton-Vale 'n de provincie Quebec. Na alle mogelijke voordeelen opge- somd to hebben van een herkiezing van I den Premier, verklaarde de voorzitter van de meeting: „Wij hebben in 1896 onze tegenstan ders verslagen en zullen dit in 1900 weer doen. Trouwens den naam van hun leider, sir Charles Tupper, duidt reeds hun nederlaag aan. Spreek den naam op zijn Fransch uit, dan krijgt men „Charles tu perds" (Karei, je ver liest.) Met zulk een naam kunnen zij niet zegevieren, te meer daar Laurier overwinning bcteekent!" Vervolg' Stadsnieuws. Men verzoekt ons te melden dat dei 2den November, Mevr.VersluijsiPoel man, voor de Ver. van Vrouwcnkies» recht alhier, spreken zal over de vrouv en de a. s. verkiezingen. Wegens den hevigen wind reden Zto terdag en Zondag de expres-treineii met twee machines. Bijeen geroepen door het Alg. Se cretariaat alhier, had Zondag 14 Oct j.l. in het lokaal Reinalda een vergal dering plaats van bedienden, werk zaam bij kruideniers en aanverwant^ vakken. De vergadering was goed be< zocht, „de heer B. Mok wees de. aanwe zige op het nut van organisatie; hei gevolg was dat er een vereeniging werd opgericht voor personeel, werk' zaam bij kruideniers cn aanverwant! vakken. Het doel is zedeiijke en stof felijke verbetering te verkrijgen. 30 personen gaven zch voor het lid maatschap op. Gisteren had do jonge vereeniging (Door Eendracht Verbetering is haat naam), haar eerste huishoucte-'ikq vergadering, waarbij alle personenj werkzaam n b. g. vakken, niet-leden, vrijen toegang hadden. De heer B. Mok voerde ook op deze vergadering wed et het woord, met het resultaat, dat zich 15 personen als lid opgaven, zoodat .is vereeniging nu 45 leden telt. De con tributie werd op 5 cent per week ge steld. Secretaris is de heer Groen, Ane- gang 7. De Christelijke Werklieden Vereeni ging „Maarten Luther" te Haarlem, hield Zondag haar eerste lezing. Als spreker trad op de heer J. J. tl. Cornelisse le Amsterdam met liet on derwerp: „Ons Gezangboek". Doode Booby. Dezer dagen werd natuurlijk te New-York met veel pracht en praal een doode hond Booby naar zijn laat ste rustplaats gebracht, begeleid dooi den bedroefden heer en. meester en door tal van vrienden. Een begrafenisonderneming had den stoet geregeld. Dc lijkkist, bedolven on der de bloemen, werd geplaatst in een kinderwagen en voortgetrokken door de twee jongste zoons van den heer Seeberger, den bedroefden meester. De koorden van het lijkkleed werden ge houden door do heeren Clauberg en Brauenstein. Bij do geopende groeve werd door een muziekkorps dc „Wacht ani Rhein' ten gehoore gebracht, waarop de heer Schnaekcnburg in een roerende rede de verdiensten van den trouwen Booby verheerlijkte. De heer Seeberger huilde tranen met tuiten. contra „Volharding II" Amsterdam in do derde klasse-competitie op het ter rein aan den Schoterstraatweg voor do buitenplaats „Het Klooster", ein digde met gelijk spel 3—3. Voor „Unitas" werd gescoord door Lamp Blansert en Machielse. Men ïneldt óns uit Amsterdam: Een talrijke schare was opgekomen om den wedstrijd TL A. P.—Velocitas Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- cn Tramwegpersoneel hield Zondag eeu algemeene vergadering in „Handwerkersvriendenkring" te Am sterdam. De heer J. Oudegeest, president der vereeniging, opende do vergadering met het uitspreken van zijn genoegen dat deze vergadering werd gehouden in Amsterdam. Er is tegenwoordig meer leven onder de leden te beken nen. Dat spreekt uit het feit dat er le den overgekomen zijn uit alle deelen des lands om op deze bijeenkomst te verscliijnen. Toch is de ernst niet groot genoeg, zooals blijkt uit de ingekomen voor- Eon genotvolle avond. In het Brongebouw zal Donderdag en Vrijdag 1 en 2 November, tokens van lialf zes tot half zeven uur veer kinderen en van acht tot tien uur voor volwassenen, vertoond worden de eer ste Christelijke Bioscoop, met ievenn.j Photographiën uit de EijbelscLe Ge schiedenis, Aankomst van H. M. tri Koningin met Z. H. Hertog Hendrik in den 'Haag, Oorlog in Transvaal,' enz. De vertooning heeft in allo plaatsen veel succes gehad, ia Rotter dam bleek de grootste zaal der stad to klein, om alle toeschouwers te be vatten, zoodat het ons niet zal ver wonderen als velen deze voorstelling gaan bijwonen. Men is dan tevens in de gelegenheid de laatste uitvinding van Edison te hooren, de groote Reu- zen-Graphophone, die kan spreken, zingen en spelen. R. E. Volksbond. De afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond vierde Zondag avond haar elfde jaarfeest in de groote zaal der Sociëteit „De Kroon." Als gewoonlijk was de zaal we der stampvol en genoten de aan wezigen blijkens het luid applaus na ieder nummer te zeerste van het fraaie, afwisselende program ma, door de verschillende onder- afdeelingen uitgevoerd. De bijeen komst werd geopend met het „Wil-, helmus" door de muziekvereeni- ging „Caecilia" tee eere van do verloving van H. M. de Koningin.; Ook de voorzitter, de heer C. A. M. van Dam, herdacht in zijne openingsrede, deze heugelijke ge beurtenis. Verder wees spr. op den bloei van de afdeeling en sprak den wensch uit dat de aanwezigen zich mochten amuseeren. Een luid applaus volgde op deze woorden. Hierna werd met de afwerking van het programma, dat uit niet min der dan 12 nummers bestond, een aanvang gemaakt. Werd het eene oogenblik hel oor gesireeid door den zang der vereeniging „St. Bavo", een ander oogenblik hadden wij weder ra inn schools gelegenheid om to constat teeren, dat de muziekvereeniging in den laatsten tijd goede vorderin gen gemaakt had. De gymnasted werkten ook kranig aan de rek stok en voerden zeer verdienste lijk eenige staaf oefeningen uit. 'Tes slotte trad de Rederijkerskamei „J. A. Alberdingk Thijm" op, mei „De verborgen Diamant", waar mede de opvoerenden veel succe? inoogstten. Omstreeks half twaalf was hei goed geslaagde jaarfeest geëindigd' Voor de overige leden wordt oji Zondag 4 en li November dezelfd* uitvoering gegeven. De soirée in het Brongebouv^ Zondagavond had ondanks het on gure weer en de erbarmelijk viezj straten tal van menschen getrok kon. Als bijzondere attracties vermei den wij de zangnummers van m«

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2