Tweede Blad, Be schuld van den üeneeskeer. roeping om met de hoogere do lagere naturen te bedwingen, dat een mensch is een mensch, zou spr. willen toeroe pen: Strijdt! heft op de banier der zede lijkheid, opdat ons arme volk niet te gronde gaat, door deze goddelooze the- oriön. Laat ons strijden tot het laat ste oogenblik voor de eer van den mensch en tegen den onnatuur van liet dier; den mensch in ons hooghouden en zijn zedelijk wezen. Het toenemend intellectualisme noem de spr. een tweede gevaar, d. i. de .vol strekte heerschappij van het verstand. Het verstand is, naar spr.'s meening niet bestemd om te heerschen, maar om te dienen; het kan de waarheid niet scheppen, maar moet van de waarheid uitgaan. Het gevoel van schaamte wordt niet erkend. En dit is van groote beteeke- nis, want nu dit zal worden gedood, wordt de machtigste bedwinger der hartstocht gedood. De teugel aan den hartstocht is het schaamtegevoel. O, wee! als men door het verstand zegt, dat deze dingen niets zijn, als het schaamtegevoel weg is, dan zegeviert de hartstocht. Dan komen de theoriën van het natuurlijke, van al het lage in den menschdan is de mensch een verloren wezen. Gij allen, die het met ons eens zijt, laat ons vasthouden onze overtuiging en handhaven de waarheid der schaam te. Het derde gevaar is de verslapping van den wil. Nu het geweten in slaap wordt ge sust, het weerstandsvermogen afneemt, en overal gezegd wordt, dat men zijn natuur maar uit moet leven, nu ver slapt de wiL Luide riep spr. allen op, tegen den gevaren te strijden. Laat onze hoofdsteden niet gelijk worden aan Parijs, doch strijdt met de zwakke wouwen moedig den strijd te gen de onzedelijkheid, opdat ons volk do overtuiging krijgt, dat het kwade is het kwade. Met applaus werd de rede begroet en aan spr. dank gebracht door Ds. Jon ker, die de vergadering daarna met ge bed sloot. Op Dinsdag 6 November zal de- Ka tholieken Kring „St. Bavo" haar twee jarig bestaan feestelijk herdenken in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Een soirée muzicale en déclamatoi- re wordt georganiseerd, waarop o.a. zuilen medewerken Maria Eggers, Fr. Phlippeau, lyrische operator, Joh. Schmier, bas, J. H. Beek, solo-violon cellist en Maurice I-Iageman accompag- nateur. Zaterdagavond opende de heer J. G. Simmer in perceel KI. Houtstraat 83 een nieuwe zaak in bedden, tapijten en aanverwante- artikelen. Het magazijn, dat de naam draagt van „De Vos" be vat eene groote en fraaie collectie van bovengenoemde artikelen, waarbij een ieder ruimschoots zijn keus zal ku- ncn vinden. Daarbij, moet de quality goed zijn en de prijzen zijn laagalle dingen, die in den smaak van het pu bliek Vallen. De ruime winkel wordt des avonds met gasgloeilicht flink ver licht, terwijl een breede, eveneens des avonds verlichte uitstalkast, de voor bijgangers de gelegenheid biedt de goe deren, die tot koopen uitlokken, goed in oogenschouw te nemen. Een flink debiet zij den nieuwen ei genaar toeg&wenscht. Binnenland. Van bevoegde zijde deelt men ons mede Den lslen October is in functie getre den als tijdelijk benoemd zuivelconsu- lent voor de provincie N.-Holland, de heer Dr. L. T. C. Schey, wonende te Hoorn, Turfhaven 16. Volgens de in structie van den zuivelconsulent zal deze zich zoo algemeen mogelijk te wijden hebben aan de belangen der zuivelbereiding in deze provincie. Hij zal zich ten allen tijde beschikbaar moeten stellen om zuivelbereiders, bij voorkomende moeilijkheden of bedrijfs storingen en bij 't invoeren van verbe teringen, met raad en daad ten dienste te zijn. Wanneer men derhalve van zijne hulp gediend wil zijn, heeft men deze slechts schriftelijk or" mondeling in te roepen. Onkosten, zijn er geens zins aan verbondenook voor de ge maakte reis- en verblijfkosten wordt gaene vergoeding gevraagd. Slechts wanneer de consulent de plaats van bestemming niet per spoor, tram of boot kan bereiken, mag hij van den be langhebbende verlangen, dat men hem van 't dichtstbijgelegen station afhaalt en daarheen terugbrengt. Wenscht men een schriftelijk of mon deling advies, zoo kan men zich ten allen tijde tot hem wenden, terwijl hij meer in 't bijzonder geregeld des Don derdags van 9 tot 10 uur te Hoorn, Turfhaven 16, te spreken zal zijn, en des Vrijdags to Alkmaar, van 9 tot 10 uur, bij den heer J. Coster, café „Cen tral", indien tenminste zijne bezighe den elders hem daarin niet verhinde ren. Verder stelt hij zich gedurende de wintermaanden beschikbaar tot het houden van voordrachten voor afdec- llngen der Ho 11. Maatschappij van Landbouw of voor andere vereenigin- gen van landbouwers en zuivelberei ders. Ook voor 't verkrijgen van cur sussen. in melkonderzoek en kaasbe reiding kunnen belangstellenden zich met hém in verbinding stollen. Zuidafrikaansche poëzio. Het volgendo gedicht is gemaakt door een Engelsche dame, die vroeger den Boeren goedgezind was, maar sinds den oorlog is gedraaid. De heer Reitz, staatssecretaris der Zuid-afrikaansche republiek, vertaalde het in liet Hol- landscli. DIE STERVENDE VOORTREKKER. De dokter zegt ilc ga sterve, Ik daal nou in het graf. Do Heere Zijn wil geschiede, Hij neme, wat Hij gaf l - b Ik is oud en afgeleve, Al zeventig jaar en de re9t, God neemt, wat Hij het gegevo Ons weet, wat Hij doet is best. Ik is klaar om te gaan, en 'k treur nle Maar kinders lich mij nou mooi Ik is klaar om te gaan, maar ik kannie Zoo sterve, hier op een kooi. In die velde is ik groot geworde. Gehoor' in de ope lug, En waar ik het leve ontvang het, Daar geef ik mijn ziel terug. Dus kinders, span nou die waö. in, Want dit is mijn laatste trek. 'k Wil nog eens dé zon zien opgaan Daar ginter op Bronkers Nek, Nog eens in die koelte rusten Daar onder die dorenbosch, En het Zuiderkruis zien blinken In zijn sterreglans gedosch. Die kruis zag op mij neder Toen eerst ik mijn leven genoot, Och, mochten zijn sterren mij lichten Op liet duistre pad van den dood. Hulle zeg mij daar 's vele dingen Die ik van mijn leven nooit zag, Zoo 's die zee en die groote stede, En de groene Lente-prag Van lande, wat in die winter Met sneeuw bedekt daar lag; Maar ik gloó niet, dat daar ergens Een fraaier land bestaat Dan onze, als, na die droogte Die veld aan 't groeien gaat. Dan ziet hulle die hem lief het Een wonder daar gedaan. De Schoonheid geboren uit Dorhe Uit die Dood, het Leven ontstaan. Mijn vader sprak ons o'er zijn va&rland Daar ver o'er die groote zee, Maar dit is die eenigste vaArland Waar ik ooit om het gegcè. llèm ken in vrede én oorlog, In vóór- en in tegenspoed, Ver die het ik dikwijls gevochte In slechte dagen en goed! 11c ken ook die stills lessen Die hij leert in druk en in nood Van kracht, die in geduld ligt, Van hope, die nooit verdroot. Zeg dan, is die waS. al klaar al? O'er 'n uur zal die zon opgaan; Die dauw is grauw op die grond nog, Want die zomer is reeds gedaan. Nooit treed ik dit huis weer binnen, Dus leg rn ij maar daar, waar ik sterf, Een doornboom tot een grafsteen, Een grasperk mijn laatste erf. Maar, waar ik ook nu mag sterve, (Want die dood kom onverwacht) Of 't 's middags of 's avonds mag wezen Of in die middernacht Hoor kinders, die ook nog moet reizen Langs 't pad, dat ik lank al betreè, 'k Heb dankbaar mijn leven genoten En ga nu vertrekken in vreö. Acadsmiecho examens. Leiden. Bevorderd tot arts de heer C. A. van Veen. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen de heer D. N. van Gel deren. Letteren en Kunst. „Eigen Haard" van 27 October bevat het vervolg van do Meeru- laers' „Tineke" „De Boddelpoort te Nijmegen" door Jhr. Mr. Victor de Stuers, bij fraaie afbeeldingen; „Kermis" door Jeanne H.„De Koningin verloofd" met portret nen medewerken om bij de lezers van „Haarlem's Dagblad" (ook bij den schrijver met 3 sterretjes) eenige meer dere bekendheid op te wekken en eenige sympathie voor de» nog Jeugdigen Bond voor Staatsponeionneering, zal ik me zeer voldaan rekenen. Met dankzegging aan do Redactie voor de bereidwillige opname, K. REUNE. Beverwijk, 25 Oct 1900. Den geachten inzender zij opge merkt. dat mijn artikeltje alleen de bedoeling had sympathie te betui gen met het streven om afgeschei den van godsdienstige en politie ke gezindheid voor staatspension- neering te ijveren. Wie in die pensionneering het eerst dienen betrokken, te worden, zijn m. i. de arbeiders, omdat die, zooals ik ook aangetoond meen te hebben daardoor onmiddellijk eco nomisch veel sterker komen te staan dit zijn geen „socialistische of half-socialistische" eischen, doch, in elke partijgroep kan men velen vinden, die de noodzakelijkheid van dezen arbeiders-eisch inzien. Over het meerdere of mindere recht van de eene of andere maat schappelijke klasse op pensionnee ring van staatswege wensch ik met inzender niet in debat te treden in deze kolommen, doch dit wil ik wel zeggen, dat vooral de toevoeging aan art. i van de statuten „zonder voorafgaande pre mie-betaling" bij mij de meening deed postvatten, dat vooral bij do oprichting het oog op de arbeiders gevestigd was geweest. Ik heb overigens in mijn artikel nergens getoond, „alle nietrloon- arbeiders" uit den pensionneering te willen uitsluiten en verklaar ook niet te begrijpen, waarom die per sé bij arbeiderspensionneering moet worden uitgesloten. Sporten Wedstrijden. Wielörnieuws. De navolgende mededeeling vin den wij in „De Kamp." „Op den top van een gevaarlijke helling to Alderley in het Engel sche eraafschap Cheshire staat een waarschuwbord, waaropeen doodskop met twee gekruiste sleu telbeenderen is afgebeeld. Daai^ onder leest men Wielrijders af stijgen. Gevaarlijke helling. Op verzoek is aan het eerste huis be neden een brancard verkrijgbaar." Naar we in het Sportblad lezen, heeft de N. V. B. deze week alleen f 55 aa i boeten opgelegd; wanneer zal daar nu eens verandering in komen? Rechtszaken. De ingezetenen van Den Haag, welke de schriftelijke verklaring hebben afgelegd, dat zij op 9 Sep tember bij den intocht van H. M. de Koningin den toenmaligen hoofdcommissaris van politie, den heer van Schermbeek, in de Park straat hebben zien rijden op gerui- men afstand voor den stoet, en geenszins den indruk hebben ge kregen dat hij deel uitmaakte van den stoet, zijn de heerenHave laar, oud-minister, directeur-gene raal der posterijen en telegrafie; W. H. Bierman, oud-plaatselijk commandant der residentie; C. A. M. van Vliet, directeur, en mr. R. Macalester Loup, hoofdredacteur van „Het Vaderland"A. van As sen, oud-lid der Staten van Fries land (sedert overleden); W. E. A. Wüppermann, kolonel-comman dant van het 3e regiment huzaren, en II. D. Twiss, ritmeester, adju dant van dat regiment. Gemengd Nieuws. Branden to Toulon. In den nacht van 24 op 25 October zijn verschillende branden te Toulon uitgebroken. De ergste was wel, die in het zuidoosten der stad woedde. Een geheel huis is daar in zijn geheel door de vlammen verwoest On de Ie verdiening waren do magazijnen van het Domeinbestuur. Hier werden de oude materialen, die verkocht moes ten worden, bewaard. De overige ver diepingen dienden als bergplaatsen voor meubelen. De brand, die op de le verdieping schijnt te zijn uitgebro* kon, greep dadelijk ver om zich heen en werd op het arsenaal on de in ha« ven liggende vloot opgemerkt Dade lijk werd van alle kanten hulp gezom den en men slaagde er in de belenden» de perceelen te behouden. De schad< is naar men vermoedt aanzienlijk. Om twee uur in den morgen brak brand uit in één der stations. De scha de hier wa» echter gering. Nog twee andere branden kwames in denzelfden nacht voor. Een hutje dat door een arm gezin bewoond werd, werd door de vlammen verteerd. Ten slotte brandde een oud huis, dat op slechts 200 M. afstands van de kruitfabriek lag, en waarvan het on derdak als paardenstal gebruikt werd, af. Met de grootste moeite werden de* in den stal staande dieren gered- Bij de verschillend branden ïijn slechts twee personen ernstig gewond. De juiste schade kan nog niet bere keud worden. Excellentie Krupp. Alfred Krupp is door den Keizer benoemd tot geheimraad in wer- kelijken dienst met den persoon lijken titel van „Excellentie." Dit is de eerste maal dat een vertegen woordiger van Duitsche nijverheid dezen titel krijgt. Zou het nu zijn geschied omdat de aan de Chineezen geleverde ka nonnen zoo goed zijn gebleken? Spoorwegongeluk. Te Jumet in dc buurt van Charleroi. (België) heeft op 23 Oct. een vreeselijk spoorwegongeluk plaats gehad. Da passagierstrein, die to 7.40 van Char leroi vertrok naar Gossellies en Luttro, en die door tweo locomotieven getrok ken werd, is bij bovengenoemde plaats gederailleerd. De twd> locomotieven en twee rijtuigen derde klasse zijn van den 18 M. hoogen spoordijk gevallen. De rest van den trein bleef, door het afbreken van do verbindingsstangen, gelukkig op den weg staan. Natuur lijk ontstond or een hevige paniek. Het gekerm der gekwetsten was vree- lijk om aan te hooren. Toen er hulp uit Charleroi on Luttre opdaagde, be-' gon men aan het reddingswerk. Ge-' lukkig waren er geen doodon, maar helaas talrijko gewonden. Het ongeluk wordt toegeschreven aan het bezwijken van het talud, door' hot gewicht der twee locomotieven-' Een lijk gevonden. Op 26 October jl. heeft men te Poel- capelle (België) het lijk van een man gevonden. In de nabijheid zag men groote bloedplassen. Naast het lijk la gen een ongeladen geweer en drie ge- doode hazen. Uit het dadelijk ingesteld onderzoek bleek, dat het een lijk van een strooper was. Onlangs heeft een gevecht tus- schen stroopers en boschwachters plaats gehad, waarbij van weerszijden geweerschoten gelost werden. Einde lijk moesten de stroopers het onderspit delven, en met achterlating van een hunner do vlucht nemen, een zwaar gewonde medenemende. Vermoedelijk is deze onderweg aan zijn wonden be zweken en door de stroopers achterge laten op de plaats waar men 't lijk heeft gevonden. Gevecht tusachen smokkelaar*, en douanen. To Meenin, op de Belgische' grens, heeft in den nacht van 24 op 25 Oct een hevig gqveclit plaats gjqgrepen tusschen eenige douanen en viei smokkelaars. De douanen werden mei steenen begroet en moesten terugwij ken. Een hunner, Seduc genaamd, is door ettelijke steenen getroffen en verkeert in een zorgwekkenden toe stand. Hevige ontploft in g aanboord van een schip. Een vreesclijke romp is voorgovaL len aan boord van de stoomboot „Eu genia". Het schip bevond zich op do hoogte van Toursk toen hot ongeluk geschiedde. Do stoomketels, welke le veel bezwaard waren, zijn gespron gen, met het gevolg dat het schip voor de helft vernield is en 50 personen, waarvan 27 tot do bemanning behoor» den, gedood 2ijn. Toen ze hom nocöig hadden. Een vermakelijk verhaal geeft de, „Münchener Zeitung" hoe het kwam dat Gustav Mahler indertijd geen hof- kanclmeestcr te München. is geworden. Mahler, die gaarne Hamburg wilde' behoorende bij ^Haarlem's Dagblad" van Dinsdag 30 Oct. 1900. No. 6318. Stadsnieuws Ltefdadlgheidnoonoart. Het liefdadigheidsconcert, dat Vrij dagavond in de groote zaal der Socië teit „De Kroon" door de Zangvereeni- ging „Proza en Poëzie", directeur de heer Carel Phlippeau, ten bate van de weduwe WesseÜng gegeven werd, is een groot succes geweest, zoowel wat het concert als de finantieelo resulta ten betreft. Het programma was vol afwisseling en bevatte een achttal fraaie liederen van Joh. J. H. Verhuist, W. Fitzonhagen, B. Figee, C. Phlip peau e. a. De uitvoering werd geopend door bet koor dat de liederen „Sta pal", „Lentelied'" en „Zondag op het Meer" ten gehoore bracht. Zoo zuiver en schoon klonken de liederen, dat het menigeen verwonderde dat de Vereeni ging „Proza en Poëzie", met de beide '>aatste liederen op den wedstrijd te Dordrecht, geen prijs heeft behaald. Hoe dit zij, de zang was eenig mooi, en «vij constateerden dan ook met gc- aoegen dat de vereeniging sinds den taatsten zangwedstrijd hier ter stede aanmerkelijk is vooruitgegaan, wat Uitspraak en klank/olume betrof, zot dat het ons geenszins zal verwonde ren, wanneer zij den eenmaal ingesla gen weg blijvende volgen, weldra bij wedstrijden schitterender uit het strijd perk zal treden. Het kwartet zong ook zeer verdienstelijk de nummers ,Im "Walde" en „Goeden nacht". Van de solisten handhaafde de heer C. Phlippeau (tenor) zijn ouden roem teer schoon vertolkte hij de lieve liede ven „Lentezucht" van Betsy Figee en „Liedje" van B. Zweers. Het daverend applaus aan het slot was dan ook een ivalverdwnde hulde voor dezen gaarne gohoorden zanger. De heer H. C. M. v. Maas speelde op zeer artistieke wijze zijn beide solo-nummersde edele toon, welken hij aan zijn instrument wist te ontlokken, boeide de toehoor ders van t begin tot het einde. Dj bege leiding was bij mej. Marie Stakman 'pianiste)in uitstekende handen. Zij kweet zich goed van haar taak. Nog zij Vermeld dat de nummers „Panis angé- \icus" en „Semple avau," voor zang, ;ello en piano, het oor der aanwezigen streelden door fijne nuances, voor dracht en opvatting, zoodat zelfs één 4er nummers herhaald moest worden. Vrouwasbond. Vanwege het bestuur van den Ne- derlandschen. Vrouwenbond tot ver- kooging van het. zedelijk bewustzijn, trad Vrijdagavond voor eene goed be zette zaal in het Brongebouw als spre ker op de heer Dr. J. H. Gerretsen van den Haag. Nadat de bijeenkomst met. gebed ge opend was. wees Ds. Jonker in het kort op de groote beteelcenis der vrouw in don Maatschappelijken strijd en in ver pand hiermede op de liooge waarde, die men aan den Vrouwenbond hech- ien moet. Spr. gaf hierna een kort over wicht van het wedervaren en do werk zaamheid van dien bond in 't afgeloo-< pen j aai-. Uit dit verslag bleek o. m. dat het ledental iets achteruit was n-ecaan en op 't oogenblik ongeveer 300 bedroeg. Het aantal der ondersteunden bewoog zich tusschen de 20 en 30. Spr. besloot het verslag met den wensch, dat de Vrouwenbond meer en meer aan zijne roeping moge gaan be antwoorden cn wekt de aanwezige da mes, die nog geen lid zijn op, tot aan sluiting hij deze vereeniging. Hierna kreeg de spreker van den avond het woord, die tot onderwerp van zijn rede had gekozen „Gevaarlij ke tijden." In hoofdzaak was zijn be loog een oproep aan allen om krachtig mede te strijden tegen de zonde dei- onzedelijkheid. Het zedelijk bewust zijn in den mensch moet wórden wak ker geschud. Wij allen moeten besef ten, dat wij zedelijke wezens zijn, die eene roeping hebben te vervullen, over tuigd zijn dat een mensch is en blijft een zedelijk wezen. Ernstig keurde spr. vooral het Dar winisme af. Onze atmosfeer wordt be zoedeld, doordat, do mensch niet meer is oen zedelijk wezen. En daarom, gij allen, die de overtuiging hebt, dat de mensch dat wel is. dat hij liec-ft eene Feuilleton. Roman uit het Duitsch DOOR JUL. MAR if. Kom morgen terugik zal hem u teruggeven, en ik geloof dat men u ook bij een tweede be geen zwarigheden in den weg leggen. En na een oogenblik bedenkens voegde hij erbij Ver u eene vijl en eene stevige en bezorg me beide. Wil u ontvluchten? Misschien. Als mij geen an- ler middel overblijft om Martial Noël te redden en Savinien te moet ik het beproeven. Als echter dit middel ook aalt? Jean Vandale drukte eenige ogenblikken de handen voor de ogen en antwoordde met vaste tem Neen, neen, dat zal de hemel et toelaten. Dan tot weerziens op morgen! Helene keerde niet naar „Lan- depereuse" terug, maar bleef met Bringuetaille in Blois. In den loop van den dag overtuigde zij zich bij den staatsprocureur, dat het haar toegestaan zou worden om Jean Vandale een tweede bezoek te brengen, en inderdaad werd zij den volgenden dag dadelijk weer bij den gevangene gebracht. Deze gaf haar den brief van Savinien terug en zij overhandigde hem vijl en touw, die ze overeenkom stig zijn verlangen had medege bracht. Hij scheen zeer opgewon den te zijn, doch gaf on geen en kele van hare bezorgde vragen eenig antwoord. Toen zij hem ver liet, zei hij enkel De hemel moge ons bijstaan. HOOFDSTUK XXVI. De oude Cesarine was ten hoog ste verbaasd, toen Jean Vandale den volgenden morgen, kort na dat ze de kinderen als gewoonlijk had uitgezonden, hare hut binnen trad. Blijkbaar was hij totaal uitge put; zijne handen bloedden, zijne kleeren waren op verschillende plaatsen verscheurd, maar zij lette er niet op, doch viel voor hem op de knieën en riep Heer dokter, heer dokter, ik heb er geen schuld aan dat men u in de gevangenis heeft gebracht. Ik ben er onschuldig aan, ik zweer het u bij alle heiligen 1 Ik doe u immers geen verwij tingen. En ik wil u zeggen, hoe het gekomen is. Ik was op raad van meneer d'Alberon naar u toege gaan en had u gezegd, dat ik ziek was. Maar de waarheid was, dat ik me alleen maar wilde overtui gen of u werkelijk Jean Vandale was. En ik zou dien meneer niets hebben verraden, maar hij sloop mi' in mijne hut achterna, en juist, toen ik het van u ontvangen geld wilde verstoppen, kwam hij me overvallen. Nu moest ik alles zeg gen en kon niet langer ontkennen. Ik maak er u immers geen verwijt van, meer kan ik toch niet zeggen. Bovendien was me neer d'Alberon toen reeds zeker van zijne zaak hij wist, dat Georg Gordon dezelfde was als Jean Vandale. Ik dank u, meneer de dokter, dat u niet boos op me is. Ik was van Hertog Hendrik van Mecklen- burg-Schwerin,,V00r honderd jaar" door Jo. de Vriesde ver volgen van de artikelen over „On der het Roode Kruis bij de Boe ren"; „Het Volkweerbaarheids- feest te Dordrecht op Koninginnen- dag", benevens de gewone rubrie- kne en tal van afbeeldingen. In „De Aarde en hare Volken", wordt het reisverhaal „Op de In- do-Afghaansche grens" voortgezet, en het bijblad „Op den uitkijk" bevat o. a. bij afbeeldingen een ar tikel over „Het land van onzen aanstaanden Prins-gemaal." Veiling. Dinsdag 30 October zal in het ver kooplokaal „De Brakke Grond" te Am sterdam een veiling plaats hebben van moderne schilderijen, aquarellen en geëncadreerde teekeningen, uit de na latenschap van den heer P. F. van Limbeek te Utrecht en mevr. de Wed. D. van Buuren en twee collecties uit "Den Haag. Wij noemen onder de zeer belangrijke werken slechts die van Bosboom, Corot, Israels, Jacque, Ma- ris, Mauve, Troyon, enz. INGEZONDEN. Voor den itihoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie! In „Haarl. Dagblad" van Woensdag 1.1. vond plaatsing een bijdrage, getee- kend met een 3-tal sterren, welke bij drage ten doel bad meerdere bekend heid te geven aan het leven en streven van den Bond voor Staats-pension- neering. Deze poging, die ik overigens toe juich, is niet goed geslaagd; alleen reeds omdat de schrijver klaarblijke lijk niet den klepel vinden kon al hoor de hij ook 't luiden van de klok. Aangehaald wordt art. 1 der Statu ten van genoemden Bond, welk artikel luidt: „De Bond voor Staats-Pensionnee- ring beoogt het tot stand komen eener Wet, waarbij aan alle Nederlanders (zoo vrouwen als mannen) op een na- dor bij bedoelde Wet aan te geven leef tijd, recht wordt toegekend op Staats pensioen, zonder voorafgaande pre mie-betaling." En toch, ondanks die aanhaling, spreekt de schrijver verder tot twee malen toe over arbeider s-pension- noering, een bewijs dat ook zelfs bij den schrijver van het stukje voorzit een glad-verkeerd begrip van de levens richting en de beginselen van dezen Bond. In geen der 15 artikelen der Sta tuten is ook maar sprake van arbei ders of arbeider^-pensionneering. En sterker nog!. Een der meest beduiden de, motieven, die hebben geleid tot de stichting van den Bond is geweest dc overweging dat de veelal aanbevolen arbeider s-pjnsionneering zou zijn een maatschappelijk onrecht, een wettelijke bevoordeeling van een klasse der samenleving boven alle an dere k lassen. Da grondgedachte van den Bond voor Staatspènsionneermg is deze: beveili ging tegen de lasten en gevaren van den ouden dag door Staatspensioen wettelijk vast te stellen is een g eb o o r- t e r e c li t, een recht als staatsbur ger." Arbeidors-pensionneering kent deze .'grondgedachte niet. en sluit dus uit al le andere leden der samenleving. Arbeiderspensionneering is slechts een lokmiddel voor hen, die tegen loon of vergoeding hunne diensten en hun arbeidskracht afstaan. Ailïeiderspsnsionneering sluit 'alle niet-loonarbeiders uit, ook den zwoe ger en ploetc-raar in „eigen-zaakje," al heeft deze, bij zijn meerdere zorgen, en grooter verantwoordelijkheid ook een slechter, veel slechter levenspositie dan eenig arbeider Arbeiderspensionneering is een dier gevaarlijke strijdleuzen van heel en half-socialistische „volksvrienden," een dier strijdleuzen, die den gezonden, hu- manen kern van ons volk in den grond bederven, door de persoonlijke begeer ten 'cn daardoor het grof-egoïsme aan to kweeken als een zoogenaamd recht. De Bond voor Staatspensionneering plaatst zich op een ruimer standpunt, meer nabijkomend het ideaal begrip om alle ingezetenen des lands naast gelijke plichten ook gelijke rechten te schenken. Meerdere bekendheid en waardeering van dezen Bond is zeer ge- wonscht. Indien deze enkele regels kun- zeer ongelukkig, toen ik vernam, dat men u in hechtenis had geno men en naar Blois in de gevange nis gebracht, want ik verweet mij- zelve, dat ik daarvan de schuld was. Ik was zoo ongelukkig en schaamde mij zoo zeer dat ik het geld, 't welk ik voor mijn stilzwij gen van u kreeg, in weerwil van mijne armoede nog niet heb aan geroerd. Neen, niet eens aange roerd. Maar nu is u immers weer vrij, meneer do dokter. Daar ben ik van harte blij om Neen, ik ben niet vrij, ant woordde hij hoofdschuddend. Is u dan ontvlucht? Ja, dezen nacht ben ik ont vlucht, en toen dacht ik aan jou, die me voor lange jaren ook al eens gastvrijheid verleend hebt. Ik hield me in het bosch verborgen tot je kinderen weg waren, en nu kom ik na twintig jaar weer tot je om je hulp in to roepen. In weer wil van alles, wat er gebeurd is, stel ik toch nog vertrouwen in je, en ik ben overtuigd, dat je me niet zult verraden. Zeker niet, meneer de dok ter, ik zweer het u. Gok wil ik geen geld van u hebben, hoort u,ik wil geen geld l Za hield een oogenblik op en vervolgde toen Ja, bij mij I zal u in veiligheid zijn, als we ze-1 kere voorzorgsmaatregelen in acht nemen. Bij mij zal niemand u zoe- ken, en de kinderen kan ik wel voor eenigen tijd het huis uit doen, want die zouden anders babbelen. Ik heb eene bloedverwante in Beaugeney. Daar zou ik de kinde ren heen kunnen brengen en haar vertellen, dat ik op reis moest; ik kon er haar dan wat voor betalen. Geef haar, wat ze vraagtik zal je alles rijkelijk vergoeden. Ik zal dadelijk heengaan om de kinderen weg te brengen. Daar in die kast vindt u spijs en drank. De vrouw ging heen, cn de vluch teling wierp zich, nadat hij de deur achter haar had gesloten, op eene bank en viel in een diepen slaap. Toen Cesarine Barbadé tegen den avond terugkeerde, moest zo herhaaldelijk aan hare deur klop pen, want Jean Vandale sliep nog zoo vast, dat hij niets hoorde. Ein delijk deed hij open en Gesarine kon binnenkomen. Do kinderen had zij bij hare bloedverw an te ge laten. Jean Vandale was een weinig van zijne uitnuttimr bekomen. I maar zijne banden en knieën wa ren gezwollen tengevolge van het glijden langs hot touw, dat Helene j hem verschaft had om uit do ge vangenis te komen. Ze deden hem veel pijn. Maar hij had immers nog een heelen dag tijd om zijn plan ten uitvoer te brengen, want het duel zou eerst overmorgen plaats hebben. Cesarine, sprak hij, ilc moot een dienst van je vragen. Ik ben tot uw dienst en zou me zeer verheugen, wanneer ik u van nut kon zijn. Ga je soms naar „Landepo reuse Slechte zeldenik behoef er eigenlijk in 't geheel niet heen te gaan, want mevrouw de gravin is zoo goed, dat zo mij alles zendt wat ik noodig heb. Je weet dus niet, wat er op het slot is voorgevallen? Neen. Maar men vertelt over al, dat de bruiloft van meneer Martial met freule d'Alberon de volgende week zal worden gehou den en dat het huwelijkscontract reeds overmorgen zal worden ge- teekend. Het is toch een groot ge luk voor freule Helene, dat een zoon. van den riiken Bichardier

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5