NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Zijn verpleegster. 18e Jaargang. Vrijdag 2 November 1900. No 5321 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 iiTrn*li<w!lHSffïr n Van 1-6 reSelfl 50 Cta.; iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent geveetigd Is (kom der gemeente), is de PHJ8 der Advertentiën ran 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Grooto letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat» Franco door het gelieele Rijk, por 3 maanden„1.65 Reclames 30 Cent per regel Afzondei'lijke nummers0.02 BureauxGebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ Telefoonnnmmer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 128. de omstreken en franco per post„0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt da ff olijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Farijs SB" Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 2 Nov. bevat o. a.Zegt Botha dat het nit is Amerika's antwoord op de Hnitsch-Engelsche overeenkomst, Een consnl geweigerd. Scheikundig voedsel, ïïoltke over het huwelijk, Raadsvergadering te Zandvoort, Zuster Beijnen, Land bouw verslag. Onze Brievenbussen zijn geplaatst tegen den muur van het siga renmagazijn van den heer B. Langeveld, Grooto Houtstraat 140 en tegen dien van oen heer F. Hellingman, conftseur, Groote Houtstraat hoek Anegang. Alle brieven en bescheiden, bestemd voor onze Redactie, onze Administratie en onze Stoomdrukkerij, kunnen daarin geworpen worden. Lichting geschiedt des morgens 9 en 11 uur, des najniddags 1 en 2 uur, des avonds 7 uur. J. C. PEEREBOOM, Directeur. Millegom. Als agent onzer courant te Hillegom treedt van heden af op, A. J. VAN ZANTEN Jr., Mariastraat aldaar. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU- DERS van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne beschik king van 23 October jl. aan Haver- schmidt en Klaje vergunning is ver leend tot uitbreiding van hunne stoom- ververij en chemische wasscherij door bijplaatsing van eene stoommachine in liet perceel aan den Zijlweg no. 2. Haarlem, 31 October 1900. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Zoo brutaal als thans is de leu gentaal die ons uit Zuid-Afrika ge seind wordt nog bijna nooit ge weest. Reuter stuurt twee telegram men, het een vermeldende dat Bo- 'ha tegenover een parlementair, die hem.oniangs gezonden werd door generaal Paget, erkende dat alles uit was, doch zeide dat het onmo gelijk is over de overgave te onder handelen, zoolang een zijner vol gelingen den strijd wenscht voort te zetten. Commandant Viljoen, al dus dit telegram, gesteund door president Steyn dringt aan op het volhouden van den tegenstand. Steyn weigerde de proclamatie van lord Roberts te lezen, en nam een afkeerige houding aan, hoewel hij volkomen overtuigd is van de steeds grooter wordende moeilijk heid om zijn volgelingen tot blij ven te dwingen. Naar gemeld wordt bevindt Steen kamp, de commandant der Kaapsche opstandelingen, die ge- -vlucht is bij do bezetting van Bloemfontein, zich bij do Boeren te Pietersburg men zegt dat de Boeren daar in het geheel zeven tien stukken geschut bezitten. Men lette op het laatste gedeelte van dit telegrgjn in verband met het eerste. De Boeren, met wie het volgens Botha ,,uit zou zijn" be zitten dan bij Pietersburg b. v. toch nog zeventien stukken geschut, en we weten hoe overal in het land dergelijke Boeren-troepen zich nog steeds ophouden. Maar, 't wordt nog erger. Het tweede telegram, onmiddel lijk na dit geseind door Reuter vermeldt, dat naar bericht wordt, Botha met een sterke troepenmacht oprukt naar het district Kenhardt, van waaruit een aantal onverzoen lijke Boeren voornemens zijn een nieuwen „trek" to beginnen. Dan toch nog niet zoo heelemaal uit. En het beste bewijs, dat de Engelsche regeering dit zelf heel goed inziet is, dat het nog maar steeds niet aan de mogendheden officieel kennis geeft van de an nexatie der Republieken, en zelf voelt de tegenstelling tusschen hare pretenties en de dagelijksche be richten van nederlagen. Men weet dat Amerika, uitgenoo- digd om zich aan te sluiten bij de Duitsch-Engelsche overeenkomst geantwoord heeft dat men eerst dui delijk wenschte te zien uitgespro ken welke de beteekenis van 't der de punt was, nl. dat indien andere mogendheden territoriale voor- deelen zouden willen krijgen de contractanten (Duitschland en En geland) zich voorbehouden de noo- dige stappen tot verzekering hun ner belangen te doen. Amerika heeft op die vraag ze ker een bevredigend antwoord ont vangen, want de overeenkomst wordt door de Vereenigde Staten goedgekeurd. Er wordt instemming betuigd met de beide eerste punten, doch geen meening uilgesproken betref fende het derde, wijl dit uit sluitend de beide onderteekenaars der overeenkomst aangaat. Buitenlandsch Nieuws. De Engelsche minister van buitenlandeche zaken. Het bericht van Lansdowne's benoe ming Ier vervanging van Lord Salis bury als minister van buitenlandsche zaken wordt voor juist gehouden, maar vindt weinig instemming, zelfs niet in de ministerieele pers. In een hoofdar tikel van de „Globe" bijvoorbeeld wordt het bericht ongeloofelijk genoemd, maar erkend dat men er wel aan moet gelooven. Wij moeten berusten in Sa lisbury's keuze, schrijft de „Globe", maar Lansdowne is stellig niet de bos te man om Salisbury bij buitenland sche zaken te vervangen. Lansdowne's benoeming kan slechts beteekenen dat Salisbury de gevoelens en wenschen der kiezers evenmin begrijpt als die van zijn eigen partij. De „Westminster Gazette" is van meening dat Lansdow ne's benoeming algemeen een slech ten indruk zal maken. Het is onmoge lijk, bijzonder ingenomen te zijn, schrijft dat blad, met deze benoeming, waardoor een moeilijke en gevaarlijke post in het kabinet, welke vastbera denheid, schranderheid en geestkracht vereischt, toevertrouwd wordt aan een man, die volgens de ministerieele pers zelf, hopeloos ongeschikt was voor het ministerie van oorlog. De aardbeving in Venezuela. San Gasimoro, Cua en Charallona zijn geheel verwoest; het eilandje aan den mond der rivier Neveri is verdwenen. Te Tacarigua, Rio Chico en Cuuriepe is de schade ontzettend. Vele personen zijn ge dood of gewond. De spoorweg- telephoon-verbinding tusschen Ca- renero en Rio Chico is gestoord de spoorwegdienst tusschen Ta- guayta en Caracas is hervat. Goud in be3lag genomen. Tegenover de loopende geruch ten, dat op het stoomschip „Bun- desrath" 6 millioen mark aan goud met beslag zou zijn belegd, wijl vermoed werd dat zij deel uitma ken van het vermogen van presi dent Krager, verneemt de „Ham- burgïsche Börsonhalle" dat op de „Bundesrath" weliswaar voor twee milioen mark aan goud in staven met beslag is belegd, doch dat het geheel onjuist is dat het hier het vermogen van president Kruger betreft, Carlistisclie standjes. De Carlistische leiders verklaren dat don Carlos geheel vreemd is aan de oproerige beweging in Catalouië, en veroordeelen de gewetenloozen die deze beweging hebben op 't getouw ge zet, daar zij toch tot niets leiden zal. De Carlisten zullen niets doen zon der bevel van Don Carlos. Een Carlistische bende onder Verga, 300 personen tellende, wordt achter volgd door twee bataljons jagers. Een eskadron cavalerie is naar Catalonië gezonden. De ontpldïflng te Now-York. Het aantal slachtoffers der ont ploffing le New-York is natuurlijk nog niet bekend, maar het schijnt geringer te zijn dan men dacht. Volgens de laatste berichten zijn 3S personen als gedood of vermist bij de politie aangegeven terwijl er 104 gekwetst zijn. Brandweer mannen zijn, naar 't nu heet, niet omgekomen. Algemeene berichten. CHINA. Naar de „Times" uit Sjanghai verneemt, seint Li-hoeng-tsjang te genstrijdige berichten rondaan den eenen kant dat het met de vre desonderhandelingen voor den wind gaat, aan den anderen het tegendeel. Naar uit Peking aan de „Times" gemeld wordt zeggen de Chineezen dat prins Je en Joe-hsiën, beide medeplichtig aan de christenmoor- den, dood zijn. De eerste zou zijn natuurlijken dood zijn gestorven, de laatste zou gedwongen zijn, zich zelf om het leven te brengen, het geen, naar het heet, door Li be vestigd wordt. Ettelijke hooge amb tenaren uit Pao-ting-foe zijn van daar in Peking aangekomen om terecht te staan voor do internatio nale strafcommissie, wegens me deplichtigheid aan de moorden op de vreemdelingen. Het is uitge maakt dat Chineezen die verliezen geleden hebben bij de onlusten omdat zij in dienst waren bij vreemdelingen., aanspraak hebben op schadevergoeding. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Naar de „Daily Mail" uit Kaap stad verneemt, heeft de minister raad besloten, verdere verzachting van de krijgswet te ontraden, tot dat de grensdistricten in de Kaap kolonie gezuiverd zijn van de weer overal optredende gewapende Boe ren. Het koninklijk besluit regelende de uitvoering van de wet op de ouderdomspensioenen, is in het Belgische Staatsblad verschenen. De Bernsche hoogleeraar Andra- de heeft een brief geschreven aan de „Aurore," waarin hij generaal de Boisdeffre voor een leugenaar uitmaakt, omdat deze voor den krijgsraad te Rennes de verklaring heeft afgelegd, nooit to hebben ge weten van het bestaan van eene briefwisseling tusschen kcizerWil- helm en Dreyfus. Het slaat vast, beweert Andrade, dat een brief wisseling van dien aard is gemaakt om de veroordeeling van Dreyfus te verkrijgen en dat generaal de Boisdeffre van hpt bestaan van die valsche stukken weet, want hij heeft daarover gesproken lot prin ses Mathilde en den graaf van Tu- renne. „Generaal de Boisdeffre", zoo besluit Andrade, ..heeft gek> gen; dat zeg ik hem en ik tart hem, eene vervolging tegen mij in te stellen." In de gevangenis te Monteleone di Calabria zijn 200 gevangenen tegen hunne bewakers opgestaan. De hulp van het leger moest inge roepen worden. De opstandelingen werden gedurende 30 uren bele gerd, toen zij zich ten slotte, door honger en dorst uitgeput, moesten overgeven. De „Reichsanzeiger" meldt dat de Keizer Dinsdagavond een bezoek ontving van Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin. Er zijn in de Fransche Kamer reeds twee interpellaties aange kondigd over de uitlevering van Sipido. Onder alle voorbehoud wordt het gerucht gemeld, dat te Varna een mislukte aanslag gepleegd zou zijn op vorst Ferdinand van Bulgarije. Uit de rijksdrukkerij te Bogota in Columbia is voor een bedrag van een millioen dollars aan bank noten gestolen. Ook hebben de dieven de platen, waarop de noten worden gedrukt medegenomen. De Vereenigde Staten tellen volgens de laatste volkstelling 76,295,220 inwoners. In 1890 was de bevolking 62,622,250; in 1880, 50,155,783. Stadsnieuws HAARLEM, 1 Nov. 1900. Examen vrije en orde- oefeningen. Haarlem, 30 Oct. Opgeroepen 6 hee- ren-candidaten. Geslaagd J. Denijs, J. C. Kommer, beiden van Amsterdam; J. Essen, P. den Hartog en J. II. Varen kamp, allen van Haarlem. 31 Oct. Aantal candidaten 6. Ge slaagd de heeren: N. Kroon, L. Lau- rense, beiden Amsterdam; II. N. ter Veen, A. Jonk, en K. E. Kuiper, allen Haarlem. Woensdagavond ba dde heer S., no taris te Haarlemmermeer, het onge- luk met zijn rijtuig, bespannen met één paard, om te vallen. Men reed nl. door den Hout naar Heemstede en wel langs het looppad, dat van den straat weg afwijkt en altijd verlicht is met 3 lantaarns; do straatweg Integendeel heeft niet één lantaarn ter verlichting. Daardoor misleid reden zij tegen een der steenen palen, waardoor het rij tuig in elkaar werd gedrukt, en daar na omvielhet glaswerk en do lan taarns braken, de beide personen kwa men met don schrik en eenige sneden in de vingers vrij. De schade is vrij aanzienlijk daar het gelieele rijtuig als het ware gevou wen was. Heden (1 November) is do verwar ming in de spoorwegrijtuigen weder ingevoerd. Men meldt van hier aan de N. R. Ct. Do burgemeester zet het onderzoek in zako misstanden bij bet politiekorps steeds door en hoort nu o. m. ook per sonen die vroeger bij het korps dien den en die betrekkingen aannamen, die veel lager worden gesalarieerd dan die van agent bij de politie. Mej. B. B. Elandt alhier slaagde Woensdag to Zwolle voor het examen apothekersbediende. Door de regeering en door Ged. Sto- ten van dezo provincie is thans kennis gegeven, dat er geen bezwaar bestaat tegen de afschaffing der tollen op de wegen der zes Noordhollandsche ste den. Op 1 Januari a. s. zullen die dus tot het verleden behooren. Voor tijdelijk leeraar in het Duitscb aan do H. B. S. en Gymnasium te Tiel wordt voorgedragen de heer D. A. J. Westerveld Jr., alhier. Gedurende dezen zomer is de tram Haarlem—Alkmaar telkens te laat ge weest. De directeur is nu gedagvaard voor het kantongerecht te Alkmaar wegens vijfentwintig overtredingen dienaangaande. Maandag zal de rechtbank alhier de zaak behandelen tegen den Belgischen schipper Eduard Turnhout, beschul digd in den nacht van 7 op 8 October den vrachtrijder Gerrit Heilig te IJmui- den to hebben vermoord. Turnhout blijft ontkennen, Weten en Werken. In 't gebouw Weten en Werken alhier vervolgde Woensdagavond Dr. Sche pers zijne reeks van lezingen over de zeden en gewoonten onzer voorouders. Spr. begon met te zeggen dat hij alvo rens den overgang van ons bloeitijdvak naar het tijdperk van verval te behan delen, eerst nog een en ander uit onze gouden eeuw wilde mededeelen. 't Eerst besprak Dr. Schepors do lichaamsoefeningen en andere uitspan ningen wat wij sport zouden noe men van de Hollanders uit de 17o eeuw als roeien, zeilen, kaatsen, kol ven, zoowel te land als op 't ijs (als bij ons tegenwoordig bandy) verder ring- rijden, balslaan. schaatsenrijden, enz.' Na liet spel zochten de mannen ge woonlijk hun heil in de herbergen. Daar dronk men groote hoeveelheden bier en werd aan 't verkeerbord veel geld verspeeld. Hier was ook de plaats, waar nren mocht toeback suygen (roo- ken) daar dit in huis door de vrouwen verboden was. Als verdere ontspanningsplaatsen had inen koffie- en chocoladehuizen. Daarna kwam dr. Schepers aan do wijze van trouwen van onze voorou ders, en de verschillende gebruiken die daarbij in zwang waren, als het geven van penningen door den bruidegom aan de bruid, soms mot verzen erop, het bespreken van 't huwelijk tusschen die ouders waarbij dan een groot maal werd gegeven, do groote weelde die bij de feesten werd ten toon gespreid, zoodat de overheden van Amsterdam er keuren op moesten uitvaardigen, waarbij bepaald werd hoeveel perso nen men op die feesten mocht uitnoo- digen, liet aantal schotels, enz. Na het huwelijk werden fleschjes hippokras met zakjes bruidsuikers aan do ken nissen rondgestuurd Nadat men aan 't stadhuis ingeschre ven was, werd men driemaal van de pui van 't stadhuis afgeroepen vóór men in de kerk mocht trouwen. Eerst wandelde men naar de kerk, maar la« ter liet nien er zich in toesleedjes heen brengen. Op het bruiloftsmaal dat volgde werd verbazend veel gegeten en gedronken. Aan het dessert kwa men de z. g. vertooningen en de maal tijd werd besloten met een rondedans. Nog talrijke feesten en contrafees ten vonden na de bruiloft plaats, om Fesiilleton. Een aangename geur vervulde de kamer. Eenige oogenblikken dacht Herbert Martens dat de operatie in tegenstelling met de verwach ting der geneesheeren een doode- lijken afloop had geliad en dat hij zich reeds in een andere wereld bevond. Zelfs een blik op de be vallige gestalte dér „pleegzuster", die hij met halfgesloten oogen be schouwde, stoorde zijn schoenen droom niet. Een oogenblik later évenwei ontwaarde hij het voe teneinde van het ledikant en stiet een diepen zucht uit. Zuster Marie sprong op. O, dat doet mij pleizier 1 fluis terde zij vroolijk opgewondende operatie is uitstekend gelukt en u suit nu wel spoedig weer geheel hersteld zijn. Herbert Martens zuchtte nog- fnaals 't was een gelukkige zucht. Ilc leef dus werkelijk? vroeg iii.:. en kam weer* genezen - Dat zou ik denken 1 Sneller den anderen kant. Daar, lees maar dan ge meent, zult ge weer op de been zijn I Wat een heerlijke geur, be gon hij weer. Ja, antwoordde zij, dat komt van de bloemen. Wat hebt u een groot aantal vrienden Wij hebben zooveel ooft en bloemen, dat wij er wel een heele markthal mee kunnen vullen. Op zijn bleek, vermagerd gezicht vertoonde zich een tevreden lachje. Hij had een schoon, mannelijk ge laat, niet zoo heel jong meer, zoo ongeveer tegen de veertig. Eerst wanneer het ons slecht gaat, loert men zijn vrienden ken nen. Maar zijn er ook brieven voor mij gekomen O. een heele boel en alle van dames Er zijn zoo straks ook alweer bloemen en vruchten ge bracht zie maar Zij reikte hem een mooie bouquet van witte leliën waaraan met een zijden lintje een kaartje was bevestigdMet de in nigste wenschen voor uw spoedig herstel. Van Marie. Wie is Marie? vroeg hij, ik ken niemand van dien naam. Hoe wil ik dat weten vroeg zij afgetrokken^ 't Adres staat op eens Villa Waldschloss. Villa Waldschloss? Daar woont mevrouw Bauer. Zij is driemaal hier geweest en wilde u met alle geweld zien zij beweerde daarop recht te heb ben. Laat ze naar den duivel ioo- pen I bromde hij nijdig. Hier is een bouquet van rese da en verg^t-mij-nietjes. Er is een kaartje bij „Kiithe zendt u hare hartelijkste groeten. Uit de ko lonie Grünewald." Van juffrouw Hennings l Was zij Natuurlijk, zij kwam ook. Een geheele schaar kwam juffrouw Kampf, juffrouw Döring, juffrouw Schmidt, juffrouw Hansen, mevr. Bauer en Kathe. Ik wist werke lijk niet, wat ik er van denken moestGroote God, wat man keert u Hij zag haar aan alsof hij een geest, neen, een geheelen optocht- van geesten had gezien. Goede hemelsteunde hij, de brieven De brieven 1 Welke brieven De brieven, die ik geschreven had. Wilt u eens schellen? Johan moet komen. Houd u toch kalm, zeide zij geruststellend en drukte op de electrisc.he schel, wind u toch niet zoo op I U weet niet wat het beteekent o, het is verschrikkelijk 1 Johan trad binnen. Luister eens. Johan, de zes brieven, die ik vóór de operatie schreef en waarvan ik gezegd had dat je ze slechts in geval in ge val van doodc-lijken afloop moest verzenden. Ja, mijnheer 1 Zeg niet ja, schaapskop 1 Waar zijn ze O, viel hem de zuster in de rede, ik zag eenige brieven op uw schrijftafel liggen en dacht dat ze waren vergeten toen heb ik ze op de post gedaan. Barmhartige God, steunde Herbert Martens. U hebt mij ten gronde gerichten hij viel bewus teloos in het kussen terug. Herbert Martens was altijd een gelukskind geweest. Zijn vader, een bekend bouwondernemer, had hem een groot vermogen nagela ten, en alleen om iets bij de hand te- hebben, had de jonge man in de rechten gestudeerd en zich na af gelegd examen als advocaat geves tigd. Den meesten tijd bracht hij evenwel met reizen door, terwijl hij zijn geld aan mooie beelden en kostbare antiquiteiten besteedde. Zoo waren de jaren voorbijgegaan en Herbert had de veertig bereikt. In den laatsten tijd had hij zich in zijn jonggezellenwoning erg eenzaam en ongezellig gevoeld en langzamerhand begonnen zijn ge dachten een geheel andere richting to nemen, 't Was misschien niet onmogelijk dat er onder de vele vrouwen, die hij kende, sich toch nog wel eene bevond, die hem ge lukkig kon maken. Waarom het dan niet eens te wagen? Een man als hij kostte- het geen moeite, tot allerlei families toegang te verkrij gen do eigenaar van een mooi huis in een der gezelligste gedeel ten der stad, algemeen bekend, met een inkomen van zestigduizend gulden per jaar, mocht overal aan kloppen, zou overal met open ar men worden ontvangen. Zoo had hij in den laatsten tijd met een aantal dames kennis gemaakt, van wie hij een half dozijn op het lijstje had geplaatst, waaruit hij een keuze wilde doen. Zoo stonden de zaken en de keu ze viel hem voortdurend moeielij- ker, toen hij onverwachts ernstig ziek werd. Spoedig bleek, dat hij zich aan een operatie zou moeten onderwerpen. Daar deze levensge vaarlijk was, achtte zijn oude huis dokter zich verplicht hem daarom trent in te lichten en ried hem, die beschikkingen te treffen, die hij met het oog op mogelijke gebeur lijkheden een vereischte achtte. Daags vóór de operatie maakte Martens dan ook zijn testament. Hij wist dat mevrouw Bauer, die niet rijk was, door zijn dood ontzettend teleurgesteld zou wor den bovendien meende hij ten haren opzichte ook wol wat ver te zijn gegaan wat betreft het opwek ken van schoone verwachtingen voor de toekomst. Om zijn gewe ten gerust te stellen, zette hij voor haar een legaat van twaalfduizend gulden vast. Maar daar viel het hem in, dat juffrouw Döring en juffrouw Hennings, en juffrouw Schmidt, enz., enz., evenveel recht op zijne welwillendheid hadden als mevrouw Bauer, dus werden allen met dezelfde som bedacht. Toen hij er evenwel later over nadacht, vond hij toch dat hot

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1