„Spun Glass". Groote Mfflaat 21 Telephoon 490. Uit de Pers. kiesrecht en evenredige vertegenwoor diging is men het oneens, benevens over de vraag, welke wijzigingen dé Grondwet behoeft, om die hervorming mogi lijk te maken. Eindelijk nog over de grondslagen, waarop de Eerste Ka mer rust. Er is weinig verwachting voor het vormen van een partij voor Grondwets herziening, zoolang omvang en strek king nog zoo zeer in 't duister liggen. De heer Kerdijk wil het antwoord op de tacLisehe vraag aan kiezers over laten. Maar dat acht het „Vad." niet raadzaam. De kiezers dienen toch te worden voorgelicht. Hadden de voor standers in de Kamer een voorstel tot Grondwetsherziening geformuleerd, dat zou de vrijheid der kiezers toch geenszins aan banden gelegd hebben, en men had eens kunnen zien op wel ke hulp .de geavanceerd liberalen kunnen rekenen. Zij zijn toch wel niet zóó naïef, dat zij meenen bij de stem bus door eigen kracht alleen te kunnen zegevieren De sociaal-deinocratUe 12 partij in de Kamer treedt wel met ijver ea talent op, maar in den lande houat het „Vad." haar nog niet voor geduch'. Ook van de radicale partij in het land is het niet gemakkelijk uit te vinden, welke de organisatie is, die zij vertï- genwoordige en waar die haar steun punten heeft. Men zal naar den steun van andere groepen moeten omzien, maar het ..Vad." gelooft niet, dat die komen zal Voor Grondwetsherziening als ide aal, om daardoor te komen tot een afdoende regeling van het kiesrecht, die aan den telkens hernieuwden strijd een einde maakt, daarvoor zijnj zeker groote scharen kiezers bereid hun stem te geven. Maar Grondwets herziening als eerste eisch van prac tise h e p 0 1 i t e k. er is niet de aller minste kans voor, dat men daarvoor in de eerste jaren bij de stembus de meerderheid krijgt, zoolang de poli tieke leiders manoeuvreeren of bok niet manoeuvreeren on de wijze, als tot nog toe geschiedt. Natuurlijk staat wie dit durft te zeggen bloot aan de beschuldiging, dat het hem met kiesrechthervorming geen ernst is, dat hij in den grond geen afdoende sociale hervormingen wil, dat hij den volksinvloed vreest, dat hij eigenlijk een verkapt reactio nair is. Nochtans is het de waarheid, die niet onwaar wordt, doordat wie haar niet hooren willen de ooren dichtstoppen. liet „Centrum" zegt van deze rede neering van het „Vaderland", dat er veel waarheid in steekt, en dat zij zich reeds in ongeveer gelijken zin uitliet. Met moet niet vergeten, volgens het „Centrum",- dat voor Grondwetsher ziening de gewone meerderheid van de helft plus één onvoldoende is, en voorts, dat men als doel der herziening hervormingen vooropstelt, die zeer waarschijnlijk nog geen gewone meer derheid zouden vinden. Praetische politiek zou het dus niet wezen, thans een langen strijd uit te lokken over een revisie, die wel tot veel agitatie zou aanleiding geven, maar zeer waarschijnlijk verschillen de belangrijke en urgente maatrege len tegen houden. Dat ook een geavanceerd-liberaal blad als het „Vaderland" dit gevoelt, heeft zijn beteekenis. De „Tijd" vraagt of er bij de Katho lieken voldoende eenstemmigheid en vastheid van nieening is om tegen den eisch van Grondwetsherziening met de bekende bedoelingen een krachtige afwerende stelling tot verdediging van het bestaande in te nemen? Dat zij zelve er tegen is, acht zij vrij wel bekend. Doch ook de hoop op eenstemmig heid onder Katholieken, althans ten aanzien van dit punt, schijnt haar niet uitgesloten. Wij vindenzegt. ze steun voor deze onze verwachting in de houding door de Katholieken leden der Tweede Kamer aangenomen en in de stemmen, door hen uitgebracht bij de behande ling van het jongste ontwerp tot her zieuing der Kieswet. Meer bepaalde lijk hebben wij daarbij op het oog die leden, welke zich bij vorige gelegen heden als voorstanders van een zeer ruim kiesrecht deden kennen, en tot de uitbreiding ervan hebben medege werkt. Een van hen, de heer Kolkman, verklaarde nadrukkelijk, dat hij thans elke verdere uitbreiding schadelijk achtte en op geenerlei wijze daaraan, gelijk hij vroeger tweemalen deed, zijn stem wilde geven. Waar aan Grondwetsherziening zelve ook geheel afgezien van de <iuaestie van verdere kiesrechtuitbrei ding zóó groote bezwaren en zóó vele onmiskenbare gevaren verbonden zijn, daar wil het ons voorkomen, dat een krachtig positie nemen tegenover den 'eisch van Grondwetsherziening, van socialistische, radicale en vooruit strevende zijde gesteld, voor de Neder- landsc'nc Katholieken kan zijn een daad van wijze politiek en wellicht een begin van verdere vruchtbare actie. „Het Volk" schrijft: „Het Vaderland" tracht den storm te lvezweren. Het wijst op het ontbreken van een uitgewerkt voorstel tot grond wetsherziening, op het verschil van inzicht onder de democratische groe pen, op de ongeneigdheid der anti revolutionairen, tot heden getoond, om mede te gaan, en op de onmogelijk heid voor liberale, radicale en sociaal democratische voorstanders der grond wetsherziening, deze alleen door te voeren. Dat men, waar het groote zaken geldt, bereid moet zijn, desnoods eerst een nederlaag te lijden, om door de gemaakte, propaganda de troepen te werven, die een volgende maal de overwinning zullen bevechten, schijnt dit blad niet in te zien Een politiek, die zich uitsluitend richt op het direct succes bij eene ver kiezing, oefent geen voortstuwende kracht uit: de weg naar groote over winningen is meestal met nederlagen bezaaid. Maar door bij de verkiezingen den eisch tot grondwetsherziening te stel len, verwerft men zich het recht, ccne regeering, die deze de volgende vier ja ren niet wil, deswege te bekampen. IN GEZONDEN MEDEDEE- LXKGEN. 30 cants per regel. De nieuwste Engelsche Voeringstof voor Rok ken, ter vervanging van Tafl'ette en Moirette, is Het eenige ons beken de adres voor dit arti kel is Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. De Werkstaking van de Wester sui kerraffinaderij te Amsterdam strekt zich uit over een personeel van 700 man. De eisch is 20% lconsvcrhocging. Door de directie is bekend gemaakt, dat ieder die staakt ontslagen is. Onder de werklieden van Ileineken's Amst. Glazenwasscherij is een alge heels staking uitgebroken. Zij eischen loonsverlio og i ng. BUITENLAND. Werkstakingen in Frankrijk van 18SO—1899. Het „Bulletin de l'Office du Tra vail" behelst thans de cijfers be treffende de werkstakingen in Frankrijk in 1899. Het blijkt dat er in dit jaar 739 werkstakingen plaats hadden, waarbij 176,722 stakers waren betrokken, in 4289 ondernemingen. Zij veroorzaakten stilstand van werk gedurende 3,550,734 arbeidsdagen, daaronder begrepen 1,038,340 arbeidsdagen, ve'rzuimd door 35,576 zijdelings bij de stakingen betrokken werklie den. in het geheele tienjarig tijd vak 1890/97 is er geen jaar geweest van zoo uitgebreide stakingsbewe ging. Alleen 1893 komt 1899 nabij; toen hadden nl. 634 stakingen plaats met 170,123 stakers in 4286 ondernemingen en een verlies van 3,174,000 arbeidsdagen. Van de ondernemingen behoor den in 1899 165 aan naarnlooze ven nootschappen; het totaal der werk- V au daar hoe t mogelijk is, dat op zekeren dag een fietsende veldwachter een peddeiedenden hazenvijand kon snappen, die met een kameraad bezig was zonder consent op een anders techtgrond in jagende houding te loo- ^en. Maar toen de stroopers den veld wachter bemerkten, werd ijlings het geweer uit elkander gescliroefd, bleef de een met den loop in de hand staan terwijl de kameraad niet de kolf het hazen... beter gezegd het pelsenpad koos. Voor den kantonrechter deed de man het heden voorkomen alsof de geweer loop steeds door hem gebezigd werd als... wandelstok des zomers en des winters als blaaspijp om de lamp uji te blazen!! Het openbaar ministerie vorderde voor den bezitter van deze curiosiieit f 5 boete. De gastrarn. We lezen in het „Volksdagblad" om trent de gastram te Amsterdam: „Woensdagnacht waren de weinige late wandelaars in de Sarphatistraat gciuige van een vreemd tooneel. Hoog en dreigend, stampend en snui vend stond daar een lomp gevaarte in de duisternis. Twee licht-oogen van een bleek, koud. gloeikousjes-geschit- ter, overschenen de omringende men- schen die als schimmen van verdoemde zielen heen en weer zweefden om het spookgedrocht. Het was men zal het reeds hebben geraden de gastrarn die gereed stond zijn wonderen te verrichten op liet ge bied van snelheid en kracht. Een eindje verder stond nog een ander ge vaarte, nóg hooger en nóg lomper de gashouderwagen, bestemd om tel kens de tram van nieuw gas te voor zien. In de tram waren eenige heeren, deels als passagiers, deels de functies van machinist en conducteur vervul lende. Een caoutchouc slang werd aange bracht tusschen gashouder en tram, het gevaarte werd gevoed vcor den aanstaanden tocht. Plotseling werd het. gesis en geblaas oorverdoovend, de slang werd afge schroefd, een kruk werd omgedraaid en de tram vloog vooruit, hij vloog, wel niet als een pijl uit een boog, maar dan toch als een \oorspoedige en wel opgevoede slak, door de verlaten Sar phatistraat henen. Men zag het gevaarte langzaam suk kelen, tot- halverwege de Hoogesluis, men hoorde het geweldig sissen en bla zen en een spektakel maken als een oordeel toen hield het stil. O jé, dachten we, hij kan de brug weer niet op, en sidderend brachten we dit vermoeden onder woorden. Maar ziet, er waren omstanders, wel ingelichte omstanders, die ons verze kerden, dat de tram er wel op kón, maar dat hij niet mócht. Iloe dit zij, de tram keerde terug, even sukkelend als hij was heen gegaan, naar zijn punt van uitgang. Daarna werd nog een rit gemaakt naar de Hoogesluis en nog een en toen was het uit. De hemel behoede onze goede stad voor zulk een onoogelij* sukkelmon ster in de straten. China. Men seint uit Nijmegen dat de familie Hamer een brief ontvangen heeft van pater Botty uit Oerga, over den dood van bisschop Ha mer. De bisschop is vermoedelijk levend verbrand. Naar het „Hbld." verneemt, zou het huwelijk van H. M. de Koning in met Hertog Hendrik in de twee- Je helft van Februari te 's Gra- venhage voltrokken werden. Bij de Vereeniging tot bevordering van liet vreemdelingenverkeer to Am sterdam zijn plannen in bewer king, om Hr. Ms. intocht in die stad. die gelijk zou vallen met het jaarlijksche bezoek aan de hoofd stad in April (waarschijnlijk den iGen), zoo plechtig en luisterrijk mogelijk te doen zijn. Binnenkort zal men meer bijzonderheden ver nemen. G rondwetaherziening Het ..Vaderland" meent, dat zij, die thans op Grondwetsherziening aan sturen, niet genoeg preciseeren. Zijn zij liet er wel over eens, wat algemeen stemrecht is? Eu of de Grondwet zeke re uitsluitingen, die van bedeelden b.v., zal handhaven? Ook over vrouwen den grond van de kooi, ons met zijn glazige oogen aankijkende, was een verbazend .groote spin. Haar misvormd lichaam rustte op een aantal wijd uitgespreide be wegelijke pooten, die er uitzagen als die van een krab. De nagels wa ren zeer groot, hoekig cn bezet met verscheidene hoornachtige uit steeksels. Op dit oogenblik viel zij op haar slachtoffer aan en de buik geheel bedekt met gele wrat ten sleepte over den grond. Ik keerde mij huiverend af cn snelde de trappen op. Mijn vrien delijke gids volgde langzamer. „Geen zeer vroolijke kameraad", merkte hij op. Ik stamelde iets zonder te weten wat tot anwoord en bleef bij de deur staan om mijn gedachten te verzamelen. Einde lijk zeidc ik met een zwakke po ging om te glimlachen..Neem mij niet kwalijk, maar het was een te vreesclijk gezicht. Waar komt dat dier vandaan De oude antwoordde mij„De mygale, mijnheer, is een soort van vogeleten de spin, die thuis behoort in de tropen. Zij is zeer, zeer zeld zaam en ik betwijfel of een andere handelaar in Engeland, evenals ik, in weinig maanden twee exem plaren van dit dier heeft ontvan gen." Wat de man verder zeide, weet ik niet meer. Ik lette er ook wei nig op. zóó was ik in gedachten verzonken. Hij had dus twee van die dieren gehad, en bezat er nu nog slechts één. Waar was de an dere dan gebleven. Op mijn des betreffende vraag antwoordde de man, dat hij het dier verkocht had aan een zekeren Fraser, die er veel geld voor had betaald. Op dit antwoord keerde ik mij om en holde weg, tot groote ver bazing van den vriendelijken grijs aard. Hoe ik thuis kwam wist ik niet. Aldoor klonk mij het gezegde van den winkelier in de ooren. De vogelspin, mijnheer, vergiftigd eerst haar slachtoffer en zuigt dan het bloed op. Ik heb wel gehoord, dat haar beet een man kan doo- den, zonder een spoor na te laten. Hoe ik thuis kwam wist ik niet. Den volgenden dag ging ik met den broeder van den vermoorde en twee politieagenten naar Ashley Mansion. Maar 't was te laat, de vogel was gevlogen. Fraser had ze ker op een of andere wï;ze de lucht ervan gekregen, dat hij ver dacht werd. Hij was verdwenen. Toen we de kamer binnentraden, die in verbinding stond met die van Harry Crawdor, waren er geen woorden mijnerzijds noodig om het geheim van den dood van den ongelukkige te ontsluieren. In een hoek van den kamer stond een der, gelijke kooi, als ik bij den winke lier gezien had. De spin was er nog in. maar leefde niet meer. Fraser had het dier zeker voor zi.in vlucht doodgeslagen. De stank was ver schrikkelijk. Nooit hebben we iets meer van Fraser vernomen. Wel licht is hij later wegens andere misdaden in het land, waarheen hij gevlucht is. opgehangen, en dan heeft hij slechts zijn verdiende loon gekregen. stakers was daar 82,082, of biina de helft van het geheel. Het gemiddeld aantal verloren werkdagen was in 1S99 14. Behal ve de werkstakingen hadden nog in 28 ondernemingen 10 uitsluitin gen plaats van te zamen 1243 werk lieden. In pet. van alle stakers slaagden geheel in het doorzetten van hun eischen 11.8 pet., ten deele 70.5 en in het geheel niet 17.5 pet. Het tal rijkst waren de stakingen in de tex tiele nijverheid (204) en de metaal industrie (125); de stakers in de textiele nijverheid (39,928-, de mij nen (31,099) en de metaal-industrie (27,009.) Naar de oorzaken gesplitst, wa ren de stakingen die van eischen van Icons verhooging het gevolg waren (422) en daarna die welke met eischen tot verkorting van werkduur samenhingen (101). In de eerste rubriek slaagden 14.9 pet. der stakers geheel, in de tweede 32.2 pet. Korter dan een week duurden 492 stakingen, langer dan drie maanden slechts 5. De statistiek der werkstakingen is thans in Frankrijk 10 jaren oud. Maakt men de balans op over dit tijdvak, dan blijkt het dat er 4210 stakingen in hebben plaatsgehad, met 924,4S6 stakers en 15,021,841 verloren werkdagen. Drie categorieën van bedrijven zijn het talrijkst vertegenwoordigd: de textiele nijverheid (1368 stakin gen en 255,887 stakers), de metaal industrie (619 stakingen en 101,471 stakers) en het bouwvak (596 sta kingen en 132,803 stakers.) Van dit tolaal van 4210 stakingen mislukten geheel 1871. of 4406 pet., en slaagden geheel 1011 of 24 pci. Cijferend op de basis van het aan tal werklieden, -was voor 356,207 of 38.6 pet. het. resultaat geheel on gunstig en vcor 166,374 of 18 pet. geheel gunstig. Ruim de helft der stakingen, 2125, hingen met eischen van hooger loon samen, 544 met verzet tegen loonsverlaging. Bij 76C was de oorzaak een strijd over personen, weder toelating van ont slagen werklieden, ontslag van meesterknechts enz., en bi 1 472 een vordering tot verkorting van den werktijd. Op zijn langst een week duur den 2623 stakingen rnet 347,298 sta kers, langer dan een maand 404 stakingen met 213,991 stakers. Dat in den regel de korte stakin gen voor de werklieden het gun stigst verloopen, blijkt hieruit, dat 32.7 pet. der stakers betrokken bij de stakingen der eerste zcoeven ge noemde categorie, volledig, en 34.9 pet. gedeeltelijk hun eischen zagen ingewilligd, welke percenta ge bij de tweede categorie resp. 7.5 en 48.3 waren. Slechts eéén departement. Lot, is in deze tien jaren geheel van werkstakingen gespaard gebleven, en 23 departementen telden elk minder dan 1000 stakers. Boven aan staan de departementen Nord met, 151,039, Pas de Calais met 109,647, Seine met 103,557 en Loire met 71,649 werkstakers. De stakende diamantwerkers te Antwerpen hebben Donderdagoch tend het voorstel van den raad van nijverheid en arbeid (een werkdag van negen uur en 10 percent op slag, voor veertien dagen als proef) verworpen. Naar de Matin" vertelt, vond Bart-els, een vande drie leiders, het noodig den schijn to vestigen dat zij, de leiders, alle moeite de den om de werklui tot. toegeven te bewegen. Hij deed dat aldus hij stelde voor, het voorstel aan te ne men, niet bi j wijze, van proef, maar voorgoed. Toen dat voorstel koel werd ontvangen, liet Bartels bet dadelijk schieten, maar zeide dat men nu niet meer kon zegden dai de leiders van den Diamantbewer- kersbond de werklui tot, verzet was het, indien de Matin" te dit een komedicvertooning, en dat was het, indien de .Matin" te recht veronderstelt dat het voor stel van den read van nijverheid aan de leiders al bekend was, toen zij Woensdagochtend een manifest, aan de werklui onderteekenden om niets van hun eischen te laten glippen. In de vergadering van Donder dag hebben ook verscheidene spre kers de werklui aangespoord om niets op de steelsche aanhaligheid van de patroons te antwoorden en zich niet meer aan te melden. Tengevolge van het gebrek aan be stellingen aan fabrieken, begint er in hei district Aken ernstige werkloosheid te heerschen. In het begin van deze week liepen er tusschen de 2500 en 3000 werklieden leeg en het stedelijk bestuur te Aken heeft besloten, in het Aachener Wakl werkverschaffing te organiseeren, als er niet spoedig verbe tering in den toestand komt. Daar schijnt echter voorloopig weinig kans op te bestaan; men spreekt er zelfs van dat de Aachener Hütten-Aktienverein binnenkort een aantal werklieden ge daan zal moeten geven. Letteren en Kunst. Voor verpleegsters en ver plegers. Verschenen is het eerste num mer van een Tijdschrift van de Ned. Vereeniging tot Bevordering der Belangen van Verpleegsters en Verplegers, genaamd Nosoko- mos. Hoofdredacteur is dr. A. Ale- trino. Voor buiten- en binnenland hebben vele bekende mannen hunne medewerking toegezegd, i Aan het voorwoord van de Re- I dactie ontleenen wij dat het stre- ven zal zijn den inhoud zóó te ma ken dat de verpleegsters en de ver plegers er die ontwikkeling uit kunnen putten, die voor hun werk kring noodig is en waaruit zij de al ta groote leemten kunnen aanvullen die in haar opleiding zijn nagelaten. Het orgaan zal geen politieke kleur, geen bepaalde sociale rich ting hebben. De leuze is vrijheid van woord voor een ieder die be lang stelt in het beslaan, in het le ven der verpleegsters en verple gers. Gemengd Nieuws. Te Gent is op 29 October een spoor wegcontroleur overreden toen hij op den reeds in beweging zijnden train wilde stappen. De ongelukkige stapte mis en kwam onder de wielen terecht, met het gevolg dat hij oogcnbiikkelij<s- <sen hjk was. Treurige dood van een kind. Te P.ymenam bij Mechelen (België'» is op 30 October een treurig ongeluk voórgevallen. Een jongen van 12 jaar. die een koe geleidde, had liet touw waaraan het dier vast werd gehouden om zijn lijf geknoopt; plotseling sloeg het dier. verschrikt door het blaffen van een hond, op de vlucht en sleepte den armen knaap over velden en wei den mede. Eenige landlieden, werden ten slotte het beangste dier meester, zij vonden het kind in een treurigen toestand, zijn gezicht was onherken baar en zijn lichaam was slechts een bloedende wond. liet arrhc slachtoffer van dit voor val werd naar het huis van zijne ou ders vervoerd, waar hij weldra den laalsten adem uitblies. Anecdoten over Max Muller Max Muller heeft in ziin Herin neringen tal van persoonlijke anec- doten verteld. Toen hij zich jaren geleden eens te Berlijn ophield, kreeg hij door bemiddeling van Von Humboldt een uiinoodiging van den Koning, Frederik Wil helm IV. Op den dag waarop het diner ten hove zou plaats hebben, kwam er een politiebeambte bij Max Muller, deed hem verscheide ne vragen en deelde hem eindelijk mede dat hij binnen 24 uur Ber lijn had te verlaten (blijkbaar was er een persoonsverwisseling in 't spel). Toen alle protesten niets hiel pen, zei Max Müller eindelijk „Nu goed, ik zal gaan, maar wees dan zoo vriendelijk, den koning te gaan zeggen waarom ik vanavond niet bij hem kan komen dineeren." Eerst dacht de politieman dat hij voor den gek werd gehouden, maar het vertoonen van de uitnoodiging deed hem beschaamd afdruipen. Het volgende vertelt Müller van zijn honden, twee DackelsWakl- raann en Manner!, die in Oxford haast even beroemd waren als hij zelf. Manner! had een mand met een blauw kussen. Waldmann had er een met een rood. „In die beide manden sliepen ze 'jaren lang. Als ik zei„Blauw Kussen 1" dan ging Mannerl in zijn mand. Zei ik „Rood Kussen dan sprong Waldmann op zijn plaats. Zij vergisten zich nooit. „Op een keer zat mijn vrouw in den salon toen Waldmann binnen kwam, blijkbaar zeer ontstemd. Zij vroeg hem wat hij hebben wilde. Eten? Drinken? Uiteaan? Neen, niets van dat al. Maar hij liep naai de deur en keek om. Mijn vrouw volgde hem, hij ging naar de eet kamer. Daar lag Manned op zijn eigen, blauwe kussen maar op het roodc kussen lag een vreemde hond. een dashond, dien wij pas hadden gekocht. En Waldmann ging bij de mand staan en keek van den een naar den ander alsof hij zeggen wildeNu zcu ik toch wel eens willen weten, waar ik nu moet blijven? „De nieuwe hond werd verdre ven en Waldmann kroop genoege- lijk in dc mand." Max Müller haalt dit aan ten be wijze dat honden kleuren kunnen onderscheiden. Dat bewijs echter lijkt hierdoor niet geleverd. De bond kon zijn mand ook kennen doordien zc op een vaste plaats stond. Of door den reuk. De prins Von Arenberg, die in Duitsch-Afrika op zoo barbaarsche wijze een inboorling heeft dood gemaakt, is thans in hooger be roep tot 15 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Dc eerste militaire rechter had een veel lichter straf uitgesproken. Van de rechercheurs bevrijd De nieuwe procureur der Fran- sche Republiek heeft een maatre gel genomen die in het/ Paleis van Justitie zeer wordt toegejuicht. Het gebouw werd sedert de laatste Dreyfus-processen ..onveilig" ge maakt door een aantal rechercheurs niet moeilijk op het eerste gezicht te herkennen, die zich in het ge bouw overal vertoonden. Zelfs de gesprekken der advocaten werden door hen afgeluisterd en de Raad der Advocaten meende hiertegen eindelijk te moeten opkomen. Zijn poging mislukte echter bij den vo- rigen" procureur der Republiek. Doch zijn opvolger, de heer Her- beaux, heeft de ongewenschte gas ten laten verwijderen en men kan weer vrij adem halen in het Pa leis van Justitie. Sterrenkunde. De „Scientific American" deelt me de dat de Amerïkaansche sterrenkun dige prof. See op de sterrenwacht te Newal het middel heeft gevonden om waarnemingen van planeten en vaste sterren veel nauwkeuriger te doen dan tot dusver mogelijk was, daar om de beelden die men door de kijkers zag gekleurde kringen zijn. Bij een waar neming tijdens de lucht wegens een hosclibrand vol fijnen rook was, be merkte hij ,dat een der planeten veel) scherper zichtbaar was. Ilij kwam hier-; door tot proefnemingen met verschil-- lende gekleurde vloeistoffen door wel ke hij het licht liet vallen en zulks met zeer verrassende uitkomsten. Zoo heeft hij de kanalen op Mars veel dub delijker kunnen waarnemen en bevon den dat de middellijnen der buitenpla neten kleiner zijn dan men tot dus verre heeft aangenomen en dat Mer- curius de helft kleiner is dan wordt opgegeven. Een bezwaar tegen de me thode is, dat de gebruikte kleurstoffen zeer gevaarlijk kunnen zijn voer de oogen der waarnemers en dus de groot ste voorzichtigheid bij het gebruik noodig is. Een snelle trein. Tusschen Parijs en Calais is een proefrit gedaa® met een locomotief die 100 kilometer in het uur aflegt en de reis van 3.5 uur tot 3 uur inkort. Te vens is een nieuwe rem beproefd, die een sneltrein terstond zonder schok tot stilstaan brengt. De proefnemingen heeten uitstekend gelukt te zijn. Een dierentemmer. Weder is een dierentemmer leelijk toegetakeld. In het Hippodrome te Parijs werd de temmer Marck Dins dagavond, toen hij in de kooi van een leeuw binnengetreden was, door het dier aangevallen, dat hem in den arm beet en de klauwen in het gelaat sloeg. De man behield zijn tegenwoordig heid van geest en wist het "dier te doen terugdeinzen, zoodat zijn bedienden nog bijtijds toeschieten kondan en hun patroon uit de kooi verlossen. Marck viel terstond daarna bewuste loos neer. Zijn wonden zijn gelukkig niet zeer ernstig, zoodat hij over eeni ge dagen... zijn voorstellingen hoopt ie hervatten Gevaarlijke wijn. Te Trier zijn twee kuipers, die zich in een kelder hegeven hadden waar jonge wijn aan het gisten was, door het koolzuur bedwelmd. Een werd dood er uit gehaald, de ander heeft zijn be wustzijn teruggekregen. Voor do kunst. Een Fransclie dame mevr. Sanson, kleindochter van Boïeldieu, den com ponist van „La Dame Blanche", heelt o. a. 900,000 francs vermaakt aan de stad Rouaan, tot stichting van 0 n toevluchtsoord voor letterkundigen, toonkunstenaars enz. De herinnerin gen aan haar grootvader heeft zij aan het museum der genoemde stad nage laten. Te Parijs wordt verteld, dat er een ernstig schandaal in de wielrenners wereld op til is gebleken zou zijn dat een der meest gerenom me ex-de records over den langen afstand, gereden dooi- een niet-Franschman, 'verkregen zou zijn door de hulp (niet gansch belan geloos!) van den tijdwaarnemer, die goedwillig eenige baanronden zou heb ben toegegeven. De sportcommissie der ,,U. V. F." heeft de zaak in onder zoek. Faillissementen. Uitgesproken te Rotterdam. Woensdag 31 October. Samuel Bcnc- dictus, koopman in gemaakte kleeren. Rechter-Commissaris: Mr. H. R. A. Boonen. Bij vonnis van lieden is gehomolo geerd het accoord ad 20 pet. door Ja cob Pli. van Leeuwen, schoenwinkelrii-.. alhier, aan zijne creaiieuren aange boden. Eveneens is gehomologeerd het ac coord ad 18 pet door de handelsven nootschap onder de firma Gcbrs. Speelman, gevestigd alhier, en ad 1 pet. door ieder der individucele leden S. M. Speelman en A. M. Speelman, beiden alhier, aan .hare crediteuren aangeboden. Uitgesproken: Groningen, 26 Oct. H. Doornbos, ijzerhandelaar te Groningen. Rechter commissaris mr. N. van Hasselt. 's Gravenhage, 30 October. J. F. van den Bos, koopman aldaar. Rechter commissaris: Mr. H. A. van Rees. Arnhem, 24 Oct. J. W. Bouwman, schilder te Wageningen. Rechter-Com missaris: Mr. H. J. van der Poel. Amsterdam,. 29 October. Pieter de Nooy Jr., aannemer, ta Hilversum. Rechter-Commissaris: Mr. J. J. A L. Beuns. Opgeheven: A. M. Volders, openbare koopvrquw, (modiste), te Helmond. Geëindigd: L. K. Nieuwenhuis, wed. J. Bedde, te Zutphen; Petrus Koot sr., vroegei koffiehuis!:ouder, te Oegstgeest. H, R. Mirande, bouwondernemer te 's Gravenhagee. C. Walenkamp, Weesp. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 2 Nov. Gibraltar. Het stoomschip Timor, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 2 Nov. te Suez. Het stoomschip Lombok arriveer de 2 Nov. van Java te Amsterdam. Het stoomschip Soembawa ver trok 2 Nov. van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Prins Maurits vertrok 1 Nov. van New-York naar West-Indië. Het stoomschip Maasdam, van de HollandAmerika Lijn, van Rotterdam naar New-York, pas seerde 2 Nov. des nam. 12 uur 50 min. Prawlepoint.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6