Amsterètamscke Betnrt Qaze 3etFekkiaggi:ïs. dikke kolommen dragen het gewelf. Aan het eindo staat het altaar met een middeneeuwsch drieluik van gesneden hout in levendige kleuren, tafereelen uit de Lijdensgeschiedenis voorstellen de; fluweelen knielkussens liggen aan de eenvoudige tafel. De stoelen en banken zijn met veel smaak, lichtgeel met roode lijnen, voor deze gelegenheid opgeknapt, ook de bank van de groothertogelijke familie op de eerste verdieping in het koor. Hier gaan de Koningin, naast haar Hertog Hendrik, en vervolgens de Ko ningin-Moeder zitten; do andere hee- ren en dames achter en naast hen in de volgende loges. Geen hatelijk gordijn wordt toege trokken, en ieder kan zien, hoe aan dachtig het jonge paar naRr de woor den van den predikant luistert. Het is een eerwaardige grijsaard van om streeks 60 jaren, en met veel vuur en kracht spreekt hij over het woord: „Heer, heilig ons in de waarheid, Uw woord is de waarheid." Op de preek volgen, zooals in Duitsch land gewoonte is, de liturgie, gebeden en als antwoord daarop gezangen van bet koor van frissche boerenkinderen. Wij zoeken onder de laatste woorden .onze oude plaats voor de deur op. en weer verschijnt de aanvallige gestalte der Koningin boven. Op dit oogenhlik breekt de zon door, die tot. nog toe ach ter de wolken gescholen had, en tege lijk valt een lichtbundel in het schip van dc kerk, en in die weelde van licht staat het jonge- paar ecnige oogenblik- ken onder aan de trap stil, de Koning in zegt eenige woorden als ik goed hoor, in het Duitsch tegen Hertog Hendrik; een goudstuk valt in de bus die voor de kerk is opgesteld, en het geheele gezelschap gaat naar de rij tuigen terug. „Wie süsz, nein wie süsz!" klinkt: het van alle kanten, en wie zich onder de groepen mengt, die zich overal vor men, hoort spoedig de eene of andere aardige geschiedenis. Zoo vertelde men lachend dat de fo tograaf, gisteren belast met het maken 'van een familiegroep, maar niet kon begrijpen, waarom hij uit zijnen ko ker niets eü niemand kon zien; tot hij den doek wegsloeg en nu op eens zag, dat Hertog Hendrik zijn hoed voor de lens had gehouden. Aardiger nog is een ander verhaaltje: De Koningin-Moeder zou met. het jonge paar samen worden gefotografeerd; maar wat moeite de fotograaf ook deed hij kon de Koningin-Moeder maar niet er toe bewegen, om zich wat meer op den voorgrond te plaatsen. Ik mag mijn kinderen toch niet in het licht staan," zeide zij. (Ich darf meinen Kin- dern doch nicht im Lichte stehn.) Oranje en Mecklenburg. Men schrijft over de verwantschap van Koningin Wilhelmina en hertog Hendrik liet volgende aan de N. R. Ct.: De grootmoeders van Koningin Wil helmina en van hertog Hendrik's va der waren zusters Anna Paulowna en Helena Paulowna, dochters van keizer Paul van Rusland. Grootvorstin Hele na Paulowna was gehuwd met erfprins Friedrich Ludwig van Mecklenburg- Schweiin en werd moeder van den la- teren groothertog Paul Friedrich. Deze was dus een volle neef van koning Willem UT. Zoo zijn koningin Wilhel mina en hertog Hendrik dus bloedver wanten in den zevenden graad. Mogelijk is ook niet algemeen be kend, dat hertog Hendrik vrij na ver want is aan de familie Orleans, door zijn oudtante Helena, een halve zus ter van groothertog Paul Friedrich, die huwde met den oudsten zoon van Louis Philippe., Door een drietal leden van het man- nencomité van het Roode Kruis, wer den Zondagmorgen do beide dames Smit en mej. Schreuder, drie verpleeg sters uit Zuid-Afrika, aan boord van de „Herzog" welkom geheeten. De heer Mees richtte het woord tot haar, onder het aanbieden van fraaie ruikers chysanthemums. Inmiddels begonnen ook de andere passagiers voor den dag te komen, waarvan sommigen reeds begroet wer den door familieleden en vrienden. Aan boord kwam ook generaal Snijman ter verwelkoming van, mevrouw Viljoen, de vrouw van den vechtgeneraal. Al spoedig kwam. na de eerste begroe ting de toestand in Zuid-Afrika ter sprake. De passagiers konden van hier uit weer van het laatste nieuws op de hoogte worden gesteld en waren ken nelijk verheugd over het vleugje beter schap dat in der Boeren zaak te be speuren valt. Het was trouwens zeer merkwaardig, dat met wie men ook een enkel woord wisselde, door.niemand aan de einde- lijke zegepraal der Boeren, tengevolge van do uitputting van Engeland "werd getwijfeld. Z.-A. Gouv.-ambtenaren. In de te 's-Gravenhage gehouden vergadering van Zuidafrikaansche gouvernementsambtenaren werd beslo ten tot oprichting eener vereeniging, die zich niet alleen ten doel stelt de behaaliging der belangen van de amb tenaren, maar ook zooveel mogelijk daadwerkelijken steun te verleenen aan de Bcerenzaak. Ambulances Roode Kruis. De voorzitter van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis, baron Van Hardenbroek van Bergambacht, heeft van dr. Lingbeek het volgende tele gram ontvangen „Lorenco Marquez, 2 Nov. 1900. „Dr. Mac Leod keert terugde doc toren Lingbeek en Van Engelen zijn met den hospitaalt rein hier de docto ren Bierens, Janssen en Pameyer roet de verplegers Leonhard, Jeltes en l?.o- wier zijn bij de Bocren-commaaio's. Verbinding v?ibroken verzoei; verten ging van verlof." De ^omstandigheid, dat in dit tele gram geen aanwijzing wordt gedaan van de standplaats der vier pleegzus ters Melelerkamp, Schipper (le ambu lance), Drayton Lee en Sevenhoven (2e ambulance), doet vermoeden dat zij op de terugreis zijn. Daaromtrent is ech ter bij het hoofdcomité niets naders bekend. Ambtenaren Z. A. S. M. Blijkens een bij de directie der Nederlandsche Zuidafrikaansche Spoorweg-Maatschappij ingekomen telegram van den consul-generaal der Nederlanden to Kaapstad, is op 3i October jl. weder een stoom schip, de Avondale Castle van daar vertrokken met o. m. een aantal geëmployeerden der Maatschappij met vrouwen en kinderen te za- men ongeveer 60 personen aan boord. Gok nu zijn de namen der terugkeerenden niet bij de direc tie bekend. Academische 6xamens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is 't candidaats-examen in de klassieke Iet teren afgelegd door den beer P. B. A. van der Meer de Walcheren, en het candidaatsexamen in de rechten door den heer J. Lankhout. Utrecht. Bevorderd tot semi-arts de heeren: C. P. J. Hoek en E. J. II. Keuss. Bevorderd tot arts de heeren: C. Noë en F. A. Snellen. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heer J. Peet, geb. tc Hilversum, en ge slaagd voor het cersto gedc-eltc de hee ren A. L. Schenk en O. Wolters. De heer R. van Zinderen Bakker publiceert in het Tijdschrift voor Ar menzorg de antwoorden, die ingeko men zijn op eenc circulaire van 7 Maart 1900, waarbij aan de burgemees ters der plattelands-gemeerTen in Friesland het verzoek werd gericht in lichtingen te geven omtrent het getal arbeiders, personen en gezinnen, die sedert 1 Januari 1898 naar het buiten land waren vertrokken, Uit de ingekomen antwoorden blijkt, dat in bet geheel 212 huisgezinnen en 5736 losse arbeiders waren vertrokken. De verzamelaar der opgaven, die den heer Van Zinderen Bakker in staat stelde ze te publiceeren, maakte echter do opmerking, dat men voorzichtig moet zijn met het afleiden van gevolg trekkingen, omdat vrij zeker een groef getal der vertrokkenen, zoodra in den vreemde de vraag naar arbeidskracht afneemt, zullen terugkeeren. Door ga3 bedwelmd. Te kwart over vijf uur Maandag morgen werd de heer J., wonende aan de Moreelselaa'n te Utrecht wakker door éen benauwde gas- lucht, die in zijn kamer heerschte. Een onderzoek wérd door hem in gesteld, doch van gas, dat in 'n der door hem bewoonde vertrekken, hij woonde boven, zou kunnen zijn ontsnapt, viel geen spoor te ontdekken. Het moest dus uit het beneden huis komen. De heer J. schelde daarom bij den henedenbewoner, den heer T. aan, doch ontving op zijn herhaaldelijk en luid schellen geen teeken van leven. Vermoedens werden daardoor sterker, dat de heer T. en zijn echtgenoote wel licht door gas verdoofd waren. Do heer J. riep daarop de hulp van een politie-agent in. Met be hulp van een tweeden sleutel, ge lukte het in het huis to komen, en vond, men ook werkelijk den heer en mevrouw T. bewusteloos. De hulp van dokter Offerhaus werd onmiddellijk ingeroepen en had tot resultaat, dat beiden spoedig het bewustzijn terug erlangden. De oorzaak van het incident moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit. dat een der gaskraantjes niet goed gesloten was. Zondag 25 November a.s. zal in de groote zaal van „Ons Huis" to Amster dam een tweede onderwijs-congres ge houden worden. Later hierover meer. Men seint ons uit 's-Gravenhage: In de Boekhorsstraat vielen heden drie werklieden van eene zeven meter hoogo stelling bij den bouw van een huis. Een was dadelijk dood, de beide anderen zijn zwaar gekwetst. Een zevental vischhandelaren in deze provincie verzoeken in een adres aan de Provinciale Staten om het vis- schen met den kaasdop te verbieden. Zaterdag i December zal aan het departement van justitie worden aanbesteed de verbouwing van het voormalig paleis 'van wijlen prins Frederik aan het Korte Voorhout te 's Gravenhage, tot zetel van hst gerechtshof en de arrondi&semenis- bank, en de bouw van een huis van bewaring met bijbehoorende ambtenaarswoningen op het ach- terterrcin uitkomende aan de Ca- suariestraat. De raming van deze werken bedraagt 335,040. De werkzaamheden in en aan het Palcis in het Lange Voorhout te 's Gravenhage, dat bestemd is door H. M. de Koningin-Moeder te worden bewoond, worden met spoed voortgezet. Men verwacht dat het bij het huwelijk van H. M. do Koningin gereed zal zijn om te worden betrokken. In het nummer van 3 Juli 1000, Rubriek voor Dames, van hetWeek- blad de Amsterdammer (do Groe ne), schrijft de Redactie Gsoonoentreerda Water- chocolade. Een van oudsher beroemd fa brikaat komt zich opnieuw aan melden, nl. het fabrikaat dei' stoomfabriek „Nederland" firma J. Veen Cö. te Snoek, die haar Gaose en. Geconcentreerde Choco, laad in haar thans veel vergroote fabriek in ruimer mato dan vroe ger kan fabriceeren. De Geconcentreerde Waterchoco- laad is een speciaal product, dat sedert vele jaren door dc firma J. Veen Co. werd gefabriceerd doch niet in genoegzame hoeveelheid kon worden geproduceerd, zoodat door de steeds toenemende vraag naar dat artikel de firma genood zaakt was gedurende langen tijd uitsluitend haar oude afnemers te bedienen en alle nieuwe orders on der dankbetuiging af tc wijzen. Nu is door belangrijke uitbreiding der fabriek het evenwicht hersteld en zullen Veen's Cacao en Veen's Ge concentreerde Waterchocolaad we der in alle fijne winkels te ver krijgen zijn. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer- rubriek slelt de redactie zich-niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstu-ordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. In het laatste Zaterdagavondpraatje heeft jWouter'1 het tegen den heer Fidelio over de beek voor Trouw; ik zou Wat gaarno willen dat de heer „Wou ter", na afloop van de eerstvolgende stortbui, eens een kijkje kwam nemen naar den toestand der middeueeuw- sche bestrating op de Gedempte Raam gracht. Dit gaat eenvoudig alle be schrijving te boven. Wie Zondags wandelt in het Kleverpark, zucht, als hij Raamgrachtbewoner is: Waarom, o vroede vaderen, hier die steenen pracht voor anderhalf man passage, en waarom bij ons in een volkrijke buurt de Hunnebed-achtige kei-beleg ging; bestrating mag ik niet meer zeg gen, want zelfs een paard en wagen zien geen kans meer er over heen te hobbelen; zeer tot verhooging der vei ligheid rijd en rost bij ons dan ook alles over de kleine steentjes, alsof er geen politieverordening in de wereld was. De straatmakers, die af en toe de ergste gaten stoppen, zijn dan ook zoo overtuigd van de onmogelijkheid om er nog iets van te maken, dat hier cn daar dö stec-nen plat liggen instcde van te staan, op de manier zooals een koekbakker zou bestraten. Hoort men oude bewoners dier gracht die dien toestand reeds 23 jaar meemaken, dan lag het eerst aan het uitgroeien der boomen; nadat de rij om de andere was gerooid, zijn de ga ten échter zonder meer dichtgegooid met wat keien er boven op, en is de zuurkoolsteen-toestand hetzelfde ge bleven Waarschijnlijk zullen dus ten eeuwi gen dage, ter bevordering der volks gezondheid, dagen lang na regen onze kinderen in de plassen draven, zich blauwe plekken vallen, en bittere ironie op de rijtuigbestrating de vlucht nemen voor de rijtuigen op de voetpadbestrating. Met dank voor de plaatsing, Uw Abonné W. A. Vervolg Stadsnieuws. Om Gedeputeerde Staten te Haarlem bij te staan voor het geneeskundig on derzoek van lotelingen en schutter- plicktigen zijn door den beer Inspec teur van den Geneeskundigen dienst der landmacht aangewezen: Als lid do heer Dr. F. Daniels, diri- geerend officier van gezondheid der 2e lel., chef van het militair hospitaal, en als plaatsvervangend lid, de heer Dr. K. E. Ziegcler, officier van gezondheid der le klasse. Door deu heer Inspecteur van den geneeskundigen dienst der Landmacht zijn tot het verrichten van het genees kundig onderzoek van do lotelingen der Lichting 1901 bij de' militieraden in Noord-Holiand de volgende heeren Officieren van Gezondheid aangewe zen: te Haarlem, Dr. A. N. Dinger., te Amsterdam Dr. D. Romeijn en A. F. He ijl, en to Hoorn, Dr. J. van der Meulen. Men schrijft ons De Chr. Geh. Ontli. Jonged. Ver. „De dochteren Rechabs" (Jeremia 35) hoopt a. s. Donderdag 8 Novem ber des avonds te S uur eene open bare theemeeting te houden in lo kaal Parklaan No. 17, die vrij toer gankelijk zal zijn voor vrouwen, en meisjes boven 16 jaar. De leden zullen solo's, duetten, samenspraken enz. ten beste go- ven, terwijl tot bevordering der gezelligheid ook een kopje thee ge schonken zal worden. De Vereeniging wenscht, dat de ze geringe pogingen er toe mogen medewerken, dat velen zich bij haar aansluiten opdat te eerder het groots en schoon© doel bereikt zal worden dat zij en veel anderen zich voor oogen stellen nl. ons geliefd Vaderland bevrijd te zien van de heerschendo drinkgewoonte. Daar om vrouwen en meisjes, komt al len, en helpt mee tot het welslagen der vergadering. Dan zullen we met vereende krachten onzen vij and, tiran Alkohol, verslaan en hem van onzen bodem verdrijven. Provinciale Staten van Noord Holland. Do najaarszitting der Staten nam heden morgen te 12 uur een aanvang, onder voorzitterschap van den lieer Air. G. van Tienhoven. Eén der belang rijkste voorstellen, die op de agenda voorkomen, is dat tot het verleenen van een renteloos voorschot aan do Hollen,deche Electrische Spoorweg- Maatschappij, ten behoeve van den aanleg van spoor- (tram-) wegen in de Haarlemmermeer en hare omgeving., Dé voQrzitter Mr. G. van Tienhoven opende de vergadering in naam der Koningin en met gebed. Daarna sprak de voorzitter ongeveer als vólgt Sinds de laatste samenkomst hebt u allen bepaald de gewichtige mededce- lir.g ontvangen van de verloving van H. M. onze geëerbiedigde Koningin met Z. H. Hertog Hendrik van Meckien- burg-Schwerin. De Staten van dit ge west hebben steeds getoond In lief en leed met het Koninklijk Stamhuis te deeïon en niet groote fceianrsie'.iing en ware ingenomenheid hebben de leden voorzeker deze heugelijke tijding ver nomen. Ged. Staten hebben direct na de ontvangst van hun gevoelen van hoogachting blijk gegeven. Namens u allen, wil ik op deze plaats gaarne den wensch uitspreken dat Gods beste ze gen op dc verbintenis moge rusten en dat deze tot in verren toekomst het le vensgeluk van H. M. de Koningin Wil helmina moge bevorderen en liet wel zijn van ons dierbaar vaderland. (Luid applaus). De geloofsbrieven van het nieuw in komend lid, de heer P. Wonder Azu., kiesdistrict Schagen, werden onder zocht en tot zijn toelating besloten. Hij werd daarop beëedigd en geïnstalleerd. Daarna werden de afdeelingen sa mengesteld. Ingekomen was een brief van me vrouw de wed. A. Rapp Jr., waarin zij den treurigen plicht vervult van 't over lijden van haar dierbaren echtgenoot kennis te geven. De voorzitter zegt dat deze mededeeling voorzeker met diep leedwezen is vernomenhoewel dc overledene slechts korten lijd in de Sta len zitting had, is hij steeds met veel ijver en toewijding, daarbij gepaard aan groote bescheidenheid, werkzaam geweest. In den rouw deelen wij allen en Ged. Staten hebben dan ook ge meend deze mededeeling met een brief van rouwbeklag te beantwoorden en de weduwe de verzekering te geven dat de nagedachtenis van den overle dene in eere zal blijven. (Applaus). De heer Van Hall vraagt of de aan vragen om subsidie der St. Jozefsgezel- lenvereeniging. afd R. K. Volksbond, en van do Schoenmakersvereeniging, waarvan de instructie van Ged. Sla- ten nog niet is afgeloopen, deze verga dering nog zullen mogen worden be handeld, daar B. en W. te Amsterdam gunstig zullen adviseeren op een zelf de adres om subsidie en voor de schoenmakers reeds een post op de be- grooting is uitgetrokken. Dc neer Fi- bius wenscht eerst het officieele rap port van Ged. Staten te ontvangen. De heer Van Hall is het eens dat de laat ste handelwijze correct is, doch zou gaarne in 't belang der vereonigingen zien dat wanneer de mededeeling van B. en W. van Amsterdam inkomt, dc volgende week Dinsdag de Staten over deze kleine subsidiën nog zullen stenf- men. De voorz. antwoordt dat het hem niet bekend is hoe Ged. Staten zullen adviseeren en stelt voor de mededee ling omtrent de aanvragen voor ken nisgeving aan te nemen. Wordt goed gekeurd. Een voorstel van den heer Th. J. Waller om het bovengenoemde voor stel in zake de Electrische Spoorweg- Maatschappij in dc afdeelingen to be handelen, wordt met groote meerder heid verworpen. De verschillende aanvragen om sub- sidiën en de andere voorstellen stelde de voorzitter voor om te stellen in han den van commission. Dit wordt goed gekeurd en 3 commissien worden be noemd. De commissie voor het belang rijke bovengenoemde--voorstel, bestaat uit do heerenMr. F. Th. Wester woud t Mr. H. Ph. de Kanter Mr. W. H. K. Mouthaan H. F. R. Ilubrecht, Mr. K. A. W. L. Hazelhoff Roelfzoma Mr. Th. Heemskerk en Johs. ter Hoff- steede. De vergadering wordt daarop ver daagd tot Donderdagmiddag 12 uur. Twee jongens van 10 en 7 jaar had den aan 't station alhier plaatsen ge nomen voor Rozendaal. De portier ver wonderde er zich over, dat twee zulke jeugdige knapen alleen op veis gingen. Hij waarschuwde de politie, die de knapen naar hunne ouders terug bracht dia reeds in doodelijke onge rustheid over hunne kinderen waren. Weer een klacht over het voetbalspe len op straat, door een bewoner van de Nassnulaan bij wie een ruit werd stukgegooid. Zal dat spelen op straat dan nooit ophouden Een bewoner van de Korte Hout straat kwam zich bij de politie bekla gen, dat een telegrambesteller hem midden op straat een paar klappen had gegeven. Daar zijn de bestellers toch niet voor, zou men zoo denkeu. Bij een bewoner van de Pieter Kies- straat werden in den afgeloopen nacht door moedwilligen een paar ruiten in gegooid. Door een bakker te Amsterdam wordt opsporing verzocht van zijn broeder. A. W. Coops, oud IS jaar. die de ouderlijke woning op 4 Nov. jl. heeft verlaten en sedert niet weer is terugge keerd. Maandag is tengevolge Van de glad heid der straat een paard gespannen voor een wagen van den stalhouder B. op de Krocht gevallen. Er gebeurden geen ongelukken. Heden Is alhier door do Gebrs. Plantjó nog een mooi partijtje heere- Ipjonen aan de groentemnarkt ge bracht. Dat is wel zeldzaam Bij vonnissen van de Arrondisse ment Rechtbank alhier dd. 0 No vember 1900 zijn opgeheven de faillissementen van lo. II. J. A. Kobus, vroeger koop man en winkelier te 's Gravenha ge, later handelsbediende te Haar lem .thans te Hengelo, uitgespro ken 18 Juli 1900 door het Gerechts hof te Amsterdam. 2o. Jacobus Maurits Velthuijzen schilder te Haarlem, uitgesproken den 23en October 1900 door deze Rechtbank. Naar ons wordt medegedeeld zou de Commissie voor het gemeente lijk Slachthuis voornemens zijn, om haar mandaat neder te leggen ingeval de Raad niet besloot tot be noeming van den heer Van Oijen, als directeur daarvan op het aan- vankelijk bepaalde tractement. Bloemendaal. Door het Gemeentebestuur is de leverantie van brandstoffen voor het Raadhuis, en de O. L. Scholen in deze gemeente gegund aan den heer G. Honing alhier. Heemstede. Op Woensdagavond 14 November ten 8 uur zal alhier in het ïokaal „De Dorstige Kuil" een algemeene verga dering worden gehouden van de Noord Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" afdeeling Heemstede. Werkzaamheden: le. Den leden wordt gelegenheid gegeven om aan den af gevaardigde ter algemeene' vergade ring inlichtingen te vragen omtrent het daar verhandelde. 2e. Benoeming eener commissie tot het nazien der rekening van den. Penningmeester. 3e Beraadslaging over de agenda der algemeene vergadering te houden 20 Nov. a s. te Amsterdam des namiddags ten half een uur in het gebouw Eens gezindheid, Spui tc Amsterdam. Er is hier wederom een geval van febris typhoidea geconstateerd, en wel in den Hout. In den loop van December a .s. stelt het Parochiaal Armbestuur, evenals vorige jaren, zijne soep kokerij twee dagen in de week, en wel Dinsdag en Donderdag, ten dienste der particulieren weldadig heid. Maandagavond circa half acht is brand ontstaan in een hooiberg van den landbouwer L van Bakei aan dc Moleriwerf alhier. De brand is door de buren gebluscht. Velsea Door de Directie der IIolI. IJze ren Spoorweg-Maatschappij zal in het laatst dezer maand worden aan besteed Het maken van een ge deelte van den onderbouw voor de nieuwe spoorwegbrug over het Noordzeekanaal benevens bijko mende werken. Het werk wordt begroot op f 412.000. Door het Gemeentebestuur al hier is aanbesteed De levering van steenkolen en turf ten behoeve van het gemeentehuis, de O. L. School en de Normaalschool aldaar. Laagste inschrijvers waren de heer Waterschot te Velsen, steenkolen ƒ1.24 per H.L. en de heer Duineveld e Velsen lange turf 4.50 en korte turf 4.95 per 1000 stuks. Bever wijk. Woensdag 7 dezer zal alhier een tooneeluitvoering plaats hebben in „Maison Strouckcn" uitgaande van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers, afdeeling „Kennemerland", en wel door de Amsterdamsche Onder- wijzers-tooneelvereeniging. Do op tc voeren stukken zijn „De Patiënten" en „Een kop thee"', de opbrengst komt ten bate van het Herstellingsoord van den Bond voor Neder!. Onderwijzers. We zijn overtuigd, dat de bezoekers een zeer aangcnahien avond zullen doorbrengen, en wcnschen den execu tanten een volle zaal. Tusschen de gem. Wijk aan Zee en Duin en de Buffetmaatschappij is een quaestie gerezen omtrent het onder houd van de Zwaanstraat en de Schulp weg. De Raad heeft besloten, op voor stel van B. en W., rechtskundig advies in te winnen. De ontvangsten en uitgaven van de gemeentebegrootfng van Wijk aan Zee en Duin zijn vastgesteld op een bedrag van ƒ9936.52. Hoe voordetelig liet gebruik van kook- en lichtgas is, wordt aangetoond in een boekje uitgegeven van wegc de gemeente-gasfabriek. Worden de gas- prijzen werkelijk verlaagd tot 5 en 7 cent zooals in dat boekje wordt voorge spiegeld, dan zal het aantal aanslui tingen zonder twijfel aanmerkelijk stijgen. De „Beverwijksche Conservenfabriek" zal wederom een uitbreiding onder gaan; een smederij c.s. zal er n.l. bij gebouwd worden .Dat deze fabriek den bloei van Beverwijk aanmerkelijk ver hoogd heeft in do laatste jaren, be hoeft zeker geen betoog. Vervolg Nieuwstijdingen. Brand in een school. Hedenochtend, ongeveer zéven uur, werd brand ontdekt in een dei- lokalen van do leerschool bij de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen in de N. Kerkstraat te Amsterdam. De brandweer wist den brand, door onbekende ooi-zaak ontstaan, te beperken tot dat eene lokaal op de eerste verdieping, waarvan een gedeelte van den vloer en de balk laag door het vuur verteerd wer den, terwijl de raamkozijnen wer den beschadigd. Hoewei tras ae; stjhade niet groot is, heeft menj toch het ongerief dat het lokaal, waarin de brand geweest is en het daaronder gelegene door water schade, tijdelijk aan het gebruik moeten worden onttrokken Telegrammen. DE OOHLOG IN ZUID-AFRIKA. CRADOCK, 4 November. (R. O.): Men meent dat. een Boeren com man- do zich bevindt bij Peterville, ten Zuiden van de Oranjerivier. Een soldaat van het Welsh-regiment is Woensdag doodgeschoten, terwijl hij op patrouille was in de nabij heid van Philipstown, waarheen een garnizoen gezonden is. MASERU, 31 October, (R. O.) De Boeren nemen sterk in aantal toe in de nabijheid van Basoeto- land. Een commando van i-100 man is dicht bij Ladybrand. Het district en de stad Ficksburg zijn in bezit van den vijand. DE CHINEESCHE QUAESTIE. LONDEN, 6 Nov. (R. O.) De „Ti mes" ontvangt uit Peking via Ta- koo van 5 dezer het bericht, dat admiraal Alexejcf tot Li-Hoeng- Tsjang het verzoek richtte om me dedeeling der voornemens die Chi na» heeft met Mandsjoerije. Hij noo- digt China uit het bestuur over- die provincie te hernemen onder bescherming van Rusland, wat naar de admiraal hem verzekert, in het voordeel van beide landen zal zijn. DE PEST IN BREMEN. BREMEN, 6 Nov. Er hebben zich tot nog toe geen andere gevallen van pest voorgedaan. Professor Kossel van het „Reichsgesund- heitsamt" is aangekomen. Alle ge nomen maatregelen tot afzondering zijn door hem goedgekeurd. II bid. 'Opettötyakoersen. Dinsdag 6 Nov. 19ÖO 2'/. pCfcjNed. Wcrs. SchuldV5?/s Oostenrijk Zilv. J/J 3 pCt Portugal 4 pCi. ïtuslaiicl ai 6do om.ü6-.« 4 pCt. SpanjeV- 5 pC'. Binnen). MexicoCo3/'» 5 pCt. Brazilië Funding Lg V/t pCt. Colombia 4 pCt. Venezuela19'.-ju Cultuur-Mij. de Vorstenlanden omul. i,-M Koloniale Bank aand. biq. Barge Muurman «andM Ned. Ind. Handelsbk. aaini Aand. Peli-Maatsch&ppij4-d Lacgknt Cult. Maatschappij 2C-0 8enembnh Maatschappiji.' K. N..-3I. t.'Exp. Petr. br. Aanüi'<0 Moeara Enim ücw. aand...449'/s Arkaus. Constr. Tr. C 5 pCt Kans. City P. G. Serie A en li.3 5'; S pC'. Italië SpwJ. 87/80 A. 1054 8 pCt Zuid-Itaiië 8pwm. A. Htrt's Atchison Topekt Gert van aand Cert, ran pref. aand. '4 Denver Eio Grande Spw. acneÜ'G.s preC aand. Erie Spoor Gew. aandi - Ys ïe pref. aandfc6'/s Illinois Central Cert, van aand St. L.enSanFrauc.Cert.fci'Tr.iian<i... J21/» v.2pref.aand. Miss. Kens, t-u Texas Aan I.li\ s Louisv. Niashvill Cert. v. wind... N. Y. Ontario aand~-'ït Norf W. Ccrt. van gew. aand Cnion Pac. Ceru van gew. aand.... c-h'.s Southern Pacific gew. aandZS* ,6 U pCt. Peru Mortg. Bc- Cort. van Aand. Peru-*15 Burgerlijke Stand. Bevallen 6 Nov. J. C. Hei dweil Ier—Wapstra z. 5. II. A. J-:a -n Hendriks—van Dam z. 5. TA. P. RuurdaKorthoven d. 5. rtdo Haméfe-Stark z. 5. 11. J. A. r. nis—Roeland d. 5. O. v. Duurei:- Nel z. 4. R. v. Rilderbcek-.d Wal d. 5. S. Veil Overleden: 4 Nov. ,l. Gerrhsz. 55 j. Kenaupark. 3. A. .1. Kroes. 13 u. Doelsiraat. 5. A. J. Meijor, 3 j. KI. Houtstraat. HarktiiieuwB. Haarlem, 5 Nov. Aangv. Verkucht. 1':;.,.. Boter 117 KG. 117 KG. 1,31 Biggen 81 stuks 49 stuks. 7— ftlJ.ij. Schrammen 52 st. 39 st. f 12—14.09. Aardappelen 440 Ui.. -Ui HL. 1,6'. 1 'i 59 Appelen 281 I1j,. 272 ill., f 4—10.90. Peren 169 1IL. 169 Hf.. 4—f 24.CO. Amsterdam, 5 Nnv. De prijzen der AardappeJon waren heden als volgt: Frie-.,i:è Dokkumer Jammen 1,90—/ 3, l-'raneker 3, Zaaiers 1,751,85. uncjv-.- i 1.49 3,60, Blauwe 2,10f 2,30,'Zeenw- sche Spuische Jammen f 3,25—JML Poters3 f 1,30f 1,50, Flakfceesclnj 1 ';.75 f 3, Blauwe f 2,40—2,60, Pruiskiiiée Hamburgers f 2,S0—f 3, Roode 2 2,20, Westlandsche Zand 2,50ƒ4.00 per HL. Schiedam, 5 Nov. Noteering Makelaars f 11.75, Jene ver 15.75, Ams. Proef f 17.25. Iïcurs- commissie f 11.50. Stemming vast. Ruwe spiritus f 8. 8.25. Spoeling-Com missie f 1.50. Aan Geabonneerden op dit blad cn hunne huisgènooten worden aan onze bureaux, Gebouw „Het Spaarne", Kampersingel 70, op aanvrage de adressen "medegedeeld, waar deze be trekkingen zijn tc bevragen. Abonué's buiten Haarlem, ontvangen inlichting tegen toezending van postzegel. 351. Een zeer net colporteur gevraagd voor advertentiën en groote uitgaven. Flinke verdiensten. 152. In een Winkel (hoofdzakelijk dames-artikelen) te Amsterdam direct gevraagd een Juffrouw (extern). 153. Wordt gevraagd een in alle op zichten bekwaam Spekslagersknecht, 154. Gevraagd voor direct, een aankot mend bediende, bekend met Huishou delijke artikelen en speelgoed. 155. Dienstbode gewaagd voor dade lijk bij oude dame.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 3