NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lil In Levensstiri. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Nieuw Feuilleton. 18e Jaargang. Ponderdag 8 November 1900. No. 5326 MftBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Ityk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers. Ifr'. 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37, de omstreken en franco per post 0.4-5 A D VERTEN TIEN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem ie de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote lettera naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak by de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telofoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pul/licité Etrangère G. L. DAUBE dc Co. JOHN F. JONES, SuccParijs 31W» Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zea bladzijden. Haarlems Dagblad van 8 Nov. bevat o. a.De Amerikaansehe ver kiezingon, Do kracht der Boeren 1*11 het Ficksbnrg-districfc, Begrijpt Japan de Europeesche bedoelingen in China niet?, Gemeenteraad, Door Electriciteit verbrand, Pre sident Kruger. Eerste Kamer. Een kaart van de Stoomtramwegen in do Haarlemmermeer cn omgeving. Binnen enkele dagen zal een begin worden gemaakt met een nieuwen, zeer boeienden Roman, getiteld Onze Brievenbussen zijn geplaatst tegen den muur van het siga renmagazijn van den heer B. Langeveld, <bvute Houtstraat 140 en tegen dien van «wifhecr J\ Hellingman, firma H. C. Lou- Mcrso en Zoon conlisour, Groote Houtstraat hoek Anegang. Allo bvievcn en bescheiden, bestemd voor y.-.zc Redactie, onze Administratie en onze -Momdrukkerij, kunnen daarin geworpen worden. Lichting geschiedt des morgens 9 en 11 uur, des namiddags 1 cn 2 uur, des avonds 7 uur. j. C. PEEREBOOSf, Directeur. Dit Nieuwe Modeblad, waarvèn no. 1 onlangs werd rondgezonden, is door onze lezeressen met instemming ont vangen. Honderden hebben er reeds op ingc- teakend. Om nu algemeen het blad bekend te maken zenden wij hierbij no. 2 weer algemeen rond. Maar daarmee houdt dan ook de zeer kostbare algemeene verspreiding op. Ilct volgende nummer, no. 3, zal alleen aan de geabonn^rden worden toege zonden. Wij wekken daarom allen, die belang stellen in het blad en zich nog niet als abonné hebben aangemeld, op onder staand inteekenbiljet alsnog ingevuld met duidelijken naam en woonplaats, te doen bezorgen aan onze bureaux Gebouw „Het Spaarne", of in onze Brievenbussen op de bekende plaatsen. Aan Geabonneerden die de courant per post ontvangen, wordt verzocht om, zoo zij voornemens zijn zich le abonneeren, liet Nieuwe Modeblad no. 2 aan te vragen. Wegens de hooge port- kosten wordt dit nr. hun thans niet toegezonden. DE ADMINISTRATIE. InschrijvingsbÜjei. De ondergeteekende ver langt bij zijne Courant gere gelde toezending va a Hit letras isdeïilad, k twee-maal per maand verschij- g ziende, tegen den prijs van 65 cts. per drie maanden n (franco per post 75 cts) Woonplaats Naam Politiek Overzicht. Op het oogenblik, dat wij dit overzicht schrijven, is het nog niet hekend, wie de toekomstige presi dent der Vereenigde Staten zal zijn. Er wordt geweldig druk ge stemd over het geheele land, zóó druk, dat reeds een gansche lijst van incidenten (gelukkig niet alle accidenten) is gepubliceerd. Toch is het niet zonder ongelukken af- Igcloopen. In een gevecht bij een Ivcrkiezingsbureau in de beneden stad van Denver werd een depar- ty-sheriff gedood, en acht man ver wond. Een ernstige rustverstoring had plaats in het derde district te Phi ladelphia; een democraat ontving een ernstige steekwonde. Op een andere plaats in hetzelfde district drongen een aantal negers het ver kiezingsstation binnen en trachtten te stemmen. Toen zij geweigerd werden, trokken zij hun revolvers en gaven vuur. Een vuistvechter uit de plaats, die als verkiezings- rechter zat in dit die tri ct, werd met een revolver op het hoofd ge slagen en ernstig gekwetst. Drie negers werden gevangen genomen. Een troepje negers to Wilming ton in Delaware, die woedend wa ren over een vertraging in de ope ning van de slemminv en over den voorrang aan de blanken gegeven, drongen binnen, vernielden het stemlokaal en verwondden een kie zer, een inspecteur en een politie agent ernstig. Maandagavond had een politiek op stootje plaats te Caseyville in In diana. Een man werd gedood en acht werden gewond. Onder deze laatsten is een Am'erikaan; de ove rigen zijn Oostenrijkers en Italia nen. Bij een politieken twist te Lick- creek in Illinois werd Maandag avond een democraat gedood. De Wetgevende Vergadering van Georgia herkoos den heer Bacon tot Senator. Zooals men weet geschiedt de verkiezing op de volgende wijze In eiken Staat worden door het volk kiezers gekozen, wier aantal zoo groot is als dat der Senatoren en Afgevaardigden samen. Dezen kiezen den president en den vice- president door middel van stem briefjes, welke naar den president van den Senaat te Washington worden gezonden, die ze in eene openbare zitting der beide Hui zen ontzegelt en de stemming telt. Heeft geen van de candidaten de vereischte meerderheid, dan kiest het Huis van Vertegenwoordigers den president uit het drietal dat de meeste stemmen had. Bij deze keus heeft iedere Staat slechts één stem. Terwijl dit overzicht geschreven wordt is de uitslag nog niet be kend, doch schijnt Mac-Ivinley de meeste kans te hebben. De Boeren blijven naar het schijnt voortgaan zich te versterken in het district Ficksburg, waar ze reeds vrij sterk stonden. Reuter seint uit Maseru dat de Boeren sterk in aantal toenemen in de nabijheid van Basoeto-land. Een commando van 1400 man is dicht bij Lady- brand. Het district en de stad Ficksburg zijn in handen van de Boeren, zooals we reeds wisten. Naar Reuter seint meent men, dat thans ook een Boeren-comman- do zich bevindt bij Peterville, ten Zuiden van de Oranjerivier. Een soldaat van het Welsh-regiment is Woensdag doodgeschoten terwijl hij op patrouille was in de nabij heid van Philipstown, waarheen een garnizoen gezonden is. Minder mooi is het bericht dat Koffiefontein dat door de Boeren was bezet, den 3en November ont zet is, maar daarvan dienen we eerst nog nadere bevestiging af te wachten Ondanks de Boerensuccessen durft Lord Roberts te seinen dat, hoewel er onmiskenbare teekenen zijn dat de Boeren den meed ver liezen en voedsel en munitie schaarsch worden, president Steyn zijn uiterste best doet om zijn land- genooten door valsche verhalen van successen aan te sporen den hope- loozen strijd vol te houden." Lord Roberts, die aan Steyn val sche berichten verwijtDe Engel- schen die bij de Boeren in de leer moeten gaan om telegrammen te vervalschen Men moet maar dur ven Japan heeft niet heel veel benul van Europeesche beschavings-poli- tiek. Het blijft steeds groote troe penmacht aanbieden om de Bok sers-beweging te helpen onderdruk ken. Daar schuilt natuurlijk een addertje onder het gras, want Ja pan rust zich, zooals al lang be kend is, toe om de hegemonie in Oost-Azië te verwerven. Maar zou Japan in gemoede denken, dat het de mogendheden te doen is om de rust in China le verzekeren Zru het niet weten dat de beschavers elkaar niet vertrouwen, jaloersch zijn wie het grootste stuk van de Ghineesche taart krijgt en meer met elkaar dan met de gele broe ders te doen hebben Buitenlandsch Nieuws. E35V E'ISOTXUS'F. IL Den volgenden morgen bij ons mel den, werd óns een leegstaand huis aangewezen, hetwelk in zoodanigen toestand verkeerde dat de mecsten on zer daar niet wilden wonen, en kregen wij voor voeding: rauw vleesch, brood en koffie, dat door ons zelf moest wor den bereid Enkelen onzer gingen voor eigen rekening in een hotel wonen, wat voor de anderen eenigermate goed was, anders waren wij niet met het ontvan gen rantsoen toegekomen, liet Engel sohe Gouvernement scheen niet te wil len gelooven dat wij als uiilanders aanspraak konden maken op eeu men schelijke behandeling. Tevens werd door ons aangedrongen ont naar ens achtergelaten goed cn fa milie te gaan zien. Aanvankelijk werd dit door kapteïn Baijnes geweigerd, daar deze meende dat wij 48 uur had den gehad om onze zaken te regelen, en waren wij hier door tussehonkomst van den heer Kreischmar van Veen ge hskkiger dan in het kamp van generaal French, waar door ons den hrve [voe renden officier werd gevraagd naar Waterval-Onder terug te mogen gaan voor het genoemde doel, dat toen mot weinig woorden werd geweigerd, niet tegenstaande er op werd aangedrongen in naam der menschelijkheid. Ons werd dus toegestaan om bij stemming eenige personen aan te wijzen om ons goed is in .ieo en naar Pretoria te bren gen. Door kaplein Saijnes werd toege staan 1 voor gehuwden en 1 voor on- gehuwden. Deze zouden dan in 48 uur onze zaken van 24 man moeten rege len; zooals gezegd door bemiddeling van onzen directeur werd dit getal ge bracht op 3 voor elke categorie. Bij vertrek worden de :e aangemaand om op straffe van doodgeschoten te worden, niet langer te Waterval-Onder te blijven dan de toegestane 48 ,uur. De reis van deze lui te beschrijven zou te omslachtig worden, gen neg r.iygezegd dat deze de reis van Pretoria tot a terval-Gnder moesten doen op een hoog met mielies beladen, open wagen, waar zij, even als te paard zittende, elkaar moesten vasthouden óm zich voor af rollen te behoeden, wat niet is te ver wonderen als men weet dat gedurende deze reis 8 soldaten van den trein vielen met welk gevolg is niet bekend. Bij aankomst te Waterval-Onder meldden zich de personen onmiddel lijk aan bij den commandant der plaats met verzoek toegang te mogen hebben in de huizen der Z. A. S. M., thans bewoond door Engelsche solda ten. Door bedoelden officier werd aan deze 6 personen pertinent geweigerd in andere dan in hun eigen woning te gaan zien en konden zij ongevraagd hier en daar zien in wat voor toestand de nog aanwezige inboedels verkeer den, en bleek overal geplunderd te zijn. Voornamelijk was dit het geval waar ongehuwden woonden, of waar geen vrouw aanwezig was. De gehuw den waren in dit geval de gelukkig sten. Waar levensmiddelen aanwezig waren en dit was hij velen ten bedrage van 30 a 35, was alles aangebroken en vermorst, kleederen moedwillig ver nield en verscheurd langs den weg ge gooid, papieren van waarde, foto's en anderszins verscheurd en voor een ge deelte verbrand of op een vuilnishoop gegooid, in één woord er was afschu welijk huisgehouden. Dit waren de bevindingen der door ons afgezonde nen. Door de onzen werd van den officier welke hij de inspectie tegenwoordig was een bewijs geëischt wat hun be vinding was, hetwelk na eenig protest door dezen, werd afgegeven, en dat door de onzen te Pretoria werd beëe- digd en ten kantore van den Procureur der Z. A. S. M. werd gedeponeerd. De terugkomst der onzen te Pretoria was dus niet rooskleurig en waren er enkelen die nog iets gered hadden, het meerendeel echter stond van alles ont bloot, zonder dat zelfs een zakdoek ge red was. Door de goedgunstigheid van enkelen onzer en door toedoen der pleegzusters uit het Waterval-Onder hospitaal waren wij in staat ons ten minste te voorzien van schoon onder goed. Anders waschten wij ons goed en droogden het in de zon, om het daarna weder aan te trekken. Uit het bovenstaande kan men zien hoe de Engelsche autoriteit in Zuid- Afrika handelde met neutrale uitlan- ders, terwijl hun uit niets bleek dat te Waterval-Onder eenig verzet was ge pleegd, niets was beschadigd, terwijl de door de Engelschen gevraagde in lichtingen naar waarheid werden be antwoord. Op den 19en Septembar was einde lijk dc dag aangebroken dat wij per trein zouden worden vervoerd naar Capetown en vertrokken wij des nam. 12.30 met een 2e klasse rijtuig voor de aanwezige vrouwen en kinderen en e%n kleurlingen wagen voor de mannen. Ook hier was slecht gezorgd voor onze voeding, en natuurlijk veel te weinig, voor een reis van ongeveer 5 dagen, hoewel het 6 dagen en nachten duurde. Elk onzer kreeg een tin met wat wij nl* .on hutspot benevens een portie hftrde beschuit, in Holland be ter bekend onder den naam van hon denvoer, voor de rest der reis moesten wij zelf zorgen. Daar wij, dank zij ge neraal De Wet, overal een groot opont houd hadden, konden wij ons hier en daar voorzien van wat brood enz., ,door de directie te Pretoria waren wij voorzien van geld) hoewel op dc mees te stations de restauraties werden ge sloten, waarschijnlijk omdat wij er niet netjes uitzagen of uit vrees dat wij zouden plunderen, iets wat ons ten minste in Kroonstad (Oranje Vrijstaat) bleek toen wij geweigerd werden met de woorden „Het is toch rot volk." Op een ander station, Beaufort-West, ontzag zich een Engelsch officier niet om van onzen kant eenig verzet uit te lokken, dat hem gelukte door te zeg gen: „Nou kun jelui ouden Kruger gaan zien en heb je kans dat je met je eigen geld betaald wordt." Wij verklaarden niets met Kruger te doen te hebben en toen een onzer zich uit aller naam be klaagde dat wij minder dan Kaffers waren behandeld, meende hij dit te moeten beschouwen als brutaliteit en noteerde den naam om het te Capetown te rapportecren, wat echter door eeni ge tusschenkomenden werd voorko men. Wij hadden dan ook reeds ellen de genoeg gehad. Den 24cn September arriveerden wij te Capetown cn moesten wij ons pre sent melden, gelukkig waren wij hier wat vrijer in onze handelingen, behou dens dat wij ons hier evenzoo moesten melden eiken morgen. Hier ondervon den wij van den consul der Nederlan den, den heer De Waal, weer de door ons zeer gewaardeerde hulp eu steun. Door net Engelsche Gouvernement werden wij hier van den eenen dag in den andere uitgesteld alvorens onze reis naar Europa te kunnen aanvaar den, totdat wij eindelijk op den 5en October order kregen ons den volgen den dag aan boord te hegeven van het s.s. „Guelph" van de Union Castle Line. Gelukkig werden door den lieer De Waal onze hotelkosten betaald, want wij moesten voor eigen rekening logee- ren en werden wij hier weer een bcol.e nien »:h, ook doordat wij ons hier lo m- den voorzien van andere kleereu. Den 6en kozen wij zee met genoemd stoom schip over welks equipage wij tot op heden, 29 October, niets hadden te kla gen. Een vriendelijk verzoek aan verschil lende redacties Zeer gaarne cn heel veel zoudt u ons verplichten met op het bovenstaande, waaruit wij een résumé hebben getrok ken, een adviseerend antwoord te ge ven b. v. lo. Is door de legerafdeeling der Britsclie troepen met ons naar bchoo- reu gehandeld Zijn zij gerechtigd om neutraio bewoners in een gedeelte van het land waar de oorlog wordt gevoerd uit te zetten op de wijze als met ons is gebeurd, en hun familie en have over te laten aan de willekeur hunner troe pen? 2o. Kan liet Engelsche Gouvernement verplicht worden tot schadeloosstel ling voor het nadeel, berokkend aan onze respectieve eigendommen en dit wel tot de laatste penny, temeer daar alle ongewenschten volgens een ons bekende oorlogswct het recht hebben op een uitstel van minstens 48 uur Door het Transvaalsche Gouvernement werd dit zelfs toegestaan aan den vij and in den aanvang van den oorlog. 3o. Is 't. Britsche Gouvernement even zoo niet verplicht tot een bij arbitrage uitgemaakte schadeloosstelling te ver zekeren aaTPims,. welke zij niet ontzien hebben uit hun positie te verdrijven, onverschillig van welken leeftijd en waarvan enkelen zeer waarschijnlijk niet weer in de gelegenheid zullen ko men een positie te vinden waarbij hun toekomst op eenigerlei wijze zal wor den verzekerd, alleen omdat zij te oud zijn geworden Zie, waarde Redactie, op bijgaande vragen een afdoend antwoord te mo gen ontvangen, zal voor ons van groot belang zijn en zal u elke nationaliteit ten zeerste verplichten. Het is zeker onduidelijk hoe door enkele officieren van het Engelsche le ger wordt gehandeld, welke bewust of onbewust toch handelen in naam hun ner regeering, tegenover een volk door welk niets is gedaan om zoodanige handeling te kunnen rechtvaardigen. UEd. hij voorbaat dankende voor dc veel gevergde plaatsruimte, hebben wij de eer te zijn, tot nadere inlichtin gen bereid, L Eds. dw. dienaars J. HOOGERDU1JN, A. SMORENBURG, \7. JANSSENS, J. Ph. KLAPME1JER, S. W. BODAAN, P. J. v. d. GIESSEN, M. J. DIBBKTZ, ALBERT IIIRSCH. J. T. GIEBEL, M. MELLKMA, ALB. BLOMBERGSON, H. v. d. VUGT, A. W. NULDEN, ERNST BUSCII, A. DE ROOY, Ch. JANSSENS, T. SCHURMAN, G. VASTENHOUT, C. N. v. d. WAL, W. HANEDOES, LOUIS AI.BRECIIT, S. WIENER, J. OOSTVEEN, J. HARDER. In stede van een adviseerend ant woord op deze vraag te geven, welk antwoord niet dan zeer onvolkomen zou kunnen zijn, tenzij wij de hulp van een rechtsgeleerde inriepen, raden wij den onderteekenaars cn hunne me- delotgenooten aan, zich aan te sluiten bij den bond die zich reeds heeft ge vormd uit vroeger uitgezetten. Vrij dag 9 November des avonds te 7 uur, heeft in café „Hogerhuis", Vervvulft hoek Botermarkt een vergadering plaats ten einde van dien bond een nf- deeling te stichten, en zoo gezamenlijk, met steun van een advocaat, schade vergoeding van de Britsche regeering te vragen. Een dergelijke poging zou nog het meeste kans van slagen heb ben. RED. De Fransche Kamer. In de Kamerzitting verzocht de heer Vazeilles de regeering te mo gen interpelleeren over haar alge meene politiek. De interpellatie beantwoordende, verklaarde do minister-president Waldeck-Rousseau, dat de Regee ring als een noodzakelijkheid be schouwt de hervorming van de drankwetten, waarmede samen hangt de afschaffing der octrooien. De wet op dc vereenigingen moet het gevaar voorkomen dat het pu bliek vermogen bedreigt. Het ont werp op de werkliedenpensioenen zal aan de goedkeuring van de Ka mer worden onderworpen. Daar op zullen volgen de ontwerpen op de kriigsraden en de inkomsten belasting. De heer Waldeck-Rousseau ver- klaaL zich ook voorstander van de inlassching van de verplichte ar. bitrage in de arbeidscontracten. (Toejuichingen aan de linkerzijde en de uiterste linkerzijde./ De oud-minister Ribot bestreed de verplichte arbitrage en de revo lutionaire taal van minister Mille- rand to Lens. Minister Millerand zeide. dat hij getrouw is gebleven aan zijn denk beelden en zich beijvert de hervor mingen te verwezenlijken die hij aanprijst. Ten slotte werd de verdaging der behandeling van de interpellatie- Vazeilles tot Donderdag met 272 tegen 254 stemmen verworpen. (Rumoer in de zaal. Na een redevoering van den afge vaardigde Thierry werd de zitting tot Donderdag verdaagd. Een nieuw encycliek. In een encycliek van 1 Novem ber over den Verlosser spoort de Paus de mens£hheid aan naar den Verlosser te komen. De verwijde ring van Ilem heeft zooveel afdwa lingen to weeg gebracht, dat de volkeren gebukt gaan onder voort durende vrees en angst, terwijl de goddelijke wet oproer tegen dc go- stelde machten cn botsingen tus- schen de volkeren voorkomt. Algemeene berichten. CHINA. De „Times" ontvangt uit Peking vla Takoe van 5 dezer het bericht, dat ad miraal Alexejef tot Li-IIoeng-Tsjang het verzoek richtte om mededeeling der voornemens die China heeft met Mancl- sjocrije. Hij noodigt China uit het be stuur over die provincie te hernemen ender bescherming van Rusland, wat naar de admiraal hem verzekert, in het voordeel van beide landen zal zijn. Stadsnieuws HAARLEM, 7 Nov. 1900. J.l. Woensdag 31 Oct. is de afd Haarlem van den Ned. Behangers- en Stoffeerders Bond opgeheven en nog dien zelfden avond een plaatselijke vereenigiug gesticht, die zich waarschijnlijk bij het N. A. S. zal aansluiten. Dinsdagavond was het verkeer van de electrische tram eenigen tijd verstoord, doordat een grooto beladen houtwagen, waarvan con der wielen gebroken was, op den Kampersingcl midden over de rails lag. Daardoor konden de trams niet doorrijden en moesten van af dat punt in beide richtingen keeren. Na een uur was de dienst weer geregeld. Men schrijft ons Op Zaterdag 10 November geeft het mannekoor ..Excelsior" en het strijkorkest „Muziek en Vriend schap" hun eerste uitvoering on der hun bekwamen directeur, den heer G. Th. Strikwold van Amster dam. Het belooft een genotvollen avond te zijn daar het aan studie niet ontbroken heeft. Als solist zal optreden de heer G. Th. Strikwold (violist.) St. Bavo. De Katholieke kring „St. Bavo" heeft Dinsdagavond haar tweejarig bestaan feestelijk herdacht in de concertzaal van het gebouw „St. Bavo" in de Smc- destraat. Daar werd voor de leden en hunne dames eene soirée musicale et déclamatoire gegeven, een kunst avond, gewijd oan muziek en voor drachten. En inderdaad kunst, ware kunst werd te genieten gegeven, heel veel muzikaal genot werd gesmaakt, o mdaarna een volgend oogenblik eens hartelijk te lachen om de werkelijk aardige voordrachten. De heer Fr. Phlippeau, lyrische opera-tenor, open de het programma met het ten gehoore brengen van Grand air de l'Opéra „La Reine de Saba", en schonk den aanwe zigen met zijn krachtige stem cn mooi geluid veel genoegen. Daarna kwam mej. Eggers met de voordracht „O, Me neer waarmede zij een hartelijk applaus inoogstte en toen betrad de heer Johan Schmier het platform hij was o. i. de held van den avond. Met zijn volle zuivere stem, gepaard aan eene duidelijke uitspraak, bracht hij de verschillende nummers goed tot hun recht en tevens het publick in ver rukking. Vooral was dit het geval hij de liederen „Mijn Land" en „Sta Pal", die mooi van inhoud cn schoon cn dui delijk gezongen, niet nalieten de aan wezigen in enthousiasme te brengen. Met daverend applaus werden deze lie deren begroet, en de zanger was dan ook wel zoo goed om nog een extra nummertje te geven. Een der mooiste nummers was bepaald nummer 7, Duo de l'Opéra „Favorite", door de heeren

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1