De Presidentsverkiezing- in Amerika. Fir. Phlippsan 011 Johaa Schmier. Door fijne nuances, juiste opvatting en vertolking wisten deze zangers de toe hoorders te boeion van het begin tot het einde. Een welverdiend handge klap viel hun dan ook weder ten deel. Niet minder succes werd ingeoogst door znei. Eggers en den heer Fr. Phlippeau, met de voordrachten „Ka pitein Cadillac" en „Een gezellige pra ter". Nog zij vermeld de violoncel-solo [door den heer J. H. Beck, die toonde meester te zijn van zijn instrument Ten laatste kwam de heer Joh. Schmier ,nog eens op de lachspieren der aanwe zigen werken, door eenige muzikale ^composities voor zang en piano, ge toonzet door hemzelf, voor te dragen en waarin de natuur getrouw werd •nagebootst Do heer Maurice Hage- man, aceorapagnateur, kweet zich mede zeer goed van zijn laak. Na ailocp der uitvoering werd nog eenige ooganhlikken gezellig gedanst In één woord het was een hoogst ge zellige avond. Het bestuur mag dan ook met '••oidocning op dezen eersten feestavond terugzien, en kan er van overtuigd zijn dat de aanwezigen vol op genoten hebben en niets liever zou den zien, dan dat deze feestavond door meerdere worde gevolgd. Ten «notie verzoekt men ons nog ,medo tc doelen dat de versiering voor bet tocnec.l aangebracht, was geleverd door den bloemist J. G. P, Preijde al hier. De oorlog in Zuid-Afrika. Vanwege de Z.-A. Vereen icing trad Dinsdagavond in het Brongebouw al hier ais spreker op de heer H. Oost, de briefschrijver in de „N. R. Ct." over Zuid-Afrika, de ex-gevangene op St Helena met het bovenstaande onder werp. De heer Oort begon met de me dedeelt ng. dat hij geene geleerde be schouwingen wilds houden, maar slechte een rcisecl ophangen van zijne ervaringen in den vrijheidskrijg. Spr. rwas vrceger onderwijzer te Louis Tri- chardt in Zoutpansberg.Toen echter dc oorlog uitbrak keu hij den lust niet weerstaan mee op commando te trek ken. Voor dai men tea strijde toog, Jaongen de Bieren en hunne vrouwen ien kinderen gezamenlijk onder groote geestdrift 't Volkslied. Hierna nam men |afscheid van de acaterblijvcnden en trok naar Krckodilrivier. - Deze tocht was uiterst vermoeiend. iMen ging voort ender een gloeiende jzon in een woeste landstreek, waar 'slechts hier en daar esn bron of wel eenige lafenis aan de dorstenden bood, rtot man eindelijk was waar men we izen moest Bij Krokodilrivier werden ,3 gevechten geleverd, Spr. verhaalt de [inname ven eec. Engel ach kamp en het 'misbruik van de witte vlag door do Britten bij die gelegenheid gemaakt, en vertelt op roerende wijze do begra fenis van 2 hierbij gedoode Boeren. 1 Daarna verplaatst de heer Oost ons op het strijdLeoneeï in Natal. Het he vig bombardement dat da Boeren daar moesten verauraa, richtte weinte uit, '.alleen de poot van een kip en de staart ,van een paard werden afgeschoten! De Boeren Tonden, ecu briefje naar Buller :met het verzoek niet moer te bombar deeren, daar anders alle hoenderpoo- !s>n en paardenstaarten gevaar liepen! Vervolgens verhaalt spr. ons in bree- ';de trekken de slag van Colenso op 15 Dec. 1889. Op den rechtervleugel waar •spr. zich bevond, stonden 250 Boeren met 2 kleine stukken tegen 6000 En- Igelschen met 12 kanonnen. Do slach ting onder de Engelschen was ver schrikkelijk. Driemaal stormden zij en :drie re^en werden zij „teruggeschc- 'ten." werd de vlucht alge meen, hossel de BritscKe kanonnen op de csgen soldaten werden gericht, jltn einde ie te dwingen om te vech ten. Pe aanblik van 't slagveld na den strijd was verschrikkelijk. Hier smcek- •tcn c.~,^eie gekwetsten om water, daar lag cr een te «fielden. op het Roode •Kruis, dat niet spoedig genoeg hem kwam helpen. Ginds lag een doode met een triai in zijn hand. Dio brief was van 'rijn moeder en behelsde de aan maning om maar spoedig tot do F"- reu over te loopen, daar hij anders spoedig zou doodgeschoten worden, ideaals de Engelschen bij Araajuba in 1881. In den slag verloren de Boeren 6 doo dden en 15 gewonden. Bij <i" T".-"vlschen 'waren. duizende gesneuveld en gewond en 10 van hunne kanonnen werden ge nomen. Terwijl na deze zegepraal voor de Verbondenen in bijna geheel Europa uitbundige vreugde was stegen bij de Boeren plechtige psalmen omhoog, l Na 't verhaal van dezen slag werd eene iieiue pauze gehouden. Na de pauze schildert de heer Oost ons allereerst het type van een Boer. De Boer nu is volgens spr. noch. zoo als de Engelschen hem voorstellen een duivel, noch, zooals wij dikwijls ge neigd zijn aan te nemen, een engel Hij is een menscli zooals ieder ander met deugden en gebreken, die misschien Wat verschillen van de onze. maar toch een mensch en niets meer. Klimaat en omgeving hebben hem ruw en gehard legen vermoeienissen gemaakt, en dien tengevolge is ook zijn vrijheidszin sterk ontwikkeld. Hij is dapper maar niet roekeloos, is veelal weinig onder wezen, maar bezit veel gezond ver stand, hij is gastvrij en godsdienstig en meestal is dio godsdienstzin' op recht gemeend. Naar do kerk gaan is doorgaans niet mogelijk daarom treft men overal huisgodsdienst aan. De taal is eenvoudig als het volk. De Boer spreekt weinig in den omgang, maar Als hij loskomt kan hij „banje plezie rig wezen. Naar aanleiding van eenige tot hem gerichte vragen over het behandelen der krijgsgevangenen door (le verbon denen, Generaal Joubcrt, de Bóeren- tactiek enz., springt spr. in deze voor de Boeren in de bres. Hij zegt, dat, wat do behandeling der krijgsgevangenen betreft, deze altijd goed is in weerwil van de schandelijke wijze waarop de Engelschen met hunne gevangenen handelen en dat doen de Transvalere en Vrijsiaters, wijl de Bijbel het hun voorschrijft. Ook Generaal Joubert's taktiek was volgens spr. niet zoo tc ver- oordcelen, in aanmerking genomen de krachtsverhouding tusschen beide par tijen. Do heer Oost vertelt ons daarna zijne gevangenneming in begin April, tegelij kertijd met den dood van generaal de Villebois-Mareuil. Nadat deze gesneu veld was heschen dc Engelsche Afrika ners de witte vlag. Men moest zich overgeven. Tot wraak over den hefti- gen wederstand vermoordden dc En gelschen de gekwetsten, ja, men maak te reeds aanstalten om enkele gevange nen dood te schieten, toen van hoo- gerhand tegenbevel kwam. De lieer Oost en de zijnen werden toen aan de paarden vastgebonden en zoo voortge sleept naar den „tronk". Na veel wederwaardigheden kwam men ten slotte op St Helena. Spr. hangt een tafreel op van het lever al daar. dat volgens hem verre van aan genaam is. De huisvesting is slecht en liet eten nog slechter al" is het beter dan op de schepen. Op 20 Augustus verliet hij het eiland cn kwam eenige weken daarna te Lon den aan. zonder een cent op zak. Hier werd hij op een Hollandsch schip, dc Batavier III, opgenomen dat hem naar het vaderland terugbracht Aan 't einde van zijn betoog zegt spr. dat z. j. de Boeren nog lang zullen kun nen volhouden. Het Engelsche leger is gedemoraliseerd en de soldaten moe ten door dwang in den strijd gevoerd worden. Toch kan het gebeuren, dat de Ver bondenen den strijd moeten opgeven wegens gebrek aan krijgsvoorraad. De Republieken zullen dan in schijn on derworpen zijn, maar in wezen nooit! Engeland zal afdalen van zijn hoog standpunt Het perfide Albion zal val len en op dat oogeublik zal de Boer zich weer verheffen en dien val ver haasten. En zal één krachtig vrij Z. Afrika geboren worden! Spr. besluit zijn rede met den uitroep: „Leve de Boeren!" Heemstede. Mevrouw Kuïjlman alhier heeft het goede denkbeeld opgevat, de hier wo nende lienstmeisjes, die geen ouders of geen goed tehuis hebben, soms ook niet weten hce zij hun vrijen Zondag avond gezellig en gepast zullen door brengen, voortaan lederen Zondag avond te haren huize te noodigen. Zondagavond a.s. zal daarmede een begin worden gemaakt- Maandagavond 12 dezer vergadering van den R. K. Volksbond alhier, in café „Landzicht". Besprekingen zullen alhier bij gedaan worden omtrent de feestviering van den Bond op 2627 November. Banna broek. Dinsdag werden alle weduwen dezer gemeente, onverschillig lot welke ge zindte zij behoorden, verblijd door een gift van de familie Willink, welke be stond in kleedingstukken en gruttere waren. Zeer gelukkig voor de vrouwtjes dat de familie Willink de gewoonte van do vorige ambachtsvrouw over heeft ge nomen, ze hebben daardoor weer èei.i- ge verlichting in hun dikwijls zwaar bestaan. Een arbeider werkzaam aan de R. K. kerk alhier, zekere K. uit Heemstede, had het ongeluk een zwaar stuk hout op het been te krijgen, zoodat hij per rijtuig naar zijn woning moest worden vervoerd. Veis 011 In de raadsvergadering van he den is besloten den hcofdeli.iken omslag te verboogen met 3000. Tot onderwijzers te IJmuiden zijn benoemd de lieeren A. Kui pers te Berkhout voor m. u. 1. o. en B. B. Arlman te Sommelsdijk voor I. o. Toen de landbouwer F. Schuijt, gisterenavond van de markt te Alk maar met 9 pinken huiswaarts wil de keeren, kwam de stoomtram hem tegen, die 2 pinken aanreed. vreugde getoond bij het hooren van de laatste voordeelen; die de Boeren be haald hebben." De N. R. Ct. teekent hierbij aan Zoo is de Gelderland dan eindelijk le Dzjiboeti aangekomen. Den 20en October verliet het schip Lourem;o Marques, den 26en deed het Dar-es- Salaam aan. Het heeft dus 16 dagen gedaan van de Delagoabaai naar de Fransche haven Dzjiboeti. Hier blijft het drie dagen om kolen in te nemen en ook victualie, die de Bali van de Maatschappij Nederland er gebracht heeft. Den Sen vervolgt de Gelderland de reis. Port-Said, waar zij blijkbaar niet of slechts een oogenblik schijnt te zullen stoppen, kan dan den 13en of 14en bereikt worden. Van Port-Said naar Marseille zal de reis nog een dag of vijf, zes duren, zoodat de aankomst te Marseille op den 19en kan gesteld worden. Het is echter mogelijk, dat ook te Port-Said kolen worden ingeno men, en dan moet het oponthoud in aanmerking komen. Wij zeggen de aankomst tc Marseille, ofschoon het telegram van Reuter het voorstelt, alsof dat nog niet vaststaat. Officieel hebben wij ook niet verno men, dal Marseille de haven van lan ding zou zijn, maar uit alles is geble ken, dat die haven althans aanvanke lijk in de bedoeling lag. Wel is 't be kend, dat de Fransche regeering eenigs zins verlegen zit met de groote betoo gingen, die cr tc Marseille gelijk elders in den lande voor president Kruger op touw worden gezet, en het zou dus kunnen, dat zij ten slotte president Kruger verzoeken zal een andere ha ven, Toulon b. v., als plaats van lan ding te kiezen, aan hoedanig verzoek de president in overeenstemming met de Nederlandsche regeering natuur lijk, aanstonds gevolg zou geven. Maar aan den andeven kant komt het ons niet waarschijnlijk voor, dat de Fran sche regeering Marseille en een groot deel van het Fransche volk bovendien door een dergelijk besluit tegen zich in het harnas zou willen jagen. Dus geloovea wij voorshands, dat de Gel derland den president naar Marseille en nergens anders heen zal brengen. Met voldoening vernemen wij, dat ÜSSO KIMLEY en aïjn tegenstander RRYAK3. Hoewel de kansen van Bryan zeer goed stonden, en verschillende uitkom sten dan ook een aanmerkelïjken voor uitgang in stemmen cijfer aangaven vergeleken bij 1896, heeft Mac Kin ley toch de overwinning behaald. Deze uitslag is vooral te betreuren cmdat bet vooruitzicht op interventie van Amerika in den Zuid-Afrikaan- schen oorlog er door is weggenomem, andere daarentegen vermeent dat Heintje dien dag juist blijmoedig ge stemd was en de geïncrimeerde hand greep maar werd uitgevoerd met de bedoeling de omstreeks zestigjarige kaartjesverkoopster te streelen. Hoe het zij, de officier van Justitie te Amsterdam vroeg Dinsdag veertien da gen gevangenisstraf en de president van de -ie Kamer der rechtbank gaf Heintje een vermaning mee, om hem aan te sporen in het vervolg de han den thuis te houden. De lieer A. L. W. Seyffardt ie Amster dam heeft aangenomen zijne benoe ming tot lid van het hoofdbestuur van den Nederl. Protestantenbond. De gemeenteraad van Sneek heeft op de begrooting voor liet volgend jaar f 500 uitgetrokken voor de daar te hou den feestelijkheden op den dag van het huwelijk van II. M. de Koningin. Eerste Kamer. Men SQint ons uit Den Haag: Het wetsontwerp, bevattende alge- mecrie'regels omtrent het waterstaats bestuur, is aangenomen na eenig de bat, waarbij de minister tegenover den lieer lloéll betoogde, dat door de invoering dezer wet de totstandko ming der administratieve rechtspraak niet meer neodig werd, dan vroeger. Uit de Arbeiderswereld. De directie van de Wester-suiker- raffinaderij te Amsterdam, heeft in de bladen een oproeping geplaatst om degenen, die zij beschouwd als te zijn opgeruid door raddraaiers, tct inkeer te brengen. Mocht deze oproep niet hc-t gcwenschte succee hebben, dan zal de directie voor geheel nieuwe aibeiders van buiten de stad zorgen. BUITENLAND. Het aantal Antwerpse lie diamant werkers die Maandagochtend het werk hervatten, viel niet meeer waren er maar enkele honderden. Voor eenige fabrieken stonden stakers gereed om de namen op te schrijven, maar de po litie maakte daar spoedig een eind aan. Later hielden duizend stakers een optocht. Een Berlijnsch blad verzekert dat minister V011 Miquel een wetsontwerp op de behuizing van de werkende klas sen heeft uitgewerkt dat in den laatsten kabinetsraad is goedgekeurd. Het zou een van de eerste wetsontwerpen zijn die bij den Pruisischen Landdag wor den ingediend. De sociaal-democratische partij heeft van haren kant een groote beweging op touw gezet, naar aanleiding van liet gebrek aan werkmanswoningen te Berlijn. Gisteren werden tien groote volksvergaderingen gehouden. Mej. J. Heyse alhier slaagde te Breda voor het examen apothekers-bediende. Dinsdagavond struikelde in de Jans- straat eeno vrouw en viel voor de voe len van een jongen die eveneens viel, met het gevolg dat hij een bloedneus kreeg. Beiden gingen na een heftige woordenwisseling huns weegs, de een zijn neus, de ander naar kleederen rei nigend. De heeren M. J. Segaar en H. J. Staal van hier, slaagden Dinsdag te Amsterdam voor het teekenakten-exa men (L. O.). Het Nederlandsch Tooneel voert a.s. Donderdag een der meest bekende werken van Shakespeare op, n.L Ri chard III. Louis Bouwmeester vervult de titelrol. Wat hij is en wat hij geeft in ie rol is alleen reeds voldoende om de vertooning van Donderdag tot een belangwekkende te maken. De overige rollen zijn waardig bezet. Reeds ten uur begint de voorstelling. Alle weezen van verschillende ge zindten waren hedenmiddag door de directie van den pchouwburg uitge- noodigd om de kindervoorstelling van het Operetten-gezelschap hij te' wo nen,; Heden werden ten stadhuïze alhier niet minder dan 22 huwelijken ge sloten.. Dinsdagmiddag werd op de Rivier- visckmarkt een jongeu van ongeveer 13 jaar door een man op zij geduwd, omdat hij den man in den weg liep. Deze stoot kwam zóó hevig aan, dat de jongen omviel en een diepe wonde bo- ;n het oog" bekwam. Volgens de verordening tot regeling van het toezicht op de verboden huizen is door den burgemeester bevolen om het huis in de Breestraat no. 9 te slui ten. Vóór het perceel ia een politiepost geplaatst De dieren bekwamen belangrijke verwondingen, zoodat zij per wa gen huiswaarts zijn gebracht. De heer Schuit zal een actie van scha deloosstelling tegen de directie in stellen. Tot klerk ter secretarie is thans benoemd de heer J. Stam ie IJmui den. Gisterenmiddag heeft men hier ee nhaas gevangen op het Kerkhof plein. Het dier is vermoedelijk ver volgd geworden en zoodoende de bosschen uitgevlucht. Men mocht het geluk hebben den haas levend te bemachtigen. Een aardig bui tenkansje alzoo. De begrooting van het schoolarm- bestuur is vastgesteld tot een bedrag van f 6421.98 en die van het R. K. armbestuur tot een bedrag van 5161.40. Binnenland. Het huwelijk der Koningin zal in Amsterdam schitterend worden gevierd. Eerlang zal den Raad dier ge meente een voordracht bereiken, waarin B. en W. voorstellen liun voor de feestelijkheden een krediet van on geveer ƒ50.000 toe te staan. Er werd ook verzekerd, dat deze som gedeelte lijk zou dienen als bijdrage voor een huldeblijk der Vorstinne aan te bie den, anderdeels aan de „Vereeuiging tot bevordering van het Vreemdeling- verkeer"- zou worden ter beschikking gesteld om de feesten op waardige wijze te kunnen voorbereiden. Reeds zou genoemd kxediet door den Raad voorloopig in geheime zitting zijn President Kruger. Reuter seinde uit Dzjiboeti „De Gelderland is Maandag hier aan gekomen en blijft hier. drie dagen. Pori-Said voorbijvarende zal. het schip bevelen krijgen betreffende de landing in Europa. President Kruger,. wiens president Kruger zoo gezond is. Trou wens het bericht van zijn zeeziekte zal ook wei een verzinsel zijn geweest Op vorige zeereizen was hij nooit zeeziek. Mocht hij spoedig ook van mevrouw Kruger goede berichten krijgen! Reuter seint nader uit Dzjiboeti De Gelderland kwam Maandagmid dag om twee uur aan en wisselde de gebruikelijke saluutschoten met den Franschen kruiser Catinat Slechts drie personen vergezellen den Presi dent dr. Heymans, Bredell, zij u se cretaris, en Eloff. De vertegenwoordiger van een blad van Dzjiboeti werd door Kruger ont vangen. Deze zat op het achterdek met een reisdeken van schapevel om zijn voelen. Men toonde hem de laatste be richten aangaande den oorlog in Zuid- Afrika, uit de telegrammen van Reu ier uit Aden. Hij was zeer blij te verne men dat de Boeren hun tegenstand voortzetten en eenige gedeeltelijke voordeelen hebben behaald. „Laat zij onvermoeid doorvechten" zeide hij, stevig zijn pijp stoppende, „dat is het eenigo wat wij verlangen." Kruger was op zijn reis van Lourengo Marques af uitstekend gezond geweest, hoewel zijn oogen hem nog last veroorzaken. De Gelderland blijft hier drie of vier dagen te Port-Said wachten haar in structies aangaande de landing van Kruger in Europa. Kruger reist incog nito en gaat hier niet aan wal. Op den Dam te Amsterdam. Heintje, een oud mannetje, volgens eigen aaagifto van beroep doende „zoo dit en dat", staat gewoonlijk met tram kaartjes op den Dam te Amsterdam. Op een dag dat het met den verkoop slecht ging, en hij in dat opzicht de- zelf da ervaring opdeed als zijn concur renten, was hij ds oorzaak, dat een corpulente vrouwelijke vakgenoot te gen de straat viel en haar pols bralt. D® getuigen, allen voor zaken ge woonlijk op den Dam verkeerende, zijn in zoover verdeeld, dat de eeno partij de handtastelijkheid qualificeert als douw" en de beweegreden toeschrijft aan'.Heintje's' gewone „narrigheid"'als zondheid uitstekendis, heeft zijn'hij niet genoeg borrels kan koopen, de. Rechtszaken. In hooger beroep. Het gerechtshof te Amsterdam,, arrest wijzende in de zaak van Friederich Keinricn Kröll, Ottilia Paulina Fran ken, wed. De Boitle en Wilhelm Kniep, do drie Duitschers, die ter zake van muntmisdrijf door dc Rechtbank al daar werden veroordeeld, onderschei denlijk tot vijf, drie en vijf jaren ge vangenisstraf, sprak Ottilia Paulina Franken vrij, met last tot haar onmid dellijke invrijheidstelling, bevestigde het vonnis der rechtbank ten opzichii der beide andere beklaagden, althans voor zoover de opgelegde straffen be treft cn met dien verstande, dat van den tijd'in preventieve hechtenis door gebracht voor ieder hunner één jaar in mindering zal worden gebracht. der beklaagden plaats de heer J. van Gulik, drogist, ter zake dat hij op 24 Maart jl. des middags to 2 uur aan den agent van politie den Bosch een poeder van onge-; veer 1 gram in alle gevallen min der dan 100 gram sulfas chininii had verkocht en daarmede dus de zoo zeer gewraakte lijst C. opge nomen in de wet van 1 Juli 1865,' had overtreden. Als deskundige wordt in deze, zaak gehoord de heer H. van Gel der, militair apotheek 1ste klasse. Voorgelezen wordt eene verklaring van den Inspecteur over het Ge neeskundig Staatstoezicht, waarin wordt gezegd, dat hij, die geen apotheker is, en niet valt onder de pc-rsonen, dio de bevoegdheid hebben, volgens art. 34 der Artse- nijwet, bovengenoemde artikelen niet mogen verkoop cn. Gedaagde bekent volmondig de chinine te hebben afgeleverd, hoe wel hij geen apotheker of genees kundige, bevoegd tot aflevering dier artikelen is.. Hij heeft het af gegeven op grond dat het niet al leen is een artikel voor geneeskun dig doel, doch ook voor technische doeleinden, zoo wordt het b. v. ge bruikt bij het maken van inkt, bij photografieën, voor proeven met x-stralen enz. enz. En daar get. niet gezegd dat het als goneesmiu- R do? Vervolg Stadsnieuws. Een eigenaar van een perceel aan den Koudenhcrn heeft bij de politie zijn beklag gedaan dat een werkman bij een zijner bewoners op den Heerensingel gisterenavond een glasruit en een deurpaneel heeft vernield. Een minderjarig meisje van 15 jaren schijnt het bij haar tante hier ter stede - pleizieriger te vinden dan bij haar moeder te Amsterd. Ten minste sinds eenigen tijd vertoefde zij bij een hier wonende tante cn moest de politie tusschenbeide komen om haar naar Amsterdam terug te brengen.. Niettegenstaande het verbod van B. en W. om een coilecte te houden, wa ren twee heilssoldaien gisteren op den Zijlweg bezig met het verspreiden van biljetten en het ontvangen van geld ten behoeve van het Leger des Heils. Deswege werd pro ces-verhaal opge maakt. Kantongerecht. Zitting van Woensdag 7 November F. A. de Nijs had op 3 October 1.1. op een wagen 9 kalveren ver voerd, doch zoodanig dat de agent van politie Revius meende dat de dieren, die met de koppen buiten den wagen hingen, en wier pooien gebonden waren, noodeloos wer den gekweld. De heer van Oyen, als deskundige, gehoord verklaar de dat bij het bovengenoemd ver voer wel degelijk van dierenmis handeling sprake was; wanneer de dieren met de koppen binnen den wagen werden gehouden, was dit niet het geval. De ambtenaar van het O. M. vorderde nu 3. boete. Een meisje van li jaar had schrik niet lezers een jongetje 1 van 4 jaar een handje zand in de hals gegooid. Een politieagent maakte van dit vreeselijk feit pro ces-verbaal op. De eisch was f 0.50 boete. Vervolgens nam in het bankje1 del dienst moest doen heer v. Gulik het afgegs» De heer v. Gelder dce me de dat het poeder mind '00 gr. bevat en dat het is zv. .ure chinine. Dc gedaagde, gevraagd, ant woordt hierop, dat bet onderzoek goed geweest is. en dat het tevens bewijst dat hij niet iets verkeerds gegeven heelt. De ambtenaar van het O. M. vor dert f 10 boe to of 10 dagen. Gedaagde voert nog tot zijnen j verdediging aan, dat de wot on- i houdbaar is, dat hot publiek ie-j mand wil hebben tusschen een apotheker cn een kruidenier, dio hen kan helpen. Ieder winkelier gaat builen do wet, iemand die lu cifers verkoopt is eveneens straf baar, want daar zit chlor-kali in. Waarom zoeken ze dus ju k t de J drogisten op en niet andere w.n-.l keiiere? Wanneer ze dit laai-ic-n doen, zou de onhoudbaarheid dor wet weldra blijken en de zaak in he» rei no worden gebracht. Do ambtenaar antwoordt d-"! er geen wet bestaat, die den i.saru „politiek" draagt. Hierna kwam voor J. de Jong oud 42 jaar, drogist in de Kruis- straat alhier, beklaagd van op 24 Maart aan den agent van politie j Halbertsma, een hoeveelheid va.1 minder dan 100 gram Salp'nas quininic verkocht te hebben tri al dus te hebben gehandeld in strijd met de wet. Als verdediger in deze zaak toad op Mr. F. A. Bijvoet als desktin- 1 dige, dezelfde als in de vorige zaak. De verdediger zegt in zijn plei dooi, dat volgens do wet van 1 Ju- pi» 1865 en volgens eenainstructie van het'jaar 1818'do drogisten (0. w.) gemachtigt zijn Sulphas nui- nini als anaero geneesmiddelen te Yerkoopen bij het u:r- gerliik gewicht. Daar nu -Aki. de opvolger is van een drug *t (o. w.) en deze zaak op dom elfden voet heeft voortgezet, terwijl bo vendien de dagvaarding niet uit wijst dat bckl. zou bedreven heb ben een strafbaar feit, meent pl. te moeien concludeeren tot ontslag I van rechtsvervolging. De off. v. Just. icpJiceerende, 'f meent dat men vreemde toestan den zou krijgen wanneer mm do wetten uitlegde in den geest van den verdediger. Hij is dan ook door het pleidooi geenszins over tuigd cn blijft bij zijn eisch 10 boete subs. iO dagen hechtenis. Uitspraak over 8 cfagen. D. H. v. Ingen, drogist, werd be schuldigd aan den agent van poli tie P. de Vries, ongezuiverd subli maat verkocht tc hebben. Deze getuige had hem gevraagd om su blimaat pastilles cm linnen te ont smetten, waarop bek!, had geant- j woord, dat hij die niet verkocht, doch dat hij hem wel aan ongezui verd sublimaat kon helpen. Volgens de dei-kundige in deze zaak, was het sublimaat wel niet chemisch volkomen zuiver, doch het kwam toch in hoofdzaak met het zuivere overeen. Hef O. M. meent in zijn requisi toir dat wanneer in een mengsel voorkomt het. een of ander genees middel, dat hetzelfde is, alsof mei: zulk een geneesmiddel verkoopt. Eisch f 10 subs. 10 dagen hechtenis. Bekl. zegt nog, dat hij bet subli maat alleen als desinfectiemiddel had verkocht. Uitspraak a. s. Woensdag. Een ander drogist A. Snel. al hier had aan den agent Revius, wormpatronen inhoudende panto nine en bovendien een dosis sul phas quinini verkocht. Deswege werden tegen hem geëisehl 2 boe ten van 5 elk of voor ieder der overtredingen 5 dagen hechtenis. Alhier is in den ouderdom van 62 ja ren overleden de heer A. G. Mörzer Bruijns. een der verdienstelijkste oud gezagvoerders der Maatschappij „Ne derland". De kolonel-commandant van liet 4e regiment infanterie zal morgen dit garnizoen bezoeken ten. einde ecr.e in spectie to liouucn over en de geoefend- 1 lieid na te gaan van het bataljon infan terie alhier in garnizoen.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2