Oude Jenever. IWÉDrt. Een bezoek aan onze Magazijnen geeit de overtuiging, dat wij solide, keurig afgewerkte èn elegant passende Kleeding verkoop en tegen werkelijke billijke prljzm. Af braak vei ling Winkeljuffrouw Kappersbediende. Heden Donderdag 8 Nov., soliedeTapijten, LOUIS BOUWMEESTER. Vrijdag 9 Nov, 1800, Mannenkoor „Excelsioi" „Muziek en Vrieotep", Eleïdler scSïe iloekworst, Hoofdkaas a la Jardinière, A. s. Maandag- hoopt Dr. H. Gtse- sink. hoogleeraar aan deVrije Uni versiteit in de Noorderkerk der Ger. gemeente alhier eene spreek beurt te vervullen in het belang der „Vrije Universiteit." Donderdag 8 November heeft in do groofce zaal van de Sociëteit ,,de Vroon" een veiling plaats van ta pijten, loopers, karpetten, wollen dekens, reisdekens, gordijnen, matten enz. Men zie de desbetref fende advertentie in dit nummer. GEMEENTERAAD. Vergadering van <len Raad der ge meente Haarlem op*-Woensdag 7 No vember 1900, des namiddags ten 1 1/4 ure. Voorzitter dc burgemeester, de heer Van Lennep, die verhinderd was. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. De Voorzitter deelt mede, dat hem verzocht is door den bode J. Koper en door de ambtenaren belast met de be rekening van stukken betreffende de plaatselijke directe belasting enz., den Raad dank ta betuigen voor de aan eerstgenoemde verleende toelage en koor de aan laatstgenoemde toegeken- de verbooging van jaarwedde. lo. dat is gesteld in handen van B. en W. a. een adres van B. C. Meetrwes en 'andere bewoners van de Bakenesser- 1 gracht, houdende verzoek lot demping dier gracht te besluiten 2o. dat is ingekomen a. een adres van J. W. Holterman, Qin hem in de gelegenheid te stellen een nieuw procédé te kunnen invoeren voor de bereiding van' geelbloeüloog- zout b. een schrijven van den directeur der Waterleiding houdende dankbetui ging voor de toekenning van 600 's jaars voor het verrichten van schei kundige bacteriologische onderzoekin gen c. eemschrijven van het Bestuur van de Wilhelmina Naaischool, houdende dankbetuiging voor het verleend sub sidie d. 9 processenrvcrbaal van afkeuring van vleesch als ongeschikt voor de consumptie e. een schrijven van de commissie Van toezicht op de scholen voor mid- j delbaar onderwijs, naar aanleiding jvan de besprekingen in den Raad bij de behandeling van het subsidie aan. [den R. K. Volksbond voor de teeken- j school; i f. een adres van A. A. Overbeek om ;benoemd te mogen worden tot Direc- 'teur va a het openbaai* slachthuis i g. een schrijven van het college van curatoren van het gymnasium, hou dende aanbeveling van Dr. A H. Ga- ner tot rector van het gymnasium. 3o. dat benoemd is tot plantsoen- wachter van het Kenaupark J. van De venter alhier 4o. dat bericht is ontvangen van het overlijden van mej. W. A. Deen ik, ge pensioneerd leerares aan de middel bare school voor meisjes; 5o. dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land tot buitengewoon gemeente-veld- wachter zijn benoemd H. F. Gottma, jw. Veldhuizen en S. Gras, agenten [van politie der 3e klasse en J. van De- Iventer, plantsoenwachter van het Ke- jnaupark en dat als zoodanig eervol ontslag is verleend aan den. gewezen 'plantsoenwachter J. van Waard. PUNT 2. itl behandeling komt het voorstel van de leden Modoo e. a. om het lezen der notulen bij den aanvang van de open- "bareRaadsvergaderiug af te schaffen en jvan B. en W. naar aanleiding hiervan om een. nieuw reglement van orde vast •te stellen, zijnde eene omwerking van [het oude. Nader dienden B. en W. nog leen voorstel in, bepalende in bedoeld 'reglement op te nemen deze zinsnede,' sde leden aanhevelendo amendementen jen voorstellen liefst zoo tijdig in te die- fnen, dat ze nog vóór de vergadering, waarin ze behandeld moeten worden, 'kunnen worden gedrukt en rondge- 'deeld. De leden Klein en Winkler stellen verder voor te bepalen, dat de Gemeen teraadszittingen met gebed worden ge- 'opend. Eindelijk zijn nog ingediend een aantal amendementen der leden Speelman, H. D. Kruseman en M. de Braai. De VOORZ. stelt voor met de behan- eling van het reglement van orde aan te vangen, doch erover te spreken tot 'half drie, me thet oo gop de andër< punten. Wordt goedgekeurd. liet reglement wordt artikelsgewijs behandeld. Bij art. 4 vraagt de heer 'SPEELMAN om in de laatste alinea te doen vervallen, betreffende het afschaf fen van de rondvraag, vóór het slui ten der vergadering. Het voorstel ge noegzaam ondersteund', maakt een punt van beraadslaging uit De heer MODOO is er tegen. Hij stelt dit gedeelte van de vergadering op hoogen prijs, om een eventueele op merking te kunnen maken. De heer WILLINK zou de bepaling niet er willen inbrengen, doch nu de ze er in staat, wil hij deze behouden. Het voorstel van den heer Speelman fn stemming gebracht wordt verwor pen met 5 stemmen voor, die van de heeren Koopmans, Bijvoet, Roog, v. Styrum en Speelman. Bij art. 5 vraagt de heer VAN STF- RUM of het de bedoeling is, bij even tueele ontstentenis of afwezigheid van den secretaris, een der ambtenaren ter secretarie bij voorbaat aan te wijzen. De VOORZ. zegt, dat het de bedoe ling is om vooraf een ambtenaar aan te wijzen, bij ziekte of anderszins, ook met het oog op het tcckcnen van stuk ken. Het art .wordt goedgekeurd. Bij art. 6 worden behandeld de araendemente van de heeren de" Braai en Speelman, om de Raadsvergaderin gen te doen aanvangen om 14 uur en te sluiten om 5 uur uiterlijk en ten tweede om uur te sluiten. Het voor stel van den heer De Braai, om de vergadering te 14 uur te openen, wordt door B. en W. overgenomen. De heer DE BRAAL beveelt zijn voorstel aan den Raad aan en dankt B .en W. voor dc overneming. De heer KRUSEMAN gelooft dat een bepaald uur moeilijkehden zal geven, vooral met het oog op de rondvraag. Spr. wensclit het te doen veranderen in uiterlijk 5 uur. De heer SPEELMAN vindt 44 uur een mooie tijd voor het uiteengaan van den Raad. De heer DE BRAAL doet naar aan leiding van de opmerking van den heer Kruseman een desbetreffend voor stel. De heer GROOT zegt dat er zoo wei nig vergaderingen zijn, en vindt het geenszins noodig dat een uur bepaald wordt. Het komt er niet op aan of een half uurtje korter o£ langer vergadert wordt. Het voorstel van den heer DE BRAAL in stemming gebracht wordt verwor pen met 7 stemmen vóór, van de hee ren Klein, de Braai, v. d. Berg, v. Thiel, Groot, Kruseman en van Sty rum. Het voorstel van den heer Speelman, om te 44 uur dc vergadering te doen sluiten, wordt eveneens verworpen met 10 stemmen voor, die van de hee ren v. d. Berg, Speelman, Koopmans. de Lanoy, Winkler, Beijnes, Schür- mann, Bijvoet, Kruseman en v. Sty rum. De heer SNELTJES stelt nu weder voor de vergadering te doen aanvan gen om 11 uur. De VOORZ. zegt, dat alles in den laatsten tijd later geworden is, o.a. het uur van het koffiedrinken cok. De vergaderingen van B. en W. beginnen om half twee. Derhalve doen B. en W. het voorstel, de vergaderingen om half twee te doen aanvangen. De heer ROOG zegt, dat pas geleden de vergaderingen van 1 op 14 uur zijn gebracht. Gaarne zou spr. medegaan met het voorstel van 14 uur, waanneer blijkt dat sommige leden van hun wera komende, anders geen tijd hebben om vroegtijdig ter vergaderin gte komen. De heer DE BRAAL zegt, dat hij als werkman zeer veel bclaug bij het uur van aanvang op half twee heeft. Ook de heer VAN STYRUM zou gaar ne het uur op 14 uur bepaald zien. Het voorstel van den heer Sneltjes in stemming gebracht wordt verwor pen met 9 stemmen vóór, die van de heeren Speelman, Koopmans, Winkler. Leunen, Schürmann, Bijvoet, Stolp, Welsenaar en Kruseman. De vergaderingen zullen dus om half twee voortaan aanvangen Bij art. 7 vraagt de heer WILLINK voor het woord stukken, lo plaatsen de woorden „de overige" en achter deze alinea te zetten „met de gedrukte stuk ken", zoodat door deze redactioneele wijziging bij het uitvaardige nder op roepingsbrieven alle stukken voor de leden ter inzage worden nedergelegd. De heer MODOO begrijpt niet waar voor deze wijziging' dientde oorspron kelijke redactie is veel heter er is niets aüiders sprake als van „alle stukken". De heer v. STYRUM is het geheel met den heer Modoo eens en stelt weder voor het woord „overige", dat door B. en W. van den heer Willink was over genomen, te deen vervullen. Dit laatste voorstel in stemming ge bracht wordt aangenomen met 5 stem men tegen, die van de heeren Willink, Hugenholtz, de Breuk, Kruseman (weth.) eü Hofland. Het artikel wordt nu goedgekeurd. Bij art. 8 wordt behandeld het amen dement van den heer Speelman om in do laatste regel te doer, vervallen de woorden „bij de aflezing der namen bedoeld in art. 10 tegenwoordig zijn en". De heer v. STYRUM begrijpt niet wat dezo redactie-wijziging inhoudt. Het voorstel van den heer Speelman wordt verworpen met G stemmen voor. Bij art. 11 komt in behandeling het amendement van de heeren Klein en Winkler. De VOORZ. gelooft dat dc leden el kanders gevoelen zullen eerbiedigen en hoopt dat zij geen godsdienstige be schouwingen gaan houden. De heer KLEIN wil de punten verza melen, waarmede allen instemmen. Hij plaatst zich op een algemeen Christe lijk standpunt en gelooft niet dat iemana daartegen zal zijn. Het is ook een nationaal standpunt. Oris volk is een godsdienstig volk, het erkent God. En zouden wij het da \rom niet doen Ook onze tistorie getuigt daarvan. Het komt ook overeen met. de wording van ens land Onze Provinciale Staten schamen zich niet het gebed te lezen, Amsterdam bidt, en dus zou Haarlem een waardig trio zijn. Het zou spr. spij ten, wanneer de leden dit niet aanna men. De heer MODOO zegt dat de heeren die behoefte gevoelen aan bidden, dit voor de vergadering kunnen doen. Daarbij hadden de heeren moeten vra gen of het gebed voor anderen niet een bron van ergernis zou geven. En dit is het geval. Dc heer TJEENIv WILLINK wil de oude traditie handhaven en de verga deringen niet met gebed openen. De heer DE ERAAL zegt dut het eene belangrijke quaes tie voor hen is. Spr. acht het gebed een te heilige verrich ting om dit voor eene vergadering te houden waar een gedeelte van de le den er niet mede ingcnoaicn zijn. Het gebed behoort te worden gedaan in een kamer. Doch daar de voorzitter echter een overheidspersoon en als zoodanig bet gebed doet, dus niet als liberaal, .nti-revolutionair, is spr. voor het voorstel. De heer ROOG zal tegenstemmen, hoewel hij niet tegen het gebd is. De heer KRUSEMAN (Weth.) moti veert zijn stem. Spr. gelooft niet dat door het uitsprekn van een gebed eeni- ge ergeuis zal ontstaan. Spr. zal vóór stemme it Het is een zaak van ver draagzaamheid. De heer BEIJNES zegt, dat hij zal voor stemmen. Hij begrijpt geenszinse dat er ergernis zal ontstaan. Daar het gebed voor het verwekken van ergernis te Pheili gis, zou hij willen vragen hc^. voorstel in te trekken. De heer HOFLAND is het niet ge heel eens met den heer Kruseman. Spr. zegt dat het gebed is geen natio nale instelling en vraagt of personen, die de meening van den heer Klein niet zijn toegedaan .dan zoo diep zijn gezonken. Tegen deze meening, die niet spreekt van onpartijdigheid, moet ten sterkste protestoeren. De heer SCHRAM zegt dat het voor stel he mheeft verwonderd, daar de heer Klein reeds 10 jaar in den Raad zitting heeft gehad, zonder een enkel dcsbetreff.nd voorsten te doen. Spr. t dat het gebed bij Prov. Staten en te Amsterdam eene dorre opsomming van wenschen is. Verder zou hij de verdraagzaamheid niet zco ver willen strekken, dat wanneer het gebed be stond, dit te laten bestaan, zooals de heer Tjecnk Willink. Er is nog een nationaal noch een godsdienstig beginsel mede gemoeid. Dc heer SCHÜRMANN lieeft al zoo veel gehoord van alles wat hij liever i ndc kerk dan in den Raad had ge hoord. Het zit hem niet in het gebed, men moet bidden in de huiskamer, in dc kamer, maar in den Raad moeten de belangen der burgerij worden .be hartigd. De heer LOOMEIJER vindt het gebed in den Raad zeer weinig practisch. De burgemeester bidt: hij is wellicht de zienswijze van de voorstellers toege daan. Welke stichting zou het evenwel heb ben, wanneer een adtheist het deed. Spr. zou niet tegenstemmen, doch ook niet vóór stemmen, omdat hij het ge bed te heilig vindt om het in den Raad uit te spreken. Evenwel protesteert spr. tegen alle ergernis, waartoe het aan leiding geven zou, en om die laatste redenen alleen zal hij vóór stemmen. De heer BIJVOET betreurt het dat de zaak in den Raad is gebracht, hij is oudste lid en er moet erkennen dat al tijd is getracht godsdienstige quaesties buiten bespreking te laten, en daar om spijt het hem dat liet voorstel is gedaan. Hij zal tegenstemmen. De VOORZ. zegt, dat eene meerder heid van het college van B. en W. niet was te vinden om de vergaderingen met gebed te openen en daarom van. B. en W .geen voorstel daartoe is gekomen. Vorder wijst spr. op den gouden eeuw, toen het gebed bij verschillende open bare colleges in zwang was. Het eenig- sto wat er gevraagd wordt van de heeren,-die er niet mede instemmen, is om 1 2 minuten stil te zijn, of wan neer het zoo zeer tegen hun gevoelens indruischten, 1 of 2 minuten te vertrek ken. Heeft men dat niet voor zijn col lega's over. Nu kan men twisten over den vorm van dit gebed, bij aanne ming zou spr. het gebed van de Pro vinciale Staten willen lezen. Tot de minste stoornis heeft het nimmer in de vergadering der Staten aanleiding gegeven. D eheer BIJVOET wil bidden in huis, maar niet bij menschen die het niet meenen. De heer v. d. KAMP stelt voor de be raadslagingen te sluiten. Wordt goedgekeurd. Het voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 7 stemmen vóór die van de heeren Klein, de Braai, van den Berg, Nieuwenhvren Kruseman, Loomeijer, Winkler, Beijnes, Buiten stemming van de Kamp. De beraadslagingen over het regle ment van orde worden nu gesloten. PUNT 3. In de vorige vergadering werd het voorste! van E. en W. om afwi jzend te beschikken op de subsidie-aanvrage van de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond verwerpen met 16 tegen 12 stemmen. De heer Roog diende daarop 'n nieuw heer Roog diende daarop een nieuw voorstel in onv de subsidie tot, 300 te verboogen. Over dit voorstel staakten toen de stemmen, zoodaf, het heden op nieuw in stemming- werd gebracht Het voorstel-Roog om 300.te geven wordt verworpen met 16 te gen 13 stemmen. Voor de heeren de Braai, van den Berg, Waller, Sabelis, Loomeijer, Winkler, Beij nes, Leupen, Schürmann, Bijvoet, Groot. Roog en van de Kamp. De heer van de Kamp stelt nu voor f 150.te geven. Op ver zoek de Voorzitter zal hij dit schrif telijk indienen. tGedeelteiijlcongecorrigeerd). (De zitting duurt voort). Hedenavond fis Iset ver volg van dit verslag xiog te verkrijgen aan onder staande adressen De heeren H. N. MUL, Kruisstraat 25. D. ,T. v. d. WILK. Gr. Houtstraat 94. B. DE MINK, Spaarnwouderstr. 73. L. Th. S WAAL F, Bérckheydestr. 17. D. BIJL Jzn., Kamperstraat 19. C. VINK, A. L. Dyserinckstraat 15. J. UILENBURG. Oranjestraat 17. Aan onze Fmroaus. Kamoersingel 70. Telegrammen. LONDEN, 7 November fR. O.) De bladen ontvangen uit Durban het be richt, dat de Boeren Maandag hij Stan- derton weer een trein hebben doen de- railleeren van Pretoria komende. De stoker werd gedood. Marktnieuws. Haarlem, 7 Nov. 1900. Op de heden gehouden veemarkt wa ren aangevoerd: 10 Koeien 170,a 140.—; 1. Pink ƒ80;23 Nuchtere Kalveren ƒ15.a ƒ8.4 Schapen 22.a ƒ20.2 Lammeren ƒ15.—; 2 Paarden. Op do heden gehouden kaasmarkt waren e ongevoerd 17 stapels kaas. te zanten 2405 kazen, wegende 4791 Kg. Hoogste prijs ƒ28.50; Laagste prijs f 20.— Amsterdam, 6 Nov. De prijzen der Aardappelen waren heden ais volgt: Friesche Dokkumer Jammen 1,90—/ 3, Francker 1,90 ƒ3, Zaaiers 1,751,85. Wondjes ƒ1,40 1,60, Blauwe 2,102,30, Zesuw- sche Spuische Jammen f 3.25f 3,60. Potersü 1,30—1.50, Flakkcesotoe 2,75 3, Blauwe 2.402.60, Pruisischée Hamburgers 2,803, Roods 2 2,20. Westlandsche Zand 2,50ƒ4,50 per HL. Weerbericht. Verwachting: Matige Zuidelijke wind, toenemende bewolking, 's mor gens mistig, wednig verandering in temperatuur. ORGELBESPELING ïn ds Groote- of St Bavokerk alhier, op Donderdag 8 Nov. 1900, des namid dags van 2 tot 3 uur door den neer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium enEuga G. F. Handel; 2. Adagio M. Brosig. 3. Sonate No. 2 A. Guilmant. a. Allegro moderato. b. Larghetto. c. Allegro vivace. 4. Vorspiel zu ParsifalR. Wagner. 5. Aria uit de Jaargetijden Advertentlën. V Met deze betuigen onderge- teekenden hun liartelijken dank aan den "VVelEd. ZeerGel. Heer Dr. v. d. LINDEN v. d. HEUVEL en aan de Directrice en Zusters van het St. Elisabeths Gasthuis, voor de zorgvuldige en goede be handeling gedurende de ernstige ziekte van hun 3-jarig zoontje. J. MEIJER en Echtgenoote. Beëindiging Faillissement De Curatar in het faillissement van WILHELMUS JOHANNES PETRUS PAULEN, Caféhouder, wonende te Haarlem, maakt be kend dat ten gevolge van het ver bindend worden der Uitdeelings- lyst, dit faillissement is beëindigd. De Curator, Mr A. A. STHEEMAN. gevraagd na St. Nicolaas, in het Garen en Band vak, extern, P. G. Brieven met opgaaf van leeftijd, onder no. 3597 Bur. v. d. Blad. Wegens ziekte wordt tijdelijk gevraagd een bekwaam Bediende, om terstond in dienst te treden. Zich in persoon te vervoegen Baiteljorisstraat No. 10. Gevraagd een flinke Ié©®3>foBiga?is. Kruisweg 47. Kamers. Een Dame vraagt bij beschaafde familie een ongemeubelde Kamer om les te geven en een Slaapkamer, met volledig pension en huiselijk verkeer. Brieven met prijsop gave onder letters 9. J. BAlge meen Ad vertent ie-Bureau NIJGH VAN D1TMAR, Amsterdam. Ter overname aangeboden een flinke zaak in Kruideniers- en Grutterswaren, op een der welvarendste dorpen van Noord-Holiand. Br. fr. No. 359G bur. v. d. blad. Te Haur gevraagd voor twee personen tegen 1 Mei a.s., een vrij Bovenhuis, op netten stand, groot 4 Kamers, waarvan twee en Suite, met, zolder en Mei denkamertje. Huurprijs ongeveer f300 per jaar. Br. fr. onder No. 3594 aan het bureau van dit blad. op Donderdag S Nov. 1300. 's mid dags "12 uur, op de Botermarkt, van een groote partij resooie waarbij vele Planken, Schotwer- ken. Balken, Ribben, Richels en Latten; voorts Ramen en Deuren. Kozijnen, Luiken, Gooten, eiken 'Kinderbintjes, een groote partij Brandhout en hetgeen meer ten verkoop zal worden aangeboden. des voormiddags van 10 tot 12 en en des namiddags van 2 tot 4 uur, zal ten overstaan van den Notaris YERSFELT in de groote zaal van de Soc. .DE KROON" te Haarlem. publiek warden verkocht. al de nog aanwezige Loopers, Karpetten, Wollen Dekens, Reisdekens. Gewatteerde Dekens, Engelsche Paardendekens, Sprijen, Vitrages, Wollen Overgordijnen. Tafelkleeden, Matten, en wat er verder nog aanwezig is. Van 9 tot 10 uur is alles nog ter bezichtiging. Betaaldag 1 Febr. 1900. ïïaarleiusche Schouwburg Maatschappij. Telefoon 579- Donderdag 8 Nor. 190Or Koninklijke Vereeniging Het Nederiandsch Toets oef. 3e Voorstelling van het Abonnement, met medewerking van den Heer Van WILLIAM SHAKESPEARE. Gewone prijzen der plaatsen. Bespreekbureau dagelijks ge opend van '10—4 uur. Voordi'aclitavotiil door dc Dames Jonkvrouw S. WICHERS en J. MULUNGER, leden van de Vereeniging voor Vocale en Dramatische Kunst te Amsterdam. 1. Le Passant, Comédie en un acte en vers par Francois Coppée. Reij van Engelen uit uLuciler'V van J. v. tl. Vondel. 3. La Couturière, Azu. 4. Scène acte 111 der nMixenthrope par Molière. Arsenal. Ida Moltinger, Célimené, Sophie Wichers. 5. Het Brautlicd. Tooneelstukje in één bedrijf door Aleid. 6. Een jonge Dame, die aan Poli tiek doet door E. La ut. Aanvang 8 uur. Prijzen der Plaatsen Balccn 2.Stalles 14.50, le Loge 1 4.25, Parterre f i.2e Loge i 0.75. Plaatsbespreking als gewoon. De Directie van de Eerste Uaarl. Eleetrische Trammaatschappij is ge negen een extra tram nu allooi» der voorstellingen te laten loopen naar Zandvoort. indien 25 personen zich daartoe vóór 4 uur aan den Schouwburg aanmelden. Gecombineerde te geven door iiet en iiet Strijkorkest op Zaterdag 10 November, in de Concertzaal der Sociëteit »1)E i KROON«. ingang Smedestras.t. des avonds te 8 uur. fëa cfJoap ËB&iL. Kaarten voor lieer en Dame 30 ct.. voor Heer of Dame 20 et., verkrijgbaar aan de zaal. HET BESTUUR. p. beele. ƒ1,40 4,45 1.10 1.10 Merk I.ucas Bols Night Cap. Hulstkamp s Bootz j> Hellebrekers*»4,05 Meyer Co. 4, Export 1, p. L. Oude Jenever ƒ4, Onversneden 0,95 Schiedammer 0,85 P. BEAUFORT Zijlstraat No. 1. p. 7, ƒ0,75 .0.00 i 0,55 j) 0,50 p. Fi. /0,80 0,70 3D 0,68 Fz., Specialiteit in prêno kwaliteit per half Kilo f0.55. per half Kilo f0.60. Slelite Franlrf®rter Knalnrorat, per paar f0.25. JAT. PANDER Jzn., KRUISWEG 47. TELEFOON 3G9.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 3