Stoomtramwegen in de Haarlemmermeer en oenige ronden achter was hervatte hij den strijd niet. De Racingclub de Franco heeft Eon da* voor den internationalen wedstrijd nogmaals eene moo'e overwinning behaald op een En- gelsohe club. Zij versloeg nl. de LondenscLe Hong Kong Bank Glut met 25 tegen 18 punten. Rechiszaken. On «koopir.fir. Tr de geruchtmakende strafzaak te Berlijn, waarin een agent van police a!s getuige verklaar-d heeft dat een commissaris van politie hem had wil len on-koopen, is deze teatete Zater dag geiiccrd. Hij ontkende c-rit in d" .1 gec-st met den getuige te hebben gr - pro- ken en ook ocii den naam van den ver dediger ar. Ssllo te fcc'1 - -"oemd. Wel was de ago.it herhaaldelijk met hem, commissar s. over de zaak begin nen te spreke en had o.a. eens gezegd: „Als ik vandaag naar Sello gin«» kreeg ik 2 milttoen,' waarop de commissaris schertsend had geantwoord: ..Wel, dsn kan je mij er wel één van geven." De agent had ook audere hooge politie ambtenaren en leden van het Openbe-ar Ministerie genoemd, als begunstigden van den beklaagden bankier. De coin misaaris hield dat voor praatjes. Bei den bleven bij hun verklaringen voor het gerechtshof volharden, zoodat men voor een moeilijk op te lossen raadsel slaat. De VrtencUMikrin*. De rechtbank te Amsterdam deed Dinsdag uitspraak 111 de zaak van L. Bouma, J. Siuyter en P. Wes- selsz, leden van den beruchien „Vriendenkring", gevestigd ten huize van Lammetje Zondag. Beklaagden stonden terecht ter zake, dat zij in den nacht van 5 op 6 Juni inbraak pleegden bij de fir ma Van Kuijk en Abas aan den Singel, bij welke gelegenheid de brandkast werd geforceerd. Toen de inbrekers werden ge stoord namen zij de vlucht, revol verschoten lossende op de hun achtervolgende politieagenten, even wel zonder hen te treffen. De rechtbank veroordeelde Bou ma, den man die heeft geschoten, tot 12 jaar. en Siuyter en Wesselsz ieder tot ti jaar. Onder hevig protest, werden de beklaagden weggeleid, hun on schuld betuigende, onder het uiten yan vloeken en scheldwoorden, ge richt tot de Rechtbank. De houding der veroordeelden had blijkbaar de instemming van hun talrijke vrienden en hun drie vriendinnen op de publieke tribu ne. Dit gedeelte der toehoorders, waarop de bijzondere aandacht der op de tribune dienstdoende veldwachters was gevestigd, verliet na het uitspreken van het vonnis de rechtzaal. Ruzie onder buren. Dinsdagmorgen zou de kanton rechter in het Eerste Kanton te Amsterdam uitspraak doen in de bekende zaak tusschen den lieer Ilevm. lleijermans en mevr. Van Greuningen. De advocaat van den heer II., eischer, mi*. D. E. Lioni. vroeg geen vonnis le wijzen, aan gezien de quaesiie tusschen zijn cliënt en mevr. Van Greuningen onderhands was geschikt. De ad vocaat van gedaagde, mr. K. J. Biederlack, zeide echter dat hem van eei: dergelijke schikking niets was gebleken en hij daarom op een vonnis aandrong. Dit vonnis is dan ook gewezen. De rechter verklaarde de actie ontvankelijk, doch aangezien de gedaagd© alle feiten had ontkend, moest de eischer toegelaten worden tot bewijs en zal hij alleen moeten bewijzen dat mevrouw Van Greu ningen zelve met een zwaar voor werp op den grond heeft gestampt zoo lat het plafond in eischers ver trek werd beschadigd, of dat zij opzettelijk met een zwaar voor werp op den grond heeft doen beu ken. Geëcartéerd werd echter dat eischer zou bewijzen dat anderen het beuken gedaan zouden hebben. Tot- het dus geformuleerde getui gen bewijs werd d« eischer toege laten tegen den 4cn December e.k. Door de welwillendheid der redactie van het <rH a n d el s b 1 a d" zijn wij in slaat hierbij onzen lezers een kaartje van de geprojecteerde Stoomtramwegen in de Haarlem mermeer en omgeving aan te bieden. Een verklarend bijschrift kan gevoegelijk achterwege blijven, waar het kaartje door gr00te duidelijkheid uitmunt. Letteren en Kunst. Willem Koyaards. Het zal zeker velen genoegen doen tc hooren dat Royae.rds' gezondheid goed vooruitgaat De longaandoenin; waarvoor een verblijf in Honnef noo- dig was, is geheel genezen. Hij is nu in Wiesbaden onder behan deling van een keel-specialiteit Gemengd Nieuws. Parlementaire klappen. Het gerechtshof te Brussel heeft het •onnis bevestigd, waarbij het Kamer lid Domblon voorwaardelijk is veroor deeld tot een boete van 200 francs, om dat hij een medelid in een vergadering der Kamer geslagen heeft. Het. Hof is, evenals de rechtbank, van oordeel dat de vrijheid van spreken welke de Grondwet aan de leden der Vertegen woordiging waarborgt, niet ten gevol ge heeft dat dadelijkheden straffeloos zijn. Een iLcmdenb&d. Een hondenbad wordt volgens do Allgém. Ztg., te München in de There- sienstrasse eerstdaags geopend. Naast het eigenlijke badvertrek word een lokaal voor scheren en drogen en af borstelen der honden gemaakt en een afzonderlijke afdeeling voor honden, dié aan huidziekte lijden, zal er ook zijn. Een restauratie, uitsluitend voor honden, ontbreekt cr nog maar aan, zegt de N. H. Als München ook in andere opzich ten, bijv. voor sladsbaden voor arme kinderen en onvermr.gepden, gezórgd heeft en, wat dat betreft, het particu- ii' r initiatief dus overbodig is gewor den, dan is een badinriehiing voor honden niet doelloos, maar... eerst 't eene, en dan pas het andere EeD£6ien. De grootste visch, die gedurende de laatste twintig jaar aan den hengel ge vangen werd, is voorzeker wel de G00 pond (Eng.) zware zaagvïach. (1 Eng. pond geiijK 16 ons gelijk 0,45359 KG.) Het was de bekende Amerikaansche tarponvisscher mr. Vum Hofe, die dc eer genoot, dit vischje nabij de kust van Florida, aan zijn element te ont> rukken, terwijl volgens „Pisc." de na tuuronderzoeker mr. Rowland Ward, in een boot, niet ver van mr. Vom Hofe verwijderd aan het visschen was. Mr. Ward zag den visch aan den haak slaan, en toen volgde een kampstrijd, die ruim anderhalf uur aanhield, en niet, voordat men den visch een fik- schen bijlslag tusschen de oogen had toegebracht, kon men herb meester worden. De tarpon vïsscherij is een vrij be langrijke tak van sport, doch voor de beoefenaars niet vrij van gevaar. Een visch van 154 pond sleepte zijn kaper, in een duisteren onstuimigen nacht, zes mijlen langs de zeekust, voordal hij zich overgaf. Het visschen op tarpon geschiedt van uit kleine booten, en niet zelden ge beurt het, dat de groote visch, onmid dellijk nadat hij aan den haak ?A' over de boot springt; wanneer de hengelaar hem dan niet behendig weet te ontwij ken. heeft hij alle kans om over boord •geworpen te worden. Mr. Ward wist een tarpon van 123 pond te bemachti gen. Een diamant-verzwelger. Het volgende curiouse staaltje van diam ant-slikkerijwordt uit Calcutta gemeld Een jongmensch, uiterst fijn in de plunje, stapt een juwelierswinkel bin nen en verlangt inzage van een collec tie diamanten. Deze wordt hem on middellijk voorgelegd, en nadat hij om beter licht te hebben er even mede naar het venster gaat, wordt op hetzelfde oogenblik bemerkt, dat de grootste dia mant ter waarde van 20,GG0 verdwe nen is. Een der bedienden had echter opgemerkt, dat de jonge man op eenigs zins verdachte wijze de hand aan den mond had gebracht. De politie werd gehaald, de jonge begunstiger mede genomen, en gelijktijdig onder genees kundig toezicht en „behandeling" ge steld. Het kleinood kwam echter niet te voorschijn, en men kwam tot de ver onderstelling dat het in 's mans keel moest verborgen zitten. Met behulp van een keelspiegel werd de bewuste diamant ontdekt die een zoo veilige plaats had gevonden, dat hij niet dan met moeite kon verwijderd worden. Bij het gerechterlijk onderzoek ver klaarde een oude veroordeelde, dat het verbergen van gstolen voorwerpen in de keel een manier was, die door de Indische dieven veel werd toegepast. koudbloedige naturen is zoo iets nog mogelijk. Maar een huwelijk, dat er mee begint, dat de een be mint en de andere niet, kan uit- loopen op wederzijdschen haat. Neen, duizendmaal neenl Dan lie ver armoede en vriiheid I Ik scheurde den brief in heel kleine stukjes en strooide .ze in den wind. die ze meenam en ein delijk zoo friseh werd, dat ik het venster moest sluiten. Maar als ik een postzegel gevon den had? Ik ging slapen met een dankbede tot God, dat er geen ge weest was." „Kijk eens", zeide zij verder ter wijl zij hem schalks glimlachend in de oogen za«\ als ik ja geantwoord en Mevrouw Johnson geworden was, dan zou mijn naam genoemd zijn geworden in een opzienbarend proces tegen een rijken Amerikaan Mr. Johnson, die beschuldigd werd drie vrouwen te hebben: eene in New-York, eene in Melbourne en nog eene in de Kaapkolonie. Hij was van geen van drieën geschei den, en het merkwaardigste bij de- te Triple-Alliantic was, dat zij hem evenzeer bemind hadden als hij haar. Ik was bijna nummer vier ge worden. Een paar maanden later stierf oom Karei en liet mijne moeder zijn vermogen na. De twee postze gels waren niet nutteloos geweest. Wij trokken naar het Zuiden. Moe der werd weer gezonl en sterk en te Rome ontmoetten wij jou. Daar scheidde ons geen postzegel!" „Neen, want ik was zoo ver standig mondeling aanzoek te doen," zeide haar man glimlachend „Ja. en zoo zie je," ging ze voort, terwijl zij haren arm om zijn hals sloeg, „dat jouw en mijn geluk voortgekomen is uit een postze gel, dat er niet was." Zij had onder het spreken den 1 brief uit zijne hand genomen en het deurtje van de kachel openge daan. Een oogenblik later verkon digden eene heldere vlam en een I lichte reuk van brandend papier j de overwinning van een verstandig vrouwtje over haren minder ver- standi gen man. En hij? Hij kuste de hand die do teugels gegrepen had. Van bovenstaande vertelling is J geen woord waar. j Zij is alleen geschreven, omdat de schrijver hedenavond gebrek had aan een postzegel voor een heel gewichtigen brief. Dit ergerde hem en hij schreef dit verhaal om zich te troosten, wat hem ook ge lukt is. Maar hij geeft ieder verstandig menscli den raad altijd minstens één postzegel in zijne portemon- naie te dragen. EINDE. Voor deze behendigheid is echter een groote oefening noodig. Een kunstma tige uitzetting van den strot wordt te weeg gebracht door een ronden looden kogel aan een lint bevestigd, die eeni- ge malen per dag wordt doorgeslikt en weer opgehaald en wei zoolang tot zich een buideltje heeft gevormd, geschikt om gestolen voorwerpen als juweelcn, munten enz. op te nemen, een inrich ting dus zooals de kroppen bij vogels en voormagen bij herkauwende die ren. Men ziet het, de tegenwoordige toepassing der wetenschap op kunst en... misdaad gaan zeer ver 1 Door electrioiteit vörbrand. Twee menschen te Weenen die Zon dagavond naa.r huis gingen, zagen in de duisternis niet dat een telefoon draad losgeraakt was en in de straat hing. Die draad was ongelukkiger wijze in aanraking gekomen met de bovenlei ding van de eloctrische tram, en elec- trisch geworden. Een vrouw die zon der den draad gezien te hebben cr mee in aanraking kwam, viel als door een beroerte getroffen, onder hevige stuip trekkingen neer. Haar begeleider, die haar wilde helpen, onderging hetzelfde lot. Twee mensclien die toesnelden overkwam hetzelfde alle lagen stuip trekkende op den grond en konden el kaar niet loslaten, omdat een stroom van 500 volts hun door het lijf ging. Bij een van hen was de draad om den hals geraakt en had een diep gat ge brand, bij een ander schroeiden de kleeren van het lijf, een derde gilde en kronkelde onder de gruwelijkste pijnen. Het duurde een poosje, voor men de oorzaak ervan wist en toen men ont dekte dat de draad in contact was met dien van de electrische tram, moest men eerst nog naar het sectiehuisje gaan. waar de stroom kon afgesloten worden. Daarmede waren bijkans tien minuten gemoeid, en toen men einde lijk de arme slachtoffers kon te hulp komen, bevonden deze zich door de brandwonden in levensgevaarlijken toestand- Het toeval baart geweldig opzien, en de kranten staan vol over de gevaren van de geleiding boven den heganen grond, als de draden afknappen, wat bij sneeuw en storm licht gebeuren kan. Voorgesteld wordt nu, op gezette afstanden tegen de palen borden aan 1e brengen, waarop te lezen staat wat men in zoo'n geval te doen heeft. Had het publiek dit geweten, dan hadden die arme menschen niet zulke gruwe lijke pijnen hoeven uit te staan. Mussclien verjagers. Men kent de proefnemingen die ge nomen zijn om met kanonschoten op het weder te werken. Een aantal van zulke weex-kanonnen waren dezen zo mer ingezonden op een landbouwten toonstelling te Presburg. Tot grooten overlast van de omgeving, want nacht en dag werd eruit geschoten geheel I zonder de beloofde uitwerking. Een an- Ier gevolg heeft dat schieten echter gehad: sedert zijn uit de nabijgelegen wijngaarden alle musschen verdwenen tot groote vreugde van de eigenaars. Een Amerikaansohe Schoe nenfabriek. In Noord-Amerika bestaat, sedert niet te langen tijd, een schoenfabriek, waarin zeshonderd werklieden hun brood verdienen, en die tegen zeer ge ringe prijzen, bijna alle schoenen en laarzen levert, welke er in Canada en de Westelijke Staten worden gedra gen. Elk paar schoenen gaat, voor het door speciaal daarvoor aangestelde deskundigen voor de aflevering geschik verklaard wordt, door de handen van honderd en zestien werklieden en is in den verbazend korten tijd van minuten en 30 seconden geheel afge werkt. In 1 1/2 minuut wordt het leer gesneden, terwijl er achtereenvolgens noodig zijn: 2 1/2 minuut voor het ma ken van den vorm, 9 1/2 minuut voor het leggen van de zolen en acht minu ten voor het aanbrengen van oogjes, haakjes enz. en voor het inpakken. Geen wonder alzoo, dat eiken dag bijna duizend paar schoenen kant en klaar de fabriek kunnen verlaten! Dure winkels. Voor winkelhuizen worden in Berlijn verbazende sommen betaald. Een pa- rapluiemagazijn aan de Leipziger- strasss betaalt voor parterre lokalen en eerste verdieping jaarlijks 40.000 M. En in een nieuw te bouwen winkelpan- leis zijn door een kleerenmagazijn lo kalen gehuurd voor 60.000 mark. INGEZONDEN MJSDJ3DBE- LINGEN. 30 cezLts per regel. Eerste Nederlandsehe Fabriek van Kunstbloemen. P.L. ENGELENBERG ANEGANG No. 8. Speciaal Magazijn van 5£loesnenfourxi£tureii« Bloem Papier. Crêpe Papier Kunstbloemen. PLANTEN en PALMEN. Groote keuze. Billijke prijzen. Vervolg Nieuwstijdingen. In het hotel Des Indes te 's Graven- liage is aangekomen de heer Malherbe, thesaurier-generaal der Zuid-Afri- kaansche Republiek. Eerste Kamer. De afdeel in gen der Eerste Ka mer benoemde lot rapporteurs over de Dinsdag onderzochte wetsont werpen betreffende Kieswet, de heeren Godin de Beaufort, Van der Does de Willebois, Van Nierop.Van Asch van Wyck en Van Swinde- ren; over de Ongevallenwet de hee ren Rahusen, Vlielander Hein, Van Boneval Faure, Van Heek en Pijn- acker Hordijk. De overige rappor teurs over de Ongevallenwet wa ren de heeren Godin de Beaufort, Van Heek, Van Boneval Faure, Pijnacker Hordijk en Regout. Kermispret. Men schrijft uit Koewacht aan de „N. R. C." De jaarmarkt van Wachtebeke, een flink Belgisch dorp niet ver van de Nederlandsehe grens gele- 1, wordt door vele personen uit deze en omliggende gemeenten be zocht en daar deze jaarmarkt tot een soort van kennis ontaard is, gebeurt het wel eens, dat jongelui zich daar laat in den avond verma ken met dansen. Zaterdag waren weer verschil lende personen van deze en andere Nederlandsehe gemeenten naar de jaarmarkt geweest: Een viertal jongelingen uit deze gemeente wer den op hun terugtocht door eenige Belgische onverlaten achtervolgd tot in de Nederlandsehe gemeente Overslag. Twee er van wisten te ontsnappen, een derde ontvin" een steek in den schouder en in het linkeroor. De vierde, zekere rans de Mey, een jongeling van 35 jaar, die nooit bij vechtpartijen tegen woordig is, werd nu aangeva.ien en mishandeld. Men sloeg schop te hem, wilde hem verdrinken en gaf hem ten slotte een messteek in den buik. De ongelukkige trachtte nog zijn weg te vervolgen, maar viel omstreeks middernacht voor een boerderij neder. Daar werd hij 's morgens badende in zijn bloed gevonden. Aanstonds werd geneeskundige hulp ingeroepen en de politie van het geval in kennis gesteld. Op raad van den geneesheer werden den getroffene de Sacramenten der Stervenden toegediend. Door de marechaussees te Aksel, geholpen door de Belgische gendarmen, werd een streng onderzoek ingesteld en reeds zijn twee der vermoedelijke daders in hechtenis genomen. POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven, ver zonden uit Haarlem, gedurende de 2e helft van October. M. Neter; Mej. M. van de Velde; W. Piels; Sprengers; Mej. Schuurman Albert Kruk; D. Heres; Antoinette Mo tman; Mevr. Vermie, allen te Amster dam. J. Vlek, Beverwijk; Mej. Crom- ïnelin, Bloemendaal; D. A Koster: Adriana Veltmeijer; Wed. Brouwer; J. Arons, allen te 's Hage. J. C. Boe- schoten, 's Gravenland; W. de Vries, Groningen; Martens, Chef Conrad; Daudeij; Mej. Versteege Willem van Dijk, allen te Haarlem. Wiersma, Hil versum; D. C. Goes, Dzn., Rietveld; Schabelonds; M. C. v .d. Geis; M. Gij- zemijter, allen te Rotterdam. BRIEFKAARTEN. Mej. Helweg, Alkmaar; A. Kuseï; Mej. H. Clement; A. Oothuis; A. den Teuling; Nievüld: J. H. Bianchi; F. Becker; Mevr. E. Reever; W. Wolf, al len te Amsterdam. E. van Roeks!, Bussum; C. Volders, Dordrecht; Schip per; D. Snoodijk, Zaandam. BRIEVEN (Buitenland.) Mej. A. Maks, Aken; M. O. Doijer, Athol (U. S. A.); Wed. Büchnei'Bern3 Brussel; C. Dekkers, Dülmen; Th. Ja nus; GrozReken; F. W. Mulder, Jo- hannesberg; Buddenborg, London: GaginkesWurfbain, Luzern; Mada me S. Eberson; H. Dopplez, heiden Paris. M. C. Jorissen; S. A. Hulscher; J. Horsmeier; J. II. Giliam-Reinow Madame Kolff: G. Zonneveld; C. H. Kuijt; H. C. Jorissen; J. BakkerRom- bout; J. L. A. Schuil; C. H. Kuijt. Mej. R. Leenderts; Horsmeier; M. Vaandra ger, allen Pretoria.J Gravesteijn, Zil- verbank. BRIEFKAARTEN (Buitenland.) M. de Korte, Baden-Baden. H. van Rossum, Genéve. Relnitz, Hagen. Me. Vertolier, Lucern. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Oengaran, van Rot terdam naar Java, arriveerde 4 No», te Southampton. Het stoomschip Prinses AmaJia, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 3 Nov. Kaap Roca. Het stoomschip Java vertrok 4 Nov. van Amsterdam naar Batavia en pa seerde 5 djïzer Dungeness.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6