den niet gestraft, zelfs als zij hun kinderen doodslaan, daarentegen zijn de kinderen onbeperkte ge hoorzaamheid verschuldigd aan hunne ouders. Oudennoord wordt met den dood gestraft. In geen land heerscht zoo veel zorg voor de docden als in China. De dienst der voorvaderen .vormt bij de Chineezen dan col; 'do kern van hunnen gods dienst. Confucius is niet de stich ter van den Chineeschen gods dienst geweest; hij heeft den dienst der voorvaderen alleen nauwkeurig geregeld. De regeeringsvorm van China kan genoemd worden een patriarchaal despotisme. De staat is een huisgezin in het groot en do Keizer is de vader van dat gezin. Do rechtspraak kenmerkt ■zich door alle gemis aan barmhar tigheid. Het kïeinslo vergriin wordt zwaar gestraft en de straffen zijn cr.menschelijk wreed. Platen die spreker meegebracht had, gaven een duidelijk denkbeeld van de wreedheid dier straffen. Landbouw, vischvangst en indus trie vormen de hoofdmiddelen van bestaan. Do veeteelt bepaalt zich alleen tot het varken. Groote steenkolen- velden, die nog geheel braak lig gen, benevens ijzererts en andere metalen zullen China later, wan neer de bewoners tot beschaving gekomen zijn, tot een machtige in dustrie-staat maken. En hiermede eindigde spreker zijn voordracht. De heer Saeijs spreekt voor de vuist, hij heeft een wannen toon en weet daardoor z;,'ne hoorders van het begin tot het einde te boei en. Toynbee heeft met dezen spre ker weer veel succes gehad. Jamfabriek. Reeds eenige dagen geleden deelde een van do leden der firma Corn. Sip- kes ons mede, dat zij plan had tot oprichting eener jamfabriek op aan- deelen. Destijds was de zaak nog niet rijp voor mededeeling, thans kunnen wij nadero bijzonderheden vermelden. Men weet, hoe in dc laatste twee jaar do Engelsche autoriteiten er op uit zijn, de Nederlandsche zachte vruch ten, vooral aardbeien en frambozen, af to keuren bij aankomst in Engeland. Groote schade is daarvan door Neder landsche vruchtenkweekers al geleden en voor ettelijke maanden hebben wij voor de Haarlemsche rechtbank een proces van een kweeker tegen een ex porteur bijgewoond, dat in de Engel sche afkeuringsmanie zijn oorsprong vond. Meermalen is daarom in den laat- sten. tijd gesproken en geschreven over de mogelijkheid van de oprichting van jamfabrieken in Nederland, opdat de vruchtenkweekers daar hun fruit zou den brengen en niet meer afhankelijk zijn van de grillen van een buitenland se hen gezondheidsdienst. De firma Corn. Sipkes alhier heeft de zaal; overwogen en het gevolg daarvan is, dat thans een prospectus is rondgezonden tot oprichting van een „Eerste Nederl. Jam- en Pulpfabriek", te vestigen te Haarlem, met een kapi taal van 500.000, verdeeld in 4 serieën, waarvan voorloopig alleen de eerste, groot f 125,000, zal werden uitgegeven. Pulp is een technische naam van een voorafgaande bereiding om de fruit voor bederf te vrijwaren; zij blijft daar na maandenlang onveranderd. In het prospectus wordt o.a. gezegd: „Een fabriek in of bij Haarlem heeft „zeker levensvatbaarheid. OnmiddeV- „lijk in de omgeving en gemakkelijk „en weinig kostbaar per schip of boot „te bereiken, bestaan uitgestrekte kwee „kerijen van vruchten, die voor dit „doel uitermate zijn geschikt, terwijl „boot- en spoorwegverbindingen de „afvoer der producten even gemakke lijk kunnen doen plaats hebben als „zulks in andere plaatsen het geval ia „Toch eischt, hoe eenvoudig de fa bricatie schijnt, de bewerking van „pulp en jam eeno groote vakkennis. „Dat de firma Corns. Sipkes, stoomfa briek van vruchtenmoes le Haarlem, „zich bereid verklaard heeft de direc tie- op zich te nemen, waarborgt een „uitstekend fabrikaat, één der eerste „eischen voor het welslagen der vcor- gestelde onderneming. Genoemde hec- „ren verbonden zich daarbij om ia „hunne tegenwoordige zaak, waar de „pulp en jamfafcrikage slechts een on derdeel van het bedrijf uitmaakt, die „artikelen niet meer te fabriceeren en „eveneens do bereiding van bessensap, „een aanverwant artikel in de nieuwe „onderneming te doen plaats hebben." .Als Commissarissen zullen optreden; de heeren Ed. da Lonoy, P. J. E. Le-, febvre, J. A. G. van der Steur, F. Lod. Heil en A. Bertling. Examen vrije en ordo- oefeningen. Haarlem, C November. Opgeroepen lieercn-candidalen. Geslaagd H. da Boer van Ni eu wend am, P. M. lïingele- stijn van Beverwijk, A. H. van Yree-j ningen van Alkmaar 4 Piano-avond. De heer Johan do Veer naar ik verneem, laatstelijk leerling van Bauer ie Parijs gaf Woensdagavond zijn aangekondigden „Piano-avond" op de bovenzaal der Vcreaniging. Zooals wel haast te verwachten was bleef het mea- rsndcel der stoelen onbezet. Als onze eigen kunstenaars en de mannen, wier namen in en huiten ons land een goe- den klank hebben, ten onzent maar zeldzaam de hun toekomends belang stelling vinden, kan het niet verwon deren, dat een ons geheel onbekend jong kunstenaar zijn talenten hier voor een vijftigtal toehoorders ten beste geeft Maar was het auditorium van dezen avond dan klein, in gehalte woog het tegen een talrijk doorsnêe-publiek op. En dat de heer da Veer hij dat min of meer.uitgelezen nybjiekje blijkbaar zooveel echte waardeering vond," moge hem eenigszins schadeloos stellen voor wat zijn optreden voor zooveel leege stoelen ontmoedigends had. Wat nu zijn spel betreft hierover kan men zich billijkerwijze niet dan zeer gunstig uitlaten. Voor mij althans was het openingsnummer, de „Chromati sche Fantasie en Fuga" van Bach ^en groote verrassing. Groot van stijl, no bel van klank (de heer Do Veer bespeel de een Ple ij el-concertvleugel) en, wat de „Fuga" betreft, zeldzaam duidelijk en kleurrijk, miste dit machtige werk zijn hec-rlijke uitwerking nieten mocht deze pracht-vertolking in het verder verloop van den avond ook niet worden overtroffen, deze daad cp zich zelf stempelt voor mij den jeugdigen pianist tot een zeer bevoorrecht kunste naar. Naast dezen coup do maitre ver dienen vooral geprcaen to worden de beide composities van Tschaikowsky: „Nocturne" en „Humoreske" en de klei - ne antieke nummers: „Soeur Monique" cn „Le Coucuu" resp. van Coupevin en Daquin. De wondervolle „Sonata quasi una Fantasia" van, Beethoven was voor mij min of meer een teleurstelling. Natuur lijk was ook hier alles voorbeeldig af gewerkt, iedere intentie met zorg na gespeurd en met meesterschap weerge geven met meesterschap, maar niet geheel vrij van pedanterie is wat sterk uitgedrukt, maar toch, dat op vallend onderstrepen, dat ontleden onder 't spelen deed mij to veel aan de studeerkamer denken. Om kort to gaan de sonate maakte niet den indruk dien ik daarvan had verwacht. Ook de Eal- lade van Chopin imponeerde mij niet bijzonder. Dat wil niet zeggen dat ik geen respect voel voor de techniek dio de speler hier ontwikkelde of geen sympathie voor zijn ook hier door gaands uitstralende muzikaliteit, maar wellicht ten gevolge van herhaalde, langdurige détaüstudie scheen de kijk op het groote geheel eenigszins ver vaagd; althans de voordracht was meer verbluffend dan boeiend en meeslee- pend. 't Zou natuurlijk onbillijk zijn van een nog zeer jong pianist te verlan gen wat slechts enkele groote kunste naars kunnen geven. Eervol genoeg reeds is bet zóó tc spelen dat de hoor der onwillekeurig vergelijkingen gaat maken tusschen dit spel en dat van de een of andere beroemdheid. Nu, dat de heer De Veer alle kans heeft een beroemdheid te worden, zou men na dezen Piano-avond gereedelijk toegeven. PHILIP LOOTS. De directeur van het Postkantoor al hier maakt bekend, dat vanaf Zondag '10 November, het Postkantoor op Zon en feestdagen zal geopend zijn van 7.30 vin. tot 12.30 nm. (Greenwichiijd). Arrondissements Recht bank. Zitting van 8 November, M. Poen, werkman, oud 35 jaar. stond terecht wegens het zich op 11 October wederrechtelijk toeëigenen van een pak touw, van ongeveer 150 Kg., na zicli toegang te hebben ver schaft tot een papiermolen te West- zaan, waar een groote hoeveelheid touw zich hevond. Da beklaagde is los werkman en heeft een gezin met vier kleine kinde ren. Hij verklaart dat hij dat touw had weggenomen omdat hij geen eten in huiö had voor ziin kinderen en al lang huiten werk was. P. van Calcar had het van hem ge kocht. De subs, officier eischte 2 maanden Beklaagde vroeg of in het belang van 'zijn vrouw, de voorarrest mocht afge trokken worden. De toegevoegds verdediger, Mr. van Slooten, schetste de ongelukkige omstandigheden waarin de beklaagde zich heeft bevonden en beval hem in de clementie der rechtbank aan. H. Landweer, oud 24 jaar, stond le- recht wegens verzet tegen da politie gepleegd op 20 Sepiemb toen hij zich. in staat van dronkenschap bevond. Deswege hoorde hij tegen zich ei- schen 14 dagen. C. F. J. Steeman had een zekeren Luyten, die, naar deze beweerde hem per ongeluk had aangereden, met een: flesch zoo op „z'n hai-sens" geslagen, dat hij bijna „harslikkedood" was. Beklaagde verklaarde juist dat Luyten tot vechten had uitgelokt, doordat hij hem in zijn geacht had gespuwd, i waartegen Luyten weer krachtig op kwam met „zoo waarachtig meneer", „en ziet u", enz. Twee andere getuigen verklaarden in denzelfden zin als Luy ten. Beklaagde bleef ontkennen. De subs, officier achtte het bewijs geleverd en. eischte li dagen. P. Wisker stond terecht dat hij op! 30 September j.L zich bevindende in; staat van dronkenschap, door slaan en schoppen heeft verzet tegen den re chercheur Fen'ger, eene groote volks menigte heeft verwekt en neg twee meisjes heeft geschopt cn geslagen. Dc subs, officier, het feit bewezen achtende, oischt 1 maand gevange nisstraf. Hesmstööe. Dc heer H. J. Staal alhier heeft met gum-lig gevolg, examen afgelegd in 't handle ekeneu. Zandvoort In de Dinsdagavond gehouden open bare vergadering van den Raad der gomeenta is besloten een gedeelte grond van den heer P. Versteege aan te koopea ter verbreeding van da Baan. De prijs voor dien aankoop werd be paald op 1 15 per cA. In eene gehouden vergadering van kerkvoogden en notabelen tier Ned. Herv. gemeente alhier is uitgeloot het aandeel no. 18 van de rentelocze geld- leening. Tevens werd opgemaakt de be grooting voor 1901. Naar vernomen wordt zullen aan de Boulevard de Favauge wederom drie villa's gebouwd worden. Haarlomrnerliede en Spa?.m- wohoLÖ. Gedep. Staten van deze provincie hebben besloten met ingang van 1 Ja nuari 1901 het bedrag van het presen tiegeld voor de Raadsleden te verhoo- gen rnet f 15 en alzoo te brengen op f 05 per jaar. Ha arlemmerme er. Door eene onbekende oorzaak is aan den Spieringweg te Haarlemmermeer de schuur van den landbouwer Van Schalk afgebrand. Een paard, 2 var kens, 2 geiten alsmede landbouwge reedschappen zijn door de vlammen omgekomen of vernield. Alhier heeft zich een geval van dipli- tcritus voorgedaan, met doodelijken afloop. Meer en meer komt men hij de rooing der suikerbieten tot de ontdekking dat i>ei aanhoudende natte weder zec-r na- daelig gewerkt heeft op de grootte. Sleebis 7" die gecontracteerd hebben op gehalte, maken dit jaar eene mooie pacht. Er zijn hier landbouwers die 3 per 1G00 Kg. boven het gewone contract maken. De 3 sio jmgemaïen alhier hebben op een dag in de vorige week niet minder dan 1300 kub. meter water per minuut verplaatst als de Lijnden 700 kub. M„ de Cruquius en Leeghwater elk 300 kub. M. Binnenland. Parlementaire Praatjes. In weinige uren heeft de Eerste Kamer gisteren haar taak vol bracht. Het wetsontwerp waarhij eenige algemeshe regelen wei-den gesteld betreffende het waterstaatsbestuur lokte geen oppositie uit. Slechts vjerschilden de heer Roëll en mi nister Lely over de door den eersten verdedigde stelling, dat de toepas sing dezer wet nog meer dan vroe ger de instelling van de admini stratieve rechtsspraak noodig maakte en gaf de heer Vlielander Hein eenige wenken ter overwe ging betreffende de oprichting van .waterschappen, veenschappen enz. Zonder stemming werd de wet aangenomen. En zoo geschiedde ook met een gansche reeks van wetten, laatstelijk door de Tweede Kamer goedgekeurd: onteigening voor den Haag, tramweg Kwadijk- Edam-Volendamwijziging der wet op de staatsloterij, waarbij de ,heer Hahusen zich een principieel tegenstander der loterij betoonde. Bij de vaststelling een er provin ciale wetgeving deelde de Min. van Binnenl. Zaken mede. dat een wet tot regeling der prov. belastingen wordt voorbereid. De regeling van den voor pen sioen in aanmerking komenden diensttijd van de bemanning der „Friesland" lokte van de heeren Fransen v. d. Putte en v. d. Oye de opmerking uit, dat men beter deed niet van de algemeene rege ling voor pensionneering af te wij ken, waarop de Min. antwoordde, dat het verbliif van de „Friesland" in Zuid-Afrlka gelijk stond met een verblijf in de keerkringen. Het wetsontwerp werd goedge keurd. De Kamer is uiteengegaan, den kelijk tot 3 December a. s. G. Jr. Op de terugreis van Lensahn zoo wordt aan de Weser Zeitung gemeld hield de trein met de Koninginnen vijf [minuten stil aan het station te Bre men. De Nederlandsche consul Geer- lings en zijn echtg&noote verwelkom den HH. MM. Mevrouw Geeilings bood Koningin Wilhelmina een ruiker aan van orchideeën cn viooltjes met linten in de Nederlandsche en Mecklenburg- sche kleuren en aan de Koningin- Moeder een ruiker van sneeuwklokjes, en viooljes met de kleuren van Neder land en Waldeck-Eymiont. "Verder; was aan list station tegenwoordig het bestuur vaa de JBremer vereeniging van oud-leden van het huzarenregi- ment no. 15, waarvan Koningin Wil- helmina chef is. Ook eenige dames uit het publiek boden bloemen aan. De trein stoomde weg onder het gejuich van de menigte op het perron. Het departemept "Medemblik 'der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen vierde Dinsdag op feestelijke wijze zijn 100jarig bestaan. Te Rolde (Dr.) hebben de schoolkin deren reeds twee dagen gedwongen vacantia gehad wegens gebrek aan brandstof. De „Gelderland" te Parijs. In liet paviljoen der koopvaardij op de Parijscho wereldtentoonstelling aan den Seineoever is onder de talrijke scheepsmodellen en photograph ieën van schepen ook het model van het Nederlandsche oorlogsschip „Gelder land" te zien. Van particuliere zijde wordt aan het „Hbld." uit Parijs geschreven, hoe een landgenoot zicli naar de tentoon stelling begeven hebbende, nadat in een artikel in de „Presse" de aandacht van het publiek was gevestigd op de aanwezigheid van het veel genoemde schip op de tentoonstelling, hij daar zulk een toevloed van belangstellenden voor liet model der" „Gelderland" aan trof, dat het hem eerst na een half uur wachten mocht gelukken, ter plaatse te komen. „Het deed mijn Iloilandsch hart goed," schrijft hij, „toen al de verschillende uitroepen van sympathie en waardeering te hoeren, welke als om strijd uit de saamgepakte menigte opstegen. Het was om kort te gaan een spontane ovatie, zoowel aan het adres van H. M. onze geëerbiedigde Konin gin als aan dat der Kollar.dache Ma rine." liet artikel in de „Presse" luidt Niet alle Parijzenaars zullen zich naar Marseille kunnen begeven ter begroeting van president Kruger en daar dc „Gelderland" bezoeken, die liet anker zal laten vallen in de wate ren van Joliettc, de ingangshaven van de wijd vermaarde Cauncbière. Doch zij zullen, indien zij daar lust. toe mochten gevoelen, in alle bijzon derheden dit schip kunnen bewonde ren, voortaan even beroemd als de „Belléropiion", die Napoleon naar St. Helena overbracht onder Engelsche vlag. Slechts moet rneu zich haasten want het is cp dc tentoonstelling zelve, in de galerijen van het koopvaardij- en scheepvaart-paviljoen, tegenover dat van de Kamer van Koophandel, dat een model ten toon gesteld is van het Holland sch oorlogsschip. Koningin Wilhelmina, die opperbe- velbebster is der Hoilandsche marine, geadministreerd door een burger mi nister, stoorde zich niet aan de te voor zichtige raadgevingen van haar kabi net en stelde in een schoons opwelling van edelmoedigheid, een vaartuig ter beschikking van president Kruger. Zij koos de „Gelderland", een vaar tuig van het laatste model en een der best bewapende van de vloot, waarvan het rneerendecl uit zeer oude schepen is samengesteld. De Nederlandsche kruiser „Gelderland" komt van de par ticuliere werven, van Feyenoord. Zijn waterverplaatsing is 4033 ton, zijn snel heid 20 knoopen 05 en zijn stoomver- mogen 9SG7 paardekrachteu. Het is dus de snelste van alle Hoilandsche kruisers. Aan den achterkant van het schip werpt een wapenschild een vroolijken toon in de sombere kleur van den romp. Twee gekroonde leeuwen hou den de wapen-m der Oranje-Nassau's waaronder de trotsche spreuk staat te lezen „Je maintienörai". De „Gelder land" zeilt onder Hollandschen stan daard met de kleuren blauw, wit en rood in horizontale hanen opvolgend. Wanneer wij gezegd zulien hebben, dat de „Gelderland" twee masten en twee schoorsteenen en dat zij aan boord zestien sloepen heeft, zullen wij een ongeveer volledige beschrijving hebben gegeven van dit vaartuig. Het model, op het oogenblik ten toon ge steld te midden van een aantal andere, is onopgemerkt gebleven. Da aankomst van Kruger geeft het een bijzondere aantrekkelijkheid en er is niet meer noodig, opdat tot het eind der tentoonstelling het paviljoen der scheepvaart de verzamelplaats zal worden van allen, die opge vonden zijn ever het moedige gedrag der Boeren. Men heeft ons bovendien verzekerd, dat den llen. November het model der „Gelderland" zal worden aangeboden aan het Koninklijk Museum to 's-Gra- venhage, waar liet een plaats zal vin den te midden der andere roemrijke herinneringen van het land, dat een der eerste zeevarende mogendheden der wereld was. Koningin Wilhelmina heeft aldus voor de eerste maal per soonlijk haar devies „Je Maintiendrai" toegepast, hetwelk geworden is dat van haar volk. Zij heeft een nieuwen glans gegeven aan de Hoilandsche marine cn een zuivere gevoclsdaad heeft evenveel voor haarmoreele groot heid gedaan als een overwinning van Maurits van Oranje. Nog een gasbedwelraing. Een tweede geval van gasbedwelming is Dinsdag te LU recht voorgekomen: Des morgens te 10 uur klopte als gewoonlijk de meid van mevr. v. d. Br„ wonende in de Nachtegaalstraat, aan de deur om mevrouw tc wekken. Zij ontving op haar dikwerf herhaald geklop geen antwoord. De hulp der bu ren werd ingeroepen. Met behulp van i een ladder en door het openschuiven! van een der ramen, verschafte men zich toegang tot de slaapkamer van mevrouw, die men daar bewusteloos; in bed vond liggen.. Ook <le hond was geheel bedwelmd. Aan de lxulp van twee doctoren was het te danken, dat mevrouw weder werd bijgebracht. Ook i de hond werd weer heter. Aanstaanden Maadag zal te 'Scheve- ningen de eerste spade in den grond gestoken worden voor het maken van; do binnenhaven. Het werk voor den aanleg der buitenhaven door het Rijk wordt in December a. s. aanbesteed. Ean gevolg van de nieuwe bepaling, dat des Zondags geen weekbladen! meer besteld worden, is volgens „De Residentiebode", dat sommige uiige- vers thans hun 's Zaterdags verschij nend blatt uitgeven in 2 zendingen en wel een Zaterdags- en Zondagsnum- mer, welke kort na elkander ter peet bezorgd wordenue postambtMa ren en b'stellers heb).m nu du'obeien dienst! Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Dc losse werklieden aan het Gemeen te-Entrepotdok to Amsterdam die in dienst zijn van de veemen, cn die van de particuliere entrepots der Wester suikerraffinaderij, overwogen sedert- eenige dagen het wenschelijke van zich bij de stakende suikerbakkers der Wes ter aan te sluiten, teneinde dezen groo- teren steun te. geven. De suikerdragers bii de entrepots dei- Wester hebben reeds hun voorne men om het werk neer te leggen uit gesproken, mits alle suikerdragers in Amsterdam zich bij hen aansluiten en eveneens staken. Men meldt uit Wormerveer De werkstaking aan de Unie duurt voort. Van eene staking aan de meelfabriek De Vlijt, ar.n dezelfde firma toebenoo- rendc, schijnt tot nog toe geen sprake. De arbeiders haudsn bij „ongeteekend" schrijven hun verzoek te kennen ge geven den 12-urigen werkdag te krij gen en bovendien de voorwaarde ge stald einde van de staking aan De Unie, doch bij een mondeling onder houd van de fabrikanten met de arbei ders schijnt alleen gebleken te zijn dat eerstgenoemde voorwaarde gewenscht werd. De toezegging is gedaan dat deze billijke eiscli zal worden toege staan. Men zegt dat reeds eenige arbei ders dezer fabriek hun lidmaatschap van den Bond hebben opgezegd. INGMOBDW ÏOKMÉDEE- 80 csata per ïegeL Het doel treffea. Het doel te treffen zulks 'is den wensch van elk schutter, het is evenwel een ieder niet gegeven een goed schutter te zijn en hierice be hoeft ook veel oefening. De kracht van een leger hangt af van de juist heid der scholen, d. w. z. dat de kogels hun doel treffen. Wij heb ben zulks nog in de laatste dagen gezien, dat een handje vel Yrans- vaalsche Boeren een gansch leger corps tot staan hield. Waarom? omdat de kogels der Boeren hun doe! troffen en dit zelfde had zich reeds in vroegere gevechten tegen de Eiircischen voorgedaan. Zoo is het ook met de genees middelen gesteld de geneesmidde len die het kwaad rechtstreeks aan tasten zullen zeker eene goede "uit werking uitoefenen. Het tegen woordig zoo vermaarde middel en dat zijn wereldlijk succes daar aan te danken heeft, dat het rechtstreeks het kwaad aantast, zijn de Pink Pillen van Dr. Williams. Zij tref fen eveneens het doel en daarom zegepralen zij in zoo vele gevallen die als hoopeloos beschouwd wer den. Ziehier weder een der vele attes ten die dagelijks tot ons komen Met voldoening deel ik U mede dat Uwe Pink Pillen van Dr. Wil liams mij goed hebben geholpen; zij hebben 't kwaad ter dege aan getast. Ik gevoel mij geheel her steld, want voorheen was ik lijden de aan rheumatiek en zenuwtrek ken, get. W. Nijhoff te Losser (Overijssel.) Diegenen die gebruik maken van de Pink Pillen zullen er de beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, verlamming, ruggemergsiering, rheumatiek, heupjicht, zenuwpijn, St.-Vitus dans, hoofdpijn, zenuw ziekte, kliergezwellen, enz., zij zijn een hernieuwer van het bloed en een spierversterkend middel. Zij geven schoone kleuren aan de bleek© gelaatskleuren, handelen in al de tijdperken der verzwakking bij de vrouw en veroorzaken hij den man eene werkdadige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitensporig heden. Prijs fd.75 de doos: f9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. FLAATZER v. n. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop rnet blauwe letters gedrukt staatPilules Pink pour personnes pales du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig om hulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui; geplakt, waarop staat: Prijs 1,75 Gld. de doos, 9.Gld. per6 doo zen. Eenig depöthouder voor Ne derland Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de ingeslotene hoi landsche circulaire. Letteren en Kunst. Da geïllustreerde Bijbel. Met ingenomenheid mag melding gemaakt worden van de verschijning van „De geïllustreerde Bijbel". Het oorspronkelijk denkbeeld om het Boek der Boeken te geven in een aan zijn universeel en grootsch karak ter zooveel mogelijk evenredigen vorm, in verschillende talen en geïllustreerd door de vermaardste meesters ter we reld, is uitgegaan van de heeren Prof. Dake en G. Muller, toenmaals het werk is reeds langer dan vier jaar onderhanden bestuurderen van „Arti et Amiciiiae".- Eenige der voornaamste uitgevers en boekhandelaren in den lande: de firma's Van Kampen en Kolkema en Warendorf te. Amsterdam, de Erven Loosjes én Tadema to Haarlem, E. J. Brill te Leiden, Kramers en J. C. Nijgh te Rotterdam, Schillemaiis te Zutphen, vereenigden zich voor de uitvoering van het grootsche plan tv! een naamlooze vennootschap, krach tens wier opdracht bovengenoemde heeren zich in betrekking stelden met de grootste kunstenaars in Europa, teneinde hunne medewerking te ver krijgen. Een aantal kunstenaars uit alle landen (uit Nederland Jozef Israels, en voorts o .a. de verengelschte Neder lander Alma Tadema) werkten aan het standaardwerk mede. Voor den tekst der verschillende uit gaven is de oorspronkelijk gebruike lijke gevolgd; voor de Holandscho die van den Staten-Bijbel (in moderne spélling), voor de Engelsche de author, version der Staatskerk enz. Barbizon Voor wie de ware schilderkunst, de kunst der lyrici met het penseel lief heeft, is Barbizon een toovernaam. Te Barbizon, het kleine plaatsje aan den zoom van het hosch van Fonteine- bleau, is zij herleefd, de liefde van de schilders voor de natuur cn niets dan de natuur; van Barbizon zijn zij de wereld weer ingegaan, de kunstwer ken, die zoovelen onzer liebben Iceren zien hoeveel poëzie er is in de lucht en de hoornen en den grond, en die overal in de schilders de dichters weer heb ben gewekt.. Barbizon is een lieel eenvoudig, cc-n heel gewoon dorpje, volstrekt niet iets heel bijzonders, niet wat men, eigen lijk met een woord, dat nog uit een verleden tijd dateert, „schilderachtig"' noemt. Gelukkig maar 1 Want die een voud heeft het wel voor een groot deel gedaan. Maar zoo had evengoed van een an dere plek het evangelie der nieuwe kunst kunnen uitgaan Zeker, waarom niet Ieder landelijk plaatsje met een onbedorven natuur had die schilders ook kunnen bezielen, maar Barbizon is in dezen uilverkoren gewetri. En daarom zal het altijd een bodaraart- plaats blijven voor al wie dankbaar 's aan de groote Franscke landschap schilders van deze eeuw. Het is een bedevaartsoord dat tegen woordig niet moeilijk meer te bereiken is. Van Melun, dat misschien een uur sporens van Parijs ligt, komt men ei- met een stoomtram in drie kwartier. Die tram heeft Barbizon trouwens in de oogen van de bedevaartgangers die ik bedoel geen goed gedaan BarbizGn heeft er een deel van zijn eenvoudige landelijkheid mee verloren. En ge kunt er misschien mee terugkeereix, er mee gaan moogt ge niet. Naar Boa- bizon gaande, moet ge door het hosch van Fontainebleau, en gc moet loopen, en niet langs de grintwegen, maar over de boschpaden, waar een over vloed van wegwijzers u voor verdwa len behoeden. Zoo is een tocht naar Barbizon niet alleen een bedevaart gang, maar een genot, dat later nog veel grooter genot geeft. Wie het bosch van Fontainebleau kent, wie Barbizon gezien heeft, ge niet later dubbel van Millet, van Diaz, van Dupré, van Rousseau. Dat is heel natuurlijk. Wij kennen onze eigen heiden en weiden zoo goed, dat wij er te meer van genieten te zien hoe onze schilders ze bezongen hebben in hun werken. Zoo ook met het bosch van Fontainebleau de bodem, de grond, de hoornen, de rotsen, maar vooral de lucht zijn er zoo eigenaar dig, zoo anders in ieder geval dan hij ons, dat wij ze moeten leeren kennen om goed te begrijpen, wat Rousseau en Diaz er in gezien en er van gezegd hebben. ik heb helaas niet het heelo bosch van Fontainebleau kunnen zien, het is veel te groot om liet in één dag te doorwandelen, zeker wanneer men zich jegens de nagedachtenis van vele Franscke koningen en van Napoleon en hun tijd verplicht acht van dien dag nog een uurtje af te nemen om het slot te zien, waai* een gardkn u jaagt door de kamers waar Napoleon zijn afstand teekende op dat driepoolig 'tafeltje waar Paus Pius VII van '1812 tot 1814 gevangen zatwaar die en die koning allerlei moois liet aanhren- gen voor zijn favorite en waar, tus schen allerlei oud mobilair, de man u plotseling een Mesdag wijst, hier op miraculeuze manier verdwaald. Maar in één dag is er toch heel wat te zien van de natuur, die Rousseau, Dupré en den hunnen lief was. Er is buitengewoon veel afwisseling in hot bosch van Fontainebleau. Ten noord oosten van het stadje golft het terrein rnet vrij ver uiteenslaande beuken be plant, tot waar de Tour Denecourt, ge- heeten naar den man die het bosch in kaart bracht en overal wegwijzers liet zetten, op het hoogste punt een wijd uitzicht geeft over golvend gewas van allerlei kleur. Een breedc streep don kere sparren scheidt beuken van beu ken dichtbij plekken grijswitte rots- steenen in de hei en tintelt het goud geel van de brem tusschen het doffe bruin en groen. Van het Calvariën- kruis, dichter hij de stad, ziet men de witte' muren tusschen de tuinen en langs de straten, en dc roode huizen even uitkomen uit de zee van hoornen. Maar veel mooier is het aan de an dere zijde van Fontainebleau, naar den kant van Barbizon. liet was er dit jaar in den voorzomer een weelde van licht, vroolijk loof en a le soo-ien hoornen. De natuur heeft, kunstvaar diger dan de knapste tuinarchitect, hier van beuken en berken en sparren, maar vooral eiken de pracht'gsle de sins gevormd. En daarlussencd la plotseling een meidoorn, die er ais o sneeuwd uitziet met zijn tloemci. massa, schitterend op. En nu ziet ge telkens brokjes, p.r. tijtjes bosch en rots en gras die u kend voorkomen. Telkens is aan eind van een pad, waar de bodem plot seling daalt, een opening, een licht plek, tusschen het donkere groen ecu Diaz i

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2