Tweede Blad, beboerende bij „HasrSein's Dagblad" van Yrydag 9 Nov. 1900. No. 5327 GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 7 No vember 1900, des namiddags ten 1 1/4 ure. Voorzitter de burgemeester. Afwezig bij den aanvang der zitting de beer Van Lennep, die verhinderd was. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. De Voorzitter deelt mede, dat hem verzocht is door den bode J. Koper en door de ambtenaren belast met de be rekening van stukken betreffende de plaatselijke directe belasting enz., den Raad dank te betuigen voor de aan eerstgenoemde verleende toelage en voor de aan laatstgenoemde toegeken de verhooging van jaarwedde. lo. dat is gesteld in handen van B. en W. a. een adres van B. C. Meeuwes en andere bewoners van de Bakenesser- gracht, houdende verzoek tot demping dier gracht te besluiten 2o. dat is ingekomen a. een adres vau J. W. Holterman, om hem in de gelegenheid te stellen een nieuw procédé te kunnen invoeren voor de bereiding van geelbloedloog- zout b. een schrijven van den directeur der Waterleiding houdende dankbetui ging voor de toekenning van G00 's jaars voor het verrichten van schei kundige bacteriologische onderzoekin gen c. een schrijven van het Bestuur van de YV ilhelmina Naaischool, houdende dankbetuiging voor het verleend sub sidie d. 9 processen-verbaal van afkeuring van vlecsch als ongeschikt voor de consumptie e. een schrijven van de commissie van toezicht op de scholen voor mid delbaar onderwijs, naar aanleiding van de besprekingen in den Raad bij de behandeling van het subsidie aan den R. K. Volksbond voor de teeken- school een adres van A. A. Overbeek om benoemd te mogen worden tot Direc teur vai het openbaar slachthuis g. een schrijven van het college van curatoren van het gymnasium, hou dende aanbeveling van Dr. A. H. Ga- ner tut rector van het gymnasium. 3o: dat benoemd is tot plantsoen- wachter van het Kenaupark J. van De venter alhier 4o. dat bericht is ontvangen van het overlijden van mej. W. A. Deenik, ge pensioneerd leerares aan de middel bare school voor meisjes 5o. dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land tct buitengewoon gemeente-veld wachter zijn benoemd H. F. Gottma, W. Veldhuizen en S. Gras, agenten van politie der 3e klasse en J. van De venter, plantsoenwachter van het Ke naupark en dat als zoodanig eervol ontslag is verleend aan den gewezen plantsoenwachter J. van Waard. PUNT 2. In behandeling komt het voorstel van de leden Modoo e. a. om het lezen der notulen bij den aanvang van de open- bareRaadsvergadering af te schaffen en van B. en W. naar aanleiding hiervan om een nieuw reglement van orde vast te stellen, zijnde eene omwerking van het oude. Nader dienden B. en W. nog een voorstel in, bepalende in bedoeld reglement op te neinen deze zinsnede, de leden aanbevelende amendementen ?n voorstellen liefst zoo tijdig in te die- aen, dat ze nog vóór de vergadering, waarin ze behandeld moeten worden, kunnen worden gedrukt en rondge deeld. De leden Klein en Winkler stellen verder voor te bepalen, dat de Gemeen teraadszittingen met gebed worden ge opend. Eindelijk zijn nog ingediend een aantal amendementen der leden Speelman, H. D. Ivruseman en M. de Braai. De VOORZ. stelt voor met de behan deling van het reglement van orde aan te vangen, doch erover te spreken tot half drie, met het oog op de andere punten. Wordt goedgekeurd. Het reglement wordt artikelsgewijs behandeld. Bij art. 4 vraagt de heer SPEELMAN om in de laatste alinea te doen vervallen, betreffende het afschaf fen van de rondvraag, vóór het slui ten der vergadering. Het voorstel ge noegzaam ondersteund, maakt een punt van beraadslaging uit De heer MODOO is er tegen. Hij stelt dit gedeelte van de vergadering op lioogen prijs, om een eventueele op merking te kunnen maken. De heer WILLINK zou de bepaling niet er willen inbrengen, doch nu de ze er in staat, wil hij deze behouden. Het voorstel van den heer Speelman in stemming gebracht wordt verwor pen met 5 stemmen voor, die van de heeren Koopmans, Bijvoet, Roog, v. Styruni en Speelman. Bij art. 5 vraagt de heer VAN STY RUM of het de bedoeling is, bij even tueele ontstentenis of afwezigheid van den secretaris, een der ambtenaren ter secretarie bij voorbaat aan te wijzen. De VOORZ. zegt, dat het de bedoe ling is om vooraf een ambtenaar aan •te wijzen, bij ziekte of anderszins, ook met het oog op het teekenen van stuk ken. Het art .wordt goedgekeurd. Bij art. 6 worden behandeld de amendementen van de heeren de Braai en Speelman om de Raadsvergaderin gen te doen aanvangen om 14 uur en te sluiten om 5 uur uiterlijk en ten tweede om 4J uur te sluiten. Het voor stel van den heer De Braai, om de vergadering te 14 uur te openen, wordt door B. en W. overgenomen. Da heer DE BRAAL beveelt zijn voorstel aan den Raad aan en dankt B .en W. voor de overneming. De heer KRUSEMAN gelooft dat een bepaald uur moeilijkheden zal geven, vooral met het oog op de rondvraag. Spr. wenscht het te doen veranderen in uiterlijk 5 uur. De heer SPEELMAN vindt 4£ uur een mooie tijd voor het uiteengaan van den Raad. De heer DE BRAAL doet naar aan leiding van de opmerking van den heer Kruseman een desbetreffend voor stel. De heer GROOT zegt dat er zoo wei nig vergaderingen zijn, en vindt het geenszins noodig dat een uur bepaald wordt. Het komt er niet op aan of een half uurtje korter of langer vergadert wordt. Het voorstel van den heer DE BRAAL in stemming gebracht wordt verwor pen rnet 7 stemmen vóór, van de hee ren Klein, de Braai, v. d. Berg, v. Tinei, Groot, Kruseman en van Sty- rum. Het voorstel van den heer Speelman, om te 44 uur de vergadering te doen sluiten, wordt eveneens verworpen met 10 stemmen voor, die' van de hee ren v. d. Berg, Speelman, Koopmans. do Lanoy, Winkler, Beijnes, Schiir- mann, Bijvoet, Kruseman en v. Sty- rum. De heer SNELTJES stelt nu weder voor de vergadering te doen aanvan gen om IJ uur. De VOORZ. zegt, dat alles in den laatsten tijd later geworden is, o.a. het uur van het koffiedrinken ook. De vergaderingen van B. en W. beginnen om half twee. Derhalve doen B. en VV. het voorstel, do vergaderingen om half twee te doen aanvangen. De heer ROOG zegt, dat pas geleden de vergaderingen van 1 op 1£ uur zijn gebracht. Gaarne zou spr. medegaan met het voorstel van 14 uur, wanneer blijkt dat sommige leden van hun werk komende, anders geen tijd hebben om vroegtijdig ter vergadering te komen. De heer DE BRAAL zegt, dat hij als werkman zeer veel belang hij het uur van aanvang op half twee heeft. Ook de heer VAN STYRUM zou gaar ne het uur op 14 uur bepaald zien. Het voorstel van den heer Sneltjes in stemming gebracht wordt verwor pen met 9 stemmen vóór, die van de heeren Speelman, Koopmans, Winkler. Leunen, Schürmann, Bijvoet, Stolp, Welsenaar en Kruseman. De vergaderingen zullen dus om half twee voortaan aanvangen Bij art. 7 vraagt de heer WILLINK voor het woord stukken, te plaatsen de woorden „de overige" en achter deze alinea te zetten „met de gedrukte stuk ken". zoodat door deze redacticneele wijziging bij het uitvaardigen, der op roepingsbrieven alle stukken voor de leden ter inzage wordemaiedergelegu. De heer MODOO begrijpt niet waar voor deze wijziging dient wie oorspron kelijke redactie is veel beter er is niets anders sprake als van „alle stukken". De heer v. STYRUM is het geheel met den heer Modoo eens en stelt weder voor het woord „overige", dat door B. en W. van den heer Willink was over genomen, te deen vervullen. Dit laatste voorstel in stemming ge bracht wordt aangenomen niet 5 stem men tegen, die van de heeren Willink, Hugenholtz, de Breuk, Kruseman (weth.) en Hofland. Het artikel wordt nu goedgekeurd. Bij art. 8 wordt behandeld het amen dement van den heer Speelman om in de laatste regej te doer vervallen de woorden „bij de aflezing der namen bedoeld in art. 10 tegenwoordig zijn enz." De heer v. STYRUM begrijpt niet wat deze redactie-wiiziging inhoudt. Het voorstel van den heer Speelman wordt verworpen met 6 stemmen voor. Bij art. 11 komt in behandeling het amendement van de heeren Klein en Winkler. De VOORZ. gelooft dat de leden el kanders gevoelen zullen eerbiedigen en hoopt dat zij geen godsdienstige be schouwingen gaan houden. De heer KLEIN wil de punten verza melen, waarmede allen instemmen. Hij plaatse zich op een algemeen Christe lijk standpunt en gelooft niet dat iemanu daartegen ju. Het is ook een nationaal standpunt. Oas volk is een godsdienstig volk, het erkent God. En zouden wij het da »rom niet doen Ook onze tistorie geluigt daarvan. Het komt ook overeen met de wording van ens land Onze Provinciale Staten schamen zich niet het gebed te lezen, Amsterdam bidt, en dus zou Haarlem een waardig trio zijn. Het zou spr. spij ten, wanneer de leden dit niet aanna men. De heer MODOO zegt dat de heeren die behoefte gevoelen aan bidden, dit voor de vergadering kunnen doen. Daarbij hadden de heeren moeten vra gen of het gebed voor anderen niet een bron van ergernis zou geven. En dit is het geval. De heer TJEENK WILLINK wil de oude traditie handhaven en de verga deringen niet met gebed openen. De heer DE ERAAL zegt dal het eene belangrijke quaestie voor hen is. Spr. acht het gebed een te heilige verrich ting om dit voor eene vergadering te houden, waar een gedeelte van de le den er niet mede ingenomen zijn. Het gebed behoort te worden gedaan in een kamer. Doch daar de voorzitter echter een overheidspersoon en als zoodanig het gebed doet, dus niet als liberaal, anti-revolutionair, is spr. voor het voorstel. De heer ROOG zal tegenstemmen, hoewel hij niet tegen het gebed is. De heer KRUSEMAN (Weth.) moti veert zijn slem. Spr. gelooft niet dat door hrt uitspreken van een gebed ceni- ge ergernis zal onstaan. Spr. zal vóór stemmen. Het is een zaak van ver draagzaamheid. De heer BEIJNES zegt, dat hij zal voor stemmen. Hij begrijpt geenszins dat eT ergerais zal ontstaan. Daar het gebed voor het verwekken van ergernis te heilig is, zou hij willen vragen het voorstel in te trekken. De heer HOFLAND is het niet ge heel eens met den heer Kruseman Spr. zegt dat het gebed is geen natio nale instelling en vraagt of personen, die de meening van den heer Klein niet zijn toegedaan ,dan zoo diep zijn gezonken. Tegen deze meening, die niet spreekt van onpartijdigheid, moet ik ten sterkste protesteeren. De heer SCHRAM zegt dat het voor stel hem heeft verwonderd, daar de heer Klein reeds 10 jaar in den Raad zitting heeft gehad, zonder een enkel desbetreffend voorstel te doen. Spr. zegt dat het gebed bij Prov. Staten en te Amsterdam eene dorre opsomming van wenschen is. Verder zou hij de verdraagzaamheid niet zoo ver willen strekken, dat wanneer het gebed be stond, dit te laten bestaan, zooals de heer Tjeenk Willink. Er is nog een nationaal noch een godsdienstig beginsel mede gemoeid. De heer SCHÜRMANN heeft al zoo veel gehoord van alles wat hij liever in de kerk dan in den Raad had ge hoord. Het zit hem niet in het gebed, men moet bidden in de huiskamer, in de kamer, maar in den Raad moeten de belangen der burgerij worden be hartigd. De heer LOOMEIJER vindt het gebed in den Raad zeer weinig practisch. De burgemeester bidt: hij is wellicht de zienswijze van de voorstellers toege daan. Welke stichting zou het evenwel heb ben, wanneer een adtheist het deed. Spr. zou niet tegenstemmen, doch ook niet vóór stemmen, omdat hij het ge bed te heilig vindt om het in den Raad uit te spreken. Evenwel protesteert spr. tegen alle ergernis, waartoe het aan leiding geven zou, en om die laatste redenen alleen zal li ij vóór stemmen. De heer BIJVOET betreurt het dat de zaak in den Raad is gebracht, hij is oudste lid en moet erkennen dat al tijd is getracht godsdienstige quaesties buiten besprek.ng te laten, en daar om spijt het hem cïat het voorstel is gedaan. Hij zai tegenstemmen. De VOORZ. zegt, dat eene meerder heid van het college van B. en W. niet was te vinden om de vergaderingen met gebéd te openen en daarom van B. en VV .geen voorstel daartoe is gekomen. Verder wijst spr. op den gouden eeuw, toen het gebed bij verschillende open bare colleges in zwang was. Het eenig- ste wat er gevraagd wordt van de heeren, die er niet mede instemmen, is om 1 a 2 minuten stil te zijn, of wan neer het zoo zeer tegen hun gevoelens indruischten, 1 of 2 minuten te vertrek ken. Heeft men dat niet voor zijn col lega's over. Nu kan inen twisten over den vorm van dit gebed, bij aanne ming zou spr. het gebed van de Pro vinciale Staten willen lezen. Tot de minste stoornis heeft het nimmer in de vergadering der Staten aanleiding gegeven. De heer BIJVOET wil bidden in huis, maar niet bij menschen die het niet meenen. De heer v. d. KAMP stelt voor de be raadslagingen te sluiten. Wordt goedgekeurd. Het voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 7 stemmen vóór die van de heeren Klein, de Braai, van den Berg, Nieuwenh»'- n Kruseman, Loomeijer, Winkler, Beijnes, Buiten stemming van de Kamp. De beraadslagingen over het regle ment van orde worden nu gesloten. PUNT 3. Ia de vorige vergadering werd het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op de subsid.e-aanvrage van de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond verworpen met 16 tegen 12 stemmen. De heer Roog diende daarop 'n nieuw voorstel in om de subsidie tot f 300 te verhoogen. Over dit voorstel staakten toen de stemmen, zoodat het heden op nieuw in stemming werd gebracht. Het voorstel van den heer Hoog wordt verworpen met 16 tegen 13 stemmen. Vóór stemden de heeren de Braai, v. d. Berg, W aller, Sabelis, Loomeijer, Winkler, Beijnes, Leupen, Schürmann Bijvoet, Groot, Roog, v. d. Kamp, bui ten stemming Welsenaar. De heer VAN DE KAMP wil nu voor stellen f 150 subsidie te geven. De VOORZ. antwoordt, dat dit nu niet kan en geeft in overweging dit in een volledig raadsbesluit te doen. PUNT 4. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan het tarief van onderstand voor 1901, gelijk dit door het Burger- lijk Armbestuur is ontworpen. In dit tarief is wijziging gebracht ten aan zien van den onderstand in geld voor personen boven den 75- en 80jarigen leeftijd dóór dien resp. te brengen op 50 en 75 cent in de 8 dagen in plaats van 30 cents voor die beide categorien. Ook bij ziekte en gebreken is de onder stand in geld verhoogd, benevens de bestedingskosten voor volwassen per sonen. De heer v. d. KAMP hoopt, dat het Burgerlijk Armbestuur zich nog meer zal verbeteren. Nu reeds heeft zij den onderstand van 2 op 2,50 gebracht, dat verheugt spr. ten zeerste. Het punt wordt zonder stemming aangenomen. PUNT 5. B. en W. bieden den Raad ter goed keuring aan een staat van te vellen boomen in het geheel op 31 nlaatsen. Daarbij zijn o.a. weder 17 iepen langs de trambaan aan de Dreef. Deconftpds- sie van bijstand in het beheer en het onderhoud van den Hout en de plant soenen vereenigt zich met het voor stel van B. en W. De heer SPEELMAN wijst op de aan merkingen bij het voorstel genoemd, nL „volgens aanwijzing van den heer Springer in verband met reorganisatie. Er wordt niet gezegd waar de boomen en waarvoor ze worden gerooid. Spr. wenscht eenige inlichtingen omtrent de reorganisatie, voor cn aleer zijn stem te geven. De heer KRUSEMAN vraagt waarom de boom voor het huis van den heer Laane niet is opgenomen deze is zeer slecht. De VOORZ. antwoordt dat de boom toebehoort aan den heer Laane, doch dat deze eerstdaags tot opruiming zal overgaan. Wat betreft de reorganisa tie, het betreft boomen, die voor den groei van andere hinderlijk zijn. Den heer Springer moet men zijn geheele vertrouwen schenken. De deskundige en de commissie moeten weten wat het beste is. Zonder stemming wordt het voorstel van B. en W. aangaioruen. PUNT 6. Indertijd werd een adres van'S. J. W. Mons tot aankoop van grond aan den,Wagenweg om bericht en raad ge steld in handen van dé commissie voor de tramplannen. Genoemde commissie adviseerde om met het oog op eventu- eelen aanleg van tramwegen, een klein gedeelte van den bedoelden grond voor straat te bestemmen en wel in dier voege, dat de schuine zijde van den hoek, welke gevormd wordt door de Jordensstraat en den Wagenweg, iets grooter zou worden. De tc verkoopen strook grond zou daardoor een opper vlakte krijgen van ruim 19 vierk. M. B. cn W. stellen voor hen te machtigen bovenvermelden grond te koop af te staan voor den prijs van 15 per vierk. Meter. Zonder stemming aangenomen. PUNT 7. Naar aanleiding van een voorstel, hun namens B. en W. door den heer J. Leijh, gemeente-architect, gedaan, omtrent ruiling van grond ten behoe ve van het bouwen van eene brug over het Spaarne, bieden D. P. en J. II. Zuit- hof alhier, in een schrijven aan B. en W. een gedeelte grond aan, gelegen aan den Scheepmakersdijk, ter grootte van 270 vierk. M. De prijs welke daar voor wordt verlangd is f 3359, benevens eene aan de gemeente behoorende strook grond, gelegen aan den Scheep makersdijk, ter grootte van ongeveer 5-45 vierk. M. B. en W. stellen den Raad voor het gedane aanbod te aanvaarden op door adressanten omschreven voorwaarden, aangezien de bouw van eene nieuwe brug over het Spaarne dit noodzakelijk maakt. Om dezelfde reden is door B. en W., behoudens de goedkeuring van den Itaad, overgegaan tot den aankoop van de perceclen, gelegen aan de Pa- petorensvest en den Scheepmakersdijk, ter gezamenlijke grootte van 596 vierk. M„ voor f 1GÖC0. B. en W. vragen goed keuring aan den Raad. De heer WILLINK zegt: te haastige spoed is zelden goed. Toen er cenige huisjes waren aangekocht, werd ge zegd, wij zijn er nu bijna, omdat de heeren Zuïthof zeer welwillend met af staan van grond jegens de gemeente zouden zijn. Doch nu is de prijs ruim 8000; ik had gemeend na het boven staande op een 2 a 3000. Wanneer er evenwel een ideaal kwartier zou ko men, zou ik er voor zijn. Doch dat is niet het geval, en- daarom zou spr. gaarne nog eens zien of het niet an ders kan geregeld worden. Spr. wil dan ook het stuk naar B. en W. terug zenden om te trachten op eene wijze een beteren weg te krijgen. Spr. doet een voorstel tot aanhouding. De heer ROOG doet het veel genoegen dat de heer Willink dit voorstel gedaan heeft, te meer daar er nog alle tijd voor bestaat. Het eindje weg langs de Papentorenvest naar het Spaarne zou kosten 26 mille en dat vindt spr. wel wat vreemd. Gaarne zou hij dan wel eens willen zien of het niet boter was, dat de tram ging langs de Dijkstraat e neen brug te leggen over de Blee- kerstraat» w aardoor de gemeente 26000 gulden in zijn zak houdt en zooals uit de cijfers blijkt, aan de heeren Zuit- hof, die den grond bepaald niet graag willen afstaan, een genoegen ge daan worden. De heer DE BREUK vraagt waarom die perceelen van de heeren Zuithof niet te koopen. De eischen zijn niet te hoog, daar zijne werkplaats ook wordt verdeeld. De kans om den grond te krijgen, kan dan wel eens vervallen, daar deze tot 15 November loopt. Ver der is de grond van de touwslagerij van de Koter geen gemeentegrond. Spr. gelooft dat het bepaald in het belang der gemeente is, wanneer de leden nu op het voorstel ingaan. Het voorstel om de brug over de Bleekerstraat te leg gen is ook meer dan eens ter sprake gebracht, doch niet wenschefijk ge acht ook niet door den heer Roog, die de thans aangewezen plaats de ge schiktste achtte. De heer ROOG zegt. dat zulks waar is, doch dat toen niet alles zooals nu bekend was. Daarbij meent spr. dat het terrein aan de touwslagerij wel tc koopen zou zijn. De heer WILLINK wil de zaak nog eens aanhouden, dit voorstel is geba seerd op het verkrijgen van iets dat men niet zou wenschen en vooral met het oog op den grond, die in ruil gege ven moet worden. De heer DF. BRAAL vraagt of er nog niet een achterdeurtje is, wanneer de zaak maar tot 15 November loopt, om den grond daarna nog te krijgen. Is het clan mogelijk met onteigening in het algemeen belang? De heer SNELTJES stelt voor om in geheime zitting de zaak verder te behandelen. Dit wordt aangenomen. De VOORZ. zegt, dat dit zal geschie den aan het einde van deze zitting. Wordt goedgekeurd. PUNT 8. B. en W. berichten dat door hen is aangekocht het perceel no. 6 aan de Botermarkt voor de som van f 4000, behalve de op den aankoop vallende kosten. Het perceel grenst aan een 2tal per ceelen, welke spoedig ter beschikking van d» gemeente zullen komen, zoo dat het B. an W. gewenscht voorkwam tot dsn koop over te gaan, ten einde over een* voldoende gevelbreedte le kunnen beschikken. B. en W. vragen de goedkeuring aan den Raad. Wordt goedgekeurd. PUNT 9. De heer Van Oijen heeft aan B. en W. een schrijven gezonden waarin hij bedankt voor de betrekking van di recteur van het openbaar slachthuis. De commissie, die dit besluit zeer be treurt, doch het alleszins begrijpelijk acht, zou noode de medewer king van den heer van Oijen willen mis sen, aangezien zij die nu reeds zeer heeft leeren waardeeren, en is over tuigd dat de groote ondervinding van den heer van Oijen hern in staat zou stellen aan alle eischen te voldoen. Daarom beveelt de commissie den Raad met klem aan op zijn eenmaal genomen besluit terug te komen en den heer van Oyen te benoemen tot direc teur van het openbaar slachthuis op eene jaarwedde van 3000, benevens genot van vrije woning, ten gevolge waarvan het hem mogelijk zal worden de benoeming aan te nemen. Tevens zal hij dan tot het tijdstip waarop liet openbaar slachthuis in werking zal worden gesteld eene jaarwedde van 1400 zonder meer genieten. De heer STOLP zegt, dat de commis sie zeer betreurt het besluit van den heer v. Oyen en in verband met dit leedwezen hebben wij redenen gevon den aan den Raad nogmau'. te vragen den heer van Oijen te willen aanstel len als directeur en hoopt dat de Raad thans medegaat. De heer MODOO verheugde zich dat er 500 was afgegaan, cn de heer van Oijen zou bedanken. Niet om het een of ander, doch omdat de zaak i. van den beginne af verkeerd is behandeld. En nu bepaald is dat het traktement f 2500 zal bedragen en de heer van Oijen bedankt heeft, moet de Raad sollici tanten oproepen. De heer BEIJNES heeft het zeer be treurd, dat liet^besluit in de vorige vergadering genomen is om het trak tement met 500 te verminderen. Er is dan ook gebeurd wat hij verwacht heeft. Daarbij is tusschen vrije woning en vrije woning een groot verschil. Een vrije woning in de stad is oneindig aangenamer dan te wonen bij het abat toir cn derhalve zou spr. gaarne eene woning in het abattoir geven plus f 500. De heer ROOG zou eerst de instruc tie voor den directeur willen zien vast gesteld. De heer HOFLAND meent, (lat het vorige raadsbesluit eerst moet worden ingetrokken, voor cn aleer opnieuw kan worden gehandeld. Verder zegt spr. dat in de geheime zitting is besloten De VOORZ.: Ik verzoek u beleefd niets uit de geheime zitting te zeggen. De heer HOFLAND wenscht nu ge heime zitting, vóór deze zaak dan in openbare zitting te behandelen. De heer SCHRAM zegt dat het in het belang der zaak zal zijn en van ccne goede exploitatie, wanneer eono op roeping van sollicitanten gedaan wordt daardoor wordt de schijn, als zou de heer van Oyen vooraf reeds zijn be noemd, weggenomen. Het voorstel der commissie In stem ming gebracht wordt aangenomen met 22 tegen 8 stemmen, die van do heeren de Braai, Speelman, Schram, Groot, Modoo, Roog, van de Kamp, Hofland. De benoeming zal aan het einde der vergadering plaats vinden. PUNT 10. B. en VV. zeggen zich geheel te kun nen vereenigen met het voorstel van den heer J. Klein en drie andere leden van den Raad om het Franschc woord „abattoir" te vervangen door het Nc- derlandsche woord „slachthuis," met dit onderscheid dat zij „openbaar slachthuis" zouden willen lezen. Zij doen een desbetreffend voorstel, met betrekking tot alle vroeger genomen raadsbesluiten. De heer WINKLER zegt, dat de voor stellers geen bezwaar hebben het woord openbaar over te nemen. Het woord „abattoir" heeft nog geen burgerrecht verkregen. Spr. hoopt dat het voor stel geen bestrijding zal vinden. Zonder stemming wordt het aange nomen. PUNT 11. Mej. M. Stubbs, wed. Johannes Bakker, wonende Schoterweg 33, we duwe van den, voor 10 jaar overleden werkman op de Stedelijke Begraaf plaats, J. Bakker, geeft in een adres aan den Raad te kennen: dat zij gedu rende die 10 jaar steeds hulp heeft ge had van haar zoon A. Bakker en van haar neef J. Stubbs, officier van het Engelsche leger in Transvaal; dat haar zoon voor bijna 2 jdar overleden is en haar neef voor 3 maanden in Trans vaal gesneuveld, zoodat zij op bijna 80jarigen leeftijd zonder bestaan is, waarom zij onderstand verzoekt. Haar overleden man heeft 40 jaar de ge meente gediend, 10 jaar als werkman in den Haarlemmerhout en 30 jaar op de Begraafplaats. B. en VV. mecnen dat de band. wel ke op liet tijdstip van het overlijden van J. Bakker op 23 December 1889 be stond tusschen de gemeente en de door hem nagelaten betrekkingen, te lang verbroken is geweest, en geven daar om in overweging afwijzend te be schikken. Hierbij wordt behandeld een amen dement van den heer v. d. Kamp om aan adressante eene gratificatie te ver- leenen van één honderd guldens. De VOORZ. deelt mede, dat 10 jaar geleden 'n voorstel om ƒ50 gratificatie te verleenen toen is aangenomen. Verder wijst spr. er op hoe bedenkelijk het is den band weder aan te knoopen. De heer v. d. KAMP zegt met veel grooter leedwezen kennis genomen le hebben, dat de gemeente, door 10 jaar geleden eene gratificatie van 50 te geven, met die vrouw heelt afgere kend. Dit verbittert, spr. De vrouw ver dient nu niet meer dan 0.70 in de week. Wanneer «ie vrouw, in wie een. trotsch, edel hart zit, gedurende 10 jaAr om gratificatie had gevraa lan zou haar dit niet geweigerd zijn - v. orden. Haar man was een uitstekend werk man. Doch nu de vrouw op SOjarigen leeftijd ten einde raad is, nu komt zij nogmaals bij den Raad aankloppen. De heer GROOT zegt, dat hij het ge heel eens is mot den vorigen spr. Spr.1 gelooft dat wanneer de Raad een be sluit neemt om gratificatie te verlee- nen, dan geeft deze nog niet, uit een billijkheidsoogpunt gerekend, hetgeen de vrouw van een werkman, die 40 jaar de gemeente trouw heeft gediend, toe komt. Zij heeft evenwel niets gevraagd, doch nu zij zich niet meer kan redden, komt zij met haar alleszins billijk ver zoek. De heer MODOO vindt het ook zeer billijk, dat aan de vrouw, die niet meer in haar onderhoud kan voorzien, eene gratificatie wordt Verleend. Evenwel was spr. eerst van meening, dat B. cn VV. gelijk hadden om den-band niet meer aau te knoopen, doch na al het1 gehoorde, is do zaak toch anders en de eisch billijk en stelt voor een jaar- lijksche gratificatie van 100 te geven. De heer WILLINK wil do zaak ren-' Voyeeren naar de commissie der pen sioenen om advies. De heer LEUPEN ziet er geen be zwaar in de gratificatie te verleenen. De heer SCHÜRMANN wil eveneens de gratificatie direct verleenen, want wanneer de zaak in handen der com missie wordt gesteld, kon het goede mensch reeds lang verhongerd zijn, wanneer het advies komt. Het voorstel van den heer Willink in stemming gebracht wordt verworpen met 16 tegen 14 stemmen. De heer SNELTJES vindt dat het voorstelv. d. Kamp niet mag behan deld worden voor het principieele der zaak wordt behandeld. Wanneer dit besluit wordt genomen, weet ik een lijstje van zooveel weduwen die mee nen aanspraak te mogen maken. Do Raad zou dan worden eene armenver zorging. Uit beginsel raad ik den Raad aan dit besluit niet aan te nemen. Hoewel ik een even goed hart heb als de heer van de Kamp en zelfs gevoelig werd ouder zijne woorden, aclu ik liet toch niet geraden het voorstel aan te nemen. De heer WALLER wenscht de be raadslagingen te sluiten. De heer v. d. KAMP is daar tegen, eveneens do lieer GROOT. Het voorstel van den heer Waller in stemming gebracht wordt aangenomen met 19 tegen 10 stemmen. Het voorstel van den heer Modoo om de weduwe eene jaarlijksche gratifi catie van 100 te geven wordt aange nomen met 15 tegen 14 stemmen PUNT 12. D. van Dokkum richt tot den Raad het verzoek om zijn perceel aan de Oinvalspoort 1 alhier, waarin drie ver trekken aanwezig zijn, waarvan de vloeroppervlakte meer dan 6 vierk. M. bedraagt, te doen voorzien van duin water op den voet van het bepaalde bij art 6 der voorwaarden van waterleve ring. B. en \V. geven den Raad in over weging het verzoekschrift in hunne handen ter afdoening te stellen. Wordt goedgekeurd. PUNT 13. Daar C. Bocda niet heeft voldaan aan de aanschrijving van B. en W. om binnen een gestelden termijn het aan hem toebehoorend perceel aan het Klein Heiligland no. 43 te doen voor zien van goed drinkwater, stellen zij voor genoemd perceel ongeschikt te verklaren ter bewoning. Wordt aangehouden. PUNT 14. C. Meijer zond aan den Raad het verzoek tot het in erfpacht verkrijgen van een gv^eelte grond, gelegen aan de Oude Raamstraat ln overeenstemming met het gevoelen der commissie van' bijstand, reeds bovengenoemd, wen schen B. en W., dit verzoek van de hand to wijzen, daar het niet onwaar schijnlijk is, dat de gemeente genoem den grond eenmaal voor andere doel einden zal kunnen gebruiken. Wordt goedgekeurd. PUNT 15. C. van 'Andel, Frans Halsstraat 25, doet in een adres nan den Raad het verzoek tot vaststelling van een plan van bebouwing van gronden, gelegen achter de Maerten van Heemskerk- straat. Tegen de goedkeuring van liet inge zonden plan zijn bij B. en VV. beden kingen gerezen op grond dat de ont worpen straat niet aan beide zijden in verbinding staat met het bestaande stratennet. Daarom stellen zij, in over eenstemming met het gevoelen van de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken, voor, op het adres afwijzend te beschikken. Wordt aangenomen. PUNT 16. In behandeling komt de motie van den heer Th. G. Schürmann, ingediend in de Raadsvergadering van 24 Oct. 190U cn luidende als volgt: De Raad van meeni«- dat de Com missaris van Politie door zijn gedrag en wijze van optreden te-- het hem ondergeschikt personeel niet beant woordt aan de eischen, welke aan een zoodanigen hoofdambtenaar gesteld mogen worden, doet van deze meening mededeeling aan den Burgemeester als Hoofd der Politie en gaat over tot de orde van den dag. De heer SCHÜRMANN wenscht aan zijne motie nog toe te voegen de woor denden verzoekt den burgemeester aan de bevoegde autoriteiten daarvan ken nis te geven." Dit laatste vindt spr. zeer wensclielijk. De heer SNELTJES zegt, dat de zaak zoo door en door besproken is, en de Voorzitter alles weet. Daar waar geen grieven bekend zijn, daar waar gespro ken wordt van een uitstekenden com-^

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5