NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. W SsitCFle©! IMlFo In Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. Donderdag 15 November 1900. No. 5332 ABBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden"1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.S7^ „de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN: Yan 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0JL5. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spoarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt Telefoonnummer der lledactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantier*. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie» en Reclames betrclfendo Handel, Nijverheid cn Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA WAR Act, te Amsterdam, JDit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSuce., JParijs 3B>u Faubourg Montmartrc. Nu de lange avonden weer komen, hebben wij een paar geïllu streerde Boekwerken, die wij v«nr zoover de voorraad strekt tegen 23 Cents per stuk. uitsluitend aan onze Geabonneerden afleveren. Voor niet-geabonneerden zijn deze boeken noch hier noch elders te krijgen. Zij zijn getiteld: Kapitein Sliasmon EN IDe Koning dex? Op afgifte van onderstaanden Bon zijn deze boeiende Boekwerken, hetzij een der twee, hetzij beide, verkrijgbaar aan onze Bureaux, Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Op plaatsen waar' een Agent gevestigd is, 30 ets. bij vooruitbe taling, overigens franco p. p. na toezending van 35 Cts. in postzegels. Evenwel uitsluitend na inlevering van den Bon. DE ADMINISTRATIE. VOOR 1 Ex. KAPITEIN SHANNON OF 1 Ex DE KONING DER ZWENDELAARS. Prsjs £5 GqssU Dit numstter bestaat uit zes bladz ij den. Haarlem's Dagblad van 15 Nov. bevat o. a.: De eischen der mo gendheden in China, EeN woord aan do mijneigenaren in Engeland, Do listige Tlieron, Novembermete- oreu. Dure paarden in de oudheid, v.i'ijseho brief, Watertochtje, Uit io Pets. Politiek Overzicht Volgens een bericht uit Peking aan de Times" zijn de gezanten overeengekomen het volgende voor te stellen lo. moet de Chineesche regeering eèn standbeeld zetten oor von Ketteler op de plek waar hij vermoord is, en een keizerlijke prins naar Duitschland zenden om verontschuldigingen aan te bieden voor den moord2o. moet zij de elf voornaamste medeplichtigen, met name aangewezen, aan de christenmoorden terecht laten stel len; oo. alle provinciale c-xamens vijf jaar schorsen vooral waar er oüEisten tegen de vreemdelingen zijn geweest; 4o. alle ambtenaren die hieraan medeplichtig zijn weg zenden en straffen; 5o. schadever goeding betalen aan staten, genoot schappen en personen; 6o. het Tsoeng-li-yamen afschaffen en te Peking een zelfstandigen minister van buitenlandsche zaken aanstel len; 'lo. dc diplomaten in staat stel len geregeld met den Keizer in be trekking te komen; 8o. de forten van Takoe en andere forten op de kust van Tsji-li sloopen en den in voer van wapenen en schietvoor raad verbieden; 9o. vaste buiten landsche wachten in Peking en vestiging van wachtposten tusschen Peking en de kusten dulden; lOo. een keizerlijk bevelschrift dat de Boksers-verbonden verbiedt, twee jaar in het gansche rijk aanplak ken. De ..Times" voegt erbij dat de gezamenlijke nota van de mogend heden geen schadevergoeding aan de inlandsche christenen insluit, en dat er geen gewag in wordt ge maakt van christelijke zendelingen. Wat een allerbespottelijkste eischen. Het heeft er allen schijn van of men door onderling telkens met nieuwe voorstellen te komen en gezamenlijk met nieuwe voor stellen bij de Chineesche regeering de oplossing der Chineesche kwes tie op de lange baan wil schuiven. En dit zou niets te verwonderen zijn. Want we weten het praten en doen zijn twee. En de mogendhe den mogen nu den mond vol mooie frazen hebben over den wensch naar herstelling van orde in het Hemelsche Rijk, inderdaad loeren zij toch allemaal qp grondbezit. Verbeeld je, om de Chineezen te willen dwingen een standbeeld voor von Ketteler op te richten. Dit is zeker weer een plan ontsproten in 't dappere-IIunnen-vcreerend brein van Keizer Wilhelm. En dat de Chineezen zich niet de wet zullen laten stellen over het houden der examens, het afschaf fen van het Tsjoeng-Li-Yamen en het aanstellen van hun eigen mi nister van buitenlandsche zaken is even begrijpelijk als natuurlijk. On zoo'n manier komt er aan de Chineesche kwestie nooit een. eind; dit zijn allemaal voorwendsels om de cigeniijke bedoelingen der mo gendheden te verbloemen. Het Engelsche Parlement zal, naar I de Engelsche ochtendbladen vermel den, tegen 3 December bijeenkomen, om tebeslissen ever de oorlogskosten Daar zal dan nog heel wat zwaaien. De „Daily Mail" heeft een artikel „Aan de mijn-bezitturs" en betoogt daarin, dat de heeren groot ongelijk hebben wanneer ze beweren dat het gansche volk die oorlogskosten zal moeten beta len en niet de grootste last op de schouders der nhjn-eigenaars wordt gelegd. Er is réden te veronderstellen, dat er' meer dan 100.000.000 zal wor den gevraagd, want de campagne om het overschot der Boeren te overwin nen zal langzaam en moeilijk en kost baar zijn. Mr. Robinson, een mijn-eigenaar, was „geneigd te gélooven" dat het Britsche gouvernement het goud zou .villen belasten, en dat het gansch niet •goed was. De belastingbetalende Brit zou vanzelf een tegenwicht krijgen in de grootcre welvaart. En do andere lieve mijn-bezitter, Lord Harris, heeft heel zalvend verklaard dat het van En- I geland niet te pas kwam, om de lasten y -n den oorlog te doen dragen door kolo niën die in hun eigen belang waren geannexeerd. De Britten zijn verblind, maar 't is te hopen, dat ze nog niet zoozeer met b'indheid geslagen zijn om dc Downing- streeters hun zin te geven, en dat ze naar recht en billijkheid in volle zwaar te den last op de schouders van de mijn- bezitters zullen leggen, die de oorzaak van den oorlog zijn, en' nu de lasten door anderen willen doen dragen en de baten in eigen zak steken. Buitenlandsch Nieuws. Engelsche edelmoedigheid. De Johannesburgsche correspon dent van de „Pali Mall Gazette" vindt het heel prettig, te kunnen melden dat de Boerer. nu zoo vol komen berooid zijn, dat zij na den oorlog hun land zullen moeten ver- koopen aan Engelsche kolonisten „Eén ding is zeker: schrijft hij dat honderden hoeven in de Oranjerivier-kolonie en in Trans vaal aan de markt gebracht zullen worden als de staat van vrede wordt afgekondigd. Krijgsgevange nen die weer thuis komen, zullen, in negen gevallen van de tien, hun huis verbrand, cn ter nauwernood een enkelen os op het land vinden, en daar zij, ook al hadden zij er de middelen toe, niet in staat zullen zijn om vee te koopen aangezien er geen vee meer over is, zal het eenige middel om geld te maken voor hun levensonderhoud, om nog niet te spreken van de betaling der rente van hun hypotheek (want er zijn haast geen onbezwaarde eigen dommen in dit land) dit zijn, dat zij hun land verkoopen." Een dergelijke be,schouwing wil de „Weslm Gazette" toch niet zon der protest laten Zij schrijft Wat ons betreft, wij blijven ho pen dat er veel overdrijving ligt in die voorstelline. en wij geloöven dat ieder fatsoenlijk man in Enge land zich zou schamen over zulk een verdringen van Boeren, wier eenige misdaad in het onderhavige geval hierin bestaat dat rij voor hun vaderland gevochten hebben. Wij zien niet in, waarom het noo- dig zou zijn, de hoeven van krijgs gevangenen te verbranden. Het feit dat iemand krijgsgevangen is, moest volstaan ter bescherming van zijn eigendom. Maar de toestand dien deze correspondent beschrijft, stelt ons voor de ernstige vraag:Wat moet er in de toekomst van deze koloniën worden, als het werk der verwoesting wordt voortgezet? Ge steld dat wij voornemens waren, ons uit de veroverde republieken terug te trekken, gelijk de Duit- schers Frankrijk verlaten hebben, dan konden zulko maatregelen nog beschouwd worden uit een zuiver krijgskundig oogpunt, als een mid del om den veldtocht spoedig ten 'einde te brengen. Maar nu komt de schade ten laste van onze eigen koloniën, en de haat die wü zaaien, wordt gekweekt in het hart van onze eigen onderdanen. En wat zal de toestand zijn als wij aan het eind van dezen oorlog verantwoordelijk gesteld worden voor een geheel verarmde bevol king van dertig of veertig duizend Boeren, die als vagebonden naar de steden zullen trekken, om die tot brandpunten te maken van smeulend verzet? De listip'ó Tlieron. Een aardige bijzonderheid uit Si Ornongs verhalen over de gevech ten van De Wet in den Vrijstaat, opgenomen in de „N. R. Ct." 't Kanonvuur verminderde tegen 5 uur in den middag, om eindelijk bij in 't invallen van de duisternis geheel op te houden. Onze gewon den werden in 't hospitaal onder dak gebracht, de dooden begraven en de pleegzusters keerden dien nacht terug. De Engelschen in :t dorp hadden natuurlijk vernacht, dat hun landgenooten reeds dien dag in Bethlehem zouden zijn, maar keken leelijk op hun neus, toen 't anders liep. Ook onze hotel baas Middleton had hen verwacht en te hunner eere of liever ter eere van de officieren een feestmaal toe bereid. Hoe dit ontdekt werd, zal ik even mededeelen. Drie van Theron's menschen wa ren er 's avonds op uit geweest om naar verborgen proviand te zoe ken en zoo kwamen zij ook op 't erf van Middleton. Terw-'d zij er aan het rondscharrelen waren, ont dekte een hunner, terwijl hij door een achterraam keek, dat er in de kamer een fijn gedekte tafel stond. Rijnwijn- en champagneglazen wa ren niet vergeten en bloemen prijk ten er op tafel. De wanden waren met Union Jacks gedrapeerd en ook een stoel was omwonden met vlaggedoek. Deze laatste was zeker voor den bevelvoerenden generaal bestemd. Deze ontdekking verschaf te hun natuurlijk een groot genoe gen cn direct gingen ze Theron waarschuwen. Theron, die een in- gekankerden haat heeft tc-gen alles wat Engelsch is, vond dit gevalle tje net een kolfje' naar zijn hand en zou dat varkentje op zijn ma nier wel eens wasschen. Er waren 22 couverts gedekt en dus nam hij £1 man met zich me de. Eensklaps wordt er laat in den avond bij Middleton geklopt en Theron verzocht om binnengelaten te worden. De boy deed open en meteen stapte 't geheele gezelschap, dat zichzelf eens uitnoodigen zou, de kamer binnen. Middleton liet men roepen en hij moest voor de vierschaar komen om zich to ver antwoorden, waarom hij op cene aanvrage van Boerenzijde om pro viand gezegd had..all finished", terwijl nu bleek dat hij gelogen had en van alles zoo ruim voorzien was, dat hij zelfs festijnen aanrich ten kon. Tot straf zouden nu Tlie ron en de zijnen dienst doen als Engelsche officieren cn men nam plaats aan den rijk voorzienen discb. Middleton werd credwongon om alles op te dienen en de heeren hadden dien avond een fijn souper. I-Ioe Middleton op zijn neus keek laat zich begrijpen. Algemoone berichten. DE OORLOG IN ZÜID-AFRIKA Een politiepairoclje is na een wan hopig gevecht bij Petrusburg door de Boeren gevangen gemaakt, rnaar weer vrijgelaten na van hun geweren en zaken van waarde ontheven te zijn. Generaal Settle, die verleden week met een groote troepenmacht het zui den in is getrokken, is hevig maar met goeden uitslag aan het vechten ge weest. Generaal Rundie heeft de laatste da gen Yerscher'. -a schermutselingen ge had in de di-iricten Harrismith, Vrede en Reitz. Douglas, van Zeerust gekomen, heeft Yentersdorp, een stapelplaats van de Boeren, bezet en 21 Boeren gevangen cn een aantal groot en klein vee buit ge maakt. Tonnen geschenken voor soldaten liggen onbezorgd te Pretoria, seint de corespondent der „Daily Mail". Deze geschenken, van vrienden en vereeni- gingen, begonnen in Februari in Kaap stad aan te komen. Zij werden toen later naa- Durban gezonden cn bovin- den zich thans in Pretoria. Sommigen der geadresseerden zijn dood, anderen zijn vertrokken,. Kleine troepjes Boeren zwerven rond in de buurt van Kimberley. Zij bespie den iedere beweging van de Britten. Zij deden een nachtelijken aanval cp het kamp bij Witteput, maar werden door cle voorposten teruggeslagen. Da Engelschen verloren een kanonnier, die gedood werd. Kapitein Robertson van de Kimberley Light Iiorse, die de verdediging van Koffijfontein leidde, is bevorderd tot majoor. Een convooi van twee wagens, ón der geleide van achttien man, werd "•ij Christiania door de Boeren aangeval len. Verscheiden der begeleiders wer den gewond en zes gevangen genomen. Het voer, dat op de wagens vervoerd werd, liet De la Rey verbranden, da soldaten zond hij met een pas terug. De Boeren, die rond Bloemfontein zwerven, worden aangevoerd door George Brand, een zoon van wijlen president Brand. Tot nu toe heeft do oorlog in Zuid- Afrika aan «Engeland 66,682,700 pond sterling gekost Stadsnieuws HAARLEM, U Nov. 19001 Aaub03tedng. Dinsdag werd ten Raadhuizo door B. cn Yv". aanbesteed: „De levering van uniforme!) en uit rustingsstukken voor de schutterij en hat Haarlemsch Muziekkorps, alsme de het verrichten van herstellingen aan kleedingstukken, gedurende de jaren 1901, 1902 en 1903." Ingekomen waren 3 biljetten van do volgende inschrijvers: 1. J. NieuwjaarSchutters korte jas f 11,45; schutters pantalon f 6,75; che vrons voor korporaals f 0,95; korte jas onderofficieren f 17,70; korte Jas voor muzikanten f 19,30; Lnkensche jas voor muzikanten en onderofficieren f 8,65; overjas voor muzikanten f 22,50;' chevrons voor sergeanten-majoor ƒ3,50; j idem voor fouriers f 1,85; idem voor! sergeanten f 1,30. 2. S. de Jager2 klaverbladen vo muzikanten f 3; onderofficiers chal f 5,20; scliutters-chako f 3.25; pluit voor muzikanten f 2,20; onderofficier ren kwartiermuts 2,75; een paar schou derpassanten f 0.25: sabelkwast voor onderofficieren f 1,75; idem korporaals 0,34; muziJkantendegen 7; 1 stel zwa luwnesten f 1,60 voor tamboers. 3. \V. Kattenberg: Schutters korte jas f 13.95; Schutters laken pan talon f 5,40; 1 stel nieuwe chevrons voor kor poraals f 1,40; onderofficiers korte jas f 22.25; muzikanten jas f 25,50; laken- pantalon onderoff. f 10,90; 1 stel che vrons voor sergeanten-majoor 4,90, idein fouriers 2,90; idem sergeanten f 3,10. Examen vrije on ordo- oefenicgen. Haarlem, 10 Nov. Opgeroepen C liee- rencandidatcn. Geslaagd M. Rcckels van Den Helder, S. K. Augusünus, M. Tinliolt, NL A. Auguslinus cn T. J. E. Bergman, allen van Amsterdam. Feuilleton. Naar het Duitsch. lï Haar liefdevolle overreding had fijn opkomend wantrouwen reeds overwonnen. Kathe las het in zijn gloeienden blik en voelde het aan den vurigen kus. dien hij op haar lippen drukte. Zonder haar hoofd ran zijn sclïouder weg te nemen jing zij voort Daar het er zoo inwendig bij mij uitzag, moest ik me wel zeer diigV'vkkig gevoelen, toen ik hier- j> vwam, waar niemand zich j bekommerde en waar de Toüiiiiocdige freule von Linderode mij reeds bij de eerste ontmoeting mijn volle minderheid liet. gevoe- Jen om mij van den aanvang af te laten bemerken wati mi in plaats ras. Ach, ik kan je niet zeggen, t udolf, hoe ik haar van dat oogen- Mik af aan haatte dat haric-looze rezen met haar dommen eigen waan. Ik houd ook niet van freule Edith, maar wat lïfeeft ze mei onze liefde te maken? Niets, het kwam mij maar even in de gedachte, toen ik aan de eerste treurige dagen op Elvers- höh dacht. Sinds weet ik dat ook zij van den ouden baron genoeg vernederends moet slikken en ik ben slecht genoeg om het haar van harte te gunnen, haar en haar hee- le familie. Haar oogen fonkelden; toen ech ter de houtvester ernstig het hoofd schudde, lachte ze weder en ging snel voort Toen kwam jij voor den eer sten keer bij ons en ik had geen vrouw moeten zijn om niet te be merken dat mijn uiterlijk indruk op je maakte. Niet. je uüorlijk alleen, Kathe; je was zoo geestig en lief, zoo ge heel anders dan de vrouwen en meisjes, die ik tot op dat oogenfclik had leeren kennen. Van het begin af behoorde ik je met lijf en ziel toe. Je v/aart voor mij als een we zen uit een hcogere wereld. - Nu, ik hoop liefste, dat ge van die dwaling in dien tijd ge nezen bent, want ik laat me in 't geheel niet meer op mijn kennis voorstaan cn ik weet dat je veel, veel beter bent dan ik. Neen! zeide hii ontkennend. Maar je zoudt me nog meer ver tellen, niet waar? Zeker, het ergste moet nog komen. Ik zag dus dat ik je niet onverschillig was e-n hoe angstval- liger jij jc best deedt het voor me te verbergen, des te meer beviel je me. Dat dit het ontkiemen van liefde was wist ik toen niet. Ik beschouwde het vooreerst als een aangenaam tijdverdrijf, dat mijn vel banning dragelijker maakte on het was heel slecht van me ge handeld dat ik je niettegenstaande dit door allerlei kleine vrouwelij ke hulpmiddelen aanmoedigde. Toen kwam de dag waarop we die kleine oneenigheid samen had den... ik weet niot of jij het je nog herinnert... Hoe zon ik het kunnen ver geten Je woorden hebben me toen verdriet genoeg gedaan. Ik begrijp niet hoe ik er toe kwam ze tegen je te bezigen. Waar schijnlijk had me ooms kleingees tige opgeblazenheid en bekrompen heid me buiten mezelf gebracht, zoodat ik de verzoeking niet weer staan kon mijn ongenoegen op een ander bot te vieren. Zcodra ik be merkt© lioe diep mijn lichtzinnige uitlating je gekrenkt had, had ik er berouw van, maar ik was na tuurlijk te Irotsch om het te be kennen en pas toen je dagenlang wegbleef, toen ik er niet meer aan kon twijfelen, dat je me met opzet ontweek, bemerkte ik hoe onmis baar je me geworden waart. En na zwaren strijd besloot ik den eersten stap tot verzoening te doen, hoewel ik heel goed wist dat ik je daardoor het recht gaf ook aan mijn genegenheid te gelooven. Dat wist je, Kathe, en toch koesterde jo het geheime voorne men me ten slotte af te wijzen? Neen, zco slecht was ik niet; over hetgeen het eind van alles zou zijn dacht ik in 't geheel niet en ik leefde lichtzinnig van den eenen dag op den anderen. En toen... nu, ik behoef je niet te ver tellen hoe het gebeurde... toon ge beurde op een avond wat vroeg of iaat gebeuren moest? je sloot me in je armen cn ik liet hei loc. Je noem- det me je geliefde bruid en ik sprak het niet tegen, want ik was geluk kig, mijn hart behoorde je ge heel toe. En vierentwintig uur later was je verdwenen, me niets nala tend dan een brief met de gruw zame verklaring dat je je vergist hadt, dat we niet bij elkaar pas ten en dat het je onmogelijk was je geheele leven te slijten in de eenzaamheid van een landelijke houtvesterswoning. Ik moest je maar niet zoeken, want tusschen ons was het toch voor goed uit. Nog vaster dan eerst drukte ze zich tegen hom aan cn zag met haar zinbedwelmende Nixen-oogen lot hem op. Ja, dat schreef ik, maar ik sehreef hot als in een koorts ik was mijn geest niet meester. Want tot mijn ongeluk had ik den mor gen na dat zaligo uur een brief ontvangen, dio mij de schitterend ste vooruitzichten opende en de vervulling mijner hoogdravende wenschen in uitzicht stelde. Een deftige familie, die mij bii goede kennissen als gouvernante had lee ren kennen, bood me aan als ge zelschapsjuffrouw de reis naar het Zuiden en naar Parijs mede te ma ken. Ik wist dat ik op die reis al het genot van een weelderig leven, alle voorrechten van rijkdom zou smaken. En mijn onbeteugelde fantasie spiegelde mij daarnaast nog allerlei andere aanlokkelijke beelden voor, beelden die zóó dwaas waren dat ik ine zou scha men ze u af te schilderen. Dat was het dus 1 En je gaf je oom niet eens kennis van je voor nemen I Neen, want ik vreesde dat hij zijn toestemming niet zou geven of me als naar gewoonle eerst mei verwijten zou overstelpen. Ik maak te van zijn afwezigheid gebruik, pakte het weinige dat ik bezat en ging naar het station om naar Ber lijn te reizen. Had ik kunnen ver moeden welk schrikkelijk voorval hier den volgenden dag plaats zou hebben, dan, ik zweer het je, Ru- dolf, zou geen verleiding sterk ge noeg geweest zijn om mij to doon vertrekken. Dc houtvester sloeg een oogen- blik de hand voor zijn oogen. Spreek niet van dien dag, Kathe, zei hij dofik kan er niet aan denken 1 Zij zweeg een oogenblik en be gon toen opnieuw We waren in Venetië toon ik het toevallig in een Duitsch dag blad las. Ik kan je mijn schrik en vertwijfeling niet beschrijven. Was ik meester van mijn doen en laten.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1