Binnenland. Tie extra-trein, waarmede Hare Ma jesteiten de Koninginnen Donderdag van 't Loo naar de residentie terugkee- ren, vertrekt 's ochtends om 10 uur plaatstijd van 't Loo (paleis) en zai 's namiddag» om 12.10 te 's-Graven- nage S.S. aankomen. Dr. Leyds begaf zich Dinsdag naar 'Amsterdam. Eliikens een Dinsdag door den voor zitter van het hoofdcomité van het Ned. Roods Kruis ontvangen telegram bevinden de verpleegsters Schipper, Sevenlioven en Drayton Lec zich in welstand bij den ambulance-dienst te Lourengo Marques. Het vermoeden d&i zij op weg naar Nederland zouden zijn, is dus niet bevestigd. Het Dames-comité voor Bóeren- krijgsgevangenen to Middelburg heeft van mevrouw Koopmansde Wet te Kaapstad een brief ontvangen, dien mevrouw II. S. CronjéVisser op St. Helena haar geschreven had. Die brief is van 14 September en mevr. Cronjé betuigt daarin haar dank voor de wel daden, ook door het Middeiburgsche comité aan de krijgsgevangenen bewe zen. Mevrouw Koopmaus meldt tevens, dat zij den löen October uit naam van het Mitldelburgsche comité vijf kisten met goederen en 50 naar St, Helena heeft gezonden. De vrij hevige storm die Maandag nacht woedde was oorzaak dat do Har- wiehboot ongeveer een uur later dan gewoonlijk aan den Hoek van Holland aaukwam.Een Gitfal Transvaalsche uit gewekenen werden met deze boot over gebracht. Dincoagmorgen had op het emplace ment der H. LJ. S. M. te Amsterdam eene botsing plaats. Een rarigeerende personentrein reed op een stilstaanden trein. Een bagagewagen en een rijtuig tweede klasse zijn verbrijzeld. Per soonlijke ongelukken zijn niet voorge komen. Predikant en kerkbestuur. ie J-irt gem!men tijd bestond een ge spannen. verhouding tusschen den predikant er» da kerkbesturen der Ned. Herv. Kart te DirksIantL Zondagavond «ehilnt hei tusschen hon tot heftige onaangenaamheden gekomen te zijn. op grond waarvan de predikant zich Maandag uit de gemeente verwijderde. Een deel van het publiek, voor den predikant partij trekkende, trok in den avond al zingende het dorp door en bedreef ernstige wanordelijkheden. Bij sommige heiten der Kerkbesturen we» cfezt ruK-ftn ingeworpen. Hot Zn:d-Afrikaansch9 gezanten driemanschap heeft zijn vertrek naar Parijs vastgesteld op s. Zaterdag om van «a.rr President Krcger bij zijc aankomst is Marseille te ontvangen. 5fen gelooft niet, dat President Kru- gvr bil zijn aankomst in Europa of hier te Jonde een manifest zal Uitvaar den. La?©? onderwijs. In VI afdeelingsverslag der Kamer o>er bet hoofdstuk Binnen landsche Za ken word; over het Lager Onderwijs het volgende meegedeeld: Somtnigo leden zouden gaarne zien 6x% ons land het initiatief nam tot con gressen ter bespreking van de belangen van het lager onderwijs. Gevraagd werd of het in de bedoeling der Reg'-rring ii-gt de Leerplichtwet den ten Januari >301 in werking te doen traden, cn zoo ja, waarom de post voor bureelkoston der schoolopzieners dan niet is verhoogd. Van verschillends zijden werd opsre- merkt dat getrouwe nakoming van be loften eischt dat suhsidie-verhooging yoor hel bijzonder onderwijs gelijktij dig met den leerplicht words inge voerd. Met klem werd aangedrongen op spoedige indiening van een wetsont werp uitsluitend betrekking hebbende op bedoelde subsidieregeling, want van vnatkoppeling aan andere wijzigingen der onderwijswet vreesde men vertra ging. Van rï-i Regeering wensc.hte men de stellige verklaring te ontvangen dat met dc invoering van den leerplicht zal worden gewacht totdat die regeling za! gijn tot stand gebracht. Anderen konden zich mei dezen aan drang niet verecnigen en oordeelden dat bv. de regeling der onderwijzers- traktementen r.iet kon geschieden les van die der subsidicn. Ook zij oordeei- geweest dan had ik geen oogen blik geaarzeld naar Duitschland terug te kc-eren ora tenminste in je nabijheid to zijn als ik dan niets anders voor je doen kon, maar ik was niet vrij en ik mocht er niet op rekenen dat men mij van mijn verbintenis zou ontslaan, want ik had t-o laat bemerkt dat men eer diensten van krankzinnigen-ver pleegster dan van juffrouw van ge zelschap van mij verlangde en dat men er op uit was zooveel mogelijk nut van me te trekken. Vluchten kon ik niet, want daartoe ontbrak het me aan geldmiddelen en er was niemand wion ik mijn ver trouwen durfde schenken. Zoo doende was ik veroordeeld te wach ten en do gruwzame onzekerheid omtrent je lot maakte me het le ven Lot een hel op aarde. Denzelf den dag dat mij voor de eorsto maal mijn salaris werd uitbetaald het was te Sorento vluchtte Jk. In de goedkoopste klasse reisde ik dag en nacht om eindelijk, toon ik uitgeput het vaderland boreik- ie, te vernemen dat eenige uren tevoren de rechtszitting had plaats gehad en dat die met ie vrijspraak Was geëindigd. Ik wilde '"e dado- Jij.k opdoeken, ciaarp.a. .sind.eloos- don dat deze voorzieningen bchooren tot stand te komen vóór de invoering van leerplicht. Sommigen wenschten dat bij de her ziening der wet op het L. O. rekenin" zou worden gehouden met de conclu- siën, aangenomen in de op 17 April jl. gehouden vergadering van de Unie ..Een-school met den Bijbel", o. n. hier toe strekkende dat do gemeenten niet iangcr belast worden met de bekosti ging van de lagere school. Opnieuw werd geklaagd over de eon- zijdigc samenstelling der examen- commissiën. Ten aanzien van de geruchten over misbruiken dio zouden hebben plaats gehad bil het in den loop van dit jaar te Amsterdam gehouden examen voor de hoofdonderwijzersakte dc exa minandi zouden nl. van te voren be kend geweest zijn met een tweetal exa menopgaven werd door velen met nadruk de wensch te kennen gegeven dat de Regeering naar aanleiding van een adres van het hoofdbestuur van den N. O. B., een nader onpartijdig onder zoek zou doen instellen, en gaarno ver namen zij te zijner tijd daarvan het resultaat. Sommigen verwachtten van een offi cieel onderzoek naar het voorgevallene weinig nut. Billijk werd 't geaebt Israëlietiselie onderwijzers des Zaterdags vrij te stel len. Aangedrongen werd op de indiening van w. o. tot regeling eener pension- neering der weduwen en weezen van openbare en bijzondere onderwijzers. Bedenkingen werden geopperd tegen do kooge kosten der examens, tengevol ge van de talrijkheid der commission. Gevraagd werd of van Rijkswege toe zicht wordt uitgeoefend op het gesticht van minderjarige idioten to 's-Graven- hage. Enkele leden verklaarden zich tegen de voorgestelde subsidie verbooging. Sanatorium voor Borstlijden?. Naar men verneemt is bij den penningmeester van het Volkssa natorium voor borstlijden; in Ne derland, den heer C. F. van Wie- nnghen Borski te 's Gravenhage, het bericht ingekomen dat vrouwe Johanna Chistina Enschedé, wedu we van den heer Willem Hoog, ge woond hebbende op den huize ,,Dijk en Burg" onder Noordwijker- hout, bij haar olographischen uiter sten wil onder den last tot uitkee- ring van eenige daarbij besproken legaten, de Vereeniging tot oprich ting en exploitatie van Volkssana- toria voor Dorstlijders in Neder land tot eenige en algeheels erfge name barer nalatenschap heeft be noemd. Tusschen Rozendaal en Gasteis- veer is Maandag in de Zuidned. Stoomtram hevig gevochten, waar bij hei mes is getrokken. Toen c-en der vechtenden er mede wilde ste ken, sprong do bedreigde door de ruiten van het tramrijtuigen kwam in een sloot terecht, waarin hij verdronk. Taaiheid van een kat. Een paar weken geleden had een reiziger in manufacturen zijn goe deren bij een paar dames te 's-Gra- venhagö uitgepakt. Eenigo koffers werden geopend en onderscheidene verdiepingen er uitgenomen, om, nadat de goe-deren waren bezich tigd, weder op haar plaats in de koffers te worden gezet, die, na te zijn gesloten, naar Leeuwarden werden yerzonden, waarheen) de reiziger ruim een week later zich zou begeven om zaken te gaan doen De reiziger kwam daar in een der hotels aan, ontpakte zijn koffers één voor één, doch, hoe groot was zijn schrik, toen hij beneden in een der koffers een half doode pees ontdekte, die, ongezien, er te 's-Gra- venhago in was besprongen. Het dier werd er behoedzaam uitgeno men en op den grond gezet. Na een onthouding gedurende een twaalf tal dagen van alle sr' 'S en drank, was poes echter zóó slap, dat ze niet meer op haar beenen kon staan. Da hotelhouder liet melk brengen en, nadat poes er van had gedronken, kwam ze langzaam, maar zeker bij en thans loopt zij door huis en hof, om weldra naar haar Haagsen domicilie gezonden en aan haar csiruste meesteressen teruggegeven te worden. Overreden. Een ernstig ongeluk bad Dinsdag middag in de Paleisstraai te Aroster- zoeken vernam ik dat je do siad hadt veriaten en naai* Elvershöh waart teruggekeerd. Je openlijk hierheen volgen durfde ik niet, want ik had door mijn stil heen gaan mijn oom, zwaar gekrenkt c-n moest, niet hei oog op zijn hard, wraakzuchtig karakter, vreezen, dat hij me de deur zou wijzen. Daarom schreef ik hem eerst een berouwvollen brief met verzoek mij weder op te nemen. Lan^e. bange dagen verliepen eer er antwoord kwam. Dit klonk niet zeer vrien delijk en bespaarde mü geen en kel der verdiende verwijten, maar ik begroette ze toch met jubelende vreugde, want ze brachten me te vens de toestemming in zijn huis terug te keeren. Gisteren avond ben ik te Elvershöh aangekomen i-n sedert dat oogenblik heb ik je aanhoudend gewacht als een aan geklaagde, die voor den rechter moet verschijnen. Hadt je niet kun nen besluiten ma te vergeven, ik weet met of ik dan de krachs wel gehad zou hebben dezen dag te overleven. Hudoif Fabir.n boog zich over haar heen en keek haar in de cogoo als wilde hij tot op den bodem va» haar hart zien. dam plaats op don hoek van den N. Z. Voorburgwal. Een man, die van het voorbalkon van een in beweging zijn- don tramwagen wilde springen, viel en kreeg da tram over een zijner bee nen dat geheel verbrijzeld werd. Hij werd op straat door een medicus, die toevallig in de nabijheid was, verbon den en toen in een rijtuig gedragen en naar het Binncn-Gasthuis vervoerd. Menschen, die geiuigen waren van dit droevig ongeval verbaasden zich over twee zaken: in de eerste plaats dat men der. verwonde niet binnen droeg in het café Palais Royal, in de tweede plaats dat de brancard moest komen van het bureau St. Pietershal. Waarom vroegen zij, zijn er geen brancards in alle poliiieposthuizen, dan had er da delijk een kunnen komen óf van dc Holsteeg óf van het pesthuis, dat op den Voorburgwal bij het vroegere ge bouw Concordia staat Uit de Pers. Evenredige vcrtc.genxcoordigiv.g. Dr. Schaepman in zijn jongste,, Chro- nisa" merkt op, dat de eenstemmigheid ten gunste van het stelsel nog niet zoo algemeen is, als b.v. de „Noord- brabanter" wil decreteeren. O. a. meent Dr. S., dat door de „Nederlander"' in „een paar pittige artikelen" de bezwa ren zijn uiteengezet Met name het be zwaar, dat de band tusschen kiezers en gekozenen geheel verloren gaat er» de gekozene eigenlijk niets anders wordt dan een spin, die zich langs een door anderen gesponnen web heeft te bewegen. Immoreelo politieke combinatiën, die bij de stembus zullen ophouden, zullen dan getroffen, beraamd en vast gesteld moeten worden in do Tweede Kamer, en zij zullen dan misschien eerst werkelijk dat gaan worden, wat de Italiaan met ietwat Oostersche stem buiging „una ccDibinazione" noemt Tegen opname der Evenredige Verte- getowoordiging in een program zal dr. S. zieli niet verzetten, op voor waarde, dat vaststaat, dat bij de can- rüdaatsielüng door partijen een zaak van groot belang bij de E. V. het evearedigheidsstelsel niet aiieen worde geëerbiedigd, maar gewaar borgd zij. Om een andere reden echter wil dr. S. de E. V. niet op een program vcor 1901. Er moet eens een wetgevend tijd perk komen zonder kieswetwetgeving, technische of andere. Indien men de vraag over het kic-srecht eens voor goed al was bet maar in den zin van voor eens menschen werkleven kon beslissen, dr. S. zou nog wel durven meegaan. Maar dit geschiedt niet Daarom nog eens: vooreerst sociale wetgeving. Er zijn nog lieden voegt dr. S. er bij die meenen, dat men uitbreiding van kiesbevoegdheid of wijziging yen kiesstelsel de menschen YeranüerL Niets is minder waar. Aan de geeste lijke uitkomst der verkiezingen veran deren de kiesstelsels zeer weinig. Het artikel van Prof. Moiengraaff vindt bij dr. S. hoogen lof, maar hij wijst zijn partijgenooten op de dooi den hoogleeraar gestelde „osverbreek bare verbinding for better and worse": geen IL V. zonder Grondwetsherzie ning. En omtrent deze laatste zegt dr. S.: Telkens herhaalde Grondwetsherzie ningen maken ten langen leste de Grondwet belachelijk Voor zoodanige herziening is, naar de „Stand." terecht opmerkte, een soort algemeens volks overtuiging als drijfksachi noodig. Die drijfkracht bestaat niet. Er is hier uti liteitspolitiek. Invoering van Leerplicht. Is het nu inderdaad waar vraagt de „Stand." dat de wet op den Leer plicht met 1 Januari sal worden inge voerd? Men heeft het wel in allerlei bladen verleid, maar officieel is er nog niets van bekend. Het blad vindt int zeer wenschelijk, dat du wet niet op genoemd tijdstip wordt ingevoerd, en is het met „De Tijd" eens, dat het verstandig zou zijn nog wat te wachten. Da bijzondere school moet nog allerlei maatregelen nemen, haar ruimte vergrooten, haar personeel uitbreiden, zegt „De Tijd", en daarvan zal bij zoo spoedige invoe ring de openbare school profiteeren. Die opmerking vindt da „Stand." volkomen juist; rnaar of men in Deu Haag zich heel veel van deze moei lijkheden, waarin de bijzondere school En v/11 je m;'n vrouw worden, Rathe, niettegenstaande de beschei den toekomst, die je aan mijn zijde wacht Dat is mijn vurigste wensch, i Rudolf. Dan zal ik nu terstond met je oom spreken. Je hGeft dan niet lan ger onder de tirannie van den brommigen oude te lijden dan strikt noodzakelijk is. Ze schudde lachend het hoofd O, daar trek ik me nu niets meer van aan en misschien is zijn behandeling van uit de hoogte de beate leerschool voor ine om het laatste restje hoogmoed en eigen zinnigheid in me to dooden. Maal laten we toch nog een korten tijd voor hein verbergen, dat we elku-r beminnen. Hij is op 't oogenblik niet best over je te spreken en eer-i als het me gelukt is hem langza merhand tot andere gedachten te brengen mag hij alles weten. Hij was anders misschien in staat ine dadelijk weer weg te zenden en ik hoop dat je dit evennnn zou beval len ais mij. Het weifelend stilzwijgen van den houtvester bewees, dal hij zich niet zonder strijd bij haar voorstel kor» neerleggen, maar do mogelijlihcidi gebracht wordt» zal aantrekken is de vraag. Leerplicht ia nu voor velen een modeartikel, en als men er niet spoe dig mee komt, is T misschien alweer „uit den smaak", als 't nog niet eens goed is ingediend. Daarom ook zal men zich wel wat haasten. Mr. v. Houten en tyn partijgenooten. Het „Centrum" maakt de opmerking, dat de heer van Houten te Enkhuizen [heeft gezegd, dat de partijen hem te veel verbrokkeld waren. Er moesten ;.u een land twee richtingen zijn, zeide hij, want anders kan er geen Regeering wezen met een vaste gedragslijn. Dit doet het „Centrum" zeggen: Als do partijen zich nu maar eens zóó groepeeren wilden! Helaas, er bestaat niet veel kans, dat het verlangen des heeren .an Houten in vervulling zal gaan. En... de verklaring moet ons uit de pen, dat de oud-minister zelf hiertoe meewerkt. Immers, wat doet hij anders dan strijdvocreu tegen eigen partijgenoo ten? Geen staatkundige brief kan van zijn hand verschijnen, of hij richt de noodige aanvallen op „vrijzinnig-de mocraten" en anderen. De heer van HouteD schijnt dus waar lijk niet de aangewezen persoon, om de eenhei din zijn partij te herstellen, ie minder, daar de door hem zoo vurig begeerde politieke tegen stol ling: c!e- ricaalanti-clericaal, al meer en meer versleten raakt en de partij van den oud-Minister nog altijd geen. partij is. Leider en volgelingen zijn bij hein vertegenwoordigd in één persoon. Ga-je-gwng-maar 1 Onder dit opschrift herinnert de „Ne derlander" aan het door den Minister van Justitie ingediende wetsontwerp, waacbij voorwaardelijke veroordeeling wordt mogelijk gemaakt. Op dit oogenblik zegt de „Nederl." willen wij dit stelsel nog niet be spreken; ook niet de vraag, of dit stel sel, al werkt het misschien de recidive tegen, niet uitokt tot het plegen van misdaden. Maar wij vestigen er de aandacht op, dat in het „Sociaal Weekblad" reeds nu een nog groeier stap aangeraden wordt; «laar wordt voorgesteld, het uitstel of de schorsing van de uitvoering der straf in te voeren als regel; tenzij de rechter om redeuen, de publieke veiligheid be treffende, de onmiddellijke ten uitvoer legging der straf wenschelijk acht. Alzoo wordt bet denkbeeld, dat straf vergelding is, principieel ter zijde ge steld; aan ieder een vrijbrief gegeven om misdrijf te plc-gcn. met geen an der gevolg, dan dat hij, ais hij !t weer doet, er voor gestraft zal worden; be halve als de rechter het soms in zijn hoofd krijgt deze mag geheel naar willekeur handelen hem maar ter stond tc straffen. Ziedaar de fraaie stelsels der moder ne wetenschap: dc maatschappij onbe schermd; de misdadigers mits zij 't niet te bont maken, vrij! En dan er gert men zich nog aan anarchie! Rechtszaken. Een prooes t6gsn een advocaat Een sifumaaalproces is thans te Hamburg aanhangig, dat zeer de aan dacht trekt, omdat de gedaagde, ad vocaat Semler, lid van den Rijksdag is. Tien jaar geleden overleed een Hamburger jnillionair, dia zijn ver mogen aan de siad vermaakt had. De verwanten kwamen tegen het testa ment op, bijgestaan door Dr. Semler, en daar zij onbemiddeld waren, tracht te men geld voor de proceskosten ie leen en. Dit gelukte eindelijk bij zeke ren B., die 20.000 mark voorschoot on der beding, dat hij 10% zou erlangen van hetgeen de eischers uit de nala tenschap mochten krijgen. Het kwam echter niet tot een proces, daar' de stad Hamburg een dading aanging, waarbij elk d($* eischers met 80.000 mark weid tevreden gesteld. Aan B. werden vooi zijn deel 31.000 mark uit- i gekeerd, wat do advocaat zijn cliënten m rekening bracht Een van deze vor dert nu echter zijn deel in dat bedrag terug, met de bewering, dat B. slechts tusscbeupersoon was geweest voor TL. een zwager van den advocaat, en dat deze laatste, die van zijn zwager geld moest hebben, van het voordeeltje ge profiteerd had. Bij bet getuigenverhoor weigerde K., op grond van zijn zwagerschap, een verklaring af te leggen. De advo caat verzekerde toen op zijn eerewoord, waarvan zij het laatst gesproken had, scheen cok voor hem van over wegend gewicht te want hij verzette zich niet ernstig- tegen haar wensch en in een zacht, haastig gefluister ontwierpen ze nu aller lei plannen, waar zij elkaar dage lijks konden zien en spreken zon der de vermoedens van den wan trouwenden hoofdtuinman op te wekken. Daar werd buiten op het grint een zware tred hoorbaar en Kafhe sprong vlug op van haar plaats aan de zijde van Fabian. Laat hem nu niets bemerken! fluisterde zij haar geliefde waar schuwend too en nam daarna met bewonderenswaardige kalmte uit de lade van een werktafeltje een handwerkje, waarmee ze bijzon der ijverig bezig scheen toen haar oom binnen trad. De hoofdtuinman Redlieh was een kloeke grijsaard, wiens eene schouder wat hooger was dan de andere en die bij het loopen den linkervoet merkbaar liet naslepen. Zijn gerimpeld, als 'i ware ver schrompeld gezicht verried bij den eersten aanblik een weinig bemin nenswaardige natuur en een knor rige» aard. Zijp..Mijne 4te£liggon-_ dat hij met zijn zwager reeds' lang overhoop ligt en deze hem vermoede lijk wil oompromitteeren. Bij het ver dere verhoor beeft B., die onvermogend is en de boeken van K. houdt, ver klaard dat hij zelf slechts 3800 mark had gestort, 1L 18.093, en de overige 200 mark legde de advocaat toen er bij om de 20.000 mark vol te maliën. B. had zelf voor zijn winstdee! dan ook slecht? 5SÖ0 mark ontvangen; de rest, had K. hem verteld, was op diens schuld bij zijn zwager den advocaat afgeschre ven. Dit bevestigde een bediende van den advocaat. Over het verder verloop dezer zaak moet men geduld hebben. De voort- zettting is op 24 Nov. bepaald. Da vrouw ais aanklaagster. Een vrc-5w te Kaiseirslautern, die door haar man mishandeld was, gaf hem uit wraak aan wegens majesteits schennis. Voor de rechtbank herriep zij haar beschuldiging maar de man heeft niettemin vijf maanden gevan genisstraf gekregen en is aajnstohds' in hechtenis genomen. Gemengd Nieuws. Vreeselijk© bijzonderheden. Over het spoorweg-ongeluk aan het station te Choisy-le-roi vinden w>' nog de volgende bijzonderheden vermeld. De lijn naar Parijs was bezet door een trein uit Orleans, die naar Pari ts door moest .gaan. Hij had twintig minuten vertraging. De lijn van Parits was dien tengevolge ingenomen moeten worden, door een locaati'&in, ook uit Orleans j komende, doch die niet verder dan Choisy-le-roi ging. In plaats van nu onmiddellijk, nadat do reizigers van dezen laatsten trein waren uitgestapt, de lijn vrij te maken voor den snel trein die uit Parijs moest komen, was het personeel bezig -eenige wagens bij te haken aan den trein, die naar Parijs zou vertrekken. Plotseling verscheen aan den draai,1 die een honderd nieter van het station in den spoorweg ligt, de sneltrein uit Parijs. De trein had op dat oogenblik een snelheid van 70 KM. per uur. De machinist, die het gevaar zag sloot dadelijk den stoom af en bracht de rem in werking. Maar de afstand was te kort om den trein tot stilstand te bren gen. De schok was ontzettend, en men hoorde op verren afstand den slarr De locomotief van den sneltrein liep boven op den goederenwagen van den lokaal- trein, die onder het gewicht bezweek;' een derde-klasserijtuig van den locaal- trein werd vernield, en een aersleklas- serijtuig in elkander gereden. Daarop sloeg de locomotief naar links omver en kwam terecht tegen den kap van het station, die geheel vernield werd. De tonder achter den locomotief werd in de hoogte gelieven, en viel terug op een derdeklassewagen, dis vol reizigers was, terwijl de daaropvolgende twee rijtuigen tot splinters in elkaar scho ven. In het eerst was de verwarring op het station onbeschrijfelijk. De reizi gers, die niet gewond waren liepen als gekken door elkaar heen. Eindelijk werd help geboden. Met bijlen moesi men de overblijfselen der wagens uit elkander hakken om de slachtoffers te bevrijden. Een ooggetuige deed aan de ..Figa ro" het verhaal van de ramp. Wij gin gen, zoo zegt hij, met volle vaart. Plot seling kregen wij een versckrikkelij- lcen schok. Ik word op mijn overbuur geslingerd met mijn knieën tenten de kussens. Eerst meenden wij, dat liet een botsing was van weinig beteekenis en hieven wij in oen wagen. de kreten, die vair alle kanten tot ons door drongen, doden ons hesluiten uit te stappen, en wij werden zoo ooggetui gen van een akelig schouwspel. Wij stonden op bet fcuiteriperron van het station van Cboisy.; iedereen liep naai- het station toe. Maar het was on mogelijk het station te bereiken. De lo comotief en een vernielde wagen, die op zij was gekanteld, versperden, ons den weg. Ik liep toen achter den trein oiru om mij rekenschap te geven van wat er gebeurd was. Er heerschte een vrees lijke verwarring. Aan redding viel nog niet te denken. Het was ecu opeensta peling van losgerukte portier an, ran ken en stukgeslagen venstem Ia één woord, een onontwarbare verzamelm* van allerlei soort overblijfselen, div rondom lagen. Het hoofdgebouw van het station was Wijven staan; maar de gebouwtjes aan den overkant waren gedeelfel.jk vernield en dreigden in ri stortcri. do oogen schenen niet anders dan argwanend te kannen rondzien. Dat .geweer, dat ge- daar Dui ten "hebt neergezet, is niet geladen, hoop ik, sprak hij na een korten, knoiTigen greet. Ik wil niet dat er in mijn huis een ongeluk ge beurt. Ge behoeft niet bezorgd te zijn. Als er nog een schot op zat zon ik dat wapen niQ't uit het oog hebben verloren. Nu, ge hebt dan ook alle re den ora voorzichtig te ziin d.unkt me. Bracht go mijn nicht een be-1 zoek of mij Ik wilde over den nieuwen aanleg achter het slotje met u spra ken. De jonge heer heeft me daar verschillende aanwijzingen goge- ven, die niet met het oorspronke- lijk plan overeenkomen. De jonge heer? Welke jonge heer? Ik ken op Elvershöh maar één persoon, die wat te bevelen heeft en dat is onze baron. Do be schikkingen, die ik u heb overge bracht, waren van hem. Ge weet dus waaraan ge u te houden hebt en behoeft u cm verlangens en be schikkingen van anderen niet te bekommeren. - Maar da denkbeelden _yan Zoo spoedig mogelijk werd hulp ge haald uit het dorp. Toen ik aan hef station terugkwam, was mp.n druk be zig de locomtoief loste maken. Met bijl- slagen moest men stuk voor stuk de overblijfselen van de wagens, waar de locomotief ingereden was, loshakken. De locomotief was op zij geslagen, met de wielen in de lucht. Zij rookte nog. De bevolking van Choisy was vol toe wijding. Zij deed wat zij kon om de overschotten weg te ruimen en der» spoorweg vrij te maken. Plotseling valt er iets geweldigs naar beneden over den weg: het is een stuk van het kleine station dat naar beneden kwam. Huwelijk? ontbinding. Prins Arihert von An halt en prin ses Louise van Sleeswijk-Holstein zullen zich laten scheiden. De prins en prinses leefden se dert eenigen tijd van elkaar ge scheiden. Prins Aribert is een sportman, prinses Louise is een warm voorstander van schoon o kunsten, vooral van muziek. Op het oogenblik moet z>'< in de Ver een igde Staten vertoeven. De prinses is een kleindochter van koningin Victoria en een zus. ter van prins Christiaan Victor van Sleeswijk-Holstein, die onlangs to Pretoria overleed. 85 miliiosQ. haringen. In Engeland is zooveel vraag naar haring dat te Yarmouth al leen in de verloopen week 6,451 last, ieder van 13,200 dus 85,153,200 haringen verhandeld werden. Eon pxooewia van autoows. De grootste processie van auto mobielen die nog in Engeland «e- zien is, vertrok Zondag in Horse Guards avenue te Londen naai- Souïhsea. In den tocht telde men 150 auto mobielen. Een leelyke verrassing- In de passage de l'Ancre te Fa- rijs werd Zondag een inbreker ve rast door den eigenaar. Dezs niets, trad zacht achter hem en k r wijl de schavuit nog bezig \vc_-; lade te ontladen, werd hij e ling door ee-n Revolverschot g&a ien. De inbreker viel bijna dood ne der. In het hospitaal overleed hij een uur erna. TentooaBtellmg. De prefect van de Seine heeft aan den gemeenteraad de volgende voorstellen gedaan wat de gebou wen betreft. Al wat langs de oevers der Seine en op het Trocadero is gebouwd, wordt afgebroken, behalve de plan tenkassen, die voor volgende ten toonstellingen geschikt ziin. Een der hulpbruggen blijft en een deel van de trottoirs langs de rivier wordt aan weerszijden tot wand-1- plaats ingericht. Enkele kleine ge bouwen komen voor behoud in aanmerking. Al was op het Champ de Mars staat-, wordt afgehrolnws, ook de vroegere machine^alorij. Aan weerszijden wordt terrein ver kocht voor hulzen en in het mid den korrt een park. De o^'^en^st dier te-rr-.-inen wordt voor de ver fraaiing van den omtrek bestemd. Zilvsröa bruiloft. To Godesberg heeft een der inwoners voor de tweede maal de zilveren brui loft gevierd. Met zijn eerste vrouw is hij 37 jaren gehuwd .geweest, en eenige dagen geleden waren 25 jaren verloo pen sedert hjj toen 03 jaar oud hertrouwde. Moedermoord. Te Osnahröck heeft een gymnasiast terecht gestaan, die uit onvoorzichtig heid zijn eigen moeder had doodge schoten. Het openhaar ministerie had vier maanden gevangenisstraf ge- tischt, maar de rechtbank bepaalds de straf op veertien dagen. Wegens het tragische van het geval, zal men een verzoek om genade doen. Aan de „New York HeraId"word{ uit Washington bericht dat een agent van het departement van oorlog in het bezit is gekomen van do uitgewerkte plannen voor hel nieuwe Fransche veldkanon. Hij heeft ze aan het ministerie aange boden. mijnheer Prosper waren zeer goed. liet zal den aanleg naar mijn over tuiging slechte tot voordeel strek ken zoo we het oorspronkelijk plan in dien geest veranderen. Doe het dan op uw verant woording, mim waarde Ge zult spoedig zien of de baron er u dank baar voor zal zijn. dat ge zijn plan nen naar de inzichten van aen heer Prosper verbetert. Ik vrees maar dat ge bij die gelegenheid allerlei onaangename verrassingen zult be leven. Fabian scheen te aarzelen, maar een smeékenëe blik, dien Rathe hem achter haar oom om toewierp, maakte een eind aan zijn aarze ling. Ik zal dan maar volgens de eerste beschikkingen handelen, sprak hij, en -de jonge hoornen nog heden o-p de bestemde plaats doen bezorgen. Enkele bijzonderheden, die nog te bepalen vallen, kunnen wij dan daar wel besnreken. Beter dan hier, d&t geloof ik ook. Vergeet uw geweer maar niet. Goeden morgen I IWoTdt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2