Tweede Blad, behoorende bij „Haarlont'a Dagblad" van Donderdag 15 No?. 1900. No. 5332 Stadsnieuws De Iiaarlemsehe Mannenzaugveree- fiiging „Crescendo" gaat in der. laat- sten tijd steeds in bloei vooruithet aantal werkende leden bedraagt thans 85, waaronder verschillende zangers van naam. De vereeniging kan tegen woordig op ongeveer 17 'eerste tenoren bogen. Dit alles zal voorzeker de con certen, die het volgend jaar ter gele genheid van het 25-jarig bestaan ge geven worden, ten goede komen. In studie zijn genomen een viertal mooie werken, o. a. Magnificat van Higo, In vocation, Morgenbed van Loots. Het 25 jarig bestaan (7 Juni) zal gevierd wor den of niet een concours of met een zangersfeest. Hierover moet nog wor den beslist Naar wij vernemen is do gymnas tiek- en schermvereeniging „Kracht door Oefening" uitgenoodigd door het bestuur van den Nederlandschen Schermbond, om bij gelegenheid van liet Kt jarig bestaan van dien Bond, eeno n :u:e lange stok uit te voeren, op het avond-assaut in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam op den 23n of 30n December a.s. Deze eervolle uitnoodigins is door „Kracht door Oefening", met haren ijverigen directeur, den heer A. J. Meijerink, ten volle verdiend, daar dooi- haar bekende" lange stok werkers, bijna alle eerste en tweede prijzen, ge durende'de laatste jaren, zijn behaald. Clir. Nat. Werkmansbond. Vervolg.} Het is herhaalde malen gebleken, dat een breede zoom van wsrkiieden liet vereenigingsleven wenscben, cn wien geen der thans bestaande vereenigin- Iv-n in he tarbeiderésevea bevallen. \;<t een krachtig sluit u aan, roept spreker allen op zich ia scharen in de g-''lederen trouw te zijn aan de begin- - th*l is dringend rxoodïg, die be- ghv-vden krachtig op dsn voorgrond te plaatsen, om ons rekenschap te ge ven van den weg die wij hebben te be wandelen. Cn dan treedt allereerst het Christelijk beginsel op den voorgrond. \Yii moeten ons krachtig verzetten lecftn In gicoter maken van de klo ve tusschen patroon en arbeider. Wij moeten met de groote stoutmoedig heid, waarmede- de^ leuze' recht voor '•'.in wordt aangeboren gelijken tred houden het opvlwnmen van het .ïefdevuur. Spreker wekte cp tot liefde voor Oranje,aan wier heiden wij naast God ons tvithmaal volksbestaan hebben te iyi!cs;i. ,'r.xe natie is geinwen uit een Godsdienatkrijg» een krijg voor God en vrijheid. Onze Hervormde Kerk is het eerste staatsstuk van de republiek eweest. Dit wijst ons den koers aan dien we hebben te volgen, ook op maatschappelijk gebied. En nooit mag wat we doen op sociaal gebied het ken merk van anti-nationaliteit dr.wen. Spreker is zeer voor uitbreiding van r.ar.nis, doch die moet niet beperkt vrordon eenzijdig tot het gebied der •ücinb dingen, doch de historie op de ontwikkeling ran het ambacht, van de ku nstnij verheid. Spreker wees op de eigen waardig heid, dat wil zeggen, dat de werkman met eigen middelen moet omzien om zijn toestand te verbeteren. De kroe gen moeten vermeden worden, niet c,beraden vroegs huwelijken geolo- 5en. de oud Hollandsche spaarzaam heid betracht. j Doch naast dien rtöividueelen drang moet hot sociale element niet worden verwaarloosd. Niet tegenover, maar naast. Go arb-1 erswereld doorleeft een cri sis, en daaruit ontstonden alle wert- ieden vereenigingen en ook de Chris-i .olijke Natiouale Werkmansbond, die le zaaien strijden wil. Spreker zal de eerste zijn te zeggen bouw een liuis dat zoo velen mogelijk herbergt, doch zorg dat het fundament is het Chris telijk. beginsel en dat het opgetrokken vorden in Oud-Hollandschen stijl. (Luid applaus.) Alsnu kwam aan de orde het onder werp „Vakorganisatie," in te leiden door den heer C. Scherer. Vakorganisatie, zei inleider, is een '•.amaagaan van verschillende arbei ders van één groep. Ieder vakman is verplicht in zijn vak zooveel mogelijk te doen tot verbetering daarvan. Leni ge jaren geleden wilden de Christelij- ken hiervan niets weten, want men meende dat het was een vereeniging legen hoeren patroons, en juist op de samenwerking tusschen arbeiders en patroons berust de maatschappij. Do Christelijke vakorganisatie berust juist op een ander beginsel, berust juist op samenwerking. De druk moet wórden verlicht, door het samoniijden. Spreker wilde niet spreken over de vakbeweging in het algemeen, maar over de Christelijke in het bijzonder. Waar nu vele ieden zich scharen bij die zoogenaamde vakvereenigingen, waar ze niet booren, is het do plicht van den Bond te zorgen, dat do ieden in haar midden kunnen vinden wat za .-fcjtken en niet aan de handen van (j*ü. yr./tfden overgeleverd. Wh echter voorzichtig zijn hij liet brengen van vakorganisatie in den bond, want er zijn groote geva ren. De Bond moet zich wachten voor zoogenaamde neutraliteit. Wij moeten integendeel het Christelijk beginsel hoog houden. Neutraliteit leidt tot so cialisme cn anarchisme. We zijn ge roepen om onder de beginselen der banier ie strijden tegen, da vijanden. 5e vakbeweging moet als Protestantsch Christelijk gekenmerkt worden. Dus niet revolutionair, dus niet opstand te gen hen. die we dienen, maar erken ning dat de machten die over ons zijn gesteld van God zijn geordineerd. Het doel der vakvereenigingen moet niet blijven de behartiging der econo mische belangen alleen, doch ook de verspreiding van kennis. Het nieuwe werk moet aanvaard worden in de overtuiging dat het ge loof de wereld overwint, (applaus). Tot leden van het Hoofdbestuur wer den gekozen de heeren J. W. Hilbran- der, L. de Beste en C. J. v. d. Ploeg. R. K. Volksbond. De WelEerw. heer G. W. Konings, alg. adviseur van den Bond, had tot onderwerp gekozen „De Kerk en de Sociale kwestie in onze dagen". Nu ieder tracht deze kwestie voor zich zelf op te lossen, wordt slechts één van dit terrein afgedrongen, en dat is de Kerk. Men ontzegt haar het recht mee te werken tot het heil der maatschappij. Evenals men alom de leuze aanheft, dat men buiten de Kerk om vereenigingen kan stichten, even zoo tracht men de meening ingang te doen vinden, dat do Kerk niet bevoegd is mee te werken tot oplossing ven 't sociale vraagstuk. Tegen deze begrip pen moet gestreden worden, want juist de Kerk, die niet alleen ons zieleheil maar ook de stoffelijke belangen der menschheid behartigt, is wel de eerste, die op dit terrein moet worden toge- laten. Spr. stelt do' vraag: Waarom is de Kerk bevoegd zich te bewegen op so ciaal gebied? Het antwoord op deze vraag is twee ledig. In de eerste plaats mag, ja moet de Kerk zich op dit terrein begeven, uit een oogpunt van recht Het recht is iets anders dan eene uitspraak, ven meerderheid. Het recht is van God af komstig en krachtens die afkomst is het ook onmogelijk recht te verkrijgen zonder Gods hulp. In onzen tijd, waar zoo vele valsche leuzen ingang vinden en men door schoonklinkende woorden daden tracht te bemantelen, die met die woorden in lijnrechte tegenspraak zijn, is 't niet te verwonderen, dat de Kerk, die de waarheid hoog houdt, wordt aangevallen. De plicht van alle Katholieken is liet daarom, de Kerk te steunen in haar streven voor recht en rechtvaardigheid. In de tweede plaats ontleent de Kerk de bevoegdheid om op U> treden in de sociale kwestie, aan haren werkkring op 't gebied van barmhartigheid. Zon der barmhartigheid en liefde is het vraagstuk niet op te lossen. Juist de Kerk, die in lijden groot is geworden, weet het best alle ellénden te lenigen. Hel is niet de eerste maal dat er een sociale kwestie is. Die kwestie was er ook in de dagen van de wording der Kerk. Toen heeft de Kerk het vraag stuk opgelost, hij was de troost der armen en der ongelukkigen. Waar nu de Kerk zulke doorslaande bewijzen van werkzaamheid op dit gebied heeft afgelegd, heeft zij dan geen recht om tusschenbclde te treden op maatschap pelijk terrein? Ja, dat recht heeft zij en ook nu, evenals in hare eerste da gen, vcreenigt de Kerk al hare aan hangers om haar te helpen in dezen strijd. Wanneer allen zich buigen voor de Goddelijke macht, dan zal de sociale kwestie opgeheven zijn, want waar de Godsdienst ons leert elkander lief te hebben, daar is geen twist en oneenig- heid mogelijk. Op deze rede' volgden donderende toejuichingen. De adviseur van de afd. Haarlem, de Wel Eerw. heer Wierdels, zeide den spr. dank voor zijne schoone woorden en wenschte hem tevens geluk met de hooge onderscheiding hem te beurt gevallen, door zijne beademing tot Pauselijk kamerheer. Met een „Hij leve hoog" werd de bijeenkomst gesloten. Parijsche Brieven. (Particuliere Correspondentie voor ah£Uirle>ris Dagblad Parijs, 2 Nov. 1900. Thans zetten wij onze wandeling voort cp het Trocadéro-plateau. Een belangrijke plaatsruimte wordt hier ingenomen door do inzending uit Fransch-Indo-China. Deze sectie be staat uit drie paleizen: de pagode, af godstempel van Cho-Lou, waarin land bouwproducten, koffie, tabak, katoen, rijst en Chineesche Kunst-industrie is tentoongesteld. Hier in dit laatste gebouw vindt ge een verzameling meubelen, zooals ge zeker nimmer nog zaagt. Deze meube len, met uit de hand gesneden versie ringen en met fijn inlegwerk van paar lemoer, kunnen niet het werk zijn van een gewoon handwerksman: daar moet een kunstenaar aan gewerkt hebben, wat een. voorname geest spreekt uit alles. Maar niet enkel meubelen, doch ook gouden en zilveren sieraden, ta pijtwerk en kerksierseis getuigen van de superieure geestesgaven der schep pers. In een derde huis wordt u een over zicht getoond van de houtsoorten uit Indo-China. Deze Indo-Chineesche afdeeling be hoort met de Holiandsch-Iudische af deeling en met die van Tonkin, welke ik u nu ga beschrijven, tot d© mooi ste, tot de méést artistiek© brokken van deze wereldtentoonstelling. Eén zelfde geest spreekt uit dez© drie afdselingen; iets eigens, iets aristocratisch, dat zich door z'n eenvoud van opvatting, door de zuiverheid van lijnen cn vormen plaatst hoven drie kwart der produc ten, welk© zijn ingezonden door de Westersche volken. 't Was en 't is nog een verbazend knap volk die Indiërs: geboren dich ters en aristocraten naar den geest, dia alles wat zij aanraken vermooien en tot iels voornaams maken. Onze Hollandsche jonge kunstenaars en hun Fransche collega's weten 't wel, dat zij ter school gaan bij de Indiërs, om van hen te leeren wat waarlijk schoon is. Gelijk ik u vroeger meedeelde was Rodin, de groote Fransche beeldhou wer, wiens werken indertijd ook in Holland zijn tentoongesteld, bij de opening van ons Indisch .paviljoen verrukt over den Boeddha-tempel met de zoo eigenaardige beelden. Een twee de bouwwerk dat niet minder Rodin's bewondering wekte was de Pnom, de koninklijke pagodo uit Kambodja, in de Fransche Ponkin-afdeeling. Deze godentenapol trekt reeds van verre de aandacht door z'n sterk sprekenden bouwstijl. Een bijzonder steile trap, spits naar boven toeloopend, voert naar het terras, dat den eigenlijken tem pel omgeeft Op dit terras staat een reusachtig, verguld Boeddhm-beelxl en zijn in de rondte de draken geplaatst, die de pagode bewaken. Het meest eigenaardige van het gebouw is het dakeen spits toeloopende, gedraaide kegel van wit-gcle steen. In de pagode is een tentoonstelling van voorwerpen, welke bij de gods dienstige plechtigheden worden ge bruikt, en vindt ge typen van inlanders en van dieren. Van het terras af of van de galerijen, welke het gebouw omgeven, hebt ge een prachtig uitzicht op de tentoonstelling, ge ziet voor u in de diepte het Champ de Mars liggen piet z'n zee van witte paleizen, waar boven. het groote rad en de ballon-cap- tif uitrijzen. Hebt ge al het gebouw om z'n uiterlijke pracht bewonderd, uw bewondering zal grooter worden wanneer ge langs de 'monkelende trap in het binnenste van de pagode af daalt. Gij komt m een groote, goed ver lichte ruimte, die een ware wondergrot is. De rijkdom aan beeldhouwwerk welke u hier getoond wordt, is onge- loofelijk. Zgoals ge wel fijne gouden en zilveren voorwerpen ziet, zoo is deze heelê grot, de wanden, de pilaren, ge beeldhouwd. 't Is of de beelden, men- schen- cn dieren-typen, in "t steen ge sneden werden, zoo fijn zijn ze be werkt. In de grot bevinden zich een aantal panorama's kijkjes uit Tonkin, die een wel wat kermisachtige» indruk maken in dit kunstvolle gebouw. King er niet zoo'n bedompte stof- lucht in de grot, waardoor 't toeven er niet aangenaam is, gij zöudt er uren kunnen blijven om al dat beeldhouw werk te oewonderen en :e trachten de beteekenis van die beelden te weten tc komen. Om de pagode is een Tonkinoesch dorp gebouwd, waarin inboorlingen hun arbeid verrichten. Bij dit dorp be vindt zich de Kambodjaansche schouw burg, waarin voorstellingen van het inboorlingen-theater uit Amazon wor den gegeven. Vluchtig doorloopen wij nu het pa viljoen van Fransch Congo, dat heel in de hoogte, in de zoogenaamde zsvit- serseha vallei van het Trocadéro ligi nemen een kijkje in het Trocadéro- paleis zelf, waar een etnografische cn koloniale tentoonstelling isbewonde ren in da tuinen even de mooie plan- ten-inzendingen, waaronder ook van Nederlanders, en gaan dun terug naar den midden-doergaag. Hier krijgen vvi; Algiers, dat over twee paleizen-groepen verdeeld, het geheele middenvak van het lagere terras inneemt. Aan den linker kant van de Troca- déro-tuinen die wij bekeken hebben, vinden wij een menigte witte 'gebouw tjes waarin de Algerijnsche vermake lijkheden zijn. Gij hebt. hier het stéré- oramaeen voorbijtrekkend doek dat den tocht langs de kusten van Algiers doet zien het diorama, met een tocht in het binnenland van Algiersen verder de Kasbeh, een Aigiersche han delsstraat, waar echt zonnig-oostersch leven neerscht. Den midden-doorgang overloopend krijgen wij het officieele gebouw, dat een nabootsing is van Mahonaedaansch Algerijnsche gebouwen. De aan den kant zich bevindende minaret is ge bouwd naar een model uit O ran de niidaenkoepel is de copie van de hoofd moskee va.i Algiers in de op de eerste vex-dieping gelegen gewelfde zaal vindt ge afbeeldingen van het leven der ko lonisten in Algiers. Verder ziet ge in dit paleis de prachtigste oostersche ta pijten en borduursels, en kunt ge de rijke planten, de sappige vruchten en de fijne oliën en.zaden bewonderen die deze belangrijkste der Fransche kolo niën oplevert. Men heeft voor Algiers een prachtige plaats uitgekozen 't is een zonnig land, en z'n witte paleizen staan op 't meest onbeschutte deel van het Troca- déro-terrein, zoodat, toen de zomerzon ze op 't middaguur blakerde, men niet eenige verbeelding zich werkelijk in het oosten kon wanen. Na Algiers komen wij aan een der belangrijkste koloniale groepen, die van Aziatisch-Rusland. Reeds van ver-1 re herkent men de paleizen van Rus land aan hun ei genaard igen vorm, aan de blankheid der muren en aan de booge torens, die aan het Kremlin van Moscou herinneren. Er is iets statigs, iets rustigs aan deze gebouwen, met hun sterk sprekenden bouwtrant, half Byzanthijnsch, half J.taliaansciu Door den hoofdingang in den bree- den middenweg naar binnenkomend, bevindt men zich direct op een mooie, kleurige binnenplaats, waar ge een re productie ziet van de poort der be roemde Moskee van Samarkand. Een Russisch orkest speelt hier de natio nale muziek, die erg weemoedig, erg klagend klinkt, gelijk de smartzang van een lijdend volk. Op de tweede overdekte binnenplaats, die na de eer ste volgt, komend, zijt ge direct in Mid- den-Aziëoosterlingen in hun eigen aardige kleedij bieden u de weelderig ste tapijten en weefsels en het fijnst bewerkte goudsmidswerk te koop aam Ee n tegenstelling met dit vertrek waar zaden, vruchten enz. getuigen van den rijkdom van den oosterschen bodem, vormt de hier naast zich bevindende zaal, waar ge allerlei voorwerpen ziet die aan den guren winter doen denken: sleden en pelsen. Dit is de afbeelding van Noord-Siberié, dat buitendien mooie houtsoorten toont. Een andere bijzaal is geheel gevuld met voorstel lingen, schilderijen, foto's, modellen van schepen cn van ketels, boeken, enz., alles bedoelend ons een blik te geven op het petroleum-district van Rusland. In eenige houten hutten, voorstellend een Russisch dorp, dat tegen het enorme witte paleis is aan gebouwd, winden wij de inzending van hetgeen tot ontwikkeling der lagere bevolkingsklasse cn tot leniging van nood wordt gedaan, door een vereeni ging die in denzelfden geest schijnt le werken als de Hollandsche Dorcas en LiefdadigheidsgenootoChappen. Een apart deel van dit groote ge bouw herbergt eer. panorama, voorstel lend de kroning van den tegenwoordi- gen Russischen Czaar. Ziet ge op an dere soortgelijke schilderijen een boo- gen geestelijke den vorst kronen, hier drukt de Keizer zich zelf do kroon op 't hoofd. Een tweede panorama in het Rus sisch paleis is de Trans-siberische spoorweg, dat ons door de Compagnie des Wagons-Lits wordt vertoond. De schildei-ing stelt voor een reis van Mos kou tot Indië, en om de illusie te ver sterken kunt ge het voorbijtrekkend panorama bewonderen, zittend in een echten, grooten, spoorweg-slaapwagen, waarin ge uw maaltijd kunt gebruiken als ge dat wilt. Ge ziet dat men hier dus alle hulpmiddelen heeft te baat genomen om u in den waan te bren gen dat ge werkelijk een spoorreïs maakt. Bij het begin van do reis kunt. ge ook, zoo u dat liever is, iets gebruiken in een Russisch restaurant, '.vaar blo zende kellners u bedienen. Het eindpunt van de reis is Peking, en daar kunt ge ook naar 's lands wijs eten in het Chineesche restaurant, w-aar de lange-staartinannen u 't op Chineesche wijze toebereid eten bren gen. Dit Chineesche restaurant vormt met het zich daarbij bevindende Chi neesche theater, de bovenverdieping van het hoofdgebouw, door de zonen van het Hemelsche Rijk hier geplaatst. Dit sierlijke paleis is een reproductie van een der negen poorten van Peking met de trap van den zwarten draek. Beneden in dit gebouw, in een soort doorloop, zijn meest voorwerpen op den landbouw en op de vischvangst be trekking hebbend, tentoongesteld. Daarboven in het vertrek dat aan den voorkant de eerste verdieping is en achter gelijk met do straat uitkomt, zijn prachtige meubelen te bewonde ren. Ik zag daar onder meer moois een scherm van gesneden hout en gebor duurde zijde, een paar kunstig gesme den stoelen, waarvan zitting en rug porselein waren met bloemen door werkt. Tegenover het hoofdgebouw van de Chineesche afdeeling dat heel aardig ligt aan een meertje met een beekje, staan een paar paviljoentjes, waarin mooie vazen en geborduurde zijden voorwerpen te pronk gesteld zijn. Aan den kant hebt ge de winkeltjes waar de langstaax'ten porselein en aarde werk verkoopen, en als afsluiting van de Chineesche afdeeling ziet ge een soort triomfboog, een copie van de mo numentale poort die te Peking den tempel van Confucius versiert. In de buurt van het hooge terras waarop China ligt, vinden wij aan don achterkant van het Trocadéro, een in zending van landbouwartikelen, vpü vervoer-wagens voor koloniaal gebruik, van sportartikelen, etc. Aan den uitoo sten vleugel van het Trocadéro-palois staan nog eenige aparts gebouwtjes met een tentoonstelling van piano's voor de tropen gemaakt, van wijnen, van lichttorens, mie. In de gaanderijen langs de vleugels van hei paleis zelf, zijn eenige kleine koloniale inzendin gen van het oostcnrijksche handels museum van de Belgische koloniale groepvan de Vereenigde Staten van Noorcl-Amerika en van Denemarken. Aan den rand van het tentoonstel lingsterrein vindt ge het paviljoen der steenkolenmijnen. Tegen entree van één franc kunt ge in dit paviljoen de mijnschacht afdalen en kunt ge rond gaan in de mijngangen, voorgesteld door de oude steengroeven van het Trocadéro, die zich ver onder het pa leis en omliggende straten uitstrekken. Den bezoeker wordt getoond op welke wijze de mijngangen onderhouden worden en eveneens ziet men op welke wijze de lucht wordt ververscht, hoe de kolenwagenljes worden geregeld en hoe de steenkool uit de lagen wordt losgemaakt. Verderop komen de zout mijnen en een voorstelling der goud mijnen van Califoraié. Kit hei onderaardsche weer op den bovengrond komend, nemen we even een kijkje in het paviljoen der zending. Hierin wordt u een overzicht gegeven van de katholieke missiën onder de overzeesche volken. Panorama's van Indië en Afrika met er voor wassen beelden, broeders cn zusters bezig zijn de den inlandschen kinderen onderwijs te geven, vei'ieenen aan dit gebouwtje iets aantrekkelijks. Dan komt hier in de buurt nog het hooggebouwde paviljoen van Portu gal, waarin de producten uit de Portu- gecsche koloniën, vruchten, zaden, hout, ivoor, cp smaakvolle wijze zijn gegroepeerd. Het hooge deel van het Trocadéro-terrein hebben wij hiermee afgezien, want de twee inzendingen die wij voox-bijgeloopen zijn, die van Nederlandsch-Indië en de Zuid-Afr. Republiek bezichtigden wij reeds Wij gaan den breeden middenweg over en komen op het lage Trocadéro- piatc-au. Egypte, een zeer groot gebouw in Oud-Egyptischen stijl opgetrokken, trekt hier lxct eerst onze aandacht. Het is hier erg lawaaierig in de buurt, zoo wel buiten door de vele uitstallingen, waarbij een menigte Egyptische koop lieden hun waar uitschreeuwen, als op óe binnenplaats, waar een Egypti sch bazar wordt voorgesteld. In het hoofdgedeelte van het paleis, een na^- bootsing van den tempel van Daudoest, zijn landbouwartikelen en voorwerpen van kunstnijverheid uitgestald, terwijl heel in de diepte de grafkamers der Oud-Egyptische vorsten tegen aparte entréo te bezichtigen .zijn. Voorts kan men in een theater, ook weer tegen extra-en tree, genieten van dc dansen der oostersche sclioonen. Tot buurman heeft Egypte het land der toekomstJapan, dat het terrein waarover het beschikt, tot een sierlij ken tuin heeft aangelegd, met mooie houten gebouwtjes, een vijver en fraaie oostersche planten. Van beneden naar boven oploopend, aan de grens van het tentoonstellings terrein, zijn de winkels, waarin Japan- sche jongelieden, van 't mannelijk zoo wel als van 't vrouwelijk geslacht, him vaasjes, kopjes, borden, etc. te koop aanbieden. Dan komt een huisje waai* men rijstewijn kan gebruiken, vervol gens een bekoorlijk Japansch theehuis en ten alotte verheft zich daar do slan ke, teergebouwde pagode, een repro ductie van den Hondo-tempel. Hierin is tentoongesteld de rijkste verzame ling Oud-Japansche kunst, welke ooit in Europa le bezien was. Dit paviljoen is, wegens z'n kostbaren inhoud, niet voor het groote publiek te bezichtigen, maar alleen voor hen, die persoonlijk een kaart halen bij het Japansch com missariaat. 't Is een wonderbare kunst, die Japansche, zoo teer, zoo fijn als dé blik uit kindex-oogen... Ten slotte komen wij aan de Engel- scho koloniën, die geopend worden met een aardig restaurant, waar inboorlin gen uit Britsch-Indië, met 't haar ge kapt als van vrouwen, u thee schenken. Mic-rnaast is het Engelsch-Indisch© paleis, dat door zijn soberheid van lijn en elegantheid van vorm wel een aan gename» indruk maakt En van bin nen ziet. 't er al even aantrekkelijk uit; gij aanschouwt hier prachtige weef sels on proeven van filigrain-arbeid. Maar wat het meeste de aandacht trekt is een groote vitrine, waarin de dieren- en plantenwereld van Ceylon is tentoongesteld. De fraaiste planten en vogels, zoo mooi als ge ze zelfs in de Amsterdamsehe Artis niet ziet, vindt ge hier. liet meest kunstvolle in do Britsch-Indische» afdeeling is echter het beeldhouwwex-k. Daarbij is een groote uitstalkast, in den vorm van een Burmaanschen tempel, die e«sn meestex-stuk van snijwerk en beeld houwkunst is. Schatten v: n gedreven of gegraveerde goudeh. en zilveren voorwerpen, liggen in de kasten van dit pronkstuk uitgestald. Ontnuchterend werkt eenigszins, als ge hier vandaan komend, in do andere Britse lie koloniën binnengaat, bijv. in Canada, dat een stijf, stijlloos paleis heeft, met een niet zeer fraai stand beeld van Koningin Victoria er voor. Het voornaamste dat hier tentoonge steld is, zijn bontwaren en goudertsen. Men is anders wel oprecht geweest bij het bouwen van deze paleizen; voor Indië, het land van de kunstenaars en de poëzie, een smaakvol paviljoen, voor Canada, het land van den dollar, een zielloos, onschoon gebouw. In het paleis van Canada zijn onder gebracht de Engelsche koloniën: Straits Settlements, St. Helena, Sierre Leone, enz.; daarnaast komt Australië met voornamelijk mineralen, goudertsen, houtsoorten en touwwerk. Hoewel Engeland als koloniale mo gendheid nummer één is, maakt liet hier op het Trocadero-terrein niet den grootsten indruk. Haantje de voorste is ook hier weer Frankrijk, en Nederland mag gerust als nummer twee genoemd worden. Eerst daarna volgt Engeland, dat ongetwijfeld door den oorlog in Afrika belet werd, zoo ferm voor den dag te koinsn, als van zulk een mach tig rijk verwacht mocht worden. De koloniën hebben wij hiermee af gezien en nu rest ons voor een laatste wandeling nog slechts den rechter- Seine-cover van deze wereldkennis, die Maandag 12 gesloten werd, terwijl als gratis-dag niet Zondag 11, maar Woensdag 7 November was aangewe zen. V. Binnenland. Voor gö Boeroti. ITot dames-comité voor Boeren- krijgsgovangenen te Middelburg ontving 7 November een schrijven van den heer V'erseiewel do Witt Hamer, kapitc-in H. V. C., krijgs gevangene ie St. Helena, waarin medegedeeld wordt aan welke ar tikelen de krij k aldaar het meest behoeft» hefcfeen. Do mi litaire autoriteiten te St. Helena hebben hem, in overleg met den predikant voor de krijgsgevange nen. do uitdoeiing der goederen aan de krijgsgtsranpaaoxx toever trouwd. „Gaarne", safcrijft do lieer de Witt Hamer 3 October, „zouden de krijgsgevangociwi willen ont vangen tabak, gemalen koffie, schrijfpapier c-n enveloppen, inkt en, inctien het kan, wat bovenklee- ren, vooi'al broeken (van af No. 5 tot en met No. 8.)" Tiet comité, gaarne deze artikelen voor de krijgsgevangenen vr&gande, deelt mede, dat de eerstvolgende bezen ding naar St. Helena 15 November uit Amstérdam vertrekt. De goede- ren moeten gezonden worden, on der het mei*k M. C., met opgave van den inhoud, aan da heeren de Vries Go., De Ruyierkado 100, Amsterdam. Vracht en verdsr? on kosten komen voor rekening van het comité. Donderdagavond is tér hoogte - van de Weimarstraai le 's Graven-, hage door een tram van de HolL lJz. Spoorweg-Maatschappij een, bejaard bijziend hoer overreden./ Ooggetuigen verklaren dat die heer-, tegen de machine was goloopcm Gedurende het transport naar hek, gemeenteziekenhuis is de lieer, die later bleek te zijn dr. Th. M. Gum-" plonicz, verleden. Ambulance dr. Llngbeek. Door den voorzitter van lioT1 hoofdcomité van het Roodo Kruis is, na machtiging van do daartoe aangewezen autoriteiten, aan dr.) Lingbeek geseind dat het vei'lof der ambulances is verlengd tot 1 April 1901. Rechtszaken. In de Kalverstraat. Amsterdam is zegt de .TcL" eenige maanden geleden overstroom® door een ongeloofelijko hoeveelhoid/' grarumophoons. Deze muziek- en ge-, luidvoortbrengers waren eensklaps op' een geheimzinnige wijze over de stad) verdeeld en opgesteld in bierhuizen, melkinrichtingen en dergelijke voor; het publiek toegankelijke lokalen. De Kalverstraat kreeg ruim haar deeL Liep meu door deze bij de Amster-' dammers zoo geliefde straat, dan hoor de men hier met het bekende sner-f pende geluid door de geopende deur van eenig perceel het „dat vrije volle] zijn wij," de Kalvei-straat in scJhettev ren; daar scheen iemand een lach-) voordracht te houden, eldere klonk/ de proloog van Paljas. En do niet-ge-/ haaste mensehen, waaraan Amster-, dam zoo rijk is, bleven staan luiste-/ ren, neurieden of lachten mee en waf erger was, versperden den weg. Toen kwamen er klachten bii do po~l litie. Daar wareu winkeliers, die zicïsr benadeeld achtten door die volksver-, zamelingen naast hun deux*, daar wa-j ren zenuwachtige buren, die het ge-' luid van iederen gr&mmophoon ver/ wenschten, en de politie krabde zicil eens achter het oor en overpeinsde' wat er aan te doen zou zijn. Weldra was het gevonden. Het in; beweging stellen van een grammo-. phon was het maken of doen maken van muziek in een lokaal, toeganke-j lijk voor het publiek, en daarvoor moet; men vergunning van den burgemees ter hebben. Een rechercheur wox-d dus uitgezon-; den om een onderzoek ia te stellen.; Deze hoox-de in perceel 51 in de KaK verstraat een grammophoon, zag. dat de houder van het daar gevestigde» bierhuis een grammophoon opdraai-! de, ging binnen, vroeg of dc houder' vergunning van den burgemeester] had om muziekuitvoeringen te geven' en maakte, toen ontkennend geant woord werd, proces-verbaal op. De zaak kwam voor don kantonrecht ter. De houder van bedoelde inrichting;' de heer R. beweerde dat de grammo phoon niet ter beschikking van hek. publiek was, maar slechts aanwezig om vertoond te worden als iomand het) instrument wilde koopen, aangezien; R. agent is van een Engelsche grarn- moulioon-coxupany en zijn lokaal is' een verkooplokaal van gramophoons,; en ten laatste, dat hij in geen ge-j val de muziek zelf heeft uitgevoerd. Do kantonrechter veroordeelde ech ter den heer R. tot 4 boete subsidiair; twee dagen hechtenis. De heer R. kwx#n in appèl en Vrij-: dag diende de zaak voor de rechtbank; te Amsterdam, mr. Rijshouwer trad" als gemachtigde van R. op. De rechercheur deed weer rijn ver haal. De grammophoon was in wer-' king te brengen door het inwerpen; van een twee en een halve centstuk,! en volgens den politieman had R. met. instrument opgewonden, maar had! lx ij niet gezien wie er een muntstuk inwierp, waardoor de muziek begon. Alleen kon getuige nog inedcdeelen, R. had gezegd dat hij zoo'n schade! zou lijden, als hij zijn grammophoon! moest sluiten, omdat hij in de week' wel f 10 aan halve stuivers inde. Het O. M. waargenomen door den' substituut-officier van justitie Mr.| Van Dam betoogde, dat die bewering van geleden schade strijdt tegen de bewering, dat de grammophoon alleen vertoond werd, aan een aspirant koo- per; dat al verkoopt R. die instrumen ten het lokaal toch tapperij is en blijft cn dat nu erkend is, dat R. wel zelf het instrument in werking heeft ge bracht Het O. M. vroeg dus bevesti ging van het vonnis van den kanton rechter. Mr. Rijshouwer stelde hier legen-» over, dat het niet verboden is aan een) bierhuis, tapperij of melkinrichting een verkooplokaal van grammophoons te verbinden; dat niet is aangetoond, wie een halve-stuiver-stuk in de gleuf van dc grammophoon heeft gedaan, eu dat door het onderzoek van den agent alleen is uitgemaakt, dat cr mu ziek gehoord is, maar niet dat R. dic^ muziek heeft gemaakt, of doen ma ken, wat voor het constateeren van een overtreding noodig was. PI. concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Kitü&rtgfc 23 November. Gemengd Nieuws. De koning van België die zich in zijn liefhebberij voor het; automobilisme te Parijs reeds bijna j eou paar bekeuringen heeft op den hals gehaald, was dezer dagen haast het slachtoffer van een ernstiger ongeval. Op den hoek van de Rue Boetic en Penthièvre kwam hij met zijn automo biel in botsing met de equipage van! den heer Dures. De schok was vrij he vig, zoodat van beide voertuigen de splinters afvlogen. De passagiers ble ven echter gelukkig ongedeerd, doch Z. M. Leopold moest in een fiacre naar huis keeren. Russen in Transvaal. Het Birsjefja Wedomosti neemt een ingezonden stuk on over de)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5