NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Ii de» Luw»! '3 hm 2 i m&Wfms Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. Vrijdag 16 November 1900. ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1,20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet geheele Rgk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers,,0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37,% „de omstreken en franco per post 0.15 ADVERTENTIEN: Yan 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertanticn van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bg 'Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummor der Bedactic COO. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alia Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenticn en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advortcntie-Burean A DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitonland: Compagnie Générale da Publicitê Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 10 Nov. bevat o. a.Do Engelsclien zeggen Sat do vrede a s. is en vragen toch iiïeuwo oorlogscredieteu, De Duit scke Keizer aan het woord, £en Hof land, Parlementaire Praatjes, Paal Ki öger. De bril van Goethe, Do ontruiming, Muziek lu de Tweede Kamer. Uitspraak Stoffers. Onze Brievenbussen b(Ji» geplaatst tegen den muur van hot siga renmagazijn ven den heer B. Laugeveld, Groote Houtstraat 140 en tegen dien van aen heer F. Hellingman, flrmu H. C. Lou- werso en Zoou counseur, Groote Houtstraat boek Anegang. Allo brieven on bescheiden, bestemd voor ■ouzo Redactie, ome Administratie en onze .8toomdrukkery, kunnen daarin goworpen -tyordan. Lichting geschiedt des morgens 9 eu 11 •nuf, ilcs Sanilddags 1 en 2 uur, des avonds 7 inia J, a PEKREBOOM, Directeur» Politiek Overzicht. Do Engelsche regeering heeft nou warempel bij een firma te Birmingham 150.000 penningen be steld, die bestemd zijn voor de sol daten die in Zuid-Afrika hebben Sevochten. Ze zijn van zilver; aan en oenen kant dragen zij een beel tenis van de Koningin, aan de keer zijde een vrouwefiguur die den Vrede voorstelt, een lauwerkrans uitreikende aan do Engelsche en Koloniale troepen; in den linker hoek ziet men een aantal pantser- schepen. In het geheel zullen er 250.000 penningen noodig zijn maar tvanneer ze gebruikt zullen worden is nog in geen versteverte aan te geven. Dat weet die zeffde Engel sche regeering ook wel. Of kondigt po niet officieel tegen 3 December k. s. een buitengewone parlements- zitting aaa, met het doel verdere credioten te vragen? Want de too gestane oorlogscredieten, 't waren er maai' om en bij de 70 millioen pd. sterl., zijn helaas uitgeput. Do ..Times", de ministerieele fiers koestert geen andere verwach- ing, of het nieuwe parlement zal rich reppen om die nieuwe millioe- nen op het imperialistische altaar to offeren. Geen kritiek, geen J?s- tigo vragen moeten het nieuwe ka binet plagen of tegenhouden. Met Vlag en wimpel behooren de pas gekozen volksvertegenwoordigers ie gevraagde som toe te staan: dan fnogen zij met het besef, dat zij hun vaderlandslievende plichten hebben vervuld, naar huis gaan en zonder gewetenswroeging hun Kerstkalkoenen en pruimen taarten yerorboren, allicht denkende: après nous le délugol Na ons do zond vloed! Niet geheol in overeenstemming met de vredesgrimmassen der En gelsche regeering is ook dat de East Surrey vrijwilligers en het Tnd Queens Royal West Surrey re giment, die van Pietermari tsburg naar het vaderland zouden terug- keeren, aan den vooravond van hun vertrek zijn teruggeroepen en naar Van Reenenspas gezonden, waar hun aanwezigheid toch nog maar altijd noodig bleek. Die dui- velsché Boeren ook 1 Weten zij dan van geen ophou den Nu vertelde weder een der laatst uitgeweken Transvalers iemand die door het aandeel dat hij aan den oorlog genomen heeft zeker uitmun tend op de hoogte kan z::n van den stand van zaken in de Z. A. R., dat naar zijn weten, er op dit oogenblik nog minstens 8000 Trans valers in het veld zijn, verdeeld over de geheele Republiek. Van alle commando's is dat» van het district Pretoria het sterkst in aan tal; slechts een zeer klein aantal inwoners van Pretoria heeft de wapens neergelegd en den eed van neutraliteit gezworen. Zouden ze dan nooit genoeg krij gen van den oorlog? Och, Enge land, al lang. Al van het begin van den oorlog af, ook al in den tijd hunner overwinningen, toen de blijde dageraad van een vrij en ge lukkig Zuid-Afrika reeds over het nu vertrapte land, scheen te glan zen. Ook toen al Maar dat wilt gij niet begrijpen. Buitenlandsch Nieuws. De Duitsehe Keizer aan 't woord. De Keizer heeft Woensdagmid dag om twaalf uur 'n de ridderzaal van het koninklijke paleis de Troonrede voorgelezen en cie zit ting van den Rijksdag geopend. De Troonrede, herinnert eerst aan de groote opgewondenheid on der alle beschaafde volken tenge- 'volge van de gebeurtenissen in Oost-Azië, waar dweepzieke volks massa's door haat en bijgeloof ge dreven en door geweten!ooze raad gevers van het Pekingschj hof mis leid, wandaden hebben begaan te gen de vreedzame voorposten van do beschaving en het christendom. Bij een moedige poging om het dreigende gevaar te bezwoeren is de gezant von Ketteler door de hand van een sluipmoordenaar ge vallen. De vreomdelingen zagen hun leven bedreigd, maar de jobs tijding vereenigde allen die anders gescheiden waren. Alle naties die bloot stonden aan ongehoorde aan vallen, sloten zich nauw en eens gezind aaneen en streden voor hare zonen. Eveneens waren de regeeringen in haar beraadslagin gen door den eenparigen wenseh bezield, om zoo spoedig mogelijk ordelijke toestanden te verkrijgen, na de bestraffing van de voornaam ste schuldigen, en een herhaling van een dergelijke verstoring van den wereldvrede in de toekomst te verhinderen. De Keizer zou op het bericht van het uitbreken van troebelen in Chi- na gaarne onverwijld de volksver- tegenwoordiging om zich heen ver zameld hebben, maar. terwijl zon der vertoef gehandeld moest wor den was er geen vaste grondslag voor eventueels besluiten, vooral met het oog op de onzekerheid van den inlichtingendienst, en was het niet mogelijk de noodige kosten te schatten. Al wérd om deze rede nen afgezien van het bijeenroepen van den Rijksdag in een buiten gewone zitting, de regeering ver trouwt toch dat de volksvertegen woordiging de uitgaven achteraf niet zal afstemmen. jJe Keizer gedenkt met weemoed zijn vriend Umberto die, als ko ning. als het slachtoffer van een vloekwaardigen aanslag is geval len. Verder stelt hii in het licht dat, ten gevolge van de natuurlij ke vermeerdering van do inkom sten alsmede van de in de vorige zitting vastgestelde belastingver- hooring, voor bijna alle takken van dienst ruimere middelen beschik baar zijn, met name voor de zorg van de werklieden en de landsver dediging. Het is te verwachten dat het ontwerp van een tarief wet in den loop van den winter bij den Bondsraad wordt ingediend. De Troonrede somt daarna een (aantal ophanden zijnde wetsont werpen op. De troonrede zegt verder dat de betrekkingen van het riik met alle mogendheden bij voortduring goed en vriendschappelijk zijn en be groet ten slotte met vreugde Duitschl&nd's succes op de Pa- rijsche wereldtentoonstelling. Ken liet land. Dezer dagen is door de Italiaansche regeering de gemeenteraad van Napels ontbonden. Naai- het schijnt, is dat een van de eerste maatregelen van eene geheele reeks, die de regeering van plan is te nemen om in den ordeloozen baaierd te Napels regelmaat te brengen. En dat moet geen gemakkelijk werk zijn. Evenals te Palermo toch de vereenl- ging Maffia, moet er te Na^ pels eeno vereeniging bestaan, Ca- morra geheetcn, die in alles overheer- schend is. Camorra en Maffia zijn twee zusters van hetzelfde bloed, vereeni- gingen eigenlijk van boosdoeners uit alle klassen. Alleen is er een punt van verschil: de Maffia ziet niet tegen moor den op men herinnert zich het pro ces tegen den Maffiaan kamerlid Pa- lizzolo hangende de Camorra is er meer op uit beurzen te plunderen, dan menschen te vermoorden. Zooals op Si cilië de Maffia in alias het heft ia han den heeft, is te Napels van de Camorra alles: politiek, justitie, administratie, gemeentebestuur en regeeringsbeamb- ten afhankelijk. De hoofdman van de Camorra is een kamerlid: Casale. Deze Casale sohijnt nu, bij zijn streven om overal geld uit te slaan, zich langzamerhand in een deerlijk net van knoeierijen te hebben verward. Een socialistisch blad, de Propaganda, bracht de eerste onthul- lingen daarover, en beschuldigde Ca- sale van allerlei afpersingen en afdrei gingen: hij had, beweerde het blad, een geregelden handel in postjes bij de politie; perste aan een stoomvaartmaat schappij een som van 30,000 lire af, waarvoor hij die maatschappij subsi- dien der gemeente en van de provincie bezorgde; 60.000 lire had hij in den zak gestoken om de onderhandelingen tus- schen eene tramwegmaatschappij en de gemeente in een voor de maatschap pij gunstigen zin te doen slagen; 50.000 lire voor zijne tusschenkorast ten gun ste van een maatschappij voor straat verlichting; en zoo gaat het door, al lerlei kleine buitenkansjes worden op gesomd, genoten van mannen, die hij van den dienstplicht had vrijgemaakt, van benoemden iu allerlei postjes, zelfs van gevangenen, wien Casale het le ven had veraangenaamd. Had nu Casale zich maar stil gehou den, dan was aan het geschrijf van het socialistisch Llad wellicht niet zooveel aandacht geschonken. Maar Casale meende iedereen in zijn macht te heb ben, dat men do bewijzen voor zijn schuld wel niet zou kunnen leveren. Hij stelde een lasterproces in tegen het socialistische blad en zijn directeur. De rechtbank ging met de verdediging mee en besliste dat, daar het bewijs van de door het dagblad Propaganda opgesomde feiten was geleverd, de be schuldigden werden vrijgesproken en de aanklager werd veroordeeld in de kosten -van het proces. Casale, tegen wien een strafvervol ging is ingesteld, heeft reeds voor zijn kamerlidmaatschap moeten bedanken. Inmiddels heeft de regeering, zonder het strafvonnis af te wachten, den ge meenteraad van Napels ontbonden en een regoerinscommissaris in die plaats aangesteld, om een onderzoek in te stellen naar de wanordelijkheden, die in het stedelijk bestuur hebben plaats gehad. Of dit veel zal opleveren? Een treilend briefje. Hei Franscho Comité voor 'de Onafhankelijkheid van de Boeren heeft het volgend treffende briefje ontvangen Mijneheeren. Ik heb gehoord dat men naar weldoende menschen zoekt om de zorg op zich te nemen van Boeren-weesies. Ik zou wel een klein jongetje willen "groot brengen. Ik ben niet rijk, maar ik wil wel wat opofferen en ik zou geluk' wezen als ik hem alle moge! Ré goed kon doen. Enz. Aan dé taalfouten in den oor- spronkelijken Franschen tekst kan rnon zien dat een vrouw* uit den minderen stand aan het woord is, maar toch hoe uitnemend van vorm is dit briefje en wat een oprechte deelneming iji het lot der Boeren zit er in het Franscho volkl Het is te hopen, dat dit aanbod van het eenvoudig vrouwtje de Fransche regeering niet in botsing zal bren gen met Engeland. Laat men toch vooral de onzijdigheid bewaren! Algemeen© berichten. Sir Hicks-Beach de Engelsche minister Dinsdagavond te Bristol het woord voerende, zcide, dat de regcering in haar politiek, tot dus ver gevolgd, zou volharden. Hij kon nog geen vermindering van belasting voorzien en zou blij zijn als 't niet zijn ongelukkig lot moest wezen nieuwe belastingen voor te stellen. Maar er is rijkdom in Transvaal, en die behoort een aan zienlijk deel van de oorlogskosten te dragen. Volgens een bericht uit Peking aan de „Times" schijnt de Chi- neesche regcering bereid te zijn, de eischen aan te nemen, behalve het terechtstellen van elf hoofdamb tenaren, omdat dit personen in functie zijn. Maar de Westersche mogendheden moeten de eischen van de aan te bieden nota nog be krachtigen. Naar de „Times" uit Sjanghai verneemt zijn de Japansche troe pen verdwenen uit den omtrek van Tientsin en Peking, niemand weet waarheen. Vandaar allerlei gissin gen. Dinsdag is een transportschip uit Kaapstad vertrokken met 1400 invali den. Een tweede zal morgen naar Au stralië vertrekken met 50 invaliden en 20 officieren. Het tweede contingent Canadeezen, bestaande uit 50 officieren en 1000 man, gaat Maandag scheep. Eindelijk zal denzelfden dag een schip met 600 gevangenen naar Ceylon vertrekken. Naar gemeld wordt is er een keizerlijk edict verschenen, waar in wordt aangekondigd dat de Kei zer en de Keizerin-weduwe van China voornemens zijn naar Pe king terug to keeren. Het Russisch Telegram Agent schap meldt Luidens een meded'eeling van den minister van het Keizerlijk Huis, baron Frederiks, nam de in fluenza bij den Keizer den 13en November een typhus karakter aan. Een Donderdagmorgen vroeg uit gegeven bulletin meldt „De diagnose wijst onderbuiks- typhus aan met tot dusver bemoe digend verloop, temperatuur 38.7, pols 72." De commissie uit 'de Fransche Kamer voor de voorstellen van grondwetsherziening heeft een be perkte herziening wensc-helijk ver klaard omtrent bepaalde onder werpen, in overleg met den Se naat. Zij heeft daaronder reeds de volgende drie gebracht. io. Bij geschillen over begroo- tingsposten, heeft de Kamer het laatste woord na drie stemmingen. De Senaat zal geen post meer op de begrooting brengen waartegen zich de Kamer heeft verklaard. 2o. Als een wetsvoorstel door do Kamer na twee achtereenvolgende zittingen wordt gehandhaafd, ver- valt het recht van verwerping door den Senaat en krijgt de beslissing der Kamer kracht van wet. 3o. Niemand is herbenoembaar tot president der Republiek. Een gewonde Boer dien de Engel sclien te Lebombo gevangen namen zoo wordt uit Louren^o Marques aan de „Daily Express" gemeld, zeide, vóór hij stierf, dat de Boeren die nu nog te velde stonden den eed hadden ge- zworen: „Onafhankelijkheid of do dood." Zij dragen een onderscheidings- teeken, waarop men een doodshoofd met twee beenderen ziet. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Do beraadslaging over de wijziging dor regeeringsregleinenton van Surina me en Curasao heeft de Tweede Kamer meer tijd gekost dan in don regel aan de beide Koloniën wordt besteed. Het was voornamelijk de heer v; i Kol die beido ontwerpen in een In: - rede aan critlek ondenviorp en w namelijk betreurde het gemis aan centralisatie, het gemis eeuer hei ning in democratischen geest, ol kende hij ook, dat die van (leze Kn; r niet was te verwachten. Wat de Jtc .r van Kol zou hebben begeerd, kwam m het kort hierop neer. Voor Suriname budgetrecht, na voorafgaande herzie ning van de comptabiliteitswet, onder goedkeuring der budgetten door d wetgevende macht; het onmogelijk ma ken, dat oventueele batige .--al het Rijk zouden komen; beroep Staten-Generaal, niet op den Mui.. Bij conflicten tusschen Gouverneur eu ko loniale Staten; plaatselijk bestuur, spe ciaal yoor Paramaribo; uitbreiding van het kiesrecht; een niet-kapitalistl.-amo regeling van de mijnconccssies; een mijnwet, een onteigeningswet in ver-: band met de ontginning van \vn< o 1 gronden; oen onderzoek naar den bo de mder kolonie. Voor Curasaoougo-, veer hetzelfde, speciaal uitgebreid kies recht; financieele scheiding van de Doven- 6n Beneden den Witidsche ei landen, elk met zelfstam! af schaffing van de heerendh-nsmn der negers, een mijnwet. Ten slotte stelde hij een motie van orde voor om, in verband met den treurigen toestand dor kolonie Curasao, de Reg. uit te noodigen een commissie to benoemen tot onderzoek van de middelen tot ver betering. Ook de heer Rink verklaarde zich ten aanzien van het kiesrecht voor Curacao niet bevredigd. Daar de motie van Kol natuurijk la ter In behandeling komt, hebwdo Min.' Cremer daarbij thans niet stil le stnau, doch beantwoordde hij den spreker, mededeelende dat men in de Koloniën' zelf geen ander stelsel verlangt d n het vrijgevige van 1865. Wat de comptabi-' liteit betrof, zoolang Suriname een sub-; sidle behoefde, moest do begroeting'' hier worden goedgekeurd en wilde rnen de koloniën, door hooger uitgaven, tot' meerderen bloei brengen, dan zou het subsidie niet kunnen vervallen. Wette lijke maatregelen zouden voor ver-' meerdering van bloei niet veel baten.! Een nieuwe comptabiliteitswet was in- Feuilleton. Naar het Duü&h. 51 Dit was een teer kprfc en weinig hoffelijk afschoid; het meest ver droot het beiden echter dat Redlich tot op het oogenblik dat de hout vester de deur achter' rich sloot, rijn nicht onafgewend in 't oog hield en haar zoo de mogelijkheid ontnam hem door een lief de vollen blik nog eens van haar gevoelens ie verzekeren, DERDE HOOFDSTUK. Hot huls, 'dat de majoraalsheer, baron von Linderode, als schuil plaats had aangeboden aan zijn schoondochter, die weduwe was geworden, en aan haar beide kin deren, werd wel is waar door iedereen op Elvershöh „het slotje" genoemd, maar het had door zijn uiterlijk maar weinig aanspraak op dien naam. Een van do voorvaderen van den tegenwoordigen eigenaar van het goed had het gebouwd ter bewoning van de door een ongelukkig toeval verarmde moeder van zijn echtge- noote eu hij moet goede reden ge had hebben het op zoo aanmerke- lijken afstand van het heerenhuis, in een weinig onderhouden, bijna geheel verwilderd deel van het park, to laten plaatsen. Ook was hij juist niet verkwistend te werk ge gaan. Elk overtollig versiersel was vermeden en nei'gens had de bouw meester aan een eenigszins kostr bare luim mogen toegeven. De beide gemetselde zuilerf voor den hoofdingang, waarop een aan de eerste verdieping aansluitend bal kon rustte, vormden in werkelijk heid het eenige bouwkundige ver siersel van het kleine gebouw. En evenals van buiten was ook de inwendige inrichting zonder eenige praal, klein burgerlijk een voudig. Het salon, dat beneden was gelegen, onderscheidde zich nauwe lijks van do „mooie kamer" van tamelijk gegoede burgerlui en eenige kunstvoorwerpen, die blijk baar waarde hadden, en die hier en daar in het salon waren geplaatst, deden hetschamele van de rest, nog sterker uitkomen. Een in 't donker gekleede, blee- ke vrouw, met voorname, doch scherpe en verbitterde, gelaatstrek ken, zat, bezig aan een fijn hand werkje, voor een van de vensters dezer kamer. Ze zag niet van haar werk op toen Edith's hooge ge stalte den drempel overschreed. Het jonge meisje had den rrooten afstand door het bosch en het park zeer vlug afgelegd en haar wangen waren door dien snellen tocht hooger gekleurd. Zonder een woord van begroeting zette ze haar hoed af en trok haai' handschoenen uit, Er is een brief voor je geko men, zeide de vrouw aan het ven ster; hij ligt daar op tafel. Maar Edith had hem reeds ge zien. Ze wierp een yluchtigen blik op het adres cn maakte zich gereed den brief te openen. Maar een oogenblik later scheen ze zich we der bedacht te hebben, tenminste ze legde hem ongeopend weer op tafel. Met een scherpen, zijdelingschen blik sloeg de moeder haar bewegin gen gade. Hij is van Erwin, niet waar? Ja, ik geloof van wel. En ben je niet nieuwgierig te weten wat er in staat? Neen, in 't geheel niet. Ik ben alleen maar moe. En ze liet zich achteloos op de ouderwetsche sofa nediervallen. Wel gedurende vijf minuten werd geen woord meer tusschen hen gewisseld en me vrouw von Linderode borduurde nog ijveriger dan te voren. Toen hief ze plotseling het hoofd op en vroeg: Heeft je merkwaardige onver schilligheid omtrent hetgeen Er- win meedeelt een bijzonderen grond? Ik heb me tot nog toe wei nig met je briefwisseling bemoeid, maar ik moet zeggen dat ik je stil zwijgendheid tegenover jo eigen moeder niet passend en evenmin kinderlijk vind. T- Het zijn nogal geen groote ge heimen, die hij mo toevertrouwt; garnizoenspraatjes en casino-ge- klets, meer niet. Naar het belang, dat je kort geleden in die brieven stelde, zou men den inhoud niet voor zoo on belangrijk hebben gehouden, Edith 1 Nu, 'dan waren ze toen mis schien interessanter voor me. In elk geval moet ik u opmerkzaam maken, lieve moeder, dat de tijd voorbij is dat u recht had toezicht op mijn briefwisseling te houden. Zeker, jo bent al acht maanden geleden meerderjarig geworden maar ik betwijfel of wij een van beiden reden hebben ons over dat feit te verheugen. Edith fronste de wenkbrauwen en kruiste vol trolscho strijdvaar digheid de armen over de borst. Het oude liedje dusl En het slot luidt natuurlijk, dat u me in gedachten reeds als oude jonge juffrouw hier op Elvershöh ziet verwelken. Dat lied ken ik al door en door met het refrein er bij. Waarom dwing je me dan door je houding er telkens weer op terug te komen of ontzeg je mo bij slot van rekening ook het recht me over je toekomst bezorgd te maken? Neen, maar ik wilde dat u eindelijk begreep hoezeer die soort van zoorzorg mij pijnigt en belee- digt. Er is iets beleedigends in dat ik op mannenjacht zou gaan. alleen om wat men noemt mijn toekomst te verzekeren. Wat is dat nu weer een uit drukking, Edith! Wie spreekt van mannenjacht. Maar moet ik wer kelijk niet beven bij de gedachte wat ons overkomen kan? Je groot-/ vader is tachtig jaar en als hij mor gen sterft Och, Werner v. Linderode is een man als een boom. Waarom' zou hij niet evengoed honderd jaar kunnen worden als ssoovelen zijner voorvaders? De honderdjarigen zijn zeer zeldzaam, kind en juist die heel sterken gaan dikwijls onverwachts heen. Als hij sterft hangen we uit sluitend van de grootmoedigheid van den nieuwen majoraatshcer af. Die zou ons ook waarschijnlijk wel niet van honger laten omko men, maar heb je nu werkelijk lust je levensonderhoud als een aal moes uit de handen van je neef te ontvangen? Edith wierp het trotsche hoofd nog verstoorder in den nek. Waarom vraagt u me dat? U weet dat ik nooit een penning als ■geschenk van Erwin zou aanne men. Maar ik denk dat we daar-, toe ook wel nooit verplicht zullen zijn. Grootvader kan zijn voorlief de voor den toekomstige^ erfge naam van het majoraat onmogelijk zco verdrijven dat hij do kinaeren van zijn jongeren zoon in zijn les- lament in 't geheel niet gedenkt

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1