NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. Maandag 19 November 1900. No. 5335 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maandenL30 Franco door ket gekeele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers.0.02*4 Geïllustreerd Zondageblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37>£ de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cta.iedere regel meer 10 Cts. Buiten ket Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Beclames 30 Cent per regeL Bureaux t Getouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 123, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door allo Boekhandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van ket Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advortsnticn en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr$ G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31*** Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit tien bladzijden. Haarlem s Dagblad van 19 Nov. bevat o. a.Frankrijken Engeland, Aanslag op den Duitschen Keizer, Stille verklikking, De toestand van Czar Nicolaas, De verklaring van Esterhazy, Brieven uit Berlijn en Parijs, Parlementaire Praatjes, Het Beleg van Haarlem door de Span jaarden, Uit den Ouden tyd. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. tl van „De Zaterdagavond", letterkun dig weekblad voor Jong en Oud, be vattende: Haarlemmer Halletjes, Haar lem's Musea, Kroniek, Feuilleton: Heimwee, De Brievenbus van Percy Street verhaal), Moment-Opname Parijs VI, van alle Tijden voor alle Tijden, benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, de oplossing van ons prijsraadsel, en een nieuw prijsraadsel. Politiek Overzicht Met het vertrek van Krager op 'de Gelderland van Port-Said heeft de pro-Boerbeweging in Frankrijk weer grooter afmeting aangeno men en het lijdt geen twijfel of de nationalisten zullen geen middel sparen om de verhouding tus- schen Engeland en Frankrijk zoo gespannen mogelijk te maken, zegt de „Daily Mail". Als zulk een gees tig caricaturist als Caran d'Ache zijn vernuft al dienstbaar maakt aan het teekenen van kwaadaardig heden als „Kruger de Groote en John Buil de Kleine" en wanneer bijna honderd Fransche afgevaar digden sympathie betuigen met Si- pido en bereid zijn zijn misdaad goed t.e praten, eenvoudig omdat ze v "richt tegen den Britschen troonopvolger, dan zijn de vooi'- teekenen ernstig genoeg. Het is niet heelemaal toevallig dat Kruger juist na alloop der t-en- toonstelling in Frankrijk landt en evenmin is het bevordelijk voor de vriendschappelijke gevoelens dat de Czaar juist op dit moment ziek is en geen wakend oog kan houden op den gang van zaken. De Chauvi nisten konden hem nu wel eens uit de hand vallen. Een zwarte stip aan den politie- ken hemel? Intusschen, de „Daily Mail" zegt het en die is op dit punt een on verdacht getuige, de oorlog in Z. Afrika duurt voort en duurt voort, zonder dat ook maar bij benadering het einde is te bepalen. Buitenlandsch Nieuws. De verklaring van Esterhazy. De verklaring, die Esterhazy vol gens de „Independance beige," ivoor den consul-generaal van Frankrijk te Londen heeft afge legd, moet zeer lang zijn, en ge schiedde ten gevolge van een vor- •melijke oproeping van den kom- mandant op last van den minister •van justitie. Verscheidene dagen waren er mede gemoeid eer Esterhazy aan hei eind was gekomen. Hij zou be langrijke feiten hebben medege deeld en deze alle met de noodige bewijzen hebben gestaafd. De „In- dependance" geeft den inhoud van een gedeelte der verklaringen weer. Zij komen hierop neer. Sprekende over het geheime stuk, dat bekend staat onder den naam van „document libérateur," jtoonde Esterhazy aan, dat dit stuk ihem geworden was van den gene- ralen staf, en dat kolonel Paty de 'Clam. die het stuk weer had ont vangen van kolonel Henry, het aan hem heeft overhandigd. Hij ver klaarde dat het gebruik, dat hij van dit stuk maakte, om eene ze kere pressie op den president der iRcpubliok en op de ministers uit ste oefenen, hem was bevolen, en dat hij niet anders deed dan ge hoorzamen aan bevelen, die hij ontvangen had. Overigens trachtte hij aan te toonen, dat de overhan diging van dat stuk en het gebruik dat daarvan is gemaakt, niet an- .ders heeft kunnen plaats hebben, jdan met medeweten, en onder goedkeuring van vijf officieren, die aan het hoofd van het leger stonden, den minister van oorlog, den chef van den staf, een van de sous-chefs, den militairen gouver neur van Parijs en den chef van het kabinet van den minister, te weten de generaals Billot, de Bois- deffre, Gonse, Saussier, en de Tor- cy. Esterhazy werpt alle schuld voor deze feiten op de vijf gene raals. Van het borderel gewagende, be gon Esterhazy zijne betrekkingen met de kolonels Sandher en Heniy uiteen te - ten en to bewijzen. Hij toonde aan dat reeds in 1881 en 1878 hij met hen in relatie kwam, dat zijn omgang met de beide ko lonels geregeld werd onderhouden en hij bewijst dat z"'n schrift door hen zeer goed moest gekend wor den. Het borderel ia, zoodra het aan het ministerie van oorlog kwam, aan allerlei onderzoekin gen onderworpen geworden, alleen met met het doel om zijn waren aard en oorsprong te verbergen. En ook dat, beweerde Esterhazy, heeft alleen met voorkennis van de Boisdeffre en Gonse kunnen ge schieden. Dan wijdt Esterhazy even nit over tal van valsche stukken, be wees dat hun oorsprong, aan de hoogste legerhoofden bekend was, en hi] leg; a in het bizonder brie ven over, noemde feiten, en wees grtuijen aan, die zouden bewijzen, dat d bekende brieven van Keizer "Wilhelm waren nagemaakt, dat de generaals dat wisten, en dat deze die stukken hebben verduisterd, toen hun dat goed dacht. Hij legde den consul brieven voor waarin hem allerlei beloften werden daan indien hij maar zwijgen wil de. Hij beschuldigt een aantal per sonen van valsche getuigenis. Hij toonde aan, dat de werkelijke oor sprong van het „faux Henry" aan de legerchefs al lang bekend was en hij deed onthullingen over den dood van Henry; bij al wat hij zei- dede, gaf hij de namen van getui gen op en verzocht herhaaldelijk om een onderzoek. Verder beweerde hii dat de ad ministratie in het leger berust op een gestadig gebruik van valsche stukken en dat de militairen geheel daardoor verdorven zijn. Van bizonder belang zouden de onthullingen van Esterhaz^ zijn geweest, over de rol die generaal Roget had moeten spelen. Hij zou die uit twee brieven die aan hem gericht waren, hebben duidelijk gemaakt. Aanslag op keizer Wilhelm. Toen Keizer Wilhelm met den erfprins van Meiningen Vrijdag middag in een open rijtuig van het station naar de kazerne der kuras siers reed wierp een klaarblijke lijk in haar geestvermogens ge krenkte vrouw uit het publiek een korte bijl in de richting van het' keizerlijk rijtuig. De bijl viel ach ter den keizerlijken wagen op den grond. Niemand werd gekwetst. De vrouw is onmiddellijk in hech tenis genomen. De vrouw heet Selma Schnapke, zij stond in de eerste rij van het publiek aan den kant. waar de erf prins van Meiningen zat. Toen het rijtuig voorbijreed wierp zij de bijl, die stuitte op het rijtuig en onmiddellijk daarachter neerviel. De menigte wierp zich op de vrouw, die dadelijk werd gegre pen door de politieagenten. Van goed ingelichte zijde ver neemt men uit Breslau telegrafisch de volgende bijzonderheden over er gebeurd is bij 's Keizers rit door die stad. Nadrukkelijk wordt verzekerd dat de vrouw die den aanslag pleegde, niet wel bij het hoofd is. Het pu bliek stond in verscheiden rijen langs den weg opeengedrongen. Toen 's Keizers rijtuig den boek van de Teichstrasse en de Garten- strasse omging, deed een burger lijk gekleede vrouw een stap naar voren, en wierp een bijl, die zij on der een pakje verborgen gehouden had, naar het rijtuig. De bijl vloog in een boog tot aan de wielen. scheen er een van te raken en viel toen op den grond. Het was zoo snel in zijn werk gegaan dat nie mand de vrouw had kunnen tegen houden, maar onmiddellijk daarna werd zij door een heer die naast haar stond gegrepen; hij riep haar toe„Wat, heb je naar den Keizer durven gooien I" De vrouw gaf ten an t woo rol dat zij te Berlijn geweest was en de Keizer had haar toen gezegd dat zij zich om 't leven moest brengen. Volgens een ander bericht antwoordde zij. dat de Kei zerin haar opgedragen had, den Keizer te dooden. De vrouw werd, nadat agenten de namen der ooggetuigen opge- teekend hadden, eerst naar den naastbij zij nden politiepost, en ver volgens naar het hoofdbureau ge bracht. Zij- is een vrouw van ge middelde ïungte, met bruinachtig gele gelaatskleur en zwart haar; dientengevolge liep al spoedig on der het publiek het gerucht dat zij een Italiaansch was. Zij was zeer eenvoudig gekleed, en droeg een langen mantel, van een bruin met wit patroon. De Keizer reed, zonder op te houden en als gewoonlijk groeten de, verder. Men zegt nog dat de in hechte nis genomen vrouw een koopvrouw is, Selma Schnapka genaamd, omstreeks 40 jaar oud; zij is katho liek. In het arrestantenhuis op de Schuhbrücke is zij door den poli- t.ie-president, dr. Bienko, in ver hoor genomen. Het voorgaande is door een oog getuige medegedeeld. Van andere zijde wordt daaraan nog toege voegd, dat de bijl waarmede Selma Schnapka wierp, een splinternieu we, korte handbijl was; toen ze achter het rijtuig viel, werd nie mand er door gekwetst. In 't eerst had de politie moeite, haar te be schermen tegen het publiek dat in haar een als vrouw verkleeden man zag. Men zegt dat zij den 15en Juli 1859 in Italië geboren is. en nog kort geleden in de Breslausche voorstad Brockau gewoond heeft, daarop moest zij verhuisd zijn naai de stad zelf, in de Gartenstrasse, waar zij reeds bekend schijnt te. staan als niet in 't bezit van al haar vermogens. Naar ik hoor heeft de Keizer van het voorval, dat in een oogenblik afgespeeld was, terwijl het rijtuig snel doorreed, volstrekt niets be merkt. Toen het hem verteld werd, moet hij volkomen kalm geant- woord hebben dat 4nen zich tegen zulke dingen niet kon vrijwaren. Toch zag de Keizer er op zijn ver deren rit door de stad zeer ernstig uit. Het geheele garnizoen van Breslau was toen onder de wapens geroepen, en hield den geheelen weg afgezet, dien de keizerlijke equipage moest nemen om op het Opper-Silezische station te komen, van waar de Keizer tegen vier uur naar het jachtslot Gross-Streh- litz vertrok. Ook werd het rijtuig door twee eskadrons kurassiers be geleid. Er schijnt bij Selma Schnapka geen andere reden voor de daad te bespeuren te zijn. dan de ge krenktheid van haar geestvermo gens. Een liefhebber-fotograaf heeft het voorval toevallig opgenomen. Gelijk onlangs reeds gemeld is, zijn juist in den laatsten tijd de maatregelen tot bescherming van den Keizer overal verscherpt, bij voorbeeld bij de keizer-manoeu- vres te Stettin en kort vele den nog bij zijn bezoek aan Elberfeld om daar den hangenden stadsspoorweg te openen. Uit Boedapest wordt nu geseind dat ook daar veel scherper toezicht op de veiligheid van kei zer Frans Jozef uitgeoefend wordt dan vroeger. Niet alleen is het ge heele politiecorps .daarvoor in de weer, maar ook wordt de spoorweg van Boedapest naar Gödöllö, die dikwijls door den Keizer bereden wordt, veel nauwlettender be waakt dan vroeger ooit geschiedde. Stillo verklikking. Ter zake van stille aanbrenging in gevallen van majesteitsschennis is in de vergadering van den Berlijnschen gemeenteraad het volgende monster achtige feit aan het licht gekomen. Verleden Zondag zijn er verkiezingen geweest, voor het kerkbestuur, waarbij het liberale gemeenteraadslid, advo caat Marggraf herkozen is. Om die keu ze te laten vernietigen, heeft men daar op een naamloos briefje gezonden aan het openhaar ministerie, inhoudende dat Marggraf, als een „aanvoerder van de liberalen" tien maanden geleden(l), namelijk den 4en Januari, toen in de vergadering van den gemeenteraad een officieel Leve de Keizer! uitgebracht werd, opzettelijk bleef zitten. Een der gelijke beschuldiging is ook aan den voorzitter van den raad gezonden, met het verzoek, aan den gemeenteraad mee te deelen dat tegen Marggraf een gerechtelijk onderzoek ingesteld zou worden wegens majesteitsschennis. De voorzitter wierp het ongeteekende brief je in de papiermand. Men is er nu zeer nieuwsgierig naar, of de ambtenaar van het openbaar ministerie dat ook zal doen, of dat hij beroemde voor beelden volgende, waarin zulk een stoelvastheid gestraft werd ziju „plicht tot het indienen van een aan klacht bij majesteitsschennis", zal vol brengen. De ziekte van keizer Ni ooiaas, Hot bulletin dat Vrijdagmorgen om 10 uur over den toestand van den Kei zer is uitgegeven, luidt: De Keizer bracht den dag van giste ren goed door. De temperatuur was des avonds 39.1; de pols 72. Des nachts sliep de vorst ruimschoots en goed. Des morgens was de temperatuur 38.1, de pols 68. De algemeene toestand is zeer L'oed. Het spoorwegongeluk bi) Dsx Het bericht van den dood van me vrouw Canevaro wordt' tegengespro ken; de echtgenoote van den Peruaan- schen gezant te Madrid zijn beide bee- nen verbrijzeld, doch zij leeft. Algemeen© berichten. CHINA De Russen hebben de bescherming van den spoorweg van Rakon naar Tangtsoen opgegeven. Graaf Walder- see, die daarvan geen bericht ontving, diende rechtstreeks zijn beklag in bij den minister van oorlog te Petersburg. Do „Times" verneemt uit Peking; 1 De Tartarengeneraal in de provincie Se-tsjoean is benoemd tot gouverneur- generaal van Mantsjoerije naar aan leiding van Rusland's uitnoodiging, aan China gericht, om er het burger lijk bestuur te aanvaarden. Volgens een betrouwbaar bericht uit Nioe-tsjwang hebben de Russen hun belofte geschonden om den spoorweg Sjanghai-Kwan-Nioe-tsjwang niet te veroveren. Zij hebben toch honderd ton materiaal wederrechtelijk weggehaald en vervoerd naar de Siberische lijn. De Chineesche vredesonderhandelaars hebben van de Keizerin een telegram ontvangen, waarin zij hunne plichtver zaking veroordeelt, in zooverre zij niet wisten te beletten dat de bondgenoo- ten straf korpsen het binnenland in hebben gezonden. De Keizerin benoemt voorts ambtenaren en zelfs examina toren. Stadsnieuws HAARLEM, 17 Nov. 191». Moord te IJmulden. Men meldt van hier aan do „N. R. Ci": Indien ooit, dan blijkt uit dit geval, waartoe misbruik van sterken drank leidt De dader, op den dag na de mis daad een forsche, gespierde man, is als sneeuw voor de zon vervallen. De man ia sedert gebroken en ziet er een jaar of tien ouder uit. Zelf heeft hij het gezegd, dat hij niet levend uit de ge vangenis komt Zijn familieleven is vernietigd en het is verschrikkelijk welke gevolgen zijn daad heeft gehad. Zijn vrouw, die gister te dezer stede was, deelde daar mede dat een der dochters, een tering achtig meisje, bij het vernemen van het gebeurde een bloedspuwing kreeg, en dood bleef. De 80-jarige moeder van T. weet nog niet wat er gebeurd is. Wel vermoedt zij dat er iets gaande is, dat niet rechtuit genoemd kan worden, doch men weet haar tot nu toe het gebeurde te verzwijgen en doet dit te meer omdat T. haar eenige zoon ia De echtgenoote is voornemens gratie te vragen aan H. M. de Koningin en zou daarbij gesteund worden door au toriteiten te Ostende, die T. kennen als een zeer oppassend man, die zich an ders nooit te buiten ging. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, zullen a. s. Zondag de afbeeldin gen van oud-Nederlandsche gehou wen nog tentoongesteld zijn. Bo vendien worden ter bezichtiging gesteld eenige proeven van relief „hout-Xijlectypom" genoemd. Deze bewerking is geheel nieuw. Men heeft de decoratieve werking van verweerd hout, hetwelk dit door zijn structuur verkrijgt na eenigen tijd aan de inwerking van allerlei weersinvloeden blootgesteld ge weest te zijn, trachten na te boot sen. Wat de natuur echter door eene langzame ontwikkeling tot stand brengt, geschiedt in korten tijd lang3 chemisch-technischeu weg. Wegens hun zeer rijk vezel weefsel wordt vooral Ameri- kaansch en Japansch ™inbcomhout gebruikt. De houtplaat wordt be spoten met een zandstraal, tot dat de weeke deelen van het hout eenigszins uitgegroefd zijn en de harde vezels en relieï uitkomen. Dit ribbeu-relief vormt een achter grond voor de teekening, welke in het gladgemaakte onnervlak staan blijft. De orriamentale reliefs vin den toepassing bij de versiering van meubelen, lambriseeringen of andere samenstellingen voor de in wendige betimmering. Het Xijlec- typom is eene uitvinding van de meubelfabriek J. Buyton Zn, te Dusseldorf. Zondag is de toegang vrij. Weldadigheid naar Vermogen. Maandelijksch Overzicht van de ver- eeniging „Weldadigheid naar Ver mogen. Boekjaar 1 November 1899 31 October 1900. Voor behoeftigen werd toegestaan: Brood en levensmiddelen: Nov. 1899 1 280.25J, Dec. 1899 403.23J Jan. 1900 424.72Febr. 444.63$,Maart 369.86$. April 1 339.53, Mei f 241.52, Juni 279.93, Juli f 240.96, Aug. t 235.53$, Sept. f 232.34, Oct f 416.04*. Brandstoffen: Nov. 1S99 f 16.73, Dec. 1899 1S7.04, Jan. 1900 f 57.04, Febr. ƒ168.81, Madrt 13.19, ;April 3.54, Mei 0.— Juni 1.50, Juli 0.—, Aug. 0.—» Sept 0.75, Oct f 3.76. Ligging en kleedingstukken: Nov. 1899 1 14.35, Dec. 1899 17.70, Jan. 1900 f 36.95, Febr. f 21.20, Maart 8.60, April f 11.50, Mei 1.30, Juni f 6.90, Juli ƒ8.79, Aug. 7.80, Sept 5.70, Oct f 16.70. In geld: Nov. 1899 4.%.—, Dec. 1899 /772.20, Jan. 1900 769.95, Febr. 762.75, Maart f 504.11, April 591.85, Moi 491.05, Juni 634.55, Juli ƒ518.48, Aug. 384.57, Sept. f 522.28, Oct 670.50. Verplegingskosten en diversen: Nov. 1899 30.—, Dec. 1899 25.—, Jan. 1900 ƒ241.—, Febr. 37.50, Maart/0.—, April 0.Mei 0.Juni 25.Juli 0, Aug. f 0.Sept 0.Oct. 0. Administratiekosten: Nov. 1899/93.-, Dec. 1899 ƒ103.30, Jan. 1900 ƒ212,80, Febr. 1900 172.—, Maart 1900 260.29 April 1900 ƒ90.30, Mei 1900 104.47$,, Juni f 93.95, Juli 89.80, Aug. 76.—, Sept 81.—, Oct 83.—. Totaal van 1 November 1899 tot 31 October 1900 13460.04. De volgende weck zullen worden af gegeven de inschrijvingsbiljetten tot aanschaffing van winterbehoefte ten gunste der zeer talrijke armen der Ne- derduitsch Hervormde gemeente. Met allen aandrang bevelen wij hiertoe, waarbij tevens da jaarlijkse ha turf- collecte gehouden wordt aan. In het douche badhuis zijn de afgo- Icopen week 425 baden genomen. Stukken van den Gemeente raad Door het bestuur der vtreeniging tegeni het mishandelen Yan dieren voor Haax-. lem en omstreken is aan B. W. een. bedrag van 300 geboden, ten ein-» de daaruit te bestrijden de kosten, web ke het gevolg «ouden rijn, wanneer eenige druikfonteinea soodanig wer den ingericht, dat ook paarden en hon den daarvan gebruik konden maken. Het komt B. en W. toot dat het alles zins aanbeveling verdient, het streven der vereeniglng te steunen, en zij stel' len daarom den Raad voor het aanbod' te aanvaarden en bovendien een bedrag; van 300 beschikbaar te stellen voor? hetzelfde dooL D. H. van Tongeren, tonnenwer-i kersbaaa bij de gemeente-reiniging,! vraagt in een adres aan den Raad, uit-' keering ran een bedrag van 1862.50> ais vergoeding voor dc schade, welke» hij beweert gtdeden te hebben, door dat hem «en gedeelte \>en het hem toe komende aandeel in de opbrengst van, den verkoop van meststoffen niet zou; zijn uitgekeerd. Bij ondsrzoek la B. en W. gebleken dat de bewering van adressant op eene dwaling berust, en daarom geven zij' den Raad In overweging op bovenge noemd adres afwijzend te beschikken.j Naar aanleiding van den wensch»' door eenige raadsleden uitgesproken; bij de behandeling van de begrooting,' om verbetering te brengen in den toé-, stand van de hal, waar een groot deelj der huwelijl en worden voltrokken, stel* len B. en W. voor tochtramen aan te; brengen in de hal ca daar een houten- vloer te leggen, en voor dit doel be-< schikbaar te stellen een bedrag van ten, hoogste 225. Door M. Engelen, landbouwer abj hier, is B. en W. ter overname aange-' boden eene strook grond ter grootte van 77 vrk. M., gelegen in de Fabrieius-j straat en grenzende aan do Vooruit-' gangstraat, ten einde dien grond voor straat te bestemmen. B. on W. wen» schen dit aanbod te aanvaarden onder voorwaarde dat door adressant een be drag van 115.50 wordt betaald als bq or age in de kosten van xioleering en' bestra'-ing. liet atelier van een photograsf.' in de Wagenmakerslaan, schijnt het mikpunt te ziin van do lieve) straatjeugd, die zich vermaakt met er de ruiten in te gooien. Aardig! volkje! Twee jongens, die in 'de Bakkers-' straat aan 't spelen waren, vieleiÊ dientengevolge door de ruiten vafl eene woning. De straat is toch geei^ openbare Vrfj da ga vond omstreeks kwart voor achten trok het plotseling de aandacht dat, uit het dak van het huis, bewoond door den heer P.\ Kolkmeijer in de KI. Houtstraat, eenige dichte rookwolken stegen,: die een zeer onaangename luchi verspreidden. Een agent was dade lijk ter plaatse maar het bleek spoedig dat men niet met een schoorsteen brandje of iets derge lijk te doen had. Men denkt dat er iets Lq de Kachel is geweest dat verbazend veel rook cn een zeer onaangenamen reuk vau zich gaf.) Op bet Populair Concert te ge^ ven strijkorkest van Haarlemsch's muziekkorps in het Brongebouw op Zondag 18 Nov., wordt door het' orkest een keurig programma uit-, gevoerd. De heer Ch. Kriens Jr., (solo Violist), zal een zijnor beste ippetoire-stukken „de Zigeuner- weissen" van Sarasaten ten gehoo-; re brengen. Voor het eerst zuilen alhier optreden de heer en mejuf frouw Tonij. Transformatie-Duet- tisten groot succes, almede de heer Bernhard, Hollandsche Karakter komiek, die kort geleden bij Cre-, mer een groot succes behaalde. Den 14e Januari a. s. zal door Prof. Dr. P. J. Muller eene lezing gehouden worden over „een terug blik op de 19e eeuw." Tevens vernemen wij dat bij de lezing van kapitein J. W. van Al-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1