Lweede Blad, behoorende bij aarlem's Dagblad van Maandag 19 Nov. 1900. Me. 5335 larlemsche Handels- vereenig'ing. oedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892No. 29. f 2,50, terwijl de voordeel en zijn. tbtslnindige adviseurs zijn de hee- ors. Th. die Haau Hugenholtz en de Kaaiter, Spaame 94, welke advies in handelszaken geven e leden en voor hen gratis op tre il faillissementen, ir incasso's, door bemiddeling der iten gedaan, wordt 5 berekend, ikiers der vereeniging zijn dehee- aane van Bemmel, Kruisstraat brieven of aanvragen (ook opgar oor het lidmaatschap) moeten ge worden aan het bureau der ver- ng, 22 Lange Begijnestraat. ia ons gelukt eene overeenkomst iten, waardoor het mogelijk is leden nauwkeurige informaties te R.ffen omtrent alle firma's in Ne- cL ;osten dezer informaties bedragen lts per adres, plus 5 oents voor en moeten vooruit betaald wor- n het bureau. Informatiën naar i de stad wonende personen gra- n 650 informatiën en rechtskun- Iviezen werden in het afgeloopen er strekt. lei en Juni zijn 72 vorderingen a bedrag van f 2765.73 betaald worden afbetaald, 12 gen zijn uitgesteld, rens artikel 7 dient het Gehedm ongeschonden bewaard Leden, warden er op attent ge- dat pretentiën, buiten de stad [ondieren, niet worden behandeld, portovergoeding (10 ets.) is bij- Bot) want volgens hem is hij te Delft opgehangen, en zijn hoofd gedurende j twee uur op een staak gezet, terwijl hij volgens anderen onthoofd zou zijn. De Koning neemt het zekere voor het j onzekere, want hij schrijft„en Mr. Adriaan van Assendelft den 24 Decem- ber liet ophangen, en daarna onthoof - j den, en zijn hoofd twee uren op een staak ten toon stellen." j Hoe men deze zaak ook beschouwe en alle tijdsomstandigheden in acht j neemt, zal men toch niet kunnen zeg- I gen dat de Prins edelmoedig handelde, I want de beide afgevaardigden (de naam wijst dit reeds aan) handelden J niet op bevel van één persoon, doch (van den geheelen Raad, die daarvoor Haarlemsche Handel ever een. tel*-aansprakelijk was. ruim 650 leden, dat is veel, doch j Wijlen Dr. Ekama voegt hier nog pnoeg. Elke winkelier, elke han- J aan toe „Ook zou het de vraag zijn of zijn belang begrijpende, moetde Prins op zijne beurt de gelegenheid ausluiten. De contributie bedraagt zou laten voorbijgaan, indien hij van het eene of andere kleinere of grootere verraad voor zijne belangen partij kon trekkenwant kort nadat Haarlem was ingenomen, hebben een twaalftal Spanjaarden aangeboden hem de stad in handen te leveren voor f 40.000 en heeft hij dit aanbod niet afgeslagen om de wijze, waarop dit werd voorgesteld, maar omdat hij niet kon, uit geldge brek. De Vries was achtergebleven uit vrees, zooals wij zagen. Reeds gerui- men tijd voor het beleg had hij als bur gemeester der stad een verraderlijke rol gespeeld, teneinde de stad aan de Spanjaarden over te geven. De wallen verkeerden in een slechten toestand, de noodige levensbehoeften waren niet voorhanden, kortom de stad was niet in staat zich bij een even tueel beleg te verdedigen. Maakte men hem er opmerkzaam op dan antwoordde hij „Waarom zullen we ons haasten, wij hebben geen vij anden." Volgens Van Rooswijk had hij tevens beloofd een zeker aantal der prinsgezinder» en voornaamste burgers aan de Spanjaarden over te leveren, waarom hij zelf een volkomen pardon en genade zou erlangen. En thans stelde hij nogmaals eene poging in het werk, want hij schreef een brief aan de Vroedschap te Haar lem, waarin hij deze aanraadde zich zoo spoedig mogelijk aan Don Frede- rik te onderwerpen, daar er nu nog ge nade was te verkrijgen, terwijl hun anders het lot van Naarden te wachten stond. Deze brief, onderteekend door nog eenige andere Spaanschgezinden, werd ter bezorging medegegeven aan een zakkendrager die van Amsterdam naai' Haarlem ging. Onderweg, te Vijf huizen, werd deze echter bevreesd en gaf den brief over aan een boer, welke bekende den brief van een zakkendra ger ontvangen te hebben. Deze laatste werd gevat en opgehangen en bekende aan de galg, dat hij voor een daalder omgekocht was.door De Vries. (Bureau der vereeniging is geves- Lange Bcgijnestraat en is werkdag van 's morgens i en 's middags van 2 tot 4 uur. is een der bestuursleden ig en bereid tot het geven van wenschte inlichtingen en wel en Vrijdag van 1112 uur overige dagen van 34 ma lleden wordt aangeraden voor n levert aan, of zaken doet met Tack Jr., Frans Halsplein 6, ingen te nemen aan het bureau Begijnestraat 22. leden wordt aanperaden voor n levert aan, of zaken doet met in de Ostadestraat, inlichtingen en aan het Bureau Lange Be- raat 22. Beleg van Haarlem ar de Spanjaarden in 1672-1573, DOOR P. J. OVERMEER. der Gemeente-bibliotheek. VIII. Irie afgevaardigden waren toe bij Don Frederik en verzoch- genade voor de stad en hare Dat hij zeer ingenomen was n verzoek, blijkt wel uit zijn d dat Bor ons mededeelt„dat i was dat.se haar schuld beken- remissie versochten, hy soude aen den Hertog sijnen Vader en de sake so by den selven datse in genade en ntvangen souden werden sy wederom trecken en terstond ten daer uit doen vertrecken." lezer heeren Van Schagen Assendelft keerden naar terug en kwamen aldaar in middag van den 5en December afgevaardigde De Vries was ijselijk achtergebleven, en wel echter eerst zien hoe het len eerstgenoemden afliep, n de stad terugkeerden, kwa- tot de ontdekking welke :e gebeurtenis er den vorigen gegrepen en wat er in Kerk was voorgevallen. Op Ripperda werden ze terstonu enis genomen en naar den n Oranje te Delft gezonden, van Mr. Willem Bor- iïl wordt beweerd dat Van n Leiden de gelegenheid had daar hij voor korten Ier bewaking was, doch dit steunénde op zijn onschuld, hij niet persoonlijk had ge- doch op last van de geheele zich echter Zeer, de Prins daad hoogst kwalijk en, zij len eenmaal gedanen eed ge- bovendien gehandeld zonder i Ripperda of de Schutterij, ter dood veroordeeld, gen overleed in de gevange- 1 men wil ten gevolge van de pijniging, Van Assendelft l 24en December „geëxecu- De Prins besloot thans meer door te tasten en overwoog het plan om allen op wie hij niet zeker aan kon, uit den Raad te verwijderen. Tot volvoering van dit plan zond hij Jonker Philips van Marnix, Heer van St. Aldegonde op den 8en December naar Haarlem. Over deze wetsverandering geeft Dr. Ekama een zoo'n nauwkeurig verslag, dat ik niet beter kan doen dan het hier mede te deelen. Den 9en December des morgens ten 10 ure kwam hij (M. v. Aldegonde) in den Nieuwen Doelen alhier aan, al waar de Schutters vergaderd waren, hij wees hun toen op de groote „liefde en affectie", welke de Prins van Oran je voor de Nederlanden in 't algemeen en voor het Graafschap Holland in het bijzonder gevoelde, hij sprak over de zending van Dierick de Vries en toon de hun zijn lastbrief, waarin hem be volen was de Heeren van de „Oude Wet" van Haarlem af te zetten en eene .Nieuwe Wet van Burgeim eesteren, Schepenen en Raden" te verkiezen hij verklaarde dat dit niet geschiedde om de Heeren van de Oude Wet op de eene of andere wijze in een ongunstig dag licht te stellen, omdat er zoovelen on der hen waren, waarop men zich gerust verlaten kon, maar alleen om de stad „voor desen tijde beter te versekeren". Evenmin zouden de goede privilegiën der stad eenigszins gewijzigd of ver anderd worden, waarna hij zijn ern stig verlangen te kennen gaf dat de „gheheele Schutterie elck in syn Rot gaen soude ende yergaderen met ghe- meijnde stemmen" 8 Burgemeesteren, 14 Schepenen en 20 Raden om dit „toe- comende Jaere te regieren." Des avonds zouden de rotmeesters deze biljetten overgeven bij Pieter Kies, waar Mar nix gelogeerd was. om daaruit eene Nieuwe Wet te kiezen. Hieruit blijkt dat er wel degelijk een dubbeltal is op gemaakt, waaruit de benoeming is ge schied, gelijk door zeker schrijver in twijfel wordt getrokken. (Wordt vervolgd). H. M. G. Sciiook en C. A. Klooster, al len van Amsterdam. De tweede kamermuziek-avond van het kwartet-Robert, Zalsman en Van Breemen zal plaats hebben op Dins dag a.s. Op het programma komen vier werken voor van Nederlandsche com ponisten, en welSonate van Kor. Kui ler voor piano en viool (le uitvoering hier ter stede) Osterlied van denzelf den componistTraumbild van Willem Landré en In 't Woud van Ph. Loots. Verder vermeldt het programma nog 5 Liederen van Brahms en 't welbeken de Piano-kwartet van Schumann. De Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", zal op Donderdag a.s. in de bovenzaal van het Brongebouw, des avonds te acht uur haar 2e jaarfeest vieren. Dit feest zal een geheel huiselijk ka rakter dragen. Gaat men op het pro gram af dan belooft deze avond gezel lig te worden, er komen zoowel ern stig als luimige vóoordrachten op voor. Schouwburg. De arme student. De Nederlandsche Opera gaf Don derdagavond hier eene voorstelling van de Arme Student, de bekende Duitsche Operette. Het publiek was in grooten getale opgekomen. Wat de vertolking betreft, deze was over 't geheel vrij goed te noemen. De heer Chr. de Vos was als Simon (de arme student) zeer te roemen. Mevr. Budermanvan Dijk was eene zeer aannemelijke Laura, door spel aan vullende wat het. vocale gedeelte te kort schoot. De heer Engelen als Ollendorf kon ons ook wel voldoen. Hij wist het type van den lavvaaierigen, bluff erigen overste zeer goed tot zijn recht te bren gen. Hij hoede zich echter voor over drijving. Mej. Linden gaf een aardi ge Bronislava en Mej. Langerak een voldoende Palmatieca. Minder goed kon ons de heer Cau- vereri in de partij van Jan (de vriend van den armen student) bevallen. Zijn stem leek ons niet bijzonder voor deze rol geschikt. De kleinere partijen wer den goed of voldoende vervuld. De opvoerenden hadden veel succes. H. Stadsnieuws Turf-collecte. De winter staat weder voor de deur de nooden gaan zich weder doen ge voelen, de behoefte aan brandstoffen voor tal van hulpbehoevenden en nood lijdenden is groot en dringend. Daar om, ingezetenen van Haarlem, blijft niet achterwege, wanneer op Woens dag 21 November door het R. K. Paro chiaal Armbestuur een beroep op uwe liefdadigheid wordt gedaan, draagt allen bij naar uwe krachten in de turf- collecte, die dan gehouden wordt en weest overtuigd dat ge daarmede een goed werk doet. Examen vrije en orde- oefeningen. Haarlenf, 15 November. Opgeroepen 6 dames-candidaten. Geslaagd de da- hecht aan dit woord, (van mes Ch. M. Reiman, A. C. Kuhlemaicr, Heemstede. Ondertrouwd P. Zangeveld en H. W. Dille. Bevallen D. DraijerIlooggreef d. G. C. van RoodenMeeuwenoord z. S. F. de GrootBreeman "z. J. M. Loerak kervan Honschoten z. Veisen. Tot veldwachter op de Heide is be noemd .T. ten Brink, marechaussee te Breskens. Vrijdagmorgen ontstond een begin van brand ten huize van P. van Beu- sekom op Wijkeroog. Door 't flink op treden der buren, werd de brand spoe dig gebluscht. In betrekkelijk korten tijd is er nu reeds driemaal brand ont staan bij genoemden van Beusekom. Donderdagavond had alhier een le denvergadering plaats van de afdee- lingvan „het Witte Kruis", waarin het nog al heet toe is gegaan. Een der leden vond dat de afgevaardigde naar de al- gemeene vergadering geen presentie geld ad 3 moest genieten, daar het Witte Kruis eene instelling van wel dadigheid is. De vergadering verklaar de echter met algemeene stemmen dat dit presentiegeld wel degelijk moet worden gegeven. Tot afgevaardigde is gekozen de heer Th. J. Wynoldi Daniels, secretaris der afdeeling. Getrouwd W. Heiwig en S. E. Lam- merts. J. H. Groerievèld en M. Tromp. Bevallen G. van der Veldenvan Houwelingen z. G. VisserStam z. N. ScholGroen d. C. Mellemade Kok d. Overleden: M. H."*Verspeek 4 m. H. Roelofs 62 j. JJnmiden. De rijksveldwachter S. L. Wiersma is met ingang van 8 December overge plaatst naar Amsterdam, terwijl alhier wordt gestationneerd de rijksveldwach ter P. Out. Beverwijk. Dinsdag a. s. des morgens om 91/4 uur is alhier een belangrijke raadsver gadering, waarin o. a. de begrooting voor 1901 en de heffing van gelden op de groentenmarkt behandeld zullen worden. Ondertrouwd J. Pauwels, uit Honte- nisse en J. v. d. Kommer. Getrouwd F. v. Woensel wedr. J. Brasser en A. M. Vlek wed. .J. v. d. Kolk. W. Schipper wedr. B. Muntje- werff, uit Heemskerk en Chr. Korff wed. J. Verstraate. Bevallen F. Tabakvan der Meu- Jen z. T. Zwaan—l'erol d. A. Mulder- Roemer (uit Zijpe) d. OverledenJ. Verhagen 2 m. W. N. Bakker 4 m. Haarlemmerllede en Spaam- woude. Getrouwd J. Rutte en A. van Brug gen. Bevallen J. W. SchaafsmaRoozen d. P. M. van ReijendamReurhoff z. J. ThorborgStam d. G. M. Schieke Tegel d. F. StutvoetViersen z. Schoten Bevallen M. SchoorlMelissen z. Uit (len ouden tijd. Ontegenzeggelijk is het dat juist de Zondag over het algemeen, bestemd wordt als de dag van uitgaan, feest vieren enz., en niettegenstaande d vele bestrijding daartegen, vermindert dit niet, doch neemt „het ontheiligen van dien dag" steeds meer in omvang toe. Vele mcnschen verkeeren in de stel lige meening, dat deze gewoonte van sabbat vieren een mode van den late- ren tijd is, ja zelfs velen bepalen daar toe een zekere grens, die dan gewoon lijk gebaseerd wordt op enkele uitvin dingen, zooals bv. de spoorwegen, trams, of het goedkoope vreemdelin genverkeer enz. Ja, zelfs wilde mij onlangs iemand verzekeren, dat dit een aanvang geno men had in 1850; er ontbrak nog maar aan dat deze persoon de invoering der Gemeentewet als oorzaak beschouwde Men behoeft waarlijk geen held in de kennis onzer historie te wezen, om te weten, dat dit niet het geval is, doch dat het in den loop der eeuwen steeds zoo is geweest, ja bijna gerust durf ik verklaren, nog erger. Als toonbeeld haal ik onze goede, aloude Spaarne- stad aan. Bij het doorsnuffelen der verschillen de keuren en geboden, wordt men er door getroffen, hoevele malen er straf fen moesten gesteld worden tegen vloe ken, zweren, dronkenschap en al wat maar leelijk is, geboden die steeds her haald en straffen die steeds verscherpt moesten worden, een bewijs aldus voor eene zekere catagorie van menschen, dat hoe meer de beschaving vooruit ging, het more elf? leven achteruitging. Het is dan ook een welbekend feit, dat onze voorvaderen van een stevigen dronk hielden en buitengewoon scherp zinnig waren in het. uitvinden van al lerlei kunstgrepen om de gasten tot drinken op te wekken. De honderde drinkliederen uit die dagen, geven ons daarvan het beste bewijs, terwijl te vens de thesoriersrekeningen van dien tijd ook daaromtrent nog getuigenis afleggen. Zij, die de vorige eeuwen boven de XIX eeuw verheffen, moeten slechts de oude kluchten en liederboeken door bladeren, welke bijna geheel aan Bac chus en Vernis gewijd zijn. Wijs was de raad van Agnietje in Bredero's „Moortje": „Kind mijdt u voor den dranck, wat doet g'er me(e) in "t lijf. Siaet lelyck voor een man, noch lelyc- ker voor 't wyf!" Doch ook de Vroedschap hield een wakend oog op het vieren van den Zondag. Zoo werd o.a. den 24n December 1541 het verbod uitgevaardigd om ouder de Hoogmisse, on de Hoogtijden of op andere Heilige dagen in de herbergen te drinken; later lezen we weder dat op Zondag niemand voor- en geduren de de voor- en middagpredicatie in een herberg, tapperij, taveerne, of op de werven van dien zou mogen vertoe ven om aldaar te drinken, ontbijten, baaketteeren, spelen enz. op een boete van f 3.terwijl de waard of waardin zich daarvoor eene straf van f 3.per persoon op den hals haalde, behalve dat de zaak nog 14 dagen gesloten werd. Brandewijnverkoopers, of eigenlijk de zg. brandewijn-jeneverkroegen. moesten den geheelen Zondag geslo ten zijn, ja zelfs waren ze verplicht hunne deuren en vensters te sluiten, alles op strenge straffen. Dezelfde geboden vindt men ook voor allerhande handelaars: de- winkels moesten gesloten zijn. Opmerkelijk is het hoevele maatre gelen er steeds getroffen moesten wor den tot handhaving van de orde in de nabijheid der kerk en gedurende de predicatiën. Niet alleen werd de rust verstoord door de veelal verregaande baldadig heid der jeugd, doch ook de grooten droegen het hunne er toe bij. Alleen in de nabijheid der Groote Kerk bevonden zich een groot aantal kroegen, wier namen nog bewaard zijn gebleven. De volksuitdrukking: „Waar een kerk is, is een kroeg'" of „van de kerk naar de kroeg" werd dus hier wel bewaarheid. Een zeker Haarlemsch schrijver uit de 17e eeuw, geeft daar zijn gevoel lucht aan, als hij o. a. zegt: „Neen seker by Gods Kerk en voegd niet dat men tapt. Dat daer het tictack-bord, dat daer de kahne klapt. Het schandelykste is het Drinke-broe- dèrs teken De kan in 't openhaar ten gevel uit te steken." De schrijver ergert zich dus blijk baar ook aan de uithangteekens van deze inrichtingen, die natuurlijk tot reclame moesten dienen. Het moet in 1711 zeker wel de spuiga ten uitgeloopen hebben, want den 25en Augustus van dat jaar werd o. m. be paald: Alzo Mijne EE. van den Gerechte der stad Haerlem, tot hun uyterste leetwezen en smerte (God heter 't) da- gelyks meer en meer zien en bemer ken, dat veele Persoonen zich niet al leen begeeven tot een ongebonden lee- ven van dronkendrinken, maar ook met voorbedagton raade tot vegten en anderen moedwil te bedryven, in Her bergen en Taveernen niet alleen, maar ook op straaten enz. (besloten o. a.) dat zoo in een Herberg of Taveerne een mes of ander geweer op iemand werd getrokken, of iemand met eenig hout, steen, kannen, kruiken, enz. werd ge kwetst, de waard of waardin waar zulks gebeurde, verplicht waren dit oogcnblikkelijk aan te geven bij den Schout en het gerecht. Werd hieraan niet voldaan binnen het uur, zoo werd hun de uitoefening hunner neering voor een geheel jaar ontzegd „behalve noch de arbitrale correctie, naar exi- gentie-van zaaken." Werd iemand gekwetst en was dit niet verhinderd door den waard of waardin, voor zoover in hun vermo gen was, zoo mochten ze nimmermeer een herberg houden. Op het houden van verdachte huizen werden steeds scherpe bepalingen ge maakt en deze „quade herbergen" mochten zich niet in de nabijheid der fatsoenlijke herbergen bevinden. Een gebod van 24 Mei 1544 doet ons zien, dat dit soort van huizen zich bevond op de Gasthuisvest. Een vijftig jaar later werden hier voor aangewezen, de Sliksteeg, Molen- steeg en de straten aan de Vest. Welk een eer! Het verwondert ons dan ook niets als we bijv. in een gebod van Burge meesteren dier dagen lezen: Een pre mie gesteld op eenige jonge gezellen, zoo iemand een van hen in hechtenis weet te brengen, alzoo'zy op gister (.24 Febr. 1619) in de Sliksteeg en Korte Vest etc. verscheidene glazen hebben uitgeslagen en eenige vrouwen ,,qua- lyck getracteert en seer gescholden hebben." Doch voor heden genoeg hier over. W. P. J. OVERMEER, B i n n e n 1 a n d. Huwelijksgeschenk. In „Het Vaderland" bepleit de heer J. H. Vogel, te "s Gravenhage, het geopperd plan om aan H. M. de Koningin als huwelijksgeschenk een villa aan het. Scheveningsche strand aan te bieden. Hij hoopt dat de verschillende commissies zich voor dit doel zullen vereeni gen, ook de dames-comité's, en dat idaartoe een nationale commissie met sub-commissies uit alle volks klassen tot stand zal komen. Naar wij vernemen zal deze week te Deventer verschijnen een nieuw dag blad. „Nieuwsblad voor Deventer", uitgave van de Naamiooze Vennoot schap „De Nederlandsche Dagblad pers", die daar ter stede ook exploiteert Het Nieuwe Dagblad voor Overijsel en Gelderland". Het bureau is gevestigd in perceel Brink 69 te Deventer. vaandrigƒ9' zijn zoon heeft nog ge- j tracht hem van zijn plan af te bren gen door een huwelijk tot stand te brengen tusschén zijn oudsten broer en de lieve pupil van den majoor, maar 't helpt niet. Eindelijk, als een kleinzoon ten doop moet worden ge houden, keert oude, stramme majoor plotseling terug en eindigt alles blij. Dit is het dorre geraamte. De orna mentiek is aangebracht door allerlei trekjes die over 't algemeen even duf zijn als deze afgezaagde intrige. Ver waand luitenantje, dat alles even aan stellerig doet, lachetnd en huilend, verliefd bakvischje, trouwe knecht, brceddoende meid enz. Tooneeltjes als het leegdragen der kamer, de zotte declaratie van 't luitenantje, de bezoe ken van Sturm, den stalhouder, die eerst tegen den majoor uitvoer omdat door de spoor zijn heele zaak „naar de weerlicht" zou gaan, maar later den majoor komt bedanken, nu hij bij de onteigening zulke goedo zaakjes zal maken. Een heel aardig moment is echter de declaratie lie 't winderige luitenantje aan de lieve jonge pupil doet ten behoeve van zijn broer, zon der daartoe gemachtigd te zijn, en eveneens aan zijn broer de liefde van het jonge meisje verklaart. Dit was het begin van het derde bedrijf, en Tourniaire was hier zoo uitnemend op dreef, dat hij bij open doek langdu rig werd toegejuicht. Het gansche stuk door trouwens was 't aanstellerig doen, het afgebroken spreken, het koddig gebaar en brutaai-doen van 't winderige' vaandrigje uitnemend en maakte Tourniaire door zijn ipooi spel heel veel goed. Schulze als de stramme luitenant was ook onverbeterlijk, en Mevr. Holtrop van Gelder als Kathe, de pupil van den majoor, en Mej. Greta Braakensiek als Trude, het bak vischje, en de heer Holtrop als Sturm, en alle anderen leden al hun best om er wat van te maken. Het gelukte hen dan ook dikwijls het publiek hartelijk te doen lachen. Hun uitnemend spel verdient echter een beter stuk als „Het Huis van den Majoor". V. d. B. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Te Zutfen is een Algemeene Ar beiders-vereen iging opgericht, in welker goedgekeurde statuten, het volgende voorkomt Het doel dezer vereeniging is, langs ordelijke en wettige wegen alles aan te wenden wat strekken kan tot verheffing van den werk man in zedelijke waarde, verhoo ging van zijn stoffelijke welvaart, Verkrijging zijner staatsburgerlij ke rechten en gelijkheid, en bevor dering zijner maatschappelijke vrijheid; te streven naar betere ver deel ing van de vruchten die de ar beid afwerpt, het bevorderen van a'gemeene ontwikkeling en van her vormingen op het. gebied van Staat en maatschappij, het bevorderen van coöperatie en associatie onder alle vormen, zoowel ter ondersteu ning in ziekte als ongevallen. Zij zal steeds in vrijzinnig-democrati sche richting werkzaam zijn. Sport en Wedstrijden. Voetbal. H. F. G. van hier trekt Zondag naar Den Haag om Swift aldaar tc bestrijden voor de 2e kl. N. V. B. Veel succes zij haar toegewenscht. Paardensport. Het paard Redburr van den stal Jan Steen hier te lande behaalde te Berlijn eene mooie overwinning in een wedren harddraverij over 3000 M. De heer Ockhorst wist Zondag jl. te Berlijn met zijne beste paar den Anna en Lady Savage twee ie prijzen van resp. 1800 en f 840 te behalen. Niettegenstaande stormwind en regenbuien hebben de Haagsche wielrenners Viruly en Visscher Donderdag op de Tuburgsche baan alle tandem-records geslasren, van l.S lot en met 25 KM. Hun ti'd van de 25 KM. was 39 min. 2 1/5 sec. Men dient in aanmerking te nemen dat tandem-records zonder gang- making gereden worden. Letteren en Kunst. Nederl. Tooneel. Het Huis van den Mar spel in vier bedrijven van os- kar Walter en Leo Stein. Het Nederlandsch Tooneel heeft als première een stuk gegeven waar muf en dik de stof oplag van de dingen uit den ouden doos. Als de lib. Walter en Stein meenen dat ze met „Het Huis van den Majoor" een blijspel hebben gegeven, vergissen ze zich één stap. t Is hoogstens een tamme klucht. Bo vendien weinig relief, weinig kleur en frischheid. Oude, stramme majoor, heeft be werkt dat door het kleine Duitsche plaatsje waar hij woont, een spoor zal komen. Geweldige dank der bur gerij. 't Station moet echter komen, waar 's ouden strammen majoor's villa die dus zal moeten worden afge broken. Koppig verzet, veel geredeneer van zijn schoonzoon den burgemees ter, die net noodzakelijke, het onont koombare betoogt. Majoor moet zwich ten, buigt niet gaat naar Berlijn op kamers wonen onder 't gehuil van zijn heele familie. Snijdig, winderig Gemengd Nieuws. Duitachars en Eneel.ichen m Sjanghai. liet „Berl. Ta'geblatt" ontvangt van zijn correspondent te Sjanghai een bericht over het molesteerei) van .twee Duitsche soldaten door een Engelsche patrouille. De aanleiding daartoe moet gezocht worden in het heerschen der runder pest in Sjanghai. De politie en stads overheid hadden dientengevolge reeds geruiraen tijd bloot gestaan aan aan vallen in de plaatselijke bladen; de veeboeren drongen van hun kant op schadevergoeding^ aan. Het stadsbe stuur schoof de schuld van de uitbrei ding der runderpest geheel op de Duit- schers. Toen nu twee Duitsche solda ten, die de wacht hadden te houden •over het hersteld vee. in de Engelsche nederzetting, waar zij waarschijnlijk niet komen mochten, aangetroffen werden, vonden de Engelschen daar in het langgèzochte voorwendsel, den Duitschcrs de schuld der runderpest- uitbreiding te geven. Dagbladfichrijvende soldaten In de Duitsche bladen zijn in den laatsten tijd nog al eens brieven opge nomen van officieren en soldaten van het Duitsche expeditiecorps in China. Gewoonlijk schreven zij hun reisin drukken en beschrijvingen van gevech ten aan bloedverwanten en vrienden en dezen stonden zooals ook bij ons en elders met Zuid-Afrikaansche epi sodes veel is gebeurd de brieven aan de bladen af. Hierover nu heeft Keizer Wilhelm 7 ieh ten zeerste vertoornd. Z. M. vindt, dat het niet te pas komt, dat soldaten optreden als journalisten. In hun brie ven schijnt ook wel een beetje te veel voorgekomen te zijn van door de ver bonden troepen bedreven wreedheden, kregen de Duitsche soldaten de verma ning niet mee op reis. om geen kwar tier te geven?) en de minister van oor log heeft op bevel van hoogerhand een streng onderzoek begonnen naar de namen der dagbadschrijvende solda ten. Zij zullen vervolgd worden wegens schending van het beroepsgeheim! Het spoorwegongeluk bij JBayonne. Het vijfde groote spoorwegongeluk binnen één week De bijzonderheden, die nader hekend zijn geworden over de ramp, die Don derdagochtend den zuid-exprestrein tussclien Saint Geours en Sauhusse bij Dax te kwart over twaalf is overkomen, duiden er op, dat het ongelukje wij- n is, of aan te groote snelheid, of n den toestand van den weg. De machinist, die evenals de stoker er met eenige verwondingen is afgekomen, verklaart, dat hij de gewaarwording kreeg als zonk de machine gedeeltelijk in den grond weg; dit gevoel laat zich echter ook verklaren voor het geval, dat de locomotief reeds de rails verla ten had. De machine reed nog ongeveer 200 meter het veld in alvorens ze tot staan kwam; reeds waren toen de ma chinist en de stoker er uit en op den weg geslingerd; de tender kwam dwars over de rails te staan en de restaurant wagen. die daarachter volgde, stortte de helling af en leed alle schade, daar de wagens, die daar weer achter kwa men. op de rails bleven staan en de vier reizigers, die er zich in bevonden, on gedeerd bleven. Van de 30 passagiers, die aan het tweede ontbijt zaten, wer den 16 gedood en de andere 14 gewond. Onder de eersten neemt men nu ze ker aan, dat zich de hertog van Came ra bevindt, buitengewoon gezant van Italic, op weg naar Spanje, om der Koningin-Reegentes de troonsheklim-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5