Binnenland. Parlementaire Praatjes. Tegenover do reeks van klachten waarmede de heer van Kol de beraad slaging over de Indische begrooting had ingeleid, stelde de heer Verhey gisteren dat het niet aanging alles £i fond te behandelen. Ons bestuur ging in humanitaire richting en tot de ont wikkeling van Indië was de steun van het kapitaal onmisbaar. Aan die ont wikkeling wenschten allen mede te werken, ook op den weg der hervor ming. Daarom juichte hij de begroo ting toe die daarvan blijken droeg. Kon men sneller gaan, bv. komen tot de opheffing der heerendiensten, des te beter. Kon men spoedig komen tot do invoering der Solo-valei werken, spr. zou het gaarne weaschen. Ver volgens bepleitte spr. handwerks- en middelbaar onderwijs voor den inlan der en, zonder imperialist te zijn, -ook organisatie van de aan de onze gren zende landstreken. Ook 6pr. wenschte de defensie-uitgaven niet op te drij ven, maar wij moesten doen wat noo- dig was. Wat Atjeh betrof, waren wij op den goedcr\weg en werken des vrc- des, als een stoomtram op de Noord kust, zouden de pacificatie in de hand werken. Ten slotte vroeg spr. een re geling van den staat van oorlog en beleg in Ned. Indië. De heer van Karncbeelc, prijs stel lend op een voorzichtig financieel be leid, wenschte gewaakt te zien naar het beperken van niet-productieve uit gaven en gestreefd naar vermeerde ring van inkomsten, bv. door een belas ting op de suiker, door herstel van het uitvoerrecht. Uit den heer Kuyper sprak de voor zitter van den journalistenkring toen hij verlaging van het briefport in In dië en speciaal voor de dagbladen die in pakketten verzonden worden be pleitte. Voorts wenschte hij een eigen telegraafkabel met Nederland, 't liefst in samenwerking met Frankrijk, via Saigon bv. Den Min. dank brengend voor wat hij ten gunste der Christenen ouder de inlanders had gedaan, gaf de spreker te kennen, dat hij meer hecht te aan publiekrechtelijke dan aan pri vaatrechtelijke voordeelen voor deze categorie vr, inlanders. De heer van Sol had den anti-revoluti onairen verweten anders te handelen dan zij spraken. Maar de heer van Kol Jbepaaldo zia& tot woorden alleen, ter- Wijl de partij van den spr. groote kos ten maakie om den inlander het Evan gelie te brengen, scholen, hospitalen, poliklinieken te brengen. Spr. stond voor dat liefdewerk zijn eigen dochter af. Ons koloniaal beheer werd in het buitenland zeer gewaardeerd; de heer van. Kol had dat op het koloniaal con- gres kunnen bemerken. Toch had spr. 6yinpathie voor sommige opmerkingen van den heer van Kol. Ook hij gaf aan Staatsexploitatie do voorkeur, boven de industrieele exploitatie, waarbij de Javaan veel minder voordeel genoot. Men moest den Javaan brengen van den agrarischen tot den industrieelen toe stand, wilden de Chineezen niet de overhand krijgen en een verarmd Indië het resultaat worden. De heer van Kol was in sprs oog een idealist, die geen erkenning hield met vier gewichtige problemen: do bodem, in verband met het recht der bevolking daarop; het re kenen met historisch geworden toe standen, de cultuur-historische ontwik keling en de oeconomische toestand dei- verschillende volkeren. Ten slotte waarschuwde de spr. tegen het voor beeld der jingo's die in Engeland te genover de Boeren animositeit wekten Wegens het optreden tegenover de Kaf fers, tegen wat d© heer van Kol deed als bij de wereld opzette tegen ons be stuur wegens de behandeling van den Javaan. (Bravo's). Nadat de heer van Gilse had aangedrongen op verlaging .van het port van Indië naar hier en op bevordering van bet gebruik van in- ■landsche werkkrachten, ten einde emi gratie van Chineezen tegen te gaan, .voerde nog de heer van der Zwaag het woord, om to bctoogen dat het niet baatte als men in Indië het Christen- 'dom verbreidde, maar er den Atjeh- oorlog, den opiumhandel en de onder drukking bracht. Woorden hadden de 'beteekenis van daden, wanneer zij op kwamen voor den verdrukte tegenover de verdrukkers. Uit de rede des Ministers, die daarop volgde, laten wij de beschouwingen weg, om de meer positieve mededee- lingen aan te halen. Op den voorgrond stelde de Min, dat ons Koloniaal be stuur in den vreemde zeer werd ge waardeerd; het was gedeeltelijk te Pa rijs door den heer van Kol verdedigd en deze had ook meer waardeering had. Ook moesten zij van afstond tot afstond even blijven staan, om dat door de inspanning de pijn weer heviger werd. Iiathe's goede luim werd echter door haar lichamelijk lijden niet verstoord. Ze babbelde zoo vroolijk en levendig alsof zij voor hun ge noegen een wandeling maakten en de eigenaardige omstandigheden gaven aan haar gesprek spoedig .een zekere vertrouwelijkheid, die het, Prospers schuchterheid in aanmerking genomen, andei's ze ker niet zou hebben aangenomen. Kathe had van een dergelijk on- roval verhaald, dat haar bad ge troffen kort geleden bij een uit- stapfe, dat zij van Sorento uit naar het eiland Capri had ondernomen, en bijna vanzelf had ze. in aanslub ting daarmee, verhaald van haar verblijf ik Italië en van al die heer lijkheden, die zo daar gezien en ge noten had. Met bewondering luisterde Pros per naar haar beschrijvingen, die piot alleen een buitengewone gees tigheid maar ook eert veel meer dan alledaagsche mate van kennis verrieden. Hij geloofde nooit te vo- jren een zoo opgewekt en aange naam gebabbel to hebben gehoord mogen toonen voor het streven <fe»r rc- geering, blijkende uit de begrooting, om den welvaart te vermeerderen. Ons streven om den Javaan een gelukkig bestaan te verzekeren, vond meer en meer waardeering onder de inlanders. Zeker, de Min. had niet alles wat hij wenschte kunnen tot stand brengen, maar hij hoopte spoedig te komen tot oplossing van het koffie vraagstuk, ver dere afschaffing van heerendiensten, landbouwcrediet enz. Gematigd kapi talisme was in Indië noodïg, evenzeer gebruik maken vair vreemde krachten, bv. voor mijnbouw, want de Javaan is en blijft landbouwer. Een andere be stuursinrichting achtte do Min. niet noodïg, wèl decentralisatie, waartoe hij den eersten stap had gedaan. Door gehcele afschaffing der heerendiensten zou 3 millioen meer noodig zijn De fi- nancieelo positie was sterker gewor den; de verbeterde toestand in Atjeh maakte dat dit gouvernement winsten ging afwerpen, van enkele nieuwe be lastingen was goeds te verwachten. Aan een goedkoope suikerbelasting wilde do Min. denken. Tegemoetkoming aan inlandsclie Christenen in publiekrech telijken zin zou tot zekere hoogte mo gelijk zijn. Over hervatting der Solo- werken was een nader advies der Ind. Heg. noodig. "Verlaging van porto's zou de Min. overwegen. Uit politiek oog punt kon de Min. geen mededeeling doen omtrent den stand van het tele- graafkabelvraagstuk. Voor mijnarbeid bleef de aanvoer van Chincesche werk krachten noodig. Na deze rede volgde nog een ellen lange repliek van den heer van Kol, met allerlei afwijkingen die de Voor zitter poogde te beteugelen. Uit deze repliek stippen wij aan, dat de spr. zeidc; wij hadden -daar plichten te ver vullen. Zijn bedoeling was evenwel om den Javaan een menschwaardig be staan en een goede rechtsbedeeling te verzekeren. In antwoord aan dr. Kuy per zeide spr. dat hij ook op daden uit eigen leven ten gunste der inlanders zou kunnen spreken. Het evangelie, was voor spr. niet het hoogste goed; het predikte ook: Gij zult niet dooden maar men zet den Atjeh-oorlog voort. Na repliek van -den heer Pijnacker Hordijk werd het algemeen debat ge sloten en hoofdstuk I (uitgaven in N.- Indië) aangenomen. Heden voortzetting. G. Jr. Behalve het comité voor een natio naal huldeblijk, heeft zich te Arnhem nog gevormd eene commissie van eeni- ge aanzienlijke dames, aan het hoofd waarvan staat barones Mollerus van Westkerke, echtgenoote van den Com missaris der Koningin in Gelderland, welke commissie aan een aantal dames in deze provincie uitnoodigingen heeft gezonden om bij te dragen tot een af zonderlijk geschenk aan H. M. de Ko ningin. Uit Mecklenburg wordt gemeld, dat Hertog Hendrik vlijtig bezig is met het beoefenen der Nederlandsche taal naar de Berlitz-methode. Rijkspostspaarbank. Tal van omstandigheden hebben er allengs toe geleid, om in den vorm der boekjes, door bovengenoemde instelling uitgegeven, eenige aanvulling en wij ziging aan te brengen. De voornaamste aanvulling, die reeds van Maart 1897 dagteekent, be staat in de toevoeging, aan dat gedeel- te, hetwelk ter vermelding der inla gen, terugbetalingen, henevens saldo's te goed bestemd is, van den inhoud der, ook afzonderlijk gratis verkrijgbare, uitvoerige brochure, tot titel dragende: „Rijks-postspaarbank. Belangrijkste voorschriften, betrekkelijk haren dienst", terwijl de meest gewichtige der wijzigingen (die eerst onlangs wer den aangebracht) den omslag der boek jes betreffen, op welks achterzijde (waarnaar op de inlegvellen, onder aan verwezen wordt) men o.a. thans het na volgende, meerendeels met rood ge drukte, kan vinden „A. Het is van groot gewiekt, dat: le. men zich telkens nauwkeurig verge- wisse van de juistheid der gedane in schrijving; 2e. wanneer, betrekkelijk eene som van 25, en daarboven, niet binnen 14 dagen een bewijs van in schrijving is ontvangen van den direc teur der Rijks-postspaarbank (ie Am sterdam), men onverwijld bij hem re clameer e. „B. Het is ten strengste verboden, dit boekje aan eenig kantoor der pos- en hoewel hij al zijn wilskracht moest te hulp roepen om met de geringe krachten, waarover hij bij zijn zwak gestel te beschikken had, den eenmaal op zich genomen rid derdienst tot het einde te volbren gen, had hij toch gaarne gehad dat de weg tot aan het huis van den hoofdtuinman veel langer geweest ware. Toen de eenvoudige woning in do verte zichtbaar werd bleef Ka- the nogmaals staan. Dezen korten afstand moet ik nu wel zonder uw hulp afleggen. Ik zou niet willen dat de tuinjon gens zagen hoe vriendelijk u me hulp heeft verleend. Hier op El- vershöh wordt zelfs over de on schuldigs? e dingen zoo druk ge praat en 1 t zou een slechte beloo ning zijn voor uw goedheid als uw goede naam zou lijden onder het gezwets dier lieden. Prosper had er nooit aan gedacht dat men zijn persoon in verband zou kunnen brengen me teen of ander liefdesavontuur. Tengevolge van de zwaarmoedige voorstelling, die hijzelf van zijn kwaal had, was hij zichzelf steeds als een ver schoppeling voorgekomen, die in 't geheel geen deel had in de genio- terijen in bewaring te geven, en nood zakelijk, het in de maand1), ter bijschrijving van rente cn ter verge lijking met zijne boekhouding, aan den directeur der Rijks-postspaarbank toe te zenden." Al deze wenken, den inleggers mee rendeels in hun eigen belang gegeven, strekken ter voorkoming van mogelijke malversatie's, van verschillenden aard. Wanneer men nu maar met die wen ken nauwkeurig rekening gelieft te houden, don is er ongetwijfeld reden om te vermoeden dat door het verstrek ken daarvan een krachtig middel, tot het voorkomen der bedoelde misbrui ken, is gecreëerd. 1) Te dezer plaatse wordt aan het postkantoor, dat het boekje uitgaf, de maand ingevuld, gedurende welke de eerste inleg plaats vond. Een prijsvraag. Het dagblad „De Telegraaf" heeft, met het oog op de feesten ter .gelegen heid van het huwelijk van H. M. de Koningin, een prijsvraag uitgeschrc- ven voor een populair lied, „dat zal moeten vervangen de-onmogelijke deu nen, waartoe nu een hliigeastig ge stemde menigte gewoon Is haai' toe vlucht te nemen." Do prijsvraag is tweeledig500 worden beschikbaar gesteld voor hem, die naar het oordeel eener jury het best geslaagde lied inzendt en een zelfde bedrag zal de componist ontvangen, die, mede naar het oordeel eener jury, den tekst op zoodanige muziek brengt, dat het lied spoedig populair wordt. De bcoordeeling der ingekomen let terkundige bijdragen zal plaats hebben door een jury, bestaande uit de hoeren prof. dr. Jan ten Brink, te Leidenmr. M. G. L. vanLoghem (Fiore dellaNeve) te Amsterdam, en J. Stamperius, voor zitter van de Verecniging tot Verbete ring van den Volkszang, te Amster dam de beoordeeling der ingekomen muzikale bijdragen door een jury, be staande uit de heeren Ant. Averkamp, te Amsterdam, C. A. Heinze, Muider- berg, en inr. H. Viotta, te 's-Hage. De provinciale commissie voor Noord Holland tot het aanbieden van een na- tionaal geschenk aan H. M. de Konin gin ter gelegenheid van H. Dr. huwe lijk, bestaat uit de volgende heeren jhr. mr. I. W. G. Boreel van Hogelan- den, te Haarlem, eere-voorzitler (lid van de hoofd-commissie)A. M. J. Hen- drichs, te Amsterdam, voorzitter (lid van de hoofd-commissie)mr. E. J. Everwijn Lange Jr., te Amsterdam, secretarisJ. H. van Eeglien, te Am sterdam, penningmeester; H. J. Cal- koen, te Edam; Joli. Enschedé, te Haarlem mr. B. van der Feen de Lille te AlkmaarJ. C. Güïclicr, te Hilver sum mr. Th. Heemskerk, te Amster dam (lid van de hoofdcommissie)B. Heldring, te Amsterdam mr. D. Jóse- phus J itta, te AmsterdamH. W. de Joneheere, te Texelmr. H. Ph. de Kanter, te Haarlem jhr. W. H. van Loon, te AmsterdamW. J. Prins,; te Wormerveermr. E. N. II ai ra sen, te Amsterdam (lid van de hoofdcommis sie); G. Rosenthal te A'dam A. J. J. v. Steyn, te Helder; jhr. J. C. W. Strick v. Linschoten te Beverwijk mr. H. J. C. van Tienen, to Zaandammr. F. Th. Westerwoudt, te Amsterdam Schout bij Nacht P. Zegers Veeekens, te Am sterdam, en A. E. Zimmerman, te Hoorn. Academische examens. Groningen. Geslaagd voor het arts examen, 1ste gedeelte, de heer J. C. Wildervank, cand.-orts, geb. te Korte- zwaag. Utrecht. KerkeL Voorber. ex. de hee ren H. van Dijk en G. van Wolfswinkel. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft op vorstel van B. en W. besloten tot inrichting van het tramnet voor electrische tractie en tot stichting van een electrisch centraal-station, tevens dienende voor verlichting cn beweeg kracht. Studsnten-earowaclit. In eene den 23en October te Am sterdam gehouden vergadering van den Ned. Stud.-Schietbond is het voorstel gedaan en met groote in genomenheid aangenomen om even als in 1898 bij de inhuldiging, een studenten-cerewacht te vormen bij gelegenheid van het huwelijk der tingen en vreugde der gelukkigen en gezonden. Voor de eerste maal mocht hij nu waarnomen dat die troostelooste opvatting niet, zooals hij totnogtoe gedacht had, ook die van alle andere menschen was. En het W53 niet uitsluitend dwaze ij delheid, die bij deze waarneming zijn gemoed met een onuitspreke lijk gevoel van geluk vervulde. Want die aangename verrassing- was hem meegedeeld uit den mond van het schoonste en beminnens waardige schepsel, dat hij totnog toe op zijn aan vreugde arm le venspad had mogen ontmoeten. En dat hij niet ook in haar oogen een armzalige zieke was, die reeds door zijn gebrekkigheid niet in aanmerking kwam om belasterd te worden, dat wekte in zijn hart een reeks van betooverende beelden en voorstellingen. Haar dankbare, schitterende blik toch scheen veel meer uit te drukken dan haar lip pen en de warme druk harer han den) joeg een gloei enden stroom U-..\ zijn aderen. I i klaar u zal me niet verbieden Inv jfPg-'n naar uw toestand to komen vv_inemen, zeide hij met een koen heid, die voor hemzelf bijna iets 'verblij&sns had. En met een Koningin. In „Minerva" richt zich de heer Wittert van Hoogland tot de studenten, in het bijzonder tot hen dio in '98 tot de eerewacht be hoorden, om opnieuw zich aan den dienst der Koningin te wijden. Ontvangst van Kruger. De besturen der afdeélingen „Rotterdam" van het Algc-meen Ne- derlandsch Verbond en do Ned. Zuidafrikaansche Vereeniging be raadslaagden reeds over de beste wijze om president Kruger bii zijn doortocht hier ter stede hulde te bewijzen. Waarschijnlijk zal deze daarin bestaan dat de burgerij zal worden uitgenoodigd te vlaggen, in het bijzonder dat deel hetwelk huizen langs de spoorlijn bewoont. Voorts zullen deputaties van alle hier bestaande vereenigingen met banieren en muziek aan het'Station Delftsche poort worden opgesteld, terwijl namens de burgerij door do presidenten der bovengenoemde twee vereenigingen tot den ouden Staatsman het woord zal worden ■gericht. Twesdo Kam sr. Men seint- ons uit Den Haag De voortgezette behandeling der In dische begrooting leverde niets bijzon der belangwekkends. Het debat werd grootendeels gevoerd door den heer.' Van Kol, die door den voorzitter weder wegens onparlementaire uitdrukkin gen tot de orde werd geroepen. Gemengd Nieuws. Hoeden p enneii. Een op het oog zeer onschuldig toi letartikel, evenwel aan te wenden als de beruchte Italiaansche stiletto, heeft, b ijde Amerikaansehe kiescampagne, de dames hoedenpen bewezen to zijn. Toen gouverneur Roosevelt onlangs een besoelc bracht aan Kansas was -een der vergaderlokalen, waar hij zichver- toonen zou, als haringen volgepakt met: een dichte menigte burgers uit Man- battan. De heeren hadden -sterk de overhand en hoezeer de dames ook trachtten een goed plaatsje te beiio-; men, al haar vleien cn smeeken mocht niet baten. Een der jonge dames kwam toen op oen prachtigen inval. Zij riep haar lotgenooten als een strijdkreet toe: „Trekt de hoedenpennen!" En in een oogwenk waren allo dames niet haar scherpe pennen gewapend en maakten aanstalten op de onbeleefde heeren toe te gaan. De laatsten aarzel den een oogenblik, maar ook niet lan ger, en kozen het hazenpad toen de vrouwelijke phalanx op hen afkwam. Zoo gebeurde het, dat de a.s. vicc- president der Ver. Staten in de stad Manhattan een eigenaardige dames- hulde ontving. Een ontvluchte tijger. Uit Ladnorshire (Wales), wordt ge meld, dat in het land tussclien Builth en HlandrindodWells de bevolking door grooten schrik bevangen is. Uit een menagerie is een tijger ontsnapt en deze verspreidt angst cn verwoes ting. Van een kudde van honderd-en- dertig schapen heeft hij er acht-en- twintig verscheurd. Verder doodde hij twee schapen, een paard, een ezel, een koe, acht geiten, twaalf eenden en drie-en-vijftig kippen. Men heeft een klopjacht georgani seerd, maar het verscheurende dier is niet te vinden. De scholen zijn geslo ten, de heoven gebarricadeerd, de dili- gencedienst is gestaakt. Men wil dc gewapende macht te hulp roepen om het ondier onschadelijk te maken. Do houder van de menagerie moet troosteloos zijn. De ontvluchte is zijn beste tijger en moet anders een voor beeld van zachtheid zijn. Een vader op eigen verlangen door aijii zoon doodge schoten. In het Stobsberger stationsgebouw werden dezer dagen laat revolverscho ten gehoord. De stationsbeambten ijl den naar het bosch en vonden daar een jongen man met een revolver in zijn hand naast het lijk van een ouderen man. De jonge man verklaarde, dat zijn vader en hij uit wanhoop wegens hun noodlijdenden toestand besloten hadden om samen te sterven. De vader had zich zelf het eerst doodgeschoten, om zijn zoon moed to geven. Na- schelmsch lachen, dat zich helaas zeldzaam genoeg op zijn bleek, treurig gelaat vertoonde, voegde hij er bij Het zcu toch kunnen zijn dat ik toevallig iets zeer gewichtigs met uw oom te spreken had. Kathe lachte hem op haar beurt toe en hij meende te zien dat haar roze wangen zich donkerder kleur den. Zeker, als dat het geval is, heb ik natuurlijk het recht niet iets tegen uw bezoek in te brengen. Tot weerziens dan, juffrouw Redlich. Tot weerziens, mijnheer de baron! Nog duizendmaal dank voor uw goedheidl Hij zag haar na toen zij tusschen de bloembedden en broeikassen door de tuinierswonine toeliep c-n als een bewonderenswaardig be wijs van zelfoverwinning deed het haar in zijn achting no~ stijgen dat haar gang, niettegenstaande den pijnlijken voet, zoo licht, ja, bijna veerkrachtig was. Dat zij misschien tegenover hem komedie had; gespeeld, kwam hem zelfs geen oogenblik in de gedachte, ja, hij zou waarschijnlijk in hevigen toorn ontstoken zijn als een ander het ge- dat de vader gestorven was, had dé zoon echter den moed verloren hem in den dood te volgen. De politie geloof de evenwel die verklaring niet, maar hield het er veeleer voor, dat de jonge man op verlangen zijns vaders dezen doodgeschoten had. De jonge man leg de daarop ook een volledige bekente nis af, dat hij zijn vader op diens ver langen had doodgeschoten 11 Automobi6l-cngoluk. Vergezeld van zijn dochter ging-de heer Lucien Sabasseur, 43 jaar oud, dezer dagen in eene automobiel op weg raar het Bois-de-Boulogne, nabij Pa rijs. Aan eene bocht gekomen bij de kant van hot water, nam hij den draai te kort en ging het rijtuig tegen een boom. De automobiel, die de vaart had yan een sneltrein werd beschadigd en kan telde om. Mej. Labasseur kwam terecht onder de raderen en brak haar linker been. Haar vader, die onder den bak van het rijtuig werd geworpen, kreeg een schedelbreuk en verwondde den linker schouder. De beide gevonden werden, na door een apotheker verbonden ie zijn, naar hunne woonplaats terug gevoerd. De toestand van den heer Labasseur wordt als wanhopend bcscho avd. Ongelukkig toeval op een drijfjacht. Een telegram uit Koiiiiz meldt dat iele heer Menzel, commandant van Hammerstein, op do cxercitieplaate der troepen, bij een drijfjacht jammer lijk door een geweerschot om het le ven is gekomen. Een schot heeft hem in den arm getroffen, een ander heef» rijn schedel en hersenen gekwetst Hij stierf korten tijd daarna. Windhoos in Colombia. Uit New-York werd t geseind Een windhoos blies over-Columbia in Tennessee en vernielde schier „g&iïsch de Noorder- en Westerwijk dei- stad. Het getal slachtoffers is zeer groot dccli de namen van 15 dooden zijn Teeds beleend. Zigeuners. Te Sossenheim bij Wiesbaden trok dezer dagen een van do Hochhenner- markt komende troep Zigeuners door met achtwagens. Kort na hun vertrek werd een Sjarig kind vermist. Dc Zi geuners, die den Main reeds liadde» overgestoken, werden achterhaald en alle wagens doorzocht, waarbij men 'i kind, in een kist verborgen, vond. Een standbeeld voor Amb. Thomas. II. Moreno (Heugel) verhaalt in „Le Ménestrel" dat hij in het park Monceau to Parijs wandelende, op een hellend grasperk aan de oevers van een slootje, een groot, vrij vormeloos blok zag staan, dat bij nadere beschouwing vol gens het opschrift een standbeeld van Ambroiso Thomas bleek tc zijn. Het beeld stond met den rug naar dc laan gekeerd van waar men het alleen kon bereiken. Na langs een omweg do voor zijde te hebben ontdekt, zag hij een mijnheer die op een rots zat, en die gecomplimenteerd werd door een jon ge vrouw, die veel geleek op een pop uit een speelgoedwinkel. (Do bladen hebben indertijd gemeld dat het „Opho- lia" moest voorstellen, op het oogen- bik dat zij zich met bloemen tooit.) Men had dit standbeeld onder een grooten boom geplaatst, waaruit de vogelen hun weinig eerbiedige offers reeds mildelijk over don componist en zijn heldin hadden utgestort. Hij vraagt den directeur des beaux- arts of d9 componist van „Mignon" en „Hamlet", de man die vijf en twintig jaren directeur van het Conservatoire was, zoo minachtend mag worden be handeld en of hij niet meer égards verdiend heeft. Hij begrijpt wel dat men het leelijke standbeeld niet meer zal kunnen ver anderen, maar vraagt of men het geen betere plaats zou kennen geven en of de ministers of hun vertegenwoordi gers die altijd zoo bereid zijn groote en kleine reizen te maken om stroomen van welsprekendheid over allerlei stand beelden uit te storten, Ambroise Tho mas niet cons een tochtje per rijtuig van de Rue Valois naar het Pare Mon ceau waardig keuren..: waagd had, mot 'het oog op de ver rassend plotselinge beterschap, der- gelijken argwaan to opperen. Neen al wat zij deed was voor hem het bewijs eener nieuwe eigenschap, zooals alleen een hart, dat nog nooit door een opflikke rende eerste liefde in beroering is gebracht, die in naieve overdaad het vergood wezen weet toe te dichten. Hij wachtte tot zij de huisdeur achter zich gesloten had en het maakte hem overgelukkig dat ook zij van de kleine stoep nog eens in de richting had gestaard, waarin zij moest vermoeden dat hij zich bevond. Maar hoe was het raogeliik dat hij totnutoe dat heerlijk wezen had kunnen voorbij gaan zonder haar meer aandacht te schenken dan de kamenier van zijn moeder of een der dienstmeisjes van het heeren huis. Het geluk was hem zoo be reikbaar nabij geweest, dat hij slechts zijn handen had uit te ste ken en toch was hij doof en blind voorbij gegaan, dikwijls misschien met het hart vervuld van hopelooze vertwijfeling en sombere plannen. Want het was veel meer geweest dan een onbeduidend gezegde of Weerberiolit. VERWACHTING zwakke tot matige Westelijke wind, bewolkt» geringe af name in temperatuur. Rechtszaken. Voor de Haagsche rechtbank was Dinsdag een jonge man, uit een omliggende ldeine gemeente, ge dagvaard. De man verschijnt vergezeld van zijn huisgenooten. „En wat moeten die?" vraagt da brigadier, doelende op de personen,, die zijn meegekomen. Die zijn ook gedagvaard, en de man reikt zijn dagvaarding over. waaruit blijkt dat bij zijn afwezig heid, de veldwachter, die hem heeft gedagvaard, gesproken heeft met een zijner huisgenooten. Do man had daaruit begrepen dat hij zijn huisgenooten moest me debrengen. i ,,En de centen die we verreisd hebben?" „Dio ben je kwijt man." Tableau. Pail lissementen. Uitgesproken Amsterdam, 20 November. P. H. C„ Anslijn, aldaar. Recliter-commissaris jhr. mr. J. van Doorn; 's-Gravenhage, 20 Nov. J. J. van Bree- n en, behanger en stoffeerder, aldaar. Rechter-comm. mr. H. A. van Iteea. Geëindigd F. W. Helffericli en J. SchcnkevelcT, te DelftW. van Straten, aannemer, tc Utrecht; C. van "t Hallenaar, aan nemer, te AlkmaarH. J. Pijnakker, pensionhoudster, to 's-Gravenhage; J_ G. Schoo. Sport en Wedstrijden. Jules Douwes Dekker, de kampioen van Java, is nog bij de Boeren. In da Scmarangsche dagbladen werd on langs bericht, dat hij krijgsgevangen was gemaakt en naar Ceylon gezon den. Maar dit bericht, zegt „De Fiets'V wordt door de Sem. Vélo tegengespro ken, die weet, dat Douwes Dekker nog altijd bij de Boeren dienst doet als nri- litair wielrijder. Wel bevindt zich zijn jongere broer E. J. E. Douwes Dekker' thans als krijgsgevangene op Ceylon. Klopman Baerseling heeft ook de baan vaarwel gezegd en nu wordt van K. Butteling gemeld dat hij eene plaat sing heeft erlangdnp een suikerfabriek in het Modjokertosche onder beding dat hij het wielrennen er aan geeft, welke conditie door hem is aangeno men. Automobilisme. DE AUTO IN DIENST DER JOURNALISTIEK. Het „Prager TagblaÜ" heeft on langs naar aanleiding van het feit, dat de telegraaf in het overseinen der verslagen van een belangrijke procedure niet vlug en accuraat ge noeg wc-rkte, een automobieldienst tusschen Pisek en Budweis inge richt. Het motorrijtuigje van het, blad, dat plaats biedt voor 2 per< sonen chauffeur en verslagge ver legt het 50 KM. lange traject in uur af. (De Kampioen.) Wielernisuwa. Baugé, die Jacquelin had uitge daagd tot een iiurmatch met gang- making van tricycles heeft op die uitdaging niet eens antwoord ont vangen. Hij liad het Jacquelin an ders gemakkelijk genoeg gemaakt, daar hij dezen de keuze van baan, datum en inzet bad gelaten. (De Fiets.) Do commissie, welke zich, onder voorzitterschap van dan lieer C. A. A. Dudok de Wit, gevormd heeft voor de aanbieding van een huldeblijk aan den heer J. C. Burkens, die, na 10 jaar bet eerste-secretariaat van dea A. N. W. B. te hebben waargenomen, thans deze functie zal nedericggen, vindt naar „De Fiets" verneemt, in zeer ruimen kring groote sympathie voor haar denkbeeld. Uit .alle plaatsen des lands vloeien bijdragen toe. De aanbieding van het huldeblijk zal vermoedelijk plaats hebben in de eerste helft van Januari. een vluchtige ingeving van. het oogenblik toen hij kort geleden tot zijn zuster gezegd had, dat het hem jammerlijk en dwaas toescheen dit' armzalig bestaan nog larmm* doel loos voort to sleeoen. In treurigs' nachten, wanneer zijn kranke,, over spannen zenuwen hem niet toelie ten een kwartieruurs rustig te slui meren. op die sombere damn wan neer de smart als met roofvogel- klauwen in zijn hersenen woelde en hij de duisternis van den waan zin reeds bijna meende hem te zien omhullen- in de eenzaamheid van zijn kamer, die nooit door een be zoeker betreden werd en ook in het gezelschap van krachtigen en ge zonden, als wanneer hij den last' van zijn ziek lichaam nog smarte lijker gevoelde .altüd waren de ver lokkende gedachten aan zelfmoord hem bekropen. HU had dio gedach ten gaarne aangegrepen, had daar bij zijn toevlucht gezocht toen geen andere toevlucht zich meer voor hem opdeed, en de zekerheid, dat hijzelf den duur van zijn liiden zou kunnen bepalen en het einde daar van doen intreden, was ten slotte de eenige bron geworden, waaruit hij zijn moed putte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2