Tweede Blad, behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Zaterdag 24 Nov. 1900. No. 5340 Kamers van Arbeid. III. Wij eindigden onze vorige beschou wing, met het een en ands..- mee te doe len over liet nieuwe ontwerp van wot in Frankrijk, betreffende het invoeren van arbitrage in geschillen tusschen werklieden en werkgevers. Tot zoover gaan echter de wenschen niet van lien die in ons land op wijzi ging aandringen. Watwillenzijdan? Welke wij zigingen of aanvullingen der wet op de Kamers van Arbeil vinden zij nood zakelijk 't De Kamer van Arbeid voor de Metaal- en Houtbewerking te Amsterdam zegt daaromtrent in het vroeger genoemd adres aan den Minister van W., H. en N. Wil men degelijke uitvoering der wet en breede opvatting van taak, dan schijnt het eenigszins zonderling, dat in de wet op zoo bekrompen wijze is geregeld de bezoldiging van den secre taris der Kamerdat men tijdroovende werkza *mheden verwacht zonder be hoorlijk belooning. Ook is het billijk aan de leden der Kamer, die voor het onderzoek van klachten, buiten de ver gadering hun tijd beschikbaar stellen, schadelposstelling te verleenen. Op deze punten is reeds van verschillende zijden de aandacht gevestigd, maar ze zijn belangrijk genoeg om bij vraag punt d. speciaal in herinnering ge bracht te worden. En eindelijk worden de volgende vragen gesteld e. Op welke wijze is te verkrijgen een betere indeeling der bedrijven, die in ééne Kamer kunnen zijn vertegenwoor digd f. Met welke geschillen heeft de Ka mer zich in te laten Over deze vraag, zegt het adres, be staan verschillende meeningen. Hiervan getuigen verslagen 1899, pag. 62. 68 en 69. Het is dringend nood zakelijk, dat eenige regels worden aan gegeven om uit te maken of het geschil al dan niet tot de competentie der Ka mer behoort, zooals bijv de Kamer van Arb ld voor de Bouwbedrijven te Am- ster' am het noodig heeft geacht voor geS't. 'llen van zuiver civiel rechtelij- ken aard (c. f. pag. 79 verslag 1899) een regel aan te nemen. Hierbij kan de vrae£ besproken wordenop welke wijze kan het tijdig indienen, het on derzoden en het vlug afdoen van ge schillen worden bevorderd? De Kamer begrijpt, dat bij art. 35 der wet op de Kamers van Arbeid niet is gedacht aan eene vergoeding van reis- en verblijfkosten aan afgevaardig den van de verschillende Kamers van Arbeid. Hunne bijeenkomst zou dan ook buiten die wet om gaan en slechts ten doel hebben om de Kamers van ad vies te dienen. Kunnen echter die kos ten niet worden vergoed, dan wordt de uitvoering van het plan zoo goed als verijdeld, daar niet is te vergen en te Verwachten, dat de afgevaardigden hun reis c. a. uit eigen middelen zullen willen bekostigen. 't Is daarom dat de Kamer verzoekt zoo mogelijk van rijkswege de noodigo middelen beschikbaar te stellen, opdat de Kamers kunnen worden voorgelicht do >r. het verhandelde op bijeenkom sten van hare afgevaardigden en daar door in de gelegenheid worden gesteld, krachtiger dan thans, werkzaam te zijn ter bevordering van het doel waarvoor zij zijn ingesteld. Mochten onverhoopt aan de inwilli ging van dit verzoek onoverkomelijke bezwaren zijn verbonden, zoo wenscht de Kamer in overweging te geven eene commissie te benoemen, waarin ook vertegenwoordigers der Kamers van arbeid zitting hebben, om eene herzie ning der wet op de Kamers van Arbeid voor te bereiden. Ook in de Tweede Kamer zijn bij het afdeelingsonderzoek stemmen opge gaan voor wijziging. Gevraagd werd, of de Minister de wenschelijkheid erkent van eene her ziening der wet op de Kamers van Ar beid. Sommigen wezen op de volgende punten. Vooreerst werd, met verwijzing naar het verslag van de Kamers van Arbeid over 1899, op bezoldiging van de secre tarissen der Kamers aangedrongen verder op opneming van bepalingen betreffende do vervulling van tus- schentijdsche vacatures en het verlee nen van schadeloosstelling voor het verrichten van andere werkzaamhe den dan die, waarvoor de wet reeds vergoeding toekent. Voorts wcnschte men bepaald te zien, dat ook personen, die bezoldigden arbeid verrichten voor werkgevers, die niet zijn patroons in. den zin der wet, tot lid eener Kamer van Arbeid verkozen kunnen worden. Naaisters, die voor particulieren wer ken, oefenen evenzeer een bedrijf uit als naaisters die in dienst zijn bij een magazijn of winkel, en behooren even zeer verkiesbaar te zijn tot lid eener Kamer van Arbeid. Enkele leden wenschten, dat bij het ■ppmaken der kiezerslijsten voor de werklieden het stelsel van eigen aan gifte zou worden ingevoerd. Eenige anderen klaagden, dat ver schillende patroons, o. a. in hot dokbe- «Irijf te Amsterdam, verzuimen do na men hunner werklieden op te geven ter plaatsing op de kiezerslijst. Voorts werd de wenschelijkheid be toogd om bij het oprichten van Kamers i van Arbeid de verkiezingen vroeger uit te schrijven. Te Rotterdam was het voorgekomen, dat er tusschen dat uit schrijven en de verkiezing zelve nau welijks tijdruimte genoeg was om de biljetten behoorlijk te doen drukken. Ook meende men, dat niet genoeg be kendheid gegeven wordt aan uitge schreven verkiezingen, hetgeen ten ge volge heeft, dat do kiezers zeer slecht opkomen. Te Helder kwamen onlangs slechts drie kiezers stemmen. Stadsnieuws De oorlog in Zuid-Afrika. Woensdagavond trad in Teyler's Stichting op de heer Van Broekhuizen, predikant te Pretoria, met het onder werp De oorlog in Zuid-Afrika. Alvorens tot den oorlog zelve te ko men geeft spr. een kort overzicht van de toestanden in Transvaal vóór den strijd. Er waren verschillende partijen, Ieder van die partijen trachtte op hare eigene manier het welzijn van het land te bevorderen. De hervormingsgezinde partij kreeg echter meer en meer de overhand, zoodat de eischen door En geland gesteld, zonder oorlog binnen een jaar van zelf zouden zijn ingewil ligd of liever overbodig zijn geworden. Engeland begon echter pressie uit te- oefenen. Op de Bloemfonteinsche con ferentie werd persident Kruger door den Hoogen Commissaris sir Alfred Milner zeer onheusch behandeld. Hoe meer Transvaal toegaf, hoe hooger Engeland's eischen stegea, tot einde lijk de Boeren hun geduld verloren en hun beroemd ultimatum zonden. Pre sident Steyn van den Oranje-Vrijstaat heeft zooveel mogelijk getracht om al les tot een vreedzaam einde te brengen. De Vrijstaatsche burgers waren echter ook van meening dat Transvaal niet meer moe3t toegeven. In de Kaapkolo nie waren eveneens de meeste Afrika ners op de hand der Z. A. Republiek. Hun hoofd, minister Schreiner, even wel bleek ontrouw aan zijn vroeger uilgesproken beginselen en heeft zijne volgelingen van den oorlog terugge houden. Wat aangaat de beschuldiging, dGor de Jingo's den Boeren naar 't hoofd ge slingerd, als zouden deze laatsten de Kaffers mishandelen, zegt spr., dat in tegendeel de inboorlingen in de beide Republieken beter behandeld worden dan in de Engelsche koloniën. Dat het den inboorlingen bij de Boe ren goed bevalt, blijkt wel uit het feit, dat, toen deze laatsten op commando moesten en de Kaffers achterbleven, bijna geen enkele is weggeloopen. Na deze lcorto beschouwingen ver- haalt spr. zijne ervaringen uit den oor log. Hij hangt ons een tafereel op van den slag hij Dundee en zijne gevolgen. In liet door de Britten ontruimde kamp vonden de Boeren volop levensmidde len en kleeren en bovendien een aan tal geheime stukken, waaruit bleek, dat de aanval op de Boerenrepublieken reeds lang was voorbereid. Na dit gevecht trok men over de Big- garsbergen naar Ladysmith. Bij 't be leg van deze stad maakte spr. voor 't eerst kennis met den nu beroemden generaal Christiaan de Wet die, toen nog eenvoudig vcldkornet was. Op een Maandag begon het bombar dement van beide zijden. 8 Kanonnen der Boeren, stonden tegen 80 Engelsche stukken. Na een geheelen dag gevuurd te hebben, vluchtten de Engelschen, 1500 krijgsgevangenen in handen der Verbondenen latende. In tegenstelling met wat de Britten beweren, werden de gekwetsten door de Boeren uitste kend behandeld. Met warmte verdedigt spr. generaal Joubert, die zich voor zijn land heeft opgeofferd, wel verre van het, zooals sommigen beweren, te verraden. Hierop verplaatst spr. ons op het krijgstooneel in den Vrijstaat en geeft bij die gelegenheid tevens een beschrij ving van generaal De la Rey, volgens hem een der moedigste en bekwaamste Boeren-aanvoerders. Bij Magersfontein maakte spr. ken nis met generaal Cronjó, dien hij ons schildert als een man van vasten wil, tot koppig toe, dapper en gestreng. Bij Cronjé bevond zich ook de Wet, die nu tot hoofdcommandant was opgeklom men. Van Magersfontein ging Ds. Broek huizen naar Mafeking. Dat deze stad niet gevallen is, vindt volgens spr. zijn oorzaak hierin, dat Baden-Powell overal had rondgestrooid dat Mafe king was omringd door dynamietmij- nen, die bij eeno bestorming door de Boeren, in de lucht zouden vliegen, en in 't gebrek aan samenwerking in 't le ger der beide Republieken. Ook met den bekenden Theron heeft spr. kennis gemaakt. Deze wist twee maal door de posities van de Engel schen om Paardeberg heen te sluipen, niettegenstaande bij den terugtocht de wachten verdriedubbeld waren. Zelf is spr. met Theron 14 dagen op com mando geweest om de vijandelijke stel lingen te verkennen. Aan 't slot van zijn voordracht schil dert spr. ons de paniek die er heerschte toen Johannesburg genomen was en de moeite die hij moest aanwenden om de mannen bij het leger te houden. Na den val van Pretoria kreeg spr. de boodschap, dat zijne moeder ern stig ziek was en hem wilde zien. Hij passeerde de Engelsche linie en kwam in de stad. Eenige dagen later werd hij voor de autoriteiten geroepen en toen hij weigerde den neuiraliteitseed af te leggen in den tronk geworpen, midden tusschen dieven en moordenaars. Na 10 dagen weer op vrije voeten gesteld, kreeg hij een week of drie later het be vel 't land te verlaten, daar hij als een door de wet gevaarlijk persoon werd beschouwd. Ten slotta zat er niets an ders op, toe te geven, wilde hij niet naar Ceyloh gezonden worden. Zoo kwam hij in Europa. Spr. eindigt zijne rede, met als zijne overtuiging pit te spreken dat de Boe ren zullen winnen. Deze oorlog heeft I clle kwade elementen verwijderd en do overgebleven kern bestaat uit man nen, die nooit den strijd zullen opge ven en die ten slotte de overwinning zullen behalen. Alvorens te eindigen richt spr. tot de aanwezigen het verzoek, gelden te zenden om den nood der weduwen en vveezen, in dezen oorolg te lenigen. Spreker werd zeer toegejuicht. Arrondissements Recht bank te Haarlem. Zitting van 22 November, (Vervolg). P. Huyer had, volgens de dagvaar ding, op Zondag 23 Sept. ruzie in een herberg gekregen en toen de kastelei nes A. van W agendorp, vrouw van v. Rijn, een klap op haar hoofd gege ven. Tegen hem werd geëischt eene ge vangenisstraf van 4 dagen. J. Kersloot werd beschuldigd zich op 9 October 11. te Purmerend tegen de politie verzet to hebben, zoodat liij slechts met groots moeite kon worden in arrest gebracht. Bij die gelegenheid had hij den getuige de Jong een schop tegen het onderlijf gegeven. Bekl. zegt zich niet bewust te zijn, wederspannig te zijn geweest. De subst.-officier eischte tegen dezen beklaagde, die meer dan eens wegens dronkenschap veroordeeld is een ge vangenisstraf van 6 weken. S. Vis, beklaagd op 21 Oct. jl. te Zaan dam C. Hoorn, in een familietwist ge stompt en geslagen te hebben, hoorde deswege 4dagen gevangenisstraf tegen zich eischen. Tegen C. v. Roon, beschuldigd van op 16 Sept. 11. te Wijk aan Zee en Duin da orde in een herberg verstoord te heben en toen de politie hem wilde ver wijderen, zich daartegen te hebben ver zet, eischte het O. M. 14 dagen gevan genisstraf. G eheel- onthouding. In de groots zaal der Sociëteit „de Kroon" was Woensdagavond vanwege de afdeeling Haarlem van den Ned. Christel. Geheel-onthou- dersbond een Volksfeestavond ge organiseerd, waaraan voorafging een samenkomst voor kinderen. Beide bijeenkomsten waren flink bezocht; van 6 tot half acht amu seerde het jonge volkje zich uitste kend met de vertooninsr van een tooverlantaarn door den heer Jaars veld van den Haag. die op zeer on derhoudende wijzo het een en an der toelichtte. Des avonds werden eveneens fraaie lichtbeelden voor de grootere vertoond het fanfare corps „Kunst na Arbeid" dir. do heer George Schmidt en de Zang- vereeniging Excelsior", onder leiding van den heer H. Langen- donk, vroolijlcte de bijeenkomst op, terwijl de heer Velihuysen Sr. in eene lange rede schetste de vele ellende, die de alcohol reeds in de wereld had prebrachi; het goed recht der geheel-onthouding be pleitte en allen opwekte geheel-ont houder te worden, daarbij aantoo- nende, dat geheel-oni,houdin°- is bijbelsch, dat daarin zit een chris telijk beginsel. Omstreeks 11 uur werd de bij eenkomst gesloten. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat het Bestuur der Wilhelminanaaischool alhier is in gegaan op het verzoek van het plaatselijk Comité van Maatschap pelijke Belangen tot het in 't leven roepen van een vakcursus voor wollennaaien. Van een goede leer kracht heeft men zich reeds ver zekerd, eveneens van de instem ming met het plan niet alleen van belangstellende ,maar ook van be kende werkgevers hier ter stede. Achterstaande advertentie roept haar op, die zich voor dezen cursus als leerling willen aanmelden; gaat alles naar wensch, (er is.natuurlijk voor de op-en inrichting veel geld noodig) dan zal de cursus, bij vol doende deelneming, in den nazo mer van 1901 worden geopend. Haarl. Toynbes-Veroeniging. Woensdagavond hield de Haar- lemsche Toynbee-vereeniging een muziek-ayond in de bovenzaal van de Sicieteit ..Vereenigïng" met welwillende medewerking van de dames Geertrui da van Vlatlerac- ken en Fémine Schultz en van den heer Mr. N. C. Vogel. Vooral trof ons het tweede num mer, voor viool en 'ano de lieve compositie „Framerei" van Mej. van Vladeracken en de uitnemend geaccentueerde voordracht dei- Mazurka van Mlynarski. Mejuffrouw van Vladèrocken zong hierna drie liedjes, waarvan twee heel lieve van Gath. v. Rennes. Het meest mocht ons echter Schnilz- ïer's „Moeders liedje" voldoen. Tot onzen spijt moesten we weer elders zijn, voor het gansche pro gramma was afgeloopen. Zoolang wij er waren hebben we echter volop genoten. Vriidag vergadert de afd. Haar lem der Ned. Vereeniging tot be vordering van Zondagsrust in het gebouw „Volksbelang" Jansstraat. Op de agenda komen de nunten voor rekening en verantwoording van- den Penningmeester; verkie zing van een bestuurslid, en van afgevaardigden voor de algemeene vergadering, behandeling van den beschrijvingsbrief. Bloemendaal. Vergadering van den gemeenteraad op Donderde'- 22 Nov., des namiddag3 ten 1 1/2 ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer van Hooff. Punt 1. Suppletoir kohier hoofdelij- ken omslag. Wordt in geheime zitting behandeld aan het eind der vergadering Punt 2. Het kohier schoolgeld wordt goedgekeurd ten bedrace van f 173,56. Punt 3. Vervolgens had de uitloting plaats van een aandeel in de leening 1868. Uitgeloot wordt aandeel no. 4. Punt 4. Tot telephoon-kantoorhou- ders worden opnieuw, op voorstel van B. en W., aangesteld de heer F. van Twisk en P. C. v. d. Lande, als assis tent. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Ingekomen is een verzoek van de Ned. Bell-Telefoonmaatschappij om eenige palen te mogen plaatsen in den Acrdenhout ten dienste van de aan sluiting der woning van den heer Wil- lekes Macdonald. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen tegen oene recognitie van f 0.10 per paal. De heer BISPINCK wil dit verzoek weigeren, om zoodoende den directeur der maatschappij den heer Hubrechtte dwingen spoedig met voorstellen te ko men in zake besproken plannen met den voorzitter. De heer BARNAART is het hiermede eens. De heer TER IIOFFSTEEDE maakt bezwaar tegen het door den heer Bis- pi nek voorgestelde. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 1 stem tegen. De vergunning wordt dus verleend. Ingekomen is een verzoek van den heer F. J. Eldering om aansluiting bij de waterleiding. Adressant verklaart zich bereid in de kosten v- or den aan leg een bedrag van f 80 indertijd daar voor vastgesteld, te betalen. Wordt goedgekeurd. De heer GRIPPEI.ING stelt voor, het dagelijksch bestuur te machtigen aan cventueele adressanten oru aansluiting aan de waterleiding togen en bedrag van f 80 in de, aanlegkosten daarvoor vergunning te kunnen verleenen, waardoor niemand meer behoeft te wachten totdat het besluit in de open bare vergadering is genomen. Dit is zoowel in het belang van de particulie ren als van da gemeente. Dit voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Nog is ingekomen een va.*:oek van de E. N. E. T. te Bloemendaal, om n de werkplaatsen der ingezetenen D. Ho genhirk Zn., A. E. Beekman en P. Rijnicrse Zn., electrische mHoren te mogen plaatsen. Het verzoek wordt ingewilligd. Medegedeeld wordt de bekende cir culaire van den burgemeester van Pur merend inzake het oprichten van een pensioenfonds voor gemeente-ambtena- 'ren, met verzoek daaraan adhaesie te betuigen en zoo mogelijk een klein be drag in eventueelo kosten bij te dra gen. De VOORZITTER zou het verzoek van zijn collega wel willen steunen, en stelt den Raad voor adhaesie met dit voorstel te betuigen en een bedrag van f 25 in de kosten bij te dragen. De heer A. ROOZEN Jr. zegt, dat daar andere gemeenten in N.-Holland ook geen bijdrage hebben gegeven, voor Bloemendaal dit ook niet noodig is. De heer TER IIOFFSTEEDE zegt, dat het een zaak van zeer groot belang is. Het is treurig dat voor gemeente ambtenaren reeds niet lang een pen sioenfonds bestaat. Voor één gemeente is het te kostbaar en daarom wil spr. gaarne het ingediende voorstel moreel en finaniieel steunen. En waar Purme rend 50 geeft, is voor Bloemendaal f 25 niet te veel. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den voorzitter in stem ming gebracht en aangenomen met één stem tegen, die van den heer A. Roo- zen Jr, Ingekomen is een verzoek van den heer Hoekstra, onderwijzer te Bloe mendaal om verhooging van salaris, daar hij thans in 't bezit is van de hoofdacts De heer TERHOFFSTEEDE wenscht dit adres naar B. en W. tb renvoyeeren om prea-advies. De VOORZITTER antwoordt, dat de hoofdacte te Bloemendaal niet ver plichtend is, dat de heer Hoekstra deze haalt, is pleizierig voor hem, doch op het oogenblik kan de gemeente daar niets aan doen. Bij besluit van den Raad is het traktement der onderwij zers vastgesteld, en daarmede bepaald, dat het traktement der onderwijzers in deze gemeente in bezit van hoofd acte, ten getale van twee, tot een trak tement van f 900 kan opklimmen. En dezo twee zijn er reeds. De heer C. J. ROOZEN vindt dit niet billijk. In dien tijd waren er twee, nu zijn er drie en daarom wilde spr. de zelfde bepalingen op allen drie zien toegepast. De VOORZ. antwoordt, dat juist be paald is ten getale van twee, omdat later komende daar geen recht op zou den hebben. De heer HOFFSTEEDE stelt voor, afgescheiden of het billijk is of niet, adressant mede te declen dat hij er op dit oogenblik krachtens het be staande besluit geen reclit op heeft. Later kan dit besluit gewijzigd worden. Besloten wordt het bovenstaande aan adressant te berichten. Ingekomen is een verzoek van A. J. Tit om afwijking van art. 53 der poli- tie-verordening bij den bouw van eene woning in de om"eving van de Bloe- mendaalsche kerk. Do heer TER HOFFSTEEDE meent (lat deze woning aansluit aan de be bouwde buurt en derhalve de laatste alinea van art. 53 hier niet op van toopassing is. Ook do heer BARNAART is deze mee ning toogedaan. Het verzoek is derhal ve overbodig, daar adressant nu de rooilijn meet volgen. Bepaald wordt dan ook dat het adres niet bij B. en VV. behoort. Nog is ingekomen een adres van het R. K. Parochiaal Armbestuur to Voge lenzang, waarin gewezen wordt op de dringende noodzakelijkheid van het verstrekken van geneeskundige hulp aan de armen te Vogelenzang, waar om het den Raad verzocht van gemeen tewege daarin te voorzien. De heer TER HOFFSTEEDE wenscht do bijdrage van f 150, die reeds gege ven wordt, met 100 te verhoogen. Wel licht is het Armbestuur dan geholpen. De heer BARNAART vindt het wel wat erg dat het Armbestuur zich met een Jantje van Leiden er afmaakt en maar zegt wij kunnen de armen niet helpen. Besloten wordt te antwoorden dat de Raad in beginsel er niet tegen is het traktement van den dokter met 100 te verhoogen, als daarmede aan het ver zoek worde voldaan. Medegedeeld wordt dat een overeen komst is gesloten met de commissie van toezicht over het gesticht Meeren- berg, ingaande 1 Januari 1901, bepa lende dat de gemeente voor den tijd van 30 jaar zal overnemen het gedeelte Meerenbergsche weg, vanaf het punt, waar de Donkere- en de Kortelnan en do Aalbrechtsbergweg te Bloemendaal samenkomen en zulks tot aan de Bre- derodelaan. De commissie van toezicht zal jaarlijks f 150 aan de gemeente voor het onderhoud bijdragen. Verder werd nog medegedeeld dat tot zetters be noemd zijn de heeren J. II. Bijvoet en N. Rouwens en dat Ged. Staten heb ben goedgekeurd de rekening over 1899de begrooting over 1901en het schoolgeldkohier 2de kwartaal. Hierna gaat de Raad in geheime zitting over. Binnenland. Grondverliezen in Nederland vooral in Zeeland. Over bovenstaand onderwerp hield de heer A. A. Beekman Woensdag avond eene voordracht in do afdeeling „Nederland" te 's Gravenhage van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijks kundig Genootschap. De groudverliezen, aldus stelde deze voorop, laten zich splitsen in twee grootc soorten ril. die ontstaan door overstroomingen, waarbij de gronden langzamerhand verdwijnen doch later weer ingedijkt worden en die waarbij de gronden voor goed verloren gaan. Als voorbeeld voor geleidelijke verdwij ning haalde spreker aan Friesland, Z.- Holland on Zeeland. Uitdrukkingen als: die en die gronden werden afge scheurd of die en die gronden sloegen weg noemde spreker zeer verkeerd. Gronden verdwijnen zoo maar niet op eens; wel kunnen zij onbruikbaar wor den en geleidelijk verdwijnen. Dit hangt geheel af van hun aard. Met kaarten lichtte spr. zijne voordracht toe en hij wees er op dat mededeelin gen. dat een groot stuk land zoo maar in één nacht verdween en dat daar ter plaatse een zeeboezem werd gevormd verdichtselen zijn. Alsnu kwam hij tot de groudverlie zen in Zeeland, speciaal tot het ooste lijk deel van Zuid-Beveland waar een groot gedeelte grond voor goed is \cr- loren gegaan terwijl andero gedeelten werden herwonnen. Een groot gedeel te ligt evenwel nog, zoogenaamd, voor eb cn vloed. Een tweede voorbeeld voor tijdelijke grondverdwijning is Noord-Beveland. Spr. gaf eene beschrijving van indij king van land en het onderhoud van de verschillende dijksgedeelten, een-en ander ook weder met kaarten toege licht. Nadat in 1532 verschillende gron den in Zeeland tijdelijk door ovorstroo- nringen waren te loor gegaan werden die langzamerhand weder ingedijkt en herschapen in zeer bruikbaar weiland waarin nog vele overblijfselen gevon den werden van huizen en voorwerpen uit vroegere tijden. Er is evenwel nog een ander ver schijnsel dat grond doet verloren gaan vooral in Zeeland nl. de oeverafschui- ving en „het vallen van gronden" waarbij gronden plotseling geixeel ver loren gaan. Eene beschrijving van die oeverafschuiving vormde een voor naam gedeelte van sprekers voor dracht waaraan hij vastknoopte eene toelichting van de zeeboezems in Zee land speciaal van de Ooster- en Wes- tor-Schelde met de daarin voorkomen de dikwijls zeer diepe geulen en platen. Vervolgens gaf de heer Beekman eene uitlegging van het zg. „vallen van gronden", welk verschijnsel al eeuwen lang aan Zeelands oevers knaagt en dat iets anders is als het grondafschui- ven dat ontstaat, door liet afschuren van het water, terwijl bij grondval de grond ondermijnd wordt en neerploft en ter plaatse een diepe geul ontstaat, terwijl het ontstane mengsel van grond en water horizontaal afstroomt en ver dwijnt. Omtrent den aard van het ver schijnsel is het laatste woord nog niet gesproken. De grondvallen toch hebben hebben nog lang niet opgehouden. Se dert I860 hebben zich 250 afschuivingen voorgedaan en van 18S7 tot 1896 kwa men 105 vallen voor met een grond ver lies van 73 H.A. boven laag water. Een van (le kusten dio het sterkst wordt aangetast is de noordkust van Noord-Beveland waar enorme stukken grond verloren gaan en in zee verdwij nen. De technische maatregelen tot be strijding van het kwaad liet de inlei der onbesproken. Met een enkel woord dceldo hij mede dat men het euvel trachtte te keeren door inlaagdijken, doch later zag men in dat dit niet hielp en men ging over tot zg. oeverbeklee- ding met zware bestorting. Een geheel© bestorting langs de kust zou echter te duur worden en daarom heeft men zich bepaald tot onderzeesche beklee dingen en om die ter bestemder plaat se aan te brengen zijn peilingen noo dig hetgeen regelmatig geschiedt onder voldoend toezicht, dat bij de wet op de calnmiteuze polders ls geregeld. Nog vestigde spreker er do aandacht op dat sedert 1860, 75 millioon voor wa-* terkeering en werken in Zeeland f» uitgegeven. De rede van den heer Beekman werd met applaus begroet. Hierna volgde, eenig debat, waarbij de inloidor tot hem gerichte vragen beantwoordde. Varia. GEKRENKT. KleermakerIk zou gaarne van u willen weteu, wanneer gij mijn leke- ning denkt te betalen. KlantEn ik vraag u, u niet met mijn particuliere aangelegenheden to bemoeien. Gemengd Nieuws. Een Nederlandseli slachtoffer ie Dax. Eerst was gemeld, dat bij hel spoor wegongeluk van 15 November bij Dax geen landgenooten onder omgekomen of gewonde reizigers behoorden. Ech ter moet toch als eenig Nederlandsch slachtoffer vermeld worden de heer Jacques Lacloche, geboreu eu wonen de tc Maastricht. De heer Laciocbe was in Amsterdam- sche kringen geen onbekende. Hij was lid der groote firma Laciocbe frères, juwoelen-kooplieden, die filialen had den te Parijs, in de rue de la Paix, te Biarritz, Madrid, Trouville en Nizzo. De overledene was daardoor veel rei zende; het was in den exprestrein naar het zuiden dat hij, het ontbijt in den rcstauranlwageu nuttigende, op don slag gedood werd; zijn lijk moet vree- selijk misvormd zijn. Een slapende machinist. Op den electrischen spoorweg Dus-, seldorfKrefeld rijdt dagelijks een kleine matoo met een goederenwagen van Düsseldorf naar de halte Diesten bij Krefeld voor het vervoer van melk. De trein moet aan elke halte stoppen. Toen hij echter onlangs Osterrath Bewert voorbijsnorde, bemerkten do mannen in den goederenwagen, die voor het uitladen der melk moesten zorgen, dat do machinist sliep. Zij trachtten hem door schreeuwen wakker te maken, doch te vergeefs. Toen de trein ook de halte Osterrath—Holter- lieide voorbijreed, waar talrijke reizi gers op den personentrein uit Fischeln wachtten, sprong een moedig arbeider uit den goederenwagen, zonder zich ernstig te kwetsen. Hij snelde naar het station. De stationchef seinde dadelijk naar Fischeln, waar de noodigo maat regelen genomen werden en allo reizi gers uit den trein van Krefeld stapten. Spoedig daarop kwam de trein met den slapcnden machinist aanzetten. Door een hagel van sleenen, die alle glazen van de locomotief verbrijzelden, slaagde men er in den slaper wakker te maken, zoodat hij eindelijk stopte. Een onderzoek is ingestcl/L Koning Leopold. Volgens de „Patrïe" heeft Koning Leopold van België te Parijs een wo ning gekocht, of ten minste do order' gegeven, er een te koopen. Het gerucht wordt (laardoor opnieuw verspreid, dat' de Koning van plan zou zijn, spoedig afstand van de regeering te doen. Een oude boom. Op Ceylon is een vijgeboom, die 22 eeuwen oud is. Volgens het oude ko ningsboek is hij zoolang geleden ge plant door koning Devenipratissa; een Chineesche reiziger uit de 5do eouw onzer jaartelling maakt er ook gewag van. De takken heeft men moeten stut ten maar de stam is nog geheel gaaf. Elk jaar trekken duizenden pelgrims naar den ouden boom, welke onder do hoede van een priester is gesteld die hun gaven in ontvangst neemt en elk een blad van den heiligen vijgenboom schenkt, dat dan trouw bewaard wordt. Do rois om do wereld. De minister van verkeer in Rusland heeft bekend gemaakt, dat na voltooi ing van den Siberischen spoorweg de reis om de wereld in drie-en-dertig da gen zal kunnen worden volbracht. Men rekent aldus: van Amsterdam naar Pe tersburg in twee dagen, van Peters burg naar Wladiwostock in tien dagen, van Wladiwostock naar San Francis co in tien dagen, van San Francisco naar Newyork in vier en een lmlven dag en van Newyork naar Amsterdam in zeven dagen. Keukengeheimen. Een intorossant kijkje in do geheimen van een groot restaurant levert de op somming van hetgeen er al zoo in den „Kaiserkeller", een bekend Berlijnsch restaurant gedurende één jaar is ver orberd. Rundvleesch 275.320 pond, kalfsvleesch 123.425 pond, schapen- vleesch 61.922 pond, vïsch 62.490 pond, levende kreeften 5677 pond, geconser veerde kreeften 4620 blikken, wild 21.844 pond, gevogelte 48.902 pond, con serven 37.105 bussen, boter 29.S45 pond, kaviaar 4269 pond, eieren 397.575 stuks, kleine kreeften 433.537 stuks, groote kreelten 74.325 stuks. Bovendien werd gebruikt aan verschillende vlcczen voor 72.574 Mark 7 Pfennig, ooft en groenten voor 76.168 Mark 57 pf. en ko loniale waren voor 108.458 Mark 69 pf., in 't geheel 1.062.624 Mark 86 pf. Re kent men een os op 8, een kalf op 2 cen tenaars en een schaap op 70 pond, dan' krijgt men een gebruik van ongeveer 345 ossen, 617 kalveren, 884 schapen, die in 69 spoorwegwaggons zouden kunnen worden geladen. Bovendien werden 623.309 flesschou wijn gedron ken.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5