NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. Maandag 26 November 1900. No. S341 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maandenn 1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haai-lem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 AD VERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts. j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het AiTondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq do Turfmarkt. Telefoonnummer der Kedactie COO. Telefoonnummer dor Administratie 133. Intercornmnuale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Ageuton en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère GL. DAÜBE Co. JOHN F. JONES, Suec., Parijs 31W» Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit twaalt bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan '26 Nov. bevat o. a.Yon Bulow contra Be- bel. President Kr tiger's plannen, Brieven uit Berlijn, Parlementaire Praatjes, Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden, Kamers van Arbeid IV, Algemeen Kiesrecht, Kunstbeschouwing, Ter aarde Ho stelling-van Bremen. Voorts behoort, hij dit nummer onzer cpurant aJs gratis-hij voegsel no. 12 van „De Zaterdagavond", Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud, bevatten de In Memoriam II. van Breemèn Hzn. (met portret)Haarlem's Musea, Haarlemmer Huibtjes, Kroniek, Feuil leton (De hoofdprijs), Studenten, tre ken (verhaal), Een onverwachte wen ding, benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, de oplossing van ons prijsraadsel en een nieuw prijsraadsel. Politiek Overzicht. In den Duitschen Rijksdag heeft de rijkskanselier zich verdedigd te gen 's heeren Rebel's bewering dat de Duitsche politiek tegenover Chi na onvriendschappelijk, hard cn wreed zou zijn. llij las verschillen de zinsneden voor uit een brief van den Ghineeschen gezant waar in Duitschlands vriendscharweh]- ke houding tegenover China wordt erkend. Met betrekking tot 's Keizers re- voeringen verklaarde de heer von Bulow dat op den dag van de toe spraak te Wilhelmsbaven een ieder overtuigd was dat alle Epropeanen te Peking afgemaakt waren. De toespraak te Wilhelmshaven is ge houden onmiddellijk na heb be richt van den moord van baron Von Kettelar. Toen moest het bloed van den Keizer wel sneller door de ade ren vloeien (Bravo!) De heer Von Bulow betreurde de wijze, waarop Bftbel over het Duitsche leger en de Duitsche soldaten heeft gespro ken. Den Duitsch soldaat zal aan mannelijkheid en menschelijkheid zich door geen ander ia'en overtref fen. Dit zeido de rijkskanselier ook voor het buitenland, waarvoor het aanzien van den Duitschen soldaat wa,s verkleind. Daarvoor staat hem de genius van het Duitsche volk borg, die altijd humaniteit met hel denmoed heeft vreten te vereeni gen. (Toejuichingen). Dat klopt weinig met de berich ten die spreken over de mishande lingen waaraan do barbaarsche Chineezen vanwege de beschaafde Europeanen hebben blootgestaan. (Red. H. D.) Graaf Waldersee meldt uit Pe- king - Het detachemont-Mühlenfels ver dreef den 20en sterke Bokserafuee- lingen na een kort gevecht uit An- kiatsjwaog. De Boksers verloren vijftig dooden en acht stukken ge schut. Een eskadron van de colon nc- York onder hevel van ritmeester Ruscte viel de achterhoede aan van de troepen die van Hswenhja naar Hwajan terugtrokken, en maakte acht v/agens met geld, munitie en uitrustingstukken buit. De Chinee zen verloren dertig dooden en schij nen onder de generaals Majoekoon en Hochentai in ongeregelde orde naai' de provincie Sjansi te vluch ten. Staatssecretaris I-Iay zond aan de mogendheden een eensluidende no ta, waarin de bedoelingen van de Vereenigde Staten ten opzichte van China worden uiteengezet en wordt aangegeven hoe het gemeenschap pelijk doel der mogendheden het best kan worden bereikt- De Russische militaire overhe den hebben verklaard dat de beve len om den spoorweg over te dra gen herroepen zijn. Een reden voor deze actie wordt niet opgegeven. ï)e spoorwegkaartjes worden nu in Ast Russisch gedrukt. - Paul Eruger. Wij ontvingen gisterenavond het telegram, dat melding maakt w.n „het beroep op de volkeren" door president Kruger te doen. Bij het verlaten van de Gelder land heeft President Kruger een dépeche aan onze Koningin gezon den, om haar te bedanken von- het gebruik van het oorlogschip, het geen zijn reis naar Europa veraan genaamde en zijn deerniswaardi- gen toestand verzachtte. Ondanks alle officieele reserve die Kruier omringde is het toch bekend ge worden, dat de president in Hol land een officieel beroep zal doen op de mogendheden. „Indien dit beroep geen uitwer king heeft," zal de President de „documenten publiceeren" betrek king hebbende op den oorlog. Pre sident Kruger meent dat waar de mogendheden kennis zullen dra gen van de ware toestanden, En geland gedwongen zal worden zach ter op te treden ten opzichte der re publieken. Mocht ook dit niets hel pen „dan zal de president ondanks zijn hoogèn leeftijd en wankelende gezondheid naar Afrika terugkee- ren orn bij de strijdende Boeren te leven en den dood te vinden in zijn eigen vaderland. H.M. de Koningin heeft 't volgen de telegram teruggezonden „M. Paul Kruger. „Pres. der. Z.-A. Renubliek. „Het is mij aangenaam geweest Uwe Excellentie den kruiser Gel derland ter beschikking te stellen en het doet mij genoegen te verne men dat gij de reis in goede ge zondheid hebt volbracht. Wilhelmina." Wie is niet ontroerd bij een le zing van Ivruger's waardige bood schap aan de volkeren van Europa. De eerbiedwaardige grijsaard, die verpersoonlijkt het gansche smarteleven van zijn tot den dood gesard volk, spreekt fier en beslist tot de volkeren in Europa :help mij, ons allen, en zoo gij flat niet wilt, dan ben ik oude van dagen, gebroken man, bereid met mijn volk te sterven, ons verdedigend tot den laatsten ademsnik en liever allen te zamen den dcod in te gaan dan ons overwonnen te weten door da troep roovers en plunderaars, die de schenneride hand hebben uitgestrekt naar ons bezit, d>e in een schandelijken krijg niet hebben ontzien onze vrouwen en kinderen, en die, vuige, vuile, laaghartige lafaards die ze zijn, hun schandgeid ebben gestrooid om tegenbetco- gingen uit te lokken wanneer ons volk en onze persoon geëerd en ge huldigd werd. O, het diep tragische dat zulk een zwarte wolk schuilt voor den licit- tenden dageraad van de komende eeuw. Mocht 't beroep op de volkeren eens niet te vergeefs zijn mocht eens een laatste oorlog gevoerd worden al leen om de idéé der vrijheid en on afhankelijkheid en mochf^tan eens dit kanongebulder het laatst zijn waarvan de geschiedenis der menschheid zal gewagen. Wat de uitslag zal zijn? We we ten het niet, we vreezen, maar toch ookhopen we, als kinderen misschien, maar dan toch als kin deren ai9 gelukkig zijn in het ge loof dat het goede moet overwin nen in deze wereld, die onwankel baar gelooven in deze woorden „nooit zag ik den rechtvaardige van God verlaten, noch zijn kinderen bedelend om brood". Maar, laten wij den edelen bal ling volgen op zijn reis (President Kruger is met don sneltrein van 0.20 uit Marseille ver trokken, vergezeld van Dr. Leyds, de heeren Pierson, Wessels, Eloff, Fischer, van Hamel, Bimbaud, Pau- liat, Heymans en Mevrouw Elcff met hare kinderen. Op dit oogenblik van vertrek sprak de president uit het portier raam de volgende woorden Bur gers van Marseille en van Frank rijk, ik zeg het Fransche volk dank, verwacht die sympathie, dien geest bij mijn aankomst bereid is. Ik verwacht die sympathie, die geest drift weer te vinden in alle steden, die ik dooi' kom en hoop dat zij zullen worden gevolgd door daden, die ons zullen blijven steunen en tot einddoel hebben onze zaak te helpen." Toejuichingen begroetten do wtoorden van den president, die daarop met een afscheidsgroet ant woordde. De president bracht den nacht te Dijen door. Op den boulevard werd een groot plakkaat opgemerkt, waarop men las „Vergiffenis voor Europa!" Er waren uitgebreide politic-maatrege len genomen, doch er had geen en kel incident plaats. Toen Kruger te Avignon binnen- stoomde lieten de hoornblazers en tamboers van de vereeniging van Kinderen van het Graafschap zich hoeren te midden van geestdriftige uitroepen. Een mand bloemen, ver sierd met de Fransche en Trans- vaalsche kleuren, werd den presi dent aangeboden. Garde, eerste on der-burgemeester, hield een toe spraak. President Kruger antwoord de in 't kort, zichtbaar vermoeid. Hij groei'.e met de hand, staande aan het portier. Leden van de ge meente- en departementale raden en van de prefectuur waren aan wezig. Na een oponthoud van tien minuten vertrok de trein weder. Overal verder was het als een zege tocht. Avignon, Tarascon, Valence, Lyon, Macon zijn elkander opgevolgd en over al waren de perrons vol menschen, overal stonden de autoriteiten den pre sident op te wachten, spraken zij hem toe in warme, somtijds geestdriftige en waarlijk treffende hewooi'dingen, boden zij hem het welkom uit naam van do inwoners hunner gemeenten, 't Kan niet anders of al deze begroetin gen, in bewoordingen, waaruit altijd dezelfde geest, ademt, moeten het grij ze staatshoofd diep treffen, hem vaster nog dan in Zuid-Afrika ontvangen brie ven en bladen de overtuiging schen ken, dat het Fransche volk en met dit ook alle volkeren van Europa als één man de zaak der Boeren erenegen zijn. Iloe verder hij komt op zijn reizen, hoe sterker deze overtuiging wortel zal schieten in zijn hart en misschien zal liet hem eenige vergoeding zijn voor wat hij voor en met zijn volk heeft moeien lijden en helaas nog lijdt. Tc Dijon was alles voor de ontvangst van den president gereed. De eerste- klasse wachtkamer was tot salon ge maakt. Van het station af, tot aan het hotel de la Cloche waren masten ge plaatst met de Fransche en Transvaal- sche vlaggen; en dan weer van het ho tel tot aan het stadhuis. Aan het ho tel werd boven den hoofdingang een groote Transvaalsche vlag gehesclien, zoodra president Kruger aankwam. Drie salons en vijf-en-twintig kamers waren voor den president en zijn ge volg in orde gebracht. Daar werd president Kruger in opdracht van den gemeenteraad offi cieel ontvangon door den burgemeester en de oud-burgemeesters. De regeering ziet raischien zulk een officieele ont vangst niet gaarne, maar zij verzet er zich wijselijk niet tegen. In iiet station heette do maire den president der Zuid-Afrikaansche Repu bliek welkom en Kruger antwoordde, daarbij herhalende wat hij reeds te Marseille had gezegd, dat de liefde tot het recht in Frankrijk wel sterk moet zijn om zulk een bewonderens waardige beweging uit te lokken ten gunste van een volk, dat het Fransche volk persoonlijk onbekend is, waarvan het slechts weet dat het door het groot ste onre-ht wordt bedreigd. Intusschen was de avond gevallen, in de straten werden de feestverlich tingen ontstoken en ook vele huizen werden geïllumineerd. Tal van parti culieren hadden de vlag uitgestoken. Voor het station vormde zich do stoet dte werd geopend door alle vereenigin- gc-n uit Dijon met haar banieren cn muziek. Daarop volgden onmiddellijk de rijtuigen, waarin Kruger en zijn reisgenooten, de maire en de oud-mai- res waren gezeten. Toen de stoet zich in beweging stelde werden vuurpijlen afgestoken. De geheele stad was sa- rrifintzestroomd lanffs den weg naar het I hotel en juichte den President met da verenden jubel toe. Voor het hotel hield men de leve's zoo lang en zoo dringend aan dat de heer Kruger zich genood zaakt zag driemaal op het balkon te verschijnen om te bedanken, telken male met een nieuwe uitbarsting van gejuich begroet. De studenten liepen voor het hotel te hoop, Kruger toejui chende. De correspondent van de Temps" seinde: „President Kruger wenscht te Parijs niet langer dan vier dagen te blijven. Mij zal zich (voorloopig) in Nederland vestigen, als zijn gezondheid het hem toelaat." De duur van het verblijf van den pre sident te Parijs kan nog niet vastge steld zijn, o. a. omdat de president nog niet weet, of hij van de uitnoodi- ging van den Parijschen gemeenteraad om de hulde op het stadhuis in ont vangst te nemen kan gebruik maken. Men heeft den takt, waarmede de pre sident die uitnoodiging beantwoord de, zeer gewaardeerd. Hij verzocht den voorzitter van den Parijschen gemeen teraad met zijn beslissing te mogen wachten tot hij als staatshoofd van de Z.-A. Republiek het staatshoofd der Fransche Republiek had ontmoet. Dr. I.eyds had blijkbaar president Kruger medegedeeld hoe de verstandhouding tusschen president Loubet en den Pa rijschen gemeenteraad is. En presi dent. Kruger mocht niets doen, waar door hij de Fransche regeering kon ont stemmen. Stadsnieuws Haarlem, 24 Nov. 1900. SLukkea van dsn Gameente- raad. De commissie van bijstand in het beheer en het onderhoud van den Hout en do plantsoenen, gevraagd om nader advies in zake de voorgestelde vier speelplaatsen voor de jeugd, wijst er op dat haar advies reeds vroeger werd gegeven en gunstig luidde, ten einde het woeste spelen van jongelieden in den Hout en op het Bolwerk te weren, speciaal wat betreft de z.g. Engelsche sportspelen.Het zijn voornamelijk voet bal, hockey, cricket en dergelijke spe len, door jongelieden uitgeoefend, waaraan naar het oordeel der commis sie paal en perk moet worden gesteld. Geenszins wordt bedoeld het onschul dige en onschadelijke spelen van klei ne kinderen, onder toezicht van vol wassenen (b.v. ook van de voorgestel de plantsoenwachters). Dit te beperken ligt niet in de bedoeling der commis sie, ook niet al wordt daarvoor van een grasperk met mate en bescheiden heid gebruik gemaakt. In overeenstemming met het door B. en W. ingewonnen advies van de commissie voor de Iramplannen, heb ben B. en W. aan de Eerste Nederland- sche Electrische Trammaatscliappij, naar aanleiding van een door haar gedaan verzoek om voor hare lijnen liet stelsel van vaste halteplaatsen aan te nemen, bericht dat het hun niet wenschclijk voorkomt daartoe hunne medewerking te verleenen, omdat zij dat stelsel een groot ongerief achten voor het publiek. B. cn W. wijzen erop daarmede in den zin van den Raad te hebben be slist, in verband met art. 29 der conces sie-voorwaarden. De Eerste Nederland- sche Electrische Trammaatschappij heeft zich opnieuw tot B. en W. gewend met de verklaring onmachtig te zijn dit door te voeren, en betoogt dat het niet wenschelijk zal zijn voor een be hoorlijken regelmatigen dienst en voor de veiligheid, aangezien het publiek dan deze regelt. Ook wijst zij er op dat het in het buitenland reeds zoo is als zij het wenscht. B. en W. meenen dat do bezwaren genoegzaam gewicht heb ben, en stellen voor de proef te nemen met het stelsel van voste stopplaatsan. De Gasfabriek. Wij lezen in de ,,N. R. Ct." In de Haarlemscho Raadszitting van 18 Nov. 1896 heeft de Raad een speci- alo commissie uit zijn midden benoemd om te adviseeren over de aanvraag om concessie-verlenging van de I. C. Gas- association. Die commissie bestond uit de heeren Joh. de Breuk, J. J. Sneltjes, mi'. A. A. v. d. Mersch, G. C. Loomeyer en, W. Stolp, en zij assumeerde zich den heer Van der Horst, toen nog te Utrecht, als deskundige. Op 9 Febr. 18118 kwam zij met haar rapport, waarvan de conclusie was B. en W. uit te noo- digen te hunner tijd de noodige voor drachten tc doen betreffende den bouw en de exploitatie eener gasfabriek van wege de gemeente. Die conclusie werd toen aangenomen, doch als de Raad na jl. Woensdag nog eens voor het feit kwam te staan, lijdt het grootcn twij fel of dit ook nu het geval zou wezen. Wat toch is er geschied? In het rapport, bovenbedoeld, deelde de commissie o. m. mede dat de deskun dige, „als vrucht van een geheel uitge werkt avant-project, met inachtneming van de details der bouwconstructiecij- fers, die te beschouwen waren als ruim genomen ramingen," als kosten van den bouw oener fabriek had opgegeven 1,430.000; dat hij het bedrijfskapitaal had geschat op f 80,000, zoodat de ge meente, een leening sluitende van f 17,150,000, van alles zou afwezen, Maar do daarop benoemde directeur is nu ook aan het rekenen gegaan en in de Woensdag gehouden geheime Raadszitting werd nu de mededeeling gedaan, dat de fabriek niet zal moeten kosten f 1,430,000, maar f 2.800,000; dat het bedrijfkapitaal niet moet zijn 80,000 doch f 200,000 cn dat, wil de Raad er nog een electrische controle bij, dat nog f 600,000 meer zal kosten. Nu dat alles bekend is geworden, kan het niet anders of ook de andere cijfers in liet rapport, waarbij o. m. is geschat dat de gemeentefabriek reeds het tweede jaar f 145,000 zuivere winst zal afwerpen, worden in twijfel getrok ken. Want, waar de Imperial aanbood dadelijk nA do concessie-verlenging den prijs van het gas te brengen op 6 cent per kub. M. en dan nog aan de gemeente uit te keeren 1/2 cent van ie- deren kub. M. op meter geleverd gas, werd geschat dat dit oen bedrag zou zijn tot 1913 toe, van f 519,500, dat door gemeente on particulieren zou worden tekort gekomen. Doch dat beteekende volgens het rapport niet veel. Want, als de fabriek zou kosten f 1,430,000, was er voor rente en aflossing noodig f 95,750, waarin begrepen ook de rente en aflossing van het bedrijfskapitaal en dan de bruto-winst bij een prijs van 6 cent por kub. M. zou zijn 241,200 en de publieke verlichting in 1904 f 24,360 zou kosten, bleef er dan in ieder geval dat jaar nog rond f 120,000 over. En om nu hen, die van 1899 tot 1902 aldoor maar 9cent per kub. M. voor het gas hadden betaald, terwijl zij, bij conces sie-verlenging reeds van 1899 af 6 cent zouden betaald hebben, schadeloos te stellen, kon volgens het rapport in 1904 de gasprijs voor de personen ge bracht worden op 5 cent per kub. M., wat f 56.951 zou kosten, maar dan bleef er in ieder geval voor de gemeente nog rond f 64.000 over. Nu echter de cijfers f 1,430,000 en f 80,000 zijn veranderd in f 2,800,000 en f 200,000, zijn de verhoudingen geheel anders geworden en moet er reeds spra ke van wezen dat de gasprijs zal wor den gesteld op 7 cent per kub. M. Zang en Vriendschap. Vrijdagavond, de pewono repe titieavond van de Koninkl. Li eder- 'l&fel Zang en Vriendschap kwa- mon de leden bijeen in de boven zaal der Sociëteit Vereeniging. Wegens het overlijden van den heer 11. van Breemen Hzn., werd besloten, dien avond niet to zingen. Ingekomen was een brief van de familie, waarbij van het afsterven van den voormaligen vic-e-vcorzit- ter werd kennis gegeven. Be heer J. D. Franse, thans vice-voorzitter der Licdcrlafel, nam het woord. In gevoelvolle taal schelste hij wat de heer Van Breemen voor de vereeni ging geweest is en welk een ont zaglijk aandeel hij heeft gehad in haren vooruitgang en tegen woor- digen bloei. Hij legde er den na druk op, dat de Liedertafel zooals zij thans is als het ware als erfenis van Van Breemen aan do leden is achtergelaten en dat op hen de moeilijke taak rust, die te aanvaar den cn verder te beheeren in zijn geest. Van1 do Koninkl. Zangvereeni- ging Cecilia le 's Gravenhage is een schrijven van rouwbeklag ingeko men. Besloten werd, dat de leden van Zang en Vriendschap zich Zater dagmorgen op het Kennemerplein zouden vcrcenigen, om van daar uit den lijkstoet te volgen. Woensdagavond zal de heer H. Spiek man voor de vereeniging Socialis tisch) L(eesgezelschap) in da Sociëteit „Vereeniging" alhier een rede houden over: „Do ontwikkeling der werkkring en van den invloed der moderne vak- vereenigingen". In het douchebadhuis zijn in de af- geloopen week genomen 355 baden. Tot consul van den A. N. W. B. al hier is benoemd mr. A. van Stralen. Wij verwijzen onze lezers naar ach terstaande advertentie van de Ned. Opera-vcreeniging. Het kunstlicvcnd- lidmaatschap kost f 5, het gewone lid maatschap f 2.50, waarvoor men res pectievelijk 24 en 12 reductiebiljetten ontvangt, dlo een derde vermindering op den toogangsprijs der Ned. Opera geven, nl. voor plaat6en boven den gul den. De Vereeniging tegen het mishande len van Dieren voor H. en O. heeft aan den Raad der gemeente een verzoek schrift ingediend tot wijziging van art. S4 algemeene politieverordening, behel- sende voorschriften omtrent het ge bruik van honden als trekkracht. HaarlemZandvoort Spoorweg Maatschappij. In de maand Juli 1900 was de op brengst reizigers f 10787.285, idem goe deren f 834.49, idem diversen 129.13 te zamen 11750.905. Per dag en peï kilometer 44.59. Zondagsrust der Bakkers gezellen. Tot ons genoegen kunnen wij consla- tecreu, dat te beginne met morgen. Zondag, den 25en November, de Depot houder Van der Velden der Haarlem- sche brod- en meelfabriek geen brood meer op Zondag zal betrekken. Het maken en opstellen der toegangs- bruggen met hameigebinten en bewe- gingsinrichtingen voor de aanleg plaatsen van het stooinpontveer over het Noordzeekanaal te Velsen zal wor den aanbesteed op 20 December a.s. De raming bedraagt f 34.000. Voetbalwedstrijden op Zondag a.s- hier ter stede: HaarlemH. B. S. le klasse N. V. B, terrein to Heemstede. UnitasII. F. C. II (le kl. H. V. B.f terrein aan den Schoterstraatweg vooj do buitenplaats ILct Klooster. Voor het weldadigheidsconcert te ge ven op Donderdag 29 Nov. in de Socië teit „Vereeniging" door het mannen koor „Caecilia" is reeds circa f 350 ont vangen of ingeschreven. Een goed be gin dus! Zondagmiddag, 25 November a s. zul len in liet gebouw St. Bavo wederon? twee schermkampea worden gehouden voor het sabel-kampioenschap van Haarlem. Aanvang 2 uur. Donderdagavond had een scherm- kamp plaats tusschen D. O. S. en K. D. O. Daar deze kamp niet kon worden beëindigd, zullen wij den stand der ver- eenigingen pas later vermelden. Verder zal a.s. Maandagavond half negen een algemeene commissie-ver gadering plaats vinden in Café Suisse, Smedeslraat, met betrekking op den feestavond bij gelegenheid van het uitreiken dor prijzen door den WelEcl Gestr. Heer Kapitein van Alphen. Ds commissie voor de afdeeling „On derwijs" van de vereeniging van Kam toor- en Handelsbedienden voor Haar lem en omstreken verzoekt ons te wij zen op do opening der nieuwe cursus- ses in do moderne talen en boekhou den, op 1 December a.s. Dit onderwijs, dat hoofdzakelijk ten dienste van den handel is ingericht, heeft ten doel do bedienden meer ge schikt te maken voor de betrekking die zij vervullen. Reglementen zullen bij aanvrage gaarne veerstrekt worden.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1