om een voetbalwedstrijd bij te wonen. De bewaker hield dat voor een zeeï gunstige gelegenheid, om zijn gevan-. gene te laten ontsnappen en gaf hef verlof, maar juist te 6 uur was de no-* ger weer terug en verzocht, binnenge laten te worden. Denzelfden avond vroeg Mozes vergunning, naar de kerk to mogen gaan, waartoe hij eveneens verlof kreeg. Toen hij tegen 1 uur 's nachts terug kwam, vond hij de gevangenis geslo- ton. Na kort beraad begaf hij zich naar het huis van zijn bewaker en trommelde deze uit den slaap. Hij kreeg ten antwoord, dat hij naar de maan kon loopen, Mozes volgde den. raad, maar den volgenden morgen wag hij weer op tijd present. Hij werd zeer onvriendelijk ontvangen, maar liet zich niet afwijzen. Mozes houdt aan zijn rechten als ge vangene der stad Kirkwood, laat zich het eten goed smaken en bekommert zich niet om den toorn van zijn bewa ker. De laatste is de vertwijfeling na bij, als hij er aan denkt, dat dit nog 17 maanden moet duren Een eiland te koop. WoTdt te koop aangeboden uit de hand of hij opbod het eiland Kebao, provincie Quang- Yen, in Tonkin beslaande 25,000 hectaren, met inbe grip van rotsen, zandbanken, eiland jes, die het op 2 kilometer in het rond zullen omgeven benevens alle onroerende goederen daarvan deol uitmakende, als havens, kaden, woonhuizen, ijzeren gebouwen, steenen woningen voorts 2214 meter spoorweg en rails, en daarbij behoorende accessoires en eindelijk de vijf woninggroepen Port-Wallut, Kebao-stad, Kebao-mij- nen, Caï-Paï-mijnen, waar zich de put ten bevinden van Lanessan en. Caï-Daï- stad. En dat alles voor hoeveel! Geen vijf milïloen, geen vier, geen drie, twee, één Ook geen 500,000 gulden, geen vier, drie, twee ton Alles te zamon voor slechts 100,000 gul den I Zaterdag 2 Februari komt Kebao vroeger toebehoord hebbendo aan een mijnbouwondernemmg, die failliet is gc-gaan, weshalve het syndicaat het eiland in veiling brengt onder den hamer. Liefhebbers zich te vervoegen Pa lais de Justice te Parijs. In het postkantoor to She&iold. Binnenland. Hertog Hendrik. De Mecklenburgsche Hertog-regent heeft den referendaris Von Engel tot Kamerjonker benoemd. Deze heer is aan Hertog Hendrik toegevoegd en zal hem naar Holland vergezellen. ■Hertog Hendrik heeft eenige dagen in Eisenach doorgebracht, waar Z. II. een bezoek bracht aan den Erfgroot- hertog van Saksen-Weimar. Ambtenaren SJ. A. S. M. Op de vergadering van besturen van afdeelingen van den Bond van uit Z. Afrika verdreven N. Z. A. S. M. perso neel, gevestigd te 's-Gravenhage, 20 November te Amsterdam gehouden, werd besloten de directie der N. Z. A. S. M. to verzoeken 't personeel dat met ingang van 30 November a. s. eervol ontslagen zal worden, niet te ont slaan, maar in dienst te houden, zij 't dan ook zonder salaris of toelage. Naar het 't bondsbestuur thans blijkt, is er veel waarschijnlijkheid dat aan dit verzoek zal worden voldaan. Eerst daags zal een mededeeling vanwege de directie verschijnen met voor 't perso neel gunstige bepalingen. Znid-Afr. Hypotheekbank. De „Standaard" schrijft: Niet ernstig en niet dringend genoeg kan de oprichting van een Zuid-Afri- kaanscho Hypotheekbank worden aan bevolen. Ook is bij deze zaak spoed, indien voorkomen zal worden, dat on derwijl bet land onder den hamer gaat. Niets is zoo jammer, als dat men in Zuid-Afrika de oprichting van zulk een bank in Nederland niet vroeger heeft uitgelokt, en zich eigener beweging aan Engelsche woekeraars gebonden heeft. Ook hieruit blijkt opnieuw, hoe wei nig men in Zuid-Afrika bet gevaar, dat dreigde, heeft voorzien, te weinig op Nederland en te veel op Engeland heeft vertrouwd. Toch mag dit geen oorzaak voor ons .zijn, nu stil te zitten; eer ligt er drang reden te meer in, om onverwijld te red den wat nog te redden is. Doch wie heeft de gegevens? Hoe komen onze financiers tot- de kennis van het land dat verhypothe- keerd is, van de hypotheken die er op staan en van de conditiën waaronder ,dc hypotheek aangegaan. Ook dient toegelicht, waarom hypo theek genomen is? Waartoe het opge nomen geld heeft gediend? Hoe oud de ze hypotheken zijn, en waarom, zoo de opbrengst van het land zoo gunstig is, de oudere hypotheken niet roeds lang zijn afgelost? De sluwe Milner heeft zich bij zijn bezoek aan Bloemfontein en Pretoria ongetwijfeld op de hoogte van al deze dingen gesteld, on zijn plannon er naar beraamd. Om die plannen te verijdelen, is ons gelijke kennis van zaken noodig. Alge meens gezegden, ruwe gissingen, glo bale cijfers baten hier niets. De vraag is alzoo, of de overgekomen staatsambtenaren de noodige inlichtin gen verschaffen kunnen. Zo ja, laten ze zich dan, zonder langer verwijl, met een consortium van financiers in aan raking stellen. Alleen zoo schlot men op.; Academische examens. Leiden. Bevorderd tot doctor in de .geneeskunde de heer A. H. Oort, geb. te Harlingen, op proefschrift: „Proeven met doorloopenden hersenarbeid geno men op schoolkinderen." Bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap de heer A. B. van der Laan, geb. te Oldeberkoop, op Stellingen. Kruger in Den Haag. Omtrent de door het bestuur der Haagsche afdeeling van de Ned. Zuid- Afrikaansche Ver. te regelen ontvangst van presiden Kruger in de residentie, kan thans worden medegedeeld, dat hij genoemd bestuur voorzit de gedachte om bet Transvaalsche staatshoofd een waardige ontvangst te bereiden, war6 van elk feestelijk vertoon, met het oog op de omstandigheden waarin de Z.- AJ'r. Republieken verkeeren. Op den dag der aankomst zal daar om, gelijk reeds met een enkel woord ia vermeld, de President bij diens aan komst aan het station worden opge wacht door het bestuur der Haagsche Jafdeeling aan het hoofd van een ge mengd koor van 600 dames en heeren, jleden van tal van zangveroenigingen, Verbaasd bleef hij op den drem pel staan toen hij de groote koffers .midden cp don vloer en de over tafels en stoelen verspreide kleo- dingstukken gewaar werd. Maar wat heeft dat in 's he melsnaam te beduiden, Edith? riep hij zijn zuster toe, die alleen aan wezig was. Ga je dan op reis? Ja, en ik heb je tevergeefs op je kamer gezocht om het je mee te fleelen. Morgen of overmorgen gaan We naar de zee of naar het geborg- 'te. We? wis zijn dat. Edith? Nu, wie anders dan moedei*, jij en ik? Ik denk Die' dat je zult fwenschen met Erwin alleen hier op Elvershoh te blijven. Ik zal daartoe toch wel moe iten besluiten. Ik ben juist pas aan «een omvangrijk werk begonnen, pat ik zoo spoedig mogelijk wensch £e voltooien. Iets in den geest van je opstel "ran laatst, Prosper? Ja, een uitvoerige bespreking pn grondige behandeling van de Hellingen, die ik in het beknopt bpstel slechts even kon aanstippen. Dat werk kon je toch wel wat hitstellen. Misschien zul je zelfs gedurende ons verblijf op de bad- chrislelijke en van andere richting. Dit koor zal, onder leiding van Richard Hol, president Kruger twoe verzen van psalm 72 toezingen. Dan zal do presi dent der Haagsche afdeeling, dr. H. Blink, een adres van hulde aanbieden aan den Staatspresident, en daarbij een toespraak tot he mrichten. Met liet oog op het groot aantal zan gers, zal slechts een beperkt publiek tot deze plechtige ontvangst aan het station van aankomst worden toegela ten. Vervolgens ligt het in het voorne men van het bestuur om behoudens de bewilliging van den President eenige dagen na aankomst een groote receptie te organiseeren, op welke auto riteiten, vereenigingen en particulieren hunne opwachting aan oom Paul kun nen maken. Maandagmiddag vergaderde het be stuur tot bespreking van dat plan en heeft het zich in sub-commissies ver deeld. Maandagavond had eene bespreking plaats tusschen het bestuur en de be sturen der vele vereenigingen die aan de huldcbetooging wensclien deel te nemen. Omtrent den dag van aankomst van den president was bij het bestuur nog niets hekend. Zaterdag had te 's-Gravennolder een ernstig ongeluk plaats. Een jong- menscb, I .de V., heeft door onvoorzich tigheid de volle lading van een per cussiegeweer in zijn hoofd gekregen. Men vond hem met een diep gat boven zijn inkeroog, badende in zijn bloed; kans op behoud van zijn leven is zeer gering., Roods Kruis. Naar aanleiding van het telegram van dr. Lingbeek, Zaterdag door den voorzitter van het Roode Kruis ontvan gen, is aan de behoefte aan verplegend personeel voorzien, door de zending van de verpleegsters J. Boogh en W. de Jonge, werkzaam in het Roods Kruis- gesticht van het damescomité te 's- Gravenhage. Zij zullen zoo spoedig mo gelijk vertrekken. Door de Boksers gedood. I-Iier te lande is bericht ontvangen, dat pater Jaspers van de missie in Zuld- West-Mongollë is gedood. De heer Jas pers werd te Gel dorp geboren. Hij deed zijne studiën op het klein seminarie te St. Michiels Gestel en werd priester gewijd op het groot Seminarie te Ha ren. Na in Schout zijn noviciaat vol trokken te hebben, vertrok lrij in Sept. 1898 naar de missie van Zuid-West- Mongolië. Met mgr. Hamer, bisschop van dit. vicariaat, is de heer Jaspers de twee de onzer landgenopten, die vielen dooi de handen der Boksera. Omtrent den marteldood dien de Ghineezen mgr. Hamer daden onder gaan, deelt de heer W. J. Oudendijk, consulair ambtenaar aan Hr. Ms. ge zantschap te Peking, het volgende me de: Ia West-Mongolië werd bisschop Ha mer op wreedaardige wijze ter dood gebracht. Nadat men hem handen en voeten had afgehakt, begoot men hem met olie, om hem daarna levend te verbranden. Ook te Brussel heeft zich dezer da gen eene commissie gevormd voor het aanbieden van een huldeblijk aan II. M. de Koningin bij gelegenheid van Haar huwelijk. Deze commissie, die zich voorstelt de te ontvangen gelden ter beschikking te stellen van het hoofdegmitó te Amsterdam, is samen gesteld als volgt: jhr. mr. R. A. A. E. von Pestel, gezant der Nederlanden, eere-voorzitter, Joh. D. Buijs, consul der Nederlanden, voorzitter; Q. W. F. do Flines, vice-consul der Nederlanden secretaris-penningmeester; dr. J. C. Volgraff; jhr. E. J. de Stucrs; Marse; baron mr. V. van Hawick; Vos van Ha- gosteln; M. Alting du Cloux; LI. An- driesse; W. Lloek; G. N. de Stoppelaar; R. Stuffken en J. S. Bowles, leden. Evenals de „Mathr van Parijs opent de „Petit Bleu" een Inschrijving onder de Belgische vrouwen om een huwe lijksgeschenk aan te bieden aan Ko ningin Wilhelmina, wegens haar edel aardige houding jegens president Kru ger en de Zuid-Afrikaan scha Repu bliek,, Een zwerveling©. Wie zoo nu en dan, laat in den avond, of des nachts, langs Amstels j plaats tot het inzicht komen dat hot boter is or geheel van af te zien. Aan de bestaande toestanden zul je daardoor toch niets veranderen en het is dwaas zonder doel of nut er gernis te verwekken bij hen, tot wie men door geboorte, opvoeding en familiebanden toch blijft behoo- ren. Ik zou dus mijn overtuiging moeten onderdrukken, alleen om de schuldbewuste gevoeligheid van mijn standgenooten te ontzien? Het veï-wondert me zulke stellingen uit jou mond te vernemen, Edith! Jij juist hebt me dikwijls genoeg ge zegd dat een man altijd den moed zijner overtuiging moet hebben. Zoo denk ik er ook nu neg over. Maar dat wil toch niet zeg gen dat hij deze overtuiging bij el ke gelegenheid moet uitschreeu wen. Ook voor jou zal de tijd om den strijd te beginnen aanbreken. Tot dan is het beter de wapens te laten rusten en liever bedacht {e zijn op de verbetering van je ge zondheid. Juist om jouwentwil trekt deze reis me zoo aan. Heb je een bepaalden wensch ten opzichte van de keuze van ons zomerver blijf, deel me dien dan mee. Dan zal ik zorgon dat die vorvuld wordt. straten gaat, ziet soms figuren, die door de burgerij, die geregeld klokke tien of elf naar bed gaat, niet worden opgemerkt, waarvan men zelfs niet vermoedt dat zij bestaan. De Telegraaf maakt melding van eene zwervelinge, die nu en dan to Am sterdam een onderdak komt vragen aan sommige politiebureaux. Het is een 79-jarige vrouw. De arme is krankzinnig, maar zij is niet in het minst gevaarlijk voor de omgeving. Als ze op een politiebureau komt vra gen om nachtverblijf, wordt zij ge woonlijk door de mannen, die haar al lang kennen, met militair saluut ont vangen. Dit omdat zij zich waant „Kei zerin van NeOrland" to zijn, de titel, waarmede zij zich aandient. Schamel in do kleeren, een klein mandje aan den arm, strompelt ze bin nen en wie haar naar haar levensge schiedenis vraagt, vertelt zij, dat ze afstamt van Jan Willem Friso, dat ze 48 jaar lang heeft gewoond op de Bo termarkt, dat zij haar man heeft ver loren, die aan „Artis" was verbonden, dat zij groote panden in eigendom heeft in de Plantage, maar dat ze nu met naaien hij de menschen zoo nu en dan wat verdient en dat zij gegoede familie heeft. Bedelen doet zij absoluut niet. Als men haar vraagt, waarom zij niet bij die familie om onderstand vraagt, of waarom zij niet in een of ander gesticht zich doet opnemen, dan verklaart zij „Ik heb geld, dat mijn eigendom is maar dat zij mij onthou den, dat wil ik hebben," anders is 't niet. Met veel eetlust gebruikt zij do tradi- tioneele portie kofïie en brood, die ge woonlijk wordt verstrekt, en die haar met de voor haar gebruikelijke gratie wordt uitgereikt. Zij is steeds goed ge humeurd, ondanks hare bittere ar moede, en als zij 's morgens weg gaat, om haar treurig bestaan voort te zet ten, vraagt zo altijd met nadruk of „menheer" nu zorgen zal dat ze haar geld krijgt. HtitKederl Ve&aAiantaaittbosk. Te Rotterdam werd Maandag de al- gemeene vergadering gehouden van 't Nederlandsch Paardenstamboek. O. a. werd behandeld het volgende voorstel: Het hoofdbestuur waardeert hek stre ven der regeering ter beveiliging van den gezondheidsdienst van den pel, doch acht dc niet ongegrond dai de maatregelen bij invoer van paarden niet altijd doel treffend zijn. Reden waarom liet aan uwe vergadering voorstelt zich tot de regeering te wenden mat aandrang om uniformiteit bij de voorschriften te ver krijgen. Het blijkt dat strenge maatregelen zijn genomen tegenover Engelsche paar deu, en minder strenge tegenover in voer uit België. Het gevolg daarvan is dat via België nu de Engelsche paar den kunnen worden ingevoerd, niette genstaande in Engeland kwade droes heerscht. Daartegenover werden eenige beden kingen gemaakt omdat men vreesde voor last bij den invoer uit België. Intussehen werd gewezen op den uit voer van hier naar Duitscliland, dat slechts een voorwendsel zoekt om hier den handel te slaan. Gelijkmatigheid ten aanzien van de internationale maatregelen word zeer noodig geacht. Maar de strenge maatregelen, in En geland bleken slechts betrekking te hebben op slachtpaarden (mijnpaar- den) die blijken aan kwaden droes te lijden. Het bezwaar geldt niet voor de andere paarden. En hoe dan gehandeld tegenover de Amerikaansche paarden? Wijst men op Duitscliland, dan moet ook in aanmer king worden genomen dat een massa paarden, bij name uit Zeeland, naar' België worden uitgevoerd, waar men dan ook tegenoVer Nederland strenge re bepalingen zal nemen. Hiertegenover werd opgemerkt dat het voorstel beoogt minder strenge be palingen te verkrijgen bij den invoer in Nederland. Daartegen ontstond verzet. Men wil de den invoer van zieke paarden niet vergemakkelijkt zien. Er werd voorts op gewezen dat de paarden in België aan voldoende keu ring zijn onderworpen. Geldt het slacht paarden van hier naar Duitscliland, dan gaan ze transito en worden ze aan de grens gekeurd Het resultaat was dat men besloot do zaak stilletjes te laten liggen. Aan de orde is vervolgens dit voor- stol: In het belang van de Nederlandsche Je bent zeer vriendelijk, lieve Edith, maar ik zal toch bij voor keur hier blijven. Buiten mijn werk is er nog zooveel dat me hier terughoudt. De eigenaardige klank zijner stem noopte Edith baar bezigheid te staken en hem vorsc-hend aan te zien. Je hebt dus geheimen voor me. Prosper? Evenals jij voor mij, antwoord de hij schertsend. Moet ik je herha len, wat je me, niet lang geleden, over zekere dingen gezegd heeft, die men niemand kon toevertrou wen? Zou ik dan zulke dingen ock niet eens kunnen beleven? Het zou me spijten als deze zinspelingen iets anders beteeken- den dan scherts, want dan zou ik moeten gelooven dat je bezig bem de eene of andere dwaasheid van belang te begaan. Waarlijk, dat is zeer vleiend, lachte hij, zonder eenige ver stoordheid. Ik ben du3 in jou oogen nog altijd een onervaren knaap, dien men niet uit zijn oogen mag laten gaan uit vrees dat hij in zeven slooten tegelijk loopt. Waar om moet hetgeen ik voor je ver berg nu juist een dwaasbeicl^zijnl paardenfokkerij moet gestreefd wor den naar verbetering bij het vervoer van paarden per spoor on wijziging der thans geldende tarieven. De nadeelen uit den bestaanden toestand voortsprui tende, doen. zich in het bijzonder bij vervoer van fokdieren gevoelen. Het hoofdbestuur vraagt aan do vergade ring machtiging om bij de regeering aan te dringen tot het nemen van maat regelen om de noodige verbetering te brengen in de thans bestaande bepa lingen en voorschriften, alsmede in de tarieven. Bij het debat over dit voorstel werd gewezen op het groot verschil tusschen de verschillende tarieven en liet enorm verschil van die tarieven, naar gelang van de richting die men bij het ver voer kiest om één en dezelfde plaats van bestemming te bereiken. Boven dien bleek d-at bij het Staatsspoor on billijke bepalingen in zwang zijn bij het vee-vervoer, terwijl die maatschap pij weinig geneigd is verandering in den toestand te brengen. Ook ten op zichte van het personenvervoer bestaan gelijk bekend, gelijksoortige onbillijk heden bij het Staatsspoor, als er geen concurreerende lijn is. Inmiddels ver langde men namens den bond de be- langltebbende vervoerders voldoende ingelicht te zien. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Rechtszaken. De Hooge Raad verwierp het cassa tieberoep van een Ainsterdamsch dro gist, wegens onbevoegd verkospen van cxtractum chinae liquidum, door de rechtbank aldaar in hooger beroep tot, f 25 boete, subsidiair 15 dagen hech tenis, veroordeeld. De bewering van re- quiraut, als zou het door hom ver kochte, zijnde kina—De Vrij, niet zijn het cxtractum* chinao liquldyui, be doeld in da Neder]andsche pharmaco- poea, achte de Hooge Raad in strijd met de feitelijke beslissing der recht bank. Gemengd Nieuws. Een eigenaardige preek. Zondag is te Eastnort (Maine) een even ongewone als demonstratieve preek gehouden. Do predikant had uit de berichtjes, die gedurende één week in dc bladen voorgekomen waren van misdaden, ongelukken en allerlei ge beurtenissen, die het gevolg waren van drankmisbruik, een bloemlezing ge maakt, welke hij had, opgeplakt op een lange reep papier. Van den kansel ont rolde hij de reep en las hier en daar gedeelten voor, dio hij commenieerdo, terwijl het kerkpersoneel het afgerol de gedeelte de kerk doordroeg en hoe langer het werd, er mee de straat op ging, het in een rijtuig plaatste en het in statie naar de stadsbibliotheek bracht, waar het plechtig overhandigd werd aan den bibliothecaris. Ten eeuwigen dage zal het daar als een afschrikwekkend voorbeeld van al de ellende door drankmisbruik vei'oor- zaakt, blijven tentoongesteld.. Uit IfesHfumsoiie Kataor. In de Kamer interpelleerde de af gevaardigde Sciacca delia Scala over den moord van. Koning Um- berto. De minister-president Saraeco ontkende beslist dat aan het depar tement van buitenlandsche zalven van te voren bericht was ontvan gen dat een moordaanslag op den koning was beraamd. Zestig man waren beiast met de bescherming van den persoon des konings; de overheid had alle maatregelen ge nomen die ze noodig achtte. On gelukkig waren deze maatregelen niet voldoende en daarbij is bet per soneel van den veiligheidsdienst niet van het beste soort. De regee ring houdt zich met do noodzake lijke wijzigingsplannen bezig. De minister-president gelooft niet dat het land noch de tegenwoordige re geering, noch vroegere kabinetten daarvoor verantwoordelijk zal stel len. Het anarchistisch kwaad is geen speciaal Italiaansch kwaad.De Regsering bereidt een wetsvoorstel voor om de anarchistische propa ganda te bestrijden. Ten slotte doet de beer Saracco een beroep op den geest van een drachtigheid en verklaart hij het oordeel van de Kamer piet gerust heid af te wachten. De heer Sciacca stelde een motio Omdat je anders geen reden hebt me je vertrouwen te ontzeggen. Je weet toch wel dat niemand het zoo goed1 met je meent als ik. Ja, dat weet ik! riep hij ont roerd, terwijl hij haar hand greep en tot haar opzag, met zijn blik om vergiffenis smeekend. Eigen lijk behoefde ik er je in 't geheel geen geheim van te maken. Maar ik ben zoo doodsbang dat je me misschien zult uitlachen. En om te lachen, zie je, Edith, om te lachen is het nu eigenlijk niet. Dan zal ik heel ernstig blij ven. Wat is het dan, dat je hier te rug houdt, niettegenstaande je ^meermalen uitgesproken lust tot reizen en je weerzin tegen Erwin? O, ik gevoel geen weerzin meer tegen hem. Misschien had ik totnogtoe alleen niet den juisten maatstaf gevonden, waarnaar ik hem moet beoordeelen. Naasè hem gevoelde ik me zoo ziek en gebrek kig dat zijn kracht en gezondheid reeds iets afstootends voor me had den. Maar dat alles is nu anders geworden. Is dat anders geworden? In enkele dagen? Hoe moet ik dat op vatten? Binnen enkele.'dageip zueje... van wantrouwen in de regeering voor. De Minister-president Saracco antwoordde dat hij niet kan goed vinden dat hij staatkundig verant woordelijk kan worden gesteld voor de fouten van ambtenaren dio hijzelf niet heeft aangesteld en ver zocht de discussie over de motie- Sciacca te verdagen tot na de be handeling der begrooting. De heer Sciacca verzocht de dis cussie te doen plaats hebben bij de interpellaties over het regeerings- program. De heer Saracco verklaarde zich tegen dit voorstel waarop het werd verworpen met bijna algemeene stemmen. Daarop werd de begrooling van oorlog goedgekeurd met 163 tegen 78 stemmen. Da brieven van Bismarck De Berlijnsche correspondent van de ,,N. 11. Ct." heeft de brieven door Bismarck aan zijn medsje en later aan zijn vrouw geschreven en welke door zijn zoon Herbert in boekvorm zijn uitgegeven, ontvan gen. Zij beslaan 600 bladzijden druks. Er staan 506 brieven en te legrammen in, waarvan het eerste stuk van December 1876 een lange aanzoeksbrief is van Bismarck aan zijn schoonvader van Puttk&mmer terwijl het laatste van September 1892 een kort telegram is aan zijn vrouw. In eon van die brieven beschrijft Bismarck zijne ontmoeting met Na poleon III na den slag van Sedan. Hij schrijft o. a. „Nadat ik 's nachts tot één uur met Mol Ut o en de Franscho gene raals over de voorwaarden van de overgaaf had onderhandeld, wekte mij 's bentonds om vijf uur gene raal Rcillo met de boodschap dat Napoleon m ij wilde spreken. Ik reed ongewasschen op mijn_ nuch tere maag nam- Sedan toe-.'J Hij be schrijft dan hoe hij op den weg Na poleon tegenkomt met zes Fïs&sclae adjudants, terwijl Bisiparttk alleen is, zonder bescherming, behalve zijn rijknecht Carl, die hem Dage reden is. Napoleon wil uit vrees voor veel menschen elders eerst in een eenzaam werkmansbuis gaan. [Bismarck stuurt Garl naar binnen, en deze meldt dat het er armoedig en vuil is. „N'imperter zegt Napo leon, „en ik ging moe in de scha mele hut. In een kamer van vier voet in 't vierkant en op twee rieten stoelen zaten wij een uur. Een geweldige tegenstelling met ouzo laatste ontmoeting, in 1867, op die Tuilerieën. Ons gesprek was moei lijk, tenzij ik geen dingen wilde aanroeren die den door Gods mach tige hand terneerg©worpen man moesten kwetsen. Het was een ge beurtenis in de wereldgeschiedenis, eon overwinning waarvoor wij God den Heer in ootmoed moeten dan ken." Dit zijn Bismarck's eenvoudige woorden. Uit de laatste jaren na Bismarck's ontslag is er niets meer, daar de echtgenoqten toen niet meer ge scheiden waren. In het boek, dat den ijzeren kan selier van zijn menschelijken, be- minnelijksten en teersten kant tee kent, staan tien familieportretten. Een ftdeele gevangene. In een eigenaardige positie bevindt, zich op het oogenblik het stadje Kirk wood, in den Amerikaanschen staat Montana. Het bezit slechts één gevan gene, een neger, Mozes Zambriz ge naamd, die tot zes maanden gevange nisstraf en eene boete van 200 dollars veroordeeld is, omdat men een scheer mes in zijn bezit bad gevonden. De man kost het stadje zeer voel en men zou hem daarom heel graag weer kwijt zijn. Maar hij wil er niet van hooren. Ik krijg dagelijks drie maaltijden, zegt hij, dat is meer, dan ik er buiten krijg. Ik ben hier, ik blijf hier De staat van zaken wordt nog inge wikkelder door de omstandigheid, dat de gevangene in geen geval in staat verkeert, zijn boete te betalen, en daar voor dus ook gevangenisstraf moet on dergaan. Dat beteekent juist nog een jaar ge vangenisstraf en bij deze gedachte wordt het den Kirkwooders bang te moede. Onlangs, op een Zondag, vroeg Mo zes zijn bewaker, of hij mocht uitgaan, neon, binnen een uurin een enkel gelukzalig oogenblik? Ik ben nog altijd geen reus, maar me dunkt dat men d'at ook niet be hoeft te zijn om de liefde van een edel vrouwelijk wezen te verwer ven. Een uitdrukking van verba zing verscheen op Edith's gelaat en haar anders zoo trotsche, heerschzuchtige mond bewoog zich als in smartelijk medelijden. Neen, dat is er wel niet toe noodig, zeide ze, zich meester wor dend. Maar nu moet je me alles opbiechten, ProsperI Hoe heet het vrouwelijke wezen, dat je meent te beminnen? En hoe kon je hier in de eenzaamheid van Elvershoh kennis met haar maken? Ja, het merkwaardigste van de zaak, Editli, het wonderbaarste is, dat ik haar al lang kende en dat de zoete gewaarwording toch pas heden over me is gekomen, Ik schrik er nog van als ik bedenk dat ik zander dit gelukkig aige- loopen ongeval misschien tot aan bet eind mijner dagen dezelfde een zame, treurige mopperaar zou zijn gebleven. En haar naam, Prosper... haar naam? In Sheffield woont een fabrikant, dio vee! artikelen te expedieeren hoeft. Da gelijks gaan et honderden partijen uit zijn magazijnen naar het postkantoor om ter verzending aangegeven to v-r^- den. De faciliteit, die men zou verwaai, ten, dat zulk een geregel don klaui het postkantoor ontvangt maasösSWwG 'iÖOO pd. st. aan postzegels en tdekosten. van dezen fabrikant -werd. geboden, laat echter zêor veel te wen-- schen. Hoewel dschef der zaak ettrtëj- ek malen aan do postdirectie een zeer eenvoudige manier aan de hand heeft gedaan om de expeditie snel to rege len, komt men hem daarin in het ge heel niet tegemoet en moet elk pakje steeds weer worden, ingeschreven. Om de publieke aandacht op dezen' onhouübaren toestand te vestigen is de fabrikant op een aardigen inval ge komen. Hij liet zijn gebeele personeel, ieder van een te verzenden pakje voor zien, tegelijk naar het postkantoor gaan. Liet waren er eenige honderden; het postkantoor bleek ze nauwelijks te kunnen .bergen. "De menschen op straat drongen mee na-ar binnen, nieuwsgie rig wat dit te beteekenen had en de gang van zaken liep geheel in da war. Elke bediende van den fabrikant reik te op zijn beurt het te verzenden pakje door het loketje aan en wachtte op zijn ontvangbewijs. De fabrikant heeft aangekondigd, dat hij met zijn tactiek zou voortgaan, net zoo lang tot de postdirectie wat *- meegaander werd on hem zoowel als zichzelf -zooveel tijd en moeite be spaarde.. Moord. In een sigarenwinkel te Essen is on langs des avonds een raadselachtige' misdaad gepleegd. Politieagenten, die op het hooren van hulpgeschrei den winkel binnendrongen, vonden den 19- j&rigen winkelbediende stervende lig gen en naast hem een man die zich de polsader had doorgesneden. Men schijnt hier met een inval van inbre kers te doen te hebben. Als je maar een klein weinig- je scherpzinnig waart, hadt je dien vanochtend al moeten raden toen' ik je vertelde van mijn ontmoeting met een schoone toovenaros, die gouden haar en smaragden oogen had. Raad nu maar eens op wie uit onze. omgeving die nauwkeurh ge beschrijving van toepassing is. Alle medelijdende zachtheid was plotseling van haar gelaat gewe ken. Met ruwe hand greep zij haar broer bij den arm. Als je je zoover hebt kunnen vergeten, Prosper! Als het de deer ne van den hoofdtuinman was Hij richtte zich op alsof zij hem ge-slagen had. Onbeschrijfelijk© ontzetting sprak uit zijn trekken. Edithdat woord! Dat af schuwelijke woord moob je terug-, nemen als je niet wilt dat het eng. voor eeuwig van elkaar, ver vreemdt. Ze lachte spottend met een kort, snijdend lachen, waarvan do ha telijke klank hem als messteken trof. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2