NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. ft. ii Lrasstn 15e Jaargang". -T-r- Dinsdag 11 December 1900. srjjrg pn -•;> -i ~:,M -J x - 1 v V •No. 53:1 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden.1.20 Voor do dorpen in don omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.37% de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTInN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. B ai ten het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaame. Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. ïntercommuuale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van hot Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsiDg van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam, Uit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs SP" Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 11 Dec bevat o. a. Portugal en Nederland, De Arbi trage, ïbsen ingelicht over de Boe ren, Eniger in Nederland» Haag- sche briei', Moord te ïiOinniel. Ter. tot vered. van liet ambacht. Politiek Overzicht. j 'fc Hangt er maar van af. van welk standpunt men de dingen be kijkt, en zoo gaat het ook met het i Portugeesch-Nederlandsche geschil. Een Porlugeesch blad beweert i o. a. dat consul Pott toen hij nog consul was van de beide republie ken en van Ned - and. op groote [schaal ooriogscouirabande inTrans- jvaal invoerde, misbruik makende van zijn consulsexequaiur. „De Por tugeesche regeering d*e weliswaar [gevoel had voor den toestand waar in de Boeren zich bevonden, welke met veel moed hun onafhankelijk heid verdedigden, maar die zich biet doof.kon houden voorde drin vertoogen van Engeland, waarschuwde den heer Pott." Deze [echter deed, „om n.l. te doen uit komen hoe weinig waarde hij aan Portugal's souvereim- teit als vrije staal", precies alsof hij thuis was en bekreunde zich nieis om de verbogen van Portu gal. 'i rd hem het exequatur als cur:: an do Transvaal en van den Vrijstaat ontnomen. Maar de heer Poit bleef consul van Nederland en ontzag zich nfet om, gedekt door zijn c-xequatiu in die functie nog steeds munitie voor de Boeren te blijven smokke len. Aanhoudend gedrongen door En geland, wendde zich de Portug. regeering tot die van Nederland om er op te wijzen dat de Nederland- sche consul te. Lourenco Marquez voortdurend handelde in strijd met de souvereine rechten vanPorfugal. Maar do Hollandscho Regeering antwoordde ontwijkend en de heer Pott ging goedsmoeds voort met zijn manoeuvres. Wat de Poriugee- sche regeering ook betoogde, het hielp niets, uit Den Haag kwam f>f geen, óf een raadselachtig ant- woorch „De antwoorden van Holland", zegt het Portugeesche blad, „gele ken nota's van Chinecsche diplo Uit de houding, van Neder scheen te blijken dat men Por niet als zijns gelijke beschouw de, Men kreeg op 'fc laatst geen ant woord meer. - Do Portugeesche regeering, die noch met de Boeren, noch met En geland, noch met Nederland een conflict wensehte zag zich nu wel noodzaakt onl een bcslissenden slap le doen: zij ontnam aan den beer het exequatur als consul van „Holland", zegt hefPor- blad, „weet dus nu dat op ziin gebrek aan hoffe lijkheid heeft geantwoord op een waardige wijze, gelijk zijn (Portu- gals) plicht was." Portugal laat zich niet behandelen als een klein Afrikaansch neger-koninkje Bemerkenswaardig is wat een ander Portugeesch blad in 't mid den brengt, nl.: „dat het ontnemen van het exequatur aan consul Pott heel goed is. maar dat men van den Engeïschen consul te Lourenco Mar quez dergelijke machinaties heeft geduld, hoewel Portugal zich vol strekt niet met Engeland had ver bonden maar tegenover de Trans vaal zich neutraal had verklaard." Maar van recht en waarheid en billijkheid welen de Engeïschen niet af. verblind als zij zijn door de schitteringen der toekomst-schatten van hun roofgebied. Dat blijkt ook uit hun dreige ment om de inmenging van een vreemde mogendheid ais vijande lijke daad ie zuilen beschouwen. Engeland heeft hiertoe juist vol gens art. 3 der Haagsche Conferen tie, volstrekt het recht niet toe. Dit bepaalt „De onderteekenende mogend heden achten het nuttig dat één of meer mogendheden, welke buiten b.v, geschil staan, uit eigen bewe ging, voor zooveel de omstandighe den zich er tce Iconen, hunne goe de diensten of hunne bemiddeling aan de staten, die in geschil zijnj aanbieden. ..Het recht cm de goede dien sten of bemiddeling aan te bieden, komt ook gedurende de vijandelijk heden toe aan de mogendheden die buiten het geschil staan. ,,D°. uitoefening van dit recht kan nooit door de eone noch door de andere verschil hebbende partijen beschouwd worden als een weinig vriendschappelijke daad." I-Iet spreekt dus vanzelf, dat En geland nooit boos kan worden als e-en mogendheid zich mengt in de kwestie Zuid-Afrika. Jawel, zegt Engeland, er beslaan geen Zuid- Afrikaansche republieken meer, dus de inmenging beteekent het zelfde als bemoeiing met binnen- landsche politiek, wat wij niet ge- dooge kunnen. Behalve dat' hiertegen aange voerd kan worden dat cle republie ken vrij en onafhankelijk waren, heeft nog geen der mogendheden de annexatie openlijk erkend. En zich verschuilen achter het argument dat de Boeren-republie- ken niet waren genoodigd ter vre- des-conferentie gaat ook niet, om dat er nérgens in het Haagsche trac- taat staat, dat de bepalingen alleen golden, mogendheden die toen te genwoordig waren, integendeel. Door Duitschlands houding is de kans op arbitrage wel zoowat ge heel vernietigd. Want Frankrijk j en Rusland, die in 't onzekere zijn j wat Duitschland zou doen als zij door een verzoek nu interventie vijandig tegenover Engeland kwa men te staan, zullen dat zoo spoe- dig niet wagen. Buitenlandsch Nieuws. Geen pardon! Er is in Duitschland al veel te doen geweest over de toespraak van den Keizer tot zijn uit Kiel vertrekkende soldaten. Geen pardon in China! dat was aanvankelijk het wachtwoord, ciat zij mee kregen. Later werden de Kei zerlijke woorden verdraaiddoch de soldaten hadden hun instructies en do brieven, die in bladen van tijd tot tijd uit China van Duitsche soldaten werden opgenomen, bewezen genoeg zaam, dat zij er zich naar gedroegen. Do „General Anzeigcr" te Warzburg komt ditmaal voor den dag met een brief van een soldaat van het Duitsche exnoditionnaire corps. De soldaat schrijft: „Kr is geen weg: wij marchceren recht vooruit plunderende, moordende, stelende. Zendt mij geen geld, ik heb zooveel, dat ik niet weet wat er mee te doen. Ik héb reeds zeventien Bok sers gedood, van wie twaalf terwijl wij in de straten vochten. Een van hen j mist mij op twintig pas afstand; mei een geweerschot in den nek velde ik hem; ik was. zoo dol dat ik hun nog een kogel heb gegeven en dat ik hem ;uc bajonetsteken heb doorboord (vol gen cenige bijzonderheden). Wij zijn gruwelijk wreed. Elk gevangen ge maalde Chinees is een lijk." Zooals "men weet, heeft do Keizer laten bekend maken, dat- elk soldaat, die mededeelihgen aan de pers deed over militaire zaken in China, vervolgd en zwaar gestraft zou worden als schender van het beroepsgeheim. Portugal en Engoland. Koningin Victoria zond aan ko ning Carlos het volgende telegram ,,lk ben levendig getroffen door uw vriendelijk telegram. Ik dank u daarvoor oprecht, mijn waarde neef, evenals voor de goede wen- schen welke gij voor mij en mijn volk koestert. Mei het grootste ge noegen constateer ik de hartelijke en vriendschappelijke verhouding tusschen Portugal en Engeland. Victoria." Aan het banket, gisteravond in het Arsenaal gehouden, zeide de minister-president uit naam der regecring. dat hij de groote Brit- sche natie wensehte le begroeten in de verheven persoon van haar sou- vcrein, koningin Victoria. En te vens begroette hij het bondgenoot schap tusschen Grooi-Britannië en Portugal, dat lang had bestaan in tractaten en bevestigd was door de jongste handelingen. De beteekenis van het bondgenootschap was, dal hun rechten zullen gerespecteerd en hun gebied gehandhaafd wor den. De Britsche gezant antwoordde. Hij dankte de regeering des Ko- nings voor de vriendschappelijke houding, zoo correct gehandhaafd gedurende den oorlog in Zuiö-Afri- ka. Hij voegde er bij Het bondge nootschap dat ons onverbreekbaar verbindt, behoefde slechts beves tigd le worden. Die bevestiging is geschied door de tegenwoordigheid van het Kanaal-eskader. De Brit sche regeering beschouwt het zoo, dat clo oude banden vaster zijn aangehaald door de jongste gebeur tenissen. De groote wensch van de Britsche regeering is, da.t deze vas te en duurzame vriendschap en bondgenootschap altijd zal bestaan. In een aidikel onder het opschrift: Portugal, Engeland en-Nederland, gispt de Temps" de houding van Portugal, dat de wetten der onzij digheid schond door het vervoer van do Engelsehe expeditie over Bei ra toe te laten. De „Temps'Yoor- ziet dat de houding van Portugal het moeilijkheden zal berokkenen Kruger on de Keizer. De .Memorial diplomatique" zegt dat to Berlijn een wijziging is ge komen in de meening ten opzichte van de tegenover president Kruger aan te nemen houding. Keizer Wil helm zou den Président ontvangen diens terugkeer uit Rusland. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Reuter seint: Na het geveënt bij Sterkspruit trok do Wet in den nacht zuid waarts hij overschreed den 5 Deo. de Caledon-rivier recht op Oden- daldrift aan, vond de rivier onbe gaanbaar, keerde zich toen oost waarts, en rukte langs de noord zijde van de Oranjerivier tot 15 mijlen van Aliwal. Hij wendde zich toen noordoostwaarts in de richting van Rouxville. Knox zat hem den geheelen weg over op de hielen. De Engelsehe voorhoede vond De Wet's achterhoede bij Karreepoort- drift aan de Caledonrivier en maak te een negenponder Krupp kanon en 500 rounds ammunitie buit. De Caledon-rivier was zoo hoog, dat het onmogelijk was de bagages over te brengen, doch de kanonnen en ammunitie werden met eenige moeite aan de overzijde gebrecht. De Wet's troepenmacht, .loor de Engeïschen voortdurend opgejaagd, had tusschen Smithfieldroad cn de Oranjerivier 300 doode en sterven de paarden. De Engelsehe troepen, die de rivier zonder haar voorra den moest overtrekken, zullen aan de overzijde moeten leven op het geen het land voortbrengt. De Boeren maakten in de afge- loopen week 17,000 stuks schapen buit, clie door een kleine acdceling soldaten van Potchefsiroom naar Krugersdorp werden gedreven. De Boeren hebben bij Vlaklaagte het slation voorbij Standerton, een trein aangehouden waarmede 130 remonte-paarden werden getrans porteerd, en zijn er in geslaagd die paarden weg te voeren. Een andere troep maakte een hoe veelheid vee en schapen buit bij Vlaklaagte op hoeven van Boeren die de wapens hadden nedergelegd. Het aanwerven voor de Rand- Rifles gaat voort. Ieder Britsch on derdaan die lichamelijk geschikt is, wordt gedwongen dienst te no men cn kan verplicht worden dienst te doen in of buiten Trans vaal. De afsluiting van Johannesburg met puntdraad is bijna gereed er zullen slechts 5 uitgangen zijn, zoo- dat het voor iedereen onmogelijk zal zijn, den vijand voedsel te brengen. Van het omliggende land wordt de geheele bevolking ingebracht de honderden vrouwen en kinde ren die binnenkomen, worden in een kamp op de renbaan gebracht. Stadsnieuws HAARLEM, 10 Doe. 1900. Kegelen. De Kampioenswedstrijd, uitge schreven door den Haarlemschen Kegelbond, is Zondagavond ge ëindigd. Gedurende een drietal Zondagen is met zeer veel animo op de banen, resp. in de sociëteit Vereeniging, in Café Kuypers en in Café Brinkmaan, gekegeld. Gis teren. den laatsten dag,was de wed strijd tusschen hen, die voor Kam pioen in aanmerking kwamen, spannend. De kampioen van verle den jaar, de heer J. K .v. Cam pen, had alle kans ook dit jaar weder dezen titel te behalen. Doch ook Jan van den Berg. de bekende sport beoefenaar, deed c-en mooi bod naar de kampioensmedaille, ter wijl ook de heer G. J. van Gulik een ernstige mededinger was. Tus schen dit drietal zou dus een harde strijd gevoerd worden om Int kampioenschap van den Haarlem schen Kegelbond. De uitslag was dat Jan v. d. Berg kampioen werd met 042 houten in de 100 worpen; G. J. v. Gulik wierp 641 houten en J. K. v. Campen 038 houten. A.s. Zondag zal de prijsuitrei- king plaats hebben. Beverwijk. Het aantal militieplichtigen voor do ze gc-mcento, lichting 1901, is door Ge- dep. Stal. van Noord-Holland vastge steld op 12. Binnenland. HAAGSCHE BRIEVEN. Niemand verwacht anders dan dat ik van de komst.van president Kruger zal spreken en het zou inderdaad lieel moeilijk vallen een onderwerp to vin den, waarop op het oogenblik meer belangstelling bestaat. Ja tocli het geschil met Portugal. Laat mij daarmede beginnen en al aanstonds constateeren, dat onze Re geering. toen zij hel eerste bericht liet tegenspreken als zou consul Potc het exequatur zijn ontnomen, verkeerd was ingelicht. Zoo komt men er toe om met eenig wantrouwen de gerust stellende berichten te beschouwen, die Feuilleton. Naar het Duilsch. Weer heerschte een langdurig zwijgen. Het was alsof Kathe laatste mededeelingen van haar nauwelijks gehoord had, plotseling zeide ze: Als Fabian pas om negen uur de houtvesterswoning is terug- Aeord en zich nog geruim en tijd heeft opgehouden hoe kan i.i dan om tien uur up den baron lebben geschoten op een plaats, ie minstens drie kwartier van de outvesterswoning af is? Alles komt precies uit! her- aaide de oude man met nadruk, 'e heeren van de commissie van heben den weg zelf af- Den eersten keer hadden veertig minuten noodig en dan ou de rekening natuurlijk niet later echter, toen zij de herhaalden en wat vlugger deden ze.het in nauwelijks ;een half uur. En de houtvester met zijn lange beenen heeft er zeker niet meer tijd toe noodig gehad., vooral als hij werd voortgedreven door woede en het verlangen zijn haat aan den baron te koeien. En later... heeft later niemand hem meer gezien? Dat is het eenige zonderlinge in de geschiedenis. Geen mensen heeft hem weergezien. Het is als of hij door de lucht is weggevlo gen, En hij heeft niets meegeno men. Zelfs zijn geld werd in een schrijftafel gevonden. De heeren van de commisie zijn van oordeel dat hij zich wel van kant zal heb ben gemaakt, zooals dan eigenlijk ook het beste was, maar ik geloof het niet, en nu het park en het bosch in alle richtingen met hon den zijn afgezocht, zonder dat er een spoor van hem gevonden is, is dat ook werkelijk heel onwaar schijnlijk. Do nieuwsgierigheid van het jonge meisje scheen bevredigd. Zij had niets meer te vragen en toen de hoofdtuinman na een poos ta melijk brommig opmerkte dat het nu toch wel tijd zou zijn voor het avondeten stond zij ving op en dekte zoo. handig en zorgvuldig de tafel alsof haar gedachten^ werke lijk door niets anders dan 'door de kleine huiselijke zorgen werden in beslag genomen. Maar terwijl haar oom daarop met den besten eetlust de gerechten aansprak, nam zij zelf daarvan slechts voor den uiterlijken schijn iets op haar bord, en haar gelaat vertrok zich alsof zij lichamelijk pijn leed toen de oude het vorige thema nog maals aanroerde. Wil je ook weten wat de com missieleden me gevraagd hebben, -li: én: Eon of ander kletser moet je naam daar genoemd hebben. De hanglamp, waaronder ze zat, maakte dat Kathe ditmaal haar ge laat niet kon verbergen. Daarom raapte ze al haar wilskracht bij el kaar om den wantrouwenden oogen van den hoofdtuinman niets to laten zien dat zijn argwaan kon opwekken. Mijn naam? vroeg ze met ge huichelde verwondering. In welk verband? Wel, in verband met dien Fabian, waarmee anders? De rech ter zou gehoord hebben dat de houtvester vroeger als goed vmend bij ons zou zijn uit- en ingegaan en do lieden hebben zelfs gespro-' 'ken van een verstandhouding tus schen jou cn hem- Nu, toen heb ik hem eens inge licht op een andere manier. Voor- loopig zal hij, denk ik, zijn neus wel niet meer in onze huiselijke aangelegenheden steken. Wel ver duiveld! Het was goed dat je me bij je terugkeer klaren wijn hebt geschonken en me hebt opgebiecht dat je indertijd juist voor de onbe schaamde vervolgingen van dien man gevlucht bent. Nu kon ik den heeren ju et je eigen woorden ver klaren hoe het met jelui zooge naamde liefdesverhouding werke lijk gesteld was en kon ik der slang der kwaadsprekendheid on middellijk den kop indrukken. An dei's geloof ik waarachtig dat ze je ook nog zouden hebben ontbo den om je een verhoor te doen on dergaan. Kathe staarde met gebogen hoofd op haar bord. Daar zou ik niet bang voor zijn geweest. Maar kan men werkelijk niet vermoeden van wie die laster uitgegaan? Zou misschien de liefelijke freule Edith...? Och, onzin! Hoe kom je op zoo'n dwaze gedacht? De genadige freule zal zich ook veel om je be- nu naar aanleiding van Reuter's alar- rr.eerende tijding zijn gevolgd door de gewone spreekbuis van het Haagsche correspondentie-bureau. Die berichten droegen trouwens nóch een officieel, nóch. zelfs een officieus karakter. Eu het is zeker menschel!jk, dat ik meer beteekenis hecht aan mijn eigen in lichtingen, die het bestaan van een i breuk tusschen do Portugeesche en onze Regeering zeer beslist vaststellen, j Het vertrek van onzen gezant uit Lis sabon en van den Portugeeschen ge- zant uit Den Haag (let wel, dat deze» laatste tot nu toe geheel buiten dö on derhandelingen stond) is niet anders dan een doekje voor het bloeden. Ge- lukkig evenwel, dat Den llaag tliane een Hof van Arbitrage rijk is cn ik meen geen proietlschen. blik te hebben, wanneer ik zeg. dat. zeer waarschijn lijk althans, dat Hof met de Pott-aan- gelegenheid zal debuteeren. En nu President Kruger. Natuurlijk' zal ik nu niet inuer terugkomen op de enthousiaste ontvangst van den Staats president, zoo hartelijk en spontaan als ik het dikwerf tegenover een lid van' het Vorstenhuis niet heb gezien. Daar' waren momenten van heerlijke, bezie- lende geestdrift, daar waren wonder mooie tooneelen, als het verlaten van het station het binnentreden in het Hotel des Indes, onder een bloemenre gen uit liet hoogo trappenhuisdo eer- sto verschijning op het balcon. Dat was, het mooistVan boven af gezien, tus schen de donkere boomen, even ver licht door het schijnsel der lantaarns, die tienduizenden mcnschen, zwarte gedaanten, zoover het oog reikte. En uit die massa één kreet, zonderling eenvormig van toon, geen wirwar van geluid, maar één golf van gejuich. Niet licht zal ik het vergeten. Dat heeft ont zaggelijken indruk gemaakt op den ouden Staatsman hij heeft liet ge zegd. En nu wil ik nog eens herhalen, wat men reeds weet, dat geen enkel portret van den president goed gelijkt. Alle geven zij de grove, boerscho trek ken geen enkel geeft weer de waar- digheid, de energie die er spreekt uit dezen grijzen kop, uit die breedo, als gebeeldhouwde trekken. Na eenige pourparlers heeft H. M. de Koningin Zaterdagmiddag den Staats president ontvangen en niemand zal hebben verwacht dat er in zijn onder houd met de Vorstinnen ook maar een[ wóórd gerept is over den oorlog. Dit is dan ook niet gebeurd. Uit de naaste' omgeving van den President weet ik, dat ZJiEd. eerst zijn dank liceft uitge-j sproken voor het zenden van de „Gel derland" en vervolgens op recht patri archale wijze 's Hemels zegen heeft in-, geroepen over do voorgenomen echtver bintenis van Koningin Wilhelmina, die zich daardoor zeer getroffen heeft gevoeld en den wensch te kennen gaf om President Kruger meermalen te zien. De gelegenheid daartoe zal ruim beslaan, van' do President zal, eenige steden van ons land bezocht hebbende, voorloopig in Den Haag blijven, den kelijk totdat de Tsaar naar het 2uiden van Frankrijk komt tot herstel van ge-' kommeren! Overigens, ze is een kordaat meisje, dat moet ik zeg gen! De barones krijgt men in 't geheel niet te zien, maar haar ka mermeisje zegt dat ze weer in do tranen baadt. En dat jammerlijke kereltje, de heer Prosper, ligt ziek in zijn kamer. Freule Edith hield alleen het hoofd bij elkaar en rreeft haar bevelen alsof er niets gebeurd Is baron Prosper ziek? Weet u ook wat hem scheelt? Waarschijnlijk weer de oude geschiedenis. Zijn zenuwen zullen geheel in de war zijn, en de heel meester van Eichfeld, die knapper is dan een dokter, is van oordeel, dat het hoogstens nog een jaar of zoo iets kan duren... en bovendien is de mogelijkheid in T geheel niet buitengesloten dat hij voor dien tijd gek wordt. Dat zijn aangename vooruitzichten voor ons. want voor loopig. is hij nu eenmaal majoraats- heer van Elvershöh, daaraan is helaas niets te veranderen. De hoofdtuinman veegde zich den mond af, vouwde zorgvuldig zijn servet op en stond op om zijn geliefd pijpje te stoppen. Nu, meende hii. toen hij zag dat Kathe naar de deur ging, wil I je al weg? Ik dacht dat je me nog wat zou voorlezen. Vandaag niet, antwoordde zij.' Ik moet nog het een cn ander naai en en bovendien ben ik heel moe. Goedennacht. Maar zij dacht er niet over zich met eenig naai- of ander werk be zig te houden, toen zij weinig mi- nuten later haar gelijkvloers gele- 'g,en slaapkamertje betrad. Nadat zij de lamp had aangestoken, ging zij aan het open venster zitten met in den schoot gevouwen handen, terwijl haar blik zich droomerig in de duistere stilte daar buiten verloor. Dat de gedachten, waar mede haar ziel vervuld was, niets {gelukkigs of vroolijks inhielden, stond duidelijk genoeg op haar ge laat te lezen en hoe langer zo naar buiten in het stille park staarde, hoe somberder de uitdrukking ha- rer gelaatstrekken werd en hoe vas- ter ze de roode, volle lippen op elkaar drukte. Een poos nog vernam zij het rondwandelen van haar oom, daar- op hoorde zij hoe hij, als naar ge woonte, den leeggebranden pijpe- kop aan het open venster uitklop te en eenige minuten later de huis- deur sloot. Ook liet laatste leven

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1