Zendt wollen of katoenen kousen, schrijft mevr. Koopmans, liefst zwart, 3 grootten, «Qk voor kinderen, katoe nen hemden, nachtjaponnen, panta lons voor vrouwen, hand en zakdoe ken, voor kleine kinderen ook iets. Stukken flanel, dat hier gemaakt kan worden lakens, sloopen, want alles, alles is verbrand en weg. Het comité, gaarne deze goederen wagende, bericht dat de eerstvolgen de zendingen naar Kaapstad Ceylon, en St. Helena 13 en 20 December van uit Amsterdam vertrekken. Alle goe deren gelieve men onder het merk M. C. met opgave van den inhoud te zen den aan de cargadoors en expediteurs De Vries Co., de Ruyterkade 100, Amsterdam. Vracht en onkosten ko men voor rekening van het Middel- burgschc comité. Een tweetal mannen te Appelsga wa ren bezig te stroopen, toen van een hunner, A. de Boer, het geweer onver wachts afging en zijn kameraad E. Jonkers doodelijk werd getroffen. De justitie te Heerenvecn is met het on derzoek heiast. Een emokkol»«M>Bgöse!nedem8. De commiezen Hulst en Breedveld te Reusel (N.-Br.) bevonden zich, zoo meldt men aan de N. R. Ct, den zesden dezer op surveillance op de heide bij Hoogemierde nabij de grens, toen zij op eenigen afstand oen paar mannen ontdekten, die iets droegen. Deze per sonen werden aangeroepen te blijven staan, op welk bevel zij echter het ha zenpad kozen. Bij achtervolging viel een dezer personen in handen der com miezen het was een berucht Belgisch smokkelaar. Deze, een krachtig ge bouwd man, weigerde zich aan visita tie te onderwerpen of mede te gaan. Een hevige worsteling volgde om het jachtgeweer van deu aangehoudene, waarmede hij zich trachtte te verdedi gen. Onder deze worsteling ging het geweer af de commies Hulst kreeg de volle lading in zijn dijbeen en viel machteloos neder. Breedveld zette al leen de worsteling voort. Op het geroep van zijn tegenstander „Frans, Frans kwam nu plotseling de andere persoon, die zich kennelijk in de onmiddellijke nabijheid had opgehouden, met opge heven stok (een zoogenaamde „knots" om hazen dood te slaan) aanzetten. Dit ziende, trachtte Breedveld zich van zijn tegenpartij los te rukken, ten einde zijn revolver, die gedurende de worsteling was gevallen en op eenigen afstand lag, op te rapen. De opgedaagde helper was hem echter vóór. Breedveld ont ving met de knots een slag op het hoofd, die hem. bezwijmd deed neder- vallen. Later bijgekomen, is hij naar Hoogemierde gestrompeld, om hulp voor zijn kameraad te halen. De ver wonding van den commies Hulst moet, hoewel zwaar, niet levensgevaarlijk zijn, en do hoofdwond van den com mies Breedveld zal binnen eenige da gen genezen zijn. XNÖEZONDKM MEDE DE2- LINGEK. 30 oenta per regel. Het is niet de kwantiteit Het is de vorm waarin men die inneemt die het resultaat bepaalt. Als men levertraan inneemt moet men altijd: bedenken dat het ver kregen voordeel niet afhangt van de hoeveelheid die men inneemt. Het punt van het meeste belang is de vorm waarin de levertraan wordt gebruikt. Het doel dat men tracht te verkrijgen is altijd te ver zekeren dat al of het grootste deel der ingenomen traan zal worden ge- absorbeerd, en dus te beletten dat het door het gestel zal gaan zonder eenig goed te doen. Er is slechts ééne wijze waarop het gestel al de heilzame eigen schappen van levertraan kam ver krijgen, en die wijze wordt in den volgenden brief medegedeeld Leuven, België, 28 Maart, 1900. Mijneheeren, Mijne kleine 'dochter, vier en een half jaar oud, Marguerite DEC BS was zoo klein en zwak dat wij ons zeer ongerust over haar maakten. Het kind at nauwelijks en was zoo neerslachtig van aard dat zij door niets kon worden afgeleid. Toen de groote vermaardheid van de Scott's Emulsie ons ter oore kwam, besloten wij met dit prepa raat de proef to nemen, en tot onze groote vreugde nam de kleine, die zoo moeilijk was te voldoen, het in en verteerde het gemakkelijk, en nu neemt zij het zelfs gretig. Door dit eerste succes aangemoe digd, gingen wij met bet gebruik van uw kostbaar middel voort, cn het kind is thans sterk en in vol maakte gezondheid. Ontvangt, Mijneheeren, mijnen besten dank. (Geteekend) Guill&ume Deeré, 28 rue du Canal. Scott's Emulsie verschilt van el- ken anderen vorm van levertraan, niet alleen doordat liet aangenaam van smaak is, maar ook omdat het in een vorm wordt bereid waarin bet gemakkelijk wordt opgenomen zonder inspanning der verterings organen. Het gevolg van het ge bruik v&r» Scott's Emulsie is dat sonde? dis inspanning levertraan ?ereede!ijk in het bloed wordt op genomen, en zoodoende door de natuur kan worden gebezigd om het geheel e gestel op te bou wen. Scott's Emulsie bevat tevens hypophosphomire kalk en soda, en glycerine. De hypophos- phorzuren helpen de spijsvertering, ondersteunen de hersenen, voeden de zenuwen, en werken de gezon de vorming in de hand van het ge beente van groeiende kinderen, ter- wijt do glycerine gisting tegengaat, en de opneming der levertraan in groote mate bevordert. Geene an dere zulke verbinding dezer voor name herstellingsmiddelen is el ders te vinden, en de eenige ma nier om er het grootst mogelijke voordeel van te trekken is de echte Scott's Emulsie te gebruiken, die gemakkelijk kan worden herkend aan ons handelsmerk van een man een groote visch over zijn schou der dragende. Dit handelsmerk is op den omslag van elke echte flescb, en staat voor een voornaam mid del dat onovertroffen is voor hoest, verkoudheden, zwakke longen, bronchitis, tering, scrofula, bloed armoede, kinderziekten, en al de kwijnende tendenties van het rnensehelijk lichaam, hetzij bij zuigeling, kind of volwassene. Depóts The Import Trading Office, 's- Gravenhage. Pharmaeeutisehe Handelsvere niging, Amsterdam. Heer Henri Sanders. Amsterdam. Heer F. E. van Santen Kolff, Rotterdam. Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. Verkrijgbaar bij alle Apothekers cn Drogisten. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Het protest van H. B. S. tegen een door haar gemaakte goal in den bekerwed strijd tegen H. V. V., is Zondagavond door de protestcommissie van den N. V. B. aan H .B. S. toegewezen, zGodat de uitslag van den wedstrijd wordt 5i in het voordeel van II. B. S. Het Oostelijk elftal dat a.s. Zondag te Utrecht tegen een Westelijk elftal zal spelen, tc-n einde een Nederlandsen elftal te vormen dat tegen de V. Y. „Preussen" van Berlijn zal uitkomen, i3 thans vastgesteld als volgt: Reuhl (Vitesse) doel. Geul, (Hercules) en Ter Brake (P. W.j achter, De Jager (Vites se), Van Houten (Victoria), Oyens (P. W.) midden, Goedvrind (Vitesse), Van Lynden (Hercules, Stoelman Leysner (Hercules), Beltman (P. W.), Offers (Victoria) voor. Stand Westelijke le klasse: Club. g5 o O o* p* •5 3 2L. 2. c g g. _g H. V. V. 8 6 2 0 37 7 17 1,78 Velocitas 7 4 3 0 16 6 11 1.57 R. A. P6 3 1 2 7 8 7 1,17 Ajax 8 3 3 2 16 10 9 1,12 H. B. S8 3 3 2 17 19 9 1,12 Haarlem 7 2 0 5 17 26 4 0,57 Sparta 7 0 3 4 5 21 3 0,43 Rapiditas 7 0 1 6 8 22 1 0,14 De strijd begint spannender te wer den. H. V. V. gevoelt zich hoe langer hoe minder veilig op de eerste plaais Velocitas wankelt op de tweede en zachtjes aan mengen zich twee ande re clubs in den strijd ter vervanging van het zoo zwak gebleken Ajax. Het zijn R. A. P. en H. B. S. die komen solliciteeren voor een plaatsje in de eerste gelederen. Beide clubs zijn bij- zonaar in vorm, zooals Jl. Zondag ge bleken is, al moest dan ook de eerste baron wedstrijd tegen Haarlem reeds na pl. m. 10 minuten staken. In die tien minuten was het echter zulk een voortdurend gekogel op het Haarlem- selie terrein, dat men niet behoefde te twijfelen of de Rappe;.aren waren in volle conditie, ik zou bijna zeggen in lcampioon-conditie. H. B. S. wist Zondag hare tegenstandster Rapiditas zoo af te maken, dat ook haar vorm boven twijfel verheven is. Sparta weet zich al gelijkspelende op te werken en 't schijnt nu of Rapiditas en Haarlem zullen moeten vechten om de laatste plaats. Doch voetbal is zoo ongestadig, wie weet wat de volgende Zondag ons brengt 1 Wat de Bekei'compotitie betreft, nu H. B. S. haar protest tegen H. V. V. gewonnen heeft, zal de strijd om den beker o.a. voornamelijk gaan tus- schen de Haagsche club en R. A. P. uit Amsterdam. Vervolg Stadsnieuws. Over ds arbeidersbeweging in Hederland sprak gisterenavond voor een niet zeer talrijk opgekomen publiek Dr. Herman Gorter in „De Kroon". Spreker wilde, omdat dit een zaak van zoo groot be lang was eens nagaan wat de oorzaak is van den stilstand in de Nederland- sche arbeidersbeweging. De onafhankelijke arbeidersbewe ging, zei spr., is ontstaan in 1880 met het optreden van Domela Nieuwen- huis en zij had in het begin een kolos sale ontwikkeling. Als een stroovuur opgevlamd, maar ook weer even spoe dig uitgebrand. Men sloot zich niet krachtig aan, er kwam scheuring en van den socialisten bond bestaat thans niets meer. Een der eerste oorzaken van het ver val was de weinige ontwikkeling der industrie in ons land. Het grootste ge deelte der Nederlandsche arbeiders zijn landarbeiders en men weet, hoe moeie- lijk het is hen te organi&eeren. Hier was niets aan te doen. Een an-1 dore oorzaak school en schuilt nog in de arbeiders zelf. De groote veröeeling in godsdienstige secten is altijd een groot beletsel voor oen krachtige organisatie geweest, en deze verdeeling biijft zicli nog steeds doen gelden. Naast de globaal genomen 25.000 arbeiders die den klassenstrijd volko men erkennen staan er 60 70.000, die hem niet erkennen, soms meedoen, maar meestal halfweg omdraaien. En tegenover deze arbeiders staan de hon derdduizenden die heclemaal ongeor ganiseerd zijn. Daarbij komt dat onder die circa 25.O00 die den strijd willen, nog een kwaad woedtde anarchie, die ook nog vier schakecringen heeftde zui vere anarchisten, de principieele teger. standers der politiek, de tegenstand re- uit persoonlijke overwegingen, en ten laatste de anarchiste;., lie hang zijn dat de S. D. A. P. de vakbeweging ver zwakken zalde geloovigen uit de vak beweging zal houden. Spreker is van meening, dat, wan neer er een sterke vakbeweging be stond, die uiteen zou spatten wanneer de sociaal-democratie er in kwam, men er haar ook niet in zou mogen bren gen. De vraag is dus is dit in Nederland het geval Er zijn twee vakvereenigin- gen waarin dit het geval is: de diamant bewerkersbond en de onderwijzers bond. die beide zijn sterk. In deze ver- eenigingen is men nu verpiient neu traal te blijven en moet men afwncu- ten totdat ze zelf de sociaal-democrati sche politiek steunt. Al de andere vükvereenjgingen echter zijn niet vooruitgaand, en staan stil ook al komt de sociaal-democratische politiek er niet in. Die bewering van hen: we moeten niet aan politiek doen. want dan krijgen we de geloovigen niet, mist dus allen grond. Om die ge loovigen te overtuigen, om de ncodige solidariteit te brengen, heeft de vak beweging dus ..de sociaal-democratie noodig. Zij is verplicht die steun te aanvaarden. z Aan den anderen kant heeft de S. D. A. P. ook de vakverenigingen brood- noodig, ora haar bloed en spieren te geven. Waar wij niet kttzen kunnen op groote fabrieken als steunpuuteri voer ons beweren, zei spreker, hebben we groote vakverenigingen noodig. Ook de coöperatie moet een der grootste hulpmiddelen zijn om arbei dersbeweging sterk te maken. De beste weg ter organisatie zou zijn in de eerste toekomst een losse federatie der S. D. A. P. c-n N. A. S. (gereorganiseerd) en daar naast de coöperatie, wier winst kamt ten goede van de vakbeweging. En het vermeerderen van kracht dier vakbe weging verschijnt in 't licht van 't broederlijk samengaan der patroons, nog veel noodzakelijker. Het is voorloopig noodig dat de so ciaal-democraten de vakbeweging trachten te ;krijgen voor arbeiders wetgeving en algemeen kiesrecht, en dus voor arbeiders-politiek in den be perkten zin van het woord. Het ver dere gedeelte van 't programma niet, daarvoor is de arbeiders-beweging in Nederland nog niet ver genoeg gevor derd maar dat komt later. De heer Terstraten kwam in debat en betoogde dat de ondervinding heeft geleerd dat waar de socialisten zich voor de vakbewegingen spanden, deze verflauwden. De heer vvestra verdedigde ock het blijven der vakvereenigingen alleen op economisch terrein. De heer van Huizén meende dat er samenwerking moet zijn tusscheh ka pitaal en arbeid. Z. i. zouden de werk stakingen beter succes hebben als ze beter geieid werden en er geen beroeps stakers waren. De heer de Braai kwam er in hoofd zaak op neer dat hij niet met inleider kon samengaan, waar hij de Christen arbeiders een belemmering voor den arbeiderssüïjö noemt. De Christen-arbeiders worden zelfs met de Bijbel in de hand geroepen tot den strijd. De heer Gorter antwoordde. Onze Prenten kamer. In onze prentenkamer zijn heden te zien verschillende platen betrekking hebbende op den oorlog in Zuïd-Afrika de gebeurtenissen in China, de onlus ten in Ashanli. De kreeftenvangst te paard op de Belgische kust. Voor de gemeente Haarlem bedraagt het voor de lichting der militie van 1901 af te leveren aantal lotelingen 131. Schouwburg. Moderne echlgenooten. liet gezelschap van Lier dat Maan dagavond bovengenoemd blijspel op voerde, mocht zich niet op een groote belangstelling beroemen. De zaal was slecht bezet. Voor de spelers was dit zeer te betreuren. „Moderne echtge- nooten" is een aardig blijspel dat geed gespeeld werd en de aanwezigen bleek te kunnen vermaken. Vooraf ging het beleende „Asschepces" van Jo. van Sloten. De Haarlemscho Verceniging van Grondwerkers, Heiers en Opperlieden „Eendracht maakt Macht" heeft tegen Donderdagavond 13 December a.s. des avonds te 8 uur in het Gehcel- OnthouderslckaajKI. Iioutstra&t 44. een cursus-vergadering uitgeschreven voor de ieden en introduceés tot bo vengenoemde vakken beheorend. Ais spreker zal optreden de heer G. van Erkel io Amsterdam over het Doel en Streven van het nationaal arbeids secretariaat in verband met het alge meen plaatselijk secretariaat, Alg. Ned. Politie bond. De afdeeling Noord-Holland van bo- vengenoemden bond hield hedenmid dag hare 25e vergadering in de bo venzaal van café Brinkman. Da waarnemende voorzitter, do heer Van Leeuwen, opent da vergadering met eea woord van leedwezen over de treurigs toestanden bij da Nederland sche politie-corpsen. De bedroevende voorvallen tusscher. superieuren en minderen in den laat- sten tijd, bewijzen dat verbetering noodig is. Ds bond kan op 't oogen- blik niet veel doen, door do onderlin ge verdeeldheid die er heerscht. De macht die 't meest tot verbetering kan bijdragen is de pers. Daarom roept spr. allen toe: Zoekt uw steun steeds bij do pers, want van haar is het meest te verwachten. Vervolgens worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Telegrammen werden gezonden aan H. M. de Koningin en aan President Kruger. Daarna wordt voorlezing ge daan van de ingekomen stukken. Het telegram aan President Kruger luidde als volgt: „Aan Pres. Kruger, Den Haag. De afdeeiing Noord-Holland van den Alg. Ned. Politiebond, vergaderd te Haarlem in Café Brinkman, betaigt UH.E.G. haar eerbiedige hulde melde beste wcnschen voor den goeden uit slag uwer pogingen in het belang van uw dapper, nobel volk. VAN LEEUWEN, vice-Pres. VAN TROTSENBURG, Secr, Hierna komt aan de orde het ver kiezen van c-en voorzitter, welke func tie het laatst vervuld is door den heer Calkoen, burgemeester van Edam. Gekozen werd ds beer 3hr. nir. Hu- ma Ida van Eysinga, burgemeester van "SVormerveer. met 18 tegen 15 stem men, uitgebracht op P. L. de Vries, gemeente-secretaris van Zandvoort en "1 blanco. Hierna wordt 20 minuten pauze ge houden. (De vergadering duurt voort). Ten Raadhuize werden heden middag verpacht de standplaatsen voor rijtuigen op de openbare we gen. Ingekomen waren 5 biljetten van de volgende stalhouders Jac. U aid c-n, st&ndpl. één 250; siandpl. twee 175; -sMUwfcpl. drie 100; siandpl. vie? 100, siandpl. vijf 85; siandpl. zes 85; stand pl. •seven 100: s tan dpi. acht 200. Joh. E. M. Peulen, siandpl. één 601: twee 272, drie 150, vier f 55, vijf 55, zes 55. zeven f 150, acht 3i5. H. J. Wübke» standpl. acht f 2, voor do overige nummers stations plein i.50. W. Voorting, siandpl. één f 600, twee f 70, drie f 40. vier 40, vijf f 40, zes f 40,z-sven f 70, acht f 360. i Biljet was in blanco. Hedenmiddag ie half twee had ecne Raadsvergadering plaats. Voorzitter was de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving waren de he eren Winkler en Loomeijcr. Na opening deelde de voorzitter mede dat de Raad in geheime zit ting overging en schorste derhalve de openbare vergadering. Een 9 jarig jongetje werd te Leiden zwervende aangetroffen c.i aan zijne moeder wonende aan het Nieuwlandje alhier afgegeven. Gevonden, voorwerpen. Een parapluis. Een sleutel. Een rol papier. Bij vonnissen van de Arrondisse- ments-Rechfcbank alhier dd. 11 Dec. 1900, zijn in staat van faillissement ver klaard A. van der Ploeg, landbouwer, wonende te Hillegom en C. Vissers, winkelier in schoenen, wonende alhier (Leidschcplein). Op hol. Toen hedenmiddag het rijtuig, toe- hehoorende aan mevr. de wed. Hes- boy zen op de Smalle Oude Gracht werd aangespannen, sloegen de paar den plotseling op hol, vóór de palfre nier. die cr naast stond, dat kon ver hinderen. In woeste vaart ging het langs do Ged. Oude Gracht, totdat het rijtuig tegenover de Frank es traat te gen een boom aanreed. Het lemoen brak, een der paarden viel cn weldra waren beide gegrepen. Persoonlijkej ongelukken kwamen niet voor, maar het rijliïig is nogal beschadigd. Veiaen. President Kruger heeft aan den ge meenteraad zijn dank betuigd voor het hem gezonden telegram bij zijn aankomst liier te lande. Hel aandeel door deze gemeente te dragen in do lichting 190! bedraagt 20 man. Door B. en W. zijn de hoofden dei- scholen en de corninissiën ter bevor dering van getrouw schoolbezoek uit genood igd lot een bijeenkomst ten ge meentehuize op Woensdag 12 Decem ber a.s. ter overweging van plannen van een schoolfeestje bij het aan staand huwelijk onzer KouiDgin. Ssnöpoort. De heer T. Brunink, commies bij de H. IJ. S. M. alhier is overgeplaatst naar Schagen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezondsti stukken, geplaatst of niet geplaatst, toontl de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Stopplaatsen E. N. E. T. Geachte heer Redacteur. Da verrassingen van St. Nicolaas zijn voorbij, de kalmte is teruggekeerd en hab ik dus weer kans, dat aan mijn woord, liet laatste, aandacht zal wor den geschonken. Eindelijk zijn we dan gekomen tot des „Pudels Kern". In zijn antwoord aan mij laat de heer B. L. het publiek belang geheel los en komt met technische en. daar mede samenhangende ifnantiecle be zwaren voor de Maatschappij voor den dag, die het gevolg zijn van het Elec- trisch bedrijf. Do heer 't Hooft, wien, met uitzon dering van den Directeur der E. N. E. T., niemand het recht zal ontzeggen om over het al of niet wenschelijke der stopplaatsen oen oordeel te vellen, liet terecht geheel buiten beschouwing het belang der Maatschappij. Ook ik heb mij niet geroepen geacht daaraan aandacht te schenken, toen de heer B. L. in zijn antwoord aan den heer 7 Hooft, het niet noodig achtte daarvan te gewagen en dus de beweeg kracht ter zake niets afdeed. Nu wordt de zaak anders en gebiedt de billijkheid haar ook van dien kant te beschouwen. Vooraf echter moet ik een paar op merkingen maken. Het is zeer wel mo gelijk, dat bij de electrische trams in Duitschlnnd „polizeilich verboten" is, wat ik beweerd heb, maar bij de paar dentrams is dat niet het geval. Ik zelf ben eenmaal daarvan dupe geweest, toen ik in Maagdeöurg, als nakomer in een trom (paarden) stortte en zoo ver buiten adem was, dat mijne medepassagiers, en ik zelf ook, dach ten, dat mijn laatste uur geslagen was. Bij een minder oppervlakkige lezing, had het de aandacht van den directeur moeten trekken, dat ik duidelijk paar dentrams, en deze zijn toch zeker nog overweldigend in de meerderheid, op 't Gog had. De heer B. L. i:- een zeer eigenaardig pleitbezorger, die, zooais onlangs nog te Amsterdam gebleken is, waar hij in een openbare bijeenkomst kwam plei ten, voor de overname der „Electra" door do gemeente, doch zonder succes, die, zeg ik, stoute stellingen aandurft. Aïs spreker weet hij zijn auditorium onder ecne zekere bekoring te houden, maar vergeet dat hiermede de zwak heid der argumenten niet kan worden goedgemaakt. Maar ter zake. Al is dat woord nog niet gesproken tegenover het publiek, ik wil nu v.vi de mogelijkheid aannemen, cat het finan- tieele resultaat der E. N. E. T. alhier ernstig bedreigd wordt, wanneer de te genwoordige regeling gehandhaafd blijft. In dat geval zoude het publiek een slechten dienst bewezen worden door het gedane verzoek af te wijzen. De Maatschappij zou dan het bedrijf met de thans vigeerende regeling ge dwongen moeten voortzetten. En dat zou bedenkelijk kunuen worden. Zui nigheid en besparing, quand-même.van uitgaven wordt dan c-isch. Indien mijn inlichtingen juist zijn, dan dankt dc Gooischo Stoomtram daaraan zijue on gunstige reputatie op hei punt van vei ligheid. Financieels offers behoeft do ge meente niet te brengen; alleen hel pu bliek zou de ontbering eener groote ge riefelijkheid moeten dragen, maar daartegenover zouden eischen kunnen gesleid worden, waardoor eenige ve- xatoire bepalingen en voorschriften zouden komen te vervallen. Op grond van persoonlijke erva ringen moeten daaronder gerekend werden: lo. dat houders van overstapkaart- jes van en naar Bloemendaal en Zandvoort op den dag der uitgifte, op alle plaatsen zullen kunnen en mogen instappen, waar reizigers worden toe gelaten. 2o. dat de directeur bij de conduc teurs verkrijgbaar stelt, desnoods te gen betaling, dienst regelingen en alle bepalingen daarop betrekkelijk, zoo dat het niet kon voorkomen zooals het nu liet geval is, dat de bestaande loop, der trams van en naar Bloemendaal op zekere uren van den dag geheel af wijkt van de vastgestelde dienstre geling. 3c. dat gc-en al te ijverig inspecteur den passagiers bij voldoende plaats ruimte doet aanzeggen door den con ducteur om geen citybag of kleine on schadelijke voorwerpen op de banken te plaatsen. 4o. dat getracht wordt naar oen een voudiger ticket systeem; *t tegenwoor dige is voor het publiek en voor de conducteurs zeer lastig; ik zelf heb het bijgewoond, dat de conducteur een on- juisten datum had doorgeschrapt op retourbillets en zijn collega op eigen verantwoordelijkheid de plaatsbewij zen aannam, toen eenige medereizi gers verklaarden, dat do familie, die daarop reisde dienzelfden dag de heen- rit had gemaakt. U dankzeggende voor uwe bereid willigheid, Hoogachtend. A. RE SINK. Vervolg Nieuwstijdingen. Beimebroelc. Zekere M. v. d. L. alhier had he den morgen het ongeluk eene waar de van 100 gulden aan papiergeld te verliezen. Twoedo Kamer. Men seint ons uit den Haag: Na eon zeer uitvoerig debat is bij de voortzetting der behandeling van het Hoofdstuk Binnen). Za ken, de subsidie voor het bureau van sociale adviezen aangenomen met 65 tegen 14 stemmen. Nederland on Portugal. Men seint ons uit Den Ha?.g: In antwoord op ds interpellatie van dsn heer van Bijlaadt heeft de Minister van Buitonlandsehe Zaken o.a. verklaard, dat de Fortugeesche regeering aan dc onze heeft mede gedeeld, dut zij de exequatur van consul Pott wenschte m te trek ken, maar ons in overweging gaf, dit te voorkomen door zijn ontslag. Onze regeering behield zich net on derzoek voor, daar het feit, waarop dc beschuldigingen tegen den con sul gegrond waren, (vcroordeeling wegens invoer onder vaiscne ver klaring) reeds eenige maanden oud en in bijzonderheden niet bekend is. Daartoe zou eon verlof van den consul gelegenheid geven. De Por- tugeesche regeering echter trok toch de exequatur in. wat de Min. verklaarde niet in overeenstem ming te achten met de tot nu toe bestaande vriendschappelijke ver houding. Of het e&n gevolg Ï3 van misverstand of van nieuwe be schuldigingen weet de Min. niet. Daarom is de gezant ontboden om inlichtingen tc geven. Rechtszaken. Het gerechtshof te Amsterdam beves tigde heden het vonnis der Arrondis- sements-Rechüjank d.d. 23 Juni jl., waarbij F. F. JL&ubuhr en E. Z. M. I.aubuhr, te zamen handelende onder de firma Bruniug en Müixren, ter za ke van valsehheid in geschriften, wer den veroordeeld ieder tot gevangenis straf voor den tijd van zes maanden. Het Hof overwoog o. m., dat door de beklaagden misbruik is gemaakt van het gezag door hen als patroons ovei hun povsoneel geoefend, door aan bedienden te gelasten vateche factu ren op te maken, en voorts dat factu ren behooren te worden beschouwd als geschriften bestemd oin als bewijs tc dienen. Burgerlijke Stand. Bevallen: 9 Dcc. J. E. WarnierTc- rol, z. A. M. Stevensde Winter z. 10. C. KramerKareiuaker, z. Overleden: G. M. J. Kuiken, 2 m., d-, Jansweg. 11. P. Peters, 17 j„ z„ An- toniestraat, 9. J. T. WiethofMulder 74 j., Gr. Houtstraat. Letteren en Kunst. BOWEa. Agnes Sorma heeft, zooals do heer Schörmann mededeelt, ie Athene vijf voorstellingen gegeven voor stampvolle zalen; alle werden door de geheele koninklijke fami lie bijgewoond. Door de in Egypte hc-erschende pest, die te Konstantinopel aanlei ding gaf tot quaranLiinemaatrege- lon, moest het gezelschap langer te Athene blijven, waarop Agnes Sor ma een voorstelling gaf ten vcor- deele van een hospitaal te AU ne en een cxtra-afscheidsvoorsielling van Der Hüitenbesitzor. waarbij de ontvangst 16.100 drachmen bedroeg. Op 29 November gaf de koninklijke familie een thee ten paleize ter ee.ve van Agnes Sorma; de Koningin schonk haar een halsketting van parelen en briilanten. de kroon prinses, zooals men weet een zuster van den Duitschen Keizer, een bro che met robijnen en briilanten. 1)8 Koninklijke academie van den Par nassus benoemde de kunstenares tot eerc-lid. Op 5 Dec. begon de serie voorstel lingen te Boekarest met Nora, dat groot succes had. Van 16 tot 30 Januari komt Ag nes Sorma in ons land. Officieele Berichten. EERSTE KENNISGEVING. Nationale Militie. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem, Voldoende aan artikel 19 der wet van deu 19en Augustus 1861 Staats blad no. 72) betrekkelijk de Nationale Militie, zooals die gewijzigd is bij de wet van 4 April 1892 (Staateblad i:o. 58), roepen bij deze op, alle manne lijke ingezetenen, hunne wettige w n- plaats hebbende binnen deze gem- en- te, die op den lsteu Januari 1901 hun negentiende jaar zullen zijn ingetre den, en alzoo diegenen, welke in het jaar 1882 zijn geboren, ten einde z:ch (voor zoover zij niet binnen deze ge meente geboren zijn, onder overleg, ging van eene geboorte-akte, die bij het gemeente-bestuur der geboorte plaats gratis is te bekomen) voor de Nationale Militie te doen inschrijven, waartoe zitting zal worden gehouden ten raadhuizc dezer gemeente (Afdee ling: Militie, Schutterij enz tc weten: Op Donderdag, den Sen Januari 1901, voor hen, wier namen aanvan gen met een der letters A. en B; Op Vrijdag, den 4en Januari 1501. voor hen, wier namen aanvangen met een der letters C, D, E en F; Op Zaterdag, den 5cn Januari 1801, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters G. H, I en J; Op Maandag, den 7cn Januari 190?. voor hen, wier namen aanvangen tuet een der letters K en L; Op Dinsdag, den 8en Januari 1901, voor hen, wier hamen aanvangen m< t een der letters M, N, O en P; Op Woensdag, den 9en Januari 1001 voor hen, wier namen aanvang) n mei een der letters Q, H en S; Op Donderdag, den lOen Januari 1901, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters T, U en V; en Op Vrijdag, den lleu Januari 1901, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters W, X, IJ en Z; telkens van de voormiddag* 10 tot des middags 12 uur. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is, volgens art. 18 der wet, de vader, of, is deze overleden, dc moe der, of, zijn beiden overleden, do voogd, tot het doen van die aangifte verplicht Zij, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbi n- gen van hun 20ste, ingezeten worden, zijn verplicht -zich zoodra dit plaats beeft, op grond van artikel 20 der wet ter inschrijving bij Burgemeester en Wethouders aan te geven. Haarlem, 10 December 1900. Burg. en We'.h. voornoemd. BGREEL. De Secretaris. PDNACKKR.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 3