den nog een aantal minder of"meer. belangrijke onderwerpen aan. Wij vin den die terug in. het antwoord des Ministers. Vak-onderwijs. De Min. zou hel denkbeeld van een Staatscommissie voor een heter schoolstelsel overwegen Examencommissies. De Minister streeido naar onpartijdige samenstel ling ook uit het personeel van het bijz on derwijs. Bij de taal examens wordt wal naar klankleer gevraagd, doch of) grond van gemis aan kennis daarin werd niemand afgewezen. Du beweerde knoeierijen. De Min. achtte in het algemeen het beste de examinatoren te kiezen buiten dege nen, die examinandi opleiden en par tijdig kunnen wezen. Van fraude was te Amsterdam niets gebleken; ondanks liet hooren van 169 getuigen. De onderwijzerspensioenen. - De Min. hoopte dat de commissie ad hoe spoedig gereed zou zijn, maar wist het niet. De gemeenteraden waren onbevoegd om voor te schrijven, dat de onderwij zers met dc kinderen de Mis moesten bijwonen. Tegen verruiming der bevoegdheid vari de bijzonders scholen ten aanzien van de verplichte vakken, had de Min. principieel geen bedenking. Voor da vaccine-quaestio had de Mi nister nog geen oplossing gevonden. De leerplicht-lijsten waren niet vol maakt; men zou een volgend jaar naar practischer inrichting streven. Toen kwam men aan Landbouw. De heer Thooft was tegen de aan stelling van een inspecteur van den Landbouw; hij drong aan op een wet telijke regeling der vertegenwoordi ging van den landbouw. De heer de Boer wilde geen maatregelen voor de organisatie geheel was te overzien. Beide sprekers-vroegen meer aandacht der lieg. voor de adviezen van liet landbouw-comité. De hoer Kool was van oordeel dat dit college de werk zaamheden niet kon verrichten, die dc Min. wilde opdragen aan den inspec teur, wiens aanstelling hij toejuichte. De heer liennequin hield een verhan deling over liet landbouw-onderwijs in het algemeen, verschillende wen ken gevende. De heer Zijlma verdedig de de aanstelling van den inspecteur, wijl het Landbouw-comité niet het ce- nig lichaam kon wezen, dat adviezen gal aan de Heg. De heer van A-sch van Wijck \Toeg een algeraeene wet tegen vervalschingen. De heer Fcrf was overtuigd van de wenscheüjkheid van aanstelling van een inspecteur, doch had een ambtenaar van lageren rang voldoende geacht. De lieer de Bieber- stein wees er op, dat bet in België, als lijdend aan tuberculose geweigerd vee, aan de grens, in Nederland, wordt verkocht, en gevaar opleverde voor uitbreiding der ziekte. Heden 10 uur: voortzetting. G. Jr. President Keuger. Dinsdag heeft president Kruger, in tegenwoordigheid van zijn arts, dr. Heymans, een consult gehad voor zijn oogziekte met prof. Snellen uit Utrecht. Woensdagochtend arbeidde de presi dent weder geruïmen tijd met dr. Leyds en de Z.-A. deputatie. President Kruger verleende heden in het Gebouw voor Kunsten en Weten schapen receptie. Z.Il.Ed. werd ont vangen en begroet door den heer G. P. Ittmann Jr., als voorzitter der receptie- commissie. Aldaar waren vari verschil lende scholen opgesteld 450 kinderen met hun geleiders, vormende een koor dat den boogen bezoeker toezong het ie vers van den 42en psalm „Maar de Heere zal uitkomst geven", gevolgd door het aanheffen van het 5e vers van dien lofzang. Onder het ruiscben van bet Wilhel mus van Nassouwe werd de president geleid naar de receptiezaal, waartoe de kleine foyer van het gebouw was in gericht. Toen de heer Kruger de voor hem be stemde plaats had ingenomen, begon het défilé van de personen, beboorende tot de corporatiën, die uitsluitend tot de voerraiddag-audiëntie werden toe gelaten. De corporatiën werden aan den staatspresident voorgesteld door het lid der commissie baron Van Wasse- naer van Rosande, kamreheer in bui tengewonen dienst van H. M. de Ko ningin. Aiieen de namen der vereeni- ging en van haren voorzitter werden afgeroepen. Met het oog op de reeds vermoeiende taak voor den grijsaard, werden geen toespraken tot hem ge houden, met dien verstande dat het aanbieden van een adres of andere 'Êlijken van hulde en vereering van een kort woord vergezeld ging. Bij zijn terugkomst tot hervatting der receptie zongen 150 meisjes van de hoogere burgerschool hem toe het lied van den bekenden dichter Paul Ger il ar dt „Beveel gewis uw wegen". Toen de president weer naar het receptiesa- lon schreed, werden door de jonge da mes bloemen op zijn pad gestrooid. Hij hield deze namiddag-receptie hoofdzakelijk voor de hoogste staats lichamen, de autoriteiten van leger en vloot, de volksvertegenwoordiging, ol- fieieele personen en particulieren, niet kehoorende tot eenige corporatie. De begroeting droeg geheel het ka rakter eener volksrccefptie en was daarom los van eenig ceremonieel of officieele gebruiken. Dc studenten aan de keizerlijke uni versiteit te St. Petersburg hebben pre sident Kruger een telegram gezonden van den volgenden inhoud: Wij ncodi- gen u uit om Rusland te bezoeken. Het gchecle Russische volk is met hart en ziel voor u -en uwe heilige zaak.- Woensdagmiddag hebben de leer lingen van gymnasium en hoogere burgerschool en verschillendeHaag- sche jongelieden aan president Kruger in het Hotel des Indes de hulde gebracht, die zij hem Dins dagavond hadden toegedacht, of schoon dan nog opgeluisterd door een serenade. Men weet dat het voornemen der H. B. S. scholieren was om den president een prachtalbum aan te bieden, dat de namen bevat der leerlingen. Maar de aanbieding van dat kunstwerk ging vergezeld van de aanbieding door de Haagsche jon gelui van een schoone bloemenhul de. Zij hadden bij de firma Van Rijswijk een lauwerkrans laten vlechten, zoo groot als den presi dent tot dusver nog niet is aange boden. De krans heeft een hoogte van ongeveer 2A meier en bestaat enkel uit lauwerblaren, doorwerkt met breede linten en de kleuren van de Zuïd-Afrikaansche Repu bliek en van Nederland. Het reus achtige stuk rust op een ezel, om woeld met oranjodoek. De gymnasiasten hadden door dezelfde firma een bloemstuk laten vervaardigen van eveneens respec table hoogte, voorstellende een hoorn van overvloed, gevuld met rose rozen, erica, rose anjers, orchi deeën en witte chrysanthen. Op een breed wit zijnden lint stond in sierlijke letters..Gymnasium 's Gravenhage", terwijl overigens in dat bloemstuk de kleuren van Transvaal en Nederland' vereenigd zichtbaar waren. Van deze drie categorieën van de Haagsche jeugd verschenen op de audiëntie, welke in de salens van den president plaats had, drie de putation, die allen het woord voer den. Slechte met enkele woorden be dankte president Kruger. Eigenaar dig was 't dafcZHEd., toen een der leerlingen, zinspelende op het ge zegde van den president bii zijn aankomst te 's Gravenhage, dit ge keerd aanhaalde, uitriep „Neen ik heb niet gezegd, ik ben niet ongeletterd maar wel onge leerd, doch ik heb aan de heeren te verstaan gegeven dat ik niet on geleerd was, maar wel ongelet terdIk ben ook nooit school ge gaan, jongens. Ik dank jelui wel voor je lieve sympathie en voor je mooie bloemen." Toen holden de jongelui naar be neden en hieven daar in vereoni- ging met de drommen van men- schen, waaronder tal van hoogere- burgerscholieren en gymnasiasten een levendig hoera aan, waarop de president op het balcon verscheen en een hartelijke ovatie volgde. Te Rotterdam is bericht ontvangen dat President Kruger besloten heeft aan de uitnoodiging tot een bezoek ge volg te geven. Zcoals vroeger reeds meegedeeld zal het plaats hebben na bet bezoek aan Amsterdam. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw dr. H. A. Lorentz, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden. Academische Examens. Leiden. Gesiaagd voor bet doctoraal examen in de rechten de heer E. W. van Heioma. Groningen. Door den lieer W. Groe- neveld is het theoretisch geneeskun dig examen met goc.d gevolg afgelegd; Stadsnieuws Haarlem, 13 Dec. 1900. Toonkunst. Das Paradies und die Pcri. De laatete uitvoering van Toon kunst laten we er maar rond voor uitkomen kan niet gezegd wor den tot de zeer gelukkige te bo- hooren. Tot dezo bekentenis to zijn genoodzaakt is natuurlijk niet ran genaam, maar wel beschouwd ligt er t«K.h meer eer in dan in de be wering van het tegenovergestelde. Wanneer deHaarlemsche atdec- ling der Mij. t. b. v. d. Toonkunst nooit hetero uitvoeringen had ge geven dan deze, dan zeker zou zij niet op een zoo eervol verleden kunnen terugzien als nu het geval is. Bovendien is een groot dc-el van hot minder geslaagde toe te schrij ven aan oorzaken geheel buiten ver antwoording van het Afdeelings- bcstuur. Op de eerste plaats was de heer Rogmans wegens ongesteld heid verhinderd- zijn toegezegde medewerking te verleenen geluk kig nog liet zich in onzen stadge noot Garel Phlippeau een plaats vervanger vinden wiens muzikaü- te;t hem in staat stelde de tenor partij geheel onvoorbereid op zich j te nemen. Daarvoor verdient deze geroutineerde zanger allen lof want menig ander zou wèl voor bereidhet er niet zoo onberispe-i lijk hebben afgebracht. Maar men kan nu eenmaal met den besten wil niet geven wat men niet heeft: in casu tenen die o.;der het be reik van een hooge tenorstem lig gen; zoodat om do tenorpartij overal te volgen een sterke verbeel dingskracht bepaald vereischte was. Op de tweede plaats bleek op het laatste oogenblik de dame, die van zeer bevoegde zijde voor dp- mezzo-sopraan-parli j was aan be- volen, hiervoor vrijwel ongeschikt wat natuurlijk, figuurlijk ge-, sproken, door meniee schoone; bladzijde in Schumann's echt poë-1 tisch werk can streep haalde. Dit een en ander, gevoegd bij een niet bij uitstek gelukkige vertolking van het instrumentele deel, vooral wat de tallooze hoogst gevaarlij ko plaatsen in het ,,honi" betreft, maakte dat voor mij liet „Paradies" grootendeels in nevelen gehuld bleef, waaruit alleen de „Peri" sterk en schitterend naar voren trad. Inderdaad de Peri mej. Anna Rappel uit den Haag bleek door karakter van sic-ra en warmte van temperament in slaat de aan een Perl te stellen cischen vol komen te bevredigen. Wellicht zou wat mee? klankvolume haar zware taalt merkelijk hebben verlicht en ook voor het auditorium het genot van het hoog opjubelend slotnum mer nog hebben verhoogd, maar dergelijke bedenkingen kunnen niet de minste afbreuk doen aan de groots voldoening die mej. Rappel ons den geheel en avond door heeft geschonken Menig oogenblik van kunstge not en poëtische stemming hebben we ook aan het koor te danken. Vooral de koren „Schlaf nun und ruhe" en „O heiige Th ran en" wa ren vol wijding en in hooge mate ltlankschoon. Mooi getroffen in kleur en beweging was het vrou wenkoor, aan 't begin van het der de deel. Goede attaques en wel verzorgde nuanceering vielen ie prijzen in den klaagzang: „Wch, er folthe das Ziel" en het grooto slotkoor van het eerste deel stelde do respectabele hoedanigheden der goed geëvenredigde koorgroepen in een gunstig licht. Blijft verder nog te vermelden 'dat de bas-soli door den beer F. K. v. Duinen, deels zeer gelukkig (eerste deel: „Gazna" en verder in de ensembles) deels minder bevre digend werden vertolkt. Toch blijft een zoo sonoor basge.luid, ook in minder daarop berekende situa ties, altijd het aanhooren waard. De hier en daar voorkomende kleinere solopartijen voor vrou wen. warden door eenige dames uit het koor met zeer gelukkigen uiLslag vervuldwat in dergelij ke gevallen lang niet altijd valt te constateeren. Zoo onder het schrijven bemerk ik dat er in deze muzikale sche mering toch nog heel wat licht puntjes zijn aan ie wiizen of- schoon deze mijne opinie over de vertolking als geheel'niet vermo gen te wijzigen. Zonder dus het goede dat ons Woensdagavond geschonken werd voorbij te zien, mag ik m. i. hier toch de hoop uitspreken, dat de heer W. Robert zijn volijverig streven in het belang der Toon kunst afdeeling oen volgende maal wat rijker moge beloond zien dan nu het geval was. Waar, als in on ze stad, zoovele goede krachten aanwezig zijn. moet men hot zich tot plicht rekenen de belangrijke daden op muzikaal gebied tevens tot schitterende daden te maken. Door krachtige samenwerking kan het hoogste bereikt en het schijn baar onvermijdelijke onverwach te teleurstellingen van allerlei aard vermeden worden. PHILIP LOOTS. Ds. G. J. A- Jonker alhier trad Woens dagavond met pastoor Kontngs van Amsterdam, aldaar als spreker op in eene vergadering van den Anti-Neo- Mahhusiaanschen bond. Hij bestreed het Neo-Malthusianisme uit een zede lijk godsdienstig oogpunt. Een bewoner van de Dubbele Buurt kwam tot de onaangename ontdek king, dat hij hem in den nacht van Dinsdag op Woensdag zes vette konij nen uit het hok ontvreemd waren. Eere-avoiid voor Mevrouw E. Pcons—vau Biene. Men schrijft ons uit Amsterdam: De Frascaii-schouwburg, onder di rectie van G. Prot Zoon was Woens-1 dagavond lot den nok gevuld. Alle rangen waren dicht bezet met toeschouwers, die waren gekomen eensdeels om Mevr. Poonsvan Bie ne te huldigen, anderdeels om nog eens met de aardige operette „De Geisha" de kennismaking te hernieu wen. Eene derde attractie was het op treden van Mevr. Budermanv. Dijk. Wat de opvoering van de operette betreft, deze was een succes voor de optredenden, voor de directie en niet het minst voor mevr. Poons. De hoofd rollen waren in handen van dc heeren Lageman als markies Imari en Kelly als Wun-Hi, dc eigenaar van het thee huis, en dat zegt reeds genoeg. Zij de den als echte Chineezen en vertolkten hun typische doch moeilijke rollen; uitstekend. Meermalen werd dan ook öe lachlust der aanwezigen cpgewekt. Van de dames schitterden Mevr. Poonsven Biene als Medley Seamore en mevr. Budermanvan Dijk als O' Mimosa San. De zang eai het spel van beiden deed meermalen de zaal daveren van het handgeklap. Ook de overige rollen werden alle zeer verdienstelijk ver tolkt De soli, de duetten, ds koren wa ren goed; het decoratief liet niets te wenschen over; de postuums waren prachtig, zoodat daze avond in één woord gezegd succesvol mocht lieeten. Onder de aanwezigen, die Mevr.'Poons hulde kwamen brengen, waren een veertigtal leden van de vereeniging „de Tien" te Haarlem, aldaar beter bekend als de vrijwilligers van brand spuit 10. En zij hebben Mevr. Poons, de neidin van den avond, gehuldigd; onder de talrijke bloemstukken en Icransen die iubiloresse ontving, was oen bij uitstek fraaie bloemenmand van de Haarlemsche Vrijwilliger brand weer. Maar ook door luide hoera's, door hartelijke toejuichingen, uitten de vrijwilligers hun sympathie voor deze gevierde actrice. Waren dat nu de „stijve" Haarlem mers, waar wel eens van gesproken werd; onmogelijk, liet veertigtal onder leiding van den kapitein, den heer H. J. D. Daudeij, gaf den hoofdtoon aan; het was een gezellig, prettig, vroolijk troepje, dat op echt aangename, orde lijke wijze wist feest te vieren en eene VTOölijke, opgewekte stemming te weeg brengen. En in de pauzen klonk meer malen een luid „Lang zal hij leven" aan 't adres van den geaebten kapi tein, of wel aan dat van den president van „da Tien", den heer Jos. v. d. Berg. En de Haarlemmers hadden pret; en de Amsterdammers amuseer den zich niet minder oin die vroolijke spuitgasten; ca do Directie wreef zich in de handen over de volle zaal, en da prettige, feestelijke stemming, die onder de toeschouwers heerschte. Ook mevr. Budermanv. Dijk werd een tweetal malen onder luid applaus door bloemen gehuldigd. Met den laatsten trein vertrokken de vrijwilligers weder naar Haarlem, de onbekende brandverzekering-maat schappij die hun dezen genoeg lijken avond hereto had, in stilte cén woord van dank bren'jende, daarbij dten Wensch uitsprekende dat dit goede voorbeeld, zij het dan ook door ui et onbekende maatschappijen ge volgd moge worden. Rectificatie. In ons nummer van gisteren kwam een bericht voor, dat Mej. E. C. Knap pert ie Leiden 14 Dec. a. s. voor de afdeeling Haarlem van den Neder landschen Protestantenbond als spreek ster zou optreden, in het Brongebouw. Velen onzer lezers zullen wel begrepen hebben dat hier een vergissing had plasta gehad. Bedoeld was „Bonds- gebouw". Heemstede. De plaatselijke commisie tot het aan bieden van een Nationaal Geschenk aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Hoogstderzelvcr huwelijk met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg Schwerin, bestaat alhier uit de heeren Mr. D. E. van Lennep, Eere-Voorzitter; J. D. Onderwater, voorzitter; Mr. C. J. Boerlage, Penningmeester; A. G. A. Baron Col lot d'Escrry, secretaris; W. Adrian!; Jac. van den Berg; P. van den Berg; C. A. Braam; Dr. E. A. M. Droog; R. Grippeling; Jhr. J. B. van Merlen; P. J. Staal en N. J. Visser, leden. Haariemmerliede en Spaarn- woude. Voor de lichting 1901 der nationale militie moet deze gemeente 8 man leveren. Haarlsmm ena e er. De 14-jarige zoon van J. van Arkel, landbouwer aan de Sloterweg ic Haar- lemmeermeer, is uit een 10 M. hoogen kapberg gevallen. Met gespleten sche del en gebroken arm werd hij opge nomen. Ziin toestand is hopeloos. In den woning van Turk bij den IJweg te Haarlemmermeer, is gedu rende de afwezigheid der bewoners inbraak gepleegd. Door verbreking eener glasruit, heeft men zich toegang tot de woning verschaft en aldaar ont vreemd al het aanwezige geld, bene vens kleedingstukken. Do politie doet onderzoek. Het aandeel dat deze gemeente in de lichting 1901 der nationale militie moet leveren bedraagt 38 manschap pen; Aalsmeer li. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Na een verdediging door den Min. heeft de Kamer zonder verderen te genstand de verhooging van de sala rissen der leeraren bij het M. O. (Rijks H. B. S.) goedgekeurd, althans hei desbetreffend artikel zonder stemming aangenomen. En daarna ging men met het uitge breide hoofdstuk Binnenlandsche Za ken verder. Aan den heer van Kol gaf de Min. te kennen, dat ook hij een wettelijke regeling van het ambachlsonderwijs nccdig oordeelde, maar nog niet iu het tegenwoordig stadium, nu de zaak nog aan het groeien was. Men weet, dat de teekenscholen, die gesubsidieerd worden, niet meer on der de afd. Kunsten en Wetensch. vau het departement maar onder onderw. ressorieeren. Maar nog niet alle, niet bv. die te Zuiphen. Dé heer Kerdijk deed bij amend, het voorstel tot deze verplaatsing. En de Min. vereenigde zich daarmede. Bij „Lager Onderwijs"' kwamen ve le wenken, wenschen, opmerkingen. De heer De Waal Malefijt wenschte bij een eventueele herziening der wet rekening gehouden met het antirevo lutionaire Unie-rapport. Hij kwam op tegen den vaccined wang. De heer Ke telaar drong aan op verbetering van vak- en beroepsopleiding. Hij gaf eeni ge wenken omtrent de toepassing der leerplichtwet. Dan sprak hij over de te Amsterdam voorgevallen knoeierij en met do examens hoo'dactc en achtte het onderzoek onvolledig geschied. De heer Lolunan hesprak dezelfde zaak en achtte op grond van het onderzoek de klacht, dat de examinatoren iets zouden hebben medegedeeld, onbewe zen. Wat den leerplicht betrof, sloot hij zich aan bij don heer Ketelaar, die geklaagd had over de omslachtige for maliteiten voor de onderwijzers. En verschillcpJe andere sprekers vcer- hem voor ec-n dienst onderhoud had laten verzoeken bij haar te komen. Nu, moeder Hanke, wat zoek je hier, vroeg hij vriendelijk. Ligt je een of ander op het hart? Het oudje was door den snellen loop zóó buiten adem geraakt, dat zij hem slechte door teekens en on samenhangende geluiden kon ver zoeken even te wachten, om haar gelegenheid te geven een oogenblik te rusten. Toen hij hoofdschuddend antwoordde dat hij daartoe geen tijd had, greep zc hem tot zijn ver bazing bij zijn mouw en hield hem met geweld terug. Ik kan niet verder, mijnheer de inspecteur, bracht zo er met een uiterste inspanning vau krachten uit. moet me aanhoorenik ik heb hem gevonden. Maar hij begreep haar nog steeds niet. Wat beteekent dat, moeder Hanke ?Wien heb je dan gevonden? Wel den moordenaar... hout vester Fabian. Hij zit onder een rotsblok op don grond' en is dood. Waarachtig! Heb je het zelf gezien? En kun je je niet vergist hebben Mijn beenftn zijn niet heel goed meer, mijnheer do hoofdinspecteur, i en mijn gehoor is ook niet bijzon der, maar mijn oogen, daarop kan ik me nog verlaten. En nu verleide zij hem, terwijl ze langzamerhand weer op adem kwam, hoe ze die gruwzame ont dekking gedaan had. Déaraan kon de inspecteur ten minste niet meer twijfelen, dat ze op die plaats werkelijk een doode had gezien eh zoo dit het geval was, werd het ook zeer waarschijn lijk dat haai* vermoeden omtrent den persoon van den dcode juist was. Kom mee, moeder Hanke, zei- de hij; ik zal je een glas bier en wat eten laten geven, opdat je kunt uitrusten en je wat versterken, terwijl ik lieden bij elkaar zoek om het lijk te halen. Maar je moet me beloven tot op dat oogenblik niemand anders van je vondst te verhalen, want het is noodzakelijk dat voorloopig alle noodeloos op zien vermeden wordt en ik zou niet gaarne met een gevolg van eenige dozijnen nieuwsgierigen er heen trekken. Later heb je dan toch altijd tijd en gelegenheid ge noeg je verhaal tc doen. Dergelijk bevel viel in het ge heel niet in den smaak van de oude,; die liefst ginds in EichfeH huis tot huis zou geloopen zijn om anderen met het groote uiftuws vóór te zijn. Maar de eerste beambte van El- vershöh was voor haar iemand, te gen wien men zich niet mocht ver zetten en dus strompelde zij ge hoorzaam achter hem aan, nadat ze plechtig beloofd had tegen eenieder te zwijgen. Langs verschillende wegen, ora de aandacht niet te trekken, bega ven zicli een half uur later door de den hoofdinspecteur ontboden man nen naar do houtvesterswoning, die hij htm als verzamelplaats had aangewezen. Het waren een paar betrouwbare lieden uit het beambtenpersonecl, de commissaris van politie van Eichfeld als overheidspersoon, een gendarme, dien men door een ge lukkig toeval had ontmoet, en de dorpsheolmeester, die bij afwezig heid van den dokter als zoodanig dienst moest doen. In de houtvesterswoning, waar men zich van een draagbaar en ver scheidene dekens voorzag, voegden zich ook de beide onderhoutvesters met hun honden bij hen en de kleins. troep, bij welken natuurlijk voor het canöidaats-examen m do rechtsgeleerdheid slaagde de heer Lam an Trip. Utrecht. Kerkel. Voorber. ex. do heer: J. de Leeuw. Prop. Theologio do heer: J. A. A. Ouwejan. Doet. Rech ten de heer: H. J. H. v. Boetzelaer. Nederland en Portugal. Jhr. mr. van Weedo, Minister-resi dent to Lissabon, is to 's-Gravenhago aangekomen en heeft Woensdag zijn opwachting gemaakt bij den minister van buitenlandscho zaken. Op verzoek van onze regee. 1 n heeft de Duitsche regeering aan horen con sul te Lourengo Marques telegrophisch opgedragen de Nederlandscho consu laire belangen tijdelijk waar te nemen. Dr. Langfeld, voorzitter van het Meckenhurgsche Landsgericht, die in verband met het huwelijkscontract van H. M. de Koningin, vroeger reeds to 's-Gravenhage vertoefde, is heden we der aldaar gearrivec-rd. Te Oudepekela zullen binnenkort nog twee strookartonf abri eken wor den opgericht. Er zullen in die gemeen-' te dan tien dergelijke fabrieken zijn. Gouden feest van 't inslsuctio bataljon. Naar aanleiding van het feit dat in Juni van het volgend jaar te Kampen de feestelijke herdenking zal plaats hebben van het 50-jarig bestaan van het instructie-bataljon, heeft zich te Amsterdam een comité gevormd, zich ten doel stellend hij die gelegenheid te Kampen een réunie te doen plaats vin den van oud-onderofficieren, die bij het instructiebataljon hunne militaire loopbaan aanvingen of daar in ecnigo dienstbetrekking zijn geweest. Maats, tot Nut van 'tAlg. Blijkens de stemming in d« *»T>»rte- menten gehouden, zijn 4 ran het hoofdbestuur geko ..earan dr. M. Straub ie Amsterdam, en dr. D. Bos te Winschoten, en mevr. M. G. Muller—Lulofs te Utrecht. Het hoofd bestuur ontving van dr. D. Bos lo Win schoten bericht van de aanneming zij ner benoeming. Dr. Slraub en mevr. MullerLulofs daarentegen zien zich tot hun leedwezen, verplicht, voor do op lien uitgebrachte benoeming te be danken, wegens gebrek aan tijd. Voor Pluiinveeliefhebbers. Men schrijft ons: Er is een tijd geweest, dat de hoen derteelt een belangrijken talc van het landbouwbedrijf uitmaakte en veel tot de volkswelvaart bijbracht. De wensch van Hendrik IV van Frankrijk, dat elk zijner onderdanen des Zondags een- hoen in den pot mocht hebben, be hoort dan ook vo":-trekt niet als een anecdote hesehoewd te worden. Ten gevolge evenwel van de aanhoudende en algemeene oorlogen, die de laatste eeuwen kenmerkten, was die bron van volkswelvaart bijna geheel verdroogd, totdat de invoer van de vreemde hoen derrassen op het laatst van de eerste, helft dezer K-euw, dc hoenderliefhcb- berij weer nieuw leven gaf. Wat ini den beginne nog enkel een liefhebbe rij was, alleen bereikbaar voor de beurzen der gefortuneerden, is al lengs opnieuw een belangrijke tak der veeteelt geworden, die hoe langer hoo meer waardeering en erkeunirvg vindt. Veel is reeds in ons land geduui ca talrijke vereenigingen leggen zich met ijver en kennis van zaken op do ver edeling der'hoenderrassen toe cn stre ven naar een meerdere produetiritei* daarvan. Wie meenen mocht, dat de boe liefhebberij niet meer is dan een L. te liefhebberij, een spelerij, heeft hel mis; een enkel bezoek aan onze pluim vee-tentoonstellingen, waar de kleur en rasverscheidenheden bij dozijnen te tellen zijn, zou hem anders leeren. Evenals elke zaakkundige veefokker, heeft ook do hoenderliefhebber het in zijn macht om de rassen te veredelen, hun eierproductio to vermeerderen en slachthoenders voort te brengen, waar bij zwaarto en fijnheid van vlecscii. gelijken tred houden. Wanneer wij bovendien nog hier bijvoegen, dat jaar lijks millioenon guldens naar het bui tenland gaan omdat het eigen land te weinig eieren voor het verbruik op levert, dan meenen wij voldoende er op gewezen te hebben, dat de hoender liefhebberij iets meer is dan een spe lerij, zonder nut of voordeel voor het land. I-Iet is ons dan ook een waar genoe gen te kunnen mededeelen, dat te Am sterdam, dat nog geen vereeniging van ook de oude Hanke niet ontbrak, stelde zich onder een stilzwijgen vol gespannen verwachting in be weging in de richting van den hol len weg. Toen do stoet aan een zacht hel lende plaats van den rotsmuur was afgedaald op den weg, werden do' honden van de touwen los gemaakt en nu had men het verdere geleide van de weduwe Hanke niet meer noodig, want de dieren drongen om stuimig in de struiken door en we zen den volgenden den weg naai1 het rotsblok, waar zij huilend stand hielden. Zwijgend naderden de mannen'' den doode. Daar ligt zijn geweer, zeide eindelijk een hunner halfluid, naar een plaats wijzend, die ongeveer vijf passen van het lijk verwijderd was. En daar boven aan de rot? hangt zijn hoed, voegde een ander er bij. Er is geen twijfel aan of hij is naar beneden gestort. Nu, do hee ren van het gerecht konden gerust zooveel bevelen lot inhechtenisne ming uitvaardigen als ze wilden, ze zouden hem ioch niet vaneen. (Wordt vervolgd). duwe Hanke van Eichfeld, een ge brekkige bedelares, die zich door het verzamelen van kruiden voor de apothekers in de stad een schra le verdienste trachtte te verwer ven, hij haar vermoeiende wande ling om den broode, ook in den half dicht gegroeiden, dikwijls sinds maanden door geen mensehenvoet betreden hollen weg kwam. Ter wijl zij onder struikgewas en on kruid naar planten zocht, die voor haar doel bruikbaar waren, werd haar reukorgaan hce langer hoe meer onaangenaam geprikkeld door een reuk als van verderf, die naar haar meening slechts door een ge veld stuk wild kon ontslaan. De hoop dat het misschien een groot hert zou zijn voor welks gewei men haar in de houtvesters woning of op het slot zeker eene goede beloon ing zou betalen, deed haar er toe be sluiten de oorzaak van die lucht Op te sporen en zoo werkte zij zich ubor het dichte slruikgsrwas tot bijna aan den voet van den steil en rotswand. En plotseling, nadat zij had gebogen, deinsde do vrouw met een kreet van schrik terug, want in plaats van een hert, dat ze verwacht had te zien, had zij 'eenmensch yoqr zich gezien, een mensch, die op den grond zat en met den rag tegen een stuk steen leunde, wiens hoofd diep voorover op de borst was gezonken en van wiens gezicht ze daardoor niets meer kon waarnemen dan den lan gen, zwarten baard, die op de groe ne omslagen van het jagerscostuum neerhing. Do hemel zij me genadig do houtvester Fabian stamelde zij, doodelijk verschrikt, want, evenals alle bewoners van Eichfeld, was zij volkomen op ds hoogte van de gebeurtenissen op Elvershöh en wist dus hoe lang en ijverig men overal naar den verdwenen moor denaar gezocht had. Sleehls een oogenblik had zij liet ontzettend schouwspel aangezien en was daar op gevlucht. Maar niettegenstaande dat was zij zeker van haar zaak en zoo al haar hart klopte alsof het bersten zou, zoo haai' knikkende knieën haar nauwelijks konden dragen, toch spoedde zij zich voort langs den weg naar het slc-t met een snelheid, zooals haar oude, stijve ledematen in jaren niet had den ontwikkeld. Toevallig ontmoette zij in het park den hoofdinspecteur, die van het heerenhuis kwam. daar Edith

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2