co loouen pijpen te iteowcn zien za-* gen, terwijl ook de anderen zaagsel gc- vouden haddon. Daerbij pasten do ge vonden stukken aan do overgebleven fgedeclton. Het O. M. achtte dan ook het wettig ,en overtuigend bewijs voldoende bewe gen on vorderde 6 weken govangenis- "ptraf. Op de vruag van den president of beklaagde nog iets tot zijn verdedi ging had in tc brengen, zeide deze: „Dat is eene veel te geringe strai voor iemand, die zulk een feit gepleegd heeft.. Ned. Opera. De schouwburg -""was Donderdag avond, bij de Fnust-voorsteliing, op allo rangen flink bezel. Zoo moet het ook zijn, wil het optreden van de Ned. Opera in onze stad mogelijk blijven. De reis- en andere onkosten van een gezel schap, talrijk genoeg om de tooneel- cn orkestruimte van onzen schouwburg behoorlijk te vullen, zijn te belangrijk, dan dat zij door een middelmatig aan tal genomen plaatsen en dan meest al nog grootendeels op de minder hooge rangen zouden zijn te dekken. Hecht ons publiek dus eenigo waarde aan goede opera-voorstellicgen, d. w. z. waaraan de beste beschikbare krach ten meewerken, dan dient het die mo gelijk te maken door in grooten getale do hoogcro rangen van den schouw burg te komen bezetten. Ditmaal dus was «r goede harmonie tussclien het werkend en genietend deel der schouw burgbezoekers. De voorstelling zelf telt mee onder het beste wat onze stad op dit gebied ooit te hooren en te zien kreeg. Orelio was als Mephisto recht in zijn kracht In actie en zang zijn serenade in het 4e bedrijf o. a. was een meesterstuk bleef hij do held van den avond. Maar ook de heer F. Phlippeau gaf een uit muntenden Faust, vooral in muzikaal opzicht Prachtig zong en speelde niej. Penning haar Siebel-rol en een Valen- tijn als de heer v. d. Hoek gaf kan inede tot de gelukkige zeldzaamheden gere kend worden. Mevr. CoiniFrancisca als Margaretha kon mij persoonlijk minder voldoen, maar zij scheen op het publiek veel indruk te maken, want zij kroeg ruimschoots haar aandeel in de bijvalsbetuigingen. Voor 't overige mag Alios meer dan voldoende ge- nownd worden en zelfs do uitbeelding der vrij onbetoekenende Martha door mevr. West8rhoven zou een afzonder lijke vermelding verdienen. De koren konden in den regel wat mooier van klank geweest zijn. Toch was bijvoor beeld bot skit van het 4e bedrijf uit muntend in dit opzicht In 't bijzonder dient nog het werk van 't orkest herdacht dat dezen keer vooral aanmerkelijk bijdroeg tot den goeden gong en het welslagen van het gehccL Beheer v. d. Linden en zijn verdien stelijk gozelschap zullen Donderdag avond, tevreden met hun werk en vol daan over hun succes, naar de hoofd stad zijn teruggekeerd. PHILIP LOOTS. Vanwege het Ministerie van Water staat Handel en Nijverheid werd he den aan bet gebouw van het Provin ciaal Bestuur alhier aanbesteed lo. Het leveren en aanbrengen van een rolschuif in en van een voetbrug over de uitwatorlagsshiis der Noord- fccesluizen te IJmuiden, behoorendo tot de werken tot onderhoud, herstel en verbetering van het Noordzeekariaal. Raming 1 23,000. Van de 4 'Mervoor ingekomen in- schrijvingsbiljetlen was dat van B. Vermolen, te Weesp, het laagst voor 18,8^1 2o. lint vernieuwen van 3 ducdalven aan de noordzijde van hot liuitenka- fiunl nabij de uitwateringssluis te IJuvAidea. Raming 3450. SHerïuor kwamen 6 biljetten in en ■spas dat van W. J. Mechers, te Amster dam, het laagst, voor 3185. 3o. Hot wijz%6n van do 2 bestaande ponthavens mot do daarbij beboorende toer^daa van bet veer beoosten de JUnibrug, gom. Zaandam. Raming 35GQ. Van de S hiervoor ingekomen aan biedingen was die van G. Smit Cz., te Naueraa, Let leegst voor 3190. 4o. Het iF^erun cn storten van steon aan do kcpp>u van de hoofden I, II en III der Pettemer zeewering, behooren do tot do Rijks-seewerken in Noord- Holland Van do 2 hiervoor ingekomen biljet ten was hot aaunemelijkst dat van A. „Visser, to Haarlem, cn wol 474 S. S. stortsteen voor 3800. lijke uitdrukking was. Misschien weerspiegelden zijn trekken al to verraderlijk de bewond -ing en verteedering, die hij gevoelde, want toen Thyra nu van haar boek opzag en zijn stil op haar gerichte pogen ontmoette, steeg het bloed haar gloeiend naar de wangen. Thyra, zeide Erik zacht, lie velieve Thyra! Zeker had hij haar reeds dikwijls zoo genoemd en hij had haar ook wel eens liever namen gegeven, zooals die gebruikelijk zijn ibij lief hebbende broers en zusters, maar of het nu lag aan den oigenaardi- gen toon, waarop hij het zeide of Blechts aan den bijzonderen toe stand, waarin ze zich bevonden, zooals op dit oogenhlik hadden die beide woorden nog nooit haar hart getroffen, een zoo wonderbaar zoet en zonnig gevoel van geluk had haar ziel nog nooit doen ontroeren. Lieve Erik 1 wilde zij zeg genmaar zonderling 1 Deze .woorden, die ze ontelbare malen •gebruikt had, die haar sedert vele jaren gemeenzaam geworden wa- jren als een alledaagsche begroe iing, dio goede bekenden onder el kaar wisselden, wilden haar nu jfiiet over do lippen, juist nu, nu xvaar men ons meuenecit is aoor net Bestuur van het plaatselijk comité al hier, tot het aanbieden van een natio naal geschenk aan II. M. de Koningin bij gelegenheid van H. D. huwelijk, na raadpleging van do Provincialo Com missie, besloten om met de inzameling van giften eerst aan te vangen na 1 Januari a.s. Het bestuur is van oordcel dat de laatste dagen van het jaar in verband met de opvolgendo feestdagen, gedu rende welke velen de stad verlaten, voor ceno inzameling minder gunstig zijn. Bij verschillende leden der Koninkl. Liedertafel Zang en Vriendschap lid staat het plan, een medaillon en relief te plaatsen op het graf van wijlen den heer H. van Breenien Hz., in leven vice-president der liedertafel. Bij het laatst gehouden examen voor den telegraafdienst slaagde de surnu merair der posterijen en telegraphic E. J. Diest Lorgion. Voetbal. Zondag a.a ontvangt H. F. C. op haar terrein aan de Spanjaardslaan het Amsterdamschc Volharding. Deze club heeft hare stadgenoote Swift on langs met liefst 71 geslagen en dus getoond wel iets te kunnen presteeren. De match tusschen onze H. F. C.'ers en de Amsterdammers belooft dan ook interessant te worden. Donderdagmiddag 1 uur sloeg een paard op hol, gespannen voor een twee- wieligen wagen. De voerman van een handwagen, die juist daar reed, be kwam een wond aan het hoofd, zijn wagen werd omvergetrapt. Nabij het Spaarne werd het paard door een werk- man tot staan gebracht. Heemstede. Woensdagavond vergaderde in het café „Bloemendaal" alhier, de afdee- ling „Recht en Plicht" van de Bloemis ten-Werklieden Bond. De voorzitter opende de vergadering en zeide dat de aanleiding tot het uit schrijven eener vergadering daarin was gelegen, dat hier eene afdeeling was opgericht van de R. K. Volksbond, die Recht en Plicht zeer tegenwerkte. Daarna nam de heer Kaptein het woord en zeide o. a. niet te begrijpen waarom de R. K. Volksbond er tegen was dat een R. K. werkman lid werd van R. en P. was, daar op haar ver gaderingen noch godsdienst noch poli tiek werd besproken, doch alleen de belangen van don bloemistknecht. De heer Smit, voorzitter der afd. Heemstede der R. K. Volksbond kwam in debat De heer Kaptein antwoordde hem door er op te wijzen dat hij niet weerlegde wat door hem gesproken was. Bsnnebroek. Woensdag vierde de Chr. Jonge- lingsvereeniging in haar vergader lokaal Rehoboth haar jaatfeest. Om 7 uur werd de bijeenkomst geopend door Ds. J. A. Gerth van Wijk de eere-voorzitter, met eene rede ever ,,De Christenvervolging in de eerste eeuwen", een onder werp dat zich bijzonder leent tot mededeel ing van zeer wetenswaar dige bijzonderheden over de ge schiedenis van de Christelijke kerk. Verder werd de avond onder het gebruik van ververschingen, hoogst genoeglijk, met het ter. beste gevc-n van voordracht-en, samenspraken enz. enz. gepasseerd, wat aanlei ding gaf tot een zeer aangenomen avond en een zeer voldaan huis waarts gaan. Tot voorzitter van de tooneelver- eoniging ,,de Vriendschap" is ge kozen, de heer W. Prins Az.. en tot secretaris do heer A. van den Aardweg. Zand voort. De collecte voor de Unie. school met den Bijbel, heeft alhier opge bracht de som van f 5.05. Velsen. Donderdagavond is hier eene ver gadering gehouden van heeren Burg. en Wethouders, leden der commission van getrouw schoolbe zoek, en hoofden der scholen, ten einde te beraadslagen over het hou den van een schoolfeestje ter gele genheid van het aanstaand huwe lijk van H. M. de Koningin. Besloten is om in de bruidsweek een feestje te geven aan de kinde ren der openbare en bijzondere toch haar gevoc-l tot barstens toe vervuld was met zachtheid en zus terliefde. Zwijgend trad zij op hem toe en boog zich over hem heen; licht als een ademtocht raak ten haar lippen zijn voorhoofd aan. Mijn lieve Thyra, herhaalde de zieke met een gelukkigen lach: toen sloot hij de oogen en verder werd niets tusschen hen gesproken. Den volgenden ochtend echter constateerde dokter Harmsen ze gevierend een grooten vooruitgang in den toestand van den zieke en voor de eerste maal sr>rak hij nu met volle overtuiging uit dat men nu alle vrees voor weder instorten kon bannen. Het is een van mijn mooiste genezingen, zeide hii schertsend, 't- Is maar jammer, dat ik mezelf voor mijn geweten maar zoo'n go- ring aandeel in uw genezing mag tookonnen. Soms kwamen er echter ook oogenblikken, dat Erik, zwijgend, mat open oogen daar neerlag, klaar blijkelijk bezig cm iets in zijn her innering terug te roepen, dat als door een wonder daaruit was ge- wischt en dat hem gewichtig ge noeg toescheen om zijn gedachten telkens opnieuw bezig to houden. scholen in ae gemeente. 'De'ge meen te zal voor 30 et. per leerling bijdragen en zorgen voor eene klei ne versiering der scholen en bovendien aan ieder kind een klei nigheid geven, bijv. een portretje van het bruidsp ;ir oiets anders. De hoofden oor scholen en de commission zullen zorgdragen voor de organisatie van dit feest. Door het gemeentebestuur zal worden overwogen om voor ieder kind op de bewaarschool gaande, 15 ct. fo geven ten einde obk deze kinderen in da feestvreugde te laten doelen. De houtvelJingeh, die telken jare alhier plaats hebben, ziin thans af- gsloopen. Do prijzen waren dit jaar over "t algemeen hooger dan voricre jaren. Dit zal waarschijnlijk zijn oorzaak vinden in dc duurte der brandstoffen. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen, van Dinsdag 18 December 1900, voorm. 11 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Proces-verbaal kasopname. 3. Onderzoek geloofsbrieven nieuwge- kozen gemeenteraadslid J. P. Hand- graaf. 4. Adres II. Krijger om tot gemeente lijk ijsvegcr te worden benoemd. 5. Id. C. van Eijk, om gebruik van een schoollokaal to IJmuiden voor Kerstfeestviering. 6. Id. ingezetenen van Santpoort, om een afwatering voor de woningen van G. Spanjaard to doen daarstellcn. 7. Id. id. Heide om bestrating, rio- leering en verlichting van den Voor weg op do heide. 8. Id. van P. Sclioorl, doodgraver der algemeene begraafplaats, om een gratificatie over 1900. 9. Id. van denzelfden om eenig pen sioen, daar hij wegens 87-jorigen leef tijd zijn beroep niet langer kan uit oefenen. 10. Id. van ingezetenen van Sant poort, om overname en verlichting van de Kippenbuurt door de gemeente. 11. Gratificatie Rijkspolitie. 12. Besluit tot daarstelling van 3 commissi ca tot wering van schoolver zuim te Velsen, Santpoort en IJmui den (art. 22 Leerplichtwet). 13. Contracten armbesturen met de geneeskundigen. 14. Benoemingen. a. Arm meester schoolarmfcestuur. b. Id. R. C. armbestuur. e. Leden commissie gecontracteerde wegen voor IJmuiden. d. Id. id. commission wering school verzuim. e. inzake de kieswet. f. Vaccinateurs voor Velsen en IJ muiden. 15. Suppletoir kohier van den Hoof- delijken Omslag, dienst 1900. IC. Verzoek lsie Ned. Electr. Mij., om een conferentie met den gemeente raad. IJmuiden. Alhier komen in een gezin 5 ge vallen van diphtiritis voor. Reeds is een der kinderen overleden. Het schijnt wel, dat deze ziekte de ge meente maar niet wil verlaten. Zij is nu ruim een jaar heerschende. Beverwijk. Ontmoedigd door de weinige be langstelling van de z::de der leden heeft het bestuur der Afdeeling Beverwijk en Omstreken van het Nederl. Onderwijzers Genootschap voorgesteld de afdeeling op te hef- fen. Binnenland. Parlementaire Papaatjes. Over de afdeeling Landbouw is bij de voortgezette behandeling der begroe iing van Binnen! Zaken nog zoo lang gepraat, dat men gisteren niet met dit hoofdstuk is gereed gekomen. Behalve om deu tweeden inspecteur voor den landbouw draaide het debat om de wettelijke landbouw-vertegen- woordigingder toekomst, waarte gen bv. de heer de Boer zich principieel stelde. Nadat de minister zeer uitvoerig de aangevoerde bedenkingen liad weer legd, gewezen op alles wat voor het landbouw-onderwijs geschiedt; een speciale wet tegen vervalschingen van vee-voeder had afgewezen; medegedeeld dat aan da voorbereiding eener wette lijke vertegenwoordiging van den land bouw met kracht wordt gewerkt; de aanstelling van een tweeden inspec- teurals dringend noodiv i:ad aaribcvo- Dan werden zijn trekken wel eens somberder en kon ds tevredene stemming van den zieke wel eens wijken voor een voorbijgaande pijnlijke onrust, die voor hem zoo wel als voor zijn cppassters on aangenaam was. Mevrouw Halla ger zag dat hem iets kwelde, waar over hij niet sprak, maar zij had nooit ook bij haar eigen zoon niet om vertrouwen gebedeld, dat haar niet vrijwillig geschonken werd en daarom wachtte zij gedul dig het oogenblik af, waarop hij uit eigen beweging zou verklaren wat hem hinderde. Ze zat met Thyra aan bed toen dit eindelijk op zekeren mid dag geschiedde. Weer had Erik, uii een rustige sluimering ont waakt, langen tijd zwi'-end en met gefronst voorhoofd op zijn witie bedsprei liggen staren. Plotseling keek hij naar do beide vrouwen en zeide Neen, ik zal het me nooit kun nen herinneren; het is als uitge brand. Gij echter kunt het me zog gen cu go moogt het me nie-t ver zwijgen al moest ik er iels onaan genaams bij hooren. Wat is den avond dat ik hier kwam met me gebeurd? Mijn herinneringen rci- icn Kwam de'neer v. a. 2,waag aio aanstelling bestrijden, tegen uitbrei ding van amblcnaarspersoueel zijnde cn meenend dat een man als men zocht niet te vinden zou zijn, wat de heer Zijlma en de Min. betwistten. De heo- ran Lohman en Thooft waren er tegen, evenzo o do heer Kerdijk. Met een klei ne meerderheid, 40 tegen 41 stemmen, kroeg de Min. zijn inspecteur. De uitbreiding van het speciale on derwijs ton behoeve van de opleiding voor Indische cultures aan de school te Wageningen vond bestrijding bij do heeren Ferf cn Henneeuin. doch werd met den Min. verdedigd door de heeren Pijnacker Hordijk en Hesselink van Suchtelan. Vrij langdurig werd beraadslaagd over het voorstel van de heeren Bon man c. s. om de nieuwe rijks/.uivel- school in Friesland te Bolsward te ves tigen en niet te Leeuwarden, als de Reg. wilde. Dit amendement werd dooi den lieer Bouinan verdedigd, door den heer Pyttersen bestreden. Ook door den Min., die mededeelde dat de Ned. Bond van Coöp Zuivelfabrieken zich vóór de vestiging te Leeuwarden had verklaard., Deze rnededeeling bewoog den heer Lieftinck, die liet amend, had onder- teekend, om zich met de zienswijze des Min. te vereenigon. Het amend, werd echter aangenomen met 72 tegen 12 stemmen. De heeren Schaper en van der Zwang vroegen wijziging op de besmettelijke veeziekten, wijl de maatregelen legen mond- en klauwzeer dikwerf groote schade veroorzaakten. De Min. zeide, de, waar mogelijk, vrijstelling werd verleend van de verbeurdverklaring, doch met het oog op het buitenland was er bezwaar tegen wetswijziging. Heden 10 uur: alweer Binnenland- sche Zaken. G. Jr. Oproep tot d-9 studenten. Er heeft zich onder de studenten aan de Universiteit te Amsterdam eene commissie gevormd, die tot hun een oproeping beeft gericht, ten doel heb bende een algemeene bctooging te or- ganiseeren van alle studeerenden aan de Universiteit ter cere van president Kruger bij zijn tocht door dc stad op Woensdag 19 December waarbij een krans zal worden aangeboden. Met toestemming van den hoofdcom missaris van politie is voor hen een ruimte gereserveerd in de Plantage Middenlaan. Niet slaan op sobool. Een Amsterdamse!» gvmnastsekon- derwijzcr, de heer \V. A. Tissot van Patot, verbonden aan de school der eerste klasse no. 77 en aan de Coorn- hertschool aldaar, diende 15 Nov. 1! aan een jongen, die cngczeggelijk was een lichamelijke straf van niet r.rnsti- gen aard toe. B. en W. wenschton hom te dezer zake ontslaan met 1 Jan. a. s., maar daartegen verheffen zich ver schillende stemmen. Allereerst de be sturen der afd. Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers en het bestuur der Amsterdamschc Gymna- stlekonderv. iizers-Vereeniying. In een schrijven aan den Raad betoogden zij dat een eventueel ontslag zou zijn ge heel ongeëveni edigd aan het bedreven feit, dat da wet op het L. O. een meer humanen maatregel kont., en tevens wezen zij er op dat de 'Onderwijzer een bijna bovenmcnschelijke zelfbe- heerscliïng moet bezitten, om niet eens een enkele maai een lichamelijke straf toe te passen. Door de bestuurders van de Vereen, voor Hoofden van Scholen te Amster dam, de afd. Amsterdam I, II en III van 't N. O. G., den Bond van Ned. Onderwijzers, de afd. Amsterdam van de S. D. O. V. cn de Vcrecniging voor Teekenonderwijzers was over dezelfde zaak een adres aan den Raad gericht, met het verzoek, genoemden onderwij zer niet te ontslaan. Maar bovendien waren bij 't adres gunstige verklarin gen gevoegd van het hoofd der Coorn- hertschool, den heer K. Jacobs Jz. en van den vader van liet getuchtigde jongemensch, den heer J. Penhout, die toegeeft dat zijn zoon lastig is en dat hij wat overijld handelde met zijn klacht. Wegens afwezigheid van den wet houder van onderwijs werd het voor stel van B. en W. in dc "Woensdag ge houden Raadszitting aangehouden. Het voorstel van B. en W. is Woens dag aangehouden. Schooltuinen ta Amsterdam. Dit jaar is voor het eerst te Amster dam een begin gemaakt met de uitdec- ling van levend planter.materiaal voor ken slechts tot een bepaald oogen blik; verder is allee duister en le dig. Ik smeek u: help me uit die onzekerheid. Ook wij kunnen je slechts herhalen, Erik, wat men ons hier verteld heeft, want toen we aan kwamen vonden we je bewusteloos en ziek in dit huis. Maar is het nu werkelijk zoo noodzakelijk dat je, juist nu je je zenuwen moet ontzien, het hoofd over die zaken breekt? Ja, lieve moeder, hot martelt mo zoo. Zeg rne dus oprecht: wat heeft men u gezegd? Hij luisterde met gespannen aan dacht-, terwijl mevrouw Hallager getrouw weergaf wat zij zich, in de bezorgdheid van haar moeder hart, meer dan eens door het echt paar Henning had laten herhalen. Haar anders zoo rustige, klank volle stem werd onzeker toen zij verhaalde dat men hem in den vroegen, ochtend op do stoep vóór de huisdeur gevonden had, nadat men den vorigen avond te ver geefs op zijn terugkeer had ge wacht. En ook de moedige Thyra moest het hoofd afwenden om de smartelijke aandoening niet te ver raden, die zich bii de gedachte aan ae lessen in plantkunde aan de lagere scholen, die dit wenscheu te ontvan gen. Om dit doel te bereiken, had zich eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren B. Boon, D. G. Coevoot, E. Heimans, H. Heukcls, H. W. S. A. Schonk, J. P, Thijssc en K. Zinkweg, die zich wendde tot het dag. bestuur der gemeente, met het verzoek om een terrein ter beschikking te krijgen, om daarop de nocdige planten tc kweeken. Op dit verzoek werd door en W. gun stig Lr-.-!.:!it c-n werd d-.-.-.r. aangewe zen een terrein, groot 102 vrk M. de Stodskweekerij (zoogenaamd Lin naeus), terwijl zij niet de uitvoering dièr eerste proefneming belastten de heeren E. Heimans, H. Heukels en H. W. J. A. Schook. Men wenscht enn verkelijlien ce ï- traleu schooltuin te verkrijgen, die met alleen aan de scholen hst voor de les sen veraischte plautenmateriaal lever de, doch waarvan ook het bezoek door de leerlingen der scholen onder gelei de hunner onderwijzers vruchtbaar zou zijn. Op het ter beschikking der commis sie gestelde terrein is gekweekt: klap roos, knolraap, driekleurig viooltje, vlas, erwt, lupine, klaver, pee»», aard appel, tabak, leeuwobek, korenbloem, zonnebloem, boekweit, hennep en ha ver, terwijl van de kweekerij beschik baar waren takjes van beuk, eik, esch- doorn, linde en wilde kastanje en in het wild in voldoende hoeveelheid groei de: speenkruid cn witte doovenetei. Al de genoemds planten werden aan de 147 scholen, waar toezending ge vraagd was (bij oen totaal aantal van 169 scholen}, zoo geregeld mogelijk eens per week. aan ieder op een be-: paalden dag, gezonden in de volgorde van den bloei- en vruchttijd. Zij wer den daarvoor den vorigen namiddag (of zoo noodïg des morgens vroeg) ge plukt, des nachts koel, bewaard en des morgens zoo vroeg mogelijk aan haar bestemming afgeleverd. Hot groo te aantal scholen maakte een zending cp 4 degen per week noodaakolijk. Het onderzoek bij de Hoofden van Scholen naar de resultaten was aller gunstigst. zoodat dc soramissle hoopt dat B. en W. tc gelegensrtijd aan den raad hel voorstel zullen doen een gi'oo- ler terrein beschikbaar te stellen. H. M. de Koningin-Moeder bezocht V. oensdag haar paleis aan het Korte Voorhout en liet zich daarbij rondlei den door den kamerheer jhr. mr. Van Weeds, die zal optreden als hofmaar schalk van Hr. Ms. Huis. Het Hoapitaal-kerkscliip „D Hoop." Als een zeer welkom bewijs van waar deering, ook in het buitenland, ran dit hospitnalschip kunnen we mede doelen dat mr. E. N. Rahusen heden ontving eene postaamvijzir.g van de „Bremers Vegcsacker Fischerei," groot Rm, 100. Geon kerstbrood, geen klant. Eenigo broodbakkers in de Priesche dorpen Hantum en Hantumhuizen deelden aan hunne klanten mede, dat zij voortaan zouden breken met ds grij ze gewoonte o::i aan ieder klant met Kersttijd een bolle ten geschenke te geven, bekend onder den naam van: „Kerstwigge". Dc czamenlijke brood verbruikers bob: ru bekend ge maakt, dat zij met 1 Januari a.s. -*an die bakkers geen brood zullen nemen. Atjeh. De correspondent van het ,.Hbld." te Batavia seint van 13 December „Er wordt in Pcdir gevochten tegen Polen». Luitenant Veltman is ernstig gewond." Het blad teek ent hierbij aan In het officiersboekje vinden wij twee luitenants Velliuau. De le luite nant der infanterie T. J. Veltman, ge detacheerd bij het korps marechaus see. en de 2e luitenant aer administra tie W. P. Veltman, Becaptie President Kruger. Te kwart over tienen deed Don derdagmorgen president Kruger zijn intrede in den kleinen foyer van het gebouw voor Kuns-ten en Wetenschappen to 's Gravenhage. Een plechuge lofzang steeg uit de kindermonden. Oom Paul bleef aan den ingang tot den foyer het psalm gezang aanhoor en met de heeren die hem vergezelden, nl. het drie manschap Fischer, Wesseis. Wol- marans, zijn kleinzoon Eloff, den gezantsc'napsraad Van Boeschoten en den heer Brodeli. die vreeseiijke gebeurtenis op haar gelaat afspiegelde. Erik echter schudde, toen zijn moeder geëindigd had, onvoldaan het hoofd. En is dat alles? vroeg hij. Weet n me niet te zeggen wat ge durende dien nacht met me ge beurd is? Neen, jongen. Maar wellicht weten zij het, bij wie je den avond hebt doorgebracht. Als je me hun naam noemt en als er je werkelijk zooveel aan gelegen is het te we ten, kan ik er hun wel naar vragen. Doch hij maakte e6n haastig af wijzende beweging. Dat gaat niet. Met die lieden heeft u niets to maken en u mag niet met hun spreken, moeder, nooit! Ze zijn het niet waardl Ik zal dus verder moeten nadenken en er toch misschien nog op ko men. Eens toen ik wakker werd was het alsof ik het wist. Maar het zal wel een droom geweest zijn die me dat beeld heeft voor- getooverd en een leelijke droom nog wel, want het drukte me als de duistere herinnering aan iets vreeselijks. Zeg eens, moeder, is dien nacht op Èlvershöh iets ergs Aan het hoofd van "de commissie van ontvangst sprak de heer Ilfc' mann na het einde van het eerste gezang den president loo en heette hem welkom ook nam.' -um. missie in het Gebet: iveds velen hebben hooren getuigen van do heldendaden van heb volk van Oom Paul en waar reeds meerdere malen de diepste gevoelens zijn uitgesproken voor den grijzen staatspresident, die n..t ficren moed pal staat voor recht en onaf hankelijkheid. Heel Europa mo8t getuigen, zeide de heer Ittmann tot het staatshoofd dal uw geschiede nis is een ware lijdensgeschiedenis. Maar de stamverwanten hebben: gebeden„Heere Grim grijp in", en vurig hoopte de spreker dat dit gebed verhoord moge worden en het den president gegeven mocht zijn de verlossing van zijn volk nog te mogen aanschouwen. De heer Ittmann vond nog gele genheid tot een hulde aan den trou wen bondgenoot, president Bteijn. Hierna werden de presiécait on do heeren van zijn -cvo;g naar den receptiesalon geleid, onder het ge zang der kinderen van twee cou pletten van het „Wilhelmus" in de oude toonzetting. De president nam plaats terwijl zijn omgeving staan bleef. Toen begon het défiü; waarbij ongetwijfeld Kruger voor bij ,zich zag trekken het kndsche volk uit alle standen tn kringen. Het is ondoenlijk «on op somming te geven van alle instel lingen en vereenigingen op •*?- bied van godsdienst. \vei«uk:r.iin, kunst, arbeid, enz.wier wo&aLv. ders met een slechts zeer kort ~.r o zoo hartelijk woord den gwpmk zwaar beproefden man sysa$aiu<a betuigden, troost schonken en do den blijken van ïiun innigste v««- •schen voor het herstel van don v**- de in Zuid-Afrika in de lijn van «U regeeringon der beide RepuhUê- kcn. Daar defileerden oudjes van dagen voor dezen ouden held van den dag, srHsaards die in 1830 goed en bloed hebben gegeven voor vorst cn vaderland, en hetzelfde doden wat thans Oom Paul doet. strijd*» voor onafhankelijkheid. Het vw een deputatie uit do 3e sccUc vaat het Metalen Kruis. De jengsfe van was 88. de oudste 9L «n ikar waren er nog eeuigen bij iwschua dien leeftijd. Te uur was de oud d weer op zijn post in he i Ion als waar de Staatspr. den voormiddag de sympc rt; huldebetuigingen van zoovo^n in' ontvangst nam. Het elegant ingerichte receptie- aalt je had al meer c*n meer den aanblik van een bloementuin aan genomen want de frissche schat uit Flora's hof vermeerderde van oogenblik tot oogenblik in kransen, eorbeilles enz. en vormde groepen vol kleur en leven, in de hoeken van het salon. Bij het afstappen aan het gebouw vond Kruger een andere z-funwrea- senschare dan DondcrdagoehUnsL Thans werd hem door de ia- gen der verschillende inrichtingen van onderwijs voor meisjes te 's Gravenhage Gezang 27.3," i en 7 toegezongen, waarvan cle woor den, in slemmig a capella koor door de jonge stemmen wcrdwi. vertolkt. Het luidt: Beveel gerust Uw w en Al wat U 't harte deert, Der trouwe h.-e^ zegen Van Dien, die 't regeert. Die wolken, lucht tv winden Wijst spoor en loop .i baan, Zal ook wel wegen vinden Daar langs Uw voet kan gaan. Laat Hem besturen, waken, 't Is wijsheid, wat iij doet, Zóó zal Hij alh-v n^ken Dat (ie U verwonderen rn .ei. Als Hij, die »lle heeft, Met wonderbaar beieid, Geheel het volli-acht heeft Waarom 'w! nog schrait. Er waren wel 500 personen, die den President van aangezicht tot aangezicht begroetten, velen die te vens hunne dames presenteerden, terwijl anderen zelfs hun kroost medebrachten. In de schbftf oijidelooze rij wer den opgemerkt: verschillende le den der beide H amers, van de hoo. ge Staatscolleges, de marine, de ko- li eraais van helleger, de Cc-minissa- gebeurdeen of ander ongeluk? Mevrouw Hallager wilde naai? waarheid antwoorden dat zij er niets van wist, maar op dat oogen! blik stak vrouw Henning voor zichtig haar hoofd binnen de ka- mor en meldde halfluid: Freule von Linderode is daar weer en zou gaarne een paar woor den met juffrouw Jensen spreken, Thyra was snel opgestaan, maar Erik was op hetze!f ie oogenblik opgerezen en had rnet vasten druk haar pols gegrepen. Zijn oogen schoten bliksems en lijn bleek ge laat kleurde zich. Neen. riep hij, en er was eeri verrassende kracht in den beve lenden klank zijner stem. Ik ver bied je te gaan. Hoe durft ze het wagen hier te komen? En wat heeft ze met je te spreken? Laat ze wegzenden, onmiddellijk. Ik kan niet verdragen dat zo in j^nabij heid is. CWortR vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2