Tweede Blad, lil Èll telSSM De ligging van Cannes is werkelijk bijzonder mooi. Moeielijk te het al de fijnheid van lijnen, verscheidenheid van kleuren weer la geven. De Golf van Napoule strekt zich breed in sierlijke kromming voor u uit en de verrukkelijke horizon doet ons verlan gen, de blikken steeds verder naar hot onzienbare te laten dwalen. Soms is het alsof er een sluier valt voor dien horizon, als om de oogen rust te ge ven van de onafgebroken schtitering van lucht en water. Er komt eene droef geestige stemming over ons, een zwaar moedigheid zooals veel bij zeelieden, en vooral bij de bewoners van nabijge legen eilanden voorkomt. Maar hier aan de kust overal een nieuw Panorama, in voortdurende af wisseling. In het westen steekt de ou.de heuvel Suquet een bevallige rij van oude gebouwen scherp af in de ochtend zon, terwijl dit gedeelte, 's avonds ge huld in eene violette schaduw, aan eene fantastische burcht doet denken. Iri het zuidwesten de bergketen van Es- térel, soms zoo dicht bij, dat de don kere dennen en fel-wit op-lichtende huisjes daartusschen te onderscheiden zijn en dan weer zóó ver en nevelach tig, als wegdoezelend in een zacht blauw waas. In het zuiden het wijde vergezicht naar het onafzienbare, en in die onein digheid van lucht en water ziet men al vragend uit of niet een Fata Mor gana van de Algiersche kusten of der Corsicaansche bergtoppen, zich onver wacht aan onzen starenden blik ver toont Het eiland St. Honorat, dat zich ceaigszins puntig naar het Westen uit strekt, verschuilt zich achter zijn na- huur St. Marguérite. Van wat hooger gezien doen die tweelingeilanden zich voor als grillig gevormde schepen en schijnen langzaam naar een onbe kende kust te drijven. Aah den voet van het eiland St. Marguórite strekt zich in ronde lijn „de Croisette" uit, de geliefde wandelplaats van allen die in Cannes verblijf houden. Voortdurend wordt deze boulevard door een lichten golfslag gekust, soms ook, zooals ver der bij de Golve Juan, duchtig geteis terd. Keert men zich om naar het Noor den, dan ontwaart men de dichtbij ge legen heuvels met de dichterlijke na men: la Calefornie, le Perzon, la Croin des Gardes, la Maure. In die aaneen schakeling van donkere pijnboomen, hier en daar afgebroken door de zil- verschittering der Olijfboomen komen als lichte plekken de Italiaansche vil la's met haar torentjes en roode daken, de breede gevels der Hotels te voor-,j schijn. Elk dier woningen verschuilt zich als 't ware in een grillig bouquet van uitheemsche planten, cactus, mi mosa eu wuivende palmboomen. Laten wij verder onze blikken weiden over deze vlakte, waar de zon alles in lusthoven herschiep, dan ver toont zich daarachter de ruwere na tuur der bergen. Hoe dikwijls hebben wij, thuis geze ten hij onze vlammende haard, deu Noordenwind hooren blazen, terwijl de sueeuw in groote vlokken buiten neer viel; wanneer de Noordelijke landen aldus door windvlagen geteisterd wor den en alles verstijft door den vorst, kan men op de „Croisette"' wandelende een dergelijk welbehagen ondervinden. De zee schittert u tegen in gouden flonkering, het geheele landschap schijnt te trillen en kleurt zich in dui- zende tinten. Docli men behoeft slechts in de verte naar de contreforts der Alpen te zien. wier kruinen zich scherp wit tegen den hemel afteekenen, om spoedig her innerd te worden aan dc koude die daar op ccnige uren afstands heerscld; daar, waar de Winterkoning in zijn hermelijnen mantel zetelt, niet dur vende naderen tot het zonneland, uit vrees zijn kleed te bezoedelen. Juist dat contrast doet ons des te beter de zeld zame voordeelen van het klimaat aan den oever der Middellandsche. Zee waardeeren. De zeelucht verfrischt en werkt opwekkend, zoodat men zich onwillekeurig lichter en behagelijker gevoelt. Cannes is als een prachtige tuin in hel midden waarvan de elegantste vil la's als gezaaid zijn, en zij die daar wonen leven er als uitverkorenen in dit aardseh paradijsje. Ja, Cannes, omringd door zijn heuvels evenals te Rome zijn er zeven is een van de mooiste studjees die men zich denken kan, en overwaard bezocht te worden Opening. In de Barteljorisstraat no. 9 wordt hedenavond heropend het manufactu- renmagazijn van de heeren Gebr. Kru- se. De groote collectie artikelen komen in deze flinke, ruime winkel goed tot hun recht. De heeren Gebr. Kruse heb ben getoond, dat zij met hunnen tijd weten mede te gaan. Men zie achter staande annonce. Naar wij vernemen zal de operette „Franchemont de Marskramer" ver toond worden op Dinsdag 8 Jan. 1901. Het strijkorkest van Haarlems Mu ziekkorps geeft Zondag 16 Dec. weder een populair concert in het Bronge bouw. Het programma bevat verschei dene mooie nummers voor het orkest. Voor het eerst alhier zullen medewer ken de heer Henry en mej. Sophie Har- tog, hoogst komische duettisten en de heerP. Röhler, original dans humorist bijgenaamd „Perpetuem Mobile". Over de portretten der Üeresteyn'd in het hofje van Beresteyn alhier schrijft onze adjunct-archivaris M. G. Wildeman in „Oud-IIolland". Hij con stateert, dat de portretten door Frans Hals geschilderd, thans in den Louvre, en bekend staande, ook in den catalo gus va ndat museum, als de portretten van den stichter van het hofje, Nico- laas van Beresteyn en zijn vrouw, dit niet zijn, maar wel de afbeeldingen van de ouders van den stichter, van Paulus van Beresteyn en zijn derde vrouw, Catharina van der Kem, terwijl het derde groote stuk, het familietafe reel, waarvan dr. C. Hofstede de Groot onlangs heeft verklaard dat het niet door Frans Hals geschilderd is, deze zelfde twee personen voorstelt met zes kinderen uit het eerste huwelijk, waar onder de stichter van het hofje, liet jongste. De heer Wildeman merkt op, dat de regenten bij de wandaad die ze bedre ven door den verkoop der stukken niet eens deugdelijke gegevens verstrekten aangaande de personen die zij voorstel den. Hij heeft den directeur van het schilderijenmuseum in den Louvre ge meld welke fout hij door den „onwil en onverschilligheid van archiefbe heerders" in zijn catalogus van het mu seum heeft gemaakt. Stei k-.-r nog drukt de schrijver zich over de regenten uit in een noot, waarin hij mededeelt dat regenten hem, toen hij in zijn quaiiteit van adjunct-archivaris van Haarlem in het belang van de geschiedenis der stad, inzage vroeg van hun archief, deze geweigerd hebben. Van een lid der familie van Beresteyn verkreeg hij het extract uit het testament van den stich ter, dat hij mededeelt. „De familie zel ve verkreeg nooit een afschrift, 't geen grond geeft tot het meer uitgesproken vermoeden, dat het met de uitvoering van den uitersten wil niet in deu haak is." Stukken van den Gemeente raad. De Curatoren van het Gymnasium alhier bevelen, ter voorziening in de vacature van conrector aan die in richting ontstaan door de benoe ming van dr. A. H. Garrer tot rector den heer dr. H. M. B. ter Haar Rome- nv aan, thans leeraar in de klassieke talen aan het Gymnasium alhier. B. en W. stellen den Raad voor, met ingang van 1 Januari 1901 te bevor deren tot onderwijzer of onderwijzeres le klasse G. J. Burger, werkzaam aan de op leidingsschool voor meisjes tot het Middelbaar onderwijs; Mej. A. A. C. Schoemaker en mej Chr. van Oosterhout, beide werkzaam aan de Eerste Burgerschool voor jon gens en meisjes; H. Cransberg, werkzaam aan de Tweede Burgerschool voor jongens en meisjes; II. Nonltes, werkzaam aan dc Eerste Tusschenschool; J. Zijlstra, werkzaam aan do Derde Tusschenschool; Mej. H. J. Lugten en mej. A. C. P. van der Voort, beiden werkzaam aan de koste looze school, lett. B; en J. de Boer, werkzaam aan de kostelooze school lett. C, allen op een jaarwedde van f 800, alsmede met de vastgestelde ver hoogingen. Tot voorziening in do vacature, welke on 1 Januari a.s. in het college van Guratoren van het Gymnasium ont staat, ten gevolge van do periodieke behoorende bij „HaarJeoes Bagblad" Villi Maaudag 17 Pee. 1900. No. 5338. Haarlemsche Handels vereniging. Qoedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche ITaii delsver een. telh thans ruim. 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. E'-ke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. Do contributie bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voordeelen, groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee ren mrs. Th. die Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaairne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan d© leden en voor hein gratis optre den in faillissementen. Yocr incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vcrceniging zijn de hee- reu Laane van Bommel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der vcr- eeaiging, 22 Lange Begijnestraat. Heb is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma's in Ne derland. Do kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vcomit betaald wor den. aan heb bureaai. Informatiën naar "bmn.cn do stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen weiclen in het afgeloopcn jaar verstrekt. In Mei eu Juni zijn 72 vorderingen toi een beding van f 2765.73 betaald, 9 vorderingen worden afbetaald, 12 vordsringeii zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandiijstsa ongeschonden bewaard te blijven. H ITLc-den worden er op attent ge maakt-, dat pretention, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij, portovergoeding (10 ets.) is bij gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd '22 Lange Begijiiestraat en ia ge opend iedereu werkdag van 's mor gears 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks ia een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alio gewensehte inlichtingen en wel Maandag eu Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 urn. Den leden wordt aangeraden voor dat men levert aan, of zaken doe' met W. F. H. Tack Jr.. Frans Halsplein 6, mHekh'ngen ta nemen aan het bureau L**v>3 Begij nestraat 22. Den leden wordt aangeraden voor dai men levert aan, of zaken doet met Dressel in de Os*»v<e .Lraat, inlichtingen te nemen aan het Bureau Lange Be gijiiestraat 22. Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden in 1 73-1573, DOOR W. P. J. OVERMEER, Amacuensis'dcr Gemeente-bibliotheek. XII. Zooals we in het vorig artikel zagen worde» de voetstappen der aanrukken de benden overs iieeuwd. Lumey kon dus niet vermoeden dat de vijand zich achter hoornen en „slruweelen" verbor gen had en bovendien dacht hij niet alleen dat zij nog ver van hem af wa ren, doch ook achtte hij „den vijant noch voor Haerlem so sterc niet te we- son." Plotseling echter zat hij tusschen hen in een hinderlaag bij den Weligen- berg. tusschen Iliilegorn en "Benne- broak, en de Spanjaarden vielen den Griai zóó onverhoeds op het lijf, dat hij nauwelijks tijd had „sijn harnasch aen te doen" en zijne zes vaandels Duitschers, zes vaandels Nederlanders e nEngelschcn mee. 150 paarden in slag orde te stellen. Hij bood een hevigen en dapperen tegenstand, doch aan den duinkant uit dc hoogte, aan de andere zijde uit liet bosch bestookt, en van vo- Feuilleton. Naar het Duitsch. 31) In de uiterste verbazing zag Thyra naar haar pleegmoeder. Mevrouw Hallager legde echter kalmeerend haar hand op zijn krullend hoofdhaar e-n zeide Wees gerust, kind; het zal gebeuren zooals je wilt. Maar die freule von Linderode is vandaag niet voor de eerste maal hier. Ze geeft voor dat ze bevriend met je is en kwam zeer dikwijls naar je toestand vragen. De smeekendo en verwijtende blikken van het jonge meisje had den haar niet kunnen weerhouden uit to spreken, hetgeen zij naar haar strenge opvatting van plicht en oprechtheid niet meende le pogen verzwijgen. Maar zij" had nu reden om wel wat verwonderd te zijn over de uitwerking harer woorden, want Erik, die Thy ra's had losgelaten, sloeg de beide ren aangevallen, kon hij niet lang we derstand bieden; eerst namen zijne rui ters de vlucht, daarna volgden de Bree- mers of Hoogduitsche voetknechten, en vele anderen, die door de vluchten de ruiters in verwarring waren ge bracht, zoodat Lumoy zich „met sijn Garde bijcans alleen vondt in groot perijckel.." Aldaar on op de vlucht ble ven wel zes- of zeven honderd op het slagveld liggen, en Lumey had alleen zijn leven te danken aan de snelheid van zijn paard, nadat er reeds twee onder hem waren doodgeschoten. Ver geefs haddon eenige vaandragers be proefd de vluchtenden tot staan te brengen, doch toen hen dit niet ge lukte, verkozen zij liever te sterven, dan schandelijk te vluchten, en wik kelden hunne vaandels om het lijf, om daarin althans den dood te vin den. Slechts van één dezer brave dappe ren is voor het nageslacht den naarn bewaard gebleven, nl. vair Jacques Maertens van Gent, zoon van den pre sident van het Hof van Vlaanderen. Bertel Entens van Metheda, ook al een geduchte watergeus die zich door onbedachtzaamheid te ver had gewaagd, zonder op te zien of de an deren nagekomen waren was ge noodzaakt zijn heil in de vluchtte zoe- ren is voor het nageslacht den naam van Lumey, vier veldstukken en al de fourage en ammunitiewagens vielen in Spaansche handen Een der hooiden van de Watergeu zen, Albrecht van Egmond van Meren- slein, met wien hij vroeger zegepralend den Briel was binnengetrokken, liep groot gevaar gevangen genomen te worden, doch hij en Frederik en Jan van Vervou hadden het aan het ijs te danken, dat zij zich door de vlucht konden redden. Er vielen er crok echter velen van Lu- mey's benden in handen van den vij and, die naar de legerschansen te Haarlem werden gevoerd. Hieronder bevonden zich ook de hoplieden Bap- tista van Trier en Ilans Keilenaer. Ür. Ekama deelt hierover mede „De eerste was een crvaren'en onverschrok ken krijgsman, dio aan al wat Span jaard was een doodelijken haat toe droeg evenals Lumey, bij wien hij in hooge achting stond; ja, deze liet aan Don Frederik 2000 Kroonen en de vrij heid van negentien Spaansche krijgs gevangenen aanbieden, indien bij Van Trier in vrijheid wilde stellen, doch te vergeefs. Don Frederik liet hem le vend met het hoofd naar beneden aan één been aan de galg ophangen. Vol gens van Meteren zou dit ook het lot van Kelienaer geweest zijn. Capelle daarentegen laat het voor komen dat hij een snellen en minder harden dood heeft gehad. Hij zegt ech ter niet op welke wijze en stelt deze strafoefening op den lGn Januari 1573, tegelijk met dien van Philïppus de Koning, waarvoor ik nergens eenigen gqrond heb aangetroffen. Toen alle hoop op het behoud van Van Trier vervlogen was, liet Lumey op zijn beurt de negentien gevangen Spanjaarden ophan<mn ,,op zijn ■crijchsmans reeckenioge." Al juichende eu triumfliederen zin gende, kwamen de Spanjaarden voor de stad .terug. Don Frederik, trotsch op zijne overwinning, en meenende, dat de inwoners nu wel geheel terneer geslagen en moedeloos zouden zijn, na zulk eene opeenvolging van tegen spoeden, liet de stad opeischen. „Maar de Haarlemmers, geen ver trouwen stellende in de Spaansche be loften, hebben in hun tegenstand vol hard. en verkozen liever met vrouw en kinderen, lijf en leven, het uiterste te wagen, dan zich aan de genade van zulke vreemde vijanden over te geven, en besloten derhalve met eendrachtige stemmen de stad naar haar beste ver mogen van alle porijckelen te defen- deeren en dé vijanden met macht ende strijd van haere muren te weren." Don Frederik wist dus nu wat hem te doen stond en het blijkt, dat zijne benden nog niet behoorlijk waren in- gekwartïeid in hunne legerplaatsen en zich nog niet hadden verschanst. Want niet zoodra had hij vernomen dat de Haarlemmers tot verdediging be sloten hadden, of hij is „met zijn volk nader gekomen o mzich rondom te be schansen." (13 Dec.) Nog steeds bestond de hoop, dat men de stad binnen eenige dagen vermees teren kon, zoodat de Spaansche bevel hebber haar aan de overzijde van het Spaarne op onvoldoende wijze liet insluiten, terwijl de belegerden daar entegen dien tijd gebruikten om aldaar eenige schansen op te werpen, teneinde de gemeenschap met het Haarlemmer meer open te houden. Zij stelden alles ijverig in het werk o mde muren en dc- handen aan zijn hoofd en staarde voor zich uit als iemand, die aan zijn eigen verstand twijfelt. Wat is dat? mompelde hij. Komt ze om naar me te vragen Was dan alles, alles slechts een droom Een drukkende stilte heerschte wel een minuut lang tusschen hen drieën. Thyra's zachte stem on derbrak die het eerst. Moeder heeft er eigenlijk niet goed aan gedaan het je nu al mee te deelen, Erik. Ik had freule, von Linderode beloofd je voorloopig niets van haar bezoeken te zeggen, liet schijnt dat zij goede redenen had dat te verzoeken, want we zien nu hoe het je opwindt. Hij schudde het hoofd en beduid de- haar zich weer naast hem neer te zetten. Ik zal me niet opwinden, Thy ra, dat beloof ik je. Alleen mag je me niet met halve woorden afsche pen. Dat alleen kan ik niet ver dragen. Als ze reeds meermalen hier is geweest, die dame, van wie we spreken, en als ze je stilzwijgen verzocht heeft, dan moet zo je ook noodzakelijk een of ander mede- deeiing gedaan hebben. En nu ik dat weet heb ik ook recht alies te wallen te versterken, de stad werd in wijken verdeeld, en oud en jong, aan zienlijk en gering, werd zijn taak aan gewezen. DE EERSTE SCHOTEN EN BESTORMING. Daar het den 17n December zoo mistig was, kon men binnen de stad wel hooren, dat er door den vijand geschut werd geplant, doch zien kon men niets. Wel hoorde men voor de poorten schimpliederen zingen tot be spotting en verachting dor inwoners. Op Donderdag den 18n December, 's morgens ten acht uur, bracht een on verwacht donderend geluid bij de Haar lemmers geen geringe ontsteltenis te weeg. De Spanjaarden hadden het vuur. geopend en de veertien stukken tegelijk los doen branden Men bekwam echter weldra van den sclirik, toen men bemerkte, dat niet alleen niemand getroffen was, maar dat ook geen enkele kogel ergens eenige schade had aapgeriGhk Zij schoten met grof geschut, dat genoemd werd „die Vliegen van Avenna" of van Namen en te Namen gegoten werd. Gelukkig dat men fh den beginne „telken reize" de 14 stukken gelijk loste, want nu konden de belegerden de tijd, benoodigd voor het opnieuw laden, want nu konden de belegerden den tijd gebrachte schade, zoo goed als dat ging, te herstellen Voorwaar een hoogst gevaarlijk werk! Men ontzag zich echter niet en toog telkens na iedere losbranding weer dapper aan het stonnen en her stellen der gaten en breuken in de mu ren. In het bijzonder werden nu de scho ten meer gericht op de Kruispoort en haar beide zijden, die uit een enkelen muur bestond, dit geschiedde met het doel om genoemde poort neder te schie ten en zoo deze viel, de belegerden door het springen van de stecncn te verwij deren van het blokhuis. Doch nauwelijks hadden de Haarlem mers dit plan doorgrond of met groo- ten moed stelden zij zich aan de vij andelijke kogels bloot en stopten de gaten in de muren met wolzakken, hop zakken aarde, hout, steen en vele an dere zaken en wel niet het minst met de gebroken beelden en sieraden uit de geplunderde kerken. 1) Oud en jong, arm en rijk, vrouwen en meisjes, iedereen beijverde zich om liet hardst om alles aan te brengen, wat tot dit doel dienen kon, zoodat de mu ren weder voldoende versterkt waren. Dit bleef natuurlijk voor den vijand met verborgen, welke met luide stem me den spot dreef met dat „goede werek der jonghe dochteren en wijven, singhende op sottelicke wijse.": Die Meyskens van Haerlem, sy zyn so mal, Sy draghen die eerd al op die wal, Dirridom deyne, etc. Vooral de burgemeester Jonker van Vliedt wordt in dit opzicht bijzonder geprezen, daar hij zich „Cloeck en vaïllant" gedragen heeft, daar hij niet alleen de burgerij met treffende woor den aanmoedigde tot „goede en dap pere wederstant," maar ook werk noch moeite ontzag „alle den dach door." Hij was vergezeld van zijn knecht, die, door een kogel getroffen, sneuvelde en terstond aldaar in den wal bedolven en begraven werd met „cleederen en al." (Wordt vervolgd). 1) Wijlen Dr. Ekama komt dit bericht hier zeer overdreven voor en dit heeft volgens schrijver eerst later plaats ge had. Stadsnieuws CANNES. Een onzer vrienden die in het zuiden van Frankrijk vertoeft, zendt ons het navolgende over Cannes: Ieder die wel eens hot zuidoosten van Frankrijk de zoogenaamde Riviera bereisde, heeft ongetwijfeld eene bijzonder aangename herinnering aan Cannes bewaard. Al dadelijk als men uit het portierraam kijkt, komende uit dc hergen van Estérel, boeit dit vrien delijke plekje door zijn eenvoud, frisch- heid en schilderachtige ligging. Wan neer men het daar voor zich ziet lig gen, maakt het ongetwijfeld een indruk van rust en zindelijkheid, en die ver wachting wordt niet teleurgesteld als men er woont, te midden dier licht gekleurde huizen, genietende van al de voordeelen eener beschaafde omge-, ving ver van het koortsige leven der groote steden. weten. Je zoudi me niet zusterlijk behandelen als je het verzweeg. Een zoo groote onrust teekende zich op zijn gelaatstrekken af, dat Thyra er niet langer over in twij fel kon zijn, wat hier haar plicht was. Ze kon de half afgedwongen be lofte niet langer houden en zij ver smaadde de eene of andere leugen te verzinnen om te gelijk het on geduld van den zieke en haar eigen geweten tevreden te stellen. Over eenkomstig de waarheid deelde ze hem den inhoud van elk gesprek mee, dat ze met Edith gehad had. Toen Thyra ophield, omdat zij niets meer te zeggen had. vroeg hii met een ongeduld, dat door haar mcdedeelingen nog slechts, geste gen was Is dit alles geweestwer kelijk alles? Heeft ze geen toespe lingen gemaakt, je niets gevraagd of je niets verteld? O, wie zou ik moeten gelcoven Thyra, als jij me niet de volle waarheid zegt Ik heb de waarheid gesproken, Erikzo vroeg me anders niets dan Ze aarzelde en haar blozen ver ried aan zijn wantrouwend cog dat zij hem toch nog iets verborgen had. Nu waarom aarzel je? drong hij aan. Was het dan zoo vreeselijk dat je het dan niet eens durft uit spreken? Neen, ik geloof niet dat het iets vreeselijks is. Ze deed na vraag haar een brief, dien ze je geschreven had, toen ze dacht dat je te Münchcn was en ze verzocht me onder je goed naar dien brief te zoeken, omdat ze hem terug wenschtc te hebben. Toen ik haar antwoordde, dat ik nooit iets dergelijks zou doen. lach te ze en zeide dat het eigenlijk niet veel beteekends. Ik hoor voor-de eerste maal van dat zonderling verzoek, dus mengde zich mevrouw Hallager in het gesprek. Zou die brief dezelfde zijn, die den tweeden dag na onze komst door den brievenbesteller is afgegeven? liet adres was ge schreven in een dameshand en onder de vele poststempels was ook dat van München. Geen der beide vrouwen begreep waarom op dit oogenblik Eriks angstig, gespannen gelaat cp eens zoo n vroolijken, hoopvollen trek aannam. Den briefhaal me den brief, moeder! verzocht hij drin gend. Ach, als die me toch eens verloste uit dien doolhof van on zekerheid en twijfel Mevrouw Hallager begaf zich in de kamer daarnaast, een kleine be perkte ruimte, die haar en Thyra lot slaapvertrek diende, en keerde onmiddellijk daarop met den sier lijken. zwart geranden brief terug, op welks nog ongeopende envelop een vrijheerlijke kroon prijkte. De handen van den jongen schil der beefden van ongeduld toen hij den brief opende en terw::i de beide vrouwen hern vol bange zorg gadesloegen, begon hij in vliegen de haast de met een fijn schrift dicht bedekte bladen te lezen. Wel vertrok hij gedurende de lezing den mond een paar maal bitter en verachtelijk, maar toen hij aan het slot gekomen was, leunde hij met een diepen zucht van verlichting in zijn kussen terug. De hemel zij geloofd, het was geen droom! zeide hii op den toon van iemand, die van een zware zorg is ontheven. Daarom is ze dus gekomen; ze vreesde dat ik sterven zou en dat haar geheim door dezen brief in vreemde han den zou komen! e kunt haar van aftreding van het lid, den heer mr. A A. Land, stolt genoemd! college de' volgende heeren voor: mr. N. G. J.- Cnoop Koopmans en mr. C. M. Rasch. Bloemendaal. Ondertrouwd Th. N. Rees on J. E. J. Rookmaker. Bevallen T. HemmersKm ij er d. Overleden C. M, Huijbens—Dekkers 73 j. J. W. V. WilHgenburg 9 m. S. A. Berneveld 23 j. L Cohen 41 j. (Mepren- berg). Heemstede Op Donderdag 27 December a.3. zal Kadijk schouw worden gedreven over den Schouwbroekerpolder onder dezo gemeente. In de op 12 dezer in het Raadhuis ge houden vergadering der plaatselijke commissie voor het nationaal geschonk. aan H. M. de Koningin, werd besloten, een 200tal circulaires onder de ingeze tenen te verspreiden en do inschrij vingsbiljetten door commsisieledon to doen ophalen in de week van 1722 December, om dan tevens bij diegenen welke geen circulaire ontvingen, oeno collecte te houden. Staande do verga dering kon worden medegedeeld dat reeds eene inschrijving van 100 was ontvangen. Bevallen A. GrijmansWillomse d. M. M. Teeuwen—Ruijsenaars z. Overleden W. Medenblik 20 m. C. J. Smit 6 m. Velsaii'. Bevallen: G. KrabGlas z. M. van der Werff-Haak, d. S. van der Lee Stiemstra-2 z. J. HoogzaadArisz z. M. E. van PelVermeulen, d. Overleden: J. W. Heilig. 2 J. N. da Vries, 58 j., W. Zwanenburg, 10 w. L. Kneppers, 4 m. J. do Haas, 2 m. C. M. Huijer 5 IJmuiden. Donderdag moest alhier de vlscbkoh ter IJ ub. 60 binnen gesleept worden. Deze kotter die drijvende werd gevon den. heeft door den storm, dan groo- ten mast met al de zeilen verloren. Gelukkig dat dit schip werd gevon den, daar het anders was overgelaten aan den prooi der golven. Spaarndam. Bevallen J. Bromsen—de Vries z. C. de Graafvan der Park z. E. Jas—Ver beek z. aaarlemmerliede en Spaarn- woude. BevallenH. MeinsterKamerman d. T. de Rooij—Lodder z. U. Verbart— Breden z. OverledenM. DrooghWijsman 77 jaar. Binnenland. Consul Pott. De Parijsche correspondent van hel „Hbld." schrijft Da aanvankelijke ophelderingen om trent hetgeen tusschen de regeoringen van Nederland en Portugal is voorge vallen over het exqualur van don con sul Pott, bevestigen hetgeen een mij ner Portugeesche vrienden mij dezer dagen mededeelde betreffende do in trekking van liet exequatur van dien heer als consul van de Z.-A. R. en van den O. V. S. te Lourenpo Marquez. Men heeft daarin gezien een voorbarige al te ijverige erkenning door de Portugee- sche regeering van de proclamaties van Lord Roberts, betreffende do inlijving der bei.lo Boerenrepublieken. Dit nu is niel het geval. Portugal moge reeds sinds eeuwen Ebgeland's bondgenoot ziju, en dat bondgenootschap moge in den laatstcn tijd opnieuw zijn ver sterkt, do Britschc regeering heeft aan die van Lissabon evenmin als aan eeni ge andere buitenlandsche mogendheid van de inlijving dor Republieken ken nis gegeven, en hoe gewillig Portugal zich ook toont voor elke aanwijzing van Britsch welbehagen, zijne Regee ring gaat niet zoo ver van onlngelicht en ongvreaagd een inlijving te erken nen. Het is het vonnis betreffende den ver boden invoer van oorlogscontrabande, te recht of ten onrechte tegen den heer die vrees ontheffen, Thyra! Geef haar clcn brief terug en zeg haar dat ik zelf hem haar zend. Zeg haar ookdoch neen. zeg verder niets. Ik denk dat dit genoeg zal zijn om ons voor verdere bezoeken te vrijwaren. Hij had haar den toegevouwen brief toegereikt en Thvra maakte zich na een korte aarzeling gereed hem te gehoorzamen. Als je het wilt, Erik... maar ben je ook zeker dat het ;e later niet zou kunnen berouwen, wat je me nu verzoekt te doen? Ik ga- loof niet dat het alleen het verlan gen naar den brief was. dat haar zoo diawij Is hierheen dreef. Haar angstige bezorgdheid over je \sas zóó oprecht Ik smeek je, ga, dus viel hij haar in de rede. En keer snoedig terug, want ik zal me nas weer vrij en verlicht gevoelen als ik van jo gehoord heb dat -ze weg is om nooit in het vervolg mijn levenspad meer te kruisen. 'Thyra ging. In hetzelfde nede rige, dompige vertrek waar ook haar vroegere samenkomsten had den plaats gehad liep Edith onge duldig op haar wachtend, heen en weer.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5