Ie rei ^NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meèstgelezen. Daglolacl in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang1. Dinsdag 18 December 1000. No. 5360 HAABLEITS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS:: Voor Haarlem per 3 maan den ƒ1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent getfesfcigd ie (kom der gemeente), per 3 maanden 4 .V j>>,1.30 f"ranco door liet gelieelo Rijk, per 3 maanden 1-65 Afzonderlijke nummers. f *-'*-•.».» 0.02>£ Geïlluatreerd Zondagsblad, voor Haarlem,, per 3 maanden0.37J-a de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Vun 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem, is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Hampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer dor lïetliictie 600. Tcdoföonnummor der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Adverfcentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiëa en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn, te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangèrc G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Farijs 31'°" Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 18 Dec bevat o. a. Engeland en de Boeren-overwin ningen, Eugelscbe oorlogsmauie- ren, Kruger en Keizer Nicolaas, Frankrijk en Duitschland, Stuk ken van den Gemeenteraad, Par lementaire Praatjes, Haagsche brief. Politiek Overzicht. ,,The man in the street," het groot© publiek in Engeland zal nu toch eindelijk wel eens moeten vragen wanneer de oorlog uit zal zijn. Salisbury, Joe en de verdere bent mag van geluk spreken dat de oorlogstijdingen van de laatste week, voor hen Jobstijdingen, niet eerder gekomen zijn, want dan zou 't er met de verkiezingen wel eens anders hebben kunnen uitzien. Zoo geweldig als de nederlaag van generaal Clements hebben de Engeischen in langen lijd geen klop gehad. Dat herinnert aan de eerste glorie-volle dagen van dezen oor log, toen de blijde tijdingen der Bóeren-overwinningen elkaar snel volgden. De laatste telegrammen van lord Kitchener aangaande den nederlaag luiden aldus Clements heeft zijn troepen, zon der verderen tegenstand te ontmoe ten, naar den Commando-nek ge voerd. Zijn verliezen zijn zwaar. Er zijn vijf officieren en negen man gesneuveld, achttien officieren en 555 man worden vermist, waaron der vier compagnieën Northumber land Fusiliers. Knox heeft de Wet in noordelijke richting naar de linie tusschen Thaba'nchu en Ladybrand gedre ven, die de Engelsche troepen be zet hielden. De Wet's strijdmacht is ongeveer 3000 man sterk. Hij heeft in den loop van den dag (van 14 December) verschillende pogin gen gedaan om door te breken, daar bij gesteund door een van het noor den uit opereerende strijdmacht van de Boeren. Deze aanvallen zijn afgeslagen, ofschoon het eenige Boeren gelukt is van het zuiden uit door de linie heen te komen. Een nog later telegram van Kit chener meldt: Bij het passeeren van de Engelsche linie iu2de nabij- neid van Thaba'nchu heëTt de Wet aanmerkelijke verliezen geleden. De Engeischen vermeesterden een •bij de Wetsdorp genomen vijftien- oonder, een pompom en verschei dene ammunitie-wagens en maak ten 22 gevangenen. Een gedeelte van de vijandelijke^macht is er nog niet in geslaagd naar het noorden door te breken. De toestand is hierin natuurlijk niet juist weergegeven en Kitche ner die den voorzorgsmaatregel ge nomen heeft de daghladcorrespon- denten maar bij voorbaat weg le jagen liegt er maar op los. Het hinkende paard, in den vorm van aanvullingslijsten en nog eens aanvullingslijsten op den ver- liezenlijst komt wel weer achter aan, let maar op. Sober als de laatste berichten uit Engeischen censorhand tot ons ko men, blijkt dat het behoeft niet meer gezegd - de Boeren weer baarder schijnen te worden naar de mate de Engelsche bluf het wil de doen voorkomen als stond hun zaak bij den dag hopeloozer. Clements heeft zijn troepen, zon der verderen tegenstand te ontmoe ten naar den Commando-nek ge voerd. Wat zou er van die troepen van Clements zijn overgebleven als hij nog meer tegenstand had ontmoet? En dat laatste gedeelte, van het geen Kitchener over den toestand belieft los te laten maakt eewag van verliezen van De Wet. Die zui len zoo heel erg niet zijn. Kitche ner moest toch ook iets gunstigs kunnen melden? Intusschen, de Wot hebben ze nog niet te pakken! En een telegram van lord Kit chener meldt: dat den lOen Decem ber bij den aanval op Vrijheid de Boeren honderd dooden en gewen den verloren. De Engeischen had den zes dooden, 19 ernstig gewon den en 30 vermisten waaronder een officier. Den 13en December verdreven de Engeischen 600 Boeren van Scheepersnek; zij maakten een hoe veelheid wapens buit en brachten den Boeren gevoelige verliezen toe. Onlangs namen de Boeren in een bergengte in het district Zastron (in het Zuidoosten van den Vrij staat) 120 ruiters gevangen. 315 gevangenen van de Northum berland fuseliers, waaronder viif officieren zijn vrii^elaten en te Rus tenburg aangekomen. Een telegram van lord Methuen bevestigt den dood van generaal Lemmer en meldt verder dat de generaal den 14ën December de stelling der Boeren aanviel, hun lager nam met veel wapens en vee. Een Engelschman werd gewond, twee Boeren sneuvelden, vijf wer den gekwetst. De laatste week van den oorlog is er een geweest, waaraan de En geischen nog lang zullen denken. Geen wonder dat lord Kitchener geweldige noodkreten doet hooren om steeds meer troepen. Zóó is de oorlog dus uit, zóó heel erg uit is hij dus. Steeds luider zullen de stemmen gaan worden, die het Engelsche ministerie ter verantwoording zullen roepen voor de misleiding en het bedrog waar van ze met hun leugenachtige ver zinsels bij de verkiezingen het En gelsche volk de dupe hebben ge maakt. Alb leugens werden rondge- stroo: it het nu heusch uit was, dat de Boeren nog maar als kleine benden oproerlingen kampten hiel en daar, dat de vrijwilligers wei gauw naar huis zouden kunnen gaan en ziet. daar staat het elastieke, energieke volk, met groote veer kracht weer aan alle zijden tot den hevigen strijd gereed en brengt zijn belagers ontzettende nederlagen toe. Nederlagen die nog veel ont zettende r zullen komen te staan in het licht van latere, volledige ken nis van den stand van zaken. Bladen als de ,,Westm. Gazette" voelen dan ook reeds nattigheid" en betoogen dat ook staatsmanschap zal moeten worden gebruikt, wil men den bcel in orde krijgen, staatsmanschap en een groote troe penvermeerdering, vooral van bere den troepen. Men noemt dit water in den wijn doen. Bespottelijk klinkt bij het hoo ren van de laatste nederlagen het zwaarwichtige geredeneer over de kwestie waarvan ook gerept wordt in 't. schoone lbd „Wie zal dat betalen, zoete, Jieve Gerritje?" Had do heer Tim Hcaly geen ders, ook kleederen, en van som migen ook het geld dat zij in huis hadden. Deze vijanden zeggen het eenige middel, om onze mannen er toe te krijgen de wapens neer te leggen is hunne vrouwen en kin deren te verhongeren. Uit Johan nesburg en Pretoria alleen werden 1400 huisgezinnen uit hunne hui zen genomen en op den weg naar Delagoabaai in 't veld afgeladen zonder deksel of voedsel. Bij pro clamatie hebben zij beloofd de mannc-n die zij tehuis vonden te beschermen. Nu worden ze naar Ceylon gezonden. Kaffers cn koe lies heerschen over onsdie kun nen koopen en handelen, en hunne huizen meubileercn met ons kost baar cn zwaar verdiend huisraad, zelfs orgels en piano's, ook een guitaar en viool van mijn man, en kostbare zilveren en gouden erf stukken. Op een plaats liet French vijf kanonnen op een huis richten waarWinterpaleis zal ontvangen, verscheidene families in gevlucht.j waren. Een soldaat zeide„bui Frankrijk en Duitschland. KENNISGEVING. De stad Ventersburg is gedeelte lijk verbrand en van voedsel be roofd, cn de Boerenwoningen in de buurt zijn vernield uit hoofde van de herhaalde aanvallen van uit de buurt op den spoorweg ge maakt. De republikeinsche vrou wen en kinderen die achtergelaten zijn moeten aanzoek doen bij de kommandanten, der republikeinen om voedsel, tenzij deze hen van den honger willen doen omkomen.Geen voorraad zal van den spoorwe; naar de stad worden gezonden. (Get.) BRUCE HAMILTON, gcneraal-majoor. 1 November 1900. Kruger en Keizer Ki colaas. De ,,Soleil" verneemt uit 's Gra- venhage dat president Kruger de officieele mededeeling heeft gekre gen dat keizer Ni colaas hem on middellijk na zijn terugkeer in liet hjk, toen hij in het Lagerhuis spot- generael there are women and te met de crediet-aanyraag van 10children too in the house" (maar ge rm [hoen pond, cn zei dat er wel 00j neraal er zijn vrouwen cn kinde- ntiodig zouden zijn. Dat luttele rön ook in 't huis.) Vloekende zeide beetje zou slechts da Boeren aan- hu dont care. Shoot the be moedigen in hun snijd, zei hij: gars. Africanderdom must be swept De kranige overwinningen der from the earth.'" (Het kan mij niet laatste dagen zijn betere aanmoe j schelen. Schiet deHet Afri- diging. j kaanderdom moet van de aarde [gevaagd worden.) Met de 5 kanon nen schoten zij het huis aan stuk, zoodat de bommen de vrouwen en kinderen uit de huizen dreven Buitenlandsch Nieuws. Engelsen© oorlogsmauieren. Uit Heidelberg, Z. A. R., is een brief ontvangen, gedateerd 2 No vember, waarin, onder meer, he volgende voorkomt ,,De distrikten door onze vijan den bezet zijn gansch vernield. De plaatsen van nog vechtende bur gers zijn verbrand met alles er op en in de huizen. Het "ezaaide is verteerd door hun vee. Zij trekken met hun troepen door de tuinen. Do arme beroofde vrouwen en kinde ren, die ze niet zonder kost en klee deren laten, voeren ze met hun troepen weg. Zij gaan nu zelfs zoo ver de vrouwen en kinderen te schieten met geweer, kanon en maxim. Hier is eene mrs. H Duitsche, vroeger van Cjuist ingekomen, die met twee andere vrouwen, hun kinderen en haar dochter, dit moest ondergaan. Se dert 13den 11. tot nu toe moesten zij in een sloot blijven, en kwamen bijna van honger om. Hoe zij in het leven bleven en hier kwamen is te veel om hier te melden. Alle goederen van vrouwen, wier man nen nog op kommando zijn, zijn geconfiskeerd. Wij krijgen geen eetwaren van hen te koop. Men kan alleen op een permit koopen. Het is verboden iets aan ons te ver- koopen. Hier zijn wachten om toe te zien dat niemand ons iets geeft of verkoopt. Ons huisraad cn kost is ons ontnomen vee, zelfs hoen- lieten hen zoo liggen zonder te zien of er een bij was die nog leef de. Ik zou een boek kunnen vullen met gruweldaden, wilde ik ze neer schrijvenHier is voor ons hoe genaamd geen recht of verhoor. On ze winkels mogen geen goederen krijgen; alleen die van Britsche on derdanen. Ik ben in mi>n huis een gevangene cn mag er niet uit 5 Nov. Vandaag gingen zij voor de tweede maal rond om ons te ontnemen wat wij hebben en ons aan te zeggen dat wij verzonden zullen worden, God weet waar heenIk wacht vreeselijke en schandelijke behandeling af. Laat- sten nacht was hier bij mij iemand dio trachtte bij al de vensters in te komen. Hij had soldatenschoe nen aan; het spoor is groot. De ont wapende mannen worden heden per trein uit elkander weggezon den. Al hunne bezittingen zijn ook geconfiskeerdWij worden dood gemarteld. Al de kleine kinderen sterven van de moedermelk. Zij o dringen de slaapkamers van beval men algemeen aangenomen, dat De ,,Patrie" heeft den heer Ber- tlielot, die minister van buitenland- sche zaken was in 1S93 tijdens den Jameson-inval, geïnterviewd over de jongste verklaringen van graaf Von Bulow in den Rijksdag. De heer Berthelot wees er op, dat sedert eenigen tijd geruchten wer den verspreid dat Frankrijk door Duitschland aangezocht zou zün voor 'n overeenkomst en deFransche Regeering geweigerd zou hebben. Hij machtigde den verslaggever te verklaren, dat nooit zoolang hij minister was van gedachten is ge wisseld of onderhandelingen zijn gevoerd over een mogelijke over eenkomst met het doel de rechten van, de Zuid-Afrikaansche Repu bliek te ondersteunen. Over deze zaak is nooit een woord gesproken Kruger en Keizer Wilhelm. Een der medewerkers van de ,,N. R. Cfc." heeft dr. Leyds voor gelegd wat do Duitsche Rijkskan selier den 12en dezer in den Rijks dag gezegd heeft aangaande de reis van president Kruger naar Berlijn, en hem gevraagd of dat geen toe lichting noodig had. Volgens het verslag van de „Kölnische Zei- tung" zeide de lieer v. Bulow nl. ,,Toen wij hoorden, dat president Kruger het plan had in Berlijn te komen dat bericht was een ver rassing voor ons;wij kregen het 24, hoogstens 48 uur voor het fertrek plaats zou hebben; tot nog toe had len vrouwen in bij dozijnen en ver schrikken ze tot den dood toe. Zij hebben sommigen met pasgeboren kinderen uit hun bed gejaagd, zon der behoorlijke kleeding aan, en hunne huizen aan brand gestoken. Broeders, bidt voor ons zoo gij ons geen andere hulp kunt brengen." De „Port Elizabeth Telegraph" bevat de volgende proclamatie ffi1 e ia 111 t ju. Naar het Duitsch. 32) Niet lang^ daarna verwijderde mevrouw Hallager zich om een weinig te rusten. Thyra zat aan het venster en toen Erik een be weging maakte, die zij voor een teelten van ongeduld hield, vroeg ze, zich tot hem wendend: Wil je het een of ander, Erik? Zal ik je wat voorlezen, zooals gis teren Neen, maar ik wilde wat met je praten. Kom hier bij me oudat ik je gezicht kan zien. Ik heb het zoolang moeten missen -=— zoolang! Thyra was wel opgestaan om -oan zijn verzoek te voldoen, maai de was toch bij de tafel in het mid den van de kamer blijven staan én zij had bij zijn laatste woorden Je oogen neergeslagen. t— Het spreken zou je wel eens kunnen vermoeien, Erik; je woet Sjii dokter Harmsen je heeft aan bevolen je nog wat te ontzien. Zou ik dus toch maar niet liever wat lezen het doet me zeker geen kwaad als ik me wat met ie on derhoud. Denk je er nog wel aan. Thyra, hoe we samen sprookjes op voerden, hoog in ons heerlnk berg woud? Jij waart de gevangen prin ses en ik de ridder die je bevrijd de. En denk je nog wel aan die heerlijke zomeravonden, als ik je ver roeide buiten den fjord om je mijn grootsche verwachtingen en hoogvliegende plannen voor te droómen? Mij is het alsof het gis teren gebeurd was. Maar jij, Thy raherinner je je ook nog die gelukkige uren? Zeker, Erik. ik herinner ze me nog zeer goed. Hoe zou ik ze ook hebben kunnen vergeten! In de stilte van ons huiselijk leven worden dergelijke indrukken niet zoo spoedig uitgewischt als in de groote wereld. Och, die groote wereld.., hoe klein en armzalig schijnt ze me vandaag tegenover de plechtige verhevenheid van onze Noorsche natuur van het gebergte, die zoo wel den mensch als den kunstenaar duizendmaal, meer aanbiedt dan president Kruger van Parijs naar Nederland zou gaan; waardoor die verandering van president Kruger's plan verklaard moet worden, zal ik hier niet ophelderen maar. zooals gezegd, toen wij hoorden, dat president Kruger in kleine tochten over Keulen en Maagden burg zich naar Berlijn begeven wilde, hebben wij hem op de al- lerhoffelijkste, allerzachtste manier door tusschenkomst van het (Duit sche) gezantschap te Parijs en van dr. Leyds, er opmerkzaam op ge' maakt, dat Zijne Majesteit de Kei-' zer tot zijn leedwezen niot in staat was, nu den president te ontvan gen. en hij hem daarom verzocht, van zijn reis afstand te doen. Toen nu president Kruger na eenig over en weer praten toch zün reis on dernam. is hem to Keulen weder om op do allerzachtste en voorko-j mendsto manier door den Keizer lijken gezant to Luxemburg gezegd, dat M. de Keizer niet in staat was. hem nu le ontmoeten, en hem, dus verzocht van de reis af te zien.": Wat de gezant dor Z. -A. Repu bliek naar aanleiding van de aan-j gehaalde woorden van den heer; Von Bulow mededeelde, komt hier op neer Er is in de voorstelling van den, Duitschen Rijkskanselier een mis verstand. Te Parijs is den president niet liet verzoek gedaan om do rei', naar Berlijn op te geven. Te Parij» heeft de heer Von Richthofen, da Duitsche minister van buitenland- sche zaken, door tusschenkomst van de Duitsche ambassade en dr. Leyd? den president laten welen, dat hij (Von B.) er niet voor kon instaan, dat de keizer bij do aankomst van den president te Berlijn zou wezen. Aangezien de president geen au diëntie bij den keizer verzocht had en dio audiëntie, wanneer de pre sident haar wonschte te verkrijgen, later zou kunnen plaats hebben, meende do president toch zijn reis te kunnen voortzetten. Het verzoek om van dio reis af te zien, is eerst gedaan te Keulen, en toen is er da-, delok gevolg aan gegeven. Algemeen© berichten. de oorlog in zuid-afrika. De sterkte der Boeren in het veld; wordt door de Engelsche bladen' als volgt opgegeven De la Rey in. de Magaliesbergen met 2500 man,; Do Wet in den Vrijstaat met 2000: man, Louis Botha bij Standerton met 1500 man en Coelzeo bij Ko-,: matipoort met 1500 man teza men 7500 man. Verder zijn er tal van guerilla-benden bij Barberlon, Nelspruit, Lichfcenburg, Vrijheid, Otteshoop, Bethlehem, Vrede cn.., el(rS?s. Louise Botha moet voornemens zijn aan lord Kitchener een beslis senden slag te leveren. Hij con-, centreert daartoe verschillende con* mando's. zij. Ik mo«t wel we" om mi in hand te oefenen aan de hoogescho- len der teekenkunst en mijn blik te scherpen door verre studierei zen maar het beste deel van mijn hart is toch altijd ginds gebleven, ook toen ik me daarvan zelf nau welijks bewust was. En nu is het uit met het reizen en trekken in den vreemde. Nu keeren we ge zamenlijk met ons drieën huis waarts om nooit meer van elkaar te scheiden. De lucht van het va derland zal mij miin vroegere krachten teruggeven, zooals jou oogen en stem me m:;n verloren gemoedsrust hebben weergegeven. Ach, konden wo morgen maar al heen gaan! Je moet nog maar een korten tijd geduld hebben. Dokter Harm sen zegt dat we over een dag of veertien mogen vertrekken. Maar je mag je niet voor langen tijd cn in 't. geheel niet voor altijd daar boven begraven. Dat zou je niet kunnen volhouden. Een kunstenaar heeft ook een andere omgeving noodig dan je daar zoudt hebben, Erik. Neen, ik verlang niets betere meer dan je over den fjord te roeien;, zooals vroeger, en met je door het bosch tc zwerven. En je kunst, Erik. Denk je dan in :t geheel niet aan haar? Zeker! Ik heb zelfs de groot ste plannen en de beste voornemens een menigte onsterfelijke meester stukken te vervaardigen. Maar ik moet daarover met iemand kunnen spreken, die me geduldig aan hoort en die mijn werk met lief devolle belangstelling volgt. Jij moet bij me zijn, Thyra! Zonder hem aan te zien schudde zij het hoofd. Je zoudt je heel spoedig ont goocheld gevoelen. Mijn gezelschap was goed genoeg voor je, zoolang je geen schooner of geestiger vrou wen kendet, nu echter zou het je gauw vervelen en maar zooveel te Stadsnieuws HAARLEM, 17 Dcc. 1900. Stukken van don Gemeente* raad. B. en W. wijzen er den Raad op, dat is wereldkundig gemaakt een deel der' in do besloten vergadering van 11 De- cember jl. gevoerde besprekingen, of- mets tegen hebt en dat de gedachte me van nu af'aan bij je te hebben, ons leven lang, je niet onaange naam is. Ze wist zelf niet wat haar juist op dit oogenblik zoo onweerstaan baar dwong haar oogen tot hem op te heffen; toen nu echter hun blik ken elkaar ontmoetten waren er geen woorden meer noodig om hen te doen gevoelen dat zij voortaan niet meer als broer en zuster naast elkaar zouden voortleven. NEGENT1ENDE HOOFDSTUK. In dezelfde kamer van het hee renhuis van Elvershöh, waar de eerste verhooren hadden plaats ge had, zat ook heden, den dag na het vinden van Fabian s lijk, de spoediger do begeerte bij je ver-landraad Martius met zijn jongen wekken naar die uitspanningen en verstrooiingen, die je geboorteland je niet kan bieden. Erik lachte en beschouwde met verrukking het afwisselend blozen en verbleeken van haar lief gelaat. Wat zal ik zeggen, Thyra, om je van het tegendeel te overtuigen? Ik denk dat het 'fc beste is als'we eens de proef nemen, op den voor grond gesteld natuurlijk, dat jc- er schrijver en den magcren commis saris. Ze waren in een druk, half luid gevoerd gesprek gewikkeld, toen de gendarme op den drempel verscheen, om in streng militaire houding te melden De getuige, juffrouw Redlïch, is hier. De landraad ging rechtop in zijn stoel zitten en zette zijn knijper op den neus. Laat ze. binnen .komen. Met scherpen blik monsterde hij' de gestalte van het jonge meisje, dat met haar knap, eenigszins bleek gelaat, haar wonderbaar goud ros-, sig haar en in het eenvoudige, don kere kleedje niet anders dan een gunstige» indruk kon maken. Met een hoffelijke buiging beantwoord de hij haar zacht uitgesproken groet. Ik heb u doen verzoeken hier te verschijnen, juffrouw, omdat uw getuigenis in de te behandelen zaak van groot, misschien van overwegend belang is, begon hij op ernstigen, doordringenden toon. Naar alle waarschijnlijkheid zal ik niet kunnen vermijden u omtrent dingen te ondervragen, welker her innering u pijnlijk en onaange naam zijn. De opsporing der waar-, heid slaat als een algemeen belang hoven het belang van een enkele en ik behoef er u zeker niet eerst, uitdrukkelijk op te wijzen dat u mij niets mag verzwijgen, hoe. sterk do verzoeking ook zou kun nen zijn om zulks to doen. Welis-' waar zal ik er voorloopig van af- zien u to beëdigen, maar ik ver zoek u niettegenstaande 'dat uw antwoorden zóó in te richten, dat u ze to allen tijde onder 'eede kan

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1