schoon de Raad, gebruik makende van do inart. 43 der Gemeentewet verleen de bevoegdheid aan alle in die verga dering tegenwoordig zijnde personen omtrent dit punt geheimhouding had opgelegd. Daar het niet de eerste maal is dat een dorgelijk feit zich voordoet, meenen B. en W. dat het gemeentebelang drin gend cischt, dat door den Rand opeu- lijk daartegen worde opgetreden en stellen den Raad voor den Voorzitter üit to noodigen de te dezer zake be trekkelijke feiten wel ier kennis te wil len brongen van den Officier van Jus titie. P. J. Schwartz alhier, doet in een adres aan den Raad verzoek om de hem jaarlijks verleende vergunning tot bet bouwen op den stadsmuur bij de Am- Bterdninselie poort wederom to verlen gen. B .en W. stellen voor dit ln te willigen. De Regenten van het St. Elisa beths- of Grooto Gasthuis bevelen, ter voorziening in de vacature in dat col lego ontstaande door het aftreden op 31 Dec. as. van den Regent C. Druy- vesteyn, aan de heeren C. Druyvestein en mr. A. A. Land. Commissarissen over de Stads- Apotheek, doen do volgende aanbeve ling ter voorziening in de vacature, welke door do aftreding van den com missaris (chirurgijn) dr. L. C. Proot, op 31 Dec. e.k. in dat college zal ont staan: Dr. L. C. Proot arts; J. A. Lo- dowijks, arts. Namens de Maatschappij voor Bouw- en Sportterreinen Haurlemmer- houtpark te Heemstede wordt in een adres aan den Raad betoogd, dat do vorige aanvrage tot hard maken van een stukje rijweg in den Hout geen nieuwen doch slechts verbetering van een bestaanden toestand beoogtaan gezien de uitweg der terreinen naar den Hout, reeds bij Raadsbesluit in 1895 met den vorigen eigenaar is vast gesteld. Door P. J. Severijnse wordt tot den Raad het verzoek gericht, om den bij hem in huur zijnden grond aan de Amsterdamsen3 vaart aan hem in koop af te staan. B. cn W. wenschen dit ver zoek van de hand te wijzen, maar aan adressant voor een jaar, ingaande 1 Januari 1901, te verhuren een stuk grond aan den hoek van de Amster- damsche vaart on den Heerensingel, ter grootte van 101 vierk. M., tegen een huurprijs van 10 cents per vlerk. M. of 10.10. B. en W. wenschen in te willigen het verzoek neergelegd in een adres der Vereeniging „Zondagscnool de Zaaier" nl. om voor het houden van Zondagsschool gebruik te maken van de lokalen in de Vierde Tusschenschool (vroeger genaamd Kostelooze school F) Door de heeren Frans Anderheg gen Jr. en L. J. Neumeyer Jr. wordt het verzoek gedaan om den termijn (in zake de geprojecteerde electrische tram AmsterdamHaarlem) nogmaals met een jaar te verlengen. B. en W. wen schen dit toe te staan, op dezelfde voor waarden als reeds vroeger geschied is. P. Muller, eigenaar van het aan het Piein op den hoek van den Rnam- singel alhier gelegen bouwterrein, ver zoekt in een adres aan den Raad to besluiten hem niet langer te bemoeilij ken in de vrije beschikking over dit zijn eigendom. B. en W. stellen den Raad voor „overwegende, dat adressant schijnt to verlangen, dat de Raad als rooilijn voor de eventueel door adressant te bouwen woningen zal aanwijzen de lijn die volgens adressant de juiste grans van zijn eigendom uitmaakt, overwegende voorts, dat volgens de Algcmeene Politieverordening de rooi ing voor te stichten perceelen wordt aangegeven door B. en W„ besluit aan adressant mee te deelen, dat het aan geven van rooiing voor te stichten per ceelen behoort tot de bevoegdheid van B. en W. De Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs te Haarlem, biedt den Raad de volgen de dubbeltallen aan, ter voorziening in de vacaturen welke zullen ontstaan door de periodieke aftreding met 31 Dec. van de heeren mr. L. C. Kronen borg en F. G. N. Haitsma Muiier, waar van eerstgenoemde dadelijk herkies baar is. Eerste dubbeltal Mr. L. C. Kronenberg, advocaat. V. Loosjes, boekdrukker en uitgever. Tweede dubbeltalDr. M. Greshoff, onderdirecteur v/h. Kol. Museum. Dr. \V. P. J. van Linden Tol, geneesheer. Mevr. de wed. A. C. J. de Favaugo geb. Barnaart, doet in aan adres aan tien Raad bet verzoek tot het in huur bevestigen. Kathe knikte met een uitdruk king van zoo bevallige verlegen heid en verwarring, dat zelfs het hart van den strengen rechtsge leerde niet ongeroerd kon blijven. U weet ongetwijfeld waar het hier om te doen is, ging do land raad voort. Dg majoraalsheer van Elvershöh, baron Erwin von Lin derode, werd op zekeren ochten in het park, dat tot het slot behoort, gevonden met een kogel in het hoofd en de verdenking hem te hebben vermoord viel terstond op den houtvester Rudolf Fabian, met wien hij daags te voren een heftige woordenwisseling had gehad. Do houtvester Fabian was bij u be kend? Kathe sloeg de oogen neer, maar Eij jseide toch met hoorbare stem Ja. Uw kennis was zelfs van vrij tütiemen aard. dat wil zeggen: er bestond een geheime liefdesverhou ding tusschon u en ham? Moet ik daarop werkelijk ant iwoorden, mijnheer? Tot oplossing iVan de vraag of Fabian den baron ■heeft, doodgeschoten kan dit on- imogelijk van belang ziin. Zeker, toch wel, mejuffrouw. verkrijgen van een stuk grond, gele gen in den Haarlemmerhout onder de gemeente Heemstede, aan de Zuidzijde van het buitenverblijf „Spruitenbosch" Door da commissie van bijstond in bet beheer der openbare werken wordt geadviseerd den grond te verhuren voor den prijs van f 0.10 per vierk. M. in welk geval de jaarlijksefce opbrengst f 318,90 zou bedragen. B. en W. meenen echter dat die prijs to hoog is, waarom zij den jaarlijk- schen huuiprijs op f 239.17 1/2 wen schen to stellen; welke i.ora ook laat stelijk daarvoor werd ontvangen. 13. en Vv'. leggen den Raad een aantal verzoekschriften over om inhu ring van gronden der gemeente. J. D. en R. Boerkoel vragen grond in koop of huur. B. en W. 6tellen voor op de aanvraag tot het koopen van den thans verhuurden grond afwijzend to be schikken. Evenmin komt het hun raad zaam voor te voluoen aan het verzoek van de firma Janzen en Co. om water van do Kloppersingelgracht opnieuw voor 5 jaren te verhuren. Hedenmorgen Is men op het terrein in den Veerpolder, waar eerlang de nieuwe gasfabriek zal verrit- begon nen met het slaan van pre .ien. Door B. en W. is tot klerk ter ge meente-secretarie benoemd de heer Ph. D. C. Bricdé alhier. De afdeeling Haarlem van de alge meens Vereeniging voor Bloembollen cultuur, vergadert Woensdag 19 De cember a. s. in café Ncuf (Montagne). Onder de punten van behandeling komt ook voor, de bespreking van den beschrijvïngsbedrijf voor de 99ste al- gemeene vergadering. Zondazsruat Bakkers. Naar do heer Raas ons meedeelt hebben 1L Zondag wederom drie de pothouders geen versch brood van de fabriek betrokken. In stede van daar door hun debiet te zien verminderen, waren zij zeer vroeg uitverkocht. Het bestuur der afdeeling van den Ned. Bakkersgezelltnbond wijst erop dat- zij die brood van goede kwaliteit verkoo- pen, niet bang behoeven te zijn dat het Zaterdag gebakken brood, Zondag te oud zal ziin. De borden, waarmede Zondag propaganda werd gemaakt, hadden een nieuw opschrift, luidende: ,,Na een werktijd op Zaterdag van 1828 uren, verlangt men nog versch brood op Zondag. Schouwburg. Vriend Frits. Bij de voorstelling van Zondag was iets dat ons bijzonder trof, n.l. het spel van Rosier Faassen.Zelfs wanneer wij niet hadden geweten welk een lijdensweg er achter hem lag, dan nog zouden wij hem den cijns onzer be wondering niet hebben mogen ont houden. Doch thans den eerwaardigen grijsaard, na al dat lijden dus zijne kunst te zien uitoefenen, deed de be wondering bijna in vereering over gaan. Zijn „David Sichel is niets min der geworden. Zooals hij hem gaf, vele jaren geleden, zoo gaf hij 'm ook nu. Er zijn van die passages in zijn rol die rechtstreeks spreken tot het hart, door den eenvoud, de groote zekerheid waarmede Faassen ze weèrgeeft. Voor al het tclereeltjc aan de bron behoort daartoe. Bij zijn optreden met een hartelijk applaus begroet, gold het voornaamste deel der vele toejuichingen, wel zijne vertolking. Willem van Zuylen kon ons niet in alle opzichten bevredigen. Hij had zeer goede oogenblikken, vale in aan tal, doch soms kwam het ons voor dat hij voor een man van veertig jaar, wel een weinig al te kinderlijk, al te grappig deed. Mevrouw ven EijsdenVink heeft de „Suze" goed weergegeven, wel lijkt zij ouder dan 18 jaar, doch haar gestie deed dit vergeten. Het tooneeltje, bij het hooren van de muziek van den Zigeuner, was zeer treffend. Het publiek heeft deze voorstelling met genoegen bijgewoond. Na elk be drijf moest eenige malen gehaald worden. Faassen werd een paar maal bij open doek toegejuicht» Doortocht President Kruger. Do volgende corporatiën en per sonen zullen Woensdag, tijdens het oponthoud van president Kru- Ik moet erop aandringen dat u me ronduit antwoordt. Nu dan, ja! De houtvester Fa bian heeft me ten huwelijk ge vraagd. En gij hebt hem niet afgewe zen; hij mocht zich a!s uw aan staande beschouwen, niet waar? Snel wisselde de kleur op Ka- the's gelaat af. Zij moest den land raad noodzakelijk medelijden in boezemen zooals zij daar in onmis- kenbaren tweestrijd voor hem stond. Ik wil het u gemakkelijker maken, juffrouw, zeide hij op een goedigen, bijna vaderlijken toon. U behoeft ons niets to vertellen maar u zult slechts bevestigen en ontkennen wat ik u zal mededeo- len. Is het u misschien stekend dat men den houtvester Fabian, dien men meende dat hij gevlucht was, gisteren als lijk in een steengroeve aan de grens van het grondgebied van Elvershöh gevonden heeft? Ja, dat is me verteld. De hedenvoormiddag gevolgde lijkschouwing heeft in verband met een nauwkeurig onderzoek van de plaats waar het lijk gevonden is, ongeveer het volgende aan het licht gebracht. De houtvestermaar ger alhier, op het perron worden toegelaten: Gemeenteraad van Haarlem; Be stuur Zuid-Afrikaansche Vereeni ging; idem van het ondersteunings fonds van gezinnen in Transvaal; Bond van uit Zuid-Afrika verdre ven Spoorwegambtenaren; het Be stuur der inrichting voor Epilep- ticaKerkeraad der Waalsche ge meente; Schietvereniging Jong Nimrod; het Besta:- r der Kon. Lie- dertafel Zang en Vriendschap; het Bestuur van het Doopsgezind Zang koor; ïdom van het Fanfarecorps Wilhelmina; Kerkeraad der Ger. KerkC.; Commissarissen der Haarl. Tram; Directeur Postkantoor; Di rectie der inrichting voor lijders aan vallende ziekten; het bestuur der afcl. Haarlem van het Alg. Necl. Verbond; Bestuur Muziekver. „Na Arbeid Kunst"; Mr. 't Hooft, pre sident Rechtbank; Off. van Just.; bestuur Haarl. Gemengd Koor: id. Haarlëmsehe Jongelmgsvereeni- ging Pred. XII vers ia; idem Haar lem's Noorderkwartier; afd. Haar lem Nederlanösche Weerbaarheids- ve-reeniging; liet Hoofdbestuur tot I aanbieding van een Huldeblijk aan H. M. de Koningin van alle H. B. S. in Nederland; Kerkeraad der Ned. Kerv. Gemeente; het Ministe rie van predikanten der Ned. Herv. Gem.; Mr. H. Ph. de Kanter, het Bestuur der vereeniging „Proza en Poezïe"; idem van Patrimonium; de Kerkeraad der Ger. Kerk A; het bestuur van de vereeniging tot Ver fraaiing van H. en O.; de ©ere wacht gevormd door leden van Voor Vaderland en Koning; bet- bestuur der Haarlemsche Gymna siale Letterkundige Vereeniging „Amieitia Junctie"^; idem der Chr. ver. van lijders aan vallende ziek ten; idem der Gymnastiekver. „Concordia"; idem der afd. Haar lem van het Ned-erl. Onderwijzers- Genootschap; idem van den Bond van Oud-Onderoff.; idem van den R. K. Volksbond; Ds. H. J. El- horst; afd. Haarlem van den Chr. Geh. Onthoudersbond; gemeente van Gedoopte Christenen; J. de Koek, Kerkeraad der Evang. Luth. Gemeente; Kerkeraad der Ned. Herv. Gem.; het. bestuur der Lieder tafel Haarlemsch Zanggenot; F. H. de Gelder, Mr. A. VV. Thöne; het bestuur der Vereeniging „Willen i3 Kunnen"; H. M. J. van Lennep. commandant der rustende schut terij Gemeenteraad Velsen, Haar lemsche Bach-vereeniging, Zang- vereenïging Crescendo, J. Schol ten. hoofdingenieur Prov. Water staat; Kegelclub „de Kroon"; Kapi tein wncl. commandant der Schut terij met officieren en deputatie uit het leader, Mr. G. C. Everwijn Lange, Dijkgraaf Hl'm eerpolder; Jhr. W. P. Teding van Berkhout, burgemeester Haariemmerliede en Spaarnwoude; afd. Haarlem Ned. Bakkersgezellenbond; Dr. F. Da niels; Mr. Joh. Enschedé, voorz. der Kamer van Koophandel en Fabrie ken, afd. Haarlem van den Chr. Nat-. Werkmansbond; het bestuur der Gymnastiek- en Schemvereeni- ging Bato, Christel. Jongelings-ver- eeniging Nathanaëlhet bestuur der afd. Haarlem van Volksweer baarheid; Luitenant-Kolonel Chap- puis met adjudant, best. Zangver- e-eniging „Harpe Davids"; P. H. van der Ley, Directeur Kweek school, W. P. Boogaert, Majoor dei- Huzaren; Th. J. Wij nol dy Daniels; T. G. de Bordes, Majoor-comman dant der Pantserfort-artillerie.; F. M. van l ijnden, GeneraaJ-majoor, militie-commissaris; Vereeniging lot bevordering der Volksgezond heid; bestuur Chr. Werklieden-ver- eeniging „Maarten Luther"; Ze- vendendags-baptislenDirectrice van het Diaconessenhuis, Luit.-Kol. Prov. Adjudant in N. Holland; be stuur afd. Haarlem der Ned. Ver eeniging „Het Vaderland Ge bouw"; Burgemeester van Scho ten; Mevrouw PostmaVerburg, Presidente der Ziekenverpleging. Heemstede. Woensdag 1 dezer wanneer de trein uit den Haag, waarin President Kru ger is gezeten, aan de de Zandvoortsche laan alhier passeert, zal zich aldaar de hoofdonderwijzer der openbare lagere school, den heer P. J. Staal met da onderwijzers en de jongens der hoogste klassen, zich opstellen om de President daar ook nog zooveel moge lijk van hun sympathie blijk te geven. gaat u toch zitten. Ik begrijp vol komen dat het u moet aandoen deze treurige bijzonderheden te vernemen. De- commissaris bracht haar een stoel en onder een nauwelijks hoor baar gefluisterde dankbetuiging liet ze zich daarop neder. De houtvester heeft een doo- delijke schotwond aan den hals en het is als zeker aan te nemen dat Fabian zichzelf die wond heeft toe gebracht met het doel zelfmoord te plegen en wel nadat hij tot aan den. uitersten rand van de steen groeve was getreden om door den onverm i j deli j ken val in de diepte zijn doei zooveel te zekerder te be reiken. Die val is dan ook gevolgd en Fabian heeft daarbij, behalve een beenbreuk, vermoedelijk ook zware inwendige kneuzingen be komen, die intusschen niet meer mes zekerheid kunnen worden vastgesteld. In elk geval heeft hij r -g eenigen tijd geleefd en is wel licht eerst eenige uren later door den dood uit zijn lijden verlost. Kathe had haar zakdoek aan haar oogen gedrukt. O mijn hemelt zuchtte zij. Men kan aan die vreeselijke din gen, niet denken 1 -- Vrijdagavond te 5 ure zal alhier in de N. H. Kerk voor de kinderen dei- Bijzondere school het Kerstfeest wor den gevierd. Toegangskaarten zijn hiervoor te verkrijgen op Vrijdag tus- schen 122 uur, aan de Consistorie kamer. Binnenland. HAAGSCHB BRIEVAN. We leven in Den Haag nog altijd öm en mèt Kruger. De betoogingen worden langzamerhand minder, de oihcieele plechtigheden zijn zoo goed als foorbij, temeer nu ook de groote rece ptie, die deze week in hel Gebouw voor Kansier. en Wetenschappen is gehouden tot bet verledene behoort. Wat moet dat hand jes geven vrecselijk vermoeiend voor den ouden man zijn geweestDe men- schen moesten hem nu maar wat met rust laten. Ze zullen hem nog dikwijls genoeg kunnen zien, wanneer het waar blijkt te zijn, dat hij een huis in Lange Voorhout gaat betrekken. Bovendien hebben gehoor en gezicht rust noodig. De President sukkelt, oog- en oorartsen hebben dezer dagen con sult gehouden met zijn lijfarts, Dr. ITeymans. Hoogst sympathiek heeft Koningin Wilhelmina den grijsaard aan haar tafel genoodigd. Het moet er zeer hui selijk zijn toegegaan, de staatkunde 't behoeft eigenlijk geen vermelding werd niet aangeroerd. Onze vorstin schijnt bijzonder goed op do hoogte tc zijn van de toestanden in Zuid-Afrika. Kruger moet zich in dien zin althans hebben uitgelaten. Overigens zou hij bovenal haar schoonheid en aangena- :nen, vriendelijken omgang hebben ge roemd. Aan zijn wensch dien hij te kennen heeft gegeven om Hertog Hendrik spoedig te zien, zal gemakke lijk voldaan kunnen worden. De a. s. Prins-Gemaal komt heden (Maandag) in de residentie. Of hij even hartelijk zal worden ontvangen als bij zijn eer ste komst? Misschien wel, al beweert men dat de weigering van den Duit- schen Keizer om Kruger te ontvangen, de sympathie voor den Duitschen Her tog heeft doen verminderen. Zou het Haagsche publiek inderdaad zoo klein geestig zijn Het eenige doel van zijn komst is, behalve natuurlijk om zijn bruid te be zoeken, in het bijzonder 't bijwonen der feestelijkheden ten Hove, die jaarlijks vóór Kerstmis en Nieuwjaar plaats hebben. Vóór en na het huwelijk zal 't ook aan geen feesten ontbreken. Er zijn grootsche plannen, voor schitte rende partijen hier en op 't Loo. De gasten bij 't huwelijk zu;:en van al die feesten niet veel profiteeren. Ze komen laat en gaan weer vlug weg. Het lijstje van gasten, dat reeds openbaar ge maakt is, zal vermoedelijk nog wel aangevuld worden. Zoo hoor ik met zekerheid, dat ook Prins Heinrich van Pruisen, broeder van Keizer Wilhelm, zal komen, als deze laatste zelf niet komt, een gerucht, dat hardnekkig blijft loopen. kruger en bet huwelijk der Konin gin, 't zijn de onderwerpen, die elk rechtgeaard Hagenaar bezig houden. Comité's verrijzen als paddestoelen uit den grond, feesten en uitdeelingen aan de armen worden voorbereid, er wach ten ons mooie dagen in het laatst van Januari of begin Februari. Het behoeft dan ook nauwelijks ge zegd, dat de belangstelling voor ten toonstellingen niet groot is. Pulchri, waar een expositie van Fransche kunst heel weinig aandacht trekt, „Oost en West" waar een uitstalling van be werkt metaal uit Indië afkomstig, op kijkers wacht, ondervinden het. Er w .rdt over 't algemeen geklaagd, ook over 't schouwburgbezoek. Alleen de voorstellingen der Fran sche Opera trekken publiek. Aan de bezetting der rollen zal dit niet altijd leggen, want de krachten voor de „Grand. Opéra" ontbreken. Of de directie - zal slagen in de zen tijd geschikter zangers te vinden, zal nog moeten blijken. De tribunes der Tweede Kamer zul len ook niet instorten, óf 't moest die van de journalisten zijn, die overladen is. De Kamerdebatten bezitten blijk baar weinig aantrekkelijkheid voor het publiek. Die geringe belangstelling zal de leden misschien tot eenigen spoed prikkelen. Raadgevingen van den voor zitter baten weinig en 't staat nog te bezien of de Kamer vóór Kerstmis ge reed zal komen. Dit zal stellig niet 't geval zijn, wanneer de sociaal-demo craten, aan hun voornemen gevolg ge- ven, om bij Oorlog en Marine 't debat Het spijt me. juffrouw, dat ik u de ijselijke beschriiipng niet kan besparen, maar de omstandigheden, waaronder de dood van den hout vester plaats had, zullen wel geen geheim blijven en zou u ze dus waarschijnlijk ook zonder mij ge hoord hebben. Ik moest u zoo uit voerig inlichten, opdat heb verdere begrijpelijk voor u zij, want door zijn langzaam sterven is Fabian in slaat geworden nog na den nood- lottigen val zekere aanteekeningen to maken, die men in een naast het lijk gevonden notitieboekje ont dekte. Juist die aanteekeningen hebben mij er toe geleid u te laten roepen on u zal het eerst den in houd ervan vernemen daar zij voornamelijk over uw persoon handelen. Het jonge meisje liet de hand met den doek zakken. De schrik, die sic'ü bij deze laatste woorden van ha&r had meester gemaakt, stond duidelijk op haar gelaat te lezen. Over jnij?herhaalde rij onzeker. Ja, ik zal ze u in haar geheel voorlezen^ naar het afschrift dat wij ervan in de acte opgenomen hebben. Hij bladerde in den voor hem te rekken, door 't voorstellen van amendementen, die toch geen kans van slagen hebben. Er wacht do Kamer nog veel werk. De huwelijkswet is van den Raad van State terug en moet nog voor 't recès behandeld worden. Intusschen, de heer Gleiclunan weet er wel raad op en de leden de socialisten misschien uitge zonderd zullen ook weinig lust ge voelen, de week na Kerstmis opnieuw te beginnen. Dat is dan ook wel wat al te veel v:\u hunne krachten gevergd. Aan kracht ontbreekt 't ook de ge- r: cenie-gasfahriek. Het gasverbruik stijgt enorm, en aan uitbreiding dei- fabriek bestaat dringend behoefte. Bur gemeester en Weill, stellen zich nu voor de gewenschte aanvulling der ca paciteit van de gasfabriek te verkrijgen door 't in het leven roepen van een car- bureer-inrichting voor waterstofgas. De kosten 2ulien voorloopig 170.000 bedragen. Het voorstel komt in de Raadszitting van Donderdag vermoe delijk in behandeling. Vermoedelijk, want de kans is niet. groot, nu 's R&ads voorzitter inplaats op 't Stadhuis, op 't zondaarsbankje in de Haagsche rechtszaal zal zitten. Donderdag toch wordt do zaak be handeld. Ben ik wèl ingelicht, dan zal ook 6pocdig do geruchtmakende zaak van den moord te Berkel in behande ling komen. De instructie zou nl. ge ëindigd ziin. Een dezer dagen vangt de verbou wing aan van het paleis van Prins Fre- derilc in het Lange Voorhout. Het werk is gegund, niet aan den minsten in schrijver. De daarop volgende kreeg 't, en men verdiept zich in gissingen, wat daarvan de reden mag zijn, waar de soliditeit van den minsten inschrijver boven allen twijfel verheven is. Het is niet twijfelachtig hoe de af loop der herstemming a. s. Dinsdag voor een zetel in den Raad zal zijn. Ik durf nu al de overwinning van den anli-rev. candidaat, den heer De Wilde tc boeken. H. A. GANUS Jr. Parismentaire Praatjes. Het resteerend gedeelte van hel Hoofdstuk Financiën der Staatsbegroo- ting. heeft de Tweede Kamer al vrij spoedig onder de knie gekregen. De heeren van der Zwaag en Scha per, die voor de Rijkslderken in ver schillende takken van dienst een goed woord deden, vonden den Min. bereid naar lotsverbetering te streven. Concentratie van het domeinbeheer bij één Dep., dat van BinnenL Zaken, en reorganisatie van dat dienstvak, be pleitte de heer Tydeman, met een be roep op een artikel van éen van 's Min. ambtenaren. Dit artikel en de schrij ver werden door den Min. danig afgekamd. Zoowc-l do daarin vervatte klachten ontkende de Min. als hij de overbrenging van het domeinbesluur naar BinnenL Zaken bestreed. Stemming werd over dit Hoofdstuk niet gevraagd. Besloten is Marble na Waterstaat te behandelen en men begon dus aan Oorlog, maar hot aantal leden was zóó gedund, dat men, om stemmingen te ontgaan, voorloopig de artikelen aanhield, waarop amendementen wa ren voorgesteld. Zeer weinig belangrijk was het al gemeen debat. De heer De Ras, die een aantal op merkingen en klachten had over de organisatie en den dienst van het re servekader, bleek ten slotte het niet te willen opheffen, doch verbeteren. Re serve-officieren konden worden ge mist. Ten aanzien van de ondersteu ning van behoeftige gezinnen, van mi- litieplichtigen, maande hij tot voor zici ugheid aan. De heer Van Vlijmen, voor wien de verdediging des vaderlands zetelde in zijn godsdienstige opvattingen, meende dat meer moest gedaan worden om de taak der landmacht bij de kustverdedi ging te vergemakkelijken. Voorts drong hij aan op verhooging van het zedelijk peil in het leger. Het oordeel van den heer Do Ras over het reservekader, deelde deze spr. niet; evenmin de heer Verhey, hoewel deze verbeteringen noodig achtte. En nog minder Minister Eland, die de bestaande organisatie, de beteekenis, de waarde en bet nut van het reservekader, vooral met het oog op legerhervorming, omstandig bepleitte. De heer Van Vlijmen had van socia listische „drogredenen" gesproken, in het algemeen van de defensie-denkbeel den der socialisten gewagende. En de heer Schaper vroeg een wederlegging liggenden bundel acten, die reeds tot een aanzienlij kem-omvang was aangegroeid, en begon op drogen dienstloon te lezen„Het begint licht te worden en ik leef nog. Tweemaal gedurende den nacht was ik volkomen bij bewustzijn, maar ik raakte telkens opnieuw buiten kennis. Nu zal het naar ik hoop spoedig voorbij zijn. Vaar wel, Kathe! Ik wensch je alle goeds toe, hoe trouweloos je me ook be handeld hebt. Dat je me ter wille van dien ellendigen kreupele kondt verraden, alleen omdat hij baron is! Je zegt dat het niet waar is en dat hij geen aandeel heeft in mijn ontslag, maar ik geloof niets meer... niets 1 En hij zal je in ellende dom pelen, want zijn vrouw kun je toch nooit worden. Je hadt in elk geval beter gedaan je woord tegenover mij te houden en dat zul je zelf leeren inzien en er je dan over be klagen. We zouden relukkig zijn geworden als je met me mee waart gegaan want ik had je boven alles lief. Nu heb je me met je weigtv ring in den dood gedreven 1 Nu is het uit. De menschen haten en vreezen me om de geschiedenis met den strooper; een betrekking heb!ik niet meer en ik wil me. ook daarvan, mcenende dat van iemand, die geen „salonkolonel" is, te mogen verwachten. De heer Van Vlijmen wees daarop elk debat af. En de voorzitter meende, dat een uitdrukking als drog reden een uittartend karakter had. De posten voor kleeding en uitrus ting gaven tot verschillende opmer kingen aanleiding. Men is bang ge worden sedert de geschiedenis der be ruchte 14 ton. Maar de Min. verzeker de, dat er thans naar gestreefd werd om dergelijke tekorten te voorkomen.- Do heer Lieftinek wees op liet onvol-, doende resultaat van de werving voor de bereden korpsen. Op zichzelf was het verblijdend, dat niemand uit ar moede, om het handgeld naar de ka zerne behoefde te gaan. Maar de vraag was toch of de werving niet wat meei succes kon hebben, bij wat humaner behandeling in den dienst, minder snel en minder streng straffen, meer meegaandheid. Spr. wilde het geval met den wachtmeester Hendriks te Haarlem nog eens bespreken maar de voorzitter achtte dit punt- afgedaan. Toen zelde de heer Lieftinek leukjes, dat het middel dat hij niet besproken mocht, juist het goede was. De heeren Kool en Verhey juichten do subsidie toe voor de ontwikkeling van de gymnastiek, waarvan de Min. zich voor de vorming van soldaten veel voorstelde. De heer Lieftinek gaf de Min. eenige cijfers om te toonen, dat de werving zoo slecht niet was en de verzekering, dat ook hij een billijke behandeling vorderde. Tegenover den heer Schaper hield de Min. de juistheid der officieelc rap porten vol over de door militairen on dergane vermoeienissen bij de zorner- oefeningen in Noord-Brabant. Hij gaf toe, dat die voor sommigen te bezwa rend zijn geweest ,doch daarom waren de oefeningen niet minder noodig. Toch zou hij de korpscommandanten last geven tegen te groote vermoeienis te waken. Heden (Maandag) voortzetting. G. Jr. Hofbericht. De opper-ceremoniemeesier van TI. M. de Koningin brengt ter kennis van degenen die zich opgegeven hebben lot bijwoning der cour van geiukwen- sching, welke door TI. M. de Koningin zal gehouden worden ten paleize te 's-Gravenhage, op 18 December c. 1<„ dat genoemde cour zal aanvangen i voor de dames des avonds te 8.45 uur j voor de autoriteiten en deputatiën te 9.15 uur voor de particulieren te 9.45 uur. Do luitenant-generaal, adjudant-ge neraal, chef van het Militair Huis van Hars Majesteit de Koningin maakt be kend aan de heeren militairen, die zich opgegeven hebben voor de cour van gelukwensching, bij gelegenheid der verloving van II. M. de Koningin met Z. H. den Hertog Hendrik van Meeklenburg-Schwerin, op 18 dezer, dat de heeren, die daarvoor volgens de aanschrij ving, opgenomen in de Staats courant van 2 December jl., in de ter men vallen, ontvangen zullen worden op bovengenoemden datum van 18 De cember a. s., op het Koninklijk Palels te 's-Gravenhage des namiddags te 4 uur. William Stead William Stead heeft een onderhoud gehad met President Kruger, het eer ste dat hij ooit met het Staatshoofd had. Het duurde ongeveer 20 minuten en was een der aangenaamste en harte lijkste. Stead was verrast den Presi dent zoo opgeruimd te vinden. De President heeft echter tegenover al de vragen, hem door Stead gedaan, dezelfde gereserveerde houding aange nomen, die hij sedert zijne komst in Europa aannam. Hij sprak zijn onver zwakt vertrouwen uit in de rechtvaar digheid van zijn zaak en zijn geloof, dat de Hoogste Macht niet zou dulden dat de waarheid en gerechtigheid door onrecht en leugen met voeten zouden worden geweden. Wat de toekomst be treft, daarover kon hij zich niet uitla ten. De beslissing bleef aan hen, die thans de lasten dragen, aan hen die thans hun leven wagen op.het oorlogs veld. Indien de Engelsche regeering iet$ zou wenschen voor te stellen, zou Kru ger altijd bereid zijn er over te beraad slagen. Hij was voor arbitrage, was altijd voor arbitrage geweest en zou daar altijd voor gestemd blijven, want op arbitrage rust de hoop de volkeren niet langer door de heeren laten gebruiken tot bewaking van bun goed, bespieding en neerschieting van stroopers en dat voor een kleine belooning. Nu jij me ook van je hebt goslooten is het zóó het beste voor mij. Weg uit deze ellende 1" De landraad hield op. Hier volgt een onleesbaar ge krabbel. Waarschijnlijk is de on gelukkige toen nog eens in een korte bezwijming gevallen, want het slot van zijn aanteekeningen luidt„Ik weet niet hoo lang het al duurt. Het is geheel licht, maar mijn horloge is bij mim val blij ven stilstaan. Het loopt op zijn eind. dat voel ik. Ik ben maar blij dat ik geen tweede me-nschenleven op mijn geweten heb en dat de inspecteur bij tijde lusschen beiden kwam toen ik den baron bij de keel had. Ik zou hem anders op dat oogenblik in mijn woede zeker gewurgd hebbennu gevoel ik geen haat meer tegen hem want hij is een armo bedrogene evenais ikniettegenstaande zijn rijk dom en adel, Ik vergeef hem al lesook den slag, dien hij me gegeven heeft. Ik vergeef ook jous Kathe! Al3 zo me vinden (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2