PEED1KBEÖRIE! m De Negentiende Eeuw* ncn aan het Huis van Oranje. Veel werd er gecorrespondeerd in 't geheim om den bijtijds naar Engeland ont vluchten Oranjetelg, zijne rechtmatige plaats weder te doen innemen, en reeds den 19 November legde de Maire zijne strekking neder, werd de Municipale j -.ad ontbonden en 13 burgers, door Sir. Joh. Enschedé bijeengeroepen, na men het bestuur der stad op zich. De Franschen hadden reeds den 18en November de stad verlaten. Zoo ging alles kalm en rustig tot den 24sten, toen men er ernstig over begon te denken de Oranjevlag van den toren uit te ken, waar dan ook nog dienzelfden dag toe werd overgegaan. (Wordt vervolgd). Bloemendaal. Overleden: A. G. Spruijt 80 j.. J. _M. G. Sluiters 18 j., H. H. Schriefer, 21 j. M. A. Borgrink, 79 j., J. v. Koersel 83 j.. allen van Meerenberg. Hö«mBt«d.e. Vergadering van den Raad der ge meente Heemstede op Donderdag den 27en December 1900. des voonniddags 10 1/2 ure. ONDERWERPEN: 1. Voorstel B. en W. request wed. P. Hugg e. a. in zake uitdiepen vaarten. 2. Adres Maatschappij voor Bouw en Sportterreinen Haarlemmerhout park betreffende exploitatie van gron den. 3. Request directeur der inrichting voor lijders aan vallende ziekte tot aan sluiting op het gemeente-riooL 4. Vaststellen instructie gemeente opzichter. 3 5. Benoemen gemeente-vroedvrouw. Voordracht: C. C. de Waard te Hendrik - Ido-Ambacht; C. Zandel te Seherpen- zeel; C. van Oord te Noord-Scharwoude. 6. Idem gemeenteopzichter. Voor dracht: J. Th. A. Etmans te Haarlem. J. A. de Ree en F. A. J. Heemskerk te Hilversum. 7. Voorstel van B .en W. om mej. E. Timmer te benoemen tot tolgaardster. Getrouwd: W. Verhoeven en G. Zijde wind. BevallenC. M: ThoolenBosse, d. E. van der Eemsvan Leeuwen, d. M. M. KloostenLangeveld, d. A. P. Leu venvan der Linden, d. Overleden: H. M. van DortSnee vliet 70 jaar, E. J. Harren 11 mud. Haariemmerliede en Spaarn- woude. Getrouwd: P. J. van der Laarse en E. Meijer. Bevallen: A. BultersGroot, z., M. StoffclenBakx, d., E. van Velzen Krijnen, z. Overleden: H. van Straten, 00 j. Sohoten. Overleden: H. M. Klauwers d. 2 j. Spaarndam. Getrouwd: II. van Die en S. de Graaf. Haarlemmermeer. De heer D. Eggink, heeft den dag herdacht, dat hij vóór 45 jaar als secre taris dezer gemeente werd benoemd. Velsen. Getrouwd: J. C. Porck en D. Zeegers. A. Oostveen en M. Ros. G. Grapendaal en II. Hamers. Bevallen H. B. KruidbosGerritsen z. A. M. Burger-Sirovano z. C. Mid- nielsStrobbe d. G. VasbinderDeur- man z. A. SchefferZiekman d. T. ReitsmaBruinsma z. C. W. Veldman- Kramer z. M. Spanjaar-Nijman z. H. naar buiten zag afgesneden. Met be hulp van zijn zoon en den dekknecht werd hij echter naar boven ~ehaald, doch had zulke ernstige brandwonden bekomen dat zijn opname in het Zie kenhuis noodzakelijk was. De geweldige vlam die uit het achtorluik sloeg» deed spoedig de brandweer aan snellen, die successievelijk met acht waterstralen het vuur, dat zich inmid dels over het geheele achterschip en de lading had verspreid, aantastte. Eerst na geruimen tijd, dien men zich ook ten nutte maakte om zooveel mo gelijk van de lading, bestaande uit stukgoederen, op het langszijde liggen de tjalkschip „De twee Gebroeders" over te brengen, was men het vuur meester. Het schip is verzekerd bij de Binnenlandsche Vaartrisico Sociëteit te Amsterdam en heeft ernstig geleden. De lading was grootendeels onverze kerd. Bij de blussching liep ook de zoon den schipper brandwonden op, terwijl een brugwachter, die hulp verleende, door een val op het dek een hoofdwond bekwam. Een ramp. Vrijdagavond te 10.45 uur is op den Anistel aan de grens van Amsterdam, een aldaar geankerd liggend schip door een van Amsterdam komende stoom boot (vermoedelijk de Rotterdammer nachtboot) in den grond gevaren. Bij onderzoek is gebleken dat de schipper en twee zoons zich hebben kunnen red den, doch dat de vrouw met vier doch ters verdronken zijn. De lijken van twee der dochters zijn uit het schip te voorschijn gehaald, terwijl die van de vrouw en de twee andere dochters zich vermoedelijk nog daarin bevinden. De geredden en de twee lijken zijn bij een groentenboer te Ouder-Amstel binnen gebracht. de EssenbergDozel d. A. Boon d. M. Krameï A. Klijnvan Straalen d. T. Heere, z. Gemengd Nieuws. Noodsignaal voor nacht treinen. De ingenieur Gros heeft aan de directies der Fransche spoorwegen een plan voorgesteld, waardoor de treinen bij nacht worden beschermd. Hij wil aan het bovenste gedeelte van den laatsten (signaal) wagen aan den trein een krachtige vuurbaak of lechtwerper aanbrengen, die licht stralen langs het baanvak doet vallen en eveneens naar boven, waar een kegelvormigen lichtbundel zullen vormen, die op groote afstanden zicht baar zal zijn, ook als de trein door een kromming van de lijn aan het oog is onttrokken. Door een electrische inrichting zou voorts het licht tus- schenpoozend gemaakt kunnen wor den, zoodat hierdoor vastgestelde tee- kens kunnen worden overgebracht. Bepaling van levensduur. Het te Brussel verschijnend blad „Revue des Assurances" gaf indertijd een merkwaardigen regel op voor het vaststellen van den vermoedelijken levensduur van een persoon op elk willekeurig tijdstip van zijn bestaan tusschen twaalf en zes-en-tachtig jaren. Die regel bestaat daarin, dat men van 86 den leeftijd van bedoelden persoon aftrekt en het overschot door deelt. De uitkomst wijst het ver moedelijk aantal jaren aan die deze per soon dan nog te leven heeft. Dus heeft iemand van 50 jaren 86 50 2 18 levensjaren waarschijnlijk te goed. Andere berekeningen geven aan, welke kans een persoon van het mannelijk geslacht op een gegeven leeftijd heeft, om nog een jaar te rVoob^ leven- Bij de &eboor,e is die kans van der Melis z i 5 de leettii" van,a iaren - - 119 tegen 1; op dien van 10 jaren 512, op dien van 15 jaren 347, opdien van 20 jaren 207, op dien van 30 jaren 120. op dien van 40 jaren 78 tegen 1, enz. Voorts wordt aangenomenvan 1000 personen, die 60 jaren oud zijn, be er 590 den leeftijd van 70 jaren; 120 daarvan worden 80 jaren en 17 brengen het tot 90 jaren; op 1000 negentigjarigen kan men rekenen, dat er 4 hun honderdste jaar ten einde zullen brengen, een niet zeer bemoedigend vooruitzicht. B i n n e n 1 a n d. 5r*n outploffmg. Vrijdagochtend heeft te Rotterdam J reiken een ernstige ontploffing plaats gehad aan boord van het. tjalkschip Vrouwe Cornelia, schipper I.. Ossewaarde, in regolmatigen beurtdienst op Goes. Het schip, liggende in de Nieuwe haven aan de Sleepersvest, was bijna geheel afgeladen, toen nog een beman de flesch met benzine werd be zorgd, welke de schipper voor d- veiligheid der overige groo te luumg in het achteronder liet plaat sen waar zich ook een kacheltje bevond Nauwelijks daar, sloeg de flesch uit. elkander en de gevaarlijke vloeistof vatte vlam, terwijl de trap voerende naar het luik werd weggeslingerd waar door de oude De magneet als chirurgisch instrument. In het gasthuis voor oog- en oor lijders te Manhattan (New-York) heeft gelast alle openbare lokalen en waarschijnlijk ook wel elders om 7 uur te sluiten. De werklieden rollen rust, zoodat hij gemakkelijk bewegen kan worden. Bij de operatie wordt de eene arm van het toestel voorzichtig vlak bij het oog van den patiënt gebracht. Is er dan een stukje staal of ijzer in den oogappel, dan gevoelt de patiënt bij het sluiten van den stroom een stekende pijn; het stukje metaal dringt uit het weefsel en hecht zich vast aan den magneet. De daardoor ontstane verwonding van het oog moet minder zijn dan die bij het gebruik van een lancet. Van een kleinen Koning. De kleine Koning van Spanje geeft nu en dan blijken van eigenzinnig heid, die bij minder hooggeboren kinderen vllicht aanleiding zouden geven tot gevoelige bestraffingen. Zoo reed hij onlangs met zijn gouver nante uit, toen het zijne Majesteit plotseling begon te vervelen de be groetingen zijner onderdanen te be antwoorden. De gouvernante vermaande hem niet zoo onbeleefd te zijn. Alfonso bleef op zijn stuk staan. „Heel goed," zeide de dame eindelijk, „als gij mij niet gehoorzaamt, moogt gij niet verder met mij meerijden." „Halt!" riep de Koning tot den koetsier. liet rijtuig hield stil. „Deze dame wenscht uit te stap pen" zeide Zijne Majesteit, met groote waardigheid, terwijl hij op de gouver nante wees. Iedereen glimlachte eer biedig en de dame trachtte boos te kijken, maar het gelukte haar niet. Alfonso bleef meester van den toe stand en de rijtuigen reden weder voort. Zonderlinge geschenken. Toen mr. Clarence Dolan, eene der bewoonsters van de bekende Vijfde Avenue te New-York, den 35n ge boortedag van haar echtgenoot met een schitterend bal vierde, kregen de gasten onder andere geschenken, die den gastheer waren aangeboden, ook eene kostbare, bijna geheel uit mas sief goud vervaardigde kooi te zien, waarin 35 van de meest zeldzaamste vogels die er te krijgen waren ge weest en waarvan elk een levensjaar van haren echtgenoot voorstelde. In de omstreken van Szegedin in Hongarije woont een rijke grond eigenaar, die om zijne mooie maar eenigszins magere vrouw aan te sporen alles aan te wenden om wat dikker te worden, op eiken verjaardag, dien zij viert, haar toename in gewicht in goud op haar feesttafel legt. In Rome is eene aanzienlijke signora die van een vriend barer vroegste jeugd op haren geboortedag telkens eene kostbare pop ontvangt en wel, omdat zij niet meer als buurkinderen met elkaar kunnen spelen, eene die met schitterende diamanten is ver sierd. Een bekend Engelsch sportman ont vangt telkens op zijn geboortedag van een anoniemgever een kistje met twaalf gedresseerde witte muizen en alle pogingen om den gever te ont dekken zijn vruchteloos. De Amerikaansclie buskruitkoning Streatham, eigenaar van de grootste buskruitfabrieken der Nieuwe Wereld schenkt zijne vrouw op eiken geboor tedag dien zij viert een mooie villa, zoodat zij reeds de gelukkige bezitster van een twaaftal is. Onger egaldheden. Een werkstaking te Lokeren die zich tot dusver beperkt had tot één looierij, heeft zich nu over alle looierswerkplaatsen in den omtrek verbreid. De werklieden vragen een loonsverhooging van 10 cen-l tiem per dag, waartegen de pa troons zic-h hardnekkig verzetten. Maandagavond kwamen de sta kers op de Groote Markt bijeen tot het houden eener betooging. De gendarmerie dreef hen uiteen. Den volgenden avond namen de betoo gingen een ernstiger karakter aan. De. stakers, nu vergezeld door hun vrouwen en kinderen, wierpen met steenen. Een luitenant der gen darmerie werd aan het hoofd ge troffen. Thans nam de opgewonden heid nog toe. De burgemeester INGEZONDEN MEDE DEE LINGEN. 30 centa per regel. Beproefde andere Middelen maar alleen Scott's Emulsie bracht verlichting aan. an kinderen verschaf te. ,ijna evenveel ellende aan de ouders als aan de kinderen zelf, en wat in elk gezin noodig is, is de kennis van het ééne middel voor kinderen dat het meest doeltref fend en het best voor hunne ziek ten is. Weest zoo goed het volgend schrijven te lezen Schoonaerde, België. 3 Mei 1900. Mijneheeren, Ik ben gelukkig u de vreugde te kunnen uitspreken die ik ondervind op het gezicht mijner kleine, thans geheel her steld, dank zij uwe heilzame Scott's Emulsie. een instrument, bestemd om stual- en ijzerdeeltjes uit het oog te ver- ,fV.oe^wijderen. Het bestaat uit een zeer h.'ppjT /ieh°"don w'i.'g krat hijgen electromagneet,, welke op blijven bij hun eischen. De pogin gen van een bemiddelingscomité tusschen beide partijen blijven vruchteloos. Camille de SMET Dit kind was door zulk een he- vigen en hardnekkigen hoest aan getast, dat geen der aangewende middelen haar hadden kunnen be daren. Daarbij at zij zeer weinig, en verteerde zelfs dat weinige voed sel niet dat, bijna zoodira het was opgenomen, brakingen bij haar te weegbracht, die haar in een betreu ren swaardi gen toestand lieten die mij zeer kwelde. Toen ik dan ook hoorde van de wonderdadige werking van uwe Scott's Emulsie, liet ik het haar dadelijk innemen, en kon bijna ter stond eene verbetering in haar toe stand bespeuren. Op het oogenblik. heb ik het ge luk haar frisch, vroolijk en in vol maakte gezondheid te zien, en ik zal u nooit genoeg mijne dankbaar heid daarvoor kunnen betuigen. (Geleekend) Alf. de Smet. De lezer zal bemerken dat in het bovenstaand geval vele verschillen de middelen werden aangewend, maar dat niet één verlichting gaf totdat het kind Scott's Emulsie in nam. Dit is de algemeene onder vinding, en het is inderdaad jam mer dat Scott's Emulsie niet in den aanvang dezer ziekten wordt in genomen om zoodoende lijden te voorkomen. Van alle middelen aan kinderen gegeven is de echte Scott's Emulsie niet alleen het meest doel treffende, maar het gemakkelijkst! om in te geven, daar kinderen vanj de smaak houden en het gretig in nemen. Scott's Emulsie geeft het beste resultaat in gevallen van hoest, ver koudheid, bronchitis, Engelsche ziekte, vermagering, en alle kwij nende tendenties, en het is vooral nuttig in de genezing van verstoor de spijsvertering, zoo algemeen in zuigelingen en kinderen, en geeft hen de stoffen noodig voor gezon den en sterken gi*oei. De echte Scott's Emulsie is bereid volgens eene bijzondere formule, verbin dende levertraan, hypophosphos- zure kalk en soda. en glycerine in een specialen vorm die in geen ander middel te vinden is. De eenige manier om die voordeelen te verkrijgen, die wij u van dag tot dag open baren, is door alleen de echte Scott's Emul- sie te koopen, die kan \|- worden onderscheiden door ons eenig han delsmerk van een man die een groote visch over zijn schouder draagt. Depóts The Import Trading Office, 's- Gravenhage. Heer Henri Sanders, Amsterdam. Heer F. E. van Santen Kolff, Rotterdam. Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Handelsmerk. V. Het Tweede Keizerrijk. (1849—1860.) Al waren de eenheidsidealen niet verwezenlijkt en. had ook de parle mentair-demo era ti Bche-rege eri ngs vorm geen beslissende zege behaald, toch had het liberalisme gewichtige voor deelen behaald. Het stelsel van Metter- nich bleek voorgoed gevallen. Geweld dadige reactie bleef uit. De hoofdbegin selen van het liberale programma wer den in de meest lauden behouden. Scherp kwam het na de ingenomenheid met umge denkbeelden niet in zich sloot de in stemming met de uiterste partijgroe pen, en meer dan ergens eldes open baarde zich de de denkwijze der groote meerderheid te dezen opzichte in Frankrijk. Na het stormachtig Kamer debat, over de hulp aan den Paus ver leend, om hem te herstellen in zijn ge zag, werd de laatste gewelddadige po ging tot verzet van de Bergpartij, zoo als men de radicale afgevaardigden meestal noemde, gefnuikt. De verschil lende groepen vereenigden zich tegen de overwonnen partij, maar lang kon de eensgezindheid niet duren. Hoe meer het gezag van den President toe nam, hoe grooter de klove werd. Toen de Kamer zijn eerzuchtige bedoelingen verhinderde, volgde den 2den Dec. 1851, zijn coup d'état. En de toeleg gelukte. Nadat talrijke tegenstanders waren ge vangen genomen, droeg men aan Louis Napoleon bij plebisciet het tienjarig Presidentschap op, op grondslagen, die feitelijk een vermomde monarchie he- teekenden. En in December 1852 droeg een senaatsbesluit hem den titel op van Keizer der Franschen. Het Tweede Keizerrijk trachtte het denkbeeld te verwezenlijken dat de de mocratie zich altijd verpersoonlijkt in het gezag van één enkel man. En de vertegenwoordiging was uit den aard een machteloos lichaam. De oppositie was zoo goed als verstomd. Niettemin was Frankrijk in de eer ste helft van Napoleons regeering rus tig en tevreden. Men moeide zich niet met staatkunde. Het verfraaide Parijs, zag vooral met de wereldtentoonstel- lingling van 1855, de vreemdelingen toestroomen. Ook was de eerste tijd van het Tweede Keizerrijk een tijdperk van krijgvoeren. De Krimoorlog gaf den Keizer eene plaats, als gelijke onder de Europee- sche souvereinen,. Aan de eene zijde stond Rusland, aan de andere - die van TurkijeFrankrijk, Engeland en ook Oostenrijk, bevreesd voor de verbreking van het evenwicht in Oost-Europa. Ook Pruisen onderteeken.de de over eenkomst om de Turksche monarchie en de Donau-vorstendommen tegen Rus land's plannen te beveiligen. In den loop van den oorlog werden de onderhandelingen telkens hernieuwd en herhaaldelijk de bepalingen gewij zigd, omdat geen der bondgenooten de andere vertrouwde; met name werden de bedoelingen van Oostenrijk door de Westersche staten'verdacht. Daarom zochten Frankrijk en Engeland het bondgenootschap van Sardinië. De Czaar die zooveel vijanden niet verwacht had, gaf de Donau-landen op; en bepaalde zich tot verdediging. Maar de Krim bleek de kwetsbare plek van het groote rijk. De plotselinge dood van den Czaar, de verovering van. den Malakoff-torea en de inneming van Sebastopol kon den nog geen einde maken aan den oor log, maar de aandrang van Oostenrijk en Pruisen overreedde den Czaar ten slotte. Op het Vredescongres dat in 1856 te Parijs werd gehouden, werd het Turk sche Rijk in den ouden toestand ge handhaafd. Bovendien regelde het con gres het internationale oorlogsrecht de kaapvaart werd afgeschaftalle koopwaren onder onzijdige vlag zou den onzijdig wezen. De oorlogsfakkel was nu in Europa uitgedoofd, maar daarbuiten laaide zij op met feilen gloed. Engeland kreeg den verschrikkelijken opstand der Si- poys in Indië te bedwingen, terwijl Engeland en Frankrijk te zamen eene expeditie naar China uitrustten, waar de rebellen ook heer en meester waren. Bij den vrede van Peking (24 Oct. I860) werd China gedwongen Tientsin open te stellen voor den handel, een stad te genover Honkong aan Engeland af te staan en nog een zevental andere ha vens open te stellen. Frankrijks prestige was sinds 1860 grooter dan het na 1844 ooit geweest was. Dat dankte het ook aan de lau weren, die het zich om de slapen kon winden op de slagvelden in Noord- Italië. Napoleon III gaf ten slotte hoor aan de dringende verzoeken! de Italiaansche vrijheidsmannen! aanslag van den patriot Orsini oj leven van den Keizer en diens roe de smeekbeden daarna, moeten ei toe hebben meegewerkt. Op een gedenkwaardig oogen onmiddellijk na de tweede beslis» zege nam Napoleon III een beslui! geheel Europa verbaasde hij bood vijand een wapenstilstand aan, en derteekende enkp'- 'en daarna den Ke-'- v»ostenrijk te V franca üo preliminairen van den vi •rbïj Lombardije werd afgestaai bij Sardinië te worden gevoegd, n zonder Venei 4$£terwijl de rechte; Toscane en Modena uitdrukkelijk den gewaarborgd aan hunne souv nen. Toch was zijn besluit geenszins raad. De omstandigheden noodzaai er hem toe vooral het optreden revolutionairen in Italië. Echter Napoleon's overweging reeds te lai In verschillende steden wierpen onverwachts voorloopige besturei en volkstemmingen in Toscane, Pa en Modena proclameerden de aanh ting bij Sardinië. Half Italië ston vlam. Het was uit met Napoleon's inv! in Italië. Toen Garibaldi zijn vermetelen ti door Sicilië en Napels deed, Ca^ voortging voor Italië en zijn Konin werken, moest Frankrijk dat aanz Onder voorwendsel, dat de oostel streken van den Pauselijken Staa aanhechting bij Italië wenschten, val Cavour, met toestemming van Koning, het leger dien weg in te slï Ancona werd bezet en naar Napels gerukt. En weldra was de aanhechi van de bezette streken van den Pa lijken Staat bij Sardinië een voldon feit. Napoleon roerde zich niet. Hij den troon van Petrus aan zijn lot O' De beweging die hij zelf had gewi sleepte hem mede. En in het voorj van 1861 verklaarde een Italiaan parlement Victor Emanuel tot Kon van Italië. Naar het Historisch Gedenkboek i Dr. F. J. L. Kramer, uitgave van N. v. d. D. op ZONDAG 23 Dec. 190 TE HAARLEM Eglise Wallonne. Voorra. 10 ure, Muller, Geratormeerde Kerken. Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Mulder, 's Avonds 5 ure, Mulder. Ridder sir aai. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 uur, Ringnalda. Gedoopte Cü ristonen. KI. Heiligland No. 8 Voorm. 9 1/2 ure, Bidstond. Voorm. 10 ure, Onderlinge Verg Nam. 12 1/2 ure, Zondagsschool 's Avonds 6 ure. Onderlinge verg 's Avonds 8 ure, Jongedochters- eeniging. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. H. S. Elhorst :s Avonds 6 ure, Jo. de Vries Kerk der Broeder-gemeorxt Voorm. 10 ure, B. van. Schelling LutLersciie Kerk. Voorm. 10 ure. Voorduin, Ned. Hetrv. pred. te Naan 1 ure. Zondagschool in de Kerk Ramonstr. Gereformeerde Voorm. 10 ure, Dr. P. H. Ritter, van Amstcrdai Chx. Geref. Gemeente. ZuiderstraaL Voorm. 10 ure, Schotel, 's Avonds 54 ure, Schotel. Hersteld Apostolische Zendi] Internationaal). Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur. Godsdienstoefeningen. Bennebroek. Voorm. 10 ure. J. A. Gerth v. Wijk Houtrijk en Poianen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Baljon. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuylman. Zandvoort. Voorm. 10 ure, G. Hulsman. Namid. 6.4 ure. G. Hulsman. Ln zonder zien ie bedenken, zon-i der zelfs hoed of doek te laten ha-, len. snelde zij naar buiten langs j den weg door het park naar het] huis van Redlich. Eerst toen de j ruiien van de broeikassen in het' bleeke maanlicht zichtbaar werden! ging zij voorzichtiger vooruit,want. zoo haar voorgevoel haar niet be drogen had. kwam het er vooral' op aan hen te verrassen. En werkelijk, zij kon zich niet vergissen; daar zag zij in den don-{ ker-gapenden inganv van het naas-j te pricëel een licht vrouwenkleed. Op haar tcenen, gedekt, door de1 dichte schaduw van een heg, sloop zij naderbij en hoorde nu volko men duidelijk ook het gefluister! van zachte stemmen. De aandacht van het na art ie daar-; binnen werd zeker zóózeer door het gesprek bezig gehouden of liet, ge voelde zich zóó volkomen zeker, dut, het nicl de minste aandacht schonk] aan het.eeen in den omtrek voor viel. Het zacht geknars van hel kie zelzand onder Edith's voeten en; het geritsel der takjes, die ze op zv boog om in het priëel te kunnen zien, zouden anders voldoende zijn geweest om haar nadering te ver raden. Maar zij hoorden en bemerk ten niets. Prosper zat op de bank naast Kathe. Hij kuchte telkens. Je moet me nog eens herhalen dat je me liefhebt. Kathe. dat je me niettegenstaande al wat ik je gezegd heb niet verafschuwt. Ik kan nog niet gelooven en begriio niet dat jc me werkelijk wilt aan- hooren. mij. zieken ellendeling, die door de geheele wereld ver vloekt zou worden als ze de waar heid wist; Ik ben de jouwe. Prosper klonk verleidelijk teeder het ant woord van het meisje terug. Ik heb je lief en neem niets terug van hetgeen ik je gezegd heb. Maar jij zult me verlaten, je zult den moed niet hebben om mijn bezit te strijden tegen liet verzet van je familie. Zeker zal ik dien moed heb ben. Ik ben meester over mijn han delingen en zoo ik besloten ben je tot mijn vrouw te maken, heeft geen menseh op aarde de macht het me te beletten. Zoo spreek je nu we alleen zijn en nu je miin angst voor de toekomst wilt verdrijven. Als je echter tegenover je betrekkingen staat tegenover je hoogmoedige moeder O, mijn moeder! viel hij haar vol bitterheid in de rede. Zij heeft niet zooveel aanspraak op mijn kinderlijke gehoorzaamheid dai zij gerechtigd zou zijn ter wille harer vooroordeel en 't offer van mijn le vensgeluk van mij te vorderen. Zoo ze niet uit goedheid haar toe stemming geeft, dan zal ze zich in hot onvermijdelijke moeten schikken. En je zuster? Die Edith, aan wie je volgens je eigen verklaring hebt moeten beloven me nooit ten huwelijk te vragengeloof je ook haar tegenstand zoo gemakke lijk te zullen overwinnen Mijn zuster houdt van e Kathe. Als zij de zekerheid had verkregen dat alleen jou bezit voor rni; geluk en leven was Een spottend lachje belette hem te eindigen. Wat 'ken je haar nog weinig, je zachtzinnige zuster! Ze zou je lie\€i dood zien dan als mijn echt genoot. Want ze haat mij zooals ik ook haar haat. En ook ik. Prosper. ook ik zou er nooit in toestemm-n ie vrouw te worden als ik dat door haar genade werd. Neen, ie moet kiezen tusschen haar en mij! Den- zelfden dag dat ik ook voor de we reld je bruid zal zijn, moei zij El- vershöh voor altijd verlaten. Ik wil Een schelle kreet brak het slot van hetgeen zij zeggen wilde af want als uit den grond gerezen stond Edith plotseling voor haar aan den ingang van het priëel en met den toornigen uitroep: Schaam- telooze! sloeg zij haar in 't gelaat zoodal. de scherpe steen, die den ring van de barones versierde, de zachte huid van haar wang bloe dig openreet. Is dat je liefde, Prosper? Is dat de ridderlijkheid van een edel man? riep Kathe, wier stem door hartstochtelijke woede een schier krijschenden toon had aangenomen. Duldt je het dat men mij beschimpt en mishandelt? Het wasbleeke gelaat van den baron vertoonde een medelijdens waardige uitdrukking van radeloo- ze vertwijfeling. Edith! stamelde hij; als je niet mijn zuster en bovendien een vrouw was Zwijg jij! beet ze hem toe op dien hoogmoedigen toon die altijd oorzaak was geweest dat hij haar vreesde, hoewel zij dien tegenover hem totnogtoe nooit gebruikt had. Met jou zal ik pas spreken als ik dat schepsel heb verwijderd. Waar wacht ze nog op? Moet ik de tuin jongens wekken om ze oogenblik- kelijk te laten wegjagen! Doodsbleek van woede green Kéithe Prospers arm. Bescherm me tegen die vrouw Prosper, stamelde zij. geef haar den slag en den hoon terug of ik zal hardop uitroepen dat Kathe, smeekte hij met- beven de stem; bedenk je, je bent buiten jezelf. Ik. zal je genoegdoening ver schaffen, ik zal je niet verlaten, ik Hij had zijn armen om haar heen willen slaan maar ze stiet hem terug. Lafaard dus schold zij hem. En daarop, nadat zij langs Edith het priëel was uitgesneld, bleef ze nog eenmaal staan om zich tot de achterbl ij venden. om te wenden. Moordenaarsgebroed, laf el lendig, hoogmoedig aristocraten- pak! riep ze, zoodat het ver dooi de nachtelijke stilte van het park weerklonk. We zullen eens zien wie van ons het eerst met schimp en schande van hier wordt wegge jaagd! Jelui zult de zon waarach tig niet dikwijls meer zien opgaan op Elvershöh! In 't tuchthuis hoor je thuis en er in zul je o Ze vloog op het huis af als vri de ze vervolgd te zullen wordi Van die twee, die in het priëel a terbleven, dacht echter geen over haar terug te houden. Prosper was op de bank neei zonken, hulpeloos en gebroken een stervende. Edith echter geh meer op een steenen beeld dan een levend wezen. Een lange, lange stilte was gevolgd op wraakkreten die het doodelijk leedigde meisje had geslaakt. E delijk kwamen, toonloos en sell de volgende woorden over de pen van de van ontzetting v stijfde Edith Wat zeide zii. Prosper? V heb je haar bekenci De waarheid. Edith! fluister hij, En jij bent de schuld van all jij! En nu mag de heele wereld hooren. Ikik heb mijn n Erwin doodgeschoten (Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 12