Cretans. Dr. J. B. Schepers de no tulen leest, welke worden goedge keurd. Vervolgens wordt het jaar verslag uitgebracht, waaruit blijkt dat de afdeeling thans bij de 150 leden telt. Aan de orde komt nu de verkie zing van 3 bestuursleden. Herko zen worden de heeren Dr. A. H. Garrer en Ds. G. Hulsmann. geko zen Mevr. Francoisv. d. Eist. Na behandeling van eene wijzi ging in 't reglement, krijgt het woord Dr. J. B. Schepers, die eene voordracht hield over het Neder- landsche lied in verband met het concert uit het Liederen boek van Groot-Nederland te geven mevr. Tijssen en Orelio. Ons volk heeft geen nationaal lied, aldus begon spr. Het zingt gemeene straatdeuntjes, die even spoedig verdwijnen als ze ver schenen zijn. Toch is er verbetering merkbaar. Spr. wijst op de Vlaam- sche kunst, die de grondslag is ge worden van de tegenwoordig meer en meer in zwang komende echt Nederlandsche liederen. Deze lie deren kunnen veel bijdragen tot de vorming van één Groot-Neder land, natuurlijk niet in staatkundi gen, maar in geestelijken zin. Wel ke stoffelijke en morécle voordee- len zouden daaruit niet te behalen zijn. Reeds nu voelen we hoe lan ger hoe meer ons zelf bewustzijn ook nu weer in den tiid' dat onze broeders in Zuid-Afrika de gehetle wereld door hunne dapperheid en volharding doen verbaasd staan. Hoe helder komt ons, ook ons ver leden weer voor den geest en daar toe draagt het lied zeker veel bij. Spr. leest daarna eenige liederen voor uit vroegere tijden. Eerst krij- gén \ve de ridderliedjes, later in den tijd der steden komt het lied tot grooteren bloei. Daarna volgen da gen van twijfel en strijd. Dat was gedurende den tachtigiarigen oor log. Hierop kwam het lied weer meer in eere, doch in de 18e eeuw verviel het weer. Eerst in later tijden Drachten Dr. Heije enlolions weer leven in de brouwerij. In België en in Zuid-Afrika werden uit den heftigen strijd, tegen de Fransche en Engelsche talen, na tionale liederen geboren. In ons land zijn we op dit gebied nog ach terlijk. Men schaamt zich vaak om te zingen. Waar echter nog gezon gen wordt, daar klinken ons de afschuwelijkste straatdeunen tegen. Het liederenboek van Groot-Neder land van den heer Coers moet hier in verbetering brengen. Daarvoor is echter moreele maar ook finan- cieele steun noodig. Daarom hoopt spr. dat de inteekening voor het bovengenoemde concert groot moge zijn, want er is veel geld noodig en het doel is zoo schoon. Hiermede besloot Dr. Schepers zijn boeiende voordracht, waarop na nog eenig debat over de beste wijze om het concert te organiseeren, de verga dering gesloten werd. Tuinbouw en Plantkunde. Donderdagavond vergaderden de leden der afdeeling H. O. der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in het gebouw ..Weten en Werken" onder voorzitterschap van den heer J. D. Onderwater. Na opening der verga dering, bood de heer Kikkert na mens alle leden den voorzitter, als bewijs van hoogachting en erken ning van de tactvolle wijze, waar op hij de laatstvoorgaande verga dering geleid' had, eene attentie aan in den vorm van een fraaie plant. De heer Onderwater antwoordde hierop zeer erkentelijk te zijn voor het bewijs van vertrouwen, dat de afdeeling in hem stelt. In Tt belang der afdeeling had hij de leiding op de vorige vergadering gehou den. Thans nu hij periodiek moest aftreden, zou hij het aannemen van eene eventueele herbenoeming af hankelijk stellen van den loop der discussiën. Met een woord van dank uit te spreken voor het fraaie geschenk en na den wensch te heb ben geuit dat de eendracht steeds moge bewaard blijven en de afdee ling moge groeien en bloeien, ein digde spr. zijn met applaus begroe te rede. De heer de Breuk thans het woord verkrijgende, zegt dat het voorstel in de vorige vergadering gedaan tot wijziging van enkeie artikelen in het huishoudelijk re- glemcnt niet aan de orde kan wor den gebracht, omdat in de verga dering in Februari 1.1. gehouden dit reglement voor den lijd van n iaren is goedgekeurd. Wijziging vóór dien tiid is alleen mosceiyk wanneer wijzigingen in de s?stil ten dit noodzakelijk maken en aar die laatste wijziging niet h. eft plaats gehad, kan derhalve ge n sprake zijn van een tusschentijc sche verandering in het reglement en kunnen de desbetreffende voor stellen dus niet worden behandeld. Na eenige besprekingen stelt de voorzitter nu voor de zaak te ver dagen en eene reglementswijzigin£r uit te stellen tot October 1904. Dit voorstel wordt in stemming ge bracht en aangenomen. Vervolgens had de verkiezing van 3 bestuursleden plaats. Bij ac clamatie worden herbenoemd de heeren J. D. Onderwater en P. W. Voet. Beiden verklaren zich bereid deze benoemingen aan te nemen de vergadering dankzeggende voor het vertrouwen in hen gesteld. In de plaats van den heer C. van Len- nep, die bedankt heeft, werd ge kozen de heer C. P. Ruysenaars, die deze benoeming aanneemt. Hierna wordt besloten de onder linge maandelijksche tentoonstel lingen ook het volgende jaar we der te houden. Verder hebben de heeren Sturing en Kikkert zich be reid verklaard in het winterseizoen ieder een lezing te houden en zal het bestuur trachten ook in de maand Maart nog een spreker te krijgen. De uitslag van de onderling ge houden tentoonstelli^pm is dat de volgende certificaten zijn verkre gen. door de heeren C. Blanken- stein 20 eerste klasse, twee tweede klasse en 2 dankbetuigingen, door J. F. Bekker. 13 eerste, 5 tweede en 6 dankbetuigingen; door Deys één tweede; door Heemskerk 24 eerste, 9 tweede en 5 dankbetui gingen; door A. J. Velthuijsen 6 eerste en 3 tweede; door E. H. Kre- lage 1 dankbetuiging; door Sturine: 2 eerste en 1 dankbetuiging; door IJzerdraad 5 eerste en 2 tweede en door van Cats twee eerste klasse certificaten. Hierna wordt de ver gadering gesloten. Haarlem-Zandvoort «poorweg Maatschappij. De opbrengst van het aantal vervoer de reizigers over de maand Augustus 1900 bedroeg f 11,198,885, idem goede ren f 1,104.51; idem diversen f 111.01. Te zamen f 12414.405. Per dag en per kilometer f 47.11. Heemstede. Naar wij vernemen zond de Chr. Jongel. Vereeniging „God met ons" te Heemstede, het volgende telegram aan President Kruger bij zijn intocht in Amsterdam: De Chr. Jongel. Vereen. „God met ons" te Heemstede betuigt haar volle sympathie met uw lijdend volk, God zegene uw Edel Gestr. in Europa tot heil der Republieken ,,'t Ellendig volk wordt dan uitlijden Door zijnen arm gerukt Hij zal nooddruftigen bevrijden Verbrijz'len wie verdrukt." Voor de Heemstecdsche mannenver- eeniging zal Zaterdagavond 7 uur, in de Kegelbaan optreden de heer J. Re- tel met het onderwerp „Weest een Ze gen." O verveen. Bij den grooten onderlingen wed strijd der Schietvereeniging „Gene raal Jou bert" gehouden op den 17. 19 en 20 December 11. was de uit slag als volgtiste Afdeeling 1ste prijs A. J. P. Janssen met 181 pun ten. 2e prijs J. P. van Gasteren met 172 punten. 3e prijs L. Roozen Nz. met 169 punten. 2e Afdeeling. iste prijs H. Vis ser Jr. met 166 punten. 2e prijs Th. Beaufort met 164 punten. 3e prijs N. Giebels met 162 punten. Tevens werd de rozenprijs be haald door A. J. P. Janssen met 12 rozen. Aan den Donateurs wedstrijd werd door vele Donateurs deelgenomen en ook deze had een zeer goeden uit slag. Op deze wedstrijden kan met genoegen worden terug gezien, daar zij veel hebben medegewerkt, om onder alle leden de liefhebberij tot deze zoo schoone sport te doen vermeerderen. Zondag a. s. heeft de prijsuitdëe- liii" plaats terwijl dan tevens het eenjarig bestaan der Vereeniging feestelijk herdacht zal worden. Haarlemmerliede en Spaarn woude. In de Donderdag gehouden raadsver gadering, waarin de heer G. van An- del wegens ziekte afwezig was, werd o. m. aan mej. J. H. C. Stoutjesdijk eervol ontslag verleend als onderwij zeres te Halfweg en als zoodanig be noemd :,.cj. j. E. Blits te Haarlem. Aan de heeren Anderheggen en Neu- meijer te Amsterdam werd opnieuw concessie verleend voor den aanleg en exploitatie van een electrische tram door deze gemeente en zulks tot 1 Ja nuari 1902, terwijl een ingekomen adres van bewoners van, en belang hebbenden bij den verbindingsweg van Halfweg met Haarlemmermeer, waar in andermaal om bestrating van dien weg werd verzocht nog niet in behan deling kwam, doch werd gesteld in handen van het Dag. Bestuur. Beverwijk. Wegens gebrek aan belangstelling wordt de door het departement Bever wijk der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen reeds voor jaren opgerichte „Onderlinge Begrafenisbus" opgehe ven. Voor vele menschen die reeds lang lid zijn, wordt dit een groote moeilijk heid. Ds. Kramer, predikant te Stroobos. heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier, bedankt. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De algemeene beraadslaging over Marine had zoo ongeveer het gewone verloop. De heer Groen van Waarder, het. betreurende dat wij geen vast stel sel van aanbouw hebben, keurde het goed dat de Min. zich voor 1901 tot het meest noodzakelijke had bepaald. Nu de Min. het voorstel tot het bouwen van een groot pantserdeksehip had terug genomen, bepaalde de heer Staalman er zich toe critiek te leveren op de nieuwe schepen, speciaal de„Holland", „Zeeland" en „Gelderland" waarvan hij talrijke gebreken in het licht stelde. De heer Van Kol hield een zeer lange rede, die zeer kort aldus is weder te geven voor loodswezen en havendienst is de marine noodig (maar daarvoor kon Waterstaat zorgen,, voor Indië is een marine-verdediging noodig, doch men moest het koloniaal bestuur daar over laten beslissen met onze marine was onze vloot van handelsschepen toch niet te beschermen optreden bui tengaats was voor ons onmogelijk, pantserschepen overbodige luxe tegëh landingen kon de landmacht optreden voor al de millioenen had men geen bruikbaar materiaal gekregen, alle vlo ten werden langzamerhand oud-ijzer. Spr. verlangde dus een onderzoek of Marine niet was op te heffen en voor gedeelten over te brengen naar Kolo niën en Oorlog. Nadat de heer Brum- melkamp Zondagsrust had bepleit en de heer Goekoop de vervanging van stalen door koperen bepantsering had aanbevolen, bestreed de heer Verhey de opvatting van den heer Van Kol en voerde aan dat van onze defensie dë Marine een onmisbaar onderdeel vorm de. Terwijl deze spr. betreurde dat het groote schip door den Min. was terug>- genomen (erkennende dat de gevraag de torpe,j?obooten eerder noodig waren), keurde de heer Mees dit juist goed om dat gelegenheid tot behoorlijke behan deling ontbrak. De Minister van Mari ne zeide dan ook, dat hij dit gedaan had op verlangen der Kamer. De Min. erkende enkele fouten van de genoem de schepen, doch voerde aan dat inzon derheid de „Gelderland" uitstekend heeft gevaren- Een Min. van Oorlog en Marine ware misschien mogelijk als Indië er niet was. De Marine was voor Indië noodig er zouden in 1901 zes schepen zijn. Ook voor Nederland was de Marine noodig, doch de Min. liet nu het vraagstuk der binnenlandsche defensie rusten. In elk stelsel waren schepen noodig ter be scherming onzer groote koopsteden, in elk stelsel behoefde men de gewaagde torpedobooten. Juist omdat de techniek voortdurend verbetert was de Min. te gen te snellen aanbouw op eens. De quaestie der pantsering zou de Min. nader overwegen. Absolute Zondags rust was voor den loodsdienst onmoge lijk. In behandeling kwam daarna een 3tal amendementen van de Comm. van Rapp. om vooralsnog niet de gelden beschikbair te stellen voor de reorgani satie van het bureau voor en van de inspectie var. 's Rijks stoomvaart dienst. De heer Goekoop meende dat die reorganisatie niet voldoen 'e was verdedigd, terwijl de Min. het ontwor pen bureau onmisbaar achtte. De Min. won het pleit, daar de Kamer een der amendementen met 48 tegen 31 stem men verwierp. Door den Min. overge nomen werd een amend, om de gelden niet toe te staan gevraagd voor een ge wijzigde boekhouding bij de werven enz., omdat de voorzitter opmerkte dat die gelden steunden op een nog niet behandeld wetsontwerp. De heeren Heldt en Staalman bepleit te lotsverbetering, financieel en mo reel, voor de werklieden van de wer ven. De Min. ontkende dat er groote ontevredenheid zou heerschen werd er minder verdiend dan bij particulieren, dan werd er ook korter gewerkt. Op grieven werd door de chefs wel degelijk gelet Voor het onderzoek van een loon regeling was een commissie benoemd. Daar de werven tevens arsenalen zijn, was een militaire inrichting noodzake lijk. Hedeu 11 uur voortzetting. G. Jr. De Huweljjkiwetten cL w. z. de wetten die verband houden met het huwelijk der Koningin, zijn bij de Tweede Kamer ingekomen. Zij zijn vier in getal. lo. tot goedkeuring van het vorste lijk huwelijk, dat door den Min. van Just, als ambtenaar van den burgerlij ken stand ten paleize te 's-Gravenhage zal worden voltrokken in tegenwoordig heid van zes getuigen. Dit zelfde wets ontwerp bepaalt o. m. nog, dat de leef tijd van den Hertog geen beletsel is voor zijn benoembaarheid tot alle landsbedieningen en dat hij zal worden beschouwd als Lid van het Koninklijk Huis en Prins van het Koninklijk ge slacht 2o. tot naturalisatie van Hertog- Hen drik, die ingezeten des Rijks wordt en Nederlander blijft indien hij daartoe, naar een eventueel vóór-overlijden der Koningin, daartoe den wensch te ken nen geeft Kinderen uit het huwelijk geboren blijven te allen tijde Nederlan ders, ook al verliest de Hertog het Ne derlanderschap. 3o. tot toekenning aan den Hertog in een eventueelen weduwnaarsstaat en zoolang hij Nederlander blijft van een j aarlij ksch inkomen van een hon derd vijftig duizend gulden. 4o. tot toevoeging aan den Hertog van een luitenant ter zee le kl. als adjudant. De „Staatscourant" bevat de in de Kieswet aangebrachte wijzigingen. Tweede Kamer. Men seint ons uit Den Haag De Kamer besloot morgen och tend de huwelijkswetten te onder zoeken. Bij den aanvang der zitting werden een reeks minder omvang rijke ontwerpen afgedaan. Acad. Examen. Leiden. Geslaagd voor het candidaate examen in de rechten K. J. van Erpe- cum en A. G. Mensel. Utrecht. Cand. Theol. I: de heeren H. P. de Pree en T. Kloosterman. Cand. Theol. 2: de heer C. Vlasblom. Cand. Rechten: de heeren L. J. v. Toulon, v. d. Koog en W. A. J. Snouck Hurgronje. Kerk. voorber. ex.de heer J. de Leur. Groningen. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, na het verdedigen van het proefschrift: „Over de combinatie van Dementia paralytica met andere psychosen," de heer Jacob Scholtens, arts, geb. te Groningen. Weerbericht. Verwachting: matige tot krachtige Zuidwestelijke wind, bewolkt, weinig verandering in temperatuur. Vervolg Stadsnieuws. Gevonden Voorwerpen. Een bruine sigarenkoker een compositielepel, een winterjas, een teekendoos. een zilveren armband, een vrouwsportret. Een 12-jarige- jongen, die sedert 19 dezer vermist werd, is te Am sterdam zwervende gevonden en door de recherche naar Haarlem gebracht, waar hij aan zijne ouders werd afgegeven. Zaterdagavond heeft in het Bron- gebouw het kinderbal voor de kin- deren der leden plaats. De aanvang is bepaald op 7 uur; na af Icon zal er voor de groeten gelegenht:d zijn zich nog eenige tijd aan den dans te wijden. Het belooft een genoeglijke avond le worden. Kerstboomen. Op 24, 25 en 27 December zal in het Brongebouw het Kerstfeest worden gevierd resp. door de Zon dagsschool van ds. Moeton. door de Haarlemsche Jongelingsvereeni ging en door de Zondagsschool van ds. Veen. In het lokaal in dc Oranjestraat viert de Christelijke Bewaar- en Zondagsschool op beide Kerstdagen het Kerstfeest, en de Zondagsschool Jozua zal dit- a. s. Dinsdag doen in het kerkgebouw in de- Ridder straat. Hedenmorgen werd door de Genie al hier aanbesteed Het leveren van steen slag voor cement-beton ten behoeve van bomvrije gebouwen in de stelling van Amsterdam. Raming f 30,000. Ingekomen waren 4 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door den heer L. de Groot, alhier voor f 30,770. Het bouwen van een pulp- en jam- fabriek op een terrein onder de gemeen te Schoten, onder beheer van den ar chitect-ingenieur J. A. G. v. d. Steur, is gegund aan den op een na laagsten inschrijver B. Hagen, alhier, voor f 35,948. Aan het gebouw van het Prov. Be stuur alhier werd Donderdagmorgen aanbesteed Het onderhoud van den grintweg van het einde der Breelaan nabij den Hulgendijk naar Ursum ge durende de jaren 1901, 1902 en 1903. Ingekomen waren 2 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer J. Hillen te Ursum, voor f 1932. Bennebroek. De heer H. v. d. Vossen alhier is aan gewezen door Burgemeester en Wet houders als schatter voor de huurwaar de der personeele belasting gedurende 1901. Maandag a. s. zal in „Réhobóth" door een groot aantal kinderen het Kerstfeest worden gevierd. Bij die gelegenheid zal wel weer worden bewezen hoe de hier bestaande dames-naaiclub zich wederom heeft be ijverd in het maken van warme en doelmatige kleedingstukken voor de be hoeftige kinderen, terwijl de dames bovendien al het mogelijke in het werk stellen om de kleinen waardiglijk en op aangename wijze het Kerstfeest te doen herdenken. MARKTNIEUWS. Amsterdam, 20 Dec. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkumer Jammen 2,50—3,10. Zaaiers f 1,85 f 1,90, Blauwe 2,402,60. Hallemers f 1,75—1,80, Zeeuwsche Spuische Jam men f 2,50—4. Poters 1,30—1,60. Flak- keesche 2,50—2,80, Blauwe f 2,90— f 3,10, bonte f 3,103,30, Geld. Blauwe f 22,40. Pruisische Hamburgers f 3,80 4, Roode 2—2,20. Ypolder Jammen f 2,502,75. Westlandsche Zand f 3 f 4.50 per Hl. Schiedam, 20 Dec. Noteering Makelaars f 11,75, Jene ver f 15.75, Amst. Proef f 17,25, Beurs- comrnissie f 11.Stemming flauw. Ruwe Spiritus f 8.75, Spoeling-Com missie f 1.30. Burgerlijke Stand. Bevallen: 20 Dec. W. C. Kra merHaak, z. 21. E. Veldhuis de Lange. z. 19. J. HermansGo- defrooi. z. 21. P. Dikkeboomde Wit, d. C. LuijtenServaas, d. H. de JongMi edema, d. 19. J. J. Bouwmeesterter Veer, z. Overleden19 Dec. N. Klaeve- mannNieboer, 50 j.. Oranjestr. 20. J. Maas, 9 mnd. z. Oranjeboom straat. 19. P. de Boer, 19 mnd. d. Wouwermansstraat. 21. A. Bosch. 34 j.. Hazepaterslaan. CORRESPONDENTIE. Den heer S. te H. Uw stuk is niet ge schikt tot plaatsing. REDACTIE. Telegrammen. BRUSSEL, 20 Dec. (R. O.) De „Petit Bleu" bevat een telegram uit Kaapstad van heden, 11.35 des morgens: De in val in de Kaapkolonie breidt zich steeds uit. De Boeren bezetten thans de stad Colesberg. LONDEN, 20 Dec. (R. O.) De avond bladen melden dat de inval in de Kaap kolonie zich uitbreidt. De Boeren be zetten het district Colesberg. KAAPSTAD, 20 Dec. (R. O.) Een nota der Regeering van de Kaapkolonie van hedenavond zegt, dat de Boeren, die bij Rhenosterhoek de Oranje-Rivier over staken, werden opgehouden te S burg, dat sterk bezet is. De Boeren die hij S&nddrift de overgingen, ongeveer 200 man bezetten Woensdag Philipstowj maakten het garnizoen van Vi dorp krijgsgevangen en deden i gens een niet geslaagden aan Hamelfontein in het district Col» FANKFORT ad. M., 21 Dec. Blijkens een telegram uit Dan aan de „Frf. Ztg." hebben in de Hessiscne Kamer de afgevaai Kohier, Langsdorf c. s., het dril voorstel gedaan, dat aan de reg zal worden verzocht haren gevol tigden in den Bondsraad op te d: mi aan den Bondsraad de bijeenr: voor te stellen van de commissii de buitenlandsche zaken, opda besluite tot instelling van een sc gerecht tusschen Engeland en d< renstaten. De eerste bespreking van dit vo zaljiedei^glaat^iebberr Advertentlën. an ÏH iie Voor de vele bewijzen van 'fo: neming ons betoond bij het <o< lijden van den heer J. GERRlini Jr., betuigen wij onzen bartel dank. Haarlem, 20 Dec. 1900. Wed. J. GERRITSZ—MJ JAN GERRITbZ. A. J. SCHAGEN. A. W. GERRITSZ. Voor do vele> bewijzen van neming ons betoond bij het i lijden van den Heer J. gerrfs Jr. betuigen wij onzen hartepoi dank. Namens wederzijdsche farni en BRINK—GERRITSZ Voor de vele bewijzen van neming ontvangen bij het ov den van onze geliefde Moede Schoonmoeder op 23 October betuigen wij onzen beleefden d 0] Haarlemet C. S. KALBFLEIShu GOK] hil P. KALBFLEISCH. Amsterdam. J. GOKKEL. A. GOKKEL—SNEl Haarlem. Aa. M. GOKKEL. 20 December 1900. Aan allen, hebben die iets te vordfj", van-, verschuldigd 0 aan-, onder zich hebben bef* rende tot-, of in het bezit zijn borgtochten ten laste van den H. HARTOG, laatst gewoond bende te Haarlem aan den Sch singel 19, en aldaar den. 18n vember 1900 overleden, wordt zocht daarvan opgaaf, betaling]»*; gifte ef mededeeling te doèn of op den in Januari 1901 ten tore van den. Notaris P. F. DE I DES te Haarlem, Ged. Oude GrW'z 108.Ik» Aan allen, die te vorderen hel van of verschul zijn aan de nalatenschap van juffrouw WILHELMINA Hl TERBEEK. weduwe PIETER STAVEREN DIRKSZOON, ir ven laatst zonder beroep, gewi hebbende te Haarlem en alt overleden den 16en Decec 1900, wordt verzocht daarvan of op 10 Januari 1901 aangifti betaling te doen ten kantore w den Notaris SEIGNETTE, Kir. weg 72. HAARLEMSCHE Schouwburg - Maatschap^ Telefoon 579. Br rei Vo. lei Nederl. Vereenigdefj Tooneelisten, van AMSTEEDA M. Zondag 23 December 19^" Enorm succes door geheel Nederland, lie bn1 BloerMlT.üomTii,- ri Beroemd drama in 8 Talereeit van Mevr. HENRiëTTE Beecher Sto' Aanvang 8 uir Balcon fl.25; Stalles fl.— Loge f 0.75; Parterre f 0.752e L f0.50; Gaanderij f0.30. gestaard, zagen nog altijd in een andere richting. Erik scheen daar een weinig verwonderd over en slechts de aanwezigheid van den dokter hield hem ervan terug tot Thyra een vraag te richten naar de oorzaak van haar stilzwijgen. Toen echter dokter Harmsen was heen gegaan, aarzelde hij niet lan ger zich zekerheid te verschaffen. Hij verzocht Thyra het spoorboekje en die kaart te halen, opdat zij hem het reisplan in alle bijzonderheden kon meedeel en. Thyra vervulde zijn wensch, maar ze deed' het zonder die leven dige vroolijkheid, die zij anders in haar kleine dienstbewijzen voor Erik ten toon spreidde. Want hoe moedig zij zich ook bedwong en eiken vertwijfelden kreet haars harten onderdrukte, het ging boven haar krachten een onbevangen vroo lijkheid te huichelen. Eens greep Erik haar kleine, blanke hand waarmee ze hem een plaats op de kaart aanwees, en terwijl hij die met zachten druk in de zijne hield, vroeg hij fluisterend Wat ben je ernstig. Thyra? Verheug je je dan niet over onze reis naar het vaderland, waar we weer vroolijk en gelukkig zullen zijn als in vroeger aagen? Zeker verheug ik me daarover. Erik, antwoordde zij. Maar ze zag hem daarbij niet aan, want ze gevoelde dat het met haar zelfbeheersching gedaan zou zijn, wanneer zij nu den liefde vollen, onderzoekenden blik zijner oogen meest ontmoeten. En hij vroeg niet verder. Maar ook hij werd nu stil en na een poos liet hij het hoofd achterover tegen zijn stoel rusten. Ik ben moe, zeide hi> maar ik wil liever nog niet weer naar bed terug. Laat me hier maar wat sluimeren. Weinige minuten later had hii werkelijk zijn oogen gesloten en ademde regelmatig als iemand die slaapt. Mevrouw Hallager, die zich deze laatste dagen wat vermoeid gevoelde, gaf Thyra door teekens te verstaan dat ook zij wat ging rusten in haar kamer. Zacht trok zij de deur achter zich dicht en nu heerschte in het vertrek een diepe vreedzame stilte. Met de gevouwen handen ver moeid in den schoot rustend zat Thyra nog een poos stil op haar plaats aan tafel, daarop stond zijj op, want zij wist dat de uren kost baar waren en zij elke minuut moest benutten. Ze was besloten haar geheim vertrek nog dienzelfden avond te doen plaats hebben en ze had om naar het station te rijden reeds een wagen besteld, die haar op een be paalden plek aan den uitgang van het dorp zou wachten. Maar zij kon niet heengaan zonder een woord van afscheid achter te la ten, enkele woorden, diie de ach- terblijvenden moesten geruststel len omtrent haar verdwijning, zoo zij hun al haar raadselachtige be weegredenen niet kon meedeel én. En tot 's avonds toe zou zich waar schijnlijk geen nieuwe gelegenheid opdoen om dien moeilijken brief te schrijven, als zij niet deze gun stige gelegenheid aangreep. Daar om nam zij papier en inkt en schreef met haastige pen den tot mevrouw Hallager gerichten af scheidsgroet op het papier, verzocht haar om vergiffenis voor de schijn bare ondankbaarheid en smeekte zij tevens haar spoor niet te vol gen en haar aan heur lot over te laten tot de omstandigheden haar zouden toestaan uit eigen beweging iets van zich te laten hooren. Zoo het haar niet moeilijk was, gevallen de juiste woorden te vin den zoolang het haar pleegmoeder gold, zoo hield ze toch radeloos op nu het aan het eind van den kor ten brief noodig was ook Erik vaar wel te' zeggen. Onbeweeglijk staar de zij op het blad' papier tot alles voor haar oogen verdween en zij gloeiend heete druppels over haar wangen voelde stroomen.Zoo zij op dit oogenblik had opgezien, dan zou zij bemerkt hebben dat hij, van wien zii in de stilte van haar hart vol vertwijfeling afscheid nam, met wijd geopende, treurige oogen naar haar keek met een vragende uit drukking en zeker zou dan al haar moed niet toereikend geweest zijn het met zooveel zorg verborgen ge heim te bewaren. Maar zij bemerkte het niet, want zij dacht, dat Erik Hallager nog in diepe sluimering lag. En werkelijk had hij zijn oogen weder gesloten toen het dienstmeisje voorzichtig de deur open deed, omdat zij der juffrouw een boodschap van den waard had over te brengen waar haast bij was. Reeds na het eerste voorzichtig gefluisterde woord wenkte Thyra haar te zwijgen en stond snel op om haar boodschap buiten de kamer te vernemen. Den onvoleindigden afscheidsbrief schoof zij onder de andere papie ren in haar schrijfportefeuille, want zelfs als mevrouw Hallager op dat oogenblik in de kamer was gekomen, zou een zekerder opber ging niet noodig zijn geweest. De waard' liet haar zeggen dat een zijner paarden zich bezeerd had en hij daarom dien avond den wa gen niet kom zenden. Als het ech ter noodzakelijk was, dan kon hij misschien van een zijner buren een paard leenen, onder de voor waarde echter dat de juffrouw dan een hoogeren prijs toezegde. Thyra aarzelde geen oogenblik dien eisch van den man in te willigen en al leen de omstandigheid1 dat nu ook de huisgenooten van haar plan wa ren onderricht, vervulde haar met ongerustheid en zorg. Onder het voorwendsel, dat haar tocht slechts een aan mevrouw Hal lager te bereiden verrassing gold legde zij het meisje streng stilzwij gen op en gedurende dit gesprek konden acht of tien minuten zijn verloopen eer Thyra weer den drempel van de ziekekamer over schreed. Sprakeloos bleef zij in de open deur staan, want wat zij zag deed haar hart stilstaan en haar ad ren stokken. jlaa Enk Hallager stond rechtop tafel met een vel papier in de ha dat zij maar al te goed herken Dat was het dus, Thyra! hij met een stem, welker smart* ke klank haar hart verscheur Daarom vond' je geen vreugde m in ons reisplan, dat alleen m voor mij en niet voor jou g(W. Daarom heb je me ook zoo me lijdend aangezien. Haar verlammende onbew» lijkheid was verdwenen. Niet in staat langer komedie te sp<" vloog ze met een luiden snik hem toe en zonk naast hem op knieën. Erik, lieve Erik Wees bi hartigkwel me niet met wijten en vragen! Ik kan niet dersik mag niet! Het moet beuren. Zij had zijne vrije hand pen en zonder te weten wat| deed had zij die aan haar li[ gedrukt. Van hem echter scl plotseling als door een wonder ziekelijke zwakheid geweken. V hij boog zich tot haar neer. sl zijn arm om haar middel en haar op. (Wordt vervol 0< be\ ire

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2