tweede Blad, Locaal spoorweg Amsterdam-Haarlem, behoorende bij taH&m's Dagblad' van Zaterdag 22 Dec. 1900. No 5364 stadsnieuws Lezing Teyler. msdagavond liield Prof. Dr. eene zeer interessante lezing iet onderwerp,,de ontwikkeling iet natuurgevoel in ons volk." natuurgevoel bij de oudste van ons land valt moeilijk zekerheid mede te deelen. was een natuurgods- Wodan de God van den wind, van den donder enz. gzaam wijkt dit oude geloof Christendom. Van natuurge- bij dit nieuwe nog geen sprake, vaar natuurgenot behoort onaf- iijkheid van de natuur, de h werd te veel beheerscht door ituur. Door de cultuur moest zich meester maken van de r. Langen tijd is de natnur zoo mwd als 't middel der ont- der cultuur. Rivieren moes- ingedijkt, 't land worden tegen de zee enz. Lang verschijnen steden aan als producten der cultuur, natuurgodsdienst spreekt nog tijd in 't feestelijk vieren der de groote beteekenis die gehecht aan 't takje van den ar bij 't ontdekken van schatten, de taal en de rechtspraak van oege tijden blijkt nog veel van enleven met de natuur.j aig sporen vindt men er van in ist. Zeer goed is te dien opzichte icht „van den vos Reynaerde"; vangen aan met van een natuurtafe- grooten overeenkomst tus- natuur en gemoedsleven vindt ok tegenstellingende dag wordt met blijdschap begroet, de nacht ds angstwekkend. Deze teekenen er, die volgens spreker er op dat een beter natuurgevoel kunst was te verwachten, en i invloed die 't weer en't zonne bad op de gemoedsstemming en dichter, de miniatuurschil- en die men als kantteekeningen vele verzen vindt en die aan ituur waren ontleend en ten de lust tot eenzaamheid en vindt men 't eerst in de bij bisschop Ansfried van uitgedrukte natuurgevoel men in ons land bij Janus :ijden van ooi-log hebben 't ge- oor de natuur langen tijd be- ich tevens zeer bijgedragen tot wikkeling van 't gemoedsleven, Lch later meer openbaarde ook atuurgevoel. ken invloed op de ontwikkeling iet natuurgevoel had de her en nog sterker was de in- dé renaissance. eeuw is een overgangstijd- de 17e eeuw treedt 't natuur- meer op den voorgrond. Overal men om de huizen ook tuinen, de landschapsschildering een tot op dien tijd onge- hoogte, de lust tot eenzaamheid grooter. Elke dichter heeft een opvatting over de natuur en 't ■schoon. De wind wordt zoo voorgesteld als slechts dienende voortbewegen van schepen en 't strand als een dor onvrucht- tuk land. vei-heerlijkte vooral de jeugd jaar, de lente, vooral had hij vogelen lief. tijdperk (Jan'Luijken) in de litteratuur vrij wat van buiten beschouwing, wat recht komt in de schilder zoo b. v. de dieren en vooral huisdieren. >pvatting van de heerschappij en mensch blijkt uit die schïl- en evenals de gedachte, dat de schepping is geschapen om lensch, ook in de dichtkunst erscht. schilderde ons de natuur dan Vondel en Hooft, llij 't eerst de verhevenheid van en van den avond of van een komt in de kunst or de ontwikkeling in de natuur. Calvinistischen invloed had ;enstelling tusschen stads- en ven, dat men b. v. bij Spiegel zich ontwikkeld tot tegenstel- tusschen hemel en aarde, wat in Bilderdijks werken vindt •ukt. Tollens komt de geschiedenis ats bekleeden in de beschouwing Dit is versterkt door Van e drie eerste kwartalen dezer vindt men in de litteratuur natuurgevoel. Bij Multatuli weinig, ook van de natuur dië, 't meeste nog intenCate's De eenige dikhter bij wien ep natuurgevoel vindt is Nico- sets. mtwikkeling van 't natuurge- 5 ook sterk uitgedrukt in de rkunst (Mauve, Maris, Mesdag, s het soms een weinig senti- 1, toch bereikte 't natuurge- i 't laatste kwart dezer eeuw ongekende fijnheid en zoo in de werken van Jacques I-Iélene Swarth. De ontwikkeling der natuurweten schappen heeft 't gevoel voor natuur schoon wel in den weg gestaan, doch noodzakelijk is dit niet. 't Onderwijs heeft 't evenwicht tus schen natuur en cultuur wel verbroken, 't tegenwoordige jagen en jachten maakt gemis aan natuurlijkheid en eenvoud. 't Steeds hard werken in den strijd om 't bestaan doet ook vele menschen 't genot van 't natuurschoon geheel ontberen. Toch blijft een hoop op betere tijden bestaan. Dat deze tijd niet ver meer af mocht zijn was sprekers wensch waarmede hij zijn boeiende rede besloot. Applaus beloonde den redenaar voor de genotvolle en leerrijke oogenhlikken die hij zijn gehoor had verschaft. Arrondissements Recht bank te Haarlem. Zitting van Donderdag 20 Dec. 1900. Vervolg). M E LK VE R VALSCII ING. Jan Brouwer, een landbouwer te Oostzaan, leverde aan den melkslijter G. J inker iedere dag een 80 Liter melk. Nu kreeg de melkslijter tusschen {Mei en November van zijne klanten nu en dan klachten, dat de melk zoo dun was. Ook hem kwam het voor dat Brouwer steeds water bij de melk deed. Ten slotte werd de zaak in handen der justitie gegeven, een onderzoek werd ingesteld, de melk door den heer W. v. d. Sleen chemisch onderzocht en bevonden dat ongeveer 12 water aanwezig was. En zoodoende had Bromver zich gister morgen ter zake van melkvervalsching te verantwoorden. Beklaagde ontkende niet dat hij water bij de rnelk gevoegd had, doch beweerde slechts gedurende een 4tal dagen, bij iedere 40 Liter melk 1 Liter water gedaan te hebben. De subst. Off. van Justitie, zijn requisitoir nemen de, zeide dat de zaak zeer ernstig was en de belangen der volksgezondheid raakte, het geldt nl. het afleveren van vervalschte levensmiddelen. En waar het hier het bewijs geleverd is, meent spr. eene ernstige straf ie moeten vragen. De quaestie hier is of de toe voeging van water aan melk, vervalsching is, welke volgens art. 330 strafbaar is. En dit moet beves tigend worden beantwoord. Volgens oen arrest van den Hoogen Raad, Staatsblad 6062 is uitgemaakt dat een dergelijk feit strafbaar is. De vervalsching voldoende bewezen achtende, vorderde Z. E. A. tegen be klaagde, terzake van het afleveren van drinkwaren, wetende dat deze vervalscht waren, 1 maand gevange nisstraf, met last tot openbaarmaking van het vonnis in de bladen. A. J. Walewijn, een recidivist, had zich te verantwoorden ter zake dat hij op 20 Nov. in dienst zijnde bij den heer G. van Riemsdijk, eenige zeisen ten nadcele van zijn patroon had ontvreemd. Daar getuige Riemsdijk een zeer gunstige verklaring voor beklaagde aflegde, er op wijzende dat hij een goed werkman is, vorderde het O. M. slechts 3 maanden gevan genisstraf. De onbekende koopman speelt in verschillende diefstallen altijd een groote rol. Nu Aveer was het J. P. H. Lohman, die dit middel te baat nam om zich vrij te pleiten van een diefstal van lood van het buiten Bloemenheu- vel te Bloemendaal, waarvan hij be schuldigd Avas. Het O. M. achtte het bewijs van diefstal geleverd en door het in bezit hebben van het lood èn doordat bekl. op de plaats van het mis drijf was gezien, kijkende naar het lood, en vorderde 6 maanden gevange nisstraf. In eene vergadering der afd. Haar lem van den Ned. Metaalbewerkers- bond, trad Woensdag-avond in „de Kroon" als spreker op de Heer J. A. Bergmcijer van Dordrecht, met het onderwerp „Reglementen der Haar- lemsche fabrieken". In hoofdzaak Averd het nieuwe reglement der Iiaar- lemsche Machinefabriek, dat 't [minst voldeed, behandeld en werdenjievens daarmede de reglementen op andere. fabrieken gecritiseerd. Eenige patroons woonden de vergadering bij. Kapitalisme en Socialisme. Voor de vereeniging S. L. sprak Woensdagavond Mevr. Ilenriëlte Ro land Holst over bovenstaand onder werp. Spreekster schetste de ontwik keling der kapitalistische productie wijze vooral in de laatste drie kwar talen dezer eeuw en de daarmede gepaard gaande expansie-zucht, Zij ging na hoe in de verschillende Euro- peesche staten en ook in Amerika zich de koloniale veroverings-politiek tot het verkrijgen van afzetmarkten doet gelden, daar in sommige industrieën chronische overproductie heerscht, zooals b. v. in de textiel-industrie. Zoo voortredeneerend kwam mevr. Roland Holst tot de conclusie dat ten laatste 't kapitalisme nergens op aarde het te veel geproduceerde zal kunnen plaatsen. En de koloniale politiek van het moderne kapitalisme is er thans niet alleen op uit afzetmarkten te krijgen, doch wil zich in de veroverde gebie den ook blijvend vestigen. Ook de progressie is bij de agressieve politiek een der hulpmiddelen geworden van het kapitalisme, in tegenstelling met het liberale vrijhandel-systeem van voorheen. De burgerlijke partijen gaan nu schelden, eerst op een Esterhazy, latei- op een Chamberlain en nu weer op Keizer Wilhelm, die de Boeren niet helpen wil. Maar zij vergeten dat die personen de toestanden niet hebben gemaakt, maar dat de mogendheden die nu b. v. tegen Engeland te keer gaan elk op haar beurt hetzelfde doen. Frankrijk b. v. in Soedan en Mada gascar, Duitschland in Oost-Afrika en in China, waar de Duitsche soldaten op de allergruwelijkste manieren aan 't rooven, moorden en plunderen zijn, Nederland in Atjeh. Het kan ook niet anders, De bour geoisie ziet successievelijk al hare idealen verdwijnen en nu is het im perialisme het laatste ideaal waaraan ze zich vasthoudt. Al staan er dan nu en dan uit hare rijen betervoelenden op, zij vinden niets dan teleurstelling en komen vaak tot daden van wanhoop. Zij kunnen ook niets doen, omdat ze geen partij ach ter zich hebben. De eenigen, die als partij steeds ge streden hebben tegen alle verkorting van menschelijke rechten, en burger lijke vrijheden en tegen de onder drukking van wat menschelijk is en goed, zijn de sociaal-democraten, die naast hun taak om op te komen Aoor de belangen der arbeiders dit steeds als hun taak hebben beschouwd. Uit de rijen van het intellect komen steeds nieuwen tot de sociaal-demo cratie. Bij haar is geluk te vinden, omdat zij in stede van teleurstelling te geven, een kracht is die opbouwt en aan wie de toekomst is. Het goed opgekomen publiek dankte met luid applaus voor deze rede. Naar aanleiding van de discussie in de zitting der Tweede Kamer van 30 Oct. jl. betreffende het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van dc» locaalspoorweg van Amsterdam naar Haarlem, en ter voldoening aan den daarbij door sommige leden geuiten wensch naar inlichtingen betreffende bezwaren van de gemeente Haarlem deelt de min. van W. II. en N. Lelv. in de Handelingen het een en ander mede: Daaraan ontleenen Avij De bezwaren van het gemeentebestuur zijn dneërlei, te weten: lo. de overbrugging van het Zuider- Buiten-Spaarne; 2o. de wegen voor gewoon verkeer langs de heide oevers van het Spaarne 3o. de plaats van het station nabij den Kleinen Ploutweg. Wat punt 3 betreft is, door wijziging van het primitieve plan, met het ge meentebestuur bereids overeenstem ming verkregen. W at het sub 1. bedoelde bezwaar be lieft, werd door den minister reeds in genoemde Kamerzitting medeeedeckl. dat betreffende het ontwerp der over- hi ugging van het Spaarne een overleg van den ondernemer met het gemeen lebest.aur van Haarlem heeft plaats ge had, ten gevolge waarvan het ontwerp door den ondernemer is gewijzigd, zoo danig, dat de bezwaren zijn opgelost. Tot deze mededeeling achtte hij zich gciechtigd. na kennisneming A'an de briefwisseling van de Hollandsche Electrische Spoorwegmaatschappij met genoemd gemeentebestuur. Door de maatschappij werd met het gemeentebestuur overleg gepleegd omtrent de breedte van den weg langs het Spaarne en omtrent de hoogte van de viaduct, waardoor aan het bezwaar sub 2o. is te gemoet gekomen. Voorts werd genoemd bestuur dooi de maatschappij, naar aanteïding A'an het bezwaar sub lo., gewezen op de verplichtingen haar opgelegd bij twee der voorwaarden der concessie A'oor den aanleg en de exploitatie van een locaalspoorweg van Amsterdam over Sloten naar Haarlem. Zij luiden als volgt „Art. 7 (2e lid). Over den Schinkel, over de Ringvaart van den Haarlem- mermcerpolder en over bet Spaarne zullen hooge draaibruggen worden ee- bouwd." „(3de lid). De hoogte dezer brugeen zal zoodanig zijn. dat in gesloten toe stand de doorvaarthoogte zal bedragen 4 M. boven een waterstand van 0.50 M. onder Amsterdamsch peil. Verminde ring van deze hoogte kan door den Mi nister voornoemd A'oor de draaibrug gen over de Ringvaart van den Haar lemmermeerpolder worden toegestaan." „Art. 22 (2e lid). Het openen en slui ten der beweegbare bruggen moet zoo veel mogelijk geschieden op de daar voor door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid bepaalde tijden.' Vóór de invoering van elke nieuAve dienstregeling, moet door den conces sionaris een ontwerp van die tijdsbe paling aan den Minister ter goedkeu ring worden ingezonden." Met deze bepalingen der concessie, zegt de Min., is inderdaad moeilijk tè rijmen de bij de aangehaalde discussie uitgesproken stelling, dat Haarlem, werd dit wetsontwerp aangenomen, ook van de zuidzijde van het Spaarne zal afgesneden worden. En dat de in art. 7 opgenomen hoogtebepahngen der brug alleszins voldoende zijn, 'be toogt de Min. op grond van verschil lende gegevens omtrent de scheepvaart- beAveging op het Zuider-Buitenspaarne. Volgens den gemeentehavenmeesler mag worden aangenomen, dat de scheepvaart, komende van de Leidsche Vaart, Avat het aantal schepen betreft, is 1/10 en wat den tonneninhoud be treft 1/20 van het aantal schepen, dat door de Lange Brug (draaibrug) liet Spaarne invaart en voorts, dat de sciie pen, welke langs het Zuider-Buiten Spaarne de stad binnenkomen, ook weder langs dienzelfden weg vertrek ken, en eindelijk, dat dc scheepvaart op het Zuidc-r-Buitenspaarne, ter plaat se van de ontworpen brug in den lo caalspoorweg, gelijk mag worden ge steld met die aan de Lange Brug verminderd als voren met die betref fende de Leidsche Vaart omdat tus schen de plaats der ontworpen brug en de stad geen fabrieken of inrichtingen aanwezig zijn waar de schepen zich op houden. De vraag is van belang aid.is gaat dc Min. voort hoeveel van de op bet Zuider-Buiten-Spaarne \erKeerenle schepen (in 1899 waren waren er 17.194 met 815.682 kub. M. inhoud) dc ontwor pen brug, zonder dat deze geopend wordt, zullen kunnen passéèven. Sedert 1 Juli 1899 wordt aan de Lan- gebrug aanteekening gehouden lo. van het aantal heen- en weer- gaande schepen waarvoor die brug (waarvan de onderkant ligt op 1,25 M. a 1,73 M. of gemiddeld 1.50 M. boven N.A.P. of 2 M. boven den gewonen wa terstand van 0,50 M. onder N.A.P.) moet worden geopend (dit Avas 5429, met 433.250 kub. M. inhoud) 2o. van den tonneninhoud. Wat den tonneninhoud van elke der daarin genoemde 5429 schepen aan gaat. Uit dé aanteekeningen aan de Langebrug gehouden, is gebleken dat de schepen met een inhoud van 125 ton zelden A'oorkomen, dat een klein ge deelte een inhoud heeft van 100 k 125 kul». M. en verreweg het grootste aan tal beneden 100 kub. M. blijft. Het hoogste punt nu van een onge laden zeilvaartuig van 100 a 125 kul». M. met gestreken mast ligt 3,70 a 4 M. boven water; van de stoombooten welke het Zuider Buiten-Spaarne bevaren, liggen de vaste doelen ten hoogste 4 a 4,25 M. boven water. Behalve in de maanden December, Januari en Februari bedraagt het aan tal stoombooten op bet Zuider Buiten- Spaarne varende, gemiddeld 127 per maand in elke richting en is gerekend over het jaar het aantal stoombooten even groot als het aantal zeilvaartui- gen waarvoor de brug geopend moet worden. Tusschen den onderkant der liggers van de draaibrug in de ontworpen brug en het watervlak, zal een ruimte over blijven van gemiddeld 4,05 M. en tus schen den onderkant der vaste over spanningen en het watervlak A'an ge middeld 4,50 M. De voorgenomen overbrugging zal dus, zelfs afgezien van het aangehaal de art. 22 der concessie, voor de scheep vaart nagenoeg geen belemmering zijn. Veel minder zal er sprake kunnen zijn.aldus besluit de Min., Aran hinder aan schepen die van of naar het Noor der Buiten-Spaarne naar of van het Zuider Buiten-Spaarne zouden varen, omdat naar het getuigenis van den gemeentehavenmeester zoodanige door gaande vaart niet of althans weinig voorkomt. De Minister moet derhalve volharden bij zijne ontkenning, dat ei verband bestaat tusschen de onderwer- pelijke overbrugging en de quaestie van het nieuwe slation te Haarlem, van welke quaestie, eene spoedige op lossing mag worden te gemoet gezien. Bij de handelingen is gevoegd een plattegrond onzer gemeente, Avaarop de verschillende Spaarne-bruggen (ook de geprojecteerde over het Zuider Bui ten-Spaarne) zijn aangegeA-en. Een brug over het Spaarne, tegenover het Koudenhorn, zoeken wij er echter te vergeefs op. Hoe staat het daarmede Heemstede Door het kiescollege der Ned. Ilerv. Gemeente is benoemd tot diaken de heer Jac. Roesk en tot ouderling dc heer J. ten Hagen. Door de algemeene vergadering voor Bloembollencultuur, afdeeling Heemstede, werd tot voorzitter be noemd de heer P. a-. d. Berg alhier. Bij Burgemeester en Wethouders is ingekomen een adres aan de Gemeen teraad van de Maatschappij voor Bouw- en Sportterreinen „Haarlem- merhoutpark", betreffende exploitatie der gronden aldaar. Door het college van zetters is aan gewezen tot het schatten der huur waarde voor de pcrsoneele belasting dienst 1901 alhier, de heer A. de Wilde. Omtrent de bijenteelt in den ge meente kan worden medegedeeld: Het aantal bijenkorven met leA-ende bijen bedroeg omstreeks 30 November jl. 130 kasten; 't gemiddelde geAvicht dezer bijenkorven aan honig bedroeg pl. m. 9 KG.; gewicht aanwas totaal 50 KG.; de prijs der tafelhonigbedroeg f der gezuiverde was f 1.70 alles per KG.; het geAvin was op boekweit middelmatig, op de heide redelijk de minder gunstige uitkomsten, moeten worden toegeschreven aan koude in 't voorjaar en te veel regen gepaard aan wind in den zomer; de teelt gaat iets vooruit. Woensdagavond had alhier in café Bloemoord eene openbare vergadering plaats vanwege den Ned. R. K. Volks bond, afdeeling Heemstede, uitge- schreven door het Tuinbouwgilde St. Isidorus. Volgens het uitgegeven programma zouden hierbij optreden de heeren Passtoors en Wierdels. Doch door familieomstandigheden waren beiden niet aanwezig. De WelEerw. heer Zegers, R. K. Pastoor alhier, opende deze vergadering met een woord van Avelkom, en met bovenge noemde mededeeling. Hierna traden als sprekers op de WelF.erw. heeren Van der Schraag en Van Dieren, beiden kapelaans alhier. Door de sprekers werd een boeiende rede gehouden die met de meeste aan dacht werden aangehoord. Besprekende den toestand \'an den werkman, als ook van de patroons, gaven zij leerzame wenken om alge meen te komen tot lotsverbetering, hetgeen ten allen tijde gepaard moet gaan met een vast geloof. Met dave rend applaus en handgeklap werden de sprekers telkens begroet, waarna de WelEerwaardc heer Zegers deze vergadering sloot. Zandvoort. Voor de betrekking van onderwijze res alhier, op eene jaarwedde van 500, hebben zich 27 sollicitanten aange meld. Binnenland. Wat hij wou zegg> n. De bewoners van een dorp bij Ro stock, zoo vertelt een lezer van de Tagliche Rundschau, wilden hertog Hendrik van Mecklenburg, toen hij onlangs op de jacht in de buurt kwam, een ovatie en hun gelukwen- schen met zijn verloving brengen. Er was een eerepoort opgericht en de schout zou een toespraak houden. Even voor de aankomst van den her tog maakten de dorpelingen echter den schout er een verwijt van dat hij zijn hoogen hoed niet op had. De man ging dadelijk naar huis om den hoed, een erfstuk van zijn grootvader, te halen. Maar intusschen was de hertog A-oor de eerepoort aangekomen, en de plechtige ontvangst viel in het water. Toen de hertog de reden van de mislukking had vernomen, liet hij weten, dat hij 's middags om drie uur zou terugkomen. De tweede maal was alles in orde, de schout begon bij de. eerepoort zijn toespraak af te steken en alles ging goed tot aan het slot van de aanspraak. Toen haperde de spreker en kon met geen mogelijk heid meer woorden A'inden \'oor de peroratie. Met een vriendelijken glimlach hielp hertog Hendrik hein echter uit het moeilijke parket: „Na, mien leiw Schulz, Sei wullen seggen. so und so, na, dat ist jo recht schön von Sei..." En met een harte lijke dankbetuiging voor de mooie ontvangst ging de hertog heen. Naar men vex-neemt, heeft de mi nister van buitonlandsche zaken op dezelfde voorwaarde (geheimhouding) als aan de leden der Tweede Kamer, aan den voorzitter van 't hoofdcomité an§het Roode Kruis inzage verleend van de officieele bescheiden in zake de gevangennemiug der leden van de Nederlandsche ambulance-Koster. Ook te Konstantinopel heeft de Nederlandsche kolonie besloten de de voor Nederland en ons volk zoo heuglijke en zeer gewichtige gebeur tenis: de echtverbintenis van H. M. de Koningin met Z. H. Hertog Hen drik van Mecklenburg-Schwerin, op waardige en feestelijke wijze te vieren. Gemengd Nieuws. Iadieeiiö spreek- ea aclitijf- fouten. Een pajong is een ding om in den re gen te loopen. De dronken man is van achter geval len. liet dragen van Spaansche kragen is een verouderde kleederdracht. Het kind huilt omdat een muskiet hem aansteekt. Zonder geweten zakte hij in den mod der. Een naaiwerk is een werk om mede te naaien. De baboe koopt een kool, want z;' had al lang nog niet geproefd. Waar suiker zijn, is mieren. De staart van een paard is A*an paardc- staart. De Europecsche toko's zijn gesloten, want zij wilen ook naar de kerk gaan. Wanneer twee varkens aan het vech ten zijn, en een mensch staat kort bij. dan zal het eene, die a-erliest, den mensch eencn slag tegen het been ge ven, dat men zoo gauw als twee maal twee vier is omkantelt. partijtje schaak. De \-ertegenwoordigers van twee ver maarde Amsterdamsche likeurfabrie- ken zoo wordt in Meggendorfers Hu moristische Blatter A'erhaald had den geruime» tijd elkaar als uvee spin nen gehaat en voortdurend zoo bits en onaangenaam mogelijk bejegend. Ten slotte echter zagen beiden in, dat deze scherpe concurrentie hun huizen eigen lijk meer kwaad dan goed ging doen zij hadden genoeg van den langduri ge» krijg, het kwam tot een verzoening, en de vrede was gesloten. Voor het vervolg besloten zij ge meenschappelijk op te treden en propa ganda te maken a'oor de bloeiende on dernemingen. welke zij in den vreemde vertegenAvoordigden. Daar zij allebei hartstochtelijke schaakspelers waren, zoo kwamen zij op het volgende origineele denkbeeld. Zij begaven in den namiddag zich naar een der grootste en meest bezoch te tafé's, namen plaats en a'erlaneden een schaakbord. Als figuren gebruik ten zij nu procffleschjes en glazen van hun firma's in onderscheiden vorrn eu grootte. Wit Wijnand Fockingzwart - Lucas Bols. Koningen twee fleschjes half er. halfkoninginnentwee fleschjes oude jeneverkasteelen hooge Hol landsche glazen met bitter gevuld, enz. Iedere figuur, die genomen werd, moest dadelijk worden uitgedronken. Natuurlijk verzamelde dit opwek kend spel een grooten kring van toe schouwers en dezen dronken, even na tuurlijk, ook Bols of Focking naarmate men op zwart of wit hield. De beide spelers speelden zoo hun partijtje twee of drie langer ging het niet. Toen moesten ze in een huur rijtuig geladen en naar huis gereden worden wat doet een offervaardig representant niet voor zijn firma?! Wüorvcorepellingen. Prof. Falb voorspelt een zachten winter, wat bij de hooge kolenprijzen zeker een dubbele zegen zou wezen. Wel zal Januari zich koud en met een weinig sneeuw inzetten, maar tegen de helft der maand stijgt de tempe ratuur en de laatste week is weder wat guurder met veel natte sneeuw. Februari begint met veel regen het midden is vrij droog en in het eind is de temperatuur zoo hoog dat de sneeuw snel smelt en hoog water is te verwachten. Maart roert recht zijn staart, met onweer. areel regen en sneeuw en in de tweede helft Avarmte. Ook April zal nat, en tevens guur be ginnen, daarna een korte droogte bij normale warmte, gevolgd door zware regens, dan weer droog koud weder en eindelijk wat warme dagen met veel onweder. De lente begint dus slecht en dan zal Mei het niet heter maken, met van tijd tot tijd zware buien, een koude middenweek en een warmer, doch nat slot. Juni belooft eindelijk fraai weder, zij 't ook afge wisseld door buitjes in de laatste helft. Wie weten wil of deze voorspellingen juist zijn, wachte tot1 Juli in het land is. SpoorwagouKeluk in Bèlgio. Woensdagochtend is een trein met werklieden in botsing gekomen met een goederentrein in het station van Couilet op den weg Namen-Kortrijk. De hoofdconducteur stierf, waarschijn lijk ten gevolge van schrik; or zijn vijftig werklieden gekwetst, de meosten licht. Bëddtiig bij »«c'Qinbreuk. De Duitsche vice-admiraal Livonius heetf, naar aanleiding van de ramp aan de ..Gneisenau" bij Malaga over komen, bekend gemaakt, dat hij in den laatsten zomer aan het departement an marine eenige middelen aan de hand heeft gedaan, om het verlies van menschen levens bij zeerampen te be perken. Voor drie daarvan heeft hij octrooi gekregen, nl. lo. een middel om de opvarenden te redden van boo ten die omslnau; 2o. een inrichting om den commandant te redden, die totdat het schip zinkt op de brug blijft; 3o. een toestel tot redding van hen voor wie geen plaats meer in de booten is. Hij verzekert dat al deze middelen uiterst eenvoudig zijn, gemakkelijk te begrijpen en volstrekt niet kostbaai zijn of in ander opzicht bezwaar ople veren. Had de ..litis" zulke middelen aan boord gehad,velen der bemanning zouden niet zijn omgekomen en even zoo is het met do „Gneisenau". De bu reaucratie beeft ze zelfs niet willen on derzoeken en in hare hooge wijsheid ter zijde gelegd. Hij verwacht nu dal het publiek, dat zeereizen moet maken, de eederijen zal nopen, met deze red dingsmiddelen althans een proef te ne men. ;ooor>-te spt orb ue. De Gokteikviaduct in do Shan-ber- gen, in Burma, is thans gereed. Het moet de hoogste spoorbrug in do wereld zijn. Har© vraag b*avtwoord. Wat is de man zonder vrouw?" vroeg den begaafde spreeksterjop eene vergadering voor vrouwen-emancipa- patie. „Wat zou er van den man zijn terechtgekomen waar zou hij ge komen en waar zou hij gebleven zijn, als hij geen vrouw gekregen had En na een kleine pauze herhaalde zij met veel klem: „Waar zou hij gebleven zijn?!" toen er plotseling van de galerij een mannenstem klonk, die uitriep „In het Paradijs!" Dit werkte als een koude water straal op de vurige spreekster, daar de heele vergadering in oen luid go- lach uitbarstte. EleoJrische Spoorrer De Belgische regeering zul eerst daags aan de Kamer een ontwerp aanbieden tot het aanleggen van een electrischen spoorweg tusschen Brus sel en Antwerpen, een werk waarmee 5 tot 6 jaren gemoeid zijn. Een vorstelijke gift. De hertogin-weduwe van Saksen- Coburg en Gotha, wier echtgenoot en zoon beiden dit jaar zijn overleden, heeft het haar volgens de landswet toekomend inkomen uit de staatskas afgestaan voor liefdadige doeleinden. Een gedeelte moet voor het vormen van kapitaal belegd worden. Ruwe krat» zinnigeu verplegers Men kondigt alweer een schandaal te New-York aan. In het ziekenhuis Bellevue te New-York, Avaarin ver schillende zielszieken en alcoolieken verpleegd worden, is een beschuldi ging ingebracht tegen een aantal ver plegers, zich te hebben schuldig ge maakt aan ruwheid en mishandeling tegenover verpleegden; een krankzin nige zou gestorven zijn tengevolge van ondergane mishandelingen. De aan klacht is geformuleerd door een ge neesheer en een bekend journalist, die beiden onder behandeling waren als morphinisten. Bij do boBobnegors. De heer M. Gouffroy, administïp.- teur-délegué de la Cie. des mines d'or de la Guiane hollandaise, heeft op re» reis naar de Lawa een bezoek gebracht aan het opperhoofd van de Aucunors.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5