Bal-Zijden De Negentiende Eeuw* „Granman" (Gouverneur), Osesi aan de Tapanahony. Bij die gelegenheid noodigde hij het opperhoofd uit, het placer in de Lawa met een bezoek te vereeren. Osesi meende voor deze ge legenheid met zijne raadsheeren, de kapiteins in overleg te moeten treden. Ken vergadering werd belegd en het eind van de zaak was, datGranman" Osesi besloot, vergezeld van zijn ka pitein-luitenant en verder het gewone gevolg, met den heer Gouffroy naai de Lawa te reizen. Dit besluit is, zegt O. W., werkelijk voor de politieke wereld der boschnegers van belang, want men weet dat sedert den oorlog tusschen de Boninegers en Aucaners de verstandhouding tusschen beide stammen zeer gespannen is gebleven en de Aucaners de Lawa, welke rivier gerekend wordt tot 't gebied van de Boni's streng vermeden. Dat het Au- caner-opperhoofd nu een reis naar de Lawa ondernam, mag dus wel be schouwd worden als het resultaat van eene welgeslaagde poging om eenige toenadering tusschen de twee vijan dige stammen teweeg te brengen. Het behoeft njiet gezegd, dat zovs gedragen werd op het placer den „Granman" waardig te ontvangen. Hij werd verwelkomd met een salvo van geweerschoten, een huldeblijk dat het opperhoofd zichtbaar aangenaam was. In geheel Maroni werd het be zoek besproken. Een van de voordee- len dezer gebeurtenis was al direct, dat het opperhoofd in de dorpen waar langs gereisd werd, toespraken tot zijn volk hield, waarin de blanne goudondernemers werden gepvezcn er op gewezen werd dat zij aan velen werk verschaften en aanbevolen werd hun in alle opzichten van dienst t; zijn. Neemt men in aanmerking, dat men in de binnenlanden voor het transport van goederen over de water vallen geheel afhankelijk is van de boschnegers, dan ziet men gemakke lijk in dat de resultaten door den heer Gouffroy verkregen, van belang zijn. (O. W.) Portretten. Een rijk Amerikaan uit St. Louis had aan den Zweedschen schilder Zorn opgedragen zijn portret en die van zijn overleden vrouw en dochter te maken. Toen deze doeken geleverd werden, weigerde hij de bedongen 10.000 dollars te betalen omdat ze niet gelijkend waren. De schilder is nu een proces in Amerika begonnen en wenscht eenige bekende Amerikaan- sche kunstenaars als deskundigen te doen hooren. KonijneD. Te Berlijn neemt het verbruik van konijnenvleesch zeer toe. In het laatste jaar zijn in de groote markten door drie leveranciers 42,580 stuks verkocht, meer dan het dubbel van het vorige jaar. De prijs was gemiddeld slechts 30 centen per stuk. Een gevaarlijke grap. De schildwacht, die bij het kruit magazijn van Nieder-Neuendorf op post stond, heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij ongeluk een kameraad neergeschoten. Een soldaat van de 7de compagnie van het 5de garde reg. uit Spandau vatte het on gelukkige voornemen op zijn kame raad, die op wacht stond, aan het schrikken te maken. Hij sloop naar hem toe en sprong daarop in allerlei bokkesprongen op hem aan. De schildwacht riep volgens zijn voor schriften eenige malen Halten toen de andere met zijn fratsen voortging, schoot de schildwacht. De grappen maker kreeg den kogel dwars door het hoofd en was dadelijk dood. Er is een onderzoek geopend schuldig schijnt de schildwacht niet. De oom uit Amerika. Veelal zijn dë tijdingen valsch, waarbij rijk geworden ooms fortuinen aan Europeesche arme families lega- teeren. Een werkman echter te Bru- nels, in de Ilaute-Garonne, is eens klaps door het overlijden van zijn oom, die in Amerika fortuin maakte, schat rijk geworden. Hij erft drie millioen gulden. Als Janus Tulp sprong hij als een waanzinnige rond, een kwartier lang. Men vreesde dat hij werkelijk krank zinnig zou worden. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. In de Donderdag voortgezette alge- meene vergadering van de Alg. Ned. Diamantbewerkersbond, werden o. m. een aantal voorstellen tot reglements wijziging aangenomen. De bedoeling dezer wijzigingen is de gelegenheid te openen het arbeids veld van den Bond te verruimen, op dat ook maatschappelijk gebied voor de belangen der bondsleden zoowel als alle andere arbeiders kan worden geijverd. Zonder da!t het hoofdbestuur van den Bond een politieke vereeniging wil maken, vermeent het te moeten voorstellen, dat op 't gebied van wetge ving invloed kan worden geoefend. 1-Iet voorstel drukt dit beginsel uit, door in het artikel van de statuten, regelende het doel en de middelen, oo te nemen, dat tot de werkzaamheid van den Bond zal behooren: a. het richten van adressen en ver zoekschriften aan besturende en ver tegenwoordigende lichamen b. het alleen of in samenwerking met andere arheidersvereenigingen met wettige middelen streven naar in dustrieel en maatschappelijke her vormingen, bevorderlijk aan het doel van den Bond. Dit voorstel werd na uitvoerig door den voorzitter te zijn verdedigd, aan genomen. INGEZONDEN MEDEDEE LENDEN. 30 cents per regel l)c nieuwe Geneeskunde V I T fi L. S S ïi3 E. Het wondervolle succes sedert achttien jaren verkregen door de vitalistische toepassingen, hebben eene groote krachtsinspanning ge vorderd van de zijde der genees- heeren, die zich aan deze wonder volle methode wijden, ten einde dezelve op verre afstanden bekend ic ma!'.c.:i. Op dit oogenblik dank aan de nieuwe en uitgebreide werkplaat sen is de Nieuwe Geneeskunde in staat in den korst mogelijken tijd en op de snelste wijze de spoe digste hulp te geven en waarvan de uitwerking steeds onmiddellijk is. In Frankrijk en bijna in geheel Europa is het Vitalisme door vele persopen gekend die weten dat hetzelve in de wanhopigste geval len zegepraalt en de gezondheid aan de zieken teruggeeft, zonder de hulp van eenig geneesmiddel. Zijne toepassing is zacht, aange naam en vooral zonder het^ minste gevaar. De zwakste en teèrgevoe- iigste zieke kan zijne toepassingen verdragen en terstond, d. w. z. in eenige minuten bekomt hij volko men kalmte en cie verkwikkendste slaap. Het Vitalisme is samengesteld uit levengevende krachten geno men in de atmospherische omge vingen. Het is eene samenstelling van magnetisme, electrieiteit en dy namisme via. De geheele toepassing is bijna ongevoelig voor de zieke: maar van eene volstrekt zekere werking en die nimme r zijn doel mist. Het is aldus, dat de tering, welke aandoening als ongeneesbaar be kend is. van af de eerste dagen ge stremd wordt, door de vitalistische verplegingen en in eenige weken op radicale wijze genezen. De ataxie, de veroudersle ver lammingen, het asthma, eiwitziek te, suikerziekte, neurasthenie, jichtziekte. gewrichtsrheumatiek alle zenuwziekten en ook alle weef selgezwellen. zonder de minste operatie; kanker, breuken enz. enz. Kortom alles wat chronisch is en door dat feit ongeneesbaar door de andere methoden, wordt op on feilbare wijze in eenige weken ge nezen, door de aangename en ge makkelijke zorgen door zich zelve te geven De Vitalistische methode der Nieuwe Geneeskunde is eenig ter wereldde personen die tijdens de tentoonstelling dezelve bezich tigd hebben, hebben zich reken schap kunnen geven der wonder volle organisatie die de doktoren die dezelve besturen in hun prak tijk hebben weten aan te bréngen. Niets is veronachtzaamd gewor den, de verplegingen per corres pondentie zijn het voorwerp eener voortdurende en geheel bijzondere toewijding; en de resultaten zijn er het bewijs van, want van jaar tot jaar nemen dezelven toe. Wij zouden het niet genoeg kunnen herhalen, dat er geen chronisch geval bestaat, dat niet geschikt is door het Vitalisme behandeld te worden; van af de eerste toepas singen verheugen de zieken zich er over en worden de overtuigend ste deelgenoot-en dezer wondervol le methode, welke in de geheele wereld geene filialen heeft. Ondanks dat. is het van belang zich te hoeden voor de duizende naboolsers alleen bestemd om eene vergissing te doen ontstaan in den geest der zieken. Het ontzaggelijk succes van het Vitalisme heeft de hebzucht van talrijke nabootsers opgewekt; maai de Nieuwe Geneeskunde alleen is in staat dank zijn laboratorium en werkplaatsen, de vitalistische toe stellen te vervaardigen volgens de wetten dezer wondervolle weten schap, waarvan de stichters de werken leiden. Het blad „La Médecine Nouvelle" in de Fransche taal gedrukt wordt gratis en franco aedurende twee maanden verzonden op iedere aan vrage geadresseerd 19 Rue de Lis- bonne. Parijs. Hotel de la Médecine Nouvelle. De aanvragen om consult moeten geadresseerd worden aan den heei Dokter Péradon, eerstaanwezend geneesheer der Nieuwe Genees kunde, 19 rue de Lisbonne, Parijs. De te geven inlichtingen zijn volgendeOuderdom, geslacht, duur der aandoening en aard d> verschilnselen. Het Consult wordt per omgaande toegezonden. Eene brochure in elke taal ge schreven wordt franco verzonden op aanvrage gericht aan den heer Legras, administrateur de la Mé decine Nouvelle, FRANKRIJK. Dr. E. DUMAS. Sport en Wedstrijden. De zesdaagsche wedstrijd te New- York is gewonnen door Mc. Farland Elkes. Dat beteekent dat Mc. Farland en Elkes, die om beurten 12 uur reden, te zamen het grootste aantal kilometers in G maal 24 uur hebben afgelegd. Farland, die aan de beurt was gedurende de laatste 12 uur, was bij het einde slechts 2 meter van Pierce. Dat heet een felle strijd. Daarachter volgde Gougoltz. De over winnaars hebben 4.205 K.M. afgelegd dat is 20 K.M. per uur. In 1899 reden de winners MillerWaller 4399 K.M. De totaal-uitslag is: 1. Mac Farland—-Elkes, 4205 K.M.; 2. PierceMac Eachern, (een lengte achter); 3. Gougoltz—Simar (een ronde achter); 4. KaeserRijser, 4.138 K.M. 5. FischerFrederic, 4.051 K.M.; 6. StinsenWaller, 3.G93 K.M. Worstelen. Het 3e wereldworstelkampioenschap in het „Casino de Paris", georgani seerd door liet sportblad ,,le Veto", is thans geheel geëindigd na de over winning van den Franschman Lau rent le Beaucairois den 118 KG. we genden kolos, die zijn tegenstander Const, le Boucher na een hardnekki- gen strijd van 1 uur 3 min. 55 sec. op de beide schouders wist te krij gen. De uitslag is dus: 1 Laurent met 7 overwinningen, 2 Constant met 6, 3 Dirk van den Berg met 5, 4 Aima- ble de la Calmette met 4 overwinnin gen. De behaalde prijzen waren Laurent 2 gouden medailles en 3000 fr„ Con stant 1 gouden en 1 zilv. med. en 1750 fr., Van den Berg 1 verg. zilv. en 1 zilv. med. en 700 fr„ Aimable 450 fr. en 1 zilv. en 1 br. med., Cateh Kenmet 300 fr. en verg. zilv. med., Lassartesse 200 fr., Ower en Weber ieder 100 fr. benevens zilveren me dailles. - Voetbal. De Duitsche kampioenclub Berliner F. C. „Preussen" speelt op 30 Dec. tegen het Nederlandscbe Elftal, op 31 Dec. te 's-Gravenhage tegen H. V. V. en te Amsterdam op Nieuwjaarsdag tegen R. A. P. op Oud Roosenburch. Vermoedelijk zal de proefwedstrijd an de Oostelijke en Westelijke elf tallen om uit te maken wie voor het Ned. Elftal tegen de Duitschers zal uitkomen Zondag a.s. te Utrecht ge houden worden. INGEZONDEN. Voui' den inhoud dezer rubriek stelt de redact e zicli et aansprakelijk. Win ingezonden stuks n. gep-aatst of ni yeplaulsl. wordt de kopij niet ami den inzender teruglegt ven. Haarlem, October 1900. Geachte Redactie! Ten zeerste zult U mij verplichten door opname van 't onderstaande Het Klein Heiligland, dat toch al niet te breed is, wordt ter hoogte van de Burgerschool, avond aan avond ingenomen door een troepje woest- schreeuwende jongens, die daar het niet minder woeste voetbalspel beoe fenen. Dit spel belemmert in de eerste plaats niet weinig den vrijen doorgang te dier plaatse, nog daargelaten dat den voorbijganger, die het waagt dit straatje tijdens bet spel op deze hoogte door te loopen, elk oogenblik de gelegenheid aangeboden wordt, om op gevoelige wijze met het „aangrij pende" van dit spel kennis te maken, of door de onmogelijk vooruit te be rekenen zijsprongen der spelers met deze in niet minder aangename,, aan raking" te komen. Zelfs de bal schijnt op allerlei wijze denargeloozen voorbijganger op het ge- weldadige van dit spel te willen wijzen door op hem af te schieten als een stukje staal op een sterken magneet. Daargelaten dus nog of het spel op zich zelf voor beoefening op straat geschikt is, en aangemoedigd dan wel tegengegaan dient te worden, verdient het m. i. toch wel eenige aanbeveling om ten gerieve van het I-Iaarlemsche publiek, dat dit „heilige" land moet passeeren, de beoefening alhier een weinig te doen beperken. Waren nu de beoefenaars wezens, die voor een kalm woord vatbaar waren, dan was dit licht te bereiken, maar helaas, vraagt den bewoners uit den omtrek, die dagelijks op deze genietingen vergast worden, wat zij kunnen hooren en zien. De taal die in de hitte van den strijd om de overwinning geuit wordt is dikwijls ergerlijk en dooft dadelijk alle hoop op succes bij mondelinge aanduiding van het onbehoorlijke. De bewoners van No. 15 dezer straat (juist tegenover de school gelegen) vooral, zouden U bovendien nog staaltjes kunnen vertellen, van de tevens onder het spel uitgeoefend wordende straatschenderij, als bel- letjestrelcken, rammelen aan de blin den (of jalouzieën) voor de vamen, het werpen van allerlei vuil door het raam in den kelder, welk raam (of houten schot) tot dit doel in stukken getrapt wordt, of is, enz. enz. Ongelukkig dan ook de omwonenden die hun kamers aan de straat hebben, en des avonds nog hoofdarbeid te verrichten hebben, tenzij zij stokdoof zijn. Zou de politie geen kans zien eenige wijziging ten goede te brengen in dezen toestand? vraagt men zich af. Mij dunkt, als af en toe een agent een glippert naar ons Heiligland maakte, dan zou spoedig veel gewon nen zijn, als hij dan tevens zijn wel- dadigen invloed wilde doen gelden op de verzamelde jeugd, waardoor de bewoners en voorbijgangers dan niet weinig gebaat zouden zijn. Door opname in Uw veelgelezen blad komen deze regelen zonder twijfel onder de oogen der betrokken auto riteiten, die alsdan ongetwijfeld iets zullen willen doen ter wille van het geplaagde KLEIN HEILIGLAND. Do Kaarlöirtsche Kook- tïi Huishoud* chool. Men kan helaas vooruit nooit we ten of een zaak zal „gaan". Dat hangt af van zooveel. Er wordt iets opge richt, er is veel moeite aan besteed, 't is een nuttige, een noodigè inrich ting en toch.'t is niet zooals we 't graag zouden hebben gezien, 't Zaad heeft wel wortel geschoten, maar 't plantje, de bloem, 't zich ontwik kelend leven laat zoo lang op zich wachten. Een heerlijke voldoening als we een zaak, waarvoor we met lust en ijver en inspanning werken, welig zien opbloeien. En dat kunnen we zeggen van onze Haarlemsche Kook- en Huishoudschool. Zoo'n aardig ge zicht, die jonge meisjes, dikwijls aan staandehuisvrouwtjes, gewichtig, druk bezig te zien, met rooie wangen, die de hitte van 't fornuis niet gewend zijn en nu als 't ware wedijveren met de kleur van 't Héérlijke oventje. En wat staat zoo'n helder, coquet mutsje aardig en frisch, en 't schort en de morsmouwen. Hè, je krijgt trek als je door zulke, ik mag wel zeggen sma kelijke kokkinnetjes ziet koken. Als ik nog jong meisje was, dan ging ik naar de Kookschool, dat weet ik wel; niet om dat aardige mutsje (dat vrouwen ijdel zijn, ismaarman- nenlaster) neen, maar je leert er zoo veel. En ja, 't is wel waar, thuis zou je 't ook kunnen leeren, maar hoe gaat dat? Jans vindt dat gekijk en gescharrel om haar heen vervelend en voor je wat van haar hebt Afgekeken, heeft ze eigenlijk al de juffrouw de keuken uitgekeken. Och en dan heb je er ook eigenlijk al genoeg van. Of je bent aan iets bezig, 't roeren van maizena door kokende melk bijvoor beeld, een zaak waar 't wel of wee van een heel huishouden dien middag van afhangt, en o wee! „Juffrouw, daar is de naaister om u te passen." Zie je, dan ben je gehaast, gooit de maizena te snel in de melk en 't gevolg klonten, klonten anders niet. En daar heb je nu nog al zoo'n moeite aan gehad, en dan 's middags die plagerig-lachende gezichten van de jongens. Neen, willen we de zaak goed lee ren, dan naar de Huishoudschool. Dan staan we die eerste dagen in ons eigen huis niet zoo ailgstig-verlegen tegenover de keukenprinces, toch doende of we er alles van wisten, 't Haagsche kookboek tot schild. O! naar lot, als we een dienstmeisje treffen, dat zich wel geschikt heeft geacht en gedacht een burgerpot te kunnen ko ken, ziet u, zoo niet buitengewoons, maar goed vleesch, groenten en aard appelen, en als we dan met beven ontdekken, dat 't nergens naar lijkt. Dan sta je toch als twee ongelukkige uilskuikens tegenover elkaar. Geluk kig dat jonge echtgenooten nog zoo vergevensgezind zijn en alles voor „zoete koek" opeten. Een raar poes pasje wordt hun soms voorgezet. Daarom, dames en dientboden, gaat naar de kookscholen als ge er gele genheid voor hebt. 't Huishouden is wel altijd nog de oefenschool, maar we mogen daarop niet komen zonder t A B C van 't koken te kennen. 't Is ook zoo gemakkelijk als we wat handigheid hebben van 't strijken, 't Komt in een huishouden zoo dik wijls voor, dat we de bouten zelf eens gauw moeten beetpakken. Wij zelf, of de zusjes, of de kinderen gaan uit loge eren en 's zomers is er zooveel strijkgoed, die blouses, die rokken, die jongenspakken niet te vergeten. „Dina heeft weinig tijd, kom JJo, help jij wat mee". En hoe heerlijk als je mooi boorden en manchetten kunt strijken, zoo glanzig als een spiegel tje. Wel een warm werkje ook, dat strijken, maar een trotsch gezicht, zoo'n rek vol zelfgestreken krakende kleeren. Och, vroeger waren er geen huishoudscholen, onze overgrootmoe ders zouden er om lachen maar wij oepen maar luid hoezee er voor, want veel nut verspreiden ze en menig meisje en vrouw ziet er met pleizier op terug. Onze Haarlemsche kookschool is op den goeden weg. Alle lessen zijn vol en de volgenden ook weer grootendecls bezet. Jammer, dat de ruimte niet meer kook- en strijklustigen kan bevatten, zoowel in- als externen. Maar we zijn in opstand en de republiek uitgeroj al blij dat we van harte kunnen De grondslag der nieuwe groti zeggen, onze zaak gaat goed en wat goedgaat kan altijd nog heter en vooruit. S. KLEYN ENBERG-LAU RILL A R D, Secr. Haarlemsche Kook- en Huishoudschool. IV. HET LIB SR ALiy HE. 18-401848. Do regeering van Koningin Victoria viel samen met een tijdperk van groote veranderingen op maatschappelijk ge bied. Stephensons locomotieven bere den sinds enkele jaren de nieuwe spoor banen het kroningsjaar 1837 zag ook de eerste telegraaflijnen, en met deze begon naast den stoom ook de electri eiteit baren arbeid. In 1840 trad Konin gin Victoria in den echt met den takt- vollen hertog Albert van Saksen— Koburg. De poging om de reform-beweging opnieuw te beginnen, zou geiiecl vruchteloos zijn geweest, indien de crisis-jaren voor handel en nijverheid den radicalen niet een machtigen steun hadden doen vinden in de arbeidende klasse. De kunstmatig hooggehouden broodprijs had den bond tegen graan rechten van Cobden ten gevolge. Later na den hongersnood in Ierland, die een gevolg was van de aardappelziekte verklaarde het Hoogcrhuis zich voor den vrijhandel. In denzelfden tijd wisten de radica len de arbeiders, die zich reeds in vak verenigingen begonnen te verbinden, te winnen voor de meeuing, dat poli tieke agitatie hun lotsverbetering zou kunnen brengen. Zoo ontstond in 1835 de beweging der zoogenaamde Chart is- ten, die wederom met het oude radicale program kwamen aandragen. Toen in de jaren 1840'41 de algemeene toe stand wat verbeterde, verslapte liet ver langen naar algemeen stemrecht. De eigenlijke actie bleef uitgaan van de Ieren. Echter stierf het Chartisme ten slotte een smadelijken dood. Nogmaals werd een Europeesche oor log voorkomen. Turkije wilde een po ging doen orn Syrië terug te winnen en vond steun bij de vijf groote mo gendheden. Maar Frankrijk was niet voornemens Mehemet's belangen prijs te geven. Toen sloten de vier andere mogendheden buiten Frankrijk om, in Juli 1840, een quadruple alliantie, en na de herhaalde weigering van Mehe- met-Ali om zich te onderwerpen, werd hij gewapenderhand gedwongen toe le geven. Feitelijk had Engeland hier de be slissing gegeven en trok er ook de mees te voordeelen van. Rusland zag zijn toenadering tot Engeland onbeloond. Daaruit ontstond een vijandschap, die werd aangewakkerd doordat Engeland langzamerhand in noordelijke en wes telijke richting in Azië doordrong. Van het Westen uit deed Rusland hetzelfde. Zoo werd de Oostersche quaestie hoe langer hoe ingewikkelder; zij lag niet alleen meer in Gonstantiriopel. Ook tusschen Engeland en Frankrijk was de vriendschap niet hecht. De vraag wie de echtgenoot zou worden van de jonge Koningin van Spanje bracht de breuk tusschen de beide gouvernementen. In dezen tijd ontmoeten wij weer eenige nationalistische bewegingen. Polen trachtte zich nogmaals vruchte loos te verheffen en Hongarije beproef de zich vrij tc maken. Kossuth was hiel de leider. Men wilde niet langer dat de Hongaarsche stam een aanhangsel was van de Duitsche naburen, met wie zij alleen den Habsbufgschen vorst ge meen hadden. Een zelfstandige natio nale administratie in alle takken van bestuur, een autonomie was het doel. Die nationaliteits-theorie hing samen met het liberalisme. De vorming van de Zwitssrsche kantons tot, een bonds staat was voor Rusland, Oostenrijk, Frankrijk en Pruisen een zware slag. Het liet niet na zijn invloed uit te oefe nen op het overige Europa. In Pruisen begon, na den dood van Frederik Wil helm III de gisting weder. Zij openhaal de zich zeer sterk op staatkundig-kerke lijk gebied. De troonsbestijging van Friedrich Wilhelm IV gaf het liberalis me nieuwe hoop en leven, maar toen constitutie met een vertegenwoordi gend lichaam van het geheele rijk de begeerte der liberalen van alle fractïën uitbleef, en slechts een*overgangs- aatregel werd daargesteld, verhief zich de oppositie weer. Toch was de Koning niet illiberaal, zijne ontwerpen dragen den stempel van ware vrijzin nigheid en teekenen zijn grootsche op vatting. Ofschoon hij diep overtuigd was van den tegenstand der Duitsche vorsten en steden, werkte hij ijverig aan zijn groot plan tot hervorming van den Duitschen bond. Maar do Teekenen des Tijds wezen er duidelijk op, dat de drang der liberalen naar het stelsel van volksvertegen woordiging niet meer viel tegen te hou den. In Frankrijk had de Orleans-dynas- tie haar gezag verloren. Hervorming werd de leus van allen. Desondanks was de regcering niet ongerust, zij voorzag niet het dreigend onweder dat an den politieken hemel kwam opzet ten. Het waren de Februari-gebeurtenis- scn te Parijs, die hun invloed'zouden doen gelden. Te laat liet Louis Phi lippe de samenstelling van een nieuw ministerie bekend maken Parijs was werd volkssoevereiniteit. Zij die eene sociale omwenleliri| langden, waren hiermede echter tevreden. Een bloedige botsing vj in de straten van Parijs, maar ho de socialistische partij tot zwijger gebracht, vernietigd was ze niet. In December 1S48 werd Prins Napoleon tot president gekozen, kende in geheel Frankrijk den van Napoleon Bonaparte! In 1849 volgde de verkiezing va Wetgevende Vergadering, voigej nieuwe grondwet. Twee derdot verkozenen waren monarchaals den. Een verrassende uitslag. D benrtenis te Parijs misten wei hun machtigen invloed op het o\ Europa, niet. Ook in Weenen bra revolutie uit. Metternich moest don, een ministerie uit zeer demi tische elementen samengesteld, benoemd, enz. Te Pest en Praag de vlam der revolutie eveneens ui Ilalië kwam de omwenteling even tot staan als zij was begonnen en bereid, althans in I.ombardije. Oostenrijk want de beweging c-en nationale krijg geworden vierde in den slag bij Custossa toen de revolutionairen »vicr op den en vielen, sleepten zij de libet met zich mede. Op ongehoorde werden déze door de koninklijk geering vervolgd. In Midden-I waren het de republikeinen en re; tionairen, die de liberalen over gelden en in het verderf stortten Toen Oostenrijk in Italië de ha had vrij gekregen, maakte de reg< Dooi au de een deel der te voren toegezegde en anderingen afhankelijk van de Dit an oi ran het itraat Nc Haarle: ning der overige deelen van liet QOetei Een oorlog in dit land van all Maat volken, was er het gevolg van. egelm vernieuwde, bloedige oproer in ;eren. nen, werd echter evenzoo in gesmoord. Daarop werd Hongarije behulp van Rusland onderworpen Haar De oorlog die Karei Albert van levat dinie tegen Oostenrijk begon,' Een digde evenzoo met de overwinning Jazettë Oostenrijk. e ](a Hij deed toen afstand van den ti QQxitail ten behoeve van zijn zoon V -eiiw Emanuel. (ïn Oostenrijk was jonge Frans Jozef aan het bewind, komen). iverme Noch het nationalisme, noch hi Boven b< ralisme in Italië had ook maar?261"00' ziiner droomen werkelijkheid ovan,, lig wee worden. fattende Berlijn had al spoedig zijn reva erjj,rr zoo goed als Weenen en Parijs j .vai Maart-dagen, zooals deze korte j laarlem ode van opstand genoemd wordt, eton: de den tengevolge dat de grondslag as (Tyi legd werd voor eene Pruisische 'Pname titutiq. Spocdjig daarop was ei de verhouding tusschen Kon ins aadseL constit ueercnde vergadering wede; - stoord, zoodat de Koning zelfs op Offi liberale meenmgen was terugg men. Het leger redde de stad van BURG! vernieuwd oproer, en de constil IERS ve rende vergadering werd ontbondi iare hén: Tegelijk daarmede vaardigdi oekschr Koning een grondwet uit. Hare af [unning digkng was de weder invoering; en dran het koninklijk bewind, maar met stitulioneele vormen. De meeste Duitsche regeeringen 1 den zich wel verplicht gezien aan drang der omstandigheden toe te ven en deden hunne Ministers ver gen door andere van liberale richl De verschillende fracties der libe BURGI radicale partij hadden één oogii jers vai gemeen, do vorming van een algen 2e su Duilsch Parlement. Langzaam n ejijke di: zeker ziet, men dus de eenheids Den dez€ groeien .Maar het Frankfurter V nvorderi: parlement was een bittere teleur je aansl Img. En inmiddels werd het oven neente-oi den lande beroering. in dat ied tp de doo Ernstig en gewichtig waren de vi irdening vallen in Slecswijk en Holstein. Eei asting ge •gi ment en van het leger, verst ilsmede door vrijwilligers, waren in opst ran hed« gekomen, en stelden zich onder leidroor een van een vorst uit. een zijtak van ie ter lez: Dcensche Koningshuis, Hertog Haarlen Augustenburg. Toen de opstandelin Burg zich niet staande konden houden, pen zij de hulp van het Frankfo parlement in, en van den Koning Pruisen, met het gevolg, dat wel Pruisische troepen en ook eene afi Pol ling van het leger der Bondsstatei Dcensche legers terugdreef. Denen j-je ken vond echler steun in den vreei )Ver ^en en dus was de zaak internationaal 5r 0p worden. De Koning van Pruisen m )jngen v; een wapenstilstand aannemen. Iii in ma.chi vergadering van het Frankfortev pa :olonie ment brachten de bepalingen ervan ransche uitbarsting van woede en veronhvi aanzj diging teweeg, maar het parlcn ,r zjjn Z( bleek machteloos. Toen het later je gr0ote ook besloot de keizerskroon aan te jyaken d don aan den Koning van Pruisen genoeg'ov ge reie deze haar. Hij verlangde haar rjng deel de handen der rijksvorsten. meer b Toen het l rankforter pariera rouwens daarop uiteenspatte, ging het beeld jeroepen Duitsolie eenheid weder in roolc dat Oostenrijk nam weder de leidingnoede gei handen. Met liet eenheidsdroombj eer florij verdween ook voor SlecswijkIIols en da, de kans op vereeniging met de Dijj^ nu 't he brocderstaten. Het werd weder mders is. Denemarken gevoegd. De te ge ;en gedoo llusies m ;an de st-i Naar het Historisch Gedenkboek' jeren dar Dr. F. J. L. Kramer, uitgave van lot js on( N. v. d. D. a R(Jy of vaardigen ie erlegger, en hooger! '14 Meier franco en vrij van invoerrechten toegezonden «generaals Stalen naar keuze, eveneens van zwarte, witte en gekleurde „Henneberg-Zyde''0 betrede; voor blouses en japonnen van 45 ct. tot fl 11.10 per Meter. Alleen echt, indien direct van mij betrokken. G. Henneberg, Zijde-Fabrikant, Zürich, Koninkl. en Keizerl. Hoileverartcier.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6