NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Yoor do dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37$4 de omstreken en franco per post0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Obs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat» Reclames 30 Cent per regel. Bureaus: Gebouw Het Spnarne, Kauipersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend reebt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bit Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Door een ongeval met de machine gisteren de courant op een andere m de gewone pers gedrukt moe it worden, waardoor een gedeelte m onze oplage later is bezorgd oeten worden, dan gewoonlijk. Maatregelen zijn genomen om igelmatige verzending te verze uren. DE ADMINISTRATIE. Haarlem's Dagblad van 24 Dec o. a. Een klaagzang van de Westm. en een communiqué van Kaapsche Regeering, Parle- entaire Praatjes, De negentiende Y, Een Terugblik op Haar- m in de 19e eeuw door W. P. J. Bovendien behoort bij dit nummer zer courant als gratis-hijvoegsel, no. van „De Zaterdagavond", letterkun- g weekblad voor jong en oud, be ttende: Figuren uit de Raadsverga- ring (met portret van den heer W. J .van de Kamp) Haarlem's Musea, larlemmer Halletjes. Kroniek, Feuil- ion: de Eenzame, De Klokjes van Am- s (Tyroolscbe Kerstsage), Moment- mame (Princesje) benevens de ge- ine rubrieken, afbeeldingen, oplos- ng prijsraadsel en een nieuw prijs- adsel. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU- van Haarlem brengen ter open- kennis, dat is ingekomen een ver- ekschrift van L. Pleijtinkx om ver- tot het verkoopen van ster- drank in het klein in het voorhuis het perceel aan de Kleine Hout No. 74. Haarlem, 19 Dec. 1900. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. BURGEMEESTER en WETHOU- SRS van Haarlem doen te weten, dat ;t 2e suppletoir kohier voor de plaat- lijke directe belasting naar het inko- en dezer gemeente, dienst 1900, ter vordering van de daarop voorkomen- i aanslagen op heden aan den Ge- eente-ontvanger is ter hand gesteld, dat ieder verplicht is, zijnen aanslag de door hen volgens art. 23 der ver- dening op de heffing van deze be gestelde termijnen, te voldoen, smede dat afschrift van het kohier heden gedurende vijf maanden een ieder ter plaatselijke secreta- ter lezing is nedergelegd. Haarlem, 18 Dec. 1900. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. De .Westm. Gaz." klaagt weer ter den gang van zaken en wijst op dat de voortdurende ontsnap- ngen van De Wet en de invallen machtsuitbreiding in de Kaap- )lonie leelijke Jeekens zijn. De msche Engelsche legermacht is el aanzienlijk, zegt dit blad, maar zijn zooveel troepen noodig om groote verbindingswegen te be- aken, dat er geen manschappen overblijven om aan devervol- ng deel te nemen. Dus maar steeds bereden troepen, waarom de .Westm." reeds lane: heeft. Het blad gelooft el, dat het gouvernement in ge- oede gemeend heeft, dat de zaken florisant gingen in Zuid-Afri- en dat het nu leelijk in de rats t, nu 't blijkt- dat het zoo heel iders is. De tegenwoordige staat van za- '-n gedoogt geen onderhandelings- usies meent de Westm." Men m de strijdende burgers niet na- iren dan door hun generaals en >t is ondenkbaar dat Botha, De Rey of De Wet aan Engelsche meraals zullen toestaan hun kamp betreden om proclamaties uit te waarin de Boeren tot der wapens worden aangemaand. Er staan ons slechts twee wegen open af te zien van de eisch volkomen onderwerping en dan gaan onderhandelen voor een toestand waarbij de Boeren in schijn hun onafhankelijkheid be waren, of zoo lang en met zoo ster ke macht, koste wat het wil, te vechten totdat wij overwonnen hebben. Dit is andere taal dan de taal van overwinnaars. -Dit begint veel op terugkrabbelen te gelijken en verraadt toch zeer zeker dat een groote partij in Engeland nu ein delijk begint in te zien, dat 't met de Boeren niet zoo heel gemakke lijk is klaar te spelen. Lord Salisbury weet niet meer wat er in Zuid-Afrika gebeurt. De eerste minister van het Engelsche Jrijk erkent, gelijk te staan met ,,de man in de straat". Lord Kitchener heeft het ijzeren scherm laten zakken, dat het tooneel van den striid afsluit. En officieel wordt er minder medegedeeld dan ooit. De „Star" wijst er op, dat dit al les het vermoeden wekt, dat er zeer ernstige dingen gebeuren ach ter dat scherm, dingen die zelfs het optimisme van lord Salisbury aan het wankelen brachten. De ..Petit Bleu" heeft bericht ont vangen dat de beweging in de Kaapstad zich steeds uitbreidt en nu ook de stad Colesberg is bezet, en zoo melden ook de Londensche bladen, terwijl nader de bezettine van Philipstown door de Boeren, bevestigdwordt, het krijgsgevan gen maken van het. garnizoen van "Ventersdorp en hun sterkte daar op 2000 man geschat. Verder wordt meld. dat zij een niet geslaagden aanval op Hamelfontein in het dis trict Colesberg deden. Reuter seint nog uit Bloemfon tein Nadat De Wet door de- lijn Taba- 'Nchu-Ladybrand was getrokken rukte hij naar Ficksburg op. Zijn geheele verlies gedurende zijn tocht naar de grenzen der Kaap kolonie en zijn daarop gevolgden terugtocht bedragen bijna 50 doo- den en 100 gevangenen, benevens drie kanonnen en veel ammunitie. De Kaapsche Reg. heeft Donder dagavond een ambtelijk bericht openbaar gemaakt, meldende dat Zondagochtend ongeveer 800 Boe ren de Oranje-rivier bij Rhenoster- hoek zijn overgetrokken en daarna Venterstad hebben bezet; daarheen zetten de Engelschen hen Dinsdae- na, waarop de Boeren Venterstad ontruimden. Twintig man van het garnizoen hadden de Boeren voor af gevangen genomen. De Boeren trokken daarna naar Steynsberg. dat zij Donderdag hoopten te be reiken. Maar de Engelschen waren hun voor. Het ambtelijk bericht meldt dat de bovengenoemde Boe ren in de Zuurbergen gekampeerd zijn tusschen Steynsburg en Ven terstad. Verder meldt het ambtelijk be richt dat tweeduizend andere Boe ren Maandag de Oranje-rivier bij Zanddrift ten noorden van Coles berg overstaken, naar welke plaats zij oprukten; maar toen een corps Engelschen van Colesberg de Boe ren tegemoet ging. gingen deze laatsten naar Philipstown dat zij eergisteren bezetten; daarna be zetten zij ook het station Houtkraal, aan de lijn naar Kimberley, waai de spoor -\yerd opgebroken. Hamel- fontein, in het Colesbergsche, wei gerde zich over te geven; na een gevecht van zeven uren werden de Boeren afgeslagcü. Uit Kaapstad worden belangrijke versterkingen naar de Aar en het station: Hannover-wee- gezonden. De Kaapsche regeering beweert dat de binnengevallen Boeren niet veel kunnen uitrichten, want de stra tegische punten in de geheele buurt worden sterk bezet gehouden door de Engelschen, terwijl de Oranje rivier zoo hoog staat dat hun terug weg is afgesneden. Middelerwijl heeft de Kaapsche regeering den staat van beleg afgekondigd in de volgende districten Britstown. Victoria-West, Richmond, Hanno ver, Murraysburg. Graaf Reinet. Aberdeen. Middelburg, Steyns burg. Cradock, Tarka en Molteno. Dit communiqué van de Kaap sche regeering wekt te Londen maar matige geruststelling. De „Daily" betoogt in een hoofdarti kel dat, daar de binnengevallen Boeren zich eenmaal in de Zuur bergen genesteld hebben, zij in staat zijn de uitgezonden Engelsche officieren langen tijd het hoofd te bieden, vooral wanneer de Boeren versterking krijgen uit den Vrij staat en de Kaapkolonie. Stadsnieuws HAARLEM, 22 Dec. 1900. Schouwburg. A. s. Zondag zal een Amsterdamsch tooneelgezelschap hier opvoeren „De Negerhut van Oom Tom", naar de be kende roman van Beecher Stowe. Het boeiende verhaal is in acht tafereelen ingedeeld. De namen daarvan doen ver wachten dat men in het omzetten van den roman in een drama zeer goed ge slaagd is. Heden namen de leerlingen van het gymnasium afscheid van den aftreden- den rector. Zij boden hem als souvenir een boekenkast aan, terwijl namens hen het woord gevoerd werd door den leerling der zesde klasse Holtz. Alle leeraren waren tegenwoordig. Nog zij vermeld, dat ook een album met alle namen der leerlingen werd overhandigd. De commissie uit de leer lingen der verschillende klassen be stond uit de heeren L. G. Holtz; R. R. Quintus; M. W. J. M. Brantjes; J. A. Rijkens; H. A. Kolkmeïjer; J. Beeck- man; H. J. F. Smit. De rector dankte de leerlingen voor deze blijken van waardeering en hoopte dat de leerlin gen steeds de goede reputatie dei- school zouden hoog houden. Door den ontv. der dir. belastingen is benoemd tot deskundige, om de herschatting te verrichten van de huurwaarden der lokaliteiten waarin sterke drank in 't klein wordt ver kocht, de heer G. A. C. Wijdoogen Jr. De lezing van Ds. A. Brummel- kamp, lid van de Tweede Kamer, vanwege de vereeniging „Effatha" te houden, is Vrijdagavond niet doorgegaan, wegens verhindering van den spreker, die de avondzit ting der Kamer moest bijwonen. Maandagavond zal de laatste bendsavond' vanwege den Haar- lemschen Kegelbond op de beide hanen in café Brinkmann worden gehouden. Wederom zijn verschil lende fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Flinke opkomst wordt ver zocht. Maandagavond zullen de kinderen der Zondagschool van den Ned. Pro testantenbond het Kerstfeest in het Bondsgebouw op de Nieuwe Gracht vieren. Als een bijzonderheid wordt mede gedeeld dat door de Gebr. Huijboom, wonende Zijlstraat en Johan Kuipers nu nog een mooi partijtje jonge Spi nazie van den kouden grond aan de groentenmarkt is gebracht. Gevonden Voorwerpen. Een busopene ren een sleutel, 2 sleutels, een zwarte boa, R. C. Vragenboek. Een 21-jarige jongen haalde bij een brood-depothoudster alhier broodjes op naam van een ander. Deswege werd door de politie pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt. Evang. Luth. Zondagsschool. Kerstviering op Donderdag 27 December 1900 des avonds te 7 ure in het kerkgebouw der gemeente. Gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen tot 7 Jan. 1901. iederen werkdag 's nam. van 121 of 's avonds van 78 bij Ds. A. D. Wempe. Kinderhuissingel No. 8. Zaterdag den 29sten dezer geeft Mevr. Sophie CroesSpoor, So praanzangeres, met medewerking van hare zuster Mev.Jos. Roijaards- Spoor, déclamatrice (Amsterdam) en den heer Henk v. Breemen, pia nist te Haarlem eene „Soirée Mu sical© et déclamatoire". in de klei ne bovenzaal der „Vereeniging." Specialiteiten-Voorstelling. Woensdag 26 December (2de Kerst dag) geeft liet specialiteiten-gezelschap onder directie van den heer Castri een voorstelling in de Sociëteit „de Kroon." Gaan wij af op den roep. die van het gezelschap uitgaat, dan mag een be zoek ten zeerste worden aanbevolen. De „Prov. Overijsselsche en Zwolsche Courant" zegt o. a. Het talrijk opgeko men publiek heeft zich kostelijk ver maakt en werkte in letterlijken zin mee om de uitvoering te doen slagen. Zoo zong het duchtig mee toen de Holland- sche soubrette mej. Emma Bertie een potpourri voordroeg op zeer bekende volkswijzen. Ook imiteerde het op be- driegelijke wijze het mauservuur en 't kanongebulder in den Transvaaloorlog bij de solopantomime van den heer Benno. De Amerikaansche Knockabouts sloeg wezenlijk zeer potsierlijk in 't rond en lang niet altijd mis. Velen zul len er zich over verbaasd hebben dat er geen bloed vloeide bij hunne opera ties, ofschoon een van hen er niet zon der „kleerscheuren" afkwam. De akrobaten Richardini lieten ons prachtig werk zien, aan de ringen en de dubbele trapéze. Vooral de buiten gewone kracht waarover zij beschik ken, bracht ieder in verbazing. „Jan de bliksemkellner," alias de heer Bernard Duval, speelde geheel al leen een blijspel, waarin 7 personen voorkwamen, zeer bewonderenswaar dig. De dames die er in voorkwamen hadden misschien wat onnatuurlijke stemmen; de snelheid waarmee de heer Duval zich weet te verkleeden is frap pant. Lest, best, de goochelparodieën van „Herr Schwindier und sein Compag non." We zien hier eens achter de schermen, en veel wordt ons van de kunstgrepen van een goochelaar dui delijk. Zooals de Compagnon zegt „Alles dubbelde Boóm". Technische Vakvereeniging. Voor de leden van de afdeeling Haar lem van deze vereeniging, hield de heer A. A. Beekman, van Schiedam, Vrij dagavond zijn tweede voordracht over het Zuiderzee-vraagstuk. Had spr. Woensdag de technische zijde behan deld, nu werden de zaken van den eco- nomischen kant hekeken. Spr. had meer in 't bijzonder op het oog 't plan van de staatscommissie het maken van een afsluitdijk en de inpoldering van 4 groote stukken met in 't midden het IJselmeer. De vraag is, wie moet dat groote werk uitvoerenDe commissie is van oordeel de Staat, daar deze er 't meeste belang bij heeft. Wel zal de Staat een direct verlies lij den, doch de indirecte voordeelen zijn zeer groot. Wat 't uitdeelen der gronden betreft, de beste manier is het stelsel van hypo theek, d. w. z. de aflossing van de waarde der gronden binnen een zeke ren tijd. De Staat moet de gedachte aan winst geheel uitsluiten. In hoofdzaak moet men erop bedacht zijn een aantal nijvere krachten, die anders ons land zouden verlaten, te behouden. Het groote nadeel van de droogma king is het verdwijnen der Zuiderzee- visscherij. De gemiddelde opbrengst hiervan is pl. m. 2 millioen. Toch is de schade niet zoo groot, daar zij, die uit sluitend op de Zuiderzee visschen, toch een kommerlijk bestaan hebben. Voor schadeloosstelling is voorloopig uitge trokken een som van 41/2 millioen. Een der niet-rechtslreekscke voordee len is o. a. een groote aanwas van grondgebied, waarop pl. m. 200.000 menschen hun bestaan zullen vinden. De landbouwende klasse zal dan ook in aantal toenemen, terwijl in de be staande wanverhoudingen verbetering zal worden gebracht. De vrees dat de reeds bestaande gronden in prijs zullen dalen is volgens spr. ongegrond. Be halve de landbouwers zullen ook de arbeiders in den ruimsten zin des woords alsmede de kooplieden en industrieelen van de inpoldering profi- teeren. De Haaiiemsche afdeeling van Toon kunst zal voor hare tweede uitvoering in April a. s. in studie nemen het Orato rium „Der Raub der Sabinerinnen", ge componeerd door George Vierling. Dit werk had in de afdeelingen Rotterdam en Dordrecht, waar het werd uitge voerd, zeer veel succes. In het douche-badhuis zijn in de af- geloopen week 401 baden genomen. Wij ontvingen van de firma Noë Co. een fraai bewerkten wandkalender. In een artistiek uitgevoerden rand is en afbeelding van de Bakenessergracht gegeven. Een aardig idee, nu er kans bestaat dat deze gracht gedempt zal worden. De kalender doet den ontwerper alle eer, terwijl ook de heer H. A. van 01- phen, uit wiens lithografische inrich ting dit werk komt, een woord van lof verdient. Zondag a.s. zal in het Museum van Kunstnijverheid alhier eene tentoon stelling van textiele kunst geopend worden. Zondag is de toegang vrij. Droogmaking der Zuiderzee is dus volgens spr. hoogst gewenscht. De interessante rede werd door de he laas weinig talrijke aanwezigen met aandacht gevolgd. Overveen. Men schrijft ons: Ons electrisch licht heeft nog al eens nukken, we zijn daar al zoo'n beetje aan gewend, maar Vrijdagavond maak te men het toch wel wat al te bar met ons. Om vier uur straalden de lampen zeer feestelijk op de donker wordende wegen, maar tegen half zes was het reeds met die weelde gedaan. Een uur tje later werden wé nogmaals op een stroom van licht onthaald, maar na een korte spanne tijds was het al weer: „Goê-nacht samen." De geheele Zijl- weg was in het donker gehuld, alleen een deel van den Bloemendaalschen weg bleef bevoorrecht. Het is te hopen dat het nu eindelijk eens moge geluk ken meer standvastigheid aan ons nieuwe verlichtingsmiddel te geven; anders zullen ongelukken op de duis tere wegen niet uitblijven. Vrijdag avond liep het nog vrij goed af. al moest een kar van de firma Karthaus (de Groote Martk, te Haarlem) het ontgel den. Ze werd aangereden door een rij tuig met twee paarden en vrij ernstig beschadigd. Heemstede. Op de buitenplaats Zuiderhout alhier bewoond door de familie Victor zal tweeden Kerstdag des avond te half zeven een Kerstfeest worden gegeven en wel aan de Protestantsche kinderen. Het ruime koetshuis zal hier voor in gereedheid worden gebracht, waar te vens een prachitge Kerstbaom zal prijken. Vrijdagavond werd alhier onder blij ken van zeer veel belangstelling in de Ned. Herv. Kerk het Kerstfeest ge vierd, hoofdzakelijk voor de kinderen der bijzondere Protestantsche school. De kinderen werden allen ruimschoots onthaald op chocolade, koek, sinaasap pelen enz. Hiervoor hadden zich eenige jonge dames welwillend beschikbaar gesteld. Onder de vertooning der licht beelden, waarbij voorkwamen het por tret van H. M. de Koningin en Haar a. s. Gemaal, als ook van de Koningin- Moeder en van de presidenten Kruger en Steyn, werden intusschen in koor verschillende volksliederen gezongen. Door Ds. Kuylman, den heer Kleijn, en den heer Heijdanis werden verschil lende vertellingen gedaan. Ten slotte werden door den heer Mr. D. E. van Lennep, burgemeester alhier, aan al de kinderen zeer doelmatige prijzen uitge reikt, waartoe de commissie in staat was gesteld door de milde bijdragen der ingezetenen. Ouders zoowel als kinderen togen na afloop dankbaar en blijde naar huis. Bennebroek. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen een jongen die bij een vechtpartij een anderen jongen met een mes stak. Te Haarlem is na een langdurig lij den in het gasthuis overleden, de heer D. Bos, tuinbaas op het landgoed „de Hartenkamp". Blijkens de gedane Opmetingen is eene wijziging te wachten in de ligging van de tramlijn binnen deze gemeente. Vrijdagmorgen had alhier de laatste der reeks van houtveilingen plaats die alle jaren alhier worden gehouden en wel op de bezittingen van den heer Vas Visser te Haarlem, gedeeltelijk onder deze gemeente en onder Hillegom gele gen. Er waren ruim 100 koopjes, de prijzen waren hoog en liepen van f 12 tot f 20, veel koopers, en de kooplust was groot. Bevallen: M. TeeuwenWarmer dam d. Zandvoort. Bevallen C. KoperKeur z. M. Ko perMolenaar d. Overleden A. KoperGroen 59 j. Tot schatter voor het meubilair in zake de personeele belasting, dienst 1901, is door het college van zetters al hier benoemd de heer H. C. Voet, lid van het college. Beverwijk. Bij de door B. en W. gehouden aan besteding bij inschrijving, van onder houdswerken aan gemeentegebouwen enz., werd perc. 1 gegund aan H. Spren- gers voor f 1395; perc. 2 aan P. P. Lan- gendijk voor f 1579; perc. 3 aan Chr. Springveld voor f SI.—, en perc. 4 aan A. Hofland voor 435, allen wonende alhier. Op 18 dezer is de laatste drager van 't Metalen Kruis alhier, Christiaan I-Ieijne, overleden. Hij bereikte den leeftijd van 88 jaar. Ondertrouwd: II. F. Petit te Moeara Pladjoe, N. I. en J. v. Lieshout. Getrouwd: P. J. Beumer en M. Schuit. Bevallen J. C. WoltermanKnegjes, z. A. C. TrompBertram, z. C. A. M. L. SchadeeVreeuven, d. H. J. Dierkx Otto z., M. KnapenWesselingh, d. II. HamersüRijsberman, d. J. C. H. van Oldenborgh—IJssel de Scheper z. Overleden: E. Schweitzei', 1 dag. Th. Wolterman, 2 jr. G. J. de Swart, 12 jr. Chr. Heyne, wedr. van J. Smink, 88 jr. Haarlemmermeer. In den Raad van Haarl meer wer den Donderdag 20 dezer de volgen de punten behandeld. 1. Ingekomen stukken voor me dedeel ing aangenomen. 2. Vastgesteld bestek Schoolbe- hoef ten. 3. Vastgesteld bestek onderhoud Scholen. 4. Vastgesteld bestek onderhoud Raadhuis. 5. Vastgesteld benoeming van 6 leden voor het Burgerlijk Armbe stuur. 6. Benoeming van een hoofd voor School 5. Benoemd ter Heegen te Haarlem. 7. Benoeming van 2 onderwijzers voor School IV. Benoemd: C. Kuyk te Haarlem en M. Kramer te Delftsterhuizen. 8/9. Goedkeuring der Suppl. Ko hieren, Omslag en Hondenbelas ting. 10. Afwijzend beschikt op het verzoek der onderwijzers om ver hooging. 11. De Schoolcommissie heeft te gen 1 Januari a. s. ontslag geno men. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De Kamer had heel wat to „verhap stukken" "en het was geen wonder, dat de Voorzitter bij herhaling tot spoed aanmaande. Deze aanmaning scheen een maal niet in den smaak te vallen van den heer Van Kol. Ik zeg scheen, want de heer Van Kol haastte zich, on-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 7