De Negentiende Eeuw derwijs, de le en 2e Burgerschool en de Leerschool, verbonden aan de hier ge vestigde Rijkskweekschool voor onder wijzers. Op 31 December 1899 waren daar aan werkzaam li hoofden. 98 onder wijzers, en 55 onderwijzeressen, ter wijl er 3357 jongens en 2417 meisjes on derwijs op dio scholen ontvingen. Het aantal leerlingen dat kosteloos onder wezen werd bedroeg 1976. Bijzondere scholen voor L. O. zijn er zeventien, die op dezelfde zooeven ge noemden datum 1856 jongens an 2325 meisjes als leerlingen hadden. Bovendien bestaan alhierde lierha- lingschool, negen avondscholen de avondscholen voor fabrieksmeisjes en iq9!^00*. fabrieksJ°ngens( de sedert 1845 bestaande 6chool voor bejaarden (opgericht door 't Dep. Haarlem der My. tot Nut van 't Algemeen). Zes brei- •cholen, dertien bewaarscholen met 2621 leerlingen, de R. K. Mariaschool voor Meisjes, de Zusterschool van het Veromcagesticht en St. Jozefschool. Voor het Middelbaar onderwijs: Hoo- gere Burgerscholen met vijf- en drieja rigen cursus voor jongens, Burger avondschool, Meisjesschool voor Mid- delbaar ön.l.mij. «et vijfjarigen cur- sus School voor Kunstnijverheid, Am bachtsschool, en Instituut Prins h.??«o5ym",a8ium bevatte in Dec<™- her 1893, vijf en zeventig leerlingen en oen toehoorder. HET FEEST OP 19 NOVEMBER 1863. Wie van onze oudere stadgenooten herinnert zich nog niet levendig de feestviering van 19 November 1863 ter herinnering van den gelukkigen om mekeer van zaken in 1813 de?n Zt* eigenaa,diK« - aldus deelt zeker geacht stadgenoot mede Vier, e,.?nze stad lQen „het feest der vrijheid eigenaardig te meer, omdat die feestviering vooral den man gold die meer dan iemand anders, in de ure des gevaars voor de rust en veiligheid van Haarlems burgerij had gewaakt- den heer Mr. Johannes Enschedé. Ten 12 uur werden de festiviteiten ge opend met het houden eener groote pa rade door de stedelijke schutterij en de bezetting. De lieer Enschedé, als oud- kolonel der rustbewaarders in Novem-1 her 1813, uitgenoodigd deze militaire plechtigheid bij te wonen, bevond zich. bij den sfaf en ontving de gelukweu- schingen van de aanwezige burcelijke en militaire autoriteiten, terwijl na af loop der inspectie de troepen voor den Haarlemschen held van 1813 defileer den. Ongeveer te 2 uur had ten huize van den heer Enschedé de plechtige aanbieding plaats van het „Adres van Hulde" van Haarlem's burgerij, dat. vervat in een keurig gebonden album, door meer dan 2800 burgers was onder teekend. Het opschrift van die album, m smaakvol pennewerk door onzen stadgenoot P. van Looy vervaardigd, luidde als volgt „Op het 50e Gedenkfeest van Neer- lands onafhankelijkheid brengen de ondergeteekenden, burgers van Ilaai-- lom. Hulde aan Mr. Joli. Enschedé, dit met voorbijzien van, persoonlijk ge vaar, van den lóden November 1813 af,* voor de rusten veiligheid van Haarlem gewaakt en den 19den November de voorloopige stadsregeering bijeen ge roepen heeft. „Zijne kloeke en edele houding in de bange dagen van 1813 wordt met innige erkentelijkheid herdacht door allen, die het \aderland en de stad hunner inwoning liefhebben." Deze album werd den 79-jarigen ju bilaris overhandigd door eene commis sie van twaalf leden, die, bij monde van jhr. L. J, Quarles van Ufford, na mens de burgerij, een aanspraak hield, die op alle aanwezigen een diepen in druk maakte, en menig oog met tranen van dankbaarheid bevochtigde, bij de gedachte aan den zegen, welke het te genwoordig geslacht genieten mag. HAARLEM IN 1870. Dit hoogst belangrijke jaar in de we reldgeschiedenis is van weinig invloed geweest op onze stad. Toch meen ik dit merkwaardige jaar niet geheel stilzwij gend te mogen voorbijgaan. Met genoegen aldus deelden B. en 1 in het gemeente-verslag van dat jaar mede vermelden wij. dat, toen in de maand Juli, bij het uitbreken van den Franseh-Duitschen oorlog, door Z. M. den Koning; vier lichtingen der nati onale militie onder de wapenen w°/ den geroepen, in vier dagen tijds allo hier verblijf houdende verlofgangers die lastgeving ontvingen, van reisgeld voorzien en naar hunne korpsen ver trokken zijn. Gok de oproeping en indeeling van de reserve-schutters dezer gemeente, waaraan eigenaardige moeielijkheden verbonden waren, geschiedde binnen een tijd van vier dagen de buitenge wonc oefeningen in den wapenhandel, met de nieuw sa'..ongestelde twee keur- compagnicën of de ongehuwde actieve en reserve-schutters, uitmakende 240 man. waaronder 8 officieren en 7 on derofficieren, zijn toen aangevangen, en tot in 't laatst van September voort gezet. Wat do inkwartiering van man schappen en paarden, en het leveren van transportwagens voor liet leger be treft, hiertoe kan medegedeeld worden, dat aan alle aanvragen kon worden voldaan, dank zij de welwillende mede werking der ingezetenen en van den heer kolonel garnizoens-commandant. In het geheel werden dit jaar te de zer steile ingekwartierd 630 man en 310 paarden. OPROER TE HAARLEM IN 1871. Nadat in het „Verslag van den toe stand der gemeente Haarlem over 1871" lof wordt toegezwaaid aan het perso neel van de politie en inzonderheid aan den commissaris wegens hun ge drag en activiteit, schrijft men hier verder„Aangenaam is het ons deze gunstige getuigenis na afloop van 1871 tc kunnen afleggen, nu de hulp en dienst der politie in dat jaar dringend noodzakelijk was. Tot ons leedwezen toch moeten wij hier melding maken van de ongeregeldheden, die in de maand Junij van 1871 in onze anders zoo rustige stad hebben plaats gehad. Als aanleiding daartoe werd genoemd het besluit van den Raad van 10 Mei 1871 no. 13, waarbij op grond van de in naburige gemeenten in hevige mate hecrschende pokziekte, terwijl zich ook in onze gemeente verspreide gevallen dier gevreesde ziekte voordeden, werd bepaald, dat de kermis in 1871 niet zou gehouden worden. Dit besluit, door den Raad in het welbegrepen belang van allen geno men, doch waardoor, gelijk van zelf spreekt, vele neringdoenden in hunne middelen van bestaan getroffen wer den, bracht de gemoederen bij den aanvang van de week, waarin gewoon lijk de kermis invalt, in eenige gisting. De onrustige stemming werd niet ver beterd, toen zich het gerucht verspreid de, dat d« heeren Previnaire Co. ten gevolge van gerezen moeielijkheden met het Gemeentebestuur besloten had den, hunne fabriek met 1 Juli 1871 te sluiten. Dit besluit, officieel door de heeren Previnaire Co. aan het ge meentebestuur medegedeeld bij missive van 23 Juni 1871, doch op een schrijven van B. en W. aan de heeren Previnaire Co. weder ingetrokken, had de reeds door het besluit ten aanzien van de kermis ontstemde gemoederen, nog meer ontrust. Terwijl zich aan de avon den van 26, 27 en 28 Juni hier en daar samenscholingen vormden, kwam de zaak aan den avond van den 29en Juni tot eene uitbarsting, die strenge maat regelen noodzakelijk maakte. Benden volks liepen schreeuwende en oproe rige liederen zingende door de straten en voor de woning des Burgemeesters werd de aandrang en ophooping van volk zoo groot en kreeg de demonstra tie zulk een dreigend aanzien, dat de Burgemeester zich genoodzaakt zag de hulp der militaire macht in te roepen. Detachementen huzaren doorkruisten daarop de gemeente, joegen de samen scholingen uit elkander, zoodat 's nachts te 1 uur de rust was hersteld. De Burgemeester zag zich, na het ge beurde, genoodzaakt op 30 Juni eene verordening vast te stellen, waarbij op straffe van gevangenis alle deelneming aan volksoptochten en samenscholin gen van meer dan vijf personen np de openbare straten, wegen en. pleinen van 's namiddags 7 uur tot des mor gens 6 uur werden verboden. Ook de volgende avonden was de opgewonden heid nog groot, die zich door baldda- digheden van allerlei aard, o. a. door het hier en daar inwerpen van glasrui ten openbaarde. Afdeelingen huzaren doorkruisten nog gedurende de avon den van 30 Juni, 1 en 2 Juli de gemeen te, doch de orde werd niet verder ver stoord. DE STRAATVERLICHTING. Letteren en Kunst. „Eigen Haard" van deze week be vat een paar schetsjes: Het Kerstkindje, door Miriam Irgen, en Pernietigend, door Elsjec. Voorts: De Stadhouders van Friesland uit het huis van Nassau, door Mr. M. C. Nijland, met illustra ties, Wapenoefening der schieloopers of de bergen in Noorwegen in 1796, door W. van Roekei, eene reproductie van de schilderij: De aanbidding der Herders van Bernhard Fabritius in de „National Gallery" te Londen, met bij schrift, een en ander over de Potten bakkerskunst der Javanen, door J. E. Jasper, adspirant-controleur B B, met afbeeldingen naar foto's van H. Ver snel, een starattooneeltje door Jeanne II.en ten slotte het portret van den heer Cornelis Stoffel, doctor honoris causa, met een bijschrift van C. Hey- man. Mevr. Holtrop—Van G©ld*r. neemt in beterschap toe. De toe stand mag sedert Woensdag zeer bevredigend genoemd worden. Het behoeft zeker niet gezegd te wor den dat de straatverlichting hier vroe gen zeer primitief was. In het begin dezer eeuw werden de hoofdstraten door stads lantaarns en reverbères ver licht De mindere straten en grach ten waren nog van de oude oliepitjes voorzien, die men in de wandeling gloeiende spijkerknoppen noemde. In de huisgezinnen was het gebruik van- lampen nog lang niet algemeen. De snuiter stond toen nog in vele huizen op een snuiterbakje naast de smeer- of vetkaarsen. In 1835 richtte de Continental Gaz- Association Company te Londen alhier de gasfabriek op en reeds den In Jan, 1837 werd een gedeelte onzer stad door gas verlicht. In Nov. 1846 sloot de stede lijke regeering met bovengenoemde. C. G. A. C. een verdrag, tot verlichting der stad met 144 gaslantaarns, tegen 55 per bek. De Gasfabriek breidde zich al spoe dig meer en meer uit en kondigde daar bij ook eene aanzienlijke vermindering in den prijs harer producten aan. Spoe- dig zag men dan ook met toenemende vermeerdering de inwoners va» Haar lem van deze zoo zindelijke, voordee- ligc en veilige verlichting gebruik ma ken. In het laatst van het jaar 1851 on derging de straatverlichting weder eene belangrijke uitbreiding, door plaatsing in de wijken aan de oostzijde van het. Spaarnc en nog meer andere straten van 61 meerdere gasbecs, waardoor 169 oliepitten kwamen te vervallen, Vier jaar hierna (14 Febr. 1855) werd het gas buiten het Groote Houthek op liet. Plein aangebracht. Toen in 1856 lipt einde naderde van1 het gesloten contract tusschen de gas-' fabriek en de gemeente, werd dit we der verlengd voor den tijd van 20 jaar en wel tot 31 Dec. 1876. Alvorens deze lijd (en einde zou zijn, zouden er ech ter heel wat beraadslagingen in den Gemeenteraad plaats hebben tot op richting eener eigene gasfabriek, want den lOn Maart 1875 besloot de Raad na langdurige discussies, van het oprich ten eener eigene gasfabriek af te zien en met de Imperial Continental Gas- Association eene overeenkomst aan te gaan, waarop aan deze opnieuw con cessie tot ultimo December 1902 ver leend werd. Zooals we weten werd in de Raads vergadering van 18 Mei 1898 besloten, aan de directie der bovengenoemde Maatschappij mede te deelcn, dat de gemeenteraad geen termen vond om eenige overeenkomst betrekkelijk de gasexploitatie in deze gemeente met de voornoemde directie aan te gaan, en ter zijner tijd de noodige voordrachten aan den Gemeenteraad te doen betref fende den bouw en do exploitatie eener gasfabriek vanwege de gemeente. (Slot volgt). Gemengd Nieuws. Berlijnsche knanen. die twee maanden geleden met 3600 mark aan de pleegouders van een hun ner toebehoorende, verdwenen wa ren, zijnte Assouan, ver in Egypte aangehouden. In Amerika is het den ingenieur James Kesley gelukt een telefoon zonder draad tot stand to brengen. De proeven werden genomen te Mineapolis aan beide oevers van de Mississippi op een afstand van 300 Meter en zijn, trots het on gunstige weder, geslaagd. Gevangen legers. In den tegenwoordigen oorlog vangen de Transvaiers veel Engelschen. Maar in 1870 ging het nog meer grootscheeps toe. Den 31en Augustus 1870 werden bij Sedan door de Duitsche troepen 25000 min gevangen genomen en den volgen den dag gaven zich 83000 man Fran- sche soldaten over, met 70 mitrailleu ses, 400 veldstukken en 150 vestingka nonnen. Ongeveer 14000 gewonde Fran- schen lagen op het slagveld en 3000 ontsnapten naar België en legden de wapenen neer. Onder de gesneuvelden was ook een correspondent van het groote Engelsche blad „The Times", die te dicht bij de plaats van het ge vecht gekomen was. Den 27en October van hetzelfde jaar gaf maarschalk Bazaine, nadat hij m den omtrek van Metz verscheidene koe ren verslagen was, zich met zijn gehee- le leger over. Met hem gaven zich over de maarschalken Canrobert. en Le Boeuff. benevens 66 generaals, onge veer 6000 officieren en 173000 manschap-| pen, waaronder de keizerlijke garde. Ook vielen den Duitschers hierbij 400 kanonnen, 100 mitrailleuses en 53 ade laars of standaards in handen. Het hof van assises te Gent heeft den beruchten Hendrik de Jong schuldig verklaard aan dubbelen vrouwenmoord en hem bij verstek ter dood veroordeeld. Men gelooft dat de misdadiger naar Amerika ontvlucht is. Da oorzaak van hat vergaan van do „Gneiesnau". Algemeen wordt het vergaan van het Duitsche opleidingsschip „Gneisenau" op de reede van Malaga toegeschreven aan het feit, dat er geen stoom in de ketels was en de vuren uit waren. Voor deze omstandigheden bestaan geen voorschriften bij de Duitsche ma rine. Bij de Engelsche zeemacht, zoo wel als bij de Amerikaansclie daaren tegen, bestaat het voorschrift, dat oor logsschepen, die voor anker liggen, hun vuren altijd moeten aan hebben. Had de „Gneisenau" in deze omstan digheden verkeerd, dan was zij waar schijnlijk in de gelegenheid geweest, de volle zee te bereiken er» het ongeluk zou niet gebeurd zijn. Olifantschildpadden. De olifantschildpadden behooren tot een geslacht van reuzenschild padden, dat snel aan het afnemen is en tot een spoedtgen ondergang gedoemd schijnt te zijn. In vrijheid vindt men de oli fantschildpadden nu nog slechts zeilschepen de eenzame Indische eilanden om zich van versch wa ter te voorzien, dan werd meteen iiital levende schildpadden aan boord genomen. De dieren werden gemakkelijk opgeborgen, konden zonder nadeel maanden lang zonder voedsel, hadden dus geen verzorging noodig en werden geslacht, zoodra er gebrek aan vleesch kwam, om in het dage lij ksch en soms voor de gezond heid schadelijke pekelvleesch eene gewenschte afwisseling te bren gen. Op Réunion, waar in het begin van de iSe eeuw overvloed van zee- en landschildpadden was, zijn deze dieren het eerst uitgeroeid en wel zóó, dat geen spoor van hen is even. Op Rodriquez en Mauritius is het evenzoo gegaan. Leguat, dat in 1691 Rodriquez be zocht, zegt hiervan „Er zijn hier zooveel schildpadden, dat men dik wijls van twee- tot driehonderd stuks tot een leger vereenigd kan zien en men wel honderd schreden over hare ruggen kan ioopen." Van Mauritius zegt Grant om streeks 1740 in zijne geschiedenis van dit eiland hetzelfde. Niets van al dien rijkdom is gebleven. Slechts op Mauritius leeft, op de plaats der artillerie-barakken te Fori Louis, nog een eenig dier van eerbied waard i gen ouderdom. In 1810 werd dit dier in het verdrag, waarbij het eiland van de Franschen aan de Engelschen overging afzonderlijk gemeld. Men schat zijn ouderdom op minstens 200 jaren. De eenige reuzenschildpadden dezer Oostafrikaansche eilanden zijn die van Aldabra waar de En gelsche Regeering haar beschermt en die. welke op de Seychellen eene schuilplaats hebben gevonden. Het is^ wetenschappelijk van groot belang, dat op eenzame eilan den in den Indischen Oceaan en ver daarvan in den Grooten Oce aan reuzenschildpadden leven, die elkander bijna gelijk zijn. Zij zijn te herkennen aan den langen hils den kleinen kop en de donkere bijna altijd zwarte kleur. Het hoo- ge rugschild en de plompe nooten kenleekenen haar als echte land schildpadden, die vooral niet ver ward moeten worden met de reu- zenzeeschildpadden, waarvan de zoogenaamde schildpadsoep bereid wordt. In de laatste jaren zijn verschei dene malen levende olifantschild padden naar Europa gebracht. In 1895 bracht Dr. Voeltzkow zes schildpadden van Aldabra mede. Zij leefden een jaar in den Ham burger Zoölogischen Tuin. Het zwaarste dezer dieren woog 103 kilogram. Reeds in 1896 ontving de Ham burger Tuin van Dr. Aug. Brauer twee andere exemplaren, waarvan het grootste 125 cM. lang, 80.5 cM. breed en in rust 57.5 cM. hoog is. Het weegt 250 kilogram. Beide schildpadden leven op het oogen- blik nog. Einde April van het vorige jaar heeft de Duitsche diepzee-expeditie onder Prof. Chum, opnieuw een aantal olifantschildn^idden van de Seychellen medegebracht. Een daar van, in het bezit van den Duitschen Keizer, bevindt zich te Potsdam; een is den Berlijnschen, twee zijn den Breslauer Zoölogischen Tuin toegewezen en een is te Hamburg gebleven. De Hamburger Zoölogischen Tuin; bezit nu niet minder dan zes oli- lantschildpadden van verschillende grootte. Men dient zijn eieren noch te stoppen in gekookte stijfsel, noch ze te besmeren met vet en ze te wikkelen in papier. Men moet ze evenmin met eiwit bestrijken en ook niet met eiwit, rijstmeel en gestampte haver. Het helpt ook niet of men ze met eiwit en zaag sel behandelt en ze dan voorzich tig met de breedste zijde naar be neden zet; en ze in gebluschte kalk zout en salpeter te bewaren, is het minst afdoend middel, zoonis oü deze tentoonstelling gebleken is. Laten onze kippenhouders en eierenhandelaars dit nu uitknippen en er hun voordeel mêe doen. Eieren bewaren. Kippenteelt en eierenhandel be hooren tot de helaas vele zaken, die in ons vaderland verwaarloosd worden, ofschoon jaarlijks milli- oenen eieren uit het buitenland worden aangevoerd en wij. indien wij slechts de moeite deden ons goede vakkennis eigen te maken daarin een belangrijke bron van inkomsten en welvaart konden vinden. In het buitenland, waar men be ter op de hoogte is, neemt men alle mogelijke maatregelen om deze belangrijke bron van volkswelvaart zoo kwistig mogelijk te doen vloeien. Zoo heeft het Birminghamsche landbouwerscomité op zijn laatste ianiscuuupauuci» u«* «,v-0 op het noordelijk van Madagaskar tentoonstelling gelegenheid gege- ïn den Indischen Oceaan gelegen ven een praktische proef te nemen, eiland Aldabra. Op dc verder noord- d'io misschien zal bijdragen om oostelijk gelegen Seychellen worden vele huismoeders en nóg meer zij nog slechts in gevangenschap i eierenhandelaren in staat te stel- Jehouden. Vroeger kwamen deze schildpadden en eenige andere soorten reuzenschildpadden ook voor op de eilanden Mauritius, Réunion en Rodriquez. Het eerste bericht van reusach tige schildpadden, zooals men zo toen ter tijd van dergelijke af metingen nergens op de wereld ge kend had, brachten de Oostindie- vaarders mede, die kort na den ont- dekkingstocht van Vasco da Gama de genoemde eilanden bezochten. N'iet veel later kwam van de andere zijde der aarde, van de onder den equator gelegen Schildpadden-ei landen in liet westen van Zuid- Amerika, het bericht, dat daar der gelijke kruipende dieren gevonden werden, en wel in zulk een menig te, dat men de nieuw ontdekte eilanden naar de Galapagos de Schildpadden noemde. Van dit oogenblik begon de ver nietiging dezer groote tweeslachti ge dieren, daar zij voor de Oost- Indievaarders een gemakkelijke en waardevolle buit waren. Bezoch ten deze zeevaarders met hunne len, de noodige maatregelen te ne men, dat een ei versch blijft. Men had twee prijzen uitgeloofd voor de beste voorzorgsmaatrege len, die op dit punt konden geno men worden en den len Augustus jl. hebben niet minder dan tien mededingers hun eieren ingele verd op die tentoonstelling, welke dus den geheelen zomer en herfst door bewaard zijn en nu dezer da gen, dus na een tijdsverloop van vier maanden, onderzocht zijn. De eerste prijs werd toegekend aan een exposant, die zijn eieren voorzien had met spek, zout en turfmul. Den tweeden prijs kreeg een ander, die ze insmeerde met vaseline, ze daarna wikkelde in katoen en ze zoo in zemelen ver- Beide methoden schijnen bijna even goed te zijn. Daar er even wel teillooze recepten bestaan zal het niet ondienstig zijn, de acht andere behandelingswijzen ook mede te deelen, met. de uitdrukke lijke bijvoeging, dat ze bleken ge heel verkeerd te zijn. VI. Het Tweed© JKeijerrijk. 1860—1870. Met de vestiging der Italiaansche een heid onder een vrijzinnig gouverne ment ontwaakte in veie landen van Europa een nieuw politiek leven. Maar de kamp droeg geen revolutio nair karakter. Na 1860 ging het alleen om de practische toe passing en doorvoering van de liberale beginselen, die in 1848 hadden gezege vierd. Een troon alleen werd langzamer hand ondermijnd die van Napoleon. De kerkelijke partij vergaf het hem niet dat hij den Paus had laten aan randen. En de poging tot toenadering naar de zijde der liberalen mislukte, omdat de kleine concessies deze partij niet verzoenden. De standvastige houding van den Paus, die niet. van het wereldlijk ge zag afstand wilde doen bracht Napoleonl wiens troepen Rome bezetten, nog meer in het nauw. Eindelijk sloot de Keizer in 18G4 de zoogenaamde September-con- ventie, waarbij de Italiaansche regee ring zich verbond de stad Rome en het overgebleven gebied van den Paus te zullen ontzien en zoo noodig te be schermen; zelf zou zij haar zetel naar Florence overbrengen. Van zijn kant beloofde Napoleon III zijn troepen uit Rome te zullen terugtrekken. De Keizer verspeelde er zijn bondge nootschap met Italië mede, en joeg de geestelijkheid in Frankrijk er door te gen zich in het harnas. Van nu af aan voerde de geestelijkheid een stelselma tige oppositie tegen allerlei regeerings- voorstellen. Ook de Paus was meer ver gramd dan ooit. Bovendien gingen in Frankrijk al lerlei elementen samen in het bestrij den van de Mexicaansche expeditie. Men weet hoe, nadat Amerika waar in na den burgeroorlog tusschen Noord en Zuid het Noorden, d. i. het absolu tisme zegevierde op grond van de Monroe-leer (Amerika voor de Amerika nen) de terugtrekking der Franschc troepen had geüischt, de korte regeering] van Maximiliaan van Oostenrijk, met diens dood door den kogel, eindigde. Ware Napoleon's échec in Mexico nog in evenwicht gehouden door triomfen of materieele vcordeelen elders. Maar zijn staatkunde leed overal schipbreuk. In Pruisen had de oppositie den strijd aangebonden. De weigering van het gevraagde bedrag voor het leger was het sein. Tot tweemaal toe ontbond de Koning het Huis van afgevaardigden, tot tweemaal toe keerde de oppositie meerderheid even sterk terug. Door welke concessiën de regeering haar ook trachtte te bevredigen, haar verzet be gon voortdurend opnieuw. In dezen hachelijken toestand nam Otto von Bismarck de opdracht aan een nieuw Ministerie te vormen. Onver vaard greep hij het Huis aan. Zoodra hij zich verzekerd had dat onderhandelingen niet baten zouden, liet hij de uitgaven alleen ter goedkeu ring aanbieden aan het Heerenhuis, waar zij goedgekeurd werden. Deze on gewone en ongrondwettige wijze van handelen werd eenvoudig verdedigd door een beroep op de grondwet zelve, die niet voorzag in het bezwaar van een geschil tusschen de Staatsmacht in zake de dekking van de Staatsuitga ven. Drie jaar lang hield Bismarck den strijd vol, intussciien met den Koning werkend vcor Duitschland's eenheid en de grootheid van Pruisen. In Weenen was het gouvernement na 1860 in groote moeielijkheden geraakt, liet prestige van de regeering was door de nederlaag verzwakt, en do liberale hervormingen die zij aanbood leden schipbreuk op de verschillen tusschen Duitschers en Hongaren. Verzwikt door de aanhoudende twis ten kon zij inderdaad niet het middel punt zijn van een grooten Duitschen Statenbond, en Bismarck verklaarde rondweg als zijne meening dat Oosten rijk zijn zwaartepunt behoorde te verleggen naar de hoofdstad van Hon garije. Weer breken er stormige dagen aan. Denemarken zag zich Sleeswijk en Hol stein ontrukken. Oostenrijk sloot zich hij Pruisen aan door het drijven van Bismarck. Bij het verdrag van Gastein in 1865 behield Oostenrijk I-Iolstein en Pruisen Sleeswijk. De Deensche oorlog had den Bond uit elkaar gerukt. Het verdrag van Gastein was niets dan een wa penstilstand, tegen den wil van Bis marck gesloten. Hij wilde den oorlo en door den oorlog de oppermacht van Pruisen in Duitschland. Zoo geschied de. Oostenrijk zag zich bij Sadowa en Königgratz verslagen.. 23 Augustus werd te Praag de vrede geteekend, en hiermede was de Duitsche bond opge lost. Hij maakte plaats voor een N.- Duitschen Bond onder opperhoogheid van Pruisen. Wat het binnenland betreftHet ver zet tegen den Koning cn zijn vermete- len Minister was door den oorlog be dwongen. Pruisen's politiek had het merkwaardig resultaat niet kunnen be reiken zonder dat de staatkundige toe standen in het buitenland daartoe had den meegewerkt. Rusland had ziel strikt onzijdig gehouden. Keizer Alexander II bleef wcliswa| autocraat, maar toch toonde hij in ine nig opzicht den weg der hervorming t willen inslaan. Echter deed de Poolsche opstand vi« 1863 Alexander de politiek van zijn eer ste regeeringsjaron verlaten; en he stelsel van het absoluto gezag keerd met 1864 terug. Engcland's onzijdigheids-staatkund van dezen tijd kostte het land voorloo pig zijn prestige, maar het had gelegen beid tot ontwikkeling. De reform vai 1867 maakte een groot aantal gezetei burgers uit den arbeidersstand tot kle zers. Het was hun tc doen oin meer vrij heid voor de krachtig groeiende trad* unions. Het eenige wat Bismarck no overschoot was Frankrijk te weerhon den van inmenging, gebruik makend van de constante weigering van 0os tenrijk om Venetië aan Victor Emanui af te staan, polste hij aan de eene zijd1 de Italiaansche Regeering over een vei bond, dat tegen Oostenrijk gericht zo zijn, aan den anderen kant overleg hij in de bijeenkomsten te Biarritz pe soonlijk met Napoleon III groote plai nen tot wijziging van de bepalinge van hot Weener congres, waarvan h( bedoelde Pruisisch-Italiaansche ve bond een onderdeel was. Pruisen had veel succes met den oo; log tegen Oostenrijk, en Frans Jozi wa9 weldra gedwongen Venetië af t staan. Napoleon had de kansen km nen keeren. maar hij weifelde en hiel zich eindelijk stil. Italië was ongelukkig geweest in de krijg, en moest zich dus neerleggen b Pruisens vredesonderhandelingen. V netië werd aan Napoleon III afgestaa die het vervolgens, na volkssteramin aan Italië afstond maar dit land vn het genot van de winst vergald nietc wapenen hadden Venetië aan het Rij gebrachthet was een geschenk aa een overwonnene. Nooit vergaf het vo! Napoleon dezen smaad. y Niet Frankrijk maar Pruisen wa thans de toongevende mogendheid Europa geworden. Het kon niet uitbl ven of beide landen moesten weldi1 den strijd om de hegemonie aanbinde Oostenrijk kampte erger dan oi J met binnenlandsche onlusten, en b 8 ;evolg was de scheiding in Duitschec Hongaarsche landen, slechts door de gemeenschappel ijken monarch ven -t nigd. Overigens zijn sedert beide lai den geheel zelfstandig. Voor Pruis* c leverde het verdeelde land geen gevai meer op. .3 Italië zou Frankrijk evenmin ste j nen en bovendien was de Luxembui sche quaestie toen door tusschj komst van Bismarck verhinderd wei dat Koning Willem der Nederland! het groothertogdom aan Keizer Naf leon verkocht eene nieuwe verna ring voor Frankrijk. Dat gevoel uil zich in scherpe uitvallen tegen Pn 1 sen. E De zieke, zwakke Napoleon III vil niet welken weg hij zou inslaan «JJ zijn land tevreden te stellen. Hij dag concessies aan de liberalen, en hield - een oogenblik later mede op, na aa dringen der clericalen. Het was slecl in schijn dat tijdens de tweede gro tentoonstelling te Parijs het Keizen nog eens in vollen luister schitterde, Onder zulke omstandigheden b haalde Garibaldi zijn aanslag op Roi Napoleon zag dadelijk, dat hij mo helpen, wilde hij niet geheel breken! de clericalen. En hij stuitte dan o spoedig bij Mentana het verder vol ukken van Garibaldi, daarmede wereldlijk gezag van den Paus i rend maar zich stellend tegenover lege e ring van Victor Emanuel. Overal verloor Frankrijk veld. I bijv. in de quaestie der aanhecht f van België aan Frankrijk. Onverwaj werd het publiek verrast met de tijd dat een Fransche maatschappij j schillende spoorlijnen had overgi men. Door een handigen zot wist f Belgische kabinet echter het Fran! spel te doen verliezeneen snel ie diend en onmiddellijk aangenj i wetsvoorstel verbood eiken, verl i van spoorwegen, die zonder goedl ring van de regeering was geslö 1 Ook deze laatste teleurstelling wer I Frankrijk aan Pruisen geweten.' haat groeide, maar medestanders 1 den niet gevonden worden. Het Kei schap begon zich zwak to gevoe Tusschen de twee vuren van het ul montanisme en het radicale liberal! geplaatst, zocht het tevergeefs naar "ast standpunt om tegen beide veil wezen. Nog eenmaal gaf het plcbf! l den Keizer: eene glansrijke over ningde volksstemming verkla zich met 7 milliocn tegen and© millioen stemmen voor het libt Keizerrijk. J j De Paus had inmiddels den strij gen het liberalisme voortgezet o; I; ooconomisch concilie te Rome (18 '70) werd het leerstuk der onfeil heid met groote meerderheid aan; men. De eindstemming over het o baarheidsdogma viel samen m oorlogsverklaring van Frankrijk Duitschland 19 Juli 1870. Aanle daartoe was de candidatuur va prins uit het Huis van Hohenzc voor de Spaansche troon. Men kent den uitslag. Frankrijk haast overal geslagen, do Keize vangen genomen, en de Duitschei" !i ten Parijs binnen. Nog voor het we bewind, onder Thiers de vredes waarden kon samenstellen, brac l gevaarlijke Parijsche commune gemoederen in beweging. Eerst i laatst van Mei, na een verwoed ge met de troepen was de rust berst Met den val van het Keizerrijk ook Frankrijks overwicht Ol Europa. Naar het Historisch Gedefl van Dr. F. J. L. Kramer, uitgavj het N. v. d. D.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6