NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Nieuwjaars-Advertentién. ieuwjaarswensclien, Koning Mammon. o Se Jaargang. 0 HAARLEM'S Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Cts.iedere regel roeer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Adrertentiën ran 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden 1.30 dfffGroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 mL. fffnn Reclames 30 Cent per regel Afzonderlijke nummers0.02% on Bureaux: Gebouw Het Spaarne. Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. de omstreken en franco per poet0.45 Intercommnnale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE T< A MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Góné)-ale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 311»* Faubourg Montmartrc. nummer bestaat uit acht bladzijden. venals vorige jaren bestaat er nu weder gelegenheid tot het van dit blad, tegen den prijs van a contant, voor hoogstens vijf els, elke regel meer 5 cents, wel in het nummer dat Maan- (31 December) verschijnt, nzenkng met bijvoeging der kan geschieden tot Maan- 10 uur. Een spoedige zending der annonces wordt iter diingend verzocht, n den omtrek kunnen deze aan de agenten wor- opgegeven. De Directeur. J. C. PEEREBOOM. Dagblad van 28 Dec vat o. a. Kitchener's Kerstverrassing, De ta der gezanten. Haagsche brief, n terugblik op Haarlem in de de eeuw (Slot), Liberale Unie, d. Tooneel, De Negentiende nw YII. Politiek Overzicht. \itchener heeft het niet noodig ge- de wereld langer wijs te ma il, dat hij zelf den toestand in de apkolonie niet ernstig inziet. Wel maakte hij het voorbehoud, dat zich misschien geen juiste mcening den waren stand van zaken n vormen, doch er schijnt hem nu elk geval een ander licht te zijn op gaan. Hij heeft zich de lange reis n Pretoria naar het zuiden moeten troosten en het historische Christ- in de Transvaalsche resi- ntie, dat noch voor Buller noch voor was weggelegd, heeft hij als ude keuken aan de Aar kunnen nut- De opperbevelhebber van de ïgelsche legermacht heeft zijn hoofd- tegen wil en dank naar de moeten verleggen. De aankomst van den Britschen ge- is het sein geweest voor n paar quasi-rooskleurige telegram- en over den toestand. Natuurlijk, ant hoe hardvochtig men ons den van Soedan afschildeide, het was niet te verwachten, dat hij zijn op hun meest geliefden roet in 't eten zou gaan wer- door jobstijdingen van het oorlogs- omdat de Boeren hem zelf zijn lumpudding hebben bedorven. Aan ie grootmoedigheid van Kitchener al zijn wij zoo vrij de optimistische erichten over de schade der spoorwe- en en het paal en perk stellen aan den aval toe te schrijven. De welwillende oging is niettemin maar half gelukt, /ant de magere mededeelingen zul len wel niet bij machte zijn bij een neerslachtig gestemden Londenaar een feestelijke stemming voor den dag te roepen. Feitelijk komen zij neer op een paar nietszeggende frases. De strem ming op het spoorwegverkeer is hoofd zakelijk aan de regens toe te schrij ven, heet het, en er worden maatrege len genomen om den inval tot staan te brengen. Het laatste geschiedt nu al veertien dagen lang met negatieve re sultaten. Wil men iets als der moeite van het opmerken waard beschouwen, dan is het de tijding uit Nauwpoort Kitchener is dus van de Aar even oostwaarts gespoord dat Britstown door de bereden infanterie is bezet en de Boeren naar Prieska, nx. a. w. naar het noordwesten zijn teruggetrokken, Het verlaten van Britstown behoeft ech ter volstrekt geen Engelsche zegepraal te beteekenen. Wanneer de republikei nen van dddr op de Oranje-rivier wa ren teruggetrokken, kon er misschien nog sprake van zijn. Nu zij verder de kolonie al is het dan ook westwaarts intrekken, ontgaat ons althans de strategische beteekenis van de herbe zetting van Britstown. Ziedaar, Kit chener's gansche Kerstverrassing voor het Engelsche publiek, dat er zoo mo gelijk, alles wel beschouwd, nog slech ter afkomt dan verleden jaar. En de maatregelen, die Kitchener, naar hij zelf seint, bezig is te nemen, om „den inval in de kolonie tot staan te brengen", zullen dus voorloopig wel heel krasse maatregelen moeten zijn. Eindelijk is men zoo ver, dat de nota door alle gezanten te Peking is onder teekend. Er zijn niet minder dan 12 krasse eischen door de mogendheden aan China gesteld, eischen, die inder daad wat strengheid betreft, niet voor die der eerste nota's, toen men nog versch onder den indruk van 't gebeur de was, behoeven onder te doen. De doodstraf voor de schuldige prinsen is veranderd in de strengste straf volgens Chineesche wetten, dus waarvan de be paling aan Chineesche autoriteiten is overgedragen. Maar de eischen van het standbeeld voor Von Kettler en van de monumen ten op de graven der vermoorde vreem delingen en van de hervorming van het Tsjoeng-li-Yamen en van de scha deloosstelling, om er maar enkele te noemen, zijn gebleven. Wat die scha deloosstelling betreft, heel typisch is het antwoord van prins Tsjing,den me de-gevolmachtigde van Li, dat de par ticuliere staatseigendommen, te Peking in beslag genomen, in waarde volko men overeenkomen met de schadeloos stelling, die de gezanten verlangen. Zoo gaat het als je aan 't rooven bent, wat je van anderen zelf rooft, telt niet. Buitenlandsch Nieuws. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZLTD-AFR1KA. Een strijdmacht met zeven kanon nen, seint Kitchener, verdreef den 18en de Boeren van de kopjes elf mijlen ten noordwesten van Steynsburg. Vier Engelschen werden gewond. De Boeren lieten een aantal doodën achter en trokken terug naar de Zuurbergen, waar zij, naar men gelooft, den 24n nog verschanst wa ren. Er bestaat echter voor hen geen kans om door te breken. De Engelschen bezetten Steynsburg den 19n December De „Daily Mail" verneemt uit Kaap stad van Woensdag dat de vijanden, die bij Odendaal-drift de Oranje-rivier overstaken, verschanst zijn in de Zuur bergen. Men zegt dat ze voor het mee- rendeel koloniale rebellen zijn. Er is een strijdmacht uitgezonden om hen te verdrijven. Lord Kitchener concen treert snel een groot aantal troepen. De „Morning Post" verneemt uit Kaapstad dat de Boeren Steynsburg aanvielen, maar werden afgeslagen en op hun beui't aangevallen, waarop zij naar de Zuurbergen vluchtten. En gemengde strijdmacht van huza ren en kolonisten stiet den 23n op een lager van 300 Boeren, 15 mijlen ten noordwesten v n Burgersdorp en trok met geringe Azen terug. Er wordt .ld dat een eskadron Yeomanry dai Je ui itstown terug trekkende Boeren achtervolgde, in een hinderlaag viel. Het eskadron leed zware verliezen, de rest werd gevangen genomen. Stadsnieuws HAARLEM, 27 Dec. Maandag 24 Dec. is een begin ge maakt met het bouwen van het 13de lokaal aan de school F gelegen in de Haarlemmer liedestraat. Dit lokaal zal speciaal worden ingericht voor teeken lokaal, daar dit nog aan de school ont brak. Matinée-Brongebouw. De matinée op 2en Kerstdag in het Brongebouw ontleende een bijzondere aantrekkelijkheid en belangrijkheid aan de eerste uitvoering van een suite voor orkest, gecomponeerd door den nog jeugdigen toonkunstenaar Corne- lis Andriessen te Hilversum. Het werk is getiteld: „In Gooilands dreven" en geeft in vijf afdeelingen eenige indruk ken weèr, door den componist op wan delingen door zijn geboortestreek op gedaan. No. 1, „In de vrije natuur" is een bekoorlijk muziekstuk met een bevat telijk melodieus hoofdthema, waarin het landelijk karakter zeer goed is uit gedrukt. De instrumentatie, overigens mooi van klank, had m. i. nog wat luchtiger en doorzichtiger kunnexa zijn, en wat meer rust in de voordracht ik bedoel juist geen langzamer tempo; trouwens de componist leidde zijn werk zelf zou geloof ik den goeden indruk nog hebben versterkt. De tweede af deeling „Op de heide", of „op de eenzame heide" (ik heb geen programma) is voor enkel strijk instrumenten geschreven. Zeer expres sief en consequent thematisch behan deld zonder de voorstelling van den hoorder nu juist tot de „heide" ta be palen. Er ligt over dit stuk een me lancholisch waafs; in zooverre ken schetst het de elegische stemming die over ons komt bij het eenzaam dwalen over de heida Maar de frissche geuri ge luchtstroom, de leêge, wijde verte, he't geheimzinnige, droomerige lijkt hier door den toondichter niet sterk genoeg gevoeld om het in zijn muziek tot uitdi-ukking te brengen. Beter en belangwekkender in het opzicht van muzikale plastiek is het derde deel: „Bij een hunnebed." Iïier is de situatie heel wat scherper afge lijnd. Alleen viel xxxij op dat de hoofd- stemxxxing en ook het hoofdmotief van dit gedeelte geen voldoende tegenstel ling geeft tot het voorgaande nummer. Overigens werkt hier het motief dat als tweede thema dienst doet (een omkeering van het eerste) als contrast zeer gelukkig. No. 4 „Muikierberg, Idylle" wilde mij niet recht aanspreken. Na de heide voorgaande, somber getinte nummers had ik hier een stukje bloeiend natuxxr- leven verwacht. Alleen de lichte, zon nige toon gaf in dit opzicht eenige bevrediging; maar niet in voldoende mate om het gevoel van monotonie vooral verooi'zaakt door het weinig zeggende en toch te zeer op den voor grond dringende motief der blaasin strumenten te voorkomen. Wellicht zou een geheel volmaakte uitvoering in een acustisch gunstiger lokaal een meer bevredigenden indruk hebben doen ontstaan. Het laatste nummer noemde de componist „Volksdans". Hier is, wat betrejft motiefbewerking in verband met orkestratie veel bereikt. Een typig motief treedt, na een eenigszins breed sprakige thematische inleiding, in de violen op, wordt fugatisch bewerkt, waarbij, na de strijkinstrumenten ook het hout en het koper ingrijpt, modu leert op dikwijls verrassende wijze, vex-toont zich nu eens recht, dan om gekeerd, of ook in beide vormen tege lijk, maakt zich straks in de bazuinen breed tot zijn dubbelen omvang, waar bij de strijkers zijn oorspronkelijken vorm handhaven, laat zich even gewil lig tot de helft van zijn eerste noten waarden reduceeren en zet aldus zijn lustig spel voort tot eenige maten voor het slot, om dan met een quasi ernstig gezicht zijn congé te nemen. En hiermede neem ook ik afscheid van dit in vele opzichten zeer belang wekkend opus dat mij toeschijnt nog wel geen volslagen meesterwerk te zijn, maar zeer zeker een daad die den heer C. AndrtesseiL zeer tot eer ver strekt en met groote belangstelling zijn verderen arbeid doet tegemoet zien. De heer Chr. Kriens en zijn wakke ren mannen mogen wij er dankbaar voor zijn dat zij ons in de gelegenheid stelden dit werk van een talentvol landgenoot te leeren kennen. De ge legenheid daax*toe wordt helaas nog steeds te zelden gegeven, dan dat wij niet met voldoening op deze uiting van kunstbroederlijke sympathie zou den wijzen. PHILIP LOOTS. In het Brongebouw is door de kinderen van een tweetal Zondags scholen het Kerstfeest gevierd. Maandagavond waren de kinderen van de Zondagsschool onder lei ding van Ds. Moeton, aldaar bij eengekomen. Op recht aangename wijze werd het feest door de jeugd gevierd. Tal van liederen werden gezongen en het jonge volkje ruimschoots j onthaald op allerlei versnaperin gen. Verder sprak Ds. Moeton de j kleinen toe en werd een tooverlan- taarn vertoond. De ouders woonden deze Kerst feestviering bij. Bij hel huiswaarts keeren kreeg elk kind als herinne ring aan dezen prettig en avond een geschenk. Dinsdagavond werd door de Haaiiemsche Jongc-lingsvereeniging het feest aldaar gevierd. O. a. werd een sciopticon vertoond. Tentoonstelling van druk werk. Door de Afd. Haaidem van den Algemeenen Nederlandschen Typo- graf en-Bond is het plan gevormd, om op den laatsten Zondag in de maand Januari bij genoegzame deelneming eene tentoonstelling van fraai druk- en bindwerk te houden, met het doel, om het mooie en kunstige van het vak onder de oogen van het publiek en vakge- nooten te brengen. Bedoeld wordt niet alleen Druk- en Bindwerk, maar alles wat in den ruimsten zin op het vak be trekking heeft. De tentoonstelling zal gehouden worden in eene der zalen van de Sociëteit „De Kroon" waar vol doende ruimte is, om eene flinke verzameling tot haar recht te doen komen. Voor al het ingezondene zal de meest mogelijke zorg worden gedra gen, terwijl voor directe terugzen ding zal worden gezorgd. Aan het slot. der rondgezonden circulaire verzoekt de afd. de medewerking der patroons en tevens te vermel den of het gezondene wordt terug verlangd of ter beschikking van het tentoonstellings-comité blijft. Gevonden Voorwerpen. Een paraplu ie, twee portemonnaies met geld, een kinderschoentje, een gouden oorbel, eeix ring met zes sleu-1 teltjes. een witte handschoen, een blau we kixxderpelerine, een paar bruinlede-1 ren handschoenen, een klein bruin hondje, een bruinharige hond, een por- temonnaie met 2 spooi'kaartjes, een portemonnaie met manchetknoop. De heer O. J. ten Thije, plaatsvervan gend hoofd aan de le Burgerschool al hier is, na'afgelegd vergelijkend exa men, waaraan een honderdtal candida- ten deelnamen, als no. 2 geplaatst op de voordracht voor hoofd eener school to Utrecht. Een bewoner van de Rxxstenhurger- laan, die de Kerstdagen elders had doorgebracht, kwam bij zijn thuis komst tot de onaangename ontdekking dat gedurende zijne afwezigheid zijn huis door dieven doorzocht was, die het een en ander wat van hun gading was medegenomen hadden. Het zijn zeer waarschijnlijk geen vreemden geweest. De politie is met liet een en ander in kennis gesteld. 25-jarig jubileum. Heden herdacht de heer J. Andréa meesterknecht hij de heeren Jager Ger- lings, firma J. II. Enschedé, wijnhan delaren aan 't Spaarne alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaren bij die firma in dienst trad. Hedenochtend werd de jubilaris met zijn gezin in de werk plaats verwelkomd en hem namens zij ne patroons met eene toepasselijke re de een gouden remontoir-horloge niet inscriptie aangebodenvan het kan toorpersoneel kreeg hij een daarbij be hoorenden gouden ketting, terwijl de knechts hem verrasten met 2 fraaie gravures in lijsten. Zeker zal de trou we dienaar met genoegen op dezen dag terug zien. Specialiteiten - Voorstellingen. In de sociëteit „Vereeniging" trad Woensdagavond een nieuw speciali teiten-gezelschap op met een zeer ge varieerd programma. Veel applaus werd o. a. ingeoogst door den heer Jos. Willemse, bariton, oud-lid van de Ned. Oi>ei*a. „Een komedie bij een doleerende dominee", een operette, die door een drietal leden van 't gezelschap werd opgevoerd, voldeed ook zeer; het was een hoogst komische grap, die goed werd vertoond. Voorts kwamen op het programma nog tal van aantrekkelijke nummers voor, die allen buitengewoon in den smaak vielen. Wat voor de „Vereeniging" gezegd is geldt ook voor „de Kroon." Ook daar was het stampvol en ook daar was het succes enornx. „De Kroon" had even eens een goed gezelschap, dat de men- schen uitstekend wist te cermaken „Jan de blikseinkelner" en de geestige coupletten van den Holl. Karakterko miek Maurice Dumas waren de grootste attracties. Vermelden wij nog het optreden van den salto-mortale springer mr. Charles Brocco en van den heer en me vrouw Dumas, duettisten. De heer L. A. Alting Mees. waar- nem. adj. controleur bij de belas tingen alhier, is benoemd tot Ont vanger te Mijdrecht, en de heer A. J. van Eek. insgelijks waarn. adj. controleur hier ter stede tot idem te Maastricht (buitengemeente,) Feuilleton. HOOFDSTUK I. In één der keurige villa's die Lickfiekl Road, Maida Hill N.W. waren de luiken reeds gesloten, en het gas opgestoken. Hoewel een zeer fatsoenlijke, is Maida Hill toch beslist geen aristo cratische buurt. Het was kil en mistig op dien Octoberavond nu ongeveer zes jaar geleden; de tafel in de net maar schaarsch gemeubelde eetzaal stond voor twee personen gedekt. De massieve tafel, de leuningstoel en de twaalf andere stoelen, alle zeer solide en met leder bekleed dat echter door het gebruik min of meer versleten was, met een buffet een donker versleten kleed, ver bleekte gordijnen die eenmaal van een mooie donkere rcode kleur wa ren geweest, een paar ouderwet sere schilderijen aan den muur ziedaar het ameublement. Het eenige ornament was de pen dule op den schoorsteenmantel.Van bloemen, bibelots, hetzij bronzen of porceleinen. geen sprake. Toch lag er over de kamer geen waas van veronachtzaming. De meubels, het koper aan het vuurscherm, het zil verwerk op tafel zagen er goed on derhouden uit en de haard glom u legen terwijl het vuur hoewel niet groot in de ijzeren staven weei*- kaatste. Een eenvoudige vrouw met een stroef gelaat gekleed in een zwarte japon met wit boezelaar en een muts op het hoofd, die met banden onder de kin bevestigd was, be diende de convives. De oudste scheen de gastheer te zijn. Deze- was een bejaard reeds eenigszins gebogen man met een grooten mond en dunne lippen, scherpe blauwe oogen. een welbe sneden gelaat en een laag voorhoofd Zijn haar was bijna wit en er lag een norsche uitdrukking op zijn gelaat. Zoo juist had hij een stukje van een heerlijk gebraden schapenbout gesneden en hem aan zijn gast overhandigd, terwijl de huishoud ster een soepterrine wegbracht. Zijn gast was vele jaren jonger en een lange welgemaakte, net ge- kleede man met een zeer fatsoen lijk doch volstrekt geen knap uiter lijk. Ziedaar de beschrijving van 's mans gelaateen breed voorhoofd een hoekige gladgeschoren kin een besliste zelfs harde mond, donkere tint, bruin haar en groote diepden kende donkerblauwe oogen. Zijn handen waren smal, doch gespierd en hielden wat zij aangrepen stevig vast. Beide heeren waren nog in morgen toilet; dat van den oudsten was wel goed afgeborsteld doch vertoonde de sporen van- veelvuldig gebruik, dat van den jongste zag er nog nieuw uit en was naar de laatste mode vervaardigd. Ha! hm! misschien zoudt gii wel wat bessengelei verlangen, zei- de de gastheer. Ik vind het altijd een overbodig iets en betwijfel zelfs of er in huis is. Het doet er niet toe, antwoord de de ander met een welluidende stem, terwijl er een glimlach om zijn lippen speelde Ik houd niet. van overvloedige maaltijden, zij verstoren de spijs vertering maar, hernam de gast heer. Op hetzelfde oogenblik keerde de huishoudster terug en bood den gast een kristallen schaaltje met gelei aan. Hè! Gij moest mijnheer Bran don liever de groenten presentee ren. zeide haar de oude heer op eenigszins verwonderden toon toen werd het diner weder zwii- gend vervolgd, slechts nu en dan werd de stilte verblaken door de opmerking betreffende de handels nieuwtjes van den dag. De maal tijd was wel eenvoudig maar de gerechten waren smakelijk toebe reid en toen de huishoudster de laatste schaal weggenomen en de kruimeltjes van het tafellaken had geveegd zette zij een karaf Port en Sherry en een schaaltje droge be schuitjes op tafel. De scherpe oogen van den gast heer dwaalden naar het buffet waar de huishoudster de bijna ledige flesch rooden wijn, den eenigen wijn dien zij aan hun diner ge bruikt hadden, had neergezet. Met een zekere zorgvuldigheid zocht de vrouw drie stukken steen kool uit den bak en wierp deze op het vuur, voordat zij het vertrek verliet. Schenk je zelf maar in, zeide dc gastheer zijn gast de ouderwet- sche karaffen overreikend. Dank u! zeide Brandon zich van een glas Port bedienende waar uit hij bij kleine teugjes begon te drinken. Gij zeidet dat gij mii over een plan wenschtet te raad plegen. zeide de jonge man na een oogenblik gewacht te hebben of Tracey de stilte ook zou verbreken. Ja, ik wilde u over drie zaken sprekenging de oude man voort en Brandon wachtte wat er weder volgen zou. De informaties die gij van die Indische mijncompagnie hebt in gewonnen waren mij van veel nut. antwoordde Tracey op langzamen peinzenden toon en een vage uit drukking in de oogen. Ik heb zc kunnen verkoopen a pari voordat er nog sprake van was dat ze zou den gaan dalen. Jouw raad heeft mij altijd geluk aangebracht. Dat doet mij plezier, antwoord de Brandon. Ja, gij hebt mij veel geluk aangebracht. Brandon. Als je ze? jaar geleden mijn Compagnon waart geworden zou ik nu mijn zaken aan kant kunnen doen. Maar gij waart er niet voor opgeleid neen. gij waart er niet voor opge leid. voegde hij er op bijna pathe tisch en toon bij. Neenl en als employé zou ik u evenmin van dienst hebben kun nen zijn. Ik weet zeil al te goed hoe ver mijn capaciteiten strekken. Dat geloof ik wel. Je hebl ten helder hoofd Ralph en zult ook wel vooruitkomen hoewel er veel be zwaren voor u zijn. Ik had het ge luk vooruit te komen zonder dat ik een cent op de wereld bezat, en wetend dat ik alleen op mij zelf kan rekenen keerde ik eiken cent. ja elk halfje om terwijl eij een klein kapitaal bezat en ging lev n alsof gij de erfgenaam van een ba ronet waart en tien duizend noncl 's jaars te verteren hadt. Dat denk beeld en dan uw aangebor- zucht naar weelde hebben u ceruïnrord Ik geloof niet dat ik zoo -'e verkwistend leefde, zeide Brando».. Ik vermoed van wel. M?a l' h toen je geld op was en er nv wachts een wettige zoon o"d"o!i die zich van het geld van uw '-cm meester maakte nog voordal h: n zijn eraf lag. hadt eü d n owd te gaan wérken en zuinig te wor den. Dat bewijst dat e>: n de weinige menschen zi>t waarde van het geld kenor. na allen die dit doen. hand--' -• slinctmatig zdó. Dal

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1