ongeluk te Twello hier aan; zii werd per rijtuig naar huis gebracht. Aan besteding. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd he den aan het gebouw van het Provin ciaal Bestuur alhier aanbesteed: Het bouwen van eene brugwachters woning bij de vlotbrug aan het Zand, gemeente Zijpe, bchoorende tot de vver ken van het Noord-Hollandsch Kanaal. .Earning f 5500. Van de 15 hiervoor ingekomen in- schrijvingsbiljetten was dat van A. van Pelt te Helder het laagst voor 4985. Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap. Verschillende omstandigheden, on afhankelijk van haren wil, nopen de licdertafel haar le concert in dit sei zoen, dat voorloopig bepaald was op Vrijdag 11 Jan. a.s., uit te stellen tot Vrijdag 1 Febr. Als solisten zullen optreden mej. Rika Damman uit Rotterdam (zang) en de lieer Th. C. de Maré, violoncellist v. h. Concertgebouw-orchest uit Amster dam. Als accompagnateur zal optre den de heer Philip Loots. De Liedertafel zal o. a. ten gehoore brengen 2 zware, maar prachtige koor werken „Dies Irae" van Robert en „Is raël" van Tilman. De hulde door de 3 Kon. VeTeenigin- gen aan H. M. de Koningin te bren gen bij gelegenheid van de huwelijks feesten in den Haag. zal vermoedelijk plaats hebben op Maandagavond 18 Januari a.s. Aan de serenade zullen deelnemen de Kon. Zangv. „Cecilia" uit 's-Hage, do Kon. Zangv. „Rotte's Mannenkoor" en onze Liedertafel onder leiding van de nestor der Ned. muziekdirecteuren den heer Rich. Hol. Vermoedelijk zal het muziekkorps der Grenadiers daar bij medewerken. Examen voor handenarbeid. Geslaagd voor diploma A (klei, kar ton en papier) de heeren H. J. Blok- poel, W. R. Broekhuizen, J. Butter, J. Essen, P. den Hartog, S. Hettema, J. P. Hillenius, A. Jonk, K. E. Kuiper, A. Lindenburg, .1. Mantel, F. Ott, S. Polstra, A. Reitsma, H. J. Staal, R. Schoenmaker. H. N. ter Veen, A. In 't Veld, C. H. Veen, II. De Ruiter, G. C. A. De Braai, allen van Haarlem. Er zijn vier candidaten afgewezen een kwam niet op. Bloembollencultuur. (Vervolg der vergadering van Maandag 24 December.) Een commissie werd benoemd tot het nazien der rekening van den penning meester. Nadat uit de cijfers was gebleken, dat het aanzegshuis dit jaar in bloei is vooruitgegaan, werd tot voortzetting daarvan besloten. Na de pauze werd overgegaan tot voorloopige behandeling van het voor stel der afd. Oegstgeest, dat het Hoofd bestuur stappen doen zal tot verkrij ging van een lager en meer gelijkma tig tarief bij de Noord- en Zuidholl. Stoomtr. Maats. Het Hoofdbestuur stelde voor, de be handeling der zaak uit te stellen, tot dat de afd haar voorstel nader zal heb ben toegelicht, als wanneer het Hoofd bestuur zal praeadviseeren. Een enkele aanmerking werd gemaakt over de behandeling van bollen en vooral op den hoogen vrachtprijs van lecge manden. De VOORZ. verzocht de ze klachten schriftelijk l>ij het Hoofd bestuur in te dienen. Daarna werd het voorstel tot uitstel goedgekeurd. Hierna werd een debat gehouden over een zaak, die in het vak van veel belang is. n.l. de schatting der bollen schuren. Door de heeren Van Waveren (Turner) en den fiscus, in deze verte genwoordigd door den heer Alting Mees, is over deze quaestie een penne- strijd gevoerd. Naar aanleiding daar van had het Hoofdbestuur den heer Alting Mees verzocht, zijne denkbeel den hierover in de vergadering toe te lichten. Hieraan voldeed nu de heer Mees en begon met er op te wijzen, dat de heer Van Waveren ten onrechte het percen tage der belasting voor de bollenschu ren stelt op 12 procent. Het is ongeveer acht procent. Spr. ontkende, dat deze schatting zou zijn een afwijzing van de wet en verwees voorts naar het door hem in het Weekblad geschrevene. De heer Van Waveren antwoordde. door de; natuur geschonken. Een uitmuntende gave! Hij zweeg. Hoe lang is het al geleden dat de oude Petersen, je op mijn kan toor bracht en zeide dat gij mij in formaties omtrent die Mysore quaestie kondt geven? Ongeveer zeven jaar, ant- woorde Brandon. Toen sloeg ik een mooien slag, en kwam het ook uit dat gij een ver verwijderde bloedverwant waart. 01 als gij mijn zoon waart zou ik mij niet zoo bezorgd over mijn met zooveel moeite verdiend geld behoeven te maken. Gij zoudt wel zorgen dat het bij elkaar bleef al hebt gij ook niet mijn zelfde be grippen. Gij geeft ook nog om an dere dingen gij houdt van geld voornamelijk om hetgeen gij er voor koopen kunt. Ik heb het lief ter wille van zich zelf. Mijn liefde is verstandiger, zeide Brandon. O! gij hunkert naar macht dat is heel mooi zoolang je kapitaal niet wordt aangetast door dat gij datgene, wat gij gaarne wilt heb ben, te duur moet betalen. Toch zou ik gaarne willen hebben dat gij mijn zoon waan. Ilct is ver schrikkelijk voor -nïi dat mijn de heeren Wildschut en Vonk, resp. voorzitters der Commission te Zaan dam en Alkmaar, die weliswaar naar art. 3 geschat hebben maar het cijfer zoo laag getaxeerd, dat het ermee over eenkomt of er geschat was naar art. 2. Hij wees verder op de verklaring van den lieer Last, den ingenieur-verifica teur, van het kadaster, die van mee ning was geworden dat de schuren be lmoren onder de gunstige bepalingen van art. 2 en niet ouder die van art. 3, al maakte de heer Last ook onder scheid voor de schuren, waarin tevens handel wordt gedreven. Spr. noemde dit een zeer belangrijke zaak voor den bollenliandel; voor Hil- legom alleen zou het f 2000 aan belas ting schelen. De heer Alting Mees deed opmerken, dat de wet moet worden uitgevoerd en geen middeltjes worden toegepast. De meening van den heer Van Waveren rectificecrende, dat de heer Last voor zitter is van de hoofdcommissie, zeide spreker, dat de Minister zelf daarvan voorzitter is. De heer Last is secreta ris en heeft als zoodanig geen stem. Men moet zich dus houden aan de mee ning der hoofdcommissie, die de mee- ning is van den Minister en dien spr. heeft medegedeeld. De voorzitter zeide den beiden spre kers dank voor de door hen gegeven toelichting. Dezer dagen is in een vergade ring van de afd. Haarlem van de Ned. Maats, tot bevordering van Geneeskunde als voorzitter geko zen de heer J. A. Lodewijks in de plaats van den heer Dr. J. Timmer, die aftrad en niet herkiesbaar was. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, om 36 halteplaatsen te stichten op de ringbaan der E. N. E. T. Maandagavond werd de brand weer gealarmeerd voor een brandje, uitgebroken in een in aanbouw zijnd perceel op den Koninginne weg. Ijlings nikte de vrijwilligers! van spuit 10 uit; ook de politie met haar slangenwagen en den ladder- wagen. Eene groote menigte be-' langs tellenden holden mede. Op de plaats aangekomen bleek dat alleen een paar krullen onder een schoorsteen hadden vlam gevat, zoo dat allen onverrichterzake konden terugkeeren. Voor de afdeeling H. O. van den Nederlandschen Vegetariërs- bond hield de heer D. de Clercq van Laren Maandagavond in het Geheel-onthoudersgebouw een voor dracht over De plaats van den mensch in het rijk der levende na tuur." Daar wij reeds meermalen van deze vergaderingen uitvoerig verslag gaven en spr. geen nieuwe gezichtspunten ontwikkelde, vol staan wij met de korte mededeeling van deze voordracht, die door een klein doch belangstellend audito rium werd gevolgd. Maandagavond wilde de machine bankwerker H. van Riel. werkzaam aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., met den trein naar Tilburg ver trekken. Terwijl hij zich op het perron bevond werd hij door een beroerte ge-| troffen. Een ziekenoppasser en eenigc omstanders droegen hem naar een rijtuig waarmede hij naar zijne wo ning aan de Houtmarkt werd vervoerd. De ongelukkige is aan één kant geheel lam. Men vreest voor zijn leven. Wet on en Werken. Voor „Weten en Werken'- trad Maandagavond de heer A. v. d. Voort Azn,, op met eene behandeling der ge schiedenis van Haarlem vóór 1650. Het bijzonder talrijk opgekomen ge hoor in dezen kring is de heer v. d. Voort een. zeer gewild spreker volgde met aandacht de boeiende leerzame rede. De heer v. d. Voort verstaat de kunst zijn hoorders aan zich te boeien van t begin tot het eind, door den keurigen vorm, waarin hij zijn dingen zegt, en door zijn aangename wijze van voordracht. Op een in aanbouw zijnd perceel aan den Kruisweg kon men dezer dagen op een bord lezen, dat de eigenlijke rustdag de Zaterdag is en niet de Zon dag. Dit gaf natuurlijk niemand aan stoot, de opinie daarmee uitgedrukt bleef voor rekening van den steller. eenig kind. een onnadenkend meis je is, een schepseltie dat mijn geld aan den een of anderen ver kwister zal geven. Een vrouw moet niet meer geld in handen hebben dan zij voor het allernoodzakelijk ste noodig heeft. Alles wat die grens overschrijdt is dan het loon voor het genoegen en hel voordeel, die zij den man aanbrengt. Hebt gij die theoriën ook aan wijlen mevrouw Tracey verkon digd? vroeg Brandon eemgszins spottend. Noen! Zij bracht eenig geld meê. Niet veel maar juist genoeg om mij den stoot te geven dien ik noodig had. Zii heeft het mij nooit lastig gemaakt maar was veel te zwak; zij liet de meiden haar gang gaan en daardoor gaven die te veel uit. Toen zij stierf was mijn doch tertje nog een zuigeling wat mii zeer veel onkosten en moeilijkhe den bezorgde. Een meisje kan je nooit terugbetalen wat het je aan opvoeding en onderhoud heeft ge-; kost en evenmin is het mogelijk vrouwen de waarde van het geld te leeren kennen. In sommige opzichten stellen zii er zeer veel prijs op. Er klonk een zweem van bitterheid in Bran-. de joden had te weeg gebracht, dat de rustdag van Zaterdag op Zondag was gebracht". Aan deze publicatie ergerden velen zich wel degelijk. Ze heeft er dan ook niet lang gehangen. De burgemeester is er in gemoeid en toen waren beide borden spoedig weg. Heemstede. Vergadering van den Gemeente raad van Heemstede op Donder dag 27 December 1900 des voor middags te 10 1/2 uur. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heer Jhr. v. Merlen. Punt 1. B. en W. stellen voor op een desbetreffend verzoek van de wed. iïuyg, inzake het uitdempen der vaar ten te antwoorden, dat het in de bedoe ling van den Raad ligt, om gaandeweg verbetering te brengen in den toestand der bedoelde vaarten. Daartoe wordt besloten. Punt 2. Ingekomen is een adres der Maatschappij voor Bouw- en Sportter reinen „Haarlemmerhoutpark", betref fende exploitatie van gronden. B. en W. stellen voor aan adressan ten te berichten, dat de Raad met be langstelling heeft kennis genomen van hun adres; doch dat hij echter ver meent vooralsnog zich te moeten ont houden van de aangevraagde goedkeu ring omtrent den aanleg van wegen en riolen, gelijk in dat adres is omschre ven, te verleeuen, en zich thans ook nog niet wenscht uit te spreken omtrent wellicht later overnemen van wegen, enz., door de gemeente. Bij eene even- tueele overneming van wegen, moeten deze evenwel goed onderhouden zijn en de kosten van het onderhoud ge dekt worden. Wordt goedgekeurd. Punt 3. De Directeur der Inrichting voor lijders aan vallende ziekte, ver zocht in een adres aansluiting op het gemeenteriool. B. en W. stellen voor het gemeenteriool te verlengen tot het ijzeren hek van „Meer en Bosch", en de aansluiting van het reservoir op „Meer en Bosch" aan het gemeente riool toe te staan, onder de daarvoor vastgestelde bepalingen f 3 recognitie voor ieder perceel), mits adressanten bereid zijn in de verlengingskosten, die ongeveer f 360 zullen zijn, bij te dra gen. Daar de gemeente ook belang heeft bij de verlenging, stellen B. en W. voor het bedrag door de gemeente bij te dragen op f 120 te stellen en dat van adressanten voor de rest.- Met algemeen e stemmen wordt dit gecombineerde voorstel aangenomen. Punt 4. Vastgesteld wordt de instruc tie voor den gemeente-opzichter, zooals die door B. en W. wordt voorgesteld. Punt 5. Tot gemeente-vroedvrouw wordt benoemd mej. C. C. de Waard te Hendrik-Ido-Ambacht. Punt 6. Tot gemeente-opzichter wordt benoemd de heer J. A. de Ree te Am sterdam. Punt 7. B .en W. stellen voor mej„.C. Timmer te benoemen tot tolgaardster, met ingang van 1 Januari, onder de zelfde voorwaarden, waarop haar va der deze betrekking heeft waargeno men. Wordt goedgekeurd. Bennebroek. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer H. Wierd'eman gekozen de heer C. Blokker, vroeger diaken. Als diaken gekozen de heer K. Zietsma, en als zoodanig herkozen de heer J. F. Verschuur. Maandagmiddag vierden, de kin deren der hierbestaande Zondags school, der naai- en breischool en die der bewaarschool ongeveer 180 te zamen in Rehoböth het Kerst feest. Een groote en zeer mooi versier de kerstboom was aanwezig, die met al zijn lichtjes de zaal het eigenaardig feestelijk aanzien gaf. Na het aanhooren van qen kerst verhaal van Ds. J. A. Gerth van Wiick, het zingen van passende liederen enz. enz., ontving een elk zijn kerstgave. Het. meerendeel der geschenken bestond uit doelmatige' en warme kleedingstukken, allen gemaakt en bijeengebracht door de dames van den hier bestaanden naaikrans. terwijl ook nog andere presentjes werden uitgereikt. Bovendien werden de kleinen ruimschoots onthaald op chocolade. don's stem terwijl hij dit zeide. Ah, zij houden er van omdat zij er prullen voor kunnen koopen! antwoordde Tracey verachtelijk. Zij beschouwen het niet als een heerlijke bezitting die men steeds moet trachten te vermeerde ren. Neen! zij geven er de voor keur aan er van te genieten! Weder volgde er een stilte die plotseling door Tracey verbroken werd. Morgen komt mijn dochter thuis, zeide hij. Zoo! Zij is geloof ik langen tijd afwezig geweest en twee maan den gebleven, omdat ik door bron chitis was aangetast. Nu zal zij bij mij blijven, totdat zij trouwt. Ah zoo! En wie is de geluk kige? Dat weet ik nog niet. Zij was toen negentien. Ik zou haar gaarne goed getrouwd zien voordat ik stierf. De menschen denken dat ik haar veel geld nalaat en ze zal zich misschien door een verkwistenden losbol laten inpalmen meisjes zijn soms zoo dwaas! In geen van beide sexen heb ben de wijze de overhand, zeide Brandon. Juffrouw Tracey heeft immers do laatste twee jaar ini uwi recht voldaan en dankbaar te zien huiswaarts gaan. Zandvoort. Door de Eerste Nederlandsche Elcctriciteit-Maatschappij te Am sterdam is aan den Raad alhier uitstel tot 15 Februari a. s. ver zocht voor het leveren van electri- sche stroomen voor de verlichting alhier. Op werkdagen tusschen 10 en 12 uur des voormiddags zijn aan het politiebureau alhier inlichtingen le bekomen omtrent een op den openbaren weg gevonden nikkel dames-horloge met dito ketting. Spaarndam. In den polder is met den gehee- len inboedel verbrand het houten bier- en koffiehuis van J. de Vreng; huis en inboedel zijn verzekerd. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Door het Gemeente-bestuur werd (Maandag) aanbesteed a. de levering der schoolbehoef- ten voor de 3 scholen in 1901 b. de benoodigdheden voor het onderwijs in de nuttige handwer ken. Ingekomen a. één biljet van H. Verhoog Hae- fing voor 257.75 b. twee biljetten, Mej. N. M. Bamt f 45.00, Mej. Wed. J. Poel geest 30. Haarlemmermeer. Te Aalsmeer is tot gemeente ge neesheer voor het jaar 1901 be noemd de heer Snethlage, arts al daar Binnenland. Het spborwegon geluk. Aan een particulier schrijven van een dame, die in den sneltrein, waar mee het ongeluk te Twelloo gebeurde, was gezeten, maar gelukkig ongedeerd bleef, ontleent de Zw. Ct. het volgende We zaten in een overvolle dames- coupó 2e klasse en hadden tot Apel doorn een goede reis, met den sneltrein die 6.40 Amsterdam verlaten had. In Apeldoorn bleven we echter bijna drie kwartier staan, in een benauwende stilte, zooals altijd onder dames-reizig sters schijnt te heerschen. Maar einde lijk vertrokken we met een woeste vaart, althans dat scheen een ieder te denken. Plotseling voelen we een hevi gen stoot, we vliegen op en door elkaar; bagage en menschen. Ik begreep, dat er een ongeluk was gebeurd, dacht aan verminking en gaf een langen door dringenden gil, die, vreemd genoeg, me zelf nu nog in de ooren klinkt. Toen ik mijn oogen durfde openen staarden we elkaar ontzet in de doodsbleeke ge zichten. Wat was er gebeurd? Een dikke stofwolk joeg, door de openge sprongen portieren naar binnen en be nam ons den adem. „Wat is er men schen Godwat is er gebeurd „Niets, niets, de rem is gebroken schreeuwde een conducteur, die met strak gelaat langs den trein liep, om de menschen gerust te stellen. We schaamden ons voor onze knikkende knieën, ons gillen en huilen, en werden bedaard. Mevrouw G., die met haar zoontje naast me zat, had erg veel met den jongen te stellen, die zich aan zijn moeder vastklemde en ook mij niet los- liet, uit angst dat ik weg zou gaan. Ik ging evenwel den coupé uit om iets meer te hooren, liep door het zware grint en zag op een paar meters af stand een verwarde massa planken en wagens, door fakkels schril verlicht. Zonder te begrijpen wil ik nader ko men en stiet met mijn voet tegen een lijk, dat van een heer, dat verlaten en met het gelaat tegen den grond daar neerlag. Vol ontzetting wil ik teruggaan, maar sta als versteend, nu begrijpend wat er eigenlijk gebeurd was. Een ake lig gekerm komt op uit een verwarde massa van planken en banken. Het rood fluweel der banken deed me be grijpen dat een le klasse coupé was verpletterd. Ik kon 't niet langer aan zien ik begreep dat het ontzettend was en dat ik als dame niet helpen kon, waar mannen met zagen, dommekrach ten en houweelen de verminkten uit de in elkaar geschovea wagens trachtten te bevrijden. Nu was ieder ingelicht. Ontzetting op aller gelaatHeeren trachtten ons te kalmeeren, waarin dc Duitschland doorgebracht. Bijna drie! Haar opvoeding heeft mij bijna een fortuin gekost en het is eigenlijk allemaal weg gegooid geld. Eerst tien jaar op school en in huis bij mevrouw Sel- by. En nu nog die laatste drie jaar in Dresden Wie is mevrouw Selby? Een tante van haar, de oudste zuster van mijn vrouw men zegt dat zij een bewonderenswaardige hoogst begaafde vrouw is. Maar ik vind haar een. aanmatigend ge slepen schepsel. Stel je voor ik die; zoo op mijn geld gesteld ben en dan' te moeten denken dat zij en haar familie van het geld leeft dat ik voor Claudia betalen moet. Is die dame weduwe? Neen, zij heeft een groote dom oor van een man, een die goed zou zijn voor portier aan een station hij heeft nooit een cent gehad en 't ook niet zoover kunnen brengen dat hij een kapitaaltje bespaarde. Zij hebben ook dochters, die zeker van mijn toelage haar opvoeding genieten. Wat hebben nu vrouwen met zooveel kennis noodig. Maar uw dochter en erfgena me behoort toch als een dame grootr gebracht te worden, mijnheer ren dij dicht bij Deventer, 't was zoowat half tien. Er zou een trein uit Apeldoorn komen, die ons van het stationsgebouwtje verder zou brengen. We gingen daar dus heen, langs het tooneel van jammer en ver nieling. Vreeselijk dat gekerm van die slachtoffers, die nog steeds niet bevrijd waren Onze knieën knikten. De heer S. trok ons voort over planken en bal ken die overal verspreid lagen. Goddank, we waren in het wachtka mertje. Daar troffen we een dokter uit Twelloo aan die met zijn flinke vrouw ujt een verbandkist de noódige ingre diënten haalde om den gewonden, die binnen werden gebracht, of zelf nog loopen konden, de eerste hulp te verlee- nen. Hier konden we door het heen- en weergeloop het gekerm niet hooren. Nog altijd echter was men bezig de ge wonden to helpen. Een conducteur kwam binnen met gebroken sleutel been. Ik zag een flesch wijn staan, naast een glas zonder voet, proefde gauw of het wel wijn was en schonk den man een paar glazen in, die hij gretig leeg dronk. Ook een anderen conducteur, die met een zwaar ge kneusd oog binnenkwam, gaf ik gauw wat te drinken. Andere gewonden zaten tegen den muur en waren reeds verbonden. Mevr. G. gaf haar eau de cologne, troostte en deed watze kon. Buiten zat een heer in plaids gewikkeld, ik vroeg wat hij had. Hij wist het niet, hij had overal pijn, was uit den trein gesprongen en kon zich moeilijk bewegen. Ik haalde hem over naar binnen te gaan, waar twee Duitschers hem in een hoek op een stoel zetten. Hij dronk ook gretig van mijn wijn, die, dank zij het kleine her- bergsglaasje, steeds nog uit de flesch te schenken was. We kregen nu idéé, dat 't toch minder erg was, dan we eerst dachten. Ik ging eens naar buiten, maar steeds klonk nog het gekerm. Aan een paar boerenmeisjes vroeg ik of ze wat frisch water wilden halen en wat glazen. Ze schaamden zich, dat ze daar niet eerder aan gedacht hadden en vlogen weg. Nooit heeft een glas frisch water me zoo lekker gesmaakt. Ze hadden een heelen aker medege bracht. Wie maar wilde gaf ik een glas, maar Goddank, daar kwam langzaam snuivend een trein voor. Wij stormden naar binnen en zaten met ons elven in een le kl. coupé. Mevr. G., haar zoon tje en ik steeds bij elkaar Goddank we gingen verder. Nu dachten we eigenlijk pas ten volle aan den angst van hen die ons te En schedé wachtten .Zou men 't al weten? Dat bleek ons gauw genoeg, in Deven ter zwart van menschen, die met ang stige gezichten naar binnen keken, toen zij een gewonden heer bij ons in den coupé zagen. Die man was als door een wonder gered. Zijn geheele coupé was verbrijzeld. Een dame had men nog levend kunnen bevrijden, maar van een anderen heer, dien men er uit wilde trekken, hield men den arm in de handen de man was reeds dood maar nog warm. Als een wonder was de ver- haler zoo goed als ongedeerd, maar 't was hem niet mogelijk soms verder te gaan, zoo ijsde hij bij de herinnering aan het vreeselijk schouwspel. Ellendig was het te zien, hoe aan de verschil lende stations de angstige bloedver-j wanten naar hun betrekkingen zochten en ze zenuwachtig snikkend in de ar men sloten. In Hengeloo vonden we nog een trein naar Enschedé, 't was 1 uur ongeveer. We waren nu vrij kalm en dankbaar, dat we nog thuis zouden komen. In Enschedé aan het station was het vreeselijk aandoenlijk. Van af 10 uur hadden de verschillende lui in angstige spanning op hun familieleden ge wacht. Mijn zwager was er gelukkig. Hij was blij, dat hij me zag. Een oude heer had twee telegrammen ontvangen over zijn dochter. Ik vreesde, dat zij zwaar gewond was, maar hield me stil, een ander vroeg me naar zijn broer, ik wist niets te zeggen. Ik kende geen na men. Alleen had ik gehoord dat de heer J., op reis naar Berlijn, een gecompli ceerde beenbreuk had. Hij zou over zes weken trouwen. Hare Majesteiten de Koninginnen en Z. II. Hertog Hendrik woonden lsten Kerstdag de godsdienstoefening bij in de Duitsch-Evangelische Kerk, onder gehoor van ds. Quandt. Kerstmis ten Hove- H.II. M.M. de Koningin en de Ko ningin-Moeder, in tegenwoordigheid van Z. H. Hertog Hendrik, hadden Tracey. Zij heeft mij veel last bezorgd Brandon, zeer veel last. Ik wil niet ran mijn plichten jegens haar te kort schieten en ik heb alles gedaan wat ik doen moest. Maar voordat ik sterf wil ik nu wel wat rust genieten. Als ik nu haar en mijn geld maar aan de zorg van een bedaard standvastig man toe vertrouwd wist. Luister eens Bran don, waarom trouw jij haar niet? Ik! riep Brandon uit, uit zijn onverschilligheid opschrikkend.Dat is nog nooit in mijn hoofd opge-, komen Wel, denk er dan nu eens over. Trouw haar, dan laat ik jelui beiden mijn geheele bezitting na. Gij zult mijn geld op prijs stellen en het trachten te vermeerderen. Gij zult er aanzien en een positie mede verwerven terwijl zij... zij het bezit er van in het geheel niet zal apprecieeren. Zij is zoo'n on wetend, onverstandig kind. Maar vriendelijk en volgzaam als zij is zal zij je niet de minste moeite geven. Zij is precies haar moeder, dol op boeken en bloemen en meer zulke nonsens. Maar onschuldig! Denk er eons over Brandon! Over weeg dit plan eens. Toe schenk nog en heeren van Hr, Ms. Huis bij Kerstboom ten Paleize vereenig^ welke inwijding geen andere gen, digden waren, behalve een 6-tal kin! ren van omstreeks 8 jaren, die ke geschenken ontvingen. H. M. de Koningin heeft met K« mis aan H. M. de Koningin-Moeder chonken 4 prachtige koetspaarden 4 kerbruin van kleur benevens een \j( ria-rijtuig, terwijl Z. H. de Ilcrtp Russische paarden zwart van kl aan H. M. de Koningin ten gesche heeft aangeboden. i De vorstelijke vorloofdet II. M. do Koningin en Hertog H drik zijn dagelijks, bij uitrit en ter keer in het paleis, het middelpunt t de levendige sympathiebetuigingen 1 een groote menigte ,die zich voorl paleis verdringt om het vorstenpi - uiet hoera's te begroeten. De hertog stuurt zijn vier- of tweespan krap kalm en blijkbaar met een volkoit meesterschap over de dravers, ten» hij beleefd links en rechts het hoi boweegt tot beantwoording der juii kreten. De Hertog draagt nog bij voork? de uniform van luitenant van t Mecklenburgsche jagerregiment. Als het paar in het paleis langs bovenvenster voorbijgaat, dan sti een nieuwe uitbarsting van geju! omhoog. I11 de ochtenduren bereidt Hertog zich voor op de nieuwe om| ving waarin hij zich weldra zal vi plaatsen. Dan brengt Z. H. meestal t paleize door met prof. Kramer 1 Utrecht, met wien hij eenige uren a< tereen werkt, ten einde zich verder i de hoogte te stellen van de Nederlan sche taal en de vaderlandsche geschi denis. Hertog Hendrik zal Woensdag 2 J nuari van den Haag vertrekken. Heden begaf Hertog Hendrik zii naar Het Loo ter regeling zijner meut len en bibliotheek. Twee groote v< huiswagens zijn uit Schwerin aang komen. Donderdagavond 3 Januari a. s. 2 ten Hove het gebruikelijke gala-bal fc gelegenheid van het Nieuwjaar plaa hebben. H. M. de Koningin woonde gister? (2de Kerstdag) met hertog Hendrik c voormiddag-godsdienstoefening bij i de Kloosterkerk, onder gehoor van d Van der Flier. Het huwelijk van H. M. de Koning! zal behoudens onvoorziene omstandig heden, Donderdag 7 Februari voltrol ken worden. (Vad.) Pres. Kruger te 's-Gravenhag De Staatspresident Kruger woond Maandagochtend de voormiddag-godj dienstoefening bij in de Gereformeer de Kerk A in de Heemraadstraat I Scheveningen, onder gehoor van di Van der Valk. Hij was vergezeld van d heeren Wolmarans, Eloff, Bredell e mevr. Eloff. Door de woning en de tuin van ds. Van der Valk werd het g< zeischap ter kerke geleid. Tot tekst zijner prediking had de pri dikant gekozen Lucas 2 7, laatste gf deelte. De gemeente zong hem psali 134 3 toe. Na afloop van den dienst vertoefd de Staatspresident nog een poos in di predikantswoning. De drie predikante; der andere gemeenten werden hen voorgesteld. Bij zijn vertrek werd di Staatspresident door een groote me nigte opgewacht en eerbiedig gegroet. Commandant Hertzog. Het „N. v. d. D." herinnert dat reel) ter Hertzog, die thans aan het hoof van een commando Boeren in de Kaap kolonie is gevallen, aan de Universi teit te Amsterdam heeft gestudeerd ei den 12en Nov. 1892 promoveerde tol doctor in de rechtswetenschap 01 proefschrift„De Income-Bond, zijl rechtskarakter en de waarde zijnei economische en juridische beginselen.' Hij was de eerste Afrikaner die aai onze Universiteit promoveerde. Gemengd Nieuws. Mishandeling van een neger jongen. In de Berlijnsche „Morgcnpost" ver scheen 28 April een artikel, waarin een eens in! voegde hij er in het vuur van zijn redeneering gul bij. Neen. dank u, mijnheer Tra cey. Gij zijt niet erg complimenteus jegens uw dochter. Zoo'n voorstel dient goed overwogen te worden. Ik voel volstrekt geen roeping om te trouwen Dat kan wel maar soms is hel toch verstandig. In enkele ge vallen is een vrouw een soort van noodzakelijk kwaad. Je bent na tuurlijk geen d'waas om aan liefde en schoonheid en meer zulke non sens te denken! Neen! zeide Brandon glim lachend. Die kalverenperiode ben ik al door; ze heeft niet heel lang bij mij geduurd. Maar toch zou ik nooit een vrouw trouwen die mij niet in enkele opzichten beviel haar uiterlijk en manieren moesten tenminste in mii 11 smaak vallen. Ik twijfel er wel niet aan of uw dochter bezit alle mogelijke goede hoedanigheden maar zij was nog zoo'n kind toen ik haar 't laatst zag, dat ik mij niets meer van haar her inner 1 (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2