L weede üiau, behoorende bij HüHem's Dagblad' van Vrydag 28 Dec. 1900. Ne. 5367 noegzaam getal paarden, van dat cali- j ber als geschikt zyn om dezelve wagens Berichten. 1 met passagiers en bagage binnen den daartoe bepaalden tijd over te brengen." Klaarblijkelijk werd er dus naar de I geschiktheid der dieren gezien. In ge wone omstandigheden moesten de \va- gens altijd met 3 of 4 goede paarden gereden worden, alleen bij vorst mocht "i hierop een uitzondering worden c*- 1 maakt, zeer zeker met het oog op de i harde en goed begaanbore wegen. Dat men vo n .;or«> maatregel m tc- URGEM. en WETHOUDERS omrüi.llen nam en niet ailes liet Haarlem roepen bij deze op. aankomen cu» de veraTitwoordedr.heid mannelijke ingezetenen, hun- van den re iernemer, blijkt hieruit, wettige woonplaats hebbende dat elk kwartaal de wagens door aan aen deze gemeente, die op den gestelde inspecteurs aan een keuring Januari 1901 hun negentiende werden onderworpen, terwijl alleende r zullen zijn ingetreden, en al- aangestelde voerman, gequalificeerde diegenen, welke in het jaar voerlieden of bekwame en vigilante 2 zijn geboren, ten einde zich knegts" de wagens mochten rijden. zoover zij niet binnen deze Deze laatste' moesten daartoe eene be- leente geboren zijn, onder over- hoorlijke acte van bewaamheid, hen van eene geboorte-akte, die door de wethouders afgegeven, kunnen het gemeente-bestuur der ge- overleggen, gratis is te bekomen); Overtreding van één der bovenge- iv de Natonale Militie te doen noenide artikelen had voor de v >er- chrijven waartoe zitting zal ijeden eene boeten va ntwaalf guldens rden gehouden ten raadhuize ten gevoige. gemeente (Afdeeling: Militie.; j.jet scijjjnt wej; dat de beleefdheid ïuttenj enz.) te weten. 'tegenover de passagiers ook niet altijd Donderdag, den 3en Januari gehandhaafd werd> en deze wel ,cns ll, voor hen wier namen aan- keieedigd werden,want tegen dit,,wan- )p6n Vrijdag ÏS taawi W "W ren boeten van zes guldens gesteld voor voor hen, wier namen aan- agen met een de letters C, D, E e v Tevens was het hun verboden op de 3pZaterdag, den 5en Januari wa?en tabak ,e r00ken' lcnzij alle Pas" Ji, voor hen, wier namen aan- huIme toestemming mochten ngen met een der letters G, H. seven. j De plaatsen werden gegeven van no. Maandag, den 7en Januari 1—8. waren er meer passagiers dan voor hen, wier namen aan- moest voor dezen een chaise, fourgon, ngen met de letters K en L; faëton of wagen van vieren" gehuurd Op Dinsdag, den Ssten Januari worden, die in zulke gevallen gerequi- 01, voor hen, wier namen aan- reerd kon worden. met een der letters 1V1, N Eigenaardig is het zeker dat men en P: daags of dagen te voren plaatsen ko; Op Woensdag, den 9en Januari bespreken, hiervoor ontving men een 101, voor hen, wier namen aan- lootje, 't welk 2 stuivers boven het ge- met een der letters Q, R wone vrachtloon kostte. In gelijken 1 S geest dus als heden ten dage met het Op Donderdag, den lOen Januari bespreken van plaatsen in schouwbur- voor hen, wier namen aan- gen> enz- met een der letters T, U was aan de voerlieden het rooken en .1 verboden, evenmin mochten de passa- Op Vrijdag, den Hen Januari giers dat in den wagen doen, tenzij voor hen, wier namen aan- weder> dat niemand der aanwezige pas- met een der letters W, X iSagjers zjch er tegen verklaarde. ,.en -jj Het tarief voor passagiers bedroeg van des voormiddags 10 tot toen. van deze instelling schrijft er onze stad te over bekend, om nogmaals van ,,En in de Bibliotheek [is] een ta- de aandacht op hem te vestigen en me- melijke goede voorraad van de beste juffrouw Betsy Pielage, die zich als uitgaven der klassieke schrijvers, zoo accompagnatrice een zeer goeden naam Grieksche als Latijnsche, benevens verworven heeft. Een avond vol kunst- eenige handschriften en eerste druk- genot dus! ken van de Haarlemsche drukkerij,1" van den beroemden Lourens Coster [voorhanden]. Tot deze Bibliotheek staat de toegang voor ieder open, mits daarvoor in eens betalende eene som van drie guldens, waarvoor men een sleutel bekomt, en naar zijn welgeval len alles bezien, naslaan en op de plaats zelve, tot zijn oogmerk gebrui ken kan De Fransche tijd maakte een eind aan haar organisatie. Den 12den Janu- 1812 moest aan den Maire van de gemeente bericht worden, dat „de bi bliotheek niet in kasten was opgesteld, omdat er sedert geruimen tijd geen behoorlijk locaal was geweest tot plaatsing en daardoor veroorzaakt was geworden dat deze thans gestapeld en voor een ieder toegankelijk geheel ver schoven lag op de zoldering van het zoogenaamd Princen-Hof in deze stad nemende zij [berichtgevers] dus bij deze de vrijheid den Maire hieromtrent ten sterksten instantien te doen, opdat werdc voorgekomen dat niet eindelijk een zo aanzienlijk als pretieus getal boeken geheel een prooy worde van ongedierte, regen, sneeuw, of wel van roofzugtige menschenhanden." Negen jaar later was daarin nog geen verbetering gekomen integen deel, Ds. A. de Vries, leeraar bij de Doopsgezinde gemeente, vond de bi bliotheek in den allertreurigsten toe stand der ergste verwaarloozing. „Zij had haar locaal moeten verlaten was overgebragt naar den zolder van een Pakhuis in de Zoetestraat en was aldaar op eene plaats waarlangs de doorgang liep tot zeker druk bezocht vertrek, weggelegd, zonder eenig toe- zigt of bewaking, aan vochtigheid, lekkagie, wormen en dieven ten prooi!" Het was dan ook voor het behoud van de bibliotheek een voortreffelijk be sluit, toen De Vries in 1821 tot biblio thecaris benoemd werd, hij de verza meling boeken ging ordenen en be schrijven en van den voorraad bedrukt papier een bibliotheek maakte de or ganisatie en wetenschappelijke indee ling die hij schiep, is nog altijd de vi- geerende. D. I. N. D. D. A. Zaterdagavond 11. gaf het Neutraal Gemengd Koor D. I. N. D. U. A. een concert in „De Kroon", met welwillen de medewerking van mej. Marie Stak- man (pianiste), den heer C. M. v. M., (violoncellist) en van den directeur den heer Carel Phlippeau (tenor). Onder leiding van den heer Phlippeau gaat het koor zeer goed. vooruit en wordt het een genot een concert van D. I. N. D. U. A. bij te wonen. Vooral Ave Verum van Mozart, voor koor met begeleiding van strijkkwartet en piano. Werd zeer verdienstelijk gezongen en gaf een hoog denkbeeld van 't kun nen der vereeniging. De solisten schonken ook veel muzi kaal genot. Een opmerking: men stake toch voor al het rooken en gedrage zich rustig tijdens de uitvoering. (Wegens plaatsgebrek Maandag blij ven liggen.) Bij vonnis van de Arrondisse- ments Rechtbank te Haarlem, dd. 24 December 1900, is in staat van faillissement verklaard. Johannes Hermanus Josephus Lohman, werk man te Haarlem. Rechtercommissaris Mr. C von Reeken. es middags 12 uur. Haarlem tot in de Zandpoort f f 10 12 14 18 1 1 - Eindelijk brengen Burgemeester n Wethouders nog ter kennis van x belanghebbenden, dat volgens Jdem J! ,rt. 25 der wet, het register van Jdem Xoorddrop nschrijving voorloopig wordt ge- Idem Castncum loten op den Sisten Januari 1901, Idem Dimmen namiddags te 4 ure en dat vol- Idem Heiloo of Alkmaar rens art. 22, diegenen, die mochten °e Beverwijk tot Alkmaar 16 - hebben verruimd, zich in den We zien dus wel dat we tegenwoordig oop der maand Jan. to doen in- vrij wat goedkooper reizen dan vroeger alsnog zullen worden in- Voor goederen en brieven werd ook ïeschrven tot den 31n Aug. 1901. een tarief aangegeven, dit tarief liep des namiddags te 4 ure, doch van j_5 stuivers, deze volgens art. 183 der wet In 1822 werd het personen- en vracht- gestraft met eene boete van verVoer eenigszins verbeterd, toen door 0.50 tot 100 subsidiair hech- 2. M. bij besluit van den 27n Maart no. van ten hoogste twintig d!a- jg concessie verleend werd tot rijden r\ i van een postwagen op wederzijdsche Haarlem, 24 Dec 1900. 'steden (Haarlem en Alkmaar) aan J. BOREEL p- Quinter te Haarlem, en J. van dei- Hagen te Alkmaar. Deze concessie werd verleend o.a. op voorwaarde, dat het De Secretaris, J. W. v. BILDERBEEK, 1. s. Een terugblik op Haarlem in de 19de eeuw. DOOR W. P. j; O VERMEER. (Slot.) In de zitting van 25 October 1899 werd alleronverwachts tot directeur van de geementelicbtfabrieken be noemd de heer J. Blom, Directeur van de gemeente-gasfabrieken te Arnhem. Plaatsruimte belet mij hier uitvoerig den verderen loop der verlichting en uitbreiding der lantaarns mede te dee- len: een enkel woord over den tegen- woordigen toestand. Op 31 Dec. 1899 bedroeg het aantal lantaarns in dienst der straatverlich ting 1307. De kosten der verlichting bedroegen totaal f 26813.64J, waaronder 25104,34 voor straatverlichting. In verschillende lantaarns werd de vleermuisbrander door gloeilicht ver vangen. j geheele traject in 3A uur zou worden I afgelegd, dat er geen rijtuigen als de gewone diligence zouden worden ge bruikt, doch lichte rijtuigen op riemen voor ten hoogste zes personen en die door twee paarden konden worden ge trokken. De prijzen waren echter aanmerkelijk hooger. Het vervoer per schuit was in begin sel aan dezelfde wetten onderworpen. IETS OVER DE BRANDWEER VAN VOOR ONGEVEER EENE EEUW. In het begin der afgeloopen eeuw was het korps brandblusschers te de zer stede samengesteld uit 557 man, ten dienste van zes spuiten binnen de stad en een buiten-spuit. De staf be stond uit een commandant en chef. een 2e commandant, een adjudant, een aide-adjudant. Iedere compagnie uit een kapitein, een le luitenant, een 2e luitenant, een sergeant-majoor, vijf sergeanten, benevens 70 geaffecteer- den tezamen 79 man per compagnie. Tweemaal per jaar hadden natte en even zooveel maal drooge exercitiën plaats. Men bleef ook niet achterwege om de vlugheid aan te moedigen, want van de eerste spuit, welke water aan den brand bracht ontvingen de geaf- fecteerden eene premie van f 12, van de tweede f 8 en van de derde f 5. Extract uit het verbaal van de Kamer van Wethouders der stad Haarlem op 23 December 1807 „Hij, op wiens aangifte of requisitie de Brandklok geluid wordt, is verant woordelijk en zal bij den koster der Groote Kerk in bewaring moeten blij ven, totdat de waarheid van zijn voor geven volkomen zal zijn bewezen, of zal onder Borgtogt van één of meerder genoegzaam gequalificeerde en beken de personen kunnen worden ontsla gen." DE STADSBIBLIOTHEEK IN 1800. In het begin der 19e eeuw hadden vier curatoren, waarvan de voorzitter een leeraar der R. K. gemeente, de twee anderen leeraren bij de Luther- sche en Doopsgezinde gemeente en de DE MIDDELEN VAN VERVOER IN HET BEGIN DER 19e EEUW. Het behoeft geen betoog dat de mid delen van vervoer van vóór honderd jaar en zelfs veel later, niet in de scha duw kunnen staan van die van tegen woordig. Wordt tegenwoordig het vervoer van passagiers en van goederen zeer ge makkelijk gemaakt door de verschil lende spoortreinen, trams, stoomboo- ten, enz. enz., vroeger was dit geheel anders. Men kende niet anders dan de diligence, postwagen, trekschuit en meer dergelijke primitieve vervoermid delen. Tusschen de verschillende plaatsen ■was echter verbinding, men noemde dit wagen- en beurtveeren, die allen behoorlijk gereglementeerd waren door i ,.^Vde een riistend' leeraar 'vü, het op- de verschillende stedelijke regeeringen. zjcht over de stads-bibliotheek. Alstoen Haarlem had ook haar wagen- en was jn gebruik de gedrukte catalogus beurtveeren op verschillende plaatsen, van -^gg als op Amsterdam, Alkmaar, Leiden,_>\an dezen catalogus heeft de heer Utrecht, Zwolle, Middelburg, enz. Johannes Enschedé de grootvader Laat ons de voorschriften beschou- van w|jlen onzen vorigen gemeente wen, bv. van HaarlemAlkmaar (1805.) archivaris en bibliothecaris Mr. A. J. Allereerst zien wij dat de voerlieden Enschedé ijverig geholpen hij het verplicht waren de vereischte wagens vervaardigen er van, gelijk blijkt uit te houden, en wel het soort dat toen- de voorrede. G. Velsen. Gedeputeerde Staten dezer pro vincie hebben de jaarwedde van den Ontvanger dezer gemeente, met ingang van 1 Januari 1901 ver hoogd met f 50.en alzoo gebracht op f 800. Binnenland. HAAGSC8E BRIEVfiN. NAAMLIJST VAN EENIGE VERDIEN STELIJKE STADGENOOTEN IN DE 19e EEUW. Jan van Walré. 17591837. Dichter en letterkundige. Zeer bekwaam too- neelspeler (als liefhebberin „Leerzaam Vermaak"). Lid van het Koninkl. In stituut en v. d. Maatsch. van Nederl. letterk. Klaas Sybrandi. 18071872. Godge leerde en letterkundige. Doopsgezind predikant te Haarlem. Jhr. Mr. W. van Sypesteyn. 1778 1815. Secretaris der stad. Abraham van Stralen. 182218 Lid'van den Gemeenteraad, lid van de Provinciale en Gedep. Staten, van het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland en Hoogheemraad van Rijnland. Jhr. L. J. Quarles van Ufford.1796 1872. Lid der Prov. Staten, Wethouder, Voorzitter van de Kamer van Koop handel. Onbekrompen weldoener der armen en beschermer der schooiie kun sten. Leendert Overbeek. Schilder en tee kenaar. Hij vond de kunst uit om met goud of zilver of glas te etsen of tee- tenen, doch nam het geheim dier kunst mede in het graf. Jan Nieuwenhuyzen. 1724180G. Stichter der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Bernardus Meylink. Beroemd schei kundige. Vincent Loosjes. 1787=1841. Be roemd letterkundige. Cornelis Johannes de Bruyn Kops. 1791—1858. Burgemeester van Haar lem. Jhr. David Hoeufft. 17621836. Sche pen, Raad en Burgemeester van Haar lem. Gerlings. Van dit geslacht hebben zeer vele leden belangrijke en gewich tige diensten aan onze stad bewezen sedert de 17e eeuw als overheidsperso nen. Voor deze eeuw noem ik wijlen Mr. PI. J., IP. en C. Gerlings, en onzen tegenwoordigen gemeente-ont vanger den heer J. C. Gerlings (geb. in 1828), die reeds sedert 1858 aan onze zich sterk ontwikkelende gemeente vele en belangrijke diensten btwijst. Mr. Johannes Enschedé. 1784—1866. Had een belangrijk aandeel in de poli tieke gebeurtenissen van 1813, voor zoover Haarlem betrof, was gedurende vele jaren lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Mr. Adriaan Justus Enschedé. 1829 —1896. Archivaris en bibliothecaris der gemeente Haarlem, die als zoodanig het stedelijk archief, in zijn tegenwoor dig geordenden toestand bracht. Abraham Lodewijk Dyserinck. 1812 1886. Hoofd eener belangrijke handels zaak, lid van den Gemeenteraad en Provinciale Staten, president van de Kamer van Koophandel alhier. Stadsnieuws Wij maken er onze lezers op attent, dat Haarlemsch Gemengd Koor mor gen, Viijdag 28 Dec. a.s. een concert zal geven in de gTOote zaal der Socië teit „De Kroon." Daarop hebben hunne medewerking verleend mej. Julia Culp, mezzo-so praan te Amsterdam, welke voor het Haarlemsch kunstminnend publiek geen onbekende is. Wij herinneren ons althans nog zeer goed hoe zij ons ten vorigen jare heeft voldaan op een con cert van Toonkunst en hoe uitstekend Dat is een week van veel gebeurte nissen geweest, die nu achter ons ligt. De Tweede Kamer was in één hurrie om gereed te komen met het begroo- tingswerk, maar sloeg er zich, dank zij verlengde en avondzittingen, kloek door. Zij zou zelfs Vrijdagavond heb ben kunnen uiteengaan, ware he,t niet dat Zaterdagochtend de zg. „huwe lijkswetten" in de afdeelingen moesten onderzocht worden. Bij dit onderzoek schijnt het denkbeeld op den voor grond getreden, om den „hoogeu ge maal" der Koningin, zooals Hertog Hendrik in de stukken thans is ge noemd (van een titel is daarbij geen SDrake) aanstonds na zijn huwelijk een dotatie te verleenen zooals vroeger de kroonprins genoot. De hertog kwam hier Maandagavond jL aan en het was bepaald hartver kwikkend om te zien, hoe lief en har telijk zijn koninklijke bruid hem de vestibule van het paleis opwachtte en begroette. Natuurlijk zijn er in een stad als „den Hèg" menschen die dat erg „burgerlijk" vinden, maar de wer kelijke burgers en dat zijn de bes ten vinden 't eenvodig zooals 't wezen moet, wanneer twee jonge menschen elkander liefhebben. De Hertog bracht ditmaal heel wat bagage mede, daaron der ook 'n groot deel van zijn stal,met t personeel tot verzorging daarvan. Ik zag ten minste deze week een op z'n Duitsck-militairs uitgedoschten koet sier een viertal fraaie poney's mennen, voor 'n leelijk afrij wagentje. Het heeft mij getroffen dat de paarden van den hertog ik zag die heel fraai zijn. maar de „bullen", zooals de koetsiei's zeggen, lang niet. De dezer dagen vernomen bewering, dat het huwelijk een beetje zou worden uitgesteld, komt mij onjuist voor, en ik heb goede redenen voor dat gevoe len. Men heeft mij, dat in het midden gelaten. ïntusschen verzekerd, dat het huwelijk op een Donderdag zal worden voltrokken. Omtreint de feestelijkhe den is nog niets definitief bepaald. We weten dus ook niet wanneer de aubade zal plaats hebben, die de drie konink lijke zangvereenigingen uit Den Haag, Haarlem en Rotterdam, belangrijk ver sterkt, naar ik hoor, ten uitvoer zullen brengen. Jammer dat de Maastrichter Staar" ook niet kan meedoen, maar dat heeft eigenaardige bezwaren. Nu komt men van tijd tot tijd een Ceci- liaan tegen, die in zichzelf Hoi's Vlag- genlied loopt te zingen of het „Nun danket allen Gott," een wijze waarvoor Dr. Schaepman een Hollandsch vers heeft geschreven. Ook van hetgeen de gemeente van plan is te doen weten we nog niemen dal. Alleen heeft de Raad in zijn jong ste bijeenkomst aan het feestcomité uit de burgerij een crediet van J 150C0 geopend. Dit is met een zeer groote meerderheid, doch niet zonder verzet geschied. Plet was de wethouder van nanciën, jhr. Repelaer van Molenaars graaf f, die deze redeneering volgde: het comité is tot ons gekomen, omdat de vrijwillige bijdragen der burgerij niet voldoende waren. Geven wij nu geld uit de gemeentekas, dan zetten wij de bijdrage der belastingbetalers, die zij niet vrijwillig schonken, in een ge- dwongene om. Er is natuurlijk voor dit stelsel wel wat te zeggen, maar daar tegenover staat, dat die 15000 gulden hoofdzakelijk bestemd zullen worden voor onthaal van de schoolkinderen en voor extra-bedeeling der armen, 'tgeen wel eenig verschil maakt. voor, dat na een zitting in comité-gene raal die anderhalf uur duurde, bij de benoeming van leeraren bij het Mid delbaar Onderwijs tot tweemalen toe werd afgeweken van de voordrachten. De benoemden, die op 6 na algemeene stemmen verwierven, waren tijdelijke leeraren, die niet zijn voorgedragen, hoewel hun tijdelijke aanstelling bij herhaling was verlengd. Nu kon na tuurlijk de vraag rijzen waarom hen geen vaste aanstelling verleend? Van dit gevoelen scheen 's Raads meerder heid. De tweede merkwaardigheid was het ontbreken van den Burgemeester, die, zooals een spotter beweerde, „zittende bezigheden" had. Het was inderdaad een even zeldzaam als bedroevend ge zicht om den eersten magistraat van Den Haag, met de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw in het knoops gat, plaats te zien nemen op het bank je der beklaagden, met den traditio- neelen veldwachter achter zich. De burgemeester is mij niet bijzonder sympathiek en ik weet wel, dat allen voor de wet gelijk staan, maar die veldwachter was daar uit een decora tief oogpunt verkeerd aangebracht. Droevig was in zeker opzicht ook de behandeling der zaak. Dat iemand die in een waarneming gefaald heeft, dat ruiterlijk erkent, kan slechts geappre cieerd worden, ook al heeft zijn ver keerde waarneming onaangename ge volgen gehad voor een ander. Maar dat een man van de intellectueele ont wikkeling, den rang en den stand van baron Van Plarinxma een dergelijke betuiging aflegt, schoorvoetend en eerst groot twee jaren na het gebeur de, kan bezwaarlijk als een rehabili tatie gelden er is niets verheffends integendeel. Üok heeft het mij ge frappeerd, dat mr. Thorbecke zich „ge machtigd" noemde tot de verklaring, dat H. M. de Koningin, bij de blijde inkomst na de inhuldiging verzocht bad om niet meer politievertoon dan strikt noodig was. Nu. als dit juist is en er is geen reden om het te be twijfelen dan i9 het te hopen, dat H. M. voor de huwelijksfeesten niet een dergelijken wensch openbaart. In de Septemberdagen van 1898 toch is het geheele garnizoen er aan te pas ge komen en zijn er tal van ongelukken gebeurd. Dat moet dan zijn geweest „zonder onnoodig machtsvertoon". Stel u nu eens voor, dat een dergelijke wensch uitblijft en verkeerd wordt uit gelegd. Dan zal wellicht zelfs de twee de ban van de schutterij worden opge roepen en zal men in Februari de stra ten der residentie misschien met ka nonnen schoonvegen H. A. GANUS Jr. P. S. De Burgemeester wordt zeer waarschijnlijk vrijgesproken, overeen komstig het requisitoir van den subst.- officier van Justitie. Men beweert even wel. dat in dat geval de procureur- generaal bij het gerechtshof den off. van just, zal opdragen in hooger be roep te gaan. Liberale Unie. Aan de kiesvereenigingen, leden dei- Liberale Unie. heeft het bestuur het volgende schrijven gericht Met het oog op het naderend einde der parlementaire periode 18971901 en de aanstaande verkiezingen hebben wij het noodig geacht eene herziening van het Hervormingsprogramma van 1896 voor te bereiden. Terwijl toch sommige der daarin verlangde wettelijke maatregelen zijn tot stand gekomen, oordeelen wij wij ziging of aanvulling van dat program ma in enkele opzichten gewenscht. Mitsdien hebben wij de eer, h.h. af gevaardigden der kiesvereenigingen, leden der Liberale Unie, op te roepen tot bijwoning eener algemeene verga dering der Liberale Unie, op Zaterda" 26 Januari 1901, ter behandeling der punten op de hierachter volgende agen da vermeld. Vaststelling van een pro gramma van urgentie, als in 1896, achten wij minder wenschelijk, wel echter behoort, naar onze meening, de algemeene vergadering met betrekking tot het kiesrechtvraagstuk thans een nader besluit te nemen. Ons voorstel daartoe is onder no. 6 der agenda op genomen. Namens het Bestuur der Liberale Unie: E. A. SMIDT, Voorzitter. C. A. ZELVELDER, Secretaris. De volgende punten van behande ling zullen o.a, aan de orde worden gesteld Behandeling van het volgende voor stel van het bestuur tot wijziging en aanvulling van het hervormingspro gramma van 1896; Toe te voegen aan paragraaf 1, in gevolge besluit van 2 Juni 1900 thans luidende „De Liberale Unie, handhavende haar herhaaldelijk uitgesproken meening ten gunste eener regeling van de kiesbe voegdheid, los van eiken band met be lastingen, is van oordeel, dat ter ve- krijging daarvan wijziging der artike len 80, 127 en 143 der Grondwet nood zakelijk gebleken is, en dat deze wij ziging behoort te geschieden in dien zin, dat invoering van het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen mogelijk wordt." een tweede lid, luidende „Indien en voor zooverre algemeen kiesrecht wordt ingevoerd, acht zij evenredige vertegenwoordiging door de rechtvaardigheid geboden. Achter paragraaf 1 in te voegen „Paragraaf 2. Herziening van de grondwettelijke bepalingen met betrek king tot de verkiezing der leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Denommers der volgende paragrafen met één te verhoogen. Oud paragraaf 2. Regel 3 en 4 te doen vervallen. In alinea 6 te doen vervallen de woorden: ..zoo noodig." Oud paragraaf 4. In alinea 2 te doen vervallen het woord „ook". vakonderwijs en bevordering van eene practische richting bij het onderwijs." Oud paragraaf 0. Te lezen als volgt: „Behartiging van de ontwikkeling van land- en tuinbouw, veeteelt, vis- scherij, handel en nijverheid, niet door beschermende rechten, maar door an dere maatregelen, o. a. door verbete ring van verkeers- en gemeenschaps middelen. ook tusschen afgelegen stre ken en de centra van bevolking door bevordering van den afzet van Neder- landsche producten naar het buiten land en wat in het bijzonder den land en tuinbouw aangaat, o. a. door ver breiding van land- en tuinhouvv-onder- wijs door bevordering van ontginning van heidegronden en verbetering van andere minder waardige gronden door aanvulling der wettelijke maat regelen tot bestrijding van veeziekten; door herziening van de bepalingen op het stuk van de jacht" Oud paragraaf 7. Te lezen als volgt: Ten aanzien van het defensiewezen hij welks inrichting eenerzijds op den voorgrond moet staan de verplich ting om de onafhankelijkheid van den staat afdoende te verzekeren, ander zijds moet rekening worden gehouden met de internationale verhoudingen, die in redelijkheid kunnen worden voorzien en met de financiëele lasten regeling der levende strijdkrachten op den grondslag van het stelsel der persoonlijke vervulling van den dienst plicht en met opheffing van de schut terijen in haar tegenwoordigen vorm nieuwe regeling van den rechtstoe stand van den militair. Oud paragraaf 10. Te lezen B. Rijks-financiën een zuinig be heer, ter voorkoming van belastingver- hooging, sta op den voorgrond waar niettemin ten behoeve van in grijpende sociale hervormingen ver sterking van middelen noodzakelijk moet worden geacht, behooren hier voor in aanmerking te komen, niet accijnzen op eerste levensbehoeften, maar andere middelen, met name debietrechten en soortgelijke indi recte heffingen op voorwerpen of ver teringen van weelde herziening der regeling van het suc cessierecht en belasting op goederen in de doode hand hervorming in het samenstel der be lastingen worde voortgezet, door, met verlichting van den druk der minder gegoeden, het beginsel van progressie, ook bij de successiebelasting, ruimer in toepassing te brengen." Oud paragraaf 11. Als tweede alinea in te voegen „behartiging van de geestelijke en stoffelijke ontwikkeling der bevolking"; Behandeling van een voorstel van het bestuur om te nemen het volgende besluit „De Liberale Unie in hare algemee ne vergadering van 26 Januari 1901 spreekt den wensch uit, dat bij de al gemeene verkiezingen van 1901 op den voorgrond trede de Grondwetsherzie ning iu paragraaf 1 van haar „Hervor mingsprogramma" genoemd en dat van de te stellen candidaten worde ver langd, niet enkel dat zij instemming betuigen met de strekking van het ge heele ..Hervormingsprogramma",maar ook dat zij met volle overtuiging de urgentie van den in paragraaf 1 ge noemden maatregel erkennen." Oatslag-Tissot van Patot. Door d'ö afdeeling Amsterdam van dien Bond van Nederlandsche Onderwijzers, de Amsterdamsche Gymnastiek-onderwijzersvereenig., het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, de Vereeniging van Teekenonderwij zers te Amsterdam, de afdeeling Amsterdam III van het N. O. G. en de afdeeling Amsterdam van de S. D. O. V. is een adres aan Gede puteerde Staten verzonden om den gymnastiek-onderwijzer niet te ont slaan. Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. De Duitsche ..Bakkerscouranfc" maakt het ontwerp openbaar van een verordening op de bakkerijen welke bij den Duitschen Bondsraad aanhangig is gemaakt in het belang der gezondheid. Daarin komen de volgende bepalingen voor De werkplaats mag niet dieper dan A meter onder den bcganen giond zijn gelegen. Zij moet ten minste 3 meter hoog en van een voldoend aantal 'ruime vensters voorzien zijn, die tot goede lucht- verversching zijn ingericht. Zij mag niet in rechtstreeksche ver binding mot de privaten staan, en de afvoerbuizen van deze mogen niet- door de werkplaats gelegd worden. Voor elk gezel moet ten minste 15 kub. meter ruimte aan wezig zi^n; alleen op bijzonder druk ke dagen bepaaldelijk 's avonds vóór Zon- en feestdagen, kan met 10 kub. meter worden volstaan. De hitte mag niet boven 35 gra den (Celsius) is gelijk 95 gr. Fahr. gaan. In elke werkruimte behalve de meelkamer. moet een thermo meter hangen. De gezellen moeten voldoende gelegenheid vinden om zich te verkleeden en te wasschen. op plaatsen die tochtvrij uit de werkplaats zijn te bereiken en die in den winter verwarmd moeten worden. De werkplaats mag niet tevens voor woning, slapen of was schen gebezigd worden. In elke ruimte moet een plakaat hangen met opgaaf van hare afmetingen, kubiekori inhoud en het getal per sonen dat er volgens de voorschrif ten mag werkzaam zijn. De slaap-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5