NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Nieuwjaars-Advertentién. Koning Mammon. 18e Jaargang. Zaterdag 29 December 1900 9 No. 5368 DA6BLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ie (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02)^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J^ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat» Reclames 30 Cent per regel. Bureaus: Gebouw Het Spnarne, Kampei-singel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Kedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering ran het Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing ran Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitaüand: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Farijs 31bis Faubonrg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 29 Dec. o. a. Een beteekenisvolle proclamatie den booghartigeu Kitchener, en de amnestiewet, De Eeuw (Slot), Parle Praatjes. De vorstelijke Evenals vorige jaren bestaat er nu weder gelegenheid tot het van Nieuwjaarswenschen, in dit blad, tegen den prijs van a contant, voor hoogstens vijf regels, elke regel meer 5 cents. En wel in het nummer dat Maan dagavond (31 December) verschijnt. Inzending met bijvoeging der kosten kan geschieden tot Maan dagmorgen 10 uur. Een spoedige toezending der annonces wordt echter diingend verzocht. In den omtrek kunnen deze advertentiën aan de agenten wor den opgegeven. De Directeur. J.C. PEEREBOOM. Advertentiën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor liet Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Wat een groote tegenstelling die laatste oorlogstelegrammen der Kerstdagen, die poogden den in druk der Boeren-overwinningen te verzachten en de zaken voor de En- gelschen in zoo gunstig mogelijk licht te plaatsen, wat een verschil tusschen den in elk geval ietwat optimistischen geest dezer telegram men en de belofte van Lord Kitche ner dat alle burgers, die zich nog vrijwillig overgeven met hun huis gezinnen in gouvernementskampe menten mogen leven tot de guerril la hun terugkeer naar hun woon steden zal toelaten. ..Alle have en vaste eigendom zal worden ont zien en, indien benoodigd' voor mi litaire doeleinden, worden betaald." Wat een bewijs van zwakheid van den hooghartigen beul. Dit spreekt meer dan duizend telegram men, door hem-zelf afgezonden. De Boeren zullen waarschijnlijk niets dan een hoon end gelach over hebben voor den veinzaard, die al even huichelachtig is als zijn voor gangers en die hier in Zuid-Afrika ook al aardig bezig is zijn repu tatie te verliezen. Een telegram uit Wellington (Nieuw-Zeeland) meldt dat het uit te zenden zesde contingent voor de helft. d. i. 100 man, uit Maori's, dat wil met andere woorden zeggen uit gekleurde troepen zal bestaan. Wanneer het de bedoeling is deze kleurlingen, die reeds in de dagen na den Jameson-inval hun hulp aanboden, tot den directen strijd tegen de Boeren te gebruiken, zal Engeland binnen enkele weken tot de ontdekking komen, dat er geen beter middel had kunnen worden uitgedacht om den opstand onder de geheele Afrikaner-bevolking uit te lokken, dan dit. De verbittering die zulk een maatregel zal in 't le ven roepen, zal die, verwekt door de tot nu toe gevolgde politiek, ver re overtreffen. Wat den verderen gang van za ken betreft, een telegram uit Bur gersdorp meldt Kolonel Grenfell vervolgt het commando van Kreutzinger, dat op 700 man sreschat wordt. Hij blijft voeling houden met de Boeren, die een gevecht ontwijken. Te Blesbokheuvel had het 9de lansiers Maandag acht dooden en gewonden, onder welke laatsten lui tenant Lord Frederick Blackwood, een zoon van den markies van Duf- ferin. Geen Afrikaanders uit de kolonie sluiten zich bij de Boeren aan. Verder wordt gezegd dat een kleine afdeeling Boeren Burgers dorp aanviel, doch teruggeslagen werd. Dit bericht is zeker van de zelfde kracht als dat van de inna me van Britstown zonder verzet. omdater geen Boeren waren! zooals later bleek. De ..Times" troost zich over het slechte nieuws van het oorlogster rein met een Reuter-bericht volgens 't welk Kitchener naar het noorden teruggekeerd is. Dat beteekent, zegt de „Times", dat de inval der Boe ren in de Kaapkolonie mislukt is. Maar de redactie van de „Daily Mail" oordeelt er anders over. zii acht den toestand in de Kolonie slechts weinig gewijzigd ten gun ste van Engeland, sedert de Boe ren weer de Oranjerivier overge trokken zijn. Zij vestigt ook de aan dacht op het zonderlinge telegram van Reuter betreffende Clements' krijgsverrichtingen in de Magalies-' bergen, de mededeeling bevatten de dat Clements het raadzamer heeft geoordeeld de stellingen der Boeren niet aan te tasten, en dus maar terugtrekt. Buitenlandsch Nieuws. Dreyfus eii de amnestie. De .Temps" bevat een brief van Alfred Dreyfus aan den minister president Waid éck-Rouss eau waar van de voornaamste zinsneden zijn: Ik ben beschuldigd door een ze kere pers in 1894 aan den Duit- schen keizer een infaam schrijven te hebben gezonden, dat met een kantteekening van dien souverein voorzien zou gevonden zijn in de ambassade en het for meel e bewijs zou zijn van de misdaad waarvoor ik twee malen onrechtvaardig ver oordeeld ben. Mijn onschuld is vol komen: ik zal, tot mijn laatsten ademtocht de juridieke erkenning ervan door revisie trachten te ver krijgen. Ik ben niet van alle rech ten beroofd; het recht is mij dus gebleven, Mijnheer de minister president om U een enquête te ver zoeken, en ik dring daar dan ook op aan. Kolonel Picquart richtte tot den minister-president Waldeck-Rous- seau een protest, wijl hij ook be- grepen is in de amnestiewet. De kolonel ziet er van af voor den Staatsraad zijn eisch te ver volden tot vernietiging van het von nis waarbij hij op reform is ge steld omdat hij niet beschuldigd wil worden bevordering of een de coratie te zoeken. China in de Fracsche Kamer In de Fransche Kamer keurde de heer Sembat bij de behandeling van de aanvullings-credieten voor de Chineesche expeditie op scherpe wijze het plunderen en moorden af. Hij herinnerde aan het feit dat de regeering te Marseille de kisten met geroofde goederen moest aan houden. die generaal Frey had ge zonden. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Een telegram van Lord Kitche ner. Donderdag uit Pretoria ver zonden, meldtDe Boeren vielen in den afgeloopen nacht Utrecht aan, (in het Z.O. van Transvaal) zij werden afgeslagen met een ver lies van 2 man en 4 paarden; aan Engelsche zijde 1 gewonde. De Boeren hielden een. trein aan. in de nabijheid van Pan-station, aan de Oosterlijn, (in de nabijheid van Middelburg in Transvaal). En- gelsc-he troepen die aankwamen, verjoegen den vijand, die één doo- de en 1 gewonden verloor. De En- gelschen hadden een doode en 4 gewonden. De oostelijke troepenmacht der Boeren in de Kaapkolonie werd gisteren verhinderd verder op te rukken, en in de richting van Ven- sterstad gedreven. De westelijke troepenmacht wordt nog steeds in noordelijke richting gedreven door het district Strijdenoerg. De „Evening Standard" meldt dat volgens een Donderdag te Lon den ontvangen telegram, het eska dron der Yeomanry dat de Boeren achtervolgde in de richting van Prieska en door de Boeren werd gevangen genomen, weder in vrij heid is gesteld. Hunne paarden, zadels en andere eigendommen werden hen afgeno men. Volgens hun bericht waren de verliezen der Boeren zwaar. On geveer tien der Yeomen werden gew nd, waaronder hun kolonel. Een telegram van lord Kitche ner uit Pretoria van Woensdag meldt, dat generaal Charles Knox in gevecht is gewikkeld met De Wet's leger, welke laatste een stel ling heeft ingenomen in de buurt van Leeuwkop. Generaal De Wet hoopt door te breken en opnieuw naar het zuiden te trekken. Een oostelijke Boerenstrijdmacht in de Kaapkolonie wordt blijkbaar tegengehouden door onze troepen bij ReitpoortrSprun. Van de westelijke strijdmacht wordt bericht, dai zij noordelijk is getrokken in twee afdeelingen, de eene in de richting van Prieska, terwijl de andere door Strijdenberg is vetrokken. Onze troepen achter volgen hen. Een afdeeling Boeren, met 150 wagens, trok den spoorweg over ten zuiden van Vrijburg (tusschen Kimberley en Mafeking). Een an dere afdeeling sterk ongeveer 270 man met een kanon trok den spoor weg over ten noorden van Vrij burg. Beide afdeelingen trokken in westeliike richting. Men gelooft, dal zr naar Damaraland wilden „trekken." Stadsnieuws Haarlem, 28 Dec 1900. Maandstaat van de Nederl. Credietbank. Afgesloten op 30 Nov. 1900. Aand. in por lef12.000. Kassa en Kassiers78.378.14^ Aandeelh. nog te st. 178.500. Prolongatie u/g99.900. Disconto's 14.925. Debit, op Accept255.167.50 Meubilair Inventar. 2.000. E f f ec ten 5880 Rekg. Ct. Houders159.866.31 Belegde Reserve 6.334.29^ Debiteuren ll.612.66l 824.563.91i Kapitaal f 250.000. Crediteuren 66.047.68^ Deposito's 145.613. Prolongatie o/g101.000. Promessen 255.167.50 Dividenden 151.55i Reserve 6.5S4.17i f 824.563.91i De goederen-verzending per spoor van het station alhier laat meerma len te "wenschen over; zoo gaan on ze couranten bestemd voor Half weg niet zelden per verkeerden hein (sneltrein) naar Amsterdam zooals jl. Maandagavond ook we der gebeurde en komen dan per volgenden (niet ééns eerstvolgen- Nu, mijnheer Tracey, ik wensch u goeden avond. Ik moe-t nog wat werken voordat ik ga slapen. Boniour, Brandon. Ik geloof wel dat wij het samen eens zullen worden. Kom Zondag bij mij di- neeren dan zal Claudia wel van de vermoeienissen der reis uitgerust zijn. Zondag? Het spijt mij wel maar dan ben ik niet meer vrij. 's Zondags heb ik het altijd druk. Zaterdag dan? Best. Met veel genoegen maar spreek in geen geval met juf frouw Tracey over uw plan wel ke de geestelijke vermogens van een vrouw ook zijn mogen haar instinct is doorgaans verbazend. Denkt gij dat ik nog een lesje in het zwijgen noodig heb? ant woordde Tracey met een selfvol- danen glimlach. Wel neen! Ik geloof dat u dat aangeboren is. Goeden avond mijn heer Tracoy. Ik zal uw boodschap in de stad doen en u op zijn laatst overmorgen bescheid brengen. Zij drukten elkaar de hand en Brandon begaf zich met haastigen tred naar zijn kamers. Het is een prachtige kans voor mij dat is zeker, zeide hij tot zich den) teruggaande trein ter bestem der plaatse. Een kist koek enz. bestemd voor Kerstfeestviering te Halfweg en in tijds van hier verzonden, was Woensdagmiddag toen het feest plaats had aldaar nog niet aange komen Eendracht maakt Macht. Donderdagavond hield de Haar- lemsche vereeniging van Grond werkers, Heiers en Opperlieden „Eendracht maakt Macht" eene vergadering in de sociëteit „de Kroon". Als spreker trad op cle heer Bonnet in plaats van den heer J. N. van Zomeren uit Amsterdam, die verhinderd was. Het onderwerp der rede was: Wat is Organisatie? Is zij het mid del om tot verbetering te komen? Deze laatste vraag moet spr. beves tigend beantwoorden. Velen heb ben zich aaneengesloten, doch ver- scheidenen genoten alleen van de lusten die 't vereeniginsgleven hun biedt, zonder tot de lasten bij te dragen. Veel moet nog veranderen, voor de organisatie volmaakt is. De toestand van de arbeiders is in onzen tijd van machines waarlijk een worsteling. Alleen wanneer allen samenwer ken. kan er eene afdoende verbe tering bereikt worden. Spr. haalt een paar voorbeelden aan uit bui- ten- en binnenland. Wanneer men nagaat hoeveel jaren er reeds voor organisatie, propaganda gemaakt is, dan moet het verwondering ba ren hoe weinig er nog bereikt is. Spr. waarschuwt tegen de verderfe lijke werking van den drank, die zooveel voordeelen weer verloren doet gaan. Dat vereeniging t-ot ver betering voert, kan spr. uit de ge schiedenis bewijzen. Hij wijst daar toe o. a. op het verloop van den 80-jarigen oorlog, op de Triple Al liantie van tegenwoordig. Ook op arbeidersgebied geldt deze waar heid. Reeds nu hebben de werk lieden enkele successen behaald. Zoo kwamen o. a. de Timmerlie den- en Typografenbonden en nog vele andere groote organisaties lot stand. Vereeniging is een gebiedende cisch van onzen tijd, aldus was de zin van spreker's laatste woorden. De aanwezigen waren in grooten getale opgekomen. Den heer J. C. Darkens zal het hem toegedachte huldeblijk van leden van den A. N. W. B. medio Januari wor den aangeboden. Jl. Zondag werd. den afgetreden len Secretaris in Hotel l'Europe te Amster dam door het Dag. Bestuur een diner aangeboden, waarbij mede aanzaten de moeder van den heer Burkens en de dames der gehuwde leden van het Dag. Bestuur. Aan tafel werden on den heer Burkens verscheidene toosten uit gebracht, waaruit hartelijke waardee ring bleek voor den jubilaris, die zoo- als gezegd werd, altijd getracht heeft ,,to make the most" van zijn ambt en doordrongen was van de waarheid van den versregel ..life is real, life is ear nest." (De Fiets). Kogelen. Maandag werd de laatste bonds- avond in dit jaar vanwege den Haarlemschen Kegelbond gehouden op de banen van café Brinkmann. De prijs voor de hoogste serie in de 4 bondsavonden in de 80 ballen werd behaald door den heer P. J. van Gulik met 515 houten. Ver der verwierven dien avond prijzen de heeren L. C. de Koter, F. Hak kaart, P. J. v. Gulik, J. Viets, F. Randoe. H. Güthschmidt, H. Mar tin, S. Martin, Jos. v. d. Berg. H. W. Braam en Honnebier, die ach tereenvolgens het hoogste aantal houten in de 20 ballen geworpen hadden. De Vliegende Hollander- prijs viel ten deel aan den heer J. Martens. De prijzen bestonden dit maal uit wild. Voor de vacante betrekking van lee- raar in de klassieke talen aan het Gym nasium alhier, hebben zich 16 sollici tanten aangemeld, uit wie door curato ren worden voorgedragen de heêren lo. Dr. J. J. G. Vürtheixn te Leiden 2o. Dr. J. \V. Bierma te Nijmegen 3o. Dr. W. Meerum Terwogt te 's-Gravenhage. De agent van politie le klasse P. J. Kuyper herdenkt 1 Januari a. s. den dag. dat hij vóerr 25 jaar als agent van politie 3e klasse bij het vaste corps in dienst trad. Vooraf had hij reeds van 6 Mei 1873 af als agent van politie 4e kl. dienst gedaan. Donderdagavond vierden de kin deren der Zondagsschool van Ds. Veen het Kerstfeest in de groote zaal van het Brongebouw. Een fraaie kerstboom prijkte met tal van keurige geschenken, beschenen door de ontelbaar zacht stralende lichtjes. Ruimschoots werd de jeugd onthaald op allerlei versna- peringen, en de avond op zeer ge noeglijke wijze doorgebracht. 'Pot aandenken aan dit Kerstfeest werd aan hen, die de school verlieten, eer. bijbeltje medegegeven cn kre gen de anderen keurige cadcaux. Hedenmorgen heeft de sneltrein, die te 8.52 van Uitgeest vertrekt, ter hoogte van de halte Westervcld, een paard met wagen overreden, toebehoorende aan den heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem. De bestuurder was er intijds afgesprongen en kreeg geen letsel. Het paard bleef op de plaats dood, de wa gen werd verbrijzeld. De reizigers gevoelden slechts een lichten schok: het ongeval veroorzaakte een oponthoud van omstreeks tien mi nuten. Door de weduwe W. van Essen (Brou werstraat 112) de vrouw van den stu- cadoor die den 3n Dec. te IJmuiden door een noodlottigen val van een stei- ger het leven verloor en waarvan J. H. Feuilleton. 2) Zij is niet mooi, Brandon! zei- de de zeer onpartijdige vader, „maar het is een bevallige vrouw voor zoover ik er over kan oordee- len, want van die dingen heb ik geen verstand. Dan laat ik haar nog een aardig duitje na want", zuchtend, „ik kan het toch niet met mij meênemen meer dan je denkt ik zal je er alles van ver tellen zoodra gij mij beloofd hebt mijn dochter te trouwen, maar eer der niet. En dan zal ik mijn be schikkingen maken ten voordeele van jou. Dan weet ik tenminste dat mijn zuur verdiend geld in vei ligheid is." Brandon zag hem even met een cynisch lachje aan en zeide: Er moeten in elk geval twee in uw voorstel toestemmen. Gij weet im mers niet of ik wel in den smaak van juffrouw Tracey'val. Waarom zoudt gij niet? Gij zijt een gezellig prater. Zij heeft een vervelend thuis en een meisje is altijd geneigd den eersten, man. die haar vraagt te nemen. Daaren- enboven is zij altijd een zeer ge hoorzame dochter geweest en dan geloof ik dat wel een man zijt die bij de vrouwen in den smaak valt. Brandon schudde ontkennend het hoofd. Dat betwijfel ik. Of mijn aantrekkelijkheid moet juist in mijn onverschilligheid gelegen zijn. Welnu, hoe denkt gij er over? vroeg Tracey. Ik zal over uw aanbod naden ken, antwoordde de ander ernsti ger. Geld is nu iets dat ik in mijn carrière zeer goed kan gebruiken. Bij de aanstaande Parlementsver kiezing zou ik waarschijnlijk kans hebben wanneer ik mij candidaat stelde, maar geldgebrek is zeer ze ker niet in mijn voordeel. Gij hebt gelijk. Brandon, groot gelijk. Toch zou ik mijn geld niet voor een zetel in het Lagerhuis weg gooien. Dat zou ik evenmin. Maar als men in het bezit van geld is heeft men zoo de handen vrij. Ik ben natuurlijk door uw aanbod zeer ge vleid, mijnheer Tracey, maar denk er aan dat ik in geen geval eeni- gen dwang op de jonge dame wil uitoefenen en ook moet gij haar niet haasten met een besluit te ne men. Stel ons slechts in de gelegen heid elkaar te ontmoeten en laat de rest aan mij over. Als ik het met mij zelf eens ben geworden dat uw plan uitvoerbaar is zal ik het u meedeelen en den strijd aan vaarden. Maar. maar laat niet te veel tijd verloren gaan. Ik wilde gaarne mijn zaken regelen; ik verlang de laatste jaren van mijn leven rust te hebben. Gij zult Claudia een kalm, huiselijk meisje vinden. Ik verzeker u dat ik uw ducaten en uw dochter als een Godsge schenk beschouw. Maar ik moet haai' eerst, zien en zij moet mij uit vrije beweging aannemen. Mijn eischen voor een vrouw zijn niet hoog zij moet er goed uitzien zich rustig bewegen, een opgeruimd humeur hebben en zooveel verstand bezitten dat zij over dingen, waar van zij niets af weet, zwijgt. Mijn jongensbegrippen over liefde, sym pathie enz. ben ik te boven. Maai de menschelijke natuur is zwak en men ziet in zijn leven gaarne iets elegants en liefelijks om zich heen. zelf toen hij zijn gesprek met zijn gastheer overdacht. Zonder geld wordt mijn vooruitgang aan alle zijden belemmerd. Ik zou liever Pet kapitaal zonder de dochter heb ben maar als zij niet verwerpelijk is en ik de duiten niet onbezwaard kan krijgen, zal ik ze maar allebei nemen. Dan ligt er een mooie toe komst voor mij open. Het leven is vervelend zonder een doel een groolsch doel. Er zijn vele veran deringen op til zoowel op sociaal als politiek gebied. Waarom zou ik niet evengoed de teugels in han den kunnen houden als zij die het voor mij deden. Ik heb de overtui ging in welke richting ik werken moet en dat is meer dan de mees ten kunnen zeggen. Per slot van rekening kan deze periode nog aan genamer worden dan mijn jeugd, waarin ik alle mogelijke genoegens najoeg. Had ik nooit in mijn leven tegenspoed gekend dan zou ik waar schijnlijk meer teleurgesteld en meer levensmoe zijn dan nu. Hei. koetsier, en meteen sprong hij in een zoogenaamde Londen sche gondel Het weêr was den volgenden dag I al even somber en regenachtig als den vorigen. toch bemerkte men een zekere vrooliike bedrijvigheid in de benedenverdieping van Tra- cey's huis. Juffrouw Tebbets. zijn multum in parvo, huishoudster keuken- en werkmeid tegelijk, had het vuur in de kleine ontbijtkamer aange maakt die het uitzicht had op den tuin en op de tafel stond een soort dejeuner a la fourchette. Zij zal wel honger hebben na die reis, het lieve kind en hier zit zij veel vroolijker dan boven, zeide zij tot zichzelf op haar weg van de keuken naar de ontbijtka- m?.r- 7 zaI een genot zijn als wij hier eens wat leven in huis krijgen. Daar schelt hij nu al weêr. Hij zal op een goeden keer het ijzer- draad nog eens stuk trekken. Haastig begaf zij zich naar zijn studeerkamer een kleine ka mer aan de achterzijde van hei huis. waar de heer des huizes gewoon was zijn rekeningen na te zien. zijn brieven fe schrijven, de cffec- tenlijst in de courant na te zien en zijn sober maal te gebruiken. De huishoudster vond hem als gewoonlijk eek leed in ziin goed onderhouden maar veel gedragen pak zijn ontbijt was reeds lang

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1