Onze Betrekkinggids. Vc t van hun llaarlemsche k3r .-Gén te bevorderen. De voorzitter der afdeehng Amsterdam, de Vet, is 1.1. Zondag hier geweest om een overzicht te nemen. Onder diens leiding zullen de Am- sterdamsche gezellen naar hier komen Onze berichtgever verzekert ons, dat in Utrecht niet alleen des Zondags de bakkersgezel!^" "ij zijn, maar met de twee RerstdT _.i -ook. Wij hopen dat Haarlem dal 'voorbeeld voor de bak kersgezellen moge volgen. Bennebroek. Was men vroeger genoodzaakt de haardasch en het overige huisvuil zelf naar de belt te brengen of tegen beta ling te doen brengen, met Januari a.s. komt hieraan een einde. Te beginnen met 1901 zal 2 maal per week, en wel Woensdags en Zaterdags vanwege de gemeente de haardasch enz. worden opgehaald. Bevallen B. van der Reep, geb. de Klerk. z. H. M. Otte, geb. Knoppert, z. Getrouwd: J. van Donselaar en G. Homerson. Zandvoort. Ondertrouwd: 28 Dec. L. C. C. Kauf- marui en S. Henning. Getrouwd: 27 Dec. J. Molenaar en A. de WicL Bevallen: 27 Dec. J. Zwemmervan Duyn, z. Velsen. Naar men uit goede bron verneemt, wordt door het gemeentebestuur moeite gedaan om het evangelisatie-locaal al hier, tijdelijk ingericht te krijgen voor openbare lagere school, daar met de invoering van de Leerplichtwet geen voldoende ruimte op de school zal zijn. IJmuiden. In de kerk der Ned. Herv. gemeente alhier is men bezig een nieuw orgel te plaatsen ter waarde van ongeveer /3000 De gelden hiervoor zijn bijeengebracht door collecten gehouden na afloop der godsdienstoefeningen. Sloten. Tot lid van den Gemeenteraad is ge kozen de heer E. J. Glim. Halfweg. Voor^den aanvoer van beetwortelen zijn dit jaar aan de suikerfabriek „Holland" alhier aangekomen 1497 vaartuigen. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Bevallen: A. van Nieuwenhuijzen Glas. d., A. de KoningGoemans, d. Overleden N. Goedhart, d. 24 j. Spaarndam. Overleden C. Akerboom 68 j. Beverwijk. Ondertrouwd Chr. Braun cn J. S. M. van 't Hoff, te Alkmaar. C. G. Loeff te Velsen en M. W. Rijnders. Getrouwd H. F. Petit, te Moeara- Pladjoe (N.-I.) en J. van Lieshout (bij volmacht). A. Gravekamp te Velsen en W. van Wijngaarden. Bevallen D. J. WaardAdmiraal d. I. KorsmanKamper z. M. D. van BragtFaase 11. d. Overleden J. F. Knegjes 2 m. J. Nie- rop 1 maand. Haarlemmermeer. Te Kudelstaart (gem. Aalsmeer) is na een langdurig lijden overleden de hecrr G. Dros, meer dan 25 jaar hoofd der openbare school aldaar. Getrouwd: O. Klijn en A. Rost. Bevallen: E. GouweleeuwKres, z. P. HouwelinkSchoenmaker d. M. UitholPlessius z. P. J. v. d. Wete ringNieuwkoop d. M. J. van Zanten Onkenhout z. T. v. d. MoorenDekker, d. M. MeijerMaarschalk z. H. Wesse- liusv. Klaveren, d. G. v. Muyden v. Tol, z. Overleden: N. S. van Gaaien, 7 innd. W. Verbeek, 11 w. J. Kamp, 7 mnd. F. v. d. Ree 7 j. D. Kerkhof 14 w. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De behandeling der Indische begroo ting in de Eerste Kamer is in de na- middagzitiing van gisteren ten einde gebracht. De heer v. d. Does de Wille- bois, die de beraadslagingen opende, deed een beroep op den Min. om aan den toestand der Kath. zending in de Minahassa een bevredigende oplossing to geven. De heeren Van Alphen en Schimmelpenninck behandelden meer de zaken van algemeenen aard. waar bij de defensie op den voorgrond trad. De opmerkingen en vragen beantwoor dende, zette Min. Cremer allereerst uiteen, waarom de Gouv.-Gen. bij den gespannen toestand van thans een dienstreis van den bisschop van Ba tavia naar de Minahassa ongewenscht achtte. De Min. had gewenscht met op- i i i t koffiecultuur en lieerendien- sto.n meer te doen, maar Atjeh vorder de nog te veel. De toestand werd daar evenwel gaandeweg beter en uit de rorhten op peper zal weldra een belang- riik deel der kosten onzer vestiging word "O gedekt. De schutterijen in In- die zouden eu corps worden ingedeeld bij het intL leger. Niets zou worden verzuimd voor een eventueele defensie van Java. Na de,rede des Min. volgde nog een teer belangwekkende van den heer {Fransen van de Putte, toejuichend de pnaatregelen van defensie, doch waar- 4 ïhuwend tegen het onttrekken aan ..iuscae bcvol- reeds ontevreden is met' .o reorganisatie van het inlandscb be stuur, van de bevoegdheid tot benoe ming van dessahoofden. De Min. be loofde voorzichtigheid in dergelijke j maatregelen, dcch verdedigde overi gens het door hem gevoerd beleid. Heden 11 uur kleine ontwerpen. De spoorweg KrawangPedalerang is goedgekeurd. G. Jr. Nedel Zuid.-AtrikaAn^che Vereenigiog. Vrijdag werd een buitengewone ver gadering gehouden der ,,Ned. Zuidafri- kaausche Vereeniging", die zeer druk bezocht was en geleid werd door den heer G. A. A. Middelberg. De vergade ring was belegd om te stemmen over de in een vorige vergadering gewijzigde statuten; er was hoofdelijke stemming noodig, omdat de minister van justitie dezen eisch had gesteld, wilden de sta tuten de Koninklijke goedkeuring kun nen erlangen. De statuten werden nu goedgekeurd met algemcene (49) stemmen op twee na. In de huishoudelijke vergadering is door de voorzitters der afdeelingen aangenomen een voorstel van Rotter dam, waarin aan het hoofdbestuur in overweging wordt gegeven, in verband met paragraaf 3 der circulaire van 10 October 1899, van het fonds tot leni ging van de rampen in Zuid-Afrika ten hogste f 300,000 af te zonderen, om daaruit aan de Boeren in de Z.-A. Re publieken en de Kaapkolonie de rente en verplichte aflossing van hypothe ken op hune goederen te kunnen voor schieten op de wije en aan diegenen, welke het hoofdzbestuur zal goedvin den. Ook werd besloten aan het hoofdbe stuur te verzoeken, een commissie te benoemen tot onderzoek van de midde len om na den oorlog den vroegeren eigenaars of bewoners van boeren plaatsen zooveel mogelijk behulpzaam te zijn, om daarop weer terug te kee- ren en hun bedrijf te hervatten en tot de mogelijke oprichting van een hypo theekbank te komen. Hoewel de voorzitters der afdeelin gen in deze slechts adviseerend kun nen optreden, hebben zij gemeend hunne adviezen met aandrang bij het hoofdbestuur aan te bevelen. Ook is de wenschelijkheid uitgespro ken, dat het hoofdbestuur mededeeling doe van hetgeen tot dusver is gedaan. Het spoorwegongeluk. Naar men uit vertrouwbare bron ver neemt is door het vanwege de H. IJ. S. M. ingesteld onderzoek, betreffende de oorzaken van het spoorwegongeluk te Twelloo, aan het licht gebracht, dat ook den machinist van den sneltrein schuld wordt toegeschreven aan den noodlottigen afloop. Hij moet in strijd met zijn voorschriften, toen hij de knal signalen gehoord had, niet gestopt hebben, en moet dit eerst gedaan heb ben, toen hij zag dat hij op het ver keerde spoor reed. Eerste Kamer. Men seint ons uit 's-Gravenhage: D© Eerste Kamer nam een reeks van kleine wetten en noodzakelijke hoofd stukken der begrooting aan en ging uit een tot 7 Januari. Bond van Ned. Onderwijzers. Vrijdag werd te Utrecht in „Tivoli" de 25e algemeene vergadering geopend van den Bond van Ned. Onderwijzers, onder voorzitterschap van den heer L. J. Steendijk. In de eerste plaats werd een woord van hulde gebracht aan den oud-voor zitter, den heer Severijn, en de oprich ting vair het Herstellingsoord herdacht. Teleurstelling werd uitgesproken dat da Regeering nog niet de regeling der jaarwedden heeft tot stand gebracht en ook de pensioenwet voor de weduwen en weezen zich laat wachten. Aan den „feilen tegenstand der hoof den van scholen" wordt door spr. voor een niet gering deel geweten dat zoo weinig van de wenschen der onderwij zers in vervulling is gekomen. „De school heeft behoefte aan man nen en vrouwen, die in zake opvoeding en onderwijs een meening kynnen en durven, mogen en moeten hebben". Spreker wenscht den onderwijzer niet te jong in de school, maar ook niet te lang. Na herinnerd te hebben aan de on gunstige omstandigheden waaronder vele onderwijzers hun arbeid moeten verrichten, kwam spr. tot de leerplicht wet, die niet geeft wat door de onder wijzers wordt gewenscht, doch waaruit rnen zal trachten te halen wat moge lijk is. Na een opwekking om bij de verkie zingen rekening te houden met de wen schen der onderwijzers resumeei'de spr. wat nog voor den Bond valt te doen „Nog is onze invloed gering, ons sa laris ontoereikend „Nog wachten wij op een geheel ver beterde opleiding „Nog zijn onze weduwen en weezen onverzorgd 1 „Nog zien wij hongerende kleinen op de schoolbanken 1" Uit het verslag bleek dat de Bond telt 176 afdeelingen met 6055 leden (ver meerdering in 1900 4 afdeelingen met 483 leden). Vervolgens werd het verkiezingsre glement behandeld. In de tram. Wij lezen in het Dagblad van Zuid- Holland" Lange regenstralen glijden neer langs de ruiten van de tram; de waterdroppen spelen krijgertje op het beslagen glas, waardoor men nog nauwelijks kan zien op de zwart-doffe modderstraten. Slechts enkele gestalten ziet men wa- sneeuw nog hl weerhouden. Dan; O/, met haastigen loop, omzichtig sonte ver mijdend de piassen, er door gaan. Met klagend geluid buigen heen en weer de boomen; in het grauwe nat der om geving lijken het nu groote luchtbe- zeins, die vergeefs trachten weg te va gen de regen-zware wolken, laag neer hangend te 's-Gravenhage. De tram van den Noordwal naar de Laan von Meerdervoort met slechts en kele passagiers, zet zich op een veel zeggend gefluit van den conducteur in beweging. Met knorrig-ontevreden ge laat, gehuld in een lang-zwarte regen jas, zet de koetsier het paard aan, ter wijl de hem onmisbare pruim tabak 4e qualiteit, tot beter oogenblik wordt weggeschoven ver achter in den mond. He paard sjokt langzaam voort den weg op, dien het blind zou kunnen volgen, door sleur gedresseerd. Daar wordt een sein tot stilhouden gegeven, de tabakspruim komt even in beweging terwijl de koetsier wreve lig naar binnen omziet of ingestapt wordt. Na ongeduldig wachten en stampend met de hooge regenlaarzen, voelt hij meer nog dan hij door de be slagen ruit ziet, de)n) passagier instij gen en neemt werktuigelijk do leidsels weer op. Hijgend en zuchtend zet het dikke, oude vrouwtje zich neer op de bank. Haar hoed boven de witgesteven muts gezet, schijnt zwaar geleden te hebben door den brutalen Decemberwind, de eens mooi gekrulde veeren lijken nu recht staande kammen. Een dik-bruine omslagdoek, driehoekig gevouwen,- om sluit haar wat al te volle gestalte, ver bergend en beschermend tevens de haar onafscheidelijke „karabies." Na eenige oogenblikken van strijd met de ademhalingsorganen, kijkt ze gemoedelijk rond naar de passagiers, die onverschillig voor zich uit staren zonder haar aan te zien. Op dat mo ment van herwonnen kalmte heeft de conducteur blijkbaar gewacht om haar te naderen. ,,1-Ioe ver?", vraagt hij au tomatisch. „Wel mensch, hoe hè 'k 't nou met jee?" is haar verbaasde weder vraag, „mot ik dat zegge, dat/mos jij nou toch krek wete. Ik gaan! naar Mie tje, me dochter toe, die is zooveul as linnemeid an „de Bronefooi", daar mö 'k weze. Ze kijkt afwachtend op met haar oude glanslooze oogen naar den conducteur; zonder dat haar woorden eenige emotie bij den man schijnen op te wekken, antwoordt hij terug: „Da's een stuiver." Dralend steekt ze de gro ve hand in den zak van haar wollen rok; de groote portemonnaie komt te voorschijn, ze schudt haar voorzichtig heidshalve nog eens goed alvorens haar te openen, zeggend: „Maar ik heb zoo net- al een dubbeltje gegeve toen ik van het staasiejon gong in de tram." „Dit is nu een nieuwe sectie," antwoordt de conducteur, die in geen spraakzaam humeur blijkt, zonder na der uitlegging aan het hier geheel on bekende vrouwtje. Zijbetaalt, omdat ze niet weet wat die man praat van „sectie", doch zoodra hij het koper in de lederen tasch heeft doen glijden en achter op gaat staan, begint ze haar onderzoek bij een tegenover haar zit tende dame. „Juffie, is dat altijd zoo in den Haag met die sectie of leidt die man met z'n pet me in de Iorein?" De dame geeft haar een verklaring en oogst daarmee zoo'n dankbaarheid in, dat de „karabies" voorzichtig geopend wordt en haar eenige goudrenetten wor den overgereikt. „Krek geplukt van de morrege. Wat, lus je ze niet, gut mensch, laat na je kijke, 't is zonde nog toe," en bergt, niet geheel zonder eenige verontwaar diging, de miskende producten uit haar tuin weg. Het gesprek wordt niet ver der voortgezet en aan het einde der Zoutmanstraat houdt de tram op. Ze ziet, dat ze niet verder meer kan rij den en stapt ook met de anderen uit. Daar stond ze geheel alleen, zoekend naar den conducteur, dien ze niet meer zag. „Wat ie wel van me denken zal, dat ik er zoo stiekem uit ben gegaan, zonder hem gendag te zegge," is haar overluide alleenspraak. „Kijk, moeder tje, dat gebouw daar nu is Bronovo," wijst nog even de buurvrouw uit de tram, die medelijden had met het vrouwtje. Gelukkig had de regen opge houden en kon ze op haar gemak voort nu met de reuzenparaplu en „karabies" naar haar dochter, de linnenmeid. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich n-et aansprakelijk. 7«>i ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Het was op een Woensdagmiddag dat ik de ruime, welingerichte keuken van de Huishoudschool binnentrad, om eens te zien naar de kookles der kleine meisjes, die van 2 tot 4 uur daar kun digheden opdoen, van zooveel nut, ook in de gezinnen der volksklasse. Bedrijvig dribbelen ze rond, die deern tjes van 12 en 13 jaar.met heldere schor ten en witte mouwen, meestal vroolijk kijkend van onder het nette mutsje, dat ook hier niet mag ontbreken en waarover onze secretaresse, mevr. K., zoo aardig schreef, toen zij verleden week in de couranten prettig vertelde over de kookschool. Maar toen ik daar was, zei de direc trice mij, dat er meer kinderen nog kunnen genieten van het onderwijs en daarom hoopt liet bestuur, dat men met aandacht deze regelen zal lezen en dat er zich dan veel meer meisjes zullen aanmelden. Zij kookten hutspot op dien Woens dagmiddag. Ieder kind heeft haar eigen pannetje om voor te zorgen. Nadat zij de groente heeft gereed gemaakt en ge- wasschen en als de lesuren verstreken kookles. - .ciojl-s (meer gevorderden), doch de prijs, daarvoor betaald is uiterst gering. Ook zou men er gaarne zien komen vrouwen uit den werkmansstand. Verleden week heeft er zich eene voor opgegeven bij de Di rectrice, en nu wacht men op meerde ren om een avond daarvoor vast te stel len. Er wordt maar 10 cis. betaald voor den avond en ze leeren er eenvoudig, zuinig en zeer smakelijk koken, iets, wat in dien stand dikwijls veel te wen schen overlaat En zucht soms de vrouw van den werkman, dat ze geen tijd heeft, och, 't is een enkelen avond in de week en wanneer de winter voor bij is, dan heeft ze veel geleerd wat haar te pas komt, waardoor de eento nigheid in 't bereiden der dagelij ksche spijzen heel wat kan verbeterd worden zonder meer kosten. Kan „moeder de vrouw" volstrekt niet uit, welnu, dat zij dan haar meis jes naar de Kookschool zende. De klein tjes op de Woensdagmiddag-les betalen slechts ongeveer .5 ets en de grootere van Maandagavond ongeveer 10 ets. Men kan in de advertenties lezen, dat de lessen op de school weder beginnen 7 Januari. En als de kleine meisjes ook netjes het strijken willen leeren, om haar japonnetjes en schortjes keurig te kunnen dragen, welnu, ook daarvoor is gelejgenheid op deze school, zelfs kan zij voor vader en broers de boorden en fronten zóó mooi leeren behandelen dat geen strijkster het haar zou verbeteren en... ook dit strijken kost weinig geld Een goed woord vindt een goede plaats, en ik geloof vast, dat vele kleine meisjes of haar moeders eens zullen komen om te spreken over het onder wijs dat wordt gegeven Wilhelmina- straat 17. H. C. FEIKEMASYPKENS Penningmeesteres. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Te Harlingen is onder de boot werkers een staking uitgebroken. Dientengevolge moest de koolboot Chipchase die gisteren binnen kwam, dei haven weer verlaten om met de volle lading naar Engeland terug te keeren. Een aantal marechaussées met politieagenten hebben den toegans- naai de haven afgesloten om de orde te handhaven. BUITENLAND. Op een congres, dezer dagen te Pa rijs gehouden, is opgericht een „Asso ciation Internationale pour la protec tion legale des travailleurs," die haar zetel heeft in Zwitserland en waarvan het doel in. dei statuten omschreven is als volgt: I. Een band te vormen tusschen al len, die in de verschillende industri- eele landen de wetgeving ter bescher ming der arbeiders als noodzakelijk beschouwen. II. Een Internationaal arbeidsbu reau te vestigen, dat tot taak heeft in het Fransch, Duitsch en Engelsch pe riodiek een verzameling der arbeids wetten in alle landen uit te geven of voor zulk een uitgave zijn medewerking te verleenen. Letteren en Kunst. Agnes Sorma. De heer Schürmann deélt het vol gende mee: Het is niet juist dat het bij de vol gende voorstellingen van Agnes Sorma te Weenen leeg zou zijn geweest; er waren reeds vele plaatsen besproken voor de 7 voorstellingen voor een be drag van 43.000 kronen, terwijl de voor stellingen te Boedapest uitverkocht waren. Agnes Sorma zal 21 Januari in den Stadsschouwburg te Amsterdam op treden en daarna ook nog te 's-Graven hage, Rotterdam, Haarlem, Arnhem, Nijmegen en Groningen. Haar gezelschap is niet ontbonden, maar alleen tot 20 Januari tijdelijk uiteen, met behoud van salaris. Rechtszaken. Het station V eenenburg. Het O. M. bij het Gerechtshof te Am sterdam (Civiele Kamer) nam Vrijdag conclusie in de zaak-Leembruggen con tra de Holl. IJz. Spoorwegmaatschap pij, betreffende den eisch tot weder in- dienststelling van het station Veenen- burg. De ambtenaar sloot zich aan bij de uitspraak van de Rechtbank en con cludeerde tot ontzegging van dien eisch aan de erven Leembruggen. Uitspraak 15 Februari a. s. W. J. Hagen (alias dr. Reteau) heeft hooger beroep aangeteekend van het vonnis der Haagsche rechtbank, waar bij hij tot 6 maanden gevangenisstraf is veroordeeld, wegens het door schuld veroorzaken van lichamelijk letseL Sport en Wedstrijden. Worstelen. De revanche-wedstrijd in de Fo lies Bergère te Parijs tusschen den Russische-n kampioen Hacken- schmidt en Dirk van den Berg, gaf weder een overwinning aan den Rus. die de schouders van zijn te genstander ditmaal in 3 minuten den gTond deed raken. Voetbal. Zondagmorgen wordt de Berlijnscha voetbalclub „Preusen", die, zooala wij b Middags worut strijd gespeeld te ge. neerd Nederlandsen elii.. definitief als volgt is samenges Cramer (Ajax) doel; Donkers P.) en Mundt (H. V. V.) acht* Stoppelaar (Ajax). Van Houten (Vict rial en Carli (EL B. S.) midden; F. Meijer (H. B. S.), Hessëfing (H V. V.). Sol (H. V. V), Offers (Victoria) en Goedvriend (Vitesse) voor. Na afloop van dezen wedstrijd biedt de „Haagsche Voetbalvereeniging" den Duitsclien gasten en hetNederlandsche elftal een feestavond aan. Den dag daarop speelt „Preusen" tegen de „H. V. V." en bp Nieuwjaarsdag tegen de Amsterdamsche club „R. A. P.", op het terrein achter „Oud-Roosenburgh", in de Watergraafsmeer. Den 2n Jan. zal de Berlijnsche club, die als het sterkste Duitsche elftal beschouwd wordt, nog spelen tegen „Vitesse" te Arnhem. Vervolg Nieuwstijdingen. De bouw van de nieuwe brug over den Amstel bij Amsterdam is gegund aan den laagsten inschrij- vei P. Vermeer Jzn., voor f 327.600. Men zal nu spoedig de stoompont. die voor de Ceintuurbaan ligt, gaan verleggen. Het is nog niet beslist waar men daarvoor den steiger zal bou wen: bii Schollenbrug of vóór de Boerhavestraat. Is eenmaal over twee jaar de nieuwe brug ge reed, dan zal de pont bij Schollen- brug dienst kunnen doen. Nabij 'Tiel heeft een ernstige aanvaring plaats gehad. De sleep boot Susanna van Timmermans Heil uil Dordrecht kwam met 3 schenen af, toen de Flora van de Bremer Lloyd (LubeckHamburg BremenKeulen) opvoer, uit zijn roei liep en met volle kracht op de Conrad Ernst, schipper De Vries, liep. Dit schip, geladen met 480 kar kolen, met bestemming naar Ant werpen, zonk onmiddellijk. Po gingen om een deel der lading te r-vdd' li. zün oonenblikkelijk aan gewend. De Flora, de Tauerei IV en de Prins Alexander kregen eveneens belangrijke averij. Naar men verneemt is dr. Rijkens, sedert eenige maanden krijgsgevangen op Ceylon, door een ernstige ongesteld heid aangetast. Blijkens te 's-Graven hage ontvangen berichten moet zijn toestand zelfs zorgelijk zijn. MARKTNIEUWS Amsterdam, 28 Dec. De pnjzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkumer Jammen 2,503,10. Zaaier3 1,85 1,90, Blauwe f 2,402,60. Hallemers f 1,751,80, Zeeuwsche Spuische Jam men f 2.50—4, Poters j 1,301,60. Flak- keesche f 2,502,80, Blauwe f 2,90— f 3,10, bonte f 3,10—3,30, Geld. Blauwe f 2—2,40. Pruisische Hamburgers f 3,80 4, Roode f 22,20. Ypolder Jammen f 2,502,75. Westlandsche Zand f 3— f 4.50 per Hl. Schiedam, 28 Dec. Noteering Makelaars f 11.50, Jene ver f 15.50. Amst. Proef f 17, Beurs- commissie f 10,75, Stemming flauw. Ruwe Spiritus f 8.75, Spoeling-Com- missie f 1.80. Faillissementen. Geëindigd de faillissementen van A. Jochems, firma A. Friedlander, en C. A. Deltenre, beide te Rotterdam. Aan Geabonneerden op dit blad en hunne huisgenooten worden aan onze bureaux, Gebouw „Het Spaarne", Kampersingel 70, op aanvrage de adressen medegedeeld, waar deze be trekkingen zijn te bevragen. Abonné's buiten Haarlem, ontvangen inlichting tegen toezending van postzegel. A71. Direct gevraagd een bekwaam slagersknecht van goede getuigen voor zien. A72. Wordt gevraagd te Amsterdam een bekwaam particulier boekhouder, tevens voor correspondentie bij een be jaard heer, van 's morgens 10 uur, tot 's middags 2 uur. Onnoodig zich aan te melden zonder goede aanbeveling. A73. Gevraagd te Amsterdam met 1 Febr. een flink werkmeisje van goede getuigen voorzien. A74. Met 1 Febr. te Zeist gevraagd een keukenmeid van middelbaren leef tijd en P.G. A75. Gevraagd een hoofdreiziger in naaimachines tegen hoog salaris en provisie. Vervolg Stadsnieuws. Vereeniging tot bevordering van Beeldende Kunsten. Bij de 27 Dec. 1900 te Amsterdam ge houden verloting van kunstwerken, vervaardigd door Nederlandsche kun stenaars, leden van „Arti et Amicitiae" zijn de volgende prijzen gevallen in Haarlem 2990, Amsterdamsch burger weesmeisje, door mej. L. Ansingh 3051 Stil water, door J. A. Rust3133, Oude huizen, door P. Bodifié. Het toetreden van nieuwe leden tot de Ver. tot Bev. van Beeldende Kunsten blijft steeds zeer gewenscht, vooral ook omdat weduwen en weezen van kunsta- naars uit dit fonds gesteund worden. Daarom durft het bestuur hopen, dat velen zich te Haarlem als nieuwe leden zullen opgeven bij de correspondente van bovengenoemde Vereeniging. Mevr. de wed. G. POSTMA, Spaarne 102. s avonds 6 uur Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Jonker. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Haksteen. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Veen. Janskerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Bakenesserlterk. (Voor de kinderen.) Voorm. 10 ure, Jonker. Egli8e Wallonne. Voorm. 10 ure. Muller, La St. Silvestre. 7 heures du soir. Mr. Muller. Gereformeerde Kerken. Geci. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 5 ure, Mulder. Oude j aarsavond.- 's Avonds 7,30 ure, Mulder. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Mulder. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 uur, Ringnalda. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 1/2 ure, Ringnalda, Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur. Ringnalda. Doopsgezinde Kern. Voorm. lü ure, Dr. H. J. Elhorst, Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, L. Hesta. Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, B. van Scheltinga. Oudejaarsavond. 's Avonds 11 1/2 ure, Sluiting des jaars. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Lutlieracne Kerk. Geen dienst. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Poolman. Besluit van Jaar en Eeuw. Remonstr. Gereformeerden. Voorm. 10 uur, Van Loenen Martinet. Em. pred. te Amersfoort. Ou.de j aarsavon d. 's Avonds 7 ure, Wempe. Chr. Geref. Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 en nam. 5£ uur Ds. Schotel. Oudejaarsavond. *s Avonds 8 ure. Schotel. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Schotel. Gedoopte Christenen. Rl. Heiligland No. 8 Voorm. 9 1/2 ure, Bidstond. Voorm. 10 ure, Gein.-Verg. Nam. 12 1/2 ure, ZondagsschooL 's Avonds 6 ure, Onderlinge verg. 's Avonds 8 ure, Jongedochters-ver- eeniging. Jaarfeest. Oudejaarsavond. 's Avonds 11 1/2 ure Bidstond. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Onderlinge Verg. Hersteld Apostolische Zending Internationaal Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur. Godsdienstoefeningen. Bennebroek. Voorin. 10 uur. Ds. J. A. Gerth van Wijk Jr. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Dezelfde. Collecte voor noodlijdende kerken en personen. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure. Gerth van Wijk Jr. Houtrijk en Poianen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 uur. Dezelfde. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur. Dezelfde. Spaar ndam. Voorm. 10 ure, Baljon. Oudejaarsavond. 's Avonds 6 ure, Dezelfde. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur. Dezelfde. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Klap, Pred. te Velsen, Avondmaal. Oudejaarsavond. Namid. 6i ure. G. Hulsman. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, G. Hulsman. ÏJ mui den. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 ure. Oude j aarsavond. Apostolische Zendinggemeente, 's Avonds 7 ure. Godsdienstoefening vanwege den Ned. _Protestantenbond. 's Avonds. 7 ure, in Hotel Nommer Een, De Boer, Em. pred. te Alkmaar. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. Apostolische Zendinggemeente, Voorm. 10 ure. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuylman. Oudej aarsavond. 's Avonds 6 1/2 ure, Kuylman. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Kuylman. KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Zondag, de gelezene H.H. Missen met onderrichting te half 7 en 9 uur; te half 11 uur de Hoogmis met predikatie. Te 1 1/2 en 2 1/4 uur Catechismus, 's A- vonds te 7 uur Lof, conferentie en Ro zenhoedje. Maandag gelegenheid om te biech ten van 5 uur tot, half 9, 's avonds te 7 uur Lof, predikatie en Te Deurn." Parochiekerk van den H. Joseph. Zondag, de stille H.H. Missen met onderrichting te 7, en half 9; te half 11 uur de Hoogmis en Predikatie. Te 2 uur de Catechismus. Te 3 uur het Ro zenhoedje en half 7 het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria, voor de bekeering der zondaars met conferentie. Maandag te 6 uur gelegenheid om te biechten. Te 7 uur het Lof met de Ou dejaarsavond-Predikatie. Daarna de Lofzang Te Deum,

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2