NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. _18e Jaargang. Donderdag 3 Januari 1901. No. 5371 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ie (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco döor het geheels Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 Uitgave der Vennootschap ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel roeer 10 Cts. Buiten hot Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elks regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aaneienlqk rabat. Reclames 30 Gent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie OOO. Telefo^nnnnuner der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. ourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Adverfcentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adrertentiëo en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan heb Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Uit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAZJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31b*s Faubourg Montmartro. Haarlem's Dagblad van 3 Jan bevat o. a. De Boeren zijn meester gewor den van de sterke stelling bij Hel vetia. De nota der mogendheden in China aangenomen, Huldeblijk aan Hertog Hendrik, Sneeuw, Ge vaarlijke treindeuren, Gemeente raad. Politiek Overzicht. Evenmin als het Kitchener is mogen gelukken den zoeten smaak der Kerst mis-plumpudding voor zijn langenoo- ten te redden, evenmin vermocht hij hun met betrekking tot den oorlog een rustigen Oudejaarsavond te bezorgen. Uit rapporten, die Kitchener den 29n en SOsten heeft geseind, blijkt dat bij Pan de spoorweg nu ook nog is ver nield, vermoedelijk op dezelfde plaats, waar de trein is „opgeblazen," gelijk de Boeren zeggen. Vandaar zijn zij waar schijnlijk in noordoostelijke richting getrokken. De Boeren hebben in elk geval bij Helvetia, wat door Kitchener zelf een sterke stelling wordt genoemd, aan den geprojecteerden spoorweg van Machadodorp naar Lijdenburg, de ge- heele Engelsche bezetting óf in. de pan gehakt öf gevangen genomen. Naast de geweren van 50 gesneuvelde en ge- die van 200 gevangenen in banden ge wonde Engelschen hebben de Boerm kregen, met de noodige ammunitie na tuurlijk, die op zulk een sterken post wel niet ontbroken zal hebben. Ondanks zijn „overwinningen" op ±9 en 20 December op de la Rey, die zelfs door de jingo-pers in Engeland geridi culiseerd werden, vindt Clements nu al weer verzet in het Rustenburgsche. Ventersdorp, ten n.w. van Potchef- stroom, is door French bezet. Het schijnt dus dat deze vermaarde cava- lerie-generaal, een der weinigen die werkelijk iets in dezen oorlog gepres teerd hebben, het noodig heeft geoor deeld Clements, dien hij eerst te hulp was gesneld na de nederlaag vanNooit- gedacht, maar weer te laten glippen, omdat het zuidwestelijke Transvaal zijn aandacht dringend vraagt. Uit den Vrijstaat is er weinig nieuws De Wet heet te worden tegengehou den op een beraamden tocht naar het zuiden, door Knox en Boyes. Wanneer de Wet nu maar niet Knox en Boyes tegenhoudt, doch inderdaad naar het zuiden wil, dan kan men spoedig van hem een bericht in dien geest tegemoet zien. De Engelsche bladen erkennen, dat bij bet gebied tusschen Ficksburg, Senekal en Winburg, volkomen be- hee'-scht met een aanzienlijk comman do. Het ontbreekt hem dus niet aan ruimte en misschien evenmin aan de gelegenheid hier en daar te fouragee- ren en te proviandeeren, wanneer de Engelschen ten minste niet alles heb ben platgebrand en verwoest. En al even weinig bemoedigend voor de Engelschen luiden de laatste berich ten uit de Kaan. Kitchener seint wel, dat er nog wei- nig verandering is, doch er blijkt on dertusschen maar, dat een Bóeren- macht op weg is naar Carnarvon, dat zuid-west van de Aar ligt, in een rechte lijn via Britstown gevekendj zoowat, 200 K.M. verwijderd. Natuurlijk doet de vervolging van de Lisle en Thorney- croft hun volstrekt geen kwaad in deze voor de Engelschen moeilijke streken. Ook de numerieke zwakheid der com mando's is geen beletsel voor succes, omdat de hoofdzaak is de vaan van den opstand, zoover mogelijk de kolo nie in te planten. Men moet de macht der Engelschen vóór alles versnippe ren, en de bevolking der Kaapkolonie door middel van voorbijgaande bezoe ken van kleine, doch vlugge comman do's, tot opstand aan te zetten, is het beste middel daartoe. Intusschen beeft die westelijke trek misschien nog een andere beteekenis. De groote Boeren- commando's bij Vrijburg zitten ook niet stil. Een is bii Brussel ten zuiden van Vrijburg den spoorweg overgesto ken en nu te Madrid gekampeerd op een waterrijke hoeve. Van den omvang van dit commando kan men zich een denkbeeld vormen, door de mededee- ling, dat het van acht uur 's avonds tot vier uur 's morgens noodig had, om den spoorweg te kruisen. Er staat bovendien nog een groot commando rider Frans Truter in het noordwesten. Door sommigen wordt aan deze macht een inval in Barotse-land in 't noorden, in 't- gebied der gecharterde compagnie toegeschreven, waarop wij nader zul len terugkomen. In elk geval eischt ook deze zaak, wederom de aandacht der Engelsche generaals, op een tot dusver buiten den oorlog staand ge bied. Een „Times"-telegram uit Peking meldt, dat. de Cbineesche regeering de voorwaarden, door de mogendheden in hun collectieve nota genoemd, heeft aangenomen. Verrassend is dit bericht zeker. De Engelsche bladen van Zaterdag meld den nog, dat het antwoord van de Chi- neesche regeering blijk gaf van zucht tot vertraging der onderhandelingen, en tot het zoeken van uitvluchten. De Chineesche regeering zou, volgens die berichten, aan de mogendheden vijf vragen hebben gesteld lo. Kunnen de vestingwerken niet gespaard blijven? 2o. Moeten de prinsen, evenals de overige schuldigen onthoofd worden? 3o. Zullen de mogendheden geen troe pen meer zenden als de eischen wor den ingewilligd? 4o. Welke plaatsen denken de ver bonden mogendheden te bezetten? 5o. Hoe lang zal die bezetting duren? Buitenlandsch Nieuws. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. In de proclamatie, waarbij de loyale Afrikaners worden opgeroepen om de troepen te helpen de indringers terug te drijven, wordt geconstateerd, dat de Boereu tot ten Zuiden van Middel burg doordrongen. Een troepenmacht van meer dan 200 man hield Maandagmorgen een paar mijlen ten Noorden van Rosmead een trein aan, bestaande uit ledige goede renwagens en een paar personenwa gens. De trein werd verbrand. Onge veer zestig man van de koloniale troe pen, die met den trein reisden, wer den gevangen genomen, maar kort daarop vrijgelaten. Eenigen-hrinner zijn gewond. De overheid van Rosmead zendt vrou wen en kinderen weg. Lord Kitchener seint uit Pretoria van 31 Dec.: Generaal Knox meldt dat hij De Wet achterna zet en een aantal paarden met vijf wagens met voorraden en 6000 rounds geweer-ammunitie heeft buit gemaakt. Hij heeft ook 76 Boerenge- vangenen losgelaten, die hij in De Wet's laagers had gevangen genomen en die gedwongen waren om te vech ten. Generaal French heeft onlangs 12 gevangenen gemaakt en een groote hoeveelheid karren en vee buit ge maakt. CHINA. Daar er aanhoudende samenscholin gen van Boksers gesignaleerd worden in de omstreken van Peking en aan de spoorweglij n van Peking naar Pao- ting-foe, zijn de Fransche en Duitsche posten verdubbeld om verrassingen ie voorkomen. Kolonel Guillet met 500 man wordt nabij Tsjeng-ting-foe bedreigd door een paar duizend man geregelde troe pen. Generaal Bailloud is er heen om hem te ontzetten. Stadsnieuws Haarlem, 2 Jan. 1901. Populatr-Concert. Een der grootste attracties op het populair concert, Dinsdagavond door het strijkorkest van Haarlem's Muziek korps, directeur Ch. P. W. Kriens, ge geven, was het optreden van den Hol- landschen karakterkomiek I-Ienry Strouss, met zijn door hem expresse- lijk voor Haarlem vervaardigden Nieuwjaarswenscl'i, waarmede hij een uitbundig succes inoogstte. Zeer aar dig gedacht en samengesteld was deze wensch, waarin de voornaamste voor vallen in de Spaarne-stad en de raads besluiten uit het afgeloopen jaar wer den gereleveerd. Wij noemen o. a. de oprichting van een abattoir, van een gemeentelijke gasfabriek, enz. het ge val van den commissaris van politie en den heer Staffers, het verklappen uit geheime raadszittingen, etc. etc., en lest best, de beste wenschen uitge sproken voor I-Iaarlem's burgerij, in 't hijzonder foor den eminenten lei der, den heer Kriens, en de leden vair Haarlem's Muziekkorps. aan wie Strouss niets meer of minder toe- wemsclvtoihmd^^ van dit jaar millionnairs mochten zijn. Ook wij achten hier een woord van dank aan den heer Kriens ten volle op zijn plaats, voor de vele genoeglijke Zondagavonden, die hij de talrijke be zoekers der populaire concerten in het afgeloopen jaar heeft bereid en wij spreken voorzeker uit naam van allen den wensch uit, dat het hem nog vele jaren gegeven moge zijn aan het hoofd van zijn kranig corps te staan en ware kunst te genieten te geven. In de Vereeniging was het buiten verwachting niet druk. Waaraan dit was toe te schrijven, is niet te zeggen, daar bet. specialiteiten gezelschap on der directie van den heer Pierre Anto- nie hier ter stede gunstig bekend staat. Wel viel het ons op. dat het program ma niet veel verschilde van dat op tweeden Kerstdag uitgevoerd en zou 't optreden met een geheel nieuw reper toire voor eene volgende maal op den weg der Directie liggen om toeschou wers te trekken. Dinsdag herdacht de agent van poli tie 1ste klasse P. J. Kuijper den dag, waarop hij vóór 25 jaar als agent van politie 3de klasse bij het vaste corps in. dienst trad. Namens zijne collega's werd den ju bilaris des morgens bij zijne indienst treding hij monde van den recher cheur Jansen hartelijk gecomplimen teerd en hem als aandenken aan dezen heugelijken dag een fraai zilver re montoir-horloge met inscriptie, bene vens een prachtige tabakspijp over handigd. Ook van andere zijden inocht de jubilaris veel blijken van belang stelling ontvangen. Dinsdagavond omstreeks 10 uur viel een 42-jarig man, wonende te Schoten, die op het balcon der Stoomtram Haar lemAlkmaar wilde springen, onder de wielen der tram. Hij werd totaal verbrijzeld. De dood trad onmiddellijk in. Per brancard werd het lijk naar het Gasthuis overgebracht. Wanneer zal mentoch inzien, hoe ge vaarlijk het is op in beweging zijnde vervoermiddelen te springen. Een tapper in de Raamsteeg werd be keurd wegens het in verboden tijd in zijne inrichting hebben van een bewo ner van de Wagenstraat, die mede be keurd werd. Gevonden Voorwerpen. 3 Schoolcahiers, een portemonnaie met f 0.52.5, een portemonnaie met f 1.75. Een dronken wagenmaker, die blijk baar niet al te vast op zijn karretje zat, tuimelde van zijne zitplaats toen hij in de Groote Houtstraat tegen een klein karretje aanreed. Hij bekwam eene lichte wonde a.an het hoofd. Na bij een naburig apotheker te zijn verbonden, werd hij door een paar agenten naar 't politiebureau gebracht om te ontnuch teren. Paard en wagen werden gedu rende dien tijd gestald. Voor het examen ter verkrijging van het diploma van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, voor zang onderwijs op de bewaar- en lagere scholen slaagden o.a. de heer P. M. de Pee, onderwijzer alhier, en mej. J. J. Blom, onderwijzeres, hier ter stede. Een in de Drossestraat wonend 70- jarig man was uit de kerk komende, bij zijn zoon binnengegaan, om aldaar den avond door te brengen, toen plot seling een beroerte een einde aan zijn leven maakte. Heden is alhier door den heer Hof land uit den Spaarndammerpolder nog Bloemkool van den kouden grond aan de groentenmarkt gebracht. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht Prijs. Boter 511 KG. 495 KG. f 1.20—1.40 Biggen 363 st. 339 s3t. f P.—f 11.— Schramm. 196 st. 174 st. f 1118. Aardapp. 750 HL. 687 HL. f 1.20—3.— Appelen 926 HL. 844 IIL. f 3.50—8.— Peren 710 HL. 662 HL. f 4.—10.— De heer A. A. Pélérin, officier van justitie alhier, is van zijn buiten landsch verlof teruggekeerd en heeft zijn ambt weder aanvaard. Wij verwijzen naar de in het nummer van" heden voorkomende annonce, waarin de belangrijke tijding te lezen staat, dat niemand minder dan Presi dent Kruger Zaterdag a.s. om half acht 's avonds zijne intrede in de sociëteit „De Kroon" alhier zal doen. Wie weten wil wat hier achter zit. ga kijken. Door J. A. Koelemeijer, Oranjestraat 123,werden nog jonge wortelen van den kouden grond aangevoerd. Ze werden opgekocht door Tienus van Leeuwen, Korte Begijnestraat. Schouwburg. Vrijdagavond gaat in onzen schouw burg het allernieuwste op tooneelge- bied, nl. „Schipbreuk", het nieuwe stuk van Mr. J. van Schevickhaven. De auteur, die met „Een Hongaarsch Duel'- en „Donkere dagen" zich een uitstekenden naam gemaakt heeft, moet in „Schipbreuk" zich zeiven over troffen hebben, al komen ook eenige tooneelen in zijn stuk voor, die meer voor zijn dramatischen aanleg getui genis afleggen dan voor zijn talent om hedendaagsche toestanden zonder over drijving te schilderen. Het stuk geeft evenwel aan de artisten de gelegenheid goed spel te vertoonen en eene groote spanning te veroorzaken. Bij de opvoering te Amsterdam is het stuk naai* men weet zeer hartelijk, zelfs met grooten geestdrift door het publiek ontvangen. Na het vierde bedrijf vooral was het gejuich stormachtig en werd niet minder dan vier malen gehaald. Binnenland. Huwelijk der Koningin Behoudens onvoorziene omstandig heden is het huwelijk van II. M. de Koningin bepaald op 7 Februari a. s. Men seint ons uit den Haag Hertog Hendrik vertrok hedenoch tend, tot de vestibule van het paleis uitgeleid door de Koninginnen. Aan het station waren enkele autoriteiten aanwezig. Receptie ten Hove. Hare Majesteiten,, de Koningin en de Koningin-Moeder, verleenden Dins dag tegen 1 uur 's nam., ter gelegen heid van het Nieuwjaar, receptie aan de ministers, hoofden der departe menten van staatsbestuur aan de presidenten van de beide Kamers der Staten-Generaal en aan den directeur van het Kabinet der Koningin, en daarna werd audiëntie van gelukwen- sching gehouden voor de leden van het Civiele en Militaire Huis. Op verzoek van Hertog Hendrik van Mecklenburg zal de professor dr. Kra mer begin Januari zich naar Schwe- rin hegeven, ten einde aldaar zijne voor den Hertog te houden voordrach ten over de Nederlandsche taal en do* vaderlandsche geschiedenis te kun nen voortzetten. HH. MM. de Koningin, de Koningin Moeder en Hertog Hendrik begaven zich Maandagavond naar de Duitsch- Evangelische Kerk te 's-Gravenhage, ter bijwoning van den dank- en bid stond. Huldeblijk aan Hertog Hendrik. Er heeft zich een comité gevormd, dat namens de Nederlandsche nijver heid, handel, landbouw, scheepvaart, scheepsbouw en visscherij een hulde blijk wenscht aan te bieden aan den hertog van Mecklenburg-Schwerin hij gelegenheid van zijn huwelijk met de Koningin. Dit huldeblijk zal bestaan uit een pracht-album. Op het eerste blad zullen in teekening worden ge bracht emblemata van nijverheid enz., terwijl de andere bladen afdeelingen (aquarellen of teekeningen) zullen be vatten van de voornaamste in Neder land bestaande fabrieken met bijvoe ging van korte beschrijvingen. Daar het voor het Nederlandsche volk van het grootste belang is dat de Hertog kennis draagt van het belang rijkste dat de vaderlandsche nijver heid oplevert, zoo meent het comité, dat dit denkbeeld algemeen goedkeu ring zal mogen wegdragen. De eerste onderteekenaars zijn de heeren A. E. van Kempen, industrieel, lid van de Tweede Kamer der Statën-Generaal te Leiden; A. A. Knuijver, industrieel voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage; voorts hebben de navolgende heeren hunne Feniiletoa. 5) Zij stelt condities zie je. Wel ke bezwaren: zijn er, beste? Dat zal ik u morgen wel eens vertellen, antwoordde Claude moed- vattend, en een blos bedekte haar gelaat die echter terstond voor een doodelijke bleekheid plaats maakte. Doet. gij niet aan de kunst? Schildert of musiceert gij? vroeg Brandon. „Dresden is immers be roemd m de uitstekende opleiding die men er ontvangt. Ik heb aan muziek gedaan, zeide Claude. Dus mag ik hopen u van avend eens te hooren zingen of spelen? Wij hebben geen piano, zeide Claude. O! mijnheer Tracey zal hierin zeker voorzien. Als de theoriën van Lavater waar zijn, zou ik zeg gen dat juffrouw Tracey een gebo ren mi si c-i enne is. Daar raad je maar naar, Bran don. Waartoe dient dat gebak op een piano? Dus gij zoudt alles wat uw dochter geleerd heeft en waarvoor gij betaald hebt verloren willen laten gaan? -Wel, ik zal er eens over den ken," en Tracey begon nu een ge sprek over effecten, wat voor Clau de abralcadabra was. Daarom stond zij spoedig op en trachtte on gemerkt weg te sluipen. Maar Bran don stond'- onmiddellijk op om de cleur voor haar te openen en zeide: Het spijt me zeer dat er geen piano is. Want ik hen dol op mu- ziek. Dan zoudt gij teleurgesteld worden, want ik ben nog niet ver gevorderd", en Claude ontsnapte hen om voor een. oogenblik haar- zorgen in Silas Marner" van George Eliot, dat zij in een stof- fige boekenkast had gevonden, te J vergeten.. De vriendschap tusschen haar vader en Brandon bracht haar in de war. Zij had niet anders ver wacht dan een uitgedroogd' gierig mannetje te ontmoeten, die haars vaders begrippen deelde en in baai- niet meer dan een jong onbedui dend schepseltje zou zien. Maar Brandon was een welopge voed man, die haar met al den eer bied, de vrouw des huizes verschul digd bejegende en haar als een re delijk wezen behandelde. Toch ver vulden zijn houding en leeftijd, want hij moest al dertig ofvijfender- tig zijn, haar met wantrouwen maar zij bezat ie veel eigenwaarde om haar gevoelens te laten doorsche meren. Er verliep geruimen tijd. voor dat de heeren weêr bij haar kwa men, maar zij was er zich totaal onbewust van, dat zii zoo lang al leen gezeten had. Waar zit gij met zooveel ijver in te lezen? vroeg Brandon, een stoel naast den paardenharen pouffe schuivend, waarop zij zat. Claude reikte hem het boek over. Ah! Silas Marner! Wel wat ernstige lectuur voor een jong meisje. Het boezemt mi1' veel belang in, antwoordde zij. Wel dat is ook het doel van de schrijvers. Gij zijt zeker beter op de hoogte van de Duitsche dan de Engelsche litteratuur. Ik ben van geen van beide goed op d'e hoogte zeide Claude zuchtend. Maar nu breekt er een goede tijd voor u aan om veel te lezen, opperde Brandon. Daaraan twiifel ik niet, maar veel boeken zullen er niet zijn. Dat geloof ik ook niet, zeide Brandon met een glimlach, die te kennen gaf, dat hij deze moeilijk heden apprecieerde Als gij mij slechts zeggen wilt welke boeken gij gaarne zoudt lee- ren kennen, zal ik ze u verschaffen. Gij zijt zeer vriendelijk, ant woordde Claude, haar oogen op slaand en hem vast in het gelaat ziende. Ik sta nog al op intimen voet met uw vader, zooclat ik hem ge rust zal durven voorstellen zoo spoedig mogelijk een piano te koo- pen. Maar hij zal het niet doen, zei de Claude beslist. Ik heb hem reeds bijna over reed! Claude antwoordde niet. Zij sloeg de oogen neêr en een blos bedekte haar gelaat. Waarom zou haar va der meer voor dezen man dan voor zijn eigen kind overhebben? Bran don bracht nog een paar onderwer pen op 't tapijt, maar Claude moe digde hem niet aan. Toen zag Tra ces van de courant op die hij met veel attentie had zitten lezen en maakte een opmerking over den stand van de fondsen en Brandon antwoordde belangstellend naar hel scheen en een kwartier lang werd er nu een gesprek gevoerd, dat Claude's begrip te boven ging. Daarna nam Brandon afscheid, na een afspraak met Tracey te heb ben gemaakt, dat zij elkaar den volgenden dag op zijn (Brandon's) kamers zouden ontmoeten. Toen hij vertrokken was, ver zonk Tracey in gepeins terwijl de courant, die hij nog in de hand had. op den grond gleed. Claude die nog steeds over het opmerkelijke verschil tusschen haar vader en zijn vriend nadacht, wachtte dat de eerste de stilte zou verbreken. Eindelijk schrikte Tracey op; zijn bril voorzichtig afnemend, borg hij hem in het huisje. Dus je zou gaarne een piano hebben? zeide hij langzaam, maar niet onvriendelijk. Ik zou er gaarne een hebben, maar als het te kostbaar is, kan ik 't wel zonder stellen zeide Claude, die niet met den finantieelen toe stand van haar vader bekend was. Mevrouw Selley was veel te ver standig en te loyaal om Claude om trent haars vaders zaken in te lich ten en haar zoodoende tegen hem op. te zetten, al gevoelde zij zelf een afkeer van den man. Zoo! was Tracey's eenig ant woord zijn dochter lang aanziend, alsof hiover haar aacht. Dit moedigde Claude aan om to zeggen Als het u convenieert mij een piano te geven, zou ik mijn muziek bij kunnen houden. Het zou mij spijten als dit nie kan, want ik heb hard gestudeerd; wanneer het noodig was, zou ik zelfs lessen kun nen geven. Lessen! antwoordde Tracey met een grijns. Ah! is dat je .dée! Brandon zeide, dat het goed was als ik er een kocht, ik veronderstel dus dat- het 't best is als ik er mij een aan schaf. Daar haar vader in eon onge woon goede bui scheen te zijn. waagde Claude te vragen Waarom wilt gij het wol doen nu mijnheer Brandon het u ge vraagd heeft, terwijl gij hot mij weigerdet? Mijnheer Brandon is een man wiens ooi-deel ik respecteer, gij zijt een onwetend meisje dat- niet weet

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1